Denní souhrn zpráv Zprávy

18-02-2010

ČSSD podá kvůli aféře kolem transportérů Pandur trestní oznámení

ČSSD podá kvůli aféře kolem nákupu obrněných transportérů Pandur dvě trestní oznámení na neznámého pachatele - jedno pro pomluvu a druhé pro podezření z úplatkářství. Uvedl to předseda ČSSD Jiří Paroubek, který se kvůli aféře v pátek sejde s premiérem Janem Fischerem. Ministr obrany Martin Barták má kauzu za předvolební diskreditační hru. Rakouští bývalý manažeři firmy Steyr, jejichž slova pro deník Mladá fronta Dnes (MfD) kauzu odstartovala, teď tvrdí, že se jednalo jen o špatný žert. Paroubek nepřišel na čtvrteční tiskovou konferenci ČSSD, ačkoli jeho účast byla avizovaná, plány strany musel vysvětlovat místopředseda Zdeněk Škromach. Později poslal Paroubek prohlášení, v němž přípravu trestních oznámení potvrdil. "Nelze vyloučit, že se jedná pouze o pomstu zneuznaných podnikatelů, nebo o nástroj politického boje politické konkurence či další vykonstruovanou kauzu českých médií," uvedl předseda ČSSD. To je podle něj důvodem trestního oznámení pro pomluvu.

Reportér MfD hovořil v lednu se dvěma někdejšími manažery zbrojovky Steyr, která české armádě dodává 107 transportérů za asi 14,4 miliardy korun. Wolfgang Habitzl a Herwig Jedlaucnik podle listu označili jako muže s podílem na zákulisních dohodách někdejšího premiéra a předsedu ČSSD Stanislava Grosse, bývalého ministra obrany Karla Kühnla a nynějšího ministra Bartáka. Ti to odmítají. Steyr se podle jejího mediálního zástupce Jana Piskáčka k věci nebude vyjadřovat.

STEM: Volby by vyhrála ČSSD, ODS zastavila propad preferencí

Sněmovní volby by počátkem února vyhrála ČSSD, kterou by podle průzkumu STEM volilo 28,6 procenta voličů. Druhé ODS by dalo hlasy 23,2 procenta lidí. Zatímco preference ČSSD jsou od konce loňska v podstatě stabilní, ODS se podařilo zastavit čtyřměsíční propad voličské obliby a poprvé od loňského října jí přibyli voliči - oproti lednu jich teď má o více než dvě procenta více. Většinu ve dvousetčlenné sněmovně by měly levicové strany, nebo ČSSD s ODS, či případné trojkoalice ČSSD s pravicovými stranami, vyplývá z průzkumu, jehož výsledky ve čtvrtek agentura STEM poskytla ČTK. Zastoupení ve sněmovně by získaly i KSČM a TOP 09, jejichž pozice je podle STEM stabilní: komunistům by dalo hlas 11,7 procenta a TOP 09 pak 9,1 procenta voličů. U obou stran je to o necelé procento více než v lednu. Naopak kolem hranice volitelnosti se podle STEM pohybuje KDU-ČSL, pod touto hranicí jsou zelení. Lidovcům by dalo hlas 4,3 procenta, to je o 0,1 procenta více než v lednu. Zeleným za měsíc ubylo více než procento voličů a teď by je volilo 2,7 procenta lidí. Statistická chyba je 1,5 procenta u menších stran, u větších stran 2,5 procenta.

Čeští vojáci se naplno zapojili do boje proti somálským pirátům

Tři čeští důstojníci se naplno zapojili do práce ve velitelství protipirátské operace Evropské unie v anglickém Northwoodu, sdělilo ve čtvrtek ČTK ministerstvo obrany v tiskové zprávě. Zde se budou podílet na řízení vojenských akcí. Obrana je do operace Atalanta zaměřené na boj s námořními piráty u somálských břehů vyslala v lednu. Úkolem mezinárodních jednotek v misi Atalanta je ochrana plavidel, které přivážejí ze světa potravinovou pomoc pro vysídlence na území Somálska. Dále mají chránit obchodní lodě a silou odradit před případnými pirátskými útoky v Adenském zálivu a jeho okolí. Jeden z českých důstojníků v operaci zastává funkci analytika zpravodajského oddělení, druhý působí v pozici asistenta operačního dozorčího. Třetí je finančním účetním na Oddělení rozpočtu a financování operačního velitelství. Realizuje všechny platby z rozpočtu Evropské unie určeného pro námořní operaci.

