Denní souhrn zpráv Zprávy

17-02-2010

Krajně pravicová Dělnická strana skončí, soud ji rozpustil

Krajně pravicová Dělnická strana (DS) skončí, rozpustil ji Nejvyšší správní soud. Vyhověl v pořadí druhému návrhu vlády, podle níž je Dělnická strana extremistická a ohrožuje demokracii. Soud v obsáhlém odůvodnění uvedl, že našel v programových materiálech DS xenofobní a šovinistické prvky a mnohde i rasistický podtext. Předseda strany Tomáš Vandas uvedl, že se kandidáti DS přesto zúčastní sněmovních voleb. Do soboty se podle něj rozhodne, pod jakou hlavičkou budou kandidovat. Vandas dále zdůraznil, že proti verdiktu Nejvyššího správního soudu bude podána stížnost Ústavnímu soudu. Pokud tak Dělnická strana učiní do 30 dnů, pozbude rozpuštění dočasně závaznost. Strana pak smí dále působit do rozhodnutí Ústavního soudu. Rozhodnutí Nejvyššího správního soudu shodně přivítali lídři všech parlamentních stran i premiér Jan Fischer.

Evropské centrum Romů uvítalo soudní zákaz Dělnické strany

Evropské centrum pro práva Romů (ERRC) uvítalo rozhodnutí českého Nejvyššího správního soudu zrušit extremistickou Dělnickou stranu (DS). "Doufáme, že rozhodnutí českého nejvyššího soudu zakazující Dělnickou stranu přispěje k příznivějšímu klimatu vůči Romům a dalším menšinám v zemi," uvedl Rob Kushen z ERRC. Reuters připomíná, že Dělnická strana má podporu českých neonacistů a že oslovovala voliče znechucené sociálními a etnickými poměry v městských čtvrtích obývaných romskou menšinou. "Důležitější však je, že české úřady musí tvrději stíhat členy Dělnické strany a další jednotlivce, kteří se dopustili zločinů vůči Romům," dodal Kushen. ERRC je mezinárodní organizace, která bojuje proti protiromskému rasismu a mimo jiné poskytuje právní poradenství romským aktivistům. Organizace, která byla založena v roce 1996 a má sídlo v Budapešti, se rovněž zasazuje o rovný přístup Romů k veřejným úřadům, vzdělání, zaměstnání či zdravotní péči. Tvrdí, že násilí spojené s pravicovým extremismem je ve střední Evropě na vzestupu.

Senátor Štětina: Argumenty soudu vůči DS lze použít i na KSČM

Argumenty Nejvyššího správního soudu (NSS) pro rozpuštění Dělnické strany bude možné využít i pro návrh na pozastavení činnosti KSČM, řekl ČTK předseda senátní komise pro posouzení ústavnosti KSČM Jaromír Štětina. Návrh připravuje pro vládu jeho komise ve spolupráci s advokátní kanceláří Stanislava Němce. Štětina ale nepředpokládá, že by se NSS žalobou zabýval dříve než po květnových sněmovních volbách, pokud se s návrhem vláda ztotožní. Na přípravě žaloby se komise loni v prosinci dohodla s ministrem vnitra Martinem Pecinou. Chce tak přimět KSČM, aby změnila svůj název a zřekla se komunistické ideologie a metod. Předseda senátorů ČSSD Petr Vícha ale žádnou souvislost s KSČM v rozsudku NSS o rozpuštění DS nevidí. "Myslím, že v jejich případě (komunistické strany) jde dnes o standardní stranu," uvedl.

Lidovcům a zeleným vadí výběr politiků do volebních debat ČT

Lídři KDU-ČSL a Strany zelených kritizovali Českou televizi (ČT) za to, jakým způsobem vybírá politiky, kteří mohou vystoupit v krajských předvolebních debatách. ČT podle nich svým přístupem volební soutěž ovlivňuje. Chybou je prý to, že klíč pro výběr hostů nezohledňuje celostátní šance stran, které v konečném součtu rozhodují. ČTK to řekli předseda lidovců Cyril Svoboda a šéf zelených Ondřej Liška. Česká televize kritiku odmítla.

První ze série Otázek Václava Moravce Speciál ČT naplánovala na středeční večer v Karlovarském kraji bez účasti zástupců KDU-ČSL a Strany zelených. Podle průzkumů ČT by totiž v kraji nepřekročily pětiprocentní hranici nutnou pro vstup do sněmovny. Česká televize do předvolebních debat chce zvát politiky stran, kteří v průměru ze dvou průzkumů veřejného mínění provedených agenturami STEM a SC&C v regionu překročí v preferencích pětiprocentní hranici. "To, co zvolila Česká televize, je podle mého názoru chybný koncept. Já jenom doufám a budeme o tom ještě jednat, že to není snaha České televize vstupovat do volební soutěže a určovat, kdo má být úspěšný a kdo ne," řekl ČTK Svoboda. Podle Lišky si "Česká televize plete si průzkumy veřejného mínění s demokratickými volbami a pasuje se sama do role toho, kdo určuje, kdo smí a nesmí promlouvat z televizní obrazovky".

Poslanci možná o zmírní náhubkový zákon

Poslanci by se mohli shodnout na zmírnění takzvaného náhubkového zákona. Pravděpodobně se do něj dostane ustanovení, podle kterého bude možné zveřejnit informace o účastnících trestního řízení, pokud to bude ve veřejném zájmu. Veřejný zájem ale bude muset převážit nad zájmem soukromým. Shodl se na tom sněmovní ústavně právní výbor. Podporu členů výboru naopak nezískal vládní návrh, podle kterého by se také snížila sankce za porušení zákona fyzickým osobám, tedy zejména novinářům.

Paroubek žádá vládu, aby rychle vyšetřila okolnosti koupě pandurů

Předseda ČSSD Jiří Paroubek žádá premiéra Jana Fischera a odpovědné ministry jeho vlády, aby kvůli informacím médií o okolnostech nákupu obrněných transportérů Pandur urychleně sestavili vyšetřovací tým. Podle šéfa sociálních demokratů by měl v začít pracovat "v řádu hodin", důkazy získat "v řádech dnů" a předběžnou zprávu o šetření by měl zveřejnit ještě do květnových parlamentních voleb.

Armádní zakázce na transportéry za více než 14 miliard korun předcházela smlouva o lobbingu u českých politiků, například u tehdejšího ministra vnitra Stanislava Grosse (ČSSD), napsal ve středu deník Mladá fronta Dnes (MfD). Schůzky s politiky měl rakouské firmě Steyr, která je dodavatelem pandurů, sjednat český podnikatel za provizi přesahující miliardu korun. MfD upozornila, že smlouva samotná korupci nedokazuje, naznačuje však velkou snahu ovlivnit rozhodování politiků. "Občané této země mají právo vědět, zda ke korupci došlo, a v případě že ano, kdo se na ní podílel. Chceme, aby lidé mohli tato zjištění vzít v potaz při svém rozhodování u voleb," řekl novinářům Paroubek. Vyšetřování podobných případů se podle něj nesmí táhnout léta, musí být rychlé a účinné a veřejnost musí znát výsledky.

ČSSD chce na ministerstva zahraničí posílit ekonomickou diplomacii

ČSSD chce změnit způsob řízení ministerstvu zahraničních věcí (MZV), aby se více věnovalo ekonomické diplomacii. Té se dosud věnuje nedostatečná pozornost, řekl novinářům místopředseda strany Lubomír Zaorálek. MZV by podle něj také mělo více spolupracovat s ministerstvem průmyslu a obchodu (MPO) v oblasti podpory českých exportérů. Podle Zaorálka je v současnosti hlavním zájmem státu cesta z hospodářské krize. "Je evidentní, že i ministerstvo zahraničí svůj zájem musí definovat na základě této podle mě prioritní potřeby země," prohlásil. Na MZV by proto podle něj měla vzniknou nová funkce náměstka pro ekonomickou diplomacii. Zároveň by podle Zaorálka mělo MZV společně s MPO usilovat o přesměrování části českých vývozů z evropských zemí na rychle rostoucí trhy v Číně, Indii či v Latinské Americe. Místopředseda ČSSD Milan Urban doplnil, že by Česko v těchto oblastech mělo posilovat obchodní úseky svých ambasád a vybírat sem kvalitní obchodní rady.

