Denní souhrn zpráv Zprávy

20-02-2010

ODS představila plány do budoucna, boj s krizí a štíhlý stát

Občanští demokraté na sobotní ideové konferenci v Brně představili to, jak by se Česko mělo podle nich vyvíjet v následujících deseti letech. Hájili poplatky ve zdravotnictví, odložené školné a nabízeli své recepty na léčbu a zeštíhlení zadluženého státu. Čtyřicetistránkový dokument Vize 2020 není předvolebním programem, ten ODS představí až v půlce dubna, tedy asi dva měsíce po svém největším konkurentovi ČSSD. V kuloárech pak politici nejsilnější pravicové strany řešili i věci dneška - aktuální výsledky volebních preferencí, které nejsou pro stranu příliš příznivé, nebo možné koaliční varianty. Konferenci zahájil předseda strany Mirek Topolánek, který představil hlavní myšlenky Vize 2020. Vypomáhal si přitom imaginárními postavami pánů Řimbaby, Lazara, Bohatého a dalších, kteří byli zástupci různých sociálních vrstev. Na nich prezentoval dopady zamýšlených změn. Projev byl protkán kritikou ČSSD. "Lžou ráno, lžou v poledne, lžou večer," uvedl k sociálním demokratům. Prohlásil, že v době krize slibují voličům věci, které jsou nesplnitelé i za cenu prohloubení státního deficitu. "Ušetřit se musí hlavně na mandatorních výdajích. Tedy, jak říká Paroubek, takzvaně na lidech," konstatoval šéf ODS.

Právě tuto větu označil v reakci předseda ČSSD Jiří Paroubek za jedinou konkrétní z celé konference. "Je-li hlavním tématem společnosti řešení ekonomické krize a veřejných financí, je smutné, když v dokumentu ODS Vize 2020 jsou jediným konkrétním číslem čísla stránek," uvedl v prohlášení. ODS podle něj sehrála v Brně divadelní představení, které bylo plné frází a gest, nikoliv konkrétních receptů.

Představitelé DS půjdou do voleb pod hlavičkou jiné strany

Představitelé rozpuštěné krajně pravicové Dělnické strany (DS) půjdou do voleb pod hlavičkou spřízněné Dělnické strany sociální spravedlnosti (DSSS). Na sobotní tiskové konferenci v Praze to řekl předseda DS Tomáš Vandas. Do nového subjektu se podle něj přesune i členská základna. Před místem konání tiskové konference hlídkovali policisté. Podle mluvčího pražské policie Tomáše Hulana sledovali, zda se někdo nebude veřejně hlásit k DS nebo ji propagovat. Soudci ve středu uvedli, že našli v programu, idejích a symbolech DS xenofobní a šovinistické prvky, rasistický podtext a návaznost na nacionální socialismus, ideologii Adolfa Hitlera. "Nás takový verdikt (o rozpuštění strany) nemůže v žádném případě zastavit ani odradit od naší činnosti, a právě proto jsme se rozhodli, že Dělnická strana bude v parlamentních volbách na jaře tohoto roku kandidovat jako Dělnická strana sociální spravedlnosti," uvedl Tomáš Vandas. Členská základna DS nyní podle něho čítá téměř 1000 členů. Předseda DS podle svých slov počítá s tím, že do DSSS se přesune 90 procent členů a místních organizací. Vandas uvedl, že pokud bude DS vymazána z rejstříku politických stran, tak je možné, že se vrátí k původnímu názvu.

Českokrumlovská ČSSD nominovala jednohlasně Vladimíra Špidlu do senátu

Bývalý eurokomisař, premiér a šéf ČSSD Vladimír Špidla bude na podzim kandidovat do Senátu ve volebním obvodě číslo deset Český Krumlov. Jeho kandidaturu v sobotu jednomyslně schválili delegáti z Českokrumlovska, Prachaticka a Českobudějovicka na obvodní nominační konferenci. O křeslo se nejspíše utká s dosavadním senátorem ODS Tomášem Jirsou. Ten ČTK řekl, že by chtěl post obhajovat. Zatím získal nominace několika místních organizací. Motiv, proč Špidla přijal nominaci, je podle něj jednoduchý: "Prošel jsem neobvyklou politickou zkušeností a je mi 59 let, mohu tedy počítat, že sedm - deset let ještě budu v plné formě a budu moci ze sebe vydat to, co jsem získal. Chci své zkušenosti a znalosti, které jsem získal v životě, dát ve prospěch České republiky, jižních Čech, senátního obvodu, který znám relativně dost dobře," řekl Špidla novinářům. Poznamenal, že k regionu má i své osobní vazby, jeho děda žil v Hůrce v Pošumaví. Vladimír Špidla teď má trvalé bydliště v Praze, jeho mateřskou organizací ČSSD je ale stále jindřichohradecká. V Českém Krumlově by si rád pořídil byt.

Mirek Topolánek přiznal, že do obchodu s Pandury vstoupil

Předseda ODS Mirek Topolánek přiznal, že v době, kdy byl premiérem, vstoupil do jednání o vládní zakázce na obrněné transportéry Pandur. Udělal to prý proto, že odvaha tehdejší lidovecké ministryně obrany Vlasty Parkanové k "jakémukoliv rozhodnutí se blížila nule". Řekl to po skončení brněnské ideové konference ODS Vize 2020. Parkanová v sobotním vydání Mladé fronty Dnes (MfD) uvedla, že Topolánek jako premiér na schválení nákupu pandurů spěchal. "My jsme nemohli tlačit na nákup Pandurů, když už byly dávno nakoupeny," prohlásil Topolánek. Řekl, že jeho vláda se dostala k zakázce v době, kdy začaly první technické problémy s Pandury a objevilo se podezření, že "ten kontrakt není v pořádku ani z hlediska ceny, ani z hlediska skladby, případně požadavků armády". "Zabránili jsme arbitráži, zabránili jsme realizaci podezřelého kontraktu, ušetřili jsme ČR šest miliard a můj tlak na Vlastu Parkanovou byl zcela evidentní, protože já jsem tohoto dosáhnout chtěl," sdělil Topolánek.

MfD upozornila tento týden na to, že obchod s rakouskou zbrojařskou firmou Steyr byl možná ovlivněn korupcí. Parkanová po Topolánkově sdělení, že právě ona nese za podezřelý obchod zodpovědnost, pro listu prohlásila, že Topolánek chtěl, aby zakázku řídil jeho člověk na ministerstvu obrany, kterým byl tehdejší náměstek a současný ministr obrany Martin Barták. Podle listu je právě Barták mezi politiky, jejichž jména zmínili bývalí manažeři Steyru, když MfD informovali o zákulisních dohodách a o provizích pro politické strany.

MfD: StB v 60. letech plánovala únos exilového novináře Tigrida

Komunistická tajná policie Státní bezpečnost (StB) v šedesátých letech plánovala únos významného exilového novináře Pavla Tigrida. Únos mohl dokonce vyústit v Tigridovu likvidaci. Zjistil to badatel Radek Schovánek z Ústavu pro studium totalitních režimů, o jehož nových poznatcích informuje sobotní Mladá fronta Dnes. Tigrid před českými rozvědčíky na poslední chvíli unikl, ti se ho později snažili ve Francii zdiskreditovat a dostat za mříže. Nevraživost ideologů tehdejší Komunistické strany Československa k Tigridovi podle Schovánka vzrostla, když založil exilový časopis Svědectví a odmítl nabídku StB ke spolupráci. Tigrid měl být českou tajnou policií unesen v Budapešti, kam přijel na mezinárodní kongres PEN klubu. Tehdy však už měl americké občanství, a proto se maďarská policie na poslední chvíli stáhla, novináře varovala, a ten okamžitě odjel do Paříže. StB vzápětí spustila operaci s krycím názvem Drozd, jejímž cílem bylo dostat pomocí zpravodajské dezinformace Tigrida za do francouzského vězení. Komunistická policie prostřednictvím svého agenta podstrčila francouzské kontrarozvědce dokument, který naznačoval, že Tigrid je pravděpodobně ve spojení s atentátníky na francouzského prezidenta de Gaulla. Francouzi pak Tigrida pro jistotu skutečně sledovali.