Euro.cz: Obrana podepsala smlouvu na opravy vrtulníků v misích

Ministerstvo obrany a státní podnik LOM Praha podepsaly na konci ledna smlouvu o servisu českých vrtulníků v Afghánistánu. Do konce roku 2012 dá resort na jejich opravy 99 milionů korun. Informaci zveřejnil server Euro.cz. Obrana počítá s tím, že české vrtulníky Mi-171Š budou v misi ISAF působit i v následujících dvou letech. Sněmovna přitom tento záměr zatím neschválila, uvedl server. Parlament prozatím schválil plán nasazení českých vojáků v zahraničí pouze pro tento rok. Obrana sice vypracovala střednědobý plán, který počítá s působením České republiky ve spojeneckých válečných operacích v letech 2011 až 2013, dosud ho však posvětil jen kabinet premiéra Jana Fischera.

MF v současnosti čelí 14 arbitrážím za zhruba 20 miliard Kč

Stát v současnosti čelí 14 arbitrážím na základě smluv o ochraně investic. Ve sporech jde o zhruba 20 miliard korun. Největší škody Česku potenciálně hrozí v arbitráži se společností FELA Management, která se v rámci sdružení Mytia ucházela o výstavbu a výběr mýtného na českých dálnicích. Od státu si nárokuje 6,34 miliardy korun, žaloba ovšem ještě nebyla podána. Vyplývá to z informací, které ČTK poskytlo ministerstvo financí. Pod pravomoc ministerstva financí nespadá arbitráž s firmou Diag Human, ve které může Česko v nejhorším případě zaplatit až 14 miliard korun za zmaření jejích obchodů s krevní plazmou na počátku 90. let minulého století. Spor spadá pod ministerstvo zdravotnictví a podle MF není klasickou mezinárodní arbitráží na základě dohod o ochraně investic.

Úřad pro mezinárodní adopce je proti osvojování dětí z Haiti v ČR

Adopce dětí z Haiti není podle Úřadu pro mezinárodněprávní ochranu dětí nejlepší cestou, jak zemi postižené zemětřesením pomoci. Adopční proces do zahraničí trval na Haiti i před katastrofou dva roky. Jsou navíc země, které jsou pro adopci dětí z Haiti vhodnější, jako jsou Spojené státy, řekli ve čtvrtek novinářům zástupci úřadu, který mezinárodní adopce v ČR zprostředkovává. Podle nich navíc v haitských sirotčincích často vyrůstají děti, které rodiče mají. "Nejedná se o sirotky, jak si lidé představují. Často se jedná o děti, jejichž rodina není schopná se o ně starat," uvedla právnička úřadu Lucie Koudelková. Podle ní by tak lidé, kteří by Haiti chtěli pomoci, měli podporovat spíš humanitární organizace, aby se díky nim mohli o své děti postarat sami Haiťané.

Brno-Žabovřesky mají nového starostu, nahradil stíhaného Kvapila

Městskou část Brno-Žabovřesky, jejíž bývalý starosta Aleš Kvapil (ODS) je stíhán kvůli údajné korupci, od nynějška vede Jiří Helán (ODS). Starostou ho ve čtvrtek zvolili zastupitelé. Helán byl dosud místostarostou, tento post zůstane do voleb volný. Kvapil v pondělí kvůli policejnímu vyšetřování z funkce odstoupil. Údajně si řekl o čtyřmilionový úplatek firmě, která v Žabovřeskách plánuje stavět kongresové centrum. Je ve vazbě, hrozí mu až 12 let vězení. Helána navrhli do funkce občanští demokraté. Protikandidáta Petra Machálka prosazovali zelení, neuspěl však. Machálek přednesl podrobný kandidátský projev, řekl například, že chce zprůhlednit zadávání veřejných zakázek a přidělování bytů. Dostal však pouhé tři hlasy. Helán už zkušenost s prací starosty má, ve funkci působil v letech 1998 až 2002. Krátce po zvolení novinářům řekl, že chce pokračovat v záměrech, které je třeba na radnici do podzimních komunálních voleb dokončit. Přiznal, že pověst městské části je pošramocená. "Je to ale exces jednotlivce, to není tak, že by se tady pravidelně něco páchalo a dělo. To se stalo jednorázově, blesk z čistého jasného nebe," uvedl.

Právnickou fakultu v Plzni opustí desítky zaměstnanců

Právnickou fakultu v Plzni, která nyní po skandálech prochází reformou, opustí 41 ze 180 zaměstnanců. Dalších 20 lidí přešlo z kmenového pracovního poměru na dohodu o provedení práce. Důvody jsou organizační změny vyplývající z vysoké přezaměstnanosti a výrazně snížený letošní rozpočet. Fakulta, jejíž roční rozpočet je kolem 60 milionů korun, dostane letos podle odhadů Západočeské univerzity o 16 milionů korun méně. Novinářům to řekl děkan plzeňských práv Jiří Pospíšil. "Změny nejsou kosmetické, ale radikální. Nemáme jinou možnost než šetřit na mzdách," dodal. Personální redukci, která se nijak neodrazila v kvalitě a rozsahu výuky, navrhli vedoucí kateder. Podle Pospíšila už řada lidí ze 41 pracovníků odešla. Fakulta propuštěným pracovníkům buď neobnovila pracovní poměr, nebo se s nimi dohodla na odchodu, případně jim dala výpovědi, což se týkalo 15 lidí. "Lidé odešli jednak pro nadbytečnost a jednak odešli ti, kteří nepřispívali k dobrému jménu školy," dodal děkan.

Hejtman: Na sever Moravy by se mělo na ekologii vracet víc peněz

Moravskoslezský kraj požaduje, aby se do regionu vracelo alespoň 80 procent z peněz, které firmy odvádějí do Státního fondu životního prostředí (SFŽP). Novinářům to po čtvrtečním jednání s ministrem životního prostředí Janem Dusíkem řekl moravskoslezský hejtman Jaroslav Palas (ČSSD). Podle něj regionální firmy ročně do fondu odvedou 100 až 130 milionů korun. Bez pomoci státu a Evropské unie není kraj schopen problém znečištění ovzduší sám řešit, uvedl hejtman. Ředitel SFŽP Petr Štěpánek ČTK řekl, že poplatky, které moravskoslezští znečišťovatelé fondu odvádějí, jsou příspěvkem do takzvaného národního fondu. Z něj stát spolufinancuje evropské projekty, a to většinou pěti procenty. V roce 2008 fond podle výroční zprávy od znečišťovatelů z celého Česka vybral za vypouštění emisí do ovzduší přes půl miliardy korun.

Nové filtry mají snížit množství prachu z ArcelorMittal

Ve společnosti ArcelorMittal Ostrava začala výstavba moderní technologie, ktera má snížit emise prachu z této největší tuzemské huti. Zřejmě jedna z nejvyšších ekologických investic v průmyslových firmách na území ČR za téměř jednu miliardu korun má být dokončena do konce příštího roku. ArcelorMittal je dlouhodobě na Ostravsku největším znečišťovatelem prachovými částicemi. Ovzduší ve zdejším regionu patří k nejhorším v Evropě. Představitelé firmy uvedli, že by nová investice měla významně snížit množství prachu v celé oblasti. Podle generálního ředitele Augustine Kochuparampila mají nově nainstalované filtry v provozu spékání železné rudy, takzvané aglomerace, snížit její prašnost o 70 procent.