Šéfem ústavu totalitních režimů bude historik Pernes

Ředitelem Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) se stal historik Jiří Pernes. Vybrala ho rada ústavu, do jehož čela nastoupí 1. dubna. Dosavadní ředitel Pavel Žáček v konkurzu neuspěl a ve funkci končí. Pernes, člen vědecké rady ústavu, obdržel v radě nadpoloviční většinu hlasů - čtyři hlasy pro, dva proti. Jeden člen nehlasoval. O vypsání konkurzu rozhodli radní ústavu v lednu. Zdůraznili tehdy, že tento krok není vyjádřením nespokojenosti s Žáčkovou prací, ale pouze důsledkem toho, že ředitel podobné instituce má vzejít z výběrového řízení. Žáček se do čela ústavu dostal bez konkurzu, instituci vede od jejího vzniku v roce 2008. Rada ústavu obdržela celkem sedm přihlášek, dva přihlášené ale nepustila do druhého kola výběrového řízení. Z výběrového řízení nakonec podle mluvčího ústavu Jiřího Reichla postoupili dva kandidáti - Pernes a Žáček.

Veřejnou zakázku nelze podle 60 procent firem získat bez úplatku

Celkem 60 procent malých a středních podniků se domnívá, že veřejnou zakázku není možné získat bez provize nebo úplatku. Opačný pocit má 30 procent podnikatelů. Vyplývá to z průzkumu, který Asociace malých a středních podniků uskutečnila mezi téměř 550 podniky s pěti až 250 zaměstnanci počátkem února. "Z toho mrazí, to je velmi vysoké číslo," řekl novinářům Radim Bureš z protikorupční organizace Transparency International. Jiná situace je u zakázek ze soukromého sektoru, kde v průzkumu tři čtvrtiny respondentů vyjádřily přesvědčení, že je možné je získat bez provize nebo úplatku. Tento výsledek vypovídá o tom, že v soukromém sektoru není taková korupce při zadávání zakázek a že konkurence neumožňuje manažerům soukromých firem tak vysoký stupeň korupčního jednání jako ve veřejné sféře, uvedl místopředseda asociace Karel Havlíček. Průměrná výše provize činí podle průzkumu téměř devět procent v soukromém sektoru a skoro 16 procent v sektoru veřejném. "To je také překvapivě vysoké číslo," podotkl Havlíček.

Více než čtvrtina firem přiznala, že by byla ochotna sáhnout k úplatku. To podle Havlíčka ukazuje, že v některých případech nemá podnik, zvlášť menší, chce-li přežít, na vybranou. Celkem devět procent společností sdělilo, že v souvislosti se získáním zakázky někdy úplatek nabídly. Na 44 procent podnikatelů by bylo ochotno veřejně vystoupit v případě, že se dozvědí o korupčním jednání. To je podle Bureše velký podíl, protože tento krok by měl pro ně velmi nepříjemné následky. "Hrozí totiž, že si v dané oblasti už neškrtnou," vysvětlil. Nejúčinnějším nástrojem proti korupci by bylo podle dotázaných zejména zveřejňování ceny nabídek a obchodních podmínek. Černé listiny korupčníků by prý působily odstrašujícím způsobem proti budoucímu možnému selhání nebo korupčnímu jednání při rozhodování o veřejných zakázkách.

ČEZ dočasně zastavuje odpojování černých odběratelů elektřiny

ČEZ s okamžitou platností do odvolání pozastavuje odpojování neoprávněných odběratelů elektřiny. Změní také praxi kontrolorů, kteří byli kritizováni kvůli svým sporným metodám. Oznámil to šéf společnosti Martin Roman. ČEZ podle něj ale nadále věří, že činnost odboru netechnických ztrát byla v souladu se zákonem. "Skupina ČEZ v žádném případě nerezignuje na to, aby odhalovala černé odběry elektřiny," zdůraznil Roman. Postup ale podle něj musí být nejen v souladu se zákonem, ale také s etickými normami společnosti. "V souladu s etickými pravidly postup v historii vždycky nebyl," připustil ředitel ČEZ a zároveň vyjádřil politování nad někdy necitlivým přístupem kontrolorů. Ředitel ČEZ také uvedl, že firma připravuje zvláštní etický kodex pro zaměstnance odboru netechnických ztrát. Porušení kodexu bude podle Romana posuzováno jako hrubé porušení pracovní kázně.

Pokud kontroloři ČEZ objeví neoprávněný odběr elektřiny způsobený zásahem do elektroměru, zákazník na místě dostane nový elektroměr, popsal nový postup ředitel divize distribuce ČEZ Jiří Kudrnáč. Pokud černý odběratel zasáhne do rozvodů mimo elektroměr, bude nutné rozvody opravit, udělat revizní zprávu a poté zákazník dostane nový elektroměr. Po výměně elektroměrů se ČEZ podle Kudrnáče pokusí dohodnout se zákazníkem na náhradě škody. "Pokud dohoda nebude, tak spor bude předán k rozhodnutí soudu," řekl Kudrnáč. Doplnil, že zákazníci, kteří byli od rozvodné sítě kvůli černým odběrům odpojeni v minulosti, budou opět připojeni.