Postižení: Dotace na služby jsou příliš nízké, není na investice

Státní podpora sociálních služeb je podle příjemců péče stále příliš nízká, přestože částka 6,8 miliardy korun vyčleněná z letošního státního rozpočtu na dotace na sociální služby je podobná jako v minulých letech. Zařízení podle nich sice nestojí před krachem, nemají však dost peněz na investice do infrastruktury. ČTK to řekl předseda Národní rady osob se zdravotním postižením Václav Krása. Částka rozdělená na dotace na sociální služby se v posledních letech snižuje. Zatímco v roce 2008 stát na dotace podle ministerstva práce a sociálních věcí vydal 7,4 miliardy korun, loni to bylo pouze sedm miliard korun. Pro letošní rok vláda dokonce původně na dotace na sociální služby chtěla vyčlenit pouze tři miliardy korun; poslanci však při schvalování rozpočtu tuto částku navýšili o 3,8 miliardy korun. "Nepochybně opět došlo k tomu, že některá zařízení poskytující sociální péči nedostala dostatek prostředků, aby mohla poskytovat sociální služby v rozsahu jako v loňském roce," prohlásil Václav Krása. Situace však podle něj rozhodně není tak vyhrocená jako před rokem.

Kardinál Vlk se nastěhuje do domu s bohatou historií

Dosavadní pražský arcibiskup kardinál Miloslav Vlk se z Arcibiskupského paláce přestěhuje do jednoho z domů, kde v minulosti žili svatovítští kanovníci, biskupové i umělci. V jednom z takzvaných kanovnických domů na Hradčanském náměstí žil slavný stavitel Petr Parléř, v jiném o několik staletí později spisovatel Jiří Mucha. Arcibiskupský palác jako sídlo přenechá novému arcibiskupovi Dominiku Dukovi, kterého papež Benedikt XVI. jmenoval do úřadu minulou sobotu. "Biskupství mi připravilo nové bydlení v jednom z kanovnických domů na Hradčanském náměstí, abych uvolnil prostor nástupci," napsal na svých webových stránkách kardinál už před koncem loňského roku. Svatovítská metropolitní kapitula, která nepřetržitě funguje více než 1000 let, vlastní a spravuje na náměstí sedm kanovnických domů. Nacházejí se v místech od Arcibiskupského paláce až po palác Toskánský, který využívá ministerstvo zahraničních věcí. Svatovítská kapitula je sborem kanovníků, jimž přísluší konat slavnostní bohoslužbu ve svatovítské katedrále. Vznikla v roce 971.

Pivní labužníci v Praze ochutnávali silné chmelové moky

Kroky pivních labužníků z Prahy i okolí směřovaly v sobotu do smíchovské restaurace U prince Miroslava, která hostila Festival desítek. Není však desítka jako desítka. Většina příchozích se nenechala zmást jazykovým žertíkem a dobře věděla, že nepřišla na lehká a řídká výčepní piva, ale že ochutná skutečné pivní siláky. V řadách lahví vyrovnaných na stolech se představilo na padesát pivních značek z Belgie, Dánska, Německa, Nizozemska, Rakouska a České republiky. Obsah alkoholu u některých z nich dosahoval deseti procent a leckde tuto hranici i překonával. Jan Kočka, šéf internetového magazínu Světpiva.cz a spoluorganizátor festivalu, o postavení silných piv v Česku řekl: "U běžných konzumentů vyvolávají odmítavé reakce s tím, že už to vlastně není pivo. Ale mnohde ve světě jsou piva dosahující těchto výšin žádaná. Třeba v Belgii a v posledních desetiletích i ve Spojených státech se vaří stále více speciálů, které atakují hranici deseti procent alkoholu." V Česku donedávna běžné dělení piva podle množství sušiny v mladině na desítky, jedenáctky, dvanáctky, třináctky a tak dále pomalu ustupuje celosvětově rozšířenému rozlišování na základě objemového podílu alkoholu ve zralém pivu.

Největší jedlík spořádal za pět minut 900 gramů steaků¨

Téměř 900 gramů hovězích steaků dokázal během pěti minut spořádat Josef Větrovský z Neuraz na Nepomucku v pátém ročníku soutěže Maxijedlík. Ve steakhousu v Soběsukách na Plzeňsku porazil dalších šest soupeřů, ani oni se za své výkony nemusejí stydět - soutěž byla vyrovnaná a všichni snědli od minimálně 600 do téměř 900 gramů steaků, řekl ČTK organizátor soutěže Václav Silovský. Josef Větrovský po soutěži přiznal, že na klání se prý průběžně celoročně připravuje, stejně jako většina jeho soupeřů. I když letošní vítěz snědl téměř pět velkých dvěstěgramových steaků z roštěné, na loňského vítěze a dosavadního rekordmana soutěže neměl. Loni největší jedlík spořádal za pět minut 1093 gramů masa. Nápoj sice volí jedlíci různý od limonády přes víno až po pivo, soutěžní styl dodržují všichni stejný. "Technika je taková, že se krájí co nejmenší kousky, aby je mohli polykat, protože žvýkání zpomaluje," vysvětlil Václav Silovský. Kuchař připravil závodníkům středně propečené až krvavé steaky z čerstvého hovězího plemene Angus grilované na dřevěném uhlí a bez jakéhokoliv koření.

Kawasakiho růže získala na Berlinale dvě ceny nezávislých porot

Český film Kawasakiho růže získal na letošním filmovém festivalu Berlinale dvě ceny nezávislých porot. Za nejlepší snímek nesoutěžní sekce Panorama ho vyhlásila ekumenická porota a Mezinárodní konfederace uměleckého a esejistického filmu (CICAE). Oznámili to organizátoři festivalu na svých internetových stránkách. Ekumenická porota na berlínské přehlídce oceňuje mimo jiné snímky, které divákům přibližují duchovní, lidské a sociální hodnoty. Spolu s nejnovějším filmem Jana Hřebejka ocenila také turecký snímek Bal (Med), který je zařazen do hlavní soutěže, a v sekci Forum film Nicolase Wadimoffa Aisheen (Stále na živu v Gaze). Cenu CICAE získal spolu s Kawasakiho růží také film Winter's Bone Debry Granikové, který se promítal v sekci Forum. Český zástupce si naposledy ocenění z berlínského filmového festivalu přivezl před třemi roky, kdy si cenu Mezinárodní federace filmových kritiků (FIPRESCI) připsal snímek Jiřího Menzela Obsluhoval jsem anglického krále.

Výstava v přerovském muzeu připomene konec druhé světové války

Originály zbraní a výstroje, válečné uniformy i řadu dalších dobových předmětů si budou moci prohlédnout návštěvníci výstavy Přerovské povstání a konec druhé světové války na Přerovsku. Tu nyní připravuje Muzeum Komenského. K vidění na ní bude více než stovka exponátů, které návštěvníkům připomenou události konce války i doby po osvobození v celém regionu. ČTK to řekl kurátor expozice Petr Sehnálek. Konec druhé světové války v regionu je spjat právě s přerovským povstáním. "Zaujímá významný primát, protože v sérii květnových povstání, z nichž nejznámější je to pražské, bylo první," vysvětlil kurátor. Expozice proto divákům představí výzbroj a výstroj armád a dalších bojových jednotek, které se na konci války na Přerovsku pohybovaly. Autentickou atmosféru by měla navodit celá dioramatická instalace. Na výstavě budou k vidění uniformy nejen německé nebo sovětské armády, ale například i vojáků československého armádního sboru, jehož příslušníci měli začátkem května postupovat k Přerovu, přes houževnatou obranu posledních německých vojsk se k němu ale neprobili. "Chceme připomenout, že za určitých okolností se mohlo stát, že Přerov mohli osvobodit Čechoslováci," dodal Sehnálek. Expozice se bude věnovat i moravským partyzánským skupinám. Výstava je plánována na začátek března.