Obce v okolí Beskyd jsou proti případné těžbě uhlí ve Frenštátu

Téměř čtyři desítky obcí v Moravskoslezském a Zlínském kraji nesouhlasí s případnou těžbou černého uhlí ve Frenštátu pod Radhoštěm. Ministrovi životního prostředí Janu Dusíkovi, který ve čtvrtek Frenštát navštívil, předaly usnesení. Požadují, aby bylo ložisko Frenštát vyřazeno z návrhu aktualizované státní energetické koncepce z roku 2009. Zastupitelstvům 36 obcí z Beskydska vadí, že by koncepce umožnila dokončit průzkumné práce v lokalitě Frenštát, kde se zásoby koksovatelného uhlí odhadují na nejméně 100 let. "Ložisko je prozkoumáno vrty a dvěma těžními jámami. Další průzkumné práce by se prováděly průzkumnou ražbou, což pro Beskydy znamená faktické zahájení hornické činnosti," uvádějí obce v usnesení.

Ochránci práv: Zásah policie proti příznivcům DS byl protiprávní

Zákrok, při němž policie ve středu vytlačila od budovy Nejvyššího správní soudu v Brně zhruba 30 příznivců Dělnické strany (DS), považuje Liga lidských práv za protiprávní. Policisté proti skupině zasáhli poté, co soud rozhodl o rozpuštění strany. Podle policie se příznivci DS dopustili patrně přestupku proti právu shromažďovacímu. Liga lidských práv si ale myslí, že policie zasáhla bez zákonného důvodu. Představitelé ligy s odvoláním na informace z médií poukázali na to, že shromáždění příznivců DS bylo "nepovolené", což je termín, který se podle nich v českém právním řádu vůbec nevyskytuje. "Existuje pouze shromáždění neoznámené. Nicméně ani skutečnost, že někdo shromáždění svolal a předem jej neoznámil, není důvodem pro jeho rozpuštění. Svolavateli je pouze možné udělit pokutu. Pokud akce vznikne spontánně, pak zpravidla ani žádný organizátor neexistuje," argumentuje liga.

Svědek proti Krejčířovi Bechara se v cele pokusil o sebevraždu

Podnikatel libanonského původu Tarek Bechara, který je označován za korunního svědka proti uprchlému podnikateli Radovanu Krejčířovi, se otrávil v českobudějovické vazební věznici. Minulý týden spolykal hrst prášků a musel být převezen do pankrácké vězeňské nemocnice v Praze. Nyní by už měl být v pořádku, píše server Aktuálně.cz. Pokus o sebevraždu vedení českobudějovické věznice vyšetřuje. Policie zatkla Becharu u krajského soudu v Českých Budějovicích 29. ledna. Českobudějovický krajský soud ho v prosinci poslal na šest let do vězení za podvod.

Pernes: Z ÚSTR bych rád udělal ústav třicetiletých docentů

Nový ředitel Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) Jiří Pernes chce zvýšit úroveň výstupů z jednotlivých projektů ústavu. V současné době prý totiž výstupy neobstojí ve vědecké konkurenci. Jednou z příčin je podle Pernese to, že jen deset procent zaměstnanců instituce má magisterské nebo vyšší vzdělání. Z ústavu by proto rád časem udělal "ústav třicetiletých docentů". Uvedl to v rozhovoru s ČTK. Historik Pernes, který ve středu uspěl ve výběrovém řízení rady ÚSTR, vystřídá dosavadního ředitele ústavu Pavla Žáčka od 1. dubna. Prvním krokem, který chce ve funkci podniknout, je zkvalitnění práce oddělení, jež se zabývá zkoumáním doby nacistické okupace a druhé světové války. "Je tam pět nebo šest lidí a nejsem si jist, že na ty náročné úkoly stačí," řekl. Chce proto rozšířit počet členů oddělení o zkušené historiky, přičemž zdůraznil, že slovem "zkušení" rozhodně nemyslí jenom "staří".

