Denní souhrn zpráv Zprávy

12-02-2010

ODS zablokovala sněmovnu, levice neprosadila nic, schůze skončily

Levici se nepodařilo za tři týdny protlačit sněmovnou návrhy, které by podle kritiků zvýšily rozpočtový schodek. Nedostalo se na hlasování ani o jednom z nich. ODS uspěla s taktikou zdržování. V pátek se politici nakonec shodli, že schůzi ukončí. Chtějí, aby další postup projednal premiér Jan Fischer se stranickými šéfy. ODS tvrdí, že sněmovna by měla do voleb jednat jen o bodech důležitých pro chod státu. ČSSD chce další i mimořádné schůze, na nichž by se mělo o některých kontroverzních návrzích rozhodnout. Fischer je připraven se s lídry stran sejít. Chce s nimi hovořit o návrzích zákonů, které by mohla sněmovna ještě do voleb reálně schválit. Premiér se ale vrátí ze zahraničí teprve ve čtvrtek večer. Odcestoval na olympijské hry ve Vancouveru. Jedním z nejčastěji skloňovaných slov byla při nynějších sněmovních schůzích obstrukce. Občanští demokraté měli dlouhé příspěvky, mnoho času zabraly i debaty o programu. Levici se nepodařilo prosadit některé z jejích návrhů ani na mimořádných schůzích. Na některé zákony ale došlo, sněmovna například rozhodla o státních dluhopisových programech na částečné krytí rozpočtových schodků za loňský a letošní rok. Podpořila vládní protikorupční balíček, který v případě, že se vůbec stihne schválit, asi dozná změn. Zhruba z dvou stovek bodů jich poslanci projednali kolem čtyř desítek, téměř polovinu tvořily různé smlouvy. Sněmovna se nedostala k rozhodnutí například o tom, zda vzroste mateřská na loňskou úroveň, zda budou propláceny první tři dny nemoci nebo zda budou zrušeny stropy pro platby sociálního a zdravotního pojištění. Nejednalo se ani o návrhu na vyplacení mimořádného důchodu.

Tripartita: Zelení by neměli boj s krizí vtahovat do kampaně

Strana zelených by podle názoru tripartity neměla vnášet svůj odmítavý postoj k některým návrhům vládních protikrizových opatření do své předvolební kampaně. Novinářům to řekl ministr práce a sociálních věcí Petr Šimerka, který tak prezentoval stanovisko, na němž se zástupci vlády shodli s odbory i podnikateli. Předseda zelených Ondřej Liška ČTK řekl, že straně nejde o kampaň, ale o řešení neodkladných záležitostí. Strana zelených v minulých dnech nesouhlasila s některými ze 38 vládou schválených návrhů boje proti krizi; hovořila i o možné rezignaci jejích dvou ministrů. Zelení kritizují zejména návrhy na stavbu jezů na Labi, dokončení jaderné elektrárny Temelín nebo rekonstrukci uhelné elektrárny Prunéřov. Liška ve středu po jednání s premiérem Janem Fischerem uvedl, že přes výhrady ministři jeho strany ve vládě zůstanou. Prodleva v zavádění protikrizových opatření podle tripartity může mít pro hospodářství vážné důsledky. Šimerka zdůraznil, že všichni členové vlády jsou povinni schválená protikrizová opatření plnit. Podle Lišky zelení s řadou schválených opatření souhlasí, mají jen několik výhrad. Názory tripartity a zelených se podle Lišky rozcházejí zejména u zákona o ochraně ovzduší, jehož předložení vládě má ministr životního prostředí Jan Dusík již delší dobu naplánované na březen; návrh zákona proto podle Lišky předloží. "Teprve podle výsledků jednání o tomto zákoně na vládě se rozhodne, jaký bude další osud toho kabinetu či případně naší podpory," prohlásil Liška; zelení však podle jeho názoru nemají v plánu demonstrativně opouštět vládu pár týdnů před volbami. "Připadne mi zcela absurdní, aby v době, kdy se den za dnem překračují sedminásobně limity exhalací v ovzduší a způsobuje to velké obtíže lidem v postižených regionech, aby ministerstvo životního prostředí nepředložilo zákon, který má tuto situaci výrazně zlepšit," konstatoval Liška. Podle tripartity však zelení měli své výhrady k protikrizovým opatřením oznámit již na dřívějších zasedáních.