Ostrava bude hostit devátý ročník festivalu Harfové dny

Devátý ročník mezinárodního hudebního festivalu Harfové dny budou od 1. do 29. března hostit Ostrava a další města Moravskoslezského kraje. Celkem pořadatelé připravili 11 koncertů. ČTK to řekla za pořadatele Hana Adámková. "Letošní ročník nabízí v průběhu měsíce března v Ostravě, Opavě, Hlučíně a v Karviné několik výjimečných koncertů," uvedla Adámková. Vystoupí například harfistky Jana Boušková, Kateřina Englichová, Kateřina Doležalová, Ivana Dohnalová nebo Kateřina Sabová. "Harfa zazní spolu s klavírem, kytarou, hobojem, flétnou, zpěvem i orchestrem," doplnila Divákům se představí pianista Martin Kasík, kytaristka Lenka Filipová, loutnista Miloslav Študent, hobojistka Jaroslava Tajanovská, flétnistka Petra Olajcová a pěvkyně Barbora Sojková. "Pozvali jsme i řadu zahraničních umělců z Anglie, Itálie a Španělska," uvedla Adámková Festivaloví návštěvníci si podle ní mohou vybrat z nejrozmanitějších komorních kombinací. Součástí festivalu budou i workshopy.

Smiřické svátky hudby nabídnou lidem desítku koncertů

Na deset koncertů se mohou těšit návštěvníci sedmého ročníku festivalu Smiřické svátky hudby. Zahajovací koncert se uskuteční v úterý 30. března, festival skončí 5. dubna. ČTK to řekl smiřický starosta Luboš Tuzar. Na zahajovacím koncertu vystoupí houslista Jaroslav Svěcený a další hudebníci společně s komorním orchestrem Virtuosi Pragenses. Například v sobotu 3. dubna se v prostorách zámecké kaple Zjevení Páně představí na takzvaném galakoncertu žánrů skupina Blue Effect společně s projektem Vivaldianno. Na 4. dubna je připraven koncert vynikající japonské klavíristky Eri Goto, která vystoupí v doprovodu houslí a varhan. Podrobnější informace o festivalovém programu zájemci najdou na www.smirice.cz, předprodej vstupenek začne 1. března. Většina festivalových koncertů v předchozích ročních byla vyprodaná.

Brněnský balet má na repertoáru Carmen se španělským rukopisem

Baletní soubor Národního divadla Brno v pátek divákům poprvé předvedl nové nastudování Carmen. Balet s choreografií mladého Španěla Cayetana Sota a hudbou Rodiona Ščedrina je hlavní premiérou sezony. Představení vzniklo v koprodukci s Ballettem Dortmund, kde Soto svou Carmen uvedl loni na podzim ve světové premiéře, řekli při představování baletu zástupci divadla. Podle divadelníků nabízí nové nastudování současný tanec s vášnivým, humorným a náročným choreografickým jazykem. Tanečníci se například chvílemi pohybují zavěšeni hlavami dolů. Hlavní část hudebního doprovodu baletu tvoří Suita Carmen, kterou zkomponoval ruský skladatel Ščedrin na motivy opery Georgese Bizeta. Děj baletu v Sotově podání však více než z operního libreta vychází z literární předlohy, kterou napsal francouzský autor Prosper Mérimée. "Je to jiná Carmen. Diváci, kteří přijdou na operní Carmen, uvidí něco jiného," uvedl dramaturg Karel Littera. K postavám Carmen, Dona Josého a Toreadora, které vystupují v opeře, v baletu například přibyla čtvrtá hlavní figura - Vypravěč. Inscenaci doplňuje půlhodinová ukázka originálního flamenka.

Za největší sněhovou stavbou do Harrachova přijely tisíce lidí

Několik tisíc lidí z různých koutů Česka přijelo v sobotu do Harrachova obdivovat největší tuzemskou stavbu ze sněhu, středověkou tvrz Harrachštejn. Nadšenci ji začali stavět 4. února, odpracovali 1500 hodin a spotřebovali 9500 metrů krychlových sněhu. Pevnost s třináctimetrovou věží, dvěma menšími baštami, mostem a cimbuřím se stala dočasnou dominantou běžeckého stadionu u hotelu Skicentrum. Večer se uskutečnila historická bitva. Základem vojsk bránících tvrz i dobyvatelů byli členové rytířských skupin, řekl ČTK Vlastislav Fejkl ze Sportovního areálu Harrachov. Po souboji organizátoři otevřeli tvrz návštěvníkům. Vchod střeží dva třímetroví sněhoví rytíři, uvnitř hradu jsou další zajímavosti a také dvě skluzavky. "Pevnost bude přístupná i v dalších dnech. Je však třeba opatrnosti. Uvnitř jsou například dřevěné schody, které mohou klouzat," upozornil Fejkl. Pevnost podle něj vydrží do pozdního jara, stejně jako sníh na místních sjezdovkách. "Tvrz jsme stavěli z technického sněhu, který pokrývá i sjezdovky. Záleží samozřejmě na počasí. Věříme ale, že v pevnosti minimálně přivítáme Krakonoše. Tradiční setkání s vládcem Krkonoš se ve městě uskuteční 20. března," doplnil.

