Denní souhrn zpráv Zprávy

07-02-2010

Prezident Klaus přiletěl do Egypta, setká se s Mubarakem a podpoří škodovku

Český prezident Václav Klaus v Káhiře zahájil třídenní návštěvu Egypta. Setká se se svým protějškem Husním Mubarakem. Jde o druhou návštěvu Václava Klause coby českého prezidenta v Egyptě, který je považován za regionální velmoc Blízkého východu. Klaus chce v egyptské metropoli navštívit také stavbu tamního autosalonu mladoboleslavské automobilky, který by měl patřit k největším, kterými se Škoda Auto prezentuje. Škodovka loni v Egyptě prodala 3581 vozů. Tamní trh i s okolními africkými zeměmi považuje za velmi perspektivní. Kromě politických jednání Klaus návštěvu Egypta využije také k představení arabského vydání své knihy Modrá, nikoli zelená planeta. Prezentaci a autogramiádu knihy si naplánoval na pondělí. Uskuteční se v rámci ekonomického fóra, které český prezident v Káhiře zahájí.

Premiér Fischer považuje případnou kandidaturu svých ministrů ve volbách za neobvyklý krok

Premiér Jan Fischer pokládá případnou kandidaturu ministrů v jarních parlamentních volbách za "poněkud neobvyklý" postup. Z jeho slov v diskusním pořadu České televize však vyplynulo, že s takovým politickým angažmá členů svého kabinetu by se však zřejmě smířil. Podle něj je to daň za fakt, že jeho úřednický kabinet vládne po zrušení podzimních předčasných voleb o několik měsíců déle, než bylo původně plánováno. V souvislosti s květnovými parlamentními volbami padá nejčastěji jméno ministra vnitra Martina Peciny, o němž se hovoří jako o možném kandidátu ČSSD v Praze.

Premiér Jan Fischer nevylučuje, že platy náměstků a dalších vedoucích úředníků na ministerstvech se nebudou řídit tabulkami, ale výkonem jednotlivých resortů. Vázat platy ministerských úředníků na výkon a úspory doporučila již dříve také Národní ekonomická rada vlády (NERV). Platy ministerských "manažerů" by potom podle něj byly smluvní a ne tabulkové. Případné změny v platech na ministerstvech budou podle premiéra součástí úsporných opatření, na který prý bude muset navázat každá vláda, která jeho kabinet vystřídá. Fischer se současně domnívá, že nelze neustále přicházet se stále dalšími úspornými "balíčky". "Nemůže tu žít s festivalem balíčků," poznamenal premiér. Klíčový je podle něj hlavně dlouhodobější program, na který by jednotlivé vlády navazovaly.

O ČR nebylo ne bezpečnostní konferenci v Mnichově moc slyšet, podle Vondry odešla z výsluní

O České republice nebylo na 46. mnichovské bezpečnostní konferenci oproti předchozím rokům příliš slyšet. A nebylo to jen neúčastí některého z českých ministrů. Podle senátora a bývalého ministra pro evropské záležitosti Alexandra Vondry (ODS) je to ukázka ústupu Česka z mezinárodního výsluní v oblasti bezpečnostní politiky, na kterém se vyhřívala posledních 20 let. Naopak předseda zahraničního výboru Poslanecké sněmovny Jan Hamáček (ČSSD) to chápe jako potvrzení faktu, že se ČR plně integrovala do západních struktur a nepatří do problémového regionu. Oba to řekli ČTK na okraj mnichovského fóra, na které přijeli jako hosté.

Podle Vondry se tento ústup z výsluní netýká jen Prahy, ale celé střední a východní Evropy. Na současné pozici Česka se podepsalo i odvolání záměru USA postavit v Brdech radar jako součást amerického protiraketového deštníku v Evropě. Důvody spatřuje také v odklonu od debaty o rozšiřování NATO, v níž ČR hrála v 90. letech důležitou roli, k tématům vnitřní konsolidace aliance, mise v Afghánistánu a odzbrojení. "Pro nás je to jasná zpráva, že to, co si nějakou zvýšenou energií nebo iniciativou na naší straně nevyvzdorujeme, tak už zadarmo nedostaneme," vyvozuje z toho Vondra.