Liška popírá, že by na MŠMT protežoval zelené projekty

Předseda Strany zelených Ondřej Liška se brání podezření, že za svého šéfování na ministerstvu školství upřednostňoval ekologické vzdělávací projekty. Podle čtvrteční Mladé fronty Dnes totiž šla za jeho působení na zelené projekty třetina dotací z evropského programu Vzdělání pro konkurenceschopnost. Liška proto chce, aby úřad zveřejnil všechny údaje o výběru těchto projektů, nemohl prý nic ovlivňovat. "Žádám proto paní ministryni (Miroslavu) Kopicovou, aby veřejnosti zpřístupnila všechny příslušné dokumenty. Jen tak se prokáže transparentnost celého procesu výběru," sdělil Liška v tiskové zprávě. Miliony korun z dotací dostaly i organizace, v nichž působí členové Strany zelených.

Na ekologické vzdělávání šlo loni 220 milionů z celkových 600 milionů, které se mohly z programu Vzdělání pro konkurenceschopnost vyčerpat. "Ekologie, ochrana životního prostředí a trvale udržitelný rozvoj patří mezi stěžejní témata EU v oblasti vzdělávání. Nelituji ani v nejmenším podpory těchto vzdělávacích projektů," komentoval to Liška. Podobná částka jako loni měla být vyplacena i v druhém kole na začátku letošního roku. Ministryně školství Kopicová je ale minulý týden kvůli pochybnostem pozastavila. Chce zkontrolovat, zda peníze jdou opravdu tam, kde jsou nejvíc potřeba. Dotace z Evropské unie by měly sloužit hlavně k pozvednutí předmětů, ve kterých děti v Česku zaostávají, což je podle učitelů například čtení, historie nebo matematika. Přesto na tyto předměty šlo podle MfDnes méně peněz než na ekologii.

Češi v cizině si letos budou vybírat poslance z jihočeských kandidátek

Češi v cizině si letos budou vybírat poslance opět z kandidátek předložených v Jihočeském kraji. Rozhodl to los Státní volební komise. Češi mimo území republiky budou moci volit na zhruba stovce zastupitelských a konzulárních úřadů. Poprvé se takto mohli krajané s českým občanstvím nebo Češi v cizině studující či pracující zúčastnit sněmovních voleb před osmi lety. Tehdy měli na výběr jihomoravské kandidáty, před čtyřmi lety kandidáty v jižních Čechách. Potřetí mohli mít tuto možnost loni na podzim, kdy měli vybírat kandidáty z Královéhradeckého kraje. Ústavní soud však loňské předčasné sněmovní volby zrušil. Počet zahraničních Čechů, kteří se sněmovních voleb chtějí zúčastnit, má být znám po 18. dubnu. Do té doby mají Češi s bydlištěm mimo území republiky své vyslanectví či konzulát písemně požádat o zapsání do zvláštního seznamu voličů.

Klaus přijal zástupce Vatikánu; zřejmě kvůli Vlkovu nástupci

Prezident Václav Klaus přijal vatikánského velvyslance Diega Causera na jeho žádost, sdělil ČTK Hrad. Setkání pravděpodobně souvisí s oznámením jména nástupce pražského arcibiskupa a českého primase Miloslava Vlka. Podle neoficiálních informací ČTK by se jím měl stát královéhradecký biskup Dominik Duka. Vatikán by to mohl oznámit v sobotu. Vatikánský mluvčí Federico Lombardi to ale v telefonickém rozhovoru s ČTK nepotvrdil. Bývá pravidlem, že zástupce Vatikánu v Česku informuje představitele českého státu o jmenování nového pražského arcibiskupa dříve, než je oficiálně zveřejněno. Mluvčí Hradu Radim Ochvat ke schůzce nic bližšího ČTK neřekl. Vlk je nyní na mezinárodním setkání biskupů v Thajsku. Vrátit se má v neděli. Katolické noviny napsaly, že podle znalců by u jmenování svého nástupce neměl současný arcibiskup chybět. "Oznámení mého nástupce není vázáno na mou přítomnost v Praze," napsal Vlk z Thajska ČTK. Uvedl, že o obsahu schůzky na Hradě nic neví. Dukův sekretář Vojtěch Macek ČTK řekl, že hradecké biskupství nemá žádnou oficiální informaci o jménu Vlkova nástupce. "Neoficiální informace nebudeme komentovat," řekl Macek. Duka podle něho cestu do Prahy v sobotu v plánu nemá. K možnosti, že by se stal pražským arcibiskupem, se šestašedesátiletý Duka v minulosti vyjadřoval rezervovaně. Dával najevo, že v čele české katolické církve by měl stát spíše někdo mladší, nezatížený životem v totalitní společnosti. Mluvčí pražského arcibiskupství Aleš Pištora nepotvrdil informace o případném jmenování nového arcibiskupa tuto sobotu. Ani mluvčí České biskupské konference (ČBK) Irena Sargánková nechtěla být konkrétnější.

CVVM: Za poslední rok si Klaus v očích veřejnosti spíš pohoršil

Lidé nyní hodnotí působení Václava Klause v úřadu prezidenta ve srovnání s předchozím rokem spíš kritičtěji. Ve všech sledovaných ukazatelích se toto hodnocení za poslední rok buď zhoršilo, nebo zůstalo přibližně na stejné úrovni, uvedlo Centrum pro výzkum veřejného mínění (CVVM) na základě svého lednového průzkumu, který má ČTK k dispozici. Velmi kladně vnímají lidé Klausovo působení v oblastech, jako je péče o vážnost a důstojnost úřadu, kde součet odpovědí "velmi dobře" a "spíše dobře" dává 75 procent. Třiasedmdesát procent lidí Klause chválí za plnění ústavních funkcí. Naopak podstatně méně spokojeni jsou podle CVVM s tím, jak prezident ovlivňuje vnitropolitický život - za to ho chválí jen 47 procent obyvatel. Dohromady 38 procent s jeho počínáním v této oblasti spokojeno není a 15 procent dotázaných uvedlo, že neví. Nejkritičtější jsou lidé ke Klausovi při hodnocení toho, zda je podle nich v kontaktu s občany a zná jejich problémy. Myslí si to jen 37 procent dotázaných, uvedli autoři z CVVM. Nadpoloviční podíl obyvatel - 63 procent - se však domnívá, že Klaus dobře reprezentuje v zahraničí a 62 procent lidí ho hodnotí pozitivně jako autoritu u občanů.

MZ chce do konce února vyřešit, jak se zbaví pandemické vakcíny

Ministryně zdravotnictví Dana Jurásková chce do konce února vyřešit, jak se bez velké škody může stát zbavit přebytečných vakcín proti prasečí chřipce. Česko objednalo u firmy GSK milion dávek, v jedné variantě počítala Jurásková až s pěti miliony dávek. Opačnou variantou pak bylo nekupovat nic. Protože předem nikdo z epidemiologů nemohl odhadnout dopad očekávané pandemie, schválila vláda premiéra Jana Fischera nákup dvoudávkové vakcíny pro půl milionu obyvatel. Mluvčí ministerstva Vlastimil Sršeň to ČTK řekl v reakci na informace Mladé fronty Dnes, že stát chtěl původně koupit 20 milionů dávek, tedy po dvou pro každého z deseti milionu obyvatel Česka. „Varianta nákupu až 20 milionů vakcín byla jako jedna z možností projednávána předchozí vládou Mirka Topolánka a stejnou vládou byla také zamítnuta. Paní ministryně žádný obdobný návrh vládě ani osobě pana premiéra Fischera nikdy nepředkládala, a tedy nemohl být touto vládou ani projednáván," zdůraznil Sršeň. S jakými návrhy jde nyní ministryně na jednání s firmou GSK a s jakou případnou škodou může počítat státní rozpočet, nechce ministerstvo předem zveřejnit. Ohrozilo by to prý vyjednávací pozice. Podle Juráskové by bylo vhodné nechat si 100.000 vakcín jako státní rezervu. Dosud Česko převzalo od výrobce 238.000 vakcín, očkovat se dalo 64.000 lidí.