Šebesta: Chyby bývalého vedení hřebčína v Kladrubech ukáže audit

Ministerstvo zemědělství brzy zveřejní audit, který by měl dokázat pochybení bývalého vedení Národního hřebčína v Kladrubech nad Labem. Ministr Jakub Šebesta ve čtvrtek při návštěvě areálu bývalý management kritizoval. Podle něj velmi "zanedbal ekonomické zdraví" státního podniku, řekl novinářům. "V důsledku tohoto liknavého a nesystémového přístupu jsme nyní v situaci, kdy této památce téměř hrozí zánik. Vlivem zchátralých částí budov, akutního nedostatku financí, dlouhodobě nevyužívaného potenciálu hřebčína i pomýleného šlechtitelského programu je nevyšší čas přijmout komplexní řešení problému," řekl Šebesta. Současný ředitel Jan Höck, který je ve funkci poměrně krátce, novinářům řekl, že účetnictví bylo nutné dát do pořádku. Podotkl, že všechny audity z minulých let byly přijaty s výhradou. "Rok 2008 jsem uzavírali 29. prosince 2009 díky velkému přispění auditorské firmy, která účetnictví dala jakžtakž dohromady," řekl ředitel hřebčína.

Lékaři v Brně vědí, jak poznat vývoj jednoho typu leukemie

Lékaři z brněnské fakultní nemocnice objevili metodu, jak zjistit, zda se bude jeden z druhů leukemie vyvíjet spíše příznivě, anebo bude mít nakonec velmi agresivní průběh končící úmrtím pacienta. Podle toho také mohou nastavit co nejefektivnější způsob léčby. Zprávu o výzkumu brněnských lékařů nedávno publikoval prestižní americký časopis Blood a ve čtvrtek o něm lékaři informovali novináře v Brně. "Výzkum přispěje nejen k tomu, že jsme schopni odhadnout a pacientovi říct, jakým směrem by se onemocnění mohlo ubírat, ale jsme také schopni vybrat nějaký vhodný typ léčby," uvedl primář interní hematoonkologické kliniky FN Brno Jiří Mayer. Výzkum se týká chronické lymfatické leukemie.

Energetické burzy Česka, Rakouska a Polska sjednocují trhy

Energetické burzy Česka, Rakouska a Polska podepsaly dohodu o postupném sjednocení takzvaného spotového trhu s elektrickou energií, který by měl vytvořit rovné podmínky pro všechny účastníky obchodování. Tuzemská společnost Power Exchange Central Europe o tom informovala na svých internetových stránkách. Podpis dohody je výsledkem činnosti středo- a východoevropského fóra pro integraci trhů s elektřinou, ke kterému se připojily 7. prosince 2009 členské státy EU z regionu. Burzy založily řídící výbor a pracovní skupinu, které mají spojení spotových trhů s elektrickou energií na starosti.

Obchodní řetězce loni v Česku výrazně zpomalily expanzi

Obchodní řetězce v loňském roce výrazně zpomalily expanzi na tuzemském trhu a ve srovnání s rokem 2008 otevřely pouze třetinu nových prodejen. Ve městech loni přibyly nové hypermarkety a diskontní prodejny, naopak počet supermarketů stagnoval na předloňské úrovni. Vyplývá to ze statistik společnosti Incoma GfK. Analytik Zdeněk Skála z Incoma GfK ČTK sdělil, že počet hypermarketů, supermarketů a diskontních prodejen se loni meziročně zvýšil o 24 na 1346. V roce 2008 se jejich počet zvýšil o 76 na 1322 a v roce 2007 o 55 na 1246. Loňský rok byl pro obchodníky velmi složitý, jelikož Češi kvůli hospodářské krizi omezili útraty. Tržby v maloobchodě meziročně klesly o 4,3 procenta a ani v jednom měsíci nedosáhly úrovně předchozího roku.