Ze sportu

Čeští hokejisté porazili ve druhém zápase na olympijských hrách ve Vancouveru Lotyšsko 5:2 a k přímému postupu ze základní skupiny B do čtvrtfinále jim stačí získat bod v nedělním závěrečném duelu první části turnaje proti Rusku. Svěřenci trenéra Vladimíra Růžičky nad Lotyšskem rychle vedli 3:0, poté se jim podařilo vstřelit i čtvrtý gól, ale soupeř dokázal zápas notně zdramatizovat.

Fotbalisté znají termíny kvalifikace mistrovství Evropy 2012. Začnou letos 7. září doma s Litvou a na půdě téhož soupeře budou končit 11. října 2011. Se Skotskem hrají doma letos 8. října, na jeho půdě 3. září příštího roku. Se Španělskem odehrají obě utkání příští rok: 25. března na jeho půdě, v předposledním utkání kvalifikace se obhájce titulu představí 7. října 2011 v Česku. ČTK výsledky dohody na termínové schůzce v Madridu oznámil manažer reprezentace Vladimír Šmicer.

Tenista Tomáš Berdych vypadl na turnaji v Memphisu ve čtvrtfinále. Stejně jako jeho daviscupový kolega Radek Štěpánek podlehl Lotyši Ernestsu Gulbisovi 6:3, 3:6 a 6:7. V rozhodujícím setu Gulbise trápilo bolavé koleno, přesto dokázal otočit nepříznivý stav 2:5. Lotyšský tenista vyhrál nakonec v tie-breaku 7:3 a oplatil Berdychovi porážku z prvního vzájemného duelu z loňského roku. Ve druhém kole v Memphisu navíc získal skalp i dalšího nasazeného Čecha Radka Štěpánka.

Na turnaji v Memphisu si o titul nezahraje ani česká tenistka Petra Kvitová. V semifinále prohrála s bývalou světovou jedničkou Mariou Šarapovovou z Ruska 4:6 a 3:6. Devatenáctiletá Kvitová po ztrátě prvního setu získala ve druhé sadě náskok 2:0, vedení ale neudržela. Se Šarapovovou nakonec prohrála po hodině a dvaceti minutách. Postup do semifinále byl pro Kvitovou nejlepším výsledkem v letošní sezoně. V Hobartu skončila v kvalifikaci, na Australian Open ve druhém kole prohrála se Serenou Williamsovou.

Český tenis povede i v dalších čtyřech letech dosavadní prezident svazu Ivo Kaderka. Na páteční valné hromadě v Prostějově mu dalo důvěru 104 delegátů z přítomných 120. Protikandidát Edvard Kožušník dostal 13 hlasů, tři delegáti se zdrželi hlasování.

Pouze s olympijským vítězem Dayronem Roblesem z Kuby prohrál na halovém atletickém mítinku v Birminghamu překážkář Petr Svoboda. Český rekordman proběhl cílem závodu na 60 metrů překážek v čase 7,57 sekundy a za svým nejlepším výkonem zaostal o sedm setin. Páté místo v běhu na 400 metrů obsadila Zuzana Bergrová a časem 53,39 sekundy potvrdila vzestup formy českých čtvrtkařek, které se díky průměru pod 53,50 sekundy kvalifikovaly na halové mistrovství světa v Dauhá.

Krátce o nedělním počasí v České republice:

Zataženo až oblačno, ojediněle sněhové přeháňky. Teploty nula až plus čtyři stupně Celsia.

20-02-2010