Severoatlantická aliance (NATO) se musí změnit v globální bezpečnostní fórum, jehož úkolem ale nebude zasahovat na celém světě, ani konkurovat OSN. Závěrečný den mnichovské bezpečnostní konference to prohlásil generální tajemník organizace Anders Fogh Rasmussen. Afghánský prezident Hamíd Karzáí na ní vyzval mezinárodní jednotky v jeho zemi, aby ukončily operace ve vesnicích, a snížil se tak počet civilních obětí tamního konfliktu.

Premiér Fischer plánuje schůzku s odboráři kvůli zdanění benefitů

Premiér Jan Fischer se chce sejít s odboráři, kterým vadí nová pravidla pro danění benefitů daní z přidané hodnoty. Cílem je podle něj vyjasnění vzájemných stanovisek. O dalším postupu chce Fischer jednat také s ministrem financí Eduardem Janotou, řekl předseda vlády v diskusním pořadu České televize. Proti případným změnám kolem benefitů se zatím staví hlavně odbory z dopravy. V pátek nevyloučily, že kdykoli po 22. únoru může dopravu a řadu dalších odvětví českého hospodářství postihnout kvůli možnému zdanění benefitů stávka.

Bursík je ústeckou jedničkou pro volby do Poslanecké sněmovny

Lídrem zelených v Ústeckém kraji pro květnové volby do Poslanecké sněmovny bude bývalý předseda strany a bývalý ministr životního prostředí Martin Bursík. ČTK to sdělil osobně. Bursík se vrací do vrcholné politiky, protože si nepřeje, aby společnost ovládaly peníze uhelných a elektrárenských společností. Svou kampaň povede symbolicky z Horního Jiřetína, ohroženého těžbou uhlí. Program staví také na boji proti korupci a mravnímu úpadku ve společnosti. "Nemohu se nadále dívat na to, jak se rozkrádají veřejné peníze," napsal Bursík. Obvinil ředitele státních a městských firem, že se chovají jako "ruští bossové" a přihrávají zakázky svým kamarádům.

Bursík z vedení zelených odešel po jejich neúspěchu v loňských evropských volbách. Vedení strany zelených ale opustil podle svého názoru příliš brzy. Současný předseda Ondřej Liška není pro předvolební boj "dostatečně zkušený, výrazný a pevný", konstatoval Bursík.

Předseda SZ Liška, který byl v Praze jediným kandidátem na volebního lídra, se těší na souboj s předsedou TOP 09 Karlem Schwarzenbergem. Senátora a exministra zahraničí přitom do jeho vládní funkce nominovala právě Strana zelených. Liška doufá, že zelení v Praze dosáhnou nejméně desetiprocentního výsledku.

Ministerstvo práce dá 9,5 milionu korun na Evropský rok boje proti chudobě 2010

Ministerstvo práce dá 9,5 milionu korun v rámci kampaně Evropský rok boje proti chudobě a sociálnímu vyloučení 2010 v ČR. Informace o náplni a způsobu financování předloží v pondělí vládě ministr práce a sociálních věcí Petr Šimerka. Ministerstvo podpoří celkem 12 projektů zaměřených zejména na prevenci sociálního vyloučení kvůli předluženosti, zlepšení přístupu sociálně vyloučených na trh práce, zvýšení úrovně jejich vzdělání a podporu bydlení.

Mezinárodní informační a osvětová kampaň Evropský rok 2010 se letos uskuteční ve všech 27 členských zemích EU a v Norsku a na Islandu. Českému neziskovému sektoru přinese na boj se sociálním vyloučením asi 17 milionů korun. Polovina peněz půjde z fondů EU, druhou zaplatí ministerstvo práce. Podle údajů Eurostatu se problém chudoby týká 17 procent evropské populace. V Česku je riziku chudoby vystaveno devět procent obyvatel, což je nejnižší procento v celé EU. Naopak v Lotyšsku, Rumunsku a Bulharsku se může bez prostředků ocitnout více než pětina populace.

Při požáru interny v Českých Budějovicích zemřela pacientka

Na 30 pacientů interny českobudějovické nemocnice, které v sobotu večer zasáhl požár a kde zemřela jedna pacientka, zůstávají na jiných odděleních. Obnova pokoje, kde osmdesátiletá žena ležela, potrvá zhruba týden. ČTK to řekl mluvčí nemocnice Jan Dušek. Požár, jehož příčinu vyšetřují policisté i hasiči, vypukl v pokoji interny, personál našel lůžko pacientky v plamenech. Na oheň personál upozornilo požární čidlo a sestry okamžitě evakuovaly další ženu z hořícího pokoje. Požár se podařilo během chvíle zlikvidovat.

Inspekce: Od začátku roku zemřelo na přejezdech už deset lidí

Od začátku letošního roku zemřelo při nehodách na železničních přejezdech už deset lidí, což je zhruba čtvrtina celkového počtu takto zesnulých v loňském roce. ČTK o tom informoval Jan Kučera z Drážní inspekce. Letošní počet zahrnuje i tragickou bilanci víkendu, kdy se podle předběžných informací staly na přejezdech čtyři nehody a zemřeli tři lidé.

Ostrava bude mít databázi kontaminovaných lokalit

Ostrava připravuje databázi kontaminovaných lokalit na území města. Databáze má určit, jakými látkami a v jakém rozsahu jsou místa dotčená v minulosti průmyslovou činností znečištěna. Obdobný seznam území se starými ekologickými zátěžemi městu dosud chyběl, řekl ČTK ostravský primátor Petr Kajnar (ČSSD). Databázi zpracuje soukromá společnost, které město zaplatí necelých 900.000 korun. Informace z ní bude město moci využít například v případě, kdy bude chtít v určité lokalitě uskutečnit plánovanou investici. Součástí databáze bude i odhad nákladů potřebných na rekultivaci území.

V současné době se staré ekologické zátěže odstraňují z ostravských lagun, které jsou produktem odpadů z bývalé chemičky Ostramo, která byla v provozu celé minulé století. Vyčištění území má stát asi tři miliardy korun. Podle primátora se budou muset na úhradě nákladů vzniklých při odstraňování ekologických zátěží na soukromých pozemcích podílet i veřejné rozpočty. Soukromníci nemají na to, aby území za miliony vyčistili a tím si zdražili půdu. Pokud chceme mít čistou půdu, budeme muset do soukromých pozemků investovat i veřejné peníze," vysvětlil primátor.

Po 11 nominacích na Českého lva mají 3 sezóny v pekle a Protektor

Film Tomáše Mašína 3 sezóny v pekle a Protektor Marka Najbrta mají po jedenácti z tuctu možných nominací na Českého lva. Kawasakiho růže Jana Hřebejka jich získala devět; spolu s nimi zabodovala v kategoriích za nejlepší film, režii, scénář, střih a herecké výkony v hlavních rolích. Nominace byly oznámeny dnes v pražském kině Lucerna, vítězové sošky převezmou 6. března ve Velkém sále Lucerny. Členové České filmové a televizní akademie (ČFTA) vybírali z rekordního počtu 34 celovečerních hraných snímků. Z nich však bude o prestižní křišťálovou sošku v některé z kategorií bojovat jen šest.

Název okupačního dramatu Protektor se během večera ozvalo celkem čtrnáctkrát, ale režisér Marek Najbrt byl skromný. "Samozřejmě mám radost i z ceny kritiků, ale vím, že nominace jsou ošidné. Přijde totiž druhé kolo, nové hlasování a vše se může změnit," řekl ČTK. Také Marek Daniel měl z nominace v kategorii Hlavní mužský herecký výkon za Protektora radost. "Jestli se to ale zúročí, nejsem vůbec schopen odhadnout. Ani 3 sezóny v pekle, ani Kawasakiho růži jsem zatím ještě neviděl. Ale i kdybych je viděl, moc bych k tomu asi neřekl. Prostě jeden z nás to 6. března dostane," uvedl.

Také letos byly vyhlášeny nominace v oblasti dokumentární tvorby. Mezi třemi tituly, které mohou získat Českého lva, jsou snímek Jana a Adama Novákových Občan Havel přikuluje, dokument Lindy Jablonské Vítejte v KLDR a čtvrtý díl z cyklu Zapomenuté transporty, ve kterém se režisér Lukáš Přibyl věnuje méně známým koncentračním a vyhlazovacím táborům v Polsku.

Ceremoniál, jehož přímý přenos vysílal kanál ČT2, moderoval čtyřnásobný držitel Českých lvů Jan Budař. S vtipem a přehledem bavil vstřícně naladěné publikum v přeplněném sále. Nebál se stepařského vystoupení s Dennym Ratajským, ani promenády v plavkách.