Dálniční rádio chce vyslat do terénu vlastní auta nebo motorky

Chystané rádio Dálnice, které má odstartovat v dubnu, chce na české hlavní tahy nasadit vlastní zpravodajská vozidla, případně motocykly. Posádky by zároveň měly být schopné pomáhat motoristům v nouzi. Uvedl to majitel stanice Radim Pařízek, který vlastní i regionální Radio Čas. Při startu rádia v druhé polovině dubna by mělo vyjet šest vozů Peugeot 207, z toho dva budou vybaveny pro přímé vstupy do vysílání. Motocykly, u nichž je podle Pařízka větší problém sehnat dobré řidiče, by mohly vyjet později. Rádio Dálnice, které bude spolupracovat s Jednotným systémem dopravních informací, si budou moci naladit řidiči v sedmi krajích.

RRTV udělila licenci pro vysílání české retro hudební televize

Rada pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) udělila společnosti Hudební televize dvanáctiletou licenci k provozování satelitního kanálu Retro Music Television. Firma bude moci vysílat v Česku a na Slovensku. Rada to ČTK sdělila v tiskové zprávě. "V programovém schématu by se měl objevit minimálně osmdesátiprocentní podíl klipů," sdělila serveru DigiZone.cz předsedkyně RRTV Kateřina Kalistová. Zbytek mají tvořit reportáže, rozhovory a další pořady. Televize bude konkurovat hudebním stanici Óčko nebo chystanému programu Muzika CS.

Česká verze internetové Wikipedie již má 150.000 článků

Česká verze internetové encyklopedie Wikipedie ve středu pokořila hranici 150.000 zveřejněných článků. Českým tvůrcům Wikipedie trvalo vytvoření posledních 50.000 článků jeden rok a osm měsíců, oznámilo občanské sdružení Wikimedia Česká republika. Přes metu 150.000 článků se dostalo již 18 různých jazykových mutací, naposledy v prosinci Wikipedie v maďarštině. "Vzhledem k technické obtížnosti jednoznačného určení byl za jubilejní článek vybrán Max Wolf," uvedlo sdružení. Nejvíce článků Wikipedie obsahuje v angličtině, a to více než tři miliony, a v němčině s více než milionem článků. Jako celek obsahuje Wikipedie 15 milionů encyklopedických hesel ve 270 jazycích.

Vyšetřovatelé našli letový a hlasový záznamník ze zřícené Cessny

Vyšetřovatelé nehody letounu Cessna, který se zřítil v neděli v Německu kousek za českou hranicí, našli na místě neštěstí "černou skříňku" a hlasový záznamník z pilotní kabiny. Informovala o tom německá média. Odborníci z německého spolkového úřadu pro vyšetřování leteckých nehod (BFU) chtějí předběžnou zprávu o havárii zveřejnit začátkem dubna. Cessna Citation 550 letěla v neděli večer z Prahy do Švédska. Krátce po vlétnutí do německého vzdušného prostoru zmizela z radarů. Před půlnocí vrtulník objevil hořící trosky v těžko přístupném terénu v pískovcových skalách v Saském Švýcarsku pár kilometrů od Hřenska. V pondělí pátrací tým našel lidské ostatky a doklady obou pilotů, kteří zahynuli. Podle zpráv z německých médií patřily dokumenty sedmadvacetileté Češce a dvaatřicetiletému Slovákovi.

Mezinárodní cyklotrasa se z Prahy prodlouží do Mnichova

Mezinárodní dálková cyklotrasa mezi městem Řezno (Regensburg) a Prahou bude letos prodloužena do Mnichova. Cyklistům se tak otevře nový dálkový cíl, na kole mohou ujet 450 kilometrů. O projektu informovali zástupci turistického svazu a starostové na tiskové konferenci v Mnichově, kde se koná veletrh věnovaný volnému času. Města i obce ležící na spojnici si od cyklostezky slibují růst turistického ruchu, řekli zástupci turistického svazu pro východní Bavorsko. "Všech 2,5 milionu lidí tří měst (Praha, Řezno a Mnichov) spojí nyní 450 kilometrů dlouhá trasa, která je bez velkého stoupání," uvedla předsedkyně svazu Brigitta Brunnerová. Celá trasa z Prahy do Mnichova bude podrobně pospána na webu, svaz také nechá vytisknout letáky a mapy v němčině i češtině.

Rusko vyznamenalo veterány včetně skoro stoletého pamětníka

Hodně sportu - takový recept na dlouhověkost má letos devětadevadesátiletý válečný veterán Jaroslav Alinč, jehož ve čtvrtek v Praze vyznamenal ruský velvyslanec Alexej Fedotov. Alinč pochází z Chrudimi a za druhé světové války byl spojkou mezi českými odbojáři a Rusy. Medaili dostal stejně jako dalších sedm desítek bývalých českých vojáků k 65. výročí konce druhé světové války. Ocenění získali z rozhodnutí ruského prezidenta Dmitrije Medveděva. V Česku dostane výroční vyznamenání zhruba 1700 lidí, kteří bojovali s Rusy proti nacistům. Ruské velvyslanectví medaile rozdá postupně, začalo s tím ve čtvrtek. Alinč byl v budově velvyslanectví nejstarším pamětníkem. Vyznamenání ho potěšilo: "Samozřejmě, že ano". Připustil, že mu už paměť moc neslouží, a tak mívá problémy vybavit si přesně válečné příhody.

Padesátiletou tvorbu Zdeňka Sýkory rekapituluje nová výstava

Po 15 letech od velké výstavy Zdeňka Sýkory v Městské knihovně připravila Galerie hlavního města Prahy tomuto malíři novou přehlídku. Koná se u příležitosti letošních Sýkorových devadesátin a její autoři se snažili shromáždit to nejlepší z jeho více než padesátiletého díla. V Čechách tak je teprve potřetí vystaven slavný obraz Linie č. 24 - Poslední soud, který zapůjčilo pařížské Centre Pompidou. Stěžejní malířovo dílo o rozměrech tři krát tři metry je součástí stálé expozice tohoto významného muzea a Sýkora je jedním z mála českých autorů, kteří jsou v něm zastoupeni. Sýkora je označován za průkopníka počítačové malby a používání náhodných čísel při generování podoby výtvarného díla, a to i ve světovém měřítku. To je ale podle kurátora výstavy Pavla Kappela zjednodušením významu jeho díla. Současná výstava se prý více než "jak" v procesu jeho tvorby chce ptát "proč". Odpověď se Kappel pokusil dát výběrem děl, jejich sestavením a vystavením přípravných skic i uvedením Sýkorových textů, v nichž objasňuje některá svá východiska.

Plzeňský kraj téměř po roce obsadil místo ředitele galerie

Téměř po roce od odvolání bývalého ředitele krajské Galerie Klatovy/Klenová ve čtvrtek Plzeňský kraj jmenoval nového šéfa této kulturní instituce. Marcela Fišera, kterého radní loni v březnu odvolali, nahradí pracovnice galerie Hana Kristová, jež byla dosud pověřena vedením a osvědčila se, řekl novinářům radní Václav Koubík (ČSSD). Odvolání známého galeristy a dlouholetého ředitele Fišera vyvolalo loni mezi umělci i veřejností značný ohlas. Hejtmanství vypsalo výběrové řízení na obsazení místa. Opakovaně se ale nepodařilo nikoho vybrat. Prý kvůli malému množství uchazečů nebylo možné si vybírat. "Byla tři nebo čtyři (výběrová řízení)," nebyl si jistý počtem pokusů o hledání šéfa galerie Koubík. O jmenování Kristové nakonec radní rozhodli bez dalšího konkurzu.

Klementinum vystaví první tištěné knihy vzniklé v Čechách

První knihy vytištěné v Čechách představí Národní knihovna (NK) na výstavě, která začne v březnu v Klementinu. Jádrem výstavy bude všech sedm dosud známých prvotisků z vůbec první tiskařské dílny v Čechách, která zahájila činnost asi roku 1476 v Plzni. Pro jejich zpřístupnění využije knihovna trezorové místnosti, které vznikly pro vystavení vzácné Ďáblovy bible. Pro tento Codex gigas, jeden z nejcennějších středověkých rukopisů, knihovna zbudovala klimatizovanou komoru, kde je za dvojími dveřmi místnost se stálou teplotou kolem 18 stupňů Celsia a vlhkostí kolem 50 procent. Knihovna tím získala prostor, ve kterém může vystavovat vzácné rukopisy. Výstava s názvem Záhada Kroniky trojánské - Počátek českého knihtisku se uskuteční od 12. března do 30. května.