Magistrát podepsal s firmou Haguess dodatek smlouvy k opencard

Pražský magistrát podepsal s firmou Haguess dodatek smlouvy k opencard. Společnost, která je hlavním dodavatelem sporné opencard, městu zajistí bez zaplacení licence dalších 260.000 karet. Snížit se tak má cena jedné karty na 1280 korun. Na tiskové konferenci to řekl primátor Pavel Bém (ODS). Dodatek podle něj má devět bodů. Smlouva dále mění licenční podmínky. Kromě Prahy a Haguessu může do projektu vstoupit i třetí strana. Magistrát tak může od 1. července podepsat smlouvu i s jinými poskytovateli služeb. Dosavadní smlouvy s firmou Haguess jako nevýhodné kritizovaly všechny tři prověrky, které si magistrát zadal zpracovat. Již v prosinci náměstek primátora Rudolf Blažek (ODS) uvedl, že se s firmou dohodl na změně smluvních podmínek. Firma Haguess je také kritizována kvůli neprůhledné vlastnické struktuře, její akcie jsou psány na majitele, vlastníci se proto mohou nekontrolovatelně měnit. Podle primátora Pavla Béma (ODS) vedení společnosti slíbilo, že na své středeční valné hromadě změní akcie na jméno. Opencard dosud hlavní město stála podle jednoho z auditů 888 milionů korun, příjmy ale byly nulové. Ještě v roce 2008 přitom vedení magistrátu uvádělo, že se náklady do konce roku 2009 vrátí. Kontroloři také poukázali na řadu chyb při řízení projektu. Opoziční zastupitelka Jana Ryšlinková v prosinci podala kvůli kartě trestní oznámení na neznámého pachatele. Podezírá ho ze spáchání sedmi trestných činů. Případem se již policie zabývá.

ČNB zhoršila odhad vývoje deficitu veřejných financí

Česká národní banka pro letošní rok zhoršila odhad vývoje deficitu veřejných financí na 5,9 procenta hrubého domácího produktu (HDP). V listopadu centrální banka odhadovala deficit veřejných financí ve výši 4,9 procenta HDP. Pro příští rok očekává rovněž zhoršení na 6,5 procenta, přičemž předchozí odhad ČNB počítal pro rok 2011 s deficitem 5,6 procenta HDP. Vyplývá to ze Zprávy o inflaci publikované ČNB. Pro přijetí eura je přitom nezbytné dodržet tříprocentní hranici. Podle odhadů ministerstva financí deficit veřejných financí klesne letos na 5,3 procenta. Loni byl podle předběžných údajů MF deficit veřejných financí 6,6 procenta HDP.

České loděnice propustí kvůli nedostatku zakázek 108 lidí ze 184

Firma České loděnice vyrábějící v Děčíně a Ústí nad Labem chemické tankery a kontejnerové lodě, propustí do konce dubna hromadně 108 lidí ze zhruba 184 zaměstnanců. Důvodem je nedostatek zakázek, řekl ČTK předseda představenstva společnosti Petr Duda. Loni firma vyrobila čtyři lodě, letos jich na dokončení čeká pět. Práce by měla vydržet zhruba do června. Podle Dudy hodně lodí včetně námořních v Evropě stojí, objem přepravy značně poklesl. "Je velká konkurence, výroba lodí poklesla všude ve světě," uvedl. Problém vidí i ve splavnění Labe, které omezuje místní rejdaře, jejichž tíživá situace se negativně promítá do hospodaření firmy.

Kvůli korupci v Brně-Žabovřeskách policie zadržela dva lidi

Kvůli údajné korupci na radnici v Brně-Žabovřeskách policie podle zdrojů ČTK zadržela nejméně dva lidi. Po starostovi Aleši Kvapilovi (ODS), který měl kandidovat do sněmovny, také bývalého dlouholetého tajemníka Brna-střed Radovana Novotného. ČTK to řekli lidé obeznámení se situací v Brně-Žabovřeskách. Podle občanských demokratů si Kvapil pravděpodobně řekl o čtyřmilionový úplatek. Kvapil a Novotný se znají jako dva vlivní členové brněnské ODS. Podle zdroje ČTK na akci, z níž chtěli vytěžit úplatek, spolupracovali. Starostovo čtvrteční zadržení ČTK potvrdila tajemnice žabovřeského úřadu Jarmila Kučerová. Dodala však, že sama u akce nebyla. Policisté ani státní zastupitelství se k případu zatím nevyjádřili a na případ uvalili informační embargo. "Pracujeme na něm, ale v tuto chvíli nelze cokoli zveřejnit," řekl dnes ČTK mluvčí Krajského státního zastupitelství v Brně Hynek Olma. Kvapila bude aféra nejspíš stát místo na kandidátce. Předseda jihomoravské ODS Jiří Kadrnka ČTK řekl, že ho straníci na regionálním sněmu na konci února vyškrtnou. Podle místopředsedy ODS Petra Nečase by měl Kvapil opustit i stranu. "Očekávám, že během týdne, maximálně dvou, bude svým místním sdružením vyloučen z řad Občanské demokratické strany. Nulová tolerance, takové lidi mezi sebou nechceme," řekl Nečas novinářům.

