Denní souhrn zpráv Zprávy

30-01-2010

ČSSD plánuje po volbách zvýšit daně

Pokud ČSSD vyhraje volby, chce zvýšit daně z příjmu právnických osob nebo spotřební daň z lihovin a tabákových výrobků. Plánuje rovněž obnovit progresivní zdanění a zavést dědické daně u dědictví v hodnotě nad deset milionů korun. Na sobotním jednání Ústředního výkonného výboru to řekl místopředseda strany Bohuslav Sobotka. Podle plánu ČSSD by bylo zavedeno druhé daňové pásmo pro daň z příjmu ve výši 38 procent pro lidi s výdělkem nad 1,2 milionu korun ročně. Sobotka zvýšení daní zdůvodnil tím, že stát bude potřebovat peníze na podporu hospodářského růstu. ČSSD chce totiž do roku 2013 snížit deficit veřejných rozpočtů pod tři procenta HDP a přijmout euro nejpozději v letech 2015 až 2016. "Změny musí být dostatečně rychlé a razantní. Proto už nyní máme takto konkrétní plán," uvedl Sobotka.

Ve srovnání s programem pro neuskutečněné předčasné volby doznal velkých změn program ČSSD v oblasti školství. Strana například upustila od státních maturit. Nyní oranžová kniha hovoří o zavedení flexibilnějších standardizovaných zkoušek, které by nahradily "těžkopádné státní maturity". Dále sociální demokraté počítají se zavedením spoření na vzdělávání a půjček pro studenty. V oranžové knize už se nezmiňují o boji proti školnému. Pro učitele chtějí prosadit vyšší právní ochranu.

I nadále strana trvá na zrušení regulačních poplatků ve zdravotnictví, hodlá zabránit privatizaci nemocnic a zdravotních pojišťoven a zavést dobrovolné komerční pojištění. Současně ovšem odmítá standardy zdravotní péče.

Paroubek předá premiérovi stranický materiál Cesta z krize

Šéf ČSSD Jiří Paroubek se příští týden sejde s premiérem Janem Fischerem a předá mu stranický materiál nazvaný Cesta z krize. Chce, aby z něho vláda vyšla při stanovení dalšího postupu. Uvedl to po jednání Ústředního výkonného výboru strany (ÚVV). "Sejdu se s ním a předám mu ten materiál. Myslím, že je slušnost předávat si materiály. Očekávám, že vláda se jím bude zabývat, hlavně resortní ministři. Že nebudou hovořit jenom o nějakých dílčích záležitostech, ale budou se zabývat celou koncepcí," prohlásil Paroubek. Podle něho jsou v materiálu náměty, které je možné využít okamžitě.

Invalidé by mohli dostat životní minimum bez odpracovaných hodin

Invalidní lidé by v budoucnu měli mít nárok na pobírání životního minima i v případě, že neodpracují povinné, zákonem předepsané hodiny. Měla by to umožnit novela zákona o pomoci v hmotné nouzi, kterou do sněmovny předložili poslanci napříč politickým spektrem. Navrhují, aby byla kvůli blížícím se volbám schválena už v prvním čtení. Podle současné legislativy mají na životní minimum nárok pouze lidé, kteří po půl roce bez zaměstnání odpracují alespoň 20 hodin měsíčně. V případě, že tuto podmínku nesplní, dostávají od státu pouze dávku existenčního minima, která je nižší než životní minimum. Opatření se nyní týká i invalidních lidí. To by měla novela změnit.

LN: Podle MUS Bursík pracoval na prolomení těžebních limitů

Bývalý vicepremiér a exministr životního prostředí Martin Bursík (SZ) v době, kdy byl poradcem ministra životního prostředí Libora Ambrozka, pracoval pro Mosteckou uhelnou společnost (MUS) a měl na starosti prolomení těžebních limitů. Od firmy za práci inkasoval 1,5 milionu korun. Informovaly o tom sobotní Lidové noviny (LN). Bursík přitom tento týden obvinil vládu Jana Fischera, že podléhá lobby uhelných společností. Sám Bursík však pro MUS v letech 2000 až 2003 pracoval. Podle něj šlo o ekologické poradenství, zástupci firmy však uvedli, že pracoval na prolomení těžebních limitů. "Mrzí mě, že se k naší práci nehlásí, bylo to velmi kvalitní. Radil nám v projektu vysídlení Horního Jiřetína a Černic, aby nedošlo k podobné situaci jako při vysídlení Libkovic," řekl LN šéf dozorčí rady MUS Jan Dobrovský. Bursík to označil za lež: "Není možné, že by se mnou konzultovali prolomení limitů a vysídlení vesnic." Anonymní zdroj spojený s firmou Czech Coal, která je vlastníkem MUS, listu navíc řekl, že Bursík pro ně pracoval i v době, kdy byl poradcem ministra Ambrozka. Bursík v pátek serveru iDnes.cz přiznal, že o práci pro těžaře ministrovi neřekl. "Nešlo o žádný střet zájmů. Pro Appian a Synergo jsem dělal ekologické poradenství, tudíž to nebylo nic, co by bylo v konfliktu se zájmy ministerstva," uvedl Bursík.

Romské politické strany sráží nejednota, říká studie

Nejednota, sociální i ekonomické problémy romské komunity a bariéry mezi menšinou a většinovou společností stojí podle politologa Pavla Pečínky za neúspěchy většiny romských stran v Česku i dalších evropských státech. "Samostatné působení silné romské strany v dlouhodobém měřítku se zatím nepovedlo nikde v Evropě," řekl ČTK Pečínka. Politolog problematiku zkoumal v první české odborné knize věnované romské politice, která nedávno vyšla v brněnském nakladatelství Doplněk. Dvousetstránková publikace má název Romské strany a politici v Evropě.

V programu Medevac se v Česku léčilo od roku 1993 už 126 pacientů

V programu humanitárních evakuací Medevac se v českých nemocnicích léčilo od roku 1993 celkem 126 pacientů, většinou dětí. Nejvíce pacientů bylo z Iráku a z Kosova. Čeští lékaři jim léčili válečná zranění, vrozené vady srdce, rozštěpové vady obličeje, ortopedické vady a zlomeniny a poúrazové amputace končetin vzniklé jako následek zemětřesení. ČTK to řekla mluvčí Fakultní nemocnice Motol Eva Jurinová. "Specialisté z dětského kardiocentra v Motole navracejí život dětem, které by doma, ve své zemi, nepřežily," uvedla. Motolští odborníci představí příští týden na tiskové konferenci úspěšné operace dětí, které měly vrozenou srdeční vadu. Operovány byly v tamním kardiocentru. V současné době se v Motole léčí se srdeční vadou dva malí pacienti z Kambodže.

MfD: Majitelem firmy, která provozuje opencard, je Jaroslav Turek

Majitelem firmy Haguess, která pro Prahu provozuje kartu opencard a která na tomto projektu už vydělala 300 milionů korun, je předseda dozorčí rady Jaroslav Turek. Píše to sobotní Mladá fronta Dnes (MfD), které to potvrdil ředitel Haguess Petr Stránský. Vedení Prahy vyzvalo firmu, aby zveřejnila vlastníka poté, co tři audity označily smlouvu s Haguess pro Prahu za mimořádně nevýhodnou. Turek je zároveň členem dozorčí rady společnosti Allshare, která radnici dodala plán projektu opencard. "Žádný tajemný majitel neexistuje. Ano, je to pan Turek," řekl Stránský. Jak velký podíl Turek má a kdo jsou další akcionáři, není známo. V této souvislosti se spekulovalo například o příteli primátora Béma Romanu Janouškovi.

OKD Rekultivace: Odbory vyhlásily stávkovou pohotovost

Odbory společnosti OKD rekultivace vyhlásily stávkovou pohotovost, nedohodly se s vedení firmy na kolektivní smlouvě. Odborářům se navíc nelíbí, že zástupci společnosti všem zaměstnancům od 1. února snížilo platy o tisíce korun. ČTK to řekl předseda odborové organizace Dušan Otaševič. Stávkovou pohotovost odbory vyhlásily v pátek. "Ani po čtyřech měsících po předložení návrhu kolektivní smlouvy pro rok 2010 nedošlo k dohodě. Platnost stávající smlouvy končí 31. ledna," řekl odborář. Dodal, že obě strany se nedohodly na zprostředkovateli. "Zaměstnavatel nesouhlasil ani se zprostředkovatelem, kterého navrhlo ministerstvo práce a sociálních věcí," řekl.

Okamura: Pokud Sunny Days nevrátí peníