Denní souhrn zpráv Zprávy

23-02-2010

Dohoda stran s premiérem: Sněmovna posoudí asi 15 vládních návrhů

Sněmovna projedná 10. a 17. března během řádné schůze asi 15 návrhů podporovaných vládou. Žádná ze stran, které mají vlastní poslanecký klub, těmto návrhům při jednání nepředřadí jiný bod. Dohodli se na tom zástupci ODS, ČSSD, KSČM, KDU-ČSL a zelených na schůzce s předsedou sněmovny Miloslavem Vlčkem a s premiérem Janem Fischerem. Šéf poslanců ODS Petr Tluchoř ale zdůraznil, že dohoda neznamená automatickou podporu všem návrhům. Cílem schůzky bylo vyřešit situaci poté, co spory mezi pravicí a levicí zablokovaly jednání sněmovny na přelomu ledna a února, a dohodnout, co ještě může sněmovna učinit do květnových parlamentních voleb. ČSSD chce podle svého předsedy Jiřího Paroubka nadále usilovat o schválení svých návrhů, a to buď na řádné schůzi mimo 10. a 17. března, nebo na některé ze chůzí mimořádných. Sociální demokraté usilují například o zrušení zdravotnických poplatků a vyplacení 13. důchodu, ale také o zavedení progresivní daně. ODS stále hodlá schválení těchto bodů zabránit. Předseda ODS Mirek Topolánek je ale s výsledkem jednání spokojen. "ČSSD by už neměla jednání sněmovny obstruovat tím, že předřadí své předvolební dárečky před vládní návrhy nebo se je pokusí svázat s nespornými body," uvedl.

Fischer byl s jednáním spokojen. Kabinet podle něj předloží do sněmovny především návrhy technického charakteru, jako jsou převedení evropských směrnic do českého práva. Mezi body jsou mimo jiné protikorupční balíček ministra vnitra Martina Peciny, novela, která snižuje cenové zvýhodnění elektřiny ze slunečních zdrojů nebo návrh, který ruší vyšší zdanění zaměstnaneckých výhod.

Strany by podle prezidenta neměly do voleb prosazovat zásadní zákony

Politické strany by podle prezidenta Václava Klause neměly do voleb prosazovat žádné zákony, které mají dlouhodobý dopad. Klaus to řekl ČTK v reakci na jednání lídrů stran s premiérem Janem Fischerem o situaci ve sněmovně. "Sněmovna je fatálně, totálně rozpolcená. Všichni vědí, že volby jsou za tři měsíce. Dnes se pokoušet protlačit nějaké zákony, které by měly dlouhodobé, mnohaleté důsledky, je nerozumné. Já bych všechny vybízel k tomu, aby nic takového nezkoušeli dělat," řekl Klaus. Rozpolcenost sněmovny je podle něj výsledkem dnešní politické situace, a nikdo by se neměl tomuto stavu "posmívat". Klaus zároveň zopakoval, že veřejné finance jsou ve složité situaci. "Přidávat cokoliv, co by stát zatížilo, by bylo strašnou chybou a všichni poslanci by si to měli uvědomit," řekl. Prezident již začátkem roku dal najevo, že bude sněmovně vracet zákony, které by dále prohloubily deficit rozpočtu.

Sněmovní výbor nepodpořil posílení armádní mise v Afghánistánu

Sněmovní branný výbor nepodpořil návrh na posílení českého armádního kontingentu v Afghánistánu. Vláda navrhla vyslání dalších 55 lidí a dvou radarů. S výcvikem místní afghánské policie by mělo pomáhat 15 vojenských policistů, až 40 vojáků se dvěma dělostřeleckými radiolokátory Arthur by mělo střežit polské základny v provincii Ghazní. Pro návrh hlasovala ve výboru pravice, členové levice byli proti, nebo se hlasování zdrželi. S konečnou platností rozhoduje o zahraničních vojenských misích sněmovna a Senát. Ministr obrany Martin Barták věří, že návrh podpoří i někteří sociální demokraté a projde. Pokud by se to nestalo, zahraniční spojenci budou záležitost vnímat "minimálně rozpačitě," řekl ČTK Barták.

Armáda nyní neplánuje nákup dalších obrněnců

Armáda nyní neplánuje nákup dalších 30 lehkých obrněných vozidel k 90 vozům Iveco, na které už obrana podepsala smlouvu. Vozidla budou stát 3,62 miliardy korun. Armáda přitom počítá s tím, že do roku 2015 by měla mít 120 lehkých obrněnců, cena programu činí 4,3 miliardy korun. "Žádných 30 aut se kupovat nebude, není tam žádná opce," zdůraznil na zasedání sněmovního branného výboru ministr obrany Martin Barták. Nikde podle něho není psáno, že když se v budoucnu rozhodne armáda pořídit další obrněnce, budou to vozy Iveco. Lehké obrněnce dostane armáda v několika verzích v letech 2010 až 2013. Vozy mají v armádních plánech nahradit část původně požadovaných kolových obrněných transportérů typu Pandur II a doplnit počty kolových obrněných vozidel u mechanizovaných brigád české armády. Většina, celkem 72 kusů, dodávaných vozidel bude bojových, vybavených těžkým kulometem, sedm kusů velitelských též s těžkým kulometem a 11 vozidel bude v konfiguraci pro bojovou podporu s kulometem menší ráže.

Policie kvůli spornému nákupu transportérů zřizuje zvláštní tým

Policejní prezident Oldřich Martinů rozhodl o zřízení zvláštního vyšetřovacího týmu, který se bude zabývat možnou korupcí při nákupu obrněných transportérů Pandur od firmy Steyr pro českou armádu. ČTK to sdělil mluvčí policejního prezídia Jiří Vokuš. Premiér Jan Fischer v pondělí apeloval na policejního prezidenta i na nejvyšší státní zástupkyni Renatu Veseckou, aby vyšetření kauzy pro ně bylo prioritou. Martinů mu řekl, že první výsledky by mohly být k dispozici na konci března. Tým bude mít za úkol v návaznosti na výsledky předchozího vyšetřování prověřit nové informace, které se v souvislosti s nákupem pandurů objevily v novinách a mohly by ukazovat na korupční jednání. Policie se nákupem transportérů za desítky miliard korun zabývala už v roce 2006.

Seznam lichtenštejnských kont je prý Česku k ničemu

Ministerstvo financí podle serveru Aktuálně.cz definitivně potvrdilo, že Česku byl k ničemu seznam tajných kont u lichtenštejnského finančního ústavu LGT Bank, jehož účty využívaly stovky bohatých lidí z Evropy i Ameriky k zakrytí svých skutečných zisků, čímž šidily své země na daních. Čtyři Češi, kteří jsou na seznamu, zákon neporušili a peníze si do LGT Bank uložili již zdaněné, zřejmě kvůli obavě před konkurencí, uvádí server. Seznam koupila německá rozvědka od bývalého zaměstnance banky. Očekávalo se, že data odkryjí bohaté lidi, kteří banku využívali k zakrytí svých skutečných příjmů. Místo toho ale ministerstvo financí dostalo v září 2009 pouze papírovou složku se jmény čtyř podnikatelů, přičemž česká daňová správa už tehdy oznámila, že je má již několik měsíců v hledáčku. Jejich šetření podle zjištění Aktuálně.cz nic nepřineslo.

Stávka má v pondělí ráno ochromit dopravu v Česku

Dopravní odborové organizace se dohodly na vyhlášení stávky v dopravě v pondělí 1. března od 4:00 do 9:00. Jak ČTK sdělil šéf Odborového svazu dopravy Luboš Pomajbík, protest zasáhne především železnici a pražskou městskou dopravu. Odborům vadí vyšší zdanění zaměstnaneckých výhod, které platí od ledna letošního roku. Pondělní krátkodobá stávka nemusí být poslední. "Bereme to jako jednu z řady možných akcí," uvedl Pomajbík. Odbory z jiných odvětví se k protestu zatím nepřipojily, ačkoliv podle Pomajbíka stávku dopraváků podporují. Vedle vlaků se zastaví například autobusy a tramvaje MHD v Praze i jiných velkých městech. Pokud jde o pražské metro, čeká se na rozhodnutí organizace strojvedoucích.

Odborům vadí, že od ledna se daň z přidané hodnoty u pracovních výhod vypočítává z tržní ceny a nikoliv z nižší zaměstnanecké. Nejhlasitěji protestují železničáři, kterým by nová pravidla výrazně zdražila režijní jízdné. Návrh na snížení zdanění zaměstnaneckých výhod by sněmovna mohla projednat už tento čtvrtek na mimořádné schůzi. Vyhlášení stávky proto kritizoval premiér Jan Fischer. Změnu zdanění benefitů označil za prioritu této vlády pro schůzi sněmovny. O změně zákona jednal se zástupci největších politických stran, kteří údajně slíbili novelu podpořit. Odbory však považují jednání za zdlouhavá.

Zemědělský svaz: Víc než protesty teď pomohou jednání se státem

Zemědělský svaz ČR vyzval farmáře, aby se neúčastnili březnových protestních akcí před supermarkety. Vedení svazu teď dává přednost vyjednávání s představiteli státu a úřadů, které se mimo jiné týká i kontrol cen v obchodech. Na jednání svazu ve Větrném Jeníkově to řekl jeho předseda Miroslav Jirovský. České zemědělství podle odhadu svazu skončilo loni ve ztrátě, a to poprvé od vstupu země do EU. Způsobil to především výrazný pokles výkupních cen u zemědělské produkce.

Protesty před supermarkety v krajských městech a před Úřadem pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) v Brně již ohlásil na polovinu března Krizový štáb zemědělců Pardubického kraje. Zástupci štábu uvedli, že protesty mají upozornit na neutěšený stav oboru a nevýhodné podmínky, které obchodní řetězce určují dodavatelům. Jirovský řekl, že vedení Zemědělského svazu nemá problém podpořit jejich požadavky. "Ale já si myslím, že pokud se dají vyjednat věci, které jsou důležité, není potřeba hovořit o protestních akcích," dodal. Podle Jirovského vedou zástupci agrárních organizací jednání s vládou, ministerstvem financí i s ÚOHS. Týkají i zavedení kontrol na podnákladové ceny v obchodních řetězcích. Podotkl, že od února také platí zákon o významné tržní síle. Zemědělci vyjednávají i o dalším posílení dotací pro zemědělce z vlastních zdrojů ministerstva zemědělství.

V Česku je již 3000 ekologických zemědělců

V Česku je již 3000 ekologických zemědělců, vyplývá z údajů ministerstva zemědělství. Loni jejich počet vzrostl téměř o polovinu na 2689 a podle ministra zemědělství Jakuba Šebesty tento růst pokračuje i v letošním roce. Meziročně o více než pětinu loni přibylo také výrobců biopotravin, jejichž počet přesáhl 500. Podle úřadu je hlavním důvodem růstu zájmu o ekozemědělství stabilní státní podpora této oblasti.

Pěstování brambor asi mírně klesne kvůli loňské ztrátové sklizni

Pěstování brambor v Česku se asi opět o něco sníží, protože na loňské úrodě zemědělci nevydělali. Farmářská cena se držela nízko od podzimní sklizně a za kilogram nejlepších konzumních brambor teď pěstitelé dostávají asi tři Kč, nejméně za poslední léta. Ústřední bramborářský svaz ČR proto očekává, že bude pokračovat trend mírného snižování osázených ploch. Rozloha bramborových polí v Česku se od konce devadesátých let snížila 2,5násobně na loňských 28.700 hektarů.

Tuzemské banky by odolaly podle testů ČNB i velmi špatnému vývoji

Tuzemský bankovní sektor by nebyl ohrožen ani v případě velmi nepříznivého ekonomického vývoje v následujících dvou letech. Vyplývá to z posledních zátěžových testů České národní banky, o kterých informoval hlavní expert ČNB pro oblast finanční stability Jan Frait. Ve všech testech by celkově bankovní sektor udržel kapitálovou přiměřenost nad osmi procenty, což je minimum požadované centrální bankou. "Banky zatím prošly krizí velmi dobře a pro období následujících dvou let jsou v dobré pozici," uvedl Frait. Rizika pro finanční stabilitu ČR přitom zůstávají podle ČNB i pro následující dva roky vysoká. Hlavní hrozbou je obnovení recese v Evropě a nárůst ztrát bank ze špatných úvěrů. Dalším výrazným rizikem je možná ztráta důvěry trhů ve schopnost vlád financovat rostoucí dluhy.

ČSSD: V roce 2014 má být průměrný starobní důchod 15.000 korun

ČSSD hodlá zvýšit průměrný starobní důchod do konce roku 2014 asi na 15.000 korun. Na semináři ČSSD k důchodům to v Praze řekl místopředseda strany Zdeněk Škromach. Nyní průměrný důchod činí asi 10.000 korun. Důchodový systém podle ČSSD nepotřebuje "revoluci", pouze menší a postupné úpravy. Podle Škromacha penzijní systém může po dalších 20 až 30 let zajistit důchody ve výši asi 60 procent čisté mzdy lidem s nízkými a středními příjmy. Podle místopředsedy ODS Petra Nečase je neochota ČSSD reformovat důchodový systém horší než populismus. Sociální demokraté jsou přesvědčeni, že by jedním ze zdrojů prostředků na důchody mohlo být zvýšení minimální mzdy; chtějí ji zvyšovat nejméně o 500 korun každý rok. Sociální demokraté nadále odmítají myšlenku na privatizaci penzijního systému.

SPO expremiéra Miloše Zemana si dá do názvu označení zemanovci

Strana práv občanů, kterou už několik měsíců buduje bývalý premiér a předseda sociální demokracie Miloš Zeman, bude mít v názvu označení "zemanovci" a zkratku SPOZ. Ministerstvo vnitra ji registrovalo loni 14. prosince. Oficiálně bude ustavena na sjezdu o prvním březnovém víkendu v TOP hotelu Praha. ČTK to řekl její mluvčí Eduard Zeman. Organizátoři už vypracovali jednací řád a pozvánky. Program stále ještě pilují do konečné podoby. Zemanovci na sjezdu zvolí předsedu a stranické vedení včetně nezbytných stranických grémií. Očekává se, že SPOZ povede Miloš Zeman. Ten povede svou stranu do voleb na Ústecku, kde se utká s šéfem ČSSD Paroubkem, expředsedou zelených Martinem Bursíkem a Petrem Gandalovičem z ODS.

SPOZ v programu, který by měl sjezd definitivně schválit, voličům slibuje posílení přímé demokracie na všech stupních samosprávy, včetně přímé volby prezidenta, hejtmanů i starostů. Dalším cílem je návrat k progresivnímu zdanění příjmů, vyšší zdanění právnických osob, zdanění luxusu a zákon o prokázání původu příjmů a majetku.

Věci veřejné mají většinu volebních lídrů, v Praze je jím Radek John

Strana Věci veřejné (VV) má většinu lídrů, kteří povedou kandidátky do sněmovních voleb; předseda strany Radek John bude jedničkou v Praze, v metropoli porazil sponzory strany Víta Bártu a Kamila Jankovského. O tom, kdo se v krajích stane jedničkou, rozhodovali členové a příznivci strany v internetové volbě. V Libereckém kraji povede kandidátku bývalý hejtman a někdejší člen ODS Petr Skokan. "Na čele kandidátek Věcí veřejných nyní figurují tři ženy," řekl John. Ve Středočeském kraji to je místopředsedkyně strany Kateřina Klasnová, v Moravskoslezském kraji členka rady strany Kristýna Kočí a v Olomouckém kraji místopředsedkyně VV Lenka Andrýsová.

Kovářová zanechá svému nástupci koncepci směřování justice

Ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová zanechá svému nástupci desetiletou koncepci dalšího směřování justice. Plán mimo jiné prosazuje snížení počtu platných právních předpisů na polovinu a zrychlení soudního řízení. Kovářová novinářům řekla, že justice by také měla lépe komunikovat s veřejností. Kovářová je přesvědčena o tom, že současná správa a financování justice nemůže dlouhodobě vydržet. Počet věcí, které justice řeší, totiž každoročně roste. "Já si to představuji jako továrnu na cvičky, která má pořád stejný počet zaměstnanců, stejný počet peněz a vyrábí každý rok o deset procent více cviček," uvedla.

Program nazvaný Justice bez bariér obsahuje celkem deset různých bodů. Ty se týkají například výběru a vzdělávání soudců a státních zástupců, zefektivnění vězeňského systému, finančního zabezpečení justice nebo bezbariérového přístupu k soudům pro invalidy. Ambiciózním záměrem je snížení počtu právních předpisů, které by mělo vést k větší přehlednosti právního systému. Ministryně si do května nechá vypracovat analýzu počtu platných právních norem. "Je důležité nepřijímat hekticky nové a nové předpisy vždy, když zjistíme požadavek z praxe. Právo by mělo mít obecný přesah a nemělo by reagovat na rychlou, unáhlenou poptávku," uvedla Kovářová s tím, že každoročně je v průměru přijato 111 nových zákonů.

Na podporu romských žáků přidá ministerstvo školství desítky milionů

Na podporu romských žáků přidá letos ministerstvo školství (MŠMT) desítky milionů korun. Má se tak snížit počet Romů ve zvláštních školách, často tam totiž končí neoprávněně. Na veřejném slyšení v Senátu to řekla náměstkyně ministryně školství Klára Laurenčíková. Praktické, dříve zvláštní školy jsou totiž primárně určeny dětem s lehkým mentálním postižením. Odborníci z těchto škol se však brání, Romy prý nijak nediskriminují.

Podle Laurenčíkové letos úřad v rámci dotačních programů rozdělí na tyto účely celkem 64 milionů korun. Přes 14 milionů půjde třeba na to, aby víc romských dětí navštěvovalo školky, nebo na přípravu romských žáků na střední školu. Dalších deset milionů je pak určeno romským středoškolákům, peníze jim pomohou uhradit náklady na studia. Víc peněz by měly dostat také mateřské a základní školy, které se snaží integrovat děti se špatným sociálním zázemím. Na tyto účely letos ministerstvo vyhradilo 40 milionů korun. Každoročně se pak rozděluje ještě 75 milionů na asistenty pedagoga, kteří pomáhají sociálně znevýhodněným dětem se zvládáním učiva. Z evropských fondů už šla na podporu rovných příležitostí ve vzdělávání miliarda korun, další 4,5 miliardy mohou na zlepšení vzdělávání Romů čerpat školy v následujících třech letech. Tato opatření by měla snížit vysoký počet romských dětí ve zvláštních školách, podle kritiků se tam prý dostávají často jen kvůli svému sociálnímu znevýhodnění.

Resort školství nemusí zaplatit odškodné Romovi Suchému

Ministerstvo školství nemusí zaplatit odškodné půl milionu korun Romovi Jaroslavovi Suchému. Rozhodl tak v odvolacím řízení Vrchní soud v Praze. Suchý peníze žádal za to, že musel chodit do zvláštní školy. Prvoinstanční soud jeho žalobu vloni v dubnu zamítl, protože se mu nepodařilo prokázat, že byl diskriminován a bylo zasaženo do jeho osobnostních práv. Rozsudek je pravomocný Suchý žil v dětském domově, do zvláštní školy jej poslal chebský odbor školství v roce 1985. Suchý si základní vzdělání doplnil po dosažení plnoletosti, později složil maturitu. Tvrdí, že ho zařazení do zvláštní školy připravilo o možnost vzdělávat se a uplatnit se. Suchý na sebe upozornil při loňské návštěvě amerického prezidenta Baracka Obamy v Praze, kdy se dostal do jeho blízkosti a pohladil jej. Vloni Suchý neúspěšně žádal o azyl v Kanadě, v prosinci se po sedmi měsících vrátil zpět do ČR.

Borčašvili o azyl žádat potřetí nechce, bojí se uvěznění

Gruzínský občan čečenské národnosti Timur Borčašvili, jemuž české úřady dvakrát neudělily azyl, o něj potřetí žádat nechce, i když by to legalizovalo jeho nynější pobyt v Česku. ČT a ČTK to řekl senátor Jaromír Štětina, který Borčašviliho pomáhá před vyhoštěním skrývat. Borčašvili se podle něj obává opětovného uvěznění a také toho, že by i třetí žádost byla zamítnuta. "Borčašvili se bojí, že i jeho další důkazy (v čečenském odboji) budou považovány za nerelevantní, a já nemám sílu ho přesvědčit," uvedl Štětina. Opětovné požádání o azyl přitom gruzínskému občanovi doporučily jak ministerstvo vnitra, tak česká pobočka organizace Amnesty International na jednání senátní komise pro podporu demokracie, stejně jako řada jejích členů. "Kdyby byla garance, že (Borčašvili) nepůjde znova do vězení, kde strávil jeden rok, tak by to pravděpodobně udělal se vší otevřeností, kterou v sobě má," řekl Štětina, který se souhlasem komise pošle ministru vnitra Martinu Pecinovi žádost Borčašviliho o prodloužení pobytového víza do projednání jeho odvolání proti neudělení azylu u Krajského soudu v Brně.

Poskytnout garanci odmítl ředitel odboru azylové a migrační politiky Tomáš Haišman. "Nebudeme rukojmí jednoho člověka, nebudeme tady garantovat někomu něco, co ostatním negarantujeme," prohlásil. Borčašvili podle něj nebyl ve vězení, ale v zařízení pro zajištění cizinců v Poštorné. Byl zadržen při pokusu o nelegální překročení česko-rakouské hranice, původně azyl v Česku totiž nechtěl. Do ČR přiletěl na pas svého bratra, s jeho identitou po zadržení o azyl žádal, svůj příběh pak měnil, podotkl Haišman.

Hlavní město dá kongresovému centru 100 mil. Kč na splátku dluhu

Hlavní město vloží 100 milionů korun do základního kapitálu zadluženého Kongresového centra Praha (KCP). Tato částka má pokrýt letošní splátku dluhu. O záměru rozhodla rada města, bude ho muset ještě potvrdit zastupitelstvo města. KCP, jehož stoprocentním vlastníkem je Praha, dluží asi 2,2 miliardy korun. V dubnu má KCP splatit 3,3 miliony eur (asi 85 milionů korun). Jinak mu může hrozit úpadek. Město letos vypíše výběrové řízení, v kterém bude hledat někoho, kdo by dluh restrukturalizoval. Zároveň by mohla být prodána část majetku. Dluh centrum nashromáždilo kvůli rekonstrukci před zasedáním Mezinárodního měnového fondu a Světové banky v roce 2000.

Praha rozdělí malým podnikatelům z evropských fondů 250 milionů

Praha rozdělí malým a středním podnikatelům z evropských fondů 250 milionů korun. Rada hlavního města rozhodla o vyhlášení takzvané výzvy k předkládání projektů z programu Konkurenceschopnost. Cílem výzvy je podpořit zavádění inovací a nových technologií v malých a středních podnicích. Pražští podnikatelé se o peníze mohou ucházet od 1. března do konce dubna. "Žádat mohou o podporu na nákup nových zařízení a technologií, které zlepší jejich postavení na trhu a pomůžou jim tak překonat následky hospodářské krize," uvedl náměstek primátora Milan Richter. Každý z podnikatelů může požádat až o 500.000 eur (12,9 milionu Kč) na podnik. Kdo peníze dostane, by mělo být známo v září.

Metropole pořádá veřejnou sbírku na pomoc poničeného Haiti

Praha pořádá veřejnou sbírku na pomoc zemětřesením poničeného Haiti. Trvat bude rok, lidé mohou přispívat na zvláštní bankovní účet nebo do pokladniček. Ty budou umístěny na všech úřadech pražských městských částí. ČTK to v tiskové zprávě sdělil primátor Pavel Bém (ODS). "Pevně doufám, že myšlenka kasiček bude veřejností pozitivně přijata a podaří se nám společně nadále pomáhat obětem zemětřesení na Haiti," uvedl primátor. Lidé mohou přispívat na účet číslo 7777772626/6000. Pokladničky chce magistrát umístit do všech úřadů. Radní proto požádali starosty všech 57 městských částí, aby je umístili na veřejně přístupná místa. Sbírku ještě musí schválit ministerstvo zahraničních věcí, peníze totiž budou využity v cizině.

Česko léčí rakovinu jako unie

Pacienti s rakovinou byli v ČR loni poprvé léčeni stejně jako nemocní v zakládajících zemích EU. Z dat onkologů však zároveň vyplývá, že do center se zdaleka nedostali všichni, kteří by měli. Komplexní onkologická centra neměla finanční limity a stejně tomu bude letos. Zpřísní se však kritéria pro podání biologické léčby. Dostanou ji jen pacienti, jimž prokazatelně pomůže. Novinářům to řekl předseda České onkologické společnosti profesor Jiří Vorlíček. "Jestliže vycházíme z předpokladu, že se do center dostane i v západních zemích tak 70 procent pacientů, kteří drahou léčbu potřebují, tak ještě stále nám tak 15 procent k tomu chybí," uvedl profesor. Zdůraznil, že zdaleka ne každý pacient potřebuje drahou biologickou léčbu. V tom je podle Vorlíčka úloha okresních onkologů, aby poznali vhodného pacienta a poslali ho do centra.

FN Brno přijde o tkáňovou banku, převezme ji firma

Fakultní nemocnice Brno přijde o tkáňovou banku, která ukládá tkáňové a buněčné transplantáty a připravuje asi 80 procent tkáňových transplantátů používaných v českých nemocnicích. Banka by měla na podzim zmizet ze seznamu nemocničních pracovišť a přejít do akciové společnosti Národní tkáňové centrum. Firma vznikla loni. Podle ředitele nemocnice Romana Krause je přesun výhodný. Investice, které by stát musel v tkáňové bance vynaložit, zaplatí firma, řekl ČTK. Motivem pro vznik Národního tkáňového centra byl podle ředitele nový zákon o tkáních a buňkách, který zpřísnil nakládání s transplantáty. "Jsou kladeny obrovské podmínky na technické zabezpečení ve smyslu čistoty," popsal ředitel. Kdyby se tkáňová banka měla upravit, aby její provoz vyhovoval, stálo by to podle něj desítky milionů korun, spíš by se však za tyto peníze muselo postavit nové pracoviště na zelené louce.

Havel se uzdravil, na doporučení lékařů odjede do teplých krajů

Exprezident Václav Havel, jehož trápil zánět dýchacích cest, se uzdravil a na doporučení lékařů se chystá na dovolenou do teplých krajů. Za sluníčkem mimo Evropu odjede bývalá hlava českého státu v polovině příštího týdne. ČTK to řekla Havlova tajemnice Sabina Tančevová.

Národní divadlo vyhlásilo soutěž na rekonstrukci fasády

Národní divadlo vyhlásilo soutěž na dlouho plánovanou rekonstrukci fasády své historické budovy. Informace o soutěži zveřejnil v pondělí Informační systém o veřejných zakázkách. Stavba z 19. století by se měla opravovat čtyři roky, bude rozdělená do čtyř etap a neměla by nikterak omezit provoz divadla. Předpokládaná cena zakázky je 160 milionů korun bez daně, cena bude jediným kritériem soutěže. "Národní divadlo, jedna z výsostných českých národních kulturních památek, by se měla během tří let obléci do nového hávu. To je dobrá zpráva," řekl ČTK ředitel Národního divadla Ondřej Černý. Rekonstrukce fasády se plánuje už několik let. Předcházela jí oprava střechy, zábradlí a sousoší trig, což stálo 23,5 milionu korun a skončilo v roce 2008.

Ostravský Chagall dokončil komplet slovníků o výtvarném umění

Ostravské Výtvarné centrum Chagall dokončilo po dvanácti letech práci na sérii publikací, které mapují české a slovenské výtvarné umění. Slovník českých a slovenských výtvarných umělců má celkem 21 dílů a v tomto měsíci výtvarné centrum vydalo poslední díl základní řady, řekl ČTK vydavatel a majitel centra Petr Pavliňák. Dodal, že slovník je jedním z nejrozsáhlejších projektů, jaké v oblasti českého výtvarného umění vznikly. Komplet slovníků má celkem přes 7700 stran. Dílo zachycuje dění na české a slovenské výtvarné scéně od roku 1950 do současnosti.

Počasí v České republice

Ve středu bude zataženo až oblačno, místy slabý déšť. Teploty vystoupí na 5 až 9 stupňů Celsia, na horách bude kolem 3 stupňů.

23-02-2010