MPSV chce přezkoumat standardy posudkových lékařů

Ministerstvo práce a sociálních věcí chce přezkoumat kritéria pro posuzování stupně závislosti dětí s cukrovkou. Chce sjednotit standardy posudkových lékařů, řekl ministr Petr Šimerka novinářům po jednání se zástupci občanského sdružení Dítě s diabetem a rodičů dětí s cukrovkou. Sdružení nesouhlasí s odebráním sociálního příspěvku dítěti s cukrovkou, které potřebuje stálou péči. Ombudsman Otakar Motejl označil minulý týden za selhání zdravého rozumu a státní správy rozhodnutí posudkového lékaře ze severní Moravy, že si čtyřleté děvčátko s cukrovkou může samo aplikovat diabetickou pumpou inzulin. Rodiče kvůli tomu přišli o příspěvek. ČTK řekl, že rodiče nepochybně nárok na příspěvek na péči o nemocné dítě mají. Šimerka svolá kulatý stůl za účasti pediatrů, odborníků z ministerstva, České správy sociálního zabezpečení a zástupců posudkových lékařů. Odborníci posoudí kritéria pro posuzování stupně závislosti dětí s cukrovkou na péči rodičů. Ministr nevyloučil, že by se kritéria mohla zmírnit. Posudkoví lékaři by měli děti osobně vyšetřovat, nejen sledovat písemnou dokumentaci, zdůraznil. Vydat se má brožura pro rodiče i úředníky, která zpřehlední systém dávek.

Soud zprostil ženu viny z toxikomanie, konopí pěstovala jako lék

Okresní soud v Táboře zprostil překladatelku Libuši Bryndovou viny z toxikomanie. Třiapadesátiletá překladatelka se hájila tím, že konopí pěstovala jako lék na astma a artritidu. Soud předloni Bryndové vyměřil dva měsíce vězení s podmíněným odkladem na jeden rok. Krajský soud ale jeho verdikt kvůli závažným chybám zrušil a vrátil případ k novému projednání. Před soudem se Bryndová nezpovídala z výroby konopných mastí, ale z toho, že drť rostlin inhalovala. Podle obžaloby je tak zneužila k toxikomanii. Odborníci na závislosti ale v dubnu před soudem řekli, že také kouření marihuany může mít léčebné účinky.

Projekt ÚSTR mapuje osudy lidí usmrcených při přechodu hranic

Na československých státních hranicích zemřelo v letech 1948 až 1989 při pokusu o překonání železné opony přinejmenším 288 lidí. Jejich osudy a okolnosti zákroků pohraniční stráže chce zmapovat nový projekt, který představili zástupci Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR). Autoři projektu budou na webu postupně zveřejňovat portréty usmrcených "narušitelů státních hranic" i autentické dokumenty pohraničníků. Mezi lidi usmrcené na československé státní hranici patřili nejen Češi a Slováci, ale také několik občanů Polska, Maďarska, Německé demokratické republiky i Německé spolkové republiky, Rakouska a Sovětského svazu. "Nad právo člověka na život a na svobodu pohybu postavila pohraniční stráž svou ideologii a záměry komunistického státu. Z tohoto principu nikdy nepolevila - platil od roku 1948 až do roku 1989," uvedl na tiskové konferenci náměstek ředitele ÚSTR Miroslav Lehký. Zdůraznil, že při zákrocích pohraničníků docházelo i k porušování mezinárodního práva - mimo jiné tím, že hlídka zastřelila či zadržela člověka už na cizím státním území. Web v současné době popisuje prvních 13 případů usmrcení na hranicích z 50. a 60. let.

NYT: Výstava Tichého fotografií znepokojuje a uchvacuje

Za znepokojivé a zároveň uchvacující označil americký deník The New York Times v rozsáhlé recenzi newyorskou výstavu fotografií svérázného kyjovského fotografa Miroslava Tichého. Tvorbu umělce, který tvořil v ústraní a do širšího povědomí se dostal až v posledních letech, na Manhattanu až do 9. května vystavuje prestižní muzeum a galerie Mezinárodní centrum fotografie (International Center of Photography - ICP). Autor recenze v newyorském deníku připomíná, že jde o první muzeální výstavu Tichého díla ve Spojených státech, na níž se představuje kolem 100 umělcových snímků. K vidění jsou na ní i některé fotoaparáty. Ty si fotograf, jehož hlavním námětem jsou kyjovské ženy a dívky, často focené tajně, sám vyráběl. Podotýká, že Tichý byl až do průlomové výstavy na sevillském bienále v roce 2004, pouze lokální kuriozitou. "Jeho fotografie sice mohou působit naivně, ale jsou výsledkem pečlivě připravených chyb, které začínají u neopracovaných, podomácku vyrobených aparátů," uvedl autor recenze. Kladně Tichého výstavu hodnotí i recenzentka deníku The Financial Times. Tichý se narodil v roce 1926 v Nětčicích, které jsou dnes předměstím Kyjova. Doma i ve světě se proslavil až v posledních letech.