Dodavatel opencard, firma Haguess, změnila formu akcií

Hlavní dodavatel kritizovaného projektu opencard, firma Haguess, na valné hromadě změnila formu akcií a zveřejnila jména svých vlastníků. Většinovým vlastníkem je Jaroslav Turek, který je kromě působení v Haguess předsedou dozorčí rady firmy Allshare, která pražské radnici dodala prvotní plán kontroverzního projektu opencard. Zbylých pět procent akcií drží jeho manželka Miroslava. ČTK o tom informovali mediální zástupci firmy Haguess. Projekt opencard už Prahu stál 833 milionů korun, příjmy byly nulové. Podle mediálních zástupců firmy chce tímto krokem Haguess zastavit spekulace o vlastnické struktuře firmy. Dosavadní forma akcií na majitele umožňovala skrýt, kdo je skutečným vlastníkem firmy. To kritizovalo i vedení Prahy. Turek se sice k vlastnictví už dříve přihlásil, přesto některá média spekulovala o tom, že by za Haguess mohl stát i někdo jiný, například kontroverzní pražský podnikatel Roman Janoušek. Opoziční pražská zastupitelka Petra Kolínské (SZ) upozorňuje na to, že problém s nejasnými vlastníky se netýká pouze opencard, ale i dalších firem, které se na kritizovaném projektu podílely. "Těmi už se ale město zřejmě zabývat nebude," poznamenala.

Projekt opencard už posoudily tři audity, za které magistrát zaplatil kolem čtyř milionů korun. Prověrky poukázaly na některé chyby projektu, například nevýhodné smlouvy města s firmou Haguess, které zaručují výsadní postavení hlavního dodavatele.

Program Zelená úsporám rozdal miliardu, přispívá i družstvům

Státní fond životního prostředí (SFŽP) rozdal žadatelům o příspěvek na zateplení domu či změnu vytápění v programu Zelená úsporám miliardu korun. Fond přispívá i bytovým družstvům. Nejvyšší dotace dosáhla téměř 29 milionů korun, šla na projekt zateplení panelového bytového domu. Protože takto velké projekty potřebují delší dobu na přípravu, předpokládá ředitel fondu Petr Štěpánek, že tempo čerpání dotací se zrychlí po zapojení bytových družstev. Jen v lednu se přihlásila tři, každý z projektů přitom počítá s dotací nad 20 milionů korun. Štěpánek novinářům řekl, že očekávání ministerstva životního prostředí a fondu jsou podložena analýzou Svazu českých a moravských bytových družstev. Podle ní je 1860 družstev rozhodnuto investovat do roku 2012 přes devět miliard korun, což představuje objem dotací kolem čtyř miliard Kč.

Farmáři chystají v březnu demonstrace před supermarkety

Zemědělci chtějí v polovině března uspořádat demonstrace před supermarkety a Úřadem pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) v Brně. Akce by se měly konat ve všech krajských městech. Farmáři chtějí celorepublikovou akcí upozornit na podle nich neutěšený stav oboru a nevýhodné podmínky, které obchodní řetězce určují dodavatelům. Novinářům to řekli zástupci Krizového štábu zemědělců Pardubického kraje. V nejpočetnějším davu by se měli zemědělci setkat před antimonopolním úřadem v Brně. Chtějí slyšet jeho stanovisko, zda se zabýval a vyřešil jejich podnět ve věci zákona o významné tržní síle, který platí od začátku února. Nastavené benefity řetězců podle farmářů diskriminují mlékárny i zemědělské podniky. "Půjdeme se před úřad zeptat, co udělal, zda zjistil, že není porušován zákon, který platí od 1. února. A v každém krajském městě na současnou situaci před vybraným supermarketem upozorníme spotřebitele," řekl Oldřich Vašina z krizového štábu. Farmářům také vadí, že řetězce diktují dodavatelům podmínky, které jsou pro ně nevýhodné. Zemědělci také upozorňují na to, že řada potravin se do Česka dováží.

V Česku ubývá turistů

Prahu navštívilo v loňském roce meziročně o 5,3 procenta méně turistů. V hotelích a penzionech strávilo v hlavním městě alespoň jednu noc 4,346 milionu lidí. V ubytovacích zařízeních metropole turisté loni strávili celkem 11,24 milionu nocí, což bylo meziročně o 7,6 procenta méně. Informace zveřejnil Český statistický úřad. Zahraničních návštěvníků bylo loni v hlavním městě o 6,1 procenta méně. Počet domácích rekreantů se naopak o 1,2 procenta zvýšil. V celé ČR počet přenocování v hromadných ubytovacích zařízeních za celý loňský rok meziročně klesl o šest procent, počet ubytovaných hostů se snížil o 5,7 procenta.

V lednu o mezinárodní ochranu v ČR požádalo 65 cizinců

O azyl nebo takzvanou doplňkovou mezinárodní ochranu, která je co do práv a povinností azylu téměř rovnocenná, české úřady letos v lednu požádalo 65 lidí. Menší zájem o azyl cizinci v lednu projevili naposledy v roce 1996; loni byl v lednu zájem o mezinárodní ochranu přibližně dvojnásobný. Vyplývá to ze statistik, které ČTK poskytl odbor azylové a migrační politiky ministerstva vnitra. Od roku 1990 žádalo české úřady o azyl celkem 89.227 migrantů. Zájem cizinců o český azyl každoročně klesá již od roku 2004. V lednu měli o mezinárodní ochranu v Česku největší zájem lidé z Mongolska a Ukrajiny, od občanů obou zemí úřady obdržely po deseti žádostech. Dále ministerstvo vnitra zaznamenalo šest žádostí z Ruska a po čtyřech z Bělorusku, Kazachstánu, Kyrgyzstánu a Vietnamu. Azyl v lednu získali čtyři žadatelé.

Na prasečí chřipku dosud v Česku zemřelo sto lidí

Na prasečí chřipku dosud v Česku zemřelo sto lidí, za poslední týden dva. Uvedlo to ministerstvo zdravotnictví. Využila se jen asi čtvrtina zatím dovezených vakcín, 64.000 dávek. Do ČR bylo doposud dodáno 238.000 dávek vakcíny z původně plánovaného milionu dávek. Zbývajících 762.000 dávek je již vyrobeno a připraveno v Belgii pro potřeby českého státu, uvedla za výrobce mluvčí společnosti GSK Eva Šebestová. Stát objednal celkem milion dávek za 220 milionů korun. Jednání s výrobcem o neodebrání části vakcín spěje podle ministryně zdravotnictví Dany Juráskové k dohodě. Ministryně nevyloučila, že by se smlouva mohla podepsat i dříve než koncem února. Hodně lidí navržených k očkování ho odmítlo. Za poslední týden se nechalo v Česku očkovat asi 500 lidí, týden předtím to bylo přibližně 1600 lidí.

Část obyvatel Horního Jiřetína odmítá dotaci na kanalizaci

Část obyvatel Horního Jiřetína na Mostecku podpořila ministra průmyslu a obchodu Vladimíra Tošovského v zamítavém postoji k udělení dotace přes 200 milionů korun na vybudování kanalizace v této severočeské obci. Zástupci hornojiřetínského sdružení Nový směr, jež usiluje o vyjednání co nejlepších podmínek vyrovnání pro obyvatele dotčené případnou těžbou uhlí za územními limity, chtějí vynaložit peníze do smysluplnějších projektů s jistou návratností. ČTK to řekl Josef Kronych ze sdružení. Místo vybudování kanalizace a čistírny odpadních vod by podle něj Státní fond životního prostředí (SFŽP) mohl podpořit například zajištění výhodnějších podmínek pro přesídlení obyvatel Horního Jiřetína v případě likvidace obce nebo výstavbu kanalizace v nově vybudované obci, která by Horní Jiřetín nahradila. "Považujeme investování do kanalizace v Horním Jiřetíně za neuvážené plýtvání prostředky, které by mohly být účelněji využity jinde. Předpokládáme, že Horní Jiřetín a sousední Černice budou muset dříve či později ustoupit těžbě uhlí a lidé se přestěhují do nově vybudované obce. Výstavba nové kanalizace v takové situaci by byl ekonomický nesmysl," uvedl Kronych. Tošovský v několika dopisech žádal ministerstvo životního prostředí, aby Hornímu Jiřetínu peníze na novou kanalizaci a čističku odpadních vod neposílalo. Podle něj je třeba počkat na to, jak dopadnou politická jednání o prolomení územních ekologických limitů těžby uhlí schválených vládou v roce 1991.

Vzácné kroměřížské zahrady čeká obnova za téměř 337 milionů korun

Vzácné kroměřížské zahrady, Květnou a Podzámeckou, čeká obnova celkem za téměř 337 milionů korun. V Kroměříži by v této souvislosti mělo vzniknout Národní centrum zahradní kultury. Podle záměru autorů stejnojmenného projektu významně podpořeného z evropských fondů se tam budou jezdit školit odborníci na historické parky z celé Evropy. Zahrady potřebují velkou péči, je to asi to nejvzácnější, co v této oblasti v České republice je, řekl novinářům ministr kultury Václav Riedlbauch. Unikátní Květná zahrada vznikla v letech 1665 až 1675. Je jedinou původně dochovanou zahradou z tohoto období v České republice. Na začátku prosince 1998 byla společně s Arcibiskupským zámkem a Podzámeckou zahradou zařazena do Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. V roce 2007 ale soukromá nezisková organizace Světový památkový fond zapsala obě zahrady do seznamu 100 nejohroženějších světových památek pro rok 2008. Vlastníkem zahrad a zámku je stát. Obě kulturní památky jsou značně zdevastované, podepsaly se na tom zejména záplavy z konce minulého století. Přesto si obě zahrady zachovaly to podstatné, co autenticky vypovídá o zahradním umění předchozích století. Obnova kroměřížských zahrad má být nyní možností, díky které je možné si rekonstrukci historických parků vyzkoušet. "Bude to možnost vzdělávat se pro celou Evropu," uvedl Riedlbauch, který v Kroměříži slavnostně podepsal rozhodnutí o přidělení dotace.

Sport

Devátým místem v krátkém programu zahájil krasobruslař Michal Březina olympijskou soutěž ve Vancouveru. Zkušenější z českých reprezentantů Tomáš Verner, který patřil do širšího okruhu medailových kandidátů, své vystoupení pokazil a obsadil 19. místo.

Sedmnáctiletá rychlobruslařka Karolína Erbanová obsadila při premiéře na olympijských hrách v závodu na 500 metrů 23. místo.

Lyžařka Eva Nývltová nepostoupila ve sprintu klasickou technikou mezi 30 nejlepších do vyřazovací části.

Česká tenistka Petra Kvitová porazila na turnaji v Memphisu Nizozemku Michaellu Krajicekovou 6:4 a 7:5 a postoupila do čtvrtfinále. Dařilo se také Tomáši Berdychovi, který v úvodním kole snadno zdolal domácího Ryana Sweetinga 6:2 a 6:1.

Český tenista Jan Hájek se rozloučil s turnajem v Marseille už v prvním kole, v němž podlehl 271. hráči světa Yannicku Mertensovi z Belgie 6:7 a 1:6.

Souboj českých tenistek na turnaji v Bogotě zvládla lépe Sandra Záhlavová. Ve druhém kole porazila Petru Cetkovskou dvakrát 6:2 a postoupila do čtvrtfinále.

Čtvrtkaři Josef Prorok a Zuzana Hejnová splnili na úterním atletickém mítinku ve Vídni limity pro start na halovém mistrovství světa. Dvaadvacetiletý Prorok vyhověl nominačnímu kritériu o dvě setiny časem 46,88 sekundy, o dva roky starší Hejnová pokořila požadovaný výkon 52,90 o 15 setin. V rakouské metropoli vylepšili svá letošní maxima i další čtvrtkaři - Theodor Jareš (47,13), Richard Svoboda (47,63), Zuzana Bergrová (53,37) a Jitka Bartoničková (53,99), a v obou kategoriích tím pádem mají účast v Dauhá jistou i štafety. Průměr časů nejlepších čtyř atletů v českých tabulkách totiž nyní vyhovuje vypsanému limitu 47,30 respektive 53,50. Podle webu atletického svazu má navíc díky nominaci štafety jistou účast v individuálním závodě i Denisa Rosolová, které k tomu stačí splnění účastnického limitu IAAF (53,25). Rosolová už letos dosáhla času 53,12. Ve Vídni se zaskvěl i sprinter Pavel Maslák. Člen stříbrné štafety z loňského ME juniorů o setinu překonal výkonem 6,76 sekundy 32 let starý národní juniorský rekord Romana Zruna. Na dvoustovce vylepšil loňské vlastní maximum o 18 setin na 21,39 sekundy.

Počasí v České republice

Ve čtvrtek čekáme zataženo, postupně i oblačno. Teploty mezi nulou a plus čtyřmi stupni Celsia.

17-02-2010