Praha opět hostila ples v Opeře, hlavní hvězdou byla Mercierová

Francouzská herečka Michele Mercierová byla hlavní hvězdou plesu, který se konal ve Státní opeře Praha. Na ples kromě představitelky filmové Angeliky dorazily i známé tváře českého showbyznysu, například režisér Zdeněk Troška, módní návrhář Osmany Lafitta, režisér Juraj Jakubisko se ženou Deanou či modelka Andrea Verešová s manželem Danielem Volopichem. Kromě celebrit přišel i pamětník plesu z roku 1947, téměř devadesátiletý Jan Domabyl. Vzal si prý dokonce stejný frak, který měl tehdy na sobě. "Na ples jsem se dostal jako člen automobilového klubu, měl jsem tehdy krásný stroj Ford Mercury. Měl jsem lóži s jednou slečnou a bylo to úžasné - bylo po válce a konečně se v Praze tančilo tak jako dříve," vzpomínal Domabyl.

Program pražského plesu i letos doplnila charitativní tombola, jejíž výtěžek tentokrát půjde Českému červenému kříži. Na pražském plese se letos nabízely vídeňské párky; starosta Vídně Michael Häupl byl speciálním hostem. Vedle toho si hosté mohli pochutnat na suši, lososu, krevetách i salátech. Nechyběla ani nabídka mladého rakouského vína.

Před 80 lety se narodil spisovatel a cimrmanolog Jiří Šebánek

Před 80 lety, 8. února 1930, se narodil Jiří Šebánek, scenárista, spisovatel a především duchovní otec největšího českého génia Járy Cimrmana. Společně s textařem Miloněm Čepelkou, hudebníkem Karlem Velebným a pochopitelně s dvojicí Ladislav Smoljak - Zdeněk Svěrák stál také v roce 1966 u zrodu Divadla Járy Cimrmana. K myšlence divadla inspiroval Šebánka populární rozhlasový mystifační pořad Vinárna U pavouka, na němž se podílel a který nedoceněného českého všeuměla uvedl do života. Šebánek správně odhadl, že divadlo založené na tomto druhu humoru má budoucnost a letos načatých třiačtyřicet let Divadla Járy Cimrmana jeho odhad potvrzuje. I když sám z divadla zakrátko odešel, v bádání o zapomenutém géniovi pokračoval dál v týmu Salonu Cimrman a výsledky zúročil v řadě půvabných knížek.

Tvůrce ojedinělého humoru se podílel mimo jiné také na oblíbené sérii večerníčků Bob a Bobek - králíci z klobouku. Byl spoluautorem populárního televizního "psího" pořadu Chcete mě? a napsal také scénář a námět k filmovým komediím Volná noha a Stůj, nebo se netrefím. Zemřel 4. dubna 2007 ve věku 77 let.

Kontroverzní kašny budou na náměstí v Plzni umístěny v červenci

V polovině července by se na centrálním náměstí Republiky v Plzni měly objevit tři moderní chrliče vody pražského architekta Ondřeje Císlera, které nechala vyrobit plzeňská radnice. Kašny, jejichž návrhy vyvolaly protichůdné reakce a mají řadu odpůrců, se tak do centra vrátí po více než 125 letech. Původní termín rozmístění objektů s názvem Anděl, Velbloud a Chrtice byl stanoven na červen, kvůli oslavám 65. výročí konce druhé světové války to ale bude o měsíc později. Novinářům to řekla mluvčí radnice Edita Vighová. Nové kašny, o nichž se mnoho let diskutovalo, na náměstí vrátí vodu. Stát budou ve třech rozích stejně jako kdysi, ve čtvrtém je morový sloup.

Mistry kávy jsou Pavel Malena a Eva Zálešáková

Vyhlášením výsledků soutěže o Mistra kávy skončil na holešovickém Výstavišti v Praze v pořadí už čtvrtý veletrh Top Gastro. V sedmém ročníku tohoto klání si vítězství připsal majitel jedné z brněnských kaváren Pavel Malena. Poprvé soutěžili i junioři, mezi nimiž se umístila zvítězila Eva Zálešáková, která studuje Střední školu společného stravování v Ostravě-Hrabůvce. Odborníci na přípravu kávy, takzvaní baristé, obsadili jeden z Křižíkových pavilonů. Soutěže se zúčastnili odborníci z pěti evropských zemí. Své umění předvedli na veletrhu i žáci odborných škol, kteří zájemcům předvedli, jak lze vyřezat rozličné tvary z ovoce a zeleniny. Výrobní postupy představili na veletrhu přední kuchaři; ti prozradili leccos zajímavého ze svých receptů a triků.

Tenistky vybojovaly v deblu semifinále Fed Cupu, čeká je Itálie

České tenistky postoupily stejně jako loni do semifinále Fed Cupu, v němž je čekají obhájkyně prvenství Italky. Zápas s Německem v Brně rozhodla až závěrečná čtyřhra, v níž Květa Peschkeová s Lucií Hradeckou porazily dvojici Anna-Lena Grönefeldová, Tatjana Maleková 6:1, 6:3. Český tým zvítězil 3:2. Čtyřhra měla nečekaně jednoznačný průběh a česká dvojice po výborném výkonu slavila za 71 minut postupový třetí bod.

Čeští fotbalisté narazí v kvalifikaci na španělské mistry Evropy

Čeští fotbalisté narazí v kvalifikaci pro mistrovství Evropy v roce 2012 na obhájce titulu ze Španělska, což si trenér Michal Bílek nepřál. Dalšími soupeři jsou Skotsko, Litva a Lichtenštejnsko. Rozhodl o tom los ve Varšavě. Na šampionát v Polsku a Ukrajině postoupí přímo vítězové devíti skupin a tým s nejlepší bilancí na druhé příčce. Zbývajících osm mužstev z druhých pozic se utká v baráži o čtyři volná místa. Polsko a Ukrajina mají jako pořadatelé účast jistou.

Španělsko je v současné době považováno za nejlepší světový tým. Vede žebříček FIFA, kvalifikací o postup na mistrovství světa v Jihoafrické republice vyhrálo bez ztráty bodu. Od listopadu 2007 Španělé vyhráli 33 z 34 zápasů, jedinou porážku utrpěli na Poháru FIFA od Spojených států. Čeští fotbalisté s nimi hráli naposledy v boji o postup na mistrovství světa v roce 1998. Po domácí bezbrankové remíze prohráli ve Valladolidu 0:1 po nafilmované penaltě a na šampionát nepostoupili.

Čeští fotbaloví reprezentanti oslovení ČTK byli s losováním kvalifikačních skupin o postup na mistrovství Evropy v roce 2012 v Polsku a na Ukrajině dlouho nadmíru spokojeni. Ani poté, co jim osud postavil do cesty obhájce titulu Španělsko, však nepropadají skepsi. Minimálně do baráže by podle nich český celek měl v konkurenci Skotska, Litvy, Lichtenštejnska a zmíněného Španělska projít. Navíc jsou rádi, že figurují v jedné z pětičlenných skupin.

Cyklokrosový mistr světa Zdeněk Štybar skončil v závodu Superprestige druhý

Cyklokrosový mistr světa Zdeněk Štybar skončil v předposledním závodu Superprestige v belgickém Zonhovenu druhý za domácím Svenem Nijsem. Bodově se dotáhl na vedoucího Nielse Alberta, který dojel pátý. O vítězi seriálu se rozhodne v závěrečném podniku 14. února ve Vorselaaru v Belgii.

Jágr měl jen střevní potíže, jeho start na olympiádě ohrožen není

Start hokejového útočníka Jaromíra Jágra na olympijských hrách ve Vancouveru ohrožen není. Česká hvězda Omsku nedohrála páteční zápas Kontinentální ligy na ledě Kazaně kvůli střevním potížím. Jágr se podle informací deníku Sport cítil oslaben, a proto z duelu odstoupil už po první třetině. Podle deníku Sovětskij sport měla být důvodem Jágrova odstoupení poraněná třísla, informace ruského listu se však ukázaly jako mylné. K nejistotě kolem Jágra přispělo i mlčení zástupců Omsku, kteří zdravotní stav své opory nekomentovali.

Češi si zvykají na olympijský režim, už dorazila Sáblíková

Česká olympijská výprava se rozrostla o svoji další hvězdu. Zatímco běžec na lyžích Lukáš Bauer už má ve Whistleru za sebou první dva tréninky, rychlobruslařka Martina Sáblíková do Vancouveru přiletěla v sobotu po obědě. Sáblíková absolvovala závěrečnou přípravu na oválu v Calgary a s Karolínou Erbanovou a trenérem Petrem Novákem se do dějiště her, kde stále panuje teplé počasí, přesunula v sobotu přes den. Ve vesnici mají sportovci k dispozici posilovnu, místnosti s počítači, ale také poštu, banku a olympijské suvenýry.

Počasí

Vrací se mrazy, čekáme zataženo, teploty přes den -6 až -2 stupně Celsia.

07-02-2010