V Brně začal cyklus staré hudby

Koncertem špičkového českého souboru Collegium Marianum v Brně začal sedmý ročník koncertního cyklu staré hudby, jehož dramaturgii připravuje cembalistka Barbara Maria Williová. Letos obsáhne šest komorních koncertů. Collegium Marianum se sopranistkou Hanou Blažkovou si pro brněnské publikum připravilo kantáty Johanna Sebastiana Bacha, cembalovou sonátu Domenica Scarlattiho v úpravě pro smyčcové trio a také koncert Františka Jiránka pro flétnu. Argentinská loutnistka Dolores Costoyasová vystoupí 23. března v programu nazvaném Ať žije jih. Zahraje díla italských, španělských i moravských skladatelů, kteří tvořili pro drnkací nástroje. Starobylý cink zazní v dubnu při vystoupení dechového ansámblu Capella Ornamentata. "Tato prezentace renesanční hudby je skvělou výzvou pro lovce nečekaných zvukových zážitků," uvedla Williová. Zbývající koncerty přijdou na řadu až na podzim.

Jihočeské divadlo uvedlo českou premiéru Zelenkova Očištění

Jihočeské divadlo v české premiéře uvedlo hru scenáristy a dramatika Petra Zelenky Očištění. Zelenka ji napsal na objednávku pro divadlo v polském Krakově, které vlastnilo přes rok výhradní světová práva k jejímu uvedení. Budějovický činoherní soubor ji nastudoval v režii šéfa činohry Martina Glasera a v hlavní roli s šéfem divadla Jiřím Šestákem. Scénu navrhl Jaromír Vlček, loňský držitel Ceny Alfréda Radoka za scénografii. Kostýmy vytvořila stálá Glaserova spolupracovnice Lenka Rašková. Pro inscenaci vznikla i původní hudba z dílny Pavla Kaliny. Očištění je odvážným pokusem o novodobé zpracování tématu zločinu a trestu, kde je znásilnění malého chlapce pouze spouštěcím mechanismem celého kolosu provinění. "Hledal jsem něco, co ještě vyburcuje společnost, co ještě otřese člověkem a vyšla mi z toho vražda a znásilnění dítěte," vysvětlil Zelenka a dodal, že cítil potřebu napsat moralitu pro 21. století. Podle něj je dobré ukázat, že v dnešním "zdánlivě všemocném světě nemůžeme všechno." Hra je zároveň o tom, jak je dnes složité dojít očištění, ať už z jakéhokoliv důvodu. Podle ředitele Jiřího Šestáka inscenace asi vyvolá mezi diváky diskusi, někteří si budou myslet, že takové téma na jeviště nepatří. Budějovické nastudování budou moci v dubnu zhlédnout i pražští diváci na Nové scéně Národního divadla, kde bude soubor činohry s Očištěním hostovat. Nastudování hry připravuje také pražská scéna na Vinohradech.

Masopustní veselí ovládne o víkendu česká města i vesnice

Reje masek, zabijačkové hody, ukázky starých tradic a bály všeho druhu ovládnou o nadcházejícím víkendu města i vesnice v celé České republice. V posledních letech se tradice obnovují i tam, kde už dávno zanikly. Masopust, jenž má souvislost s církevním koloběhem roku, je dnes vnímán především jako příležitost k zábavě, bezmeznému hodování a hýření. Organizátoři v něm vidí hlavně lákadlo pro turisty. Masopust je období od svátku Tří králů, který připadá na 6. ledna, do začátku čtyřicetidenního velikonočního půstu, tedy Popeleční středy. Masky vyrazí do ulic v Praze, Brně, Plzni, Roudnici nad Labem, Jihlavě, Hradci Králové a na mnoha dalších místech.

Počasí v sobotu

Zataženo až oblačno, místy slabé sněžení. Teploty -4 až 0 stupňů Celsia.

12-02-2010