Ostravské divadlo Aréna připravuje premiéru Hamleta

Premiéru hry anglického dramatika Williama Shakespeara Hamlet připravuje soubor ostravského divadla Komorní scéna Aréna. Dílo, které je vrcholem letošní sezóny, uvede 20. února. ČTK to řekla ředitelka divadla Renáta Huserová. "Hamlet je pilotní inscenací probíhající divadelní sezóny, kterou jsme pojmenovali právě po tomto titulu Rok bytí a nebytí," vysvětlila ředitelka s tím, že tato verze původního příběhu o osudech dánského prince není zasazena do žádného reálného času. Naopak odehrává se v neutrální době. Hra bude uvedena v překladu Martina Hilského, kostýmy navrhla Lucie Loosová, hudbu realizoval Vladislav Georgiev, pohybovou spolupráci s herci nastudoval Števo Capko, šerm Marek Tichý a Ivan Petrák. Dramaturgii vedl Tomáš Vůjtek. Režisérem představení je umělecký šéf Komorní scény Aréna Ivan Krejčí.

Vedení fotbalové reprezentace USA potvrdilo přípravu s Čechy

Vedení Americké fotbalové federace ve čtvrtek oznámilo, že se národní tým USA v úterý 25. května střetne v přípravném utkání s českou reprezentací. Potvrdily se tak informace vedení českého národního týmu, podle nichž má české mužstvo být jedním z posledních soupeřů Američanů před jejich odletem na mistrovství světa. Generálkou bude pro Američany o čtyři dny později utkání proti Turecku ve Filadelfii. Dějiště utkání s Čechy zatím americká strana vybírá. Pro český výběr to ale nebude jediný zápas na americkém kontinentu. Ještě před soubojem s USA se svěřenci trenéra Michala Bílka střetnou 22. května v přípravném duelu s Tureckem. Zápas s Turky se bude hrát na nedávno otevřeném stadionu RedBull Arena v New Jersey pro 25 tisíc diváků.

Sázkové kanceláře: Češi sázejí na olympiádu více než v Turíně

Češi sázejí na výsledky zimních olympijských her ve Vancouveru více než před čtyřmi lety při turínské olympiádě. Důvodem je vyšší kurzová nabídka a větší medailové ambice českých sportovců. Vyplývá to z ankety ČTK mezi sázkovými kancelářemi. Tipující jsou zatím úspěšní hlavně díky sázkám na rychlobruslařku Martinu Sáblíkovou a hokejové zápasy. "Zájem o olympiádu zatím plní naše očekávání, odhadovaná hranice 100 milionů Kč bude pravděpodobně prolomena. Proti olympiádě v Turínu jsme zaznamenali nárůst v řádu jednotek procent, který připisujeme na vrub spuštění internetového sázení," řekl ČTK mluvčí Fortuny Petr Šrain.

Přes oteplení jsou podmínky pro lyžaře na horách stále dobré

Přestože se v posledních dnech oteplilo, podmínky pro lyžaře v českých a moravských horských centrech jsou před nadcházejícím víkendem stále velmi dobré. Nic navíc nenasvědčuje tomu, že by se blížil konec sezony. Třeba skiareály na Vysočině by mohly být otevřeny až do poloviny března. V Jeseníkách ale budou muset být opatrní - stále tam platí třetí lavinový stupeň, který znamená značné nebezpečí. Je to ale v lokalitách mimo vyznačené turistické trasy.

Počasí v pátek

Zataženo, odpoledne na většině území déšť, který bude večer na horách přecházet ve sněžení. Nejvyšší denní teploty 1° až 5° Celsia. Mírný jihovýchodní vítr.

18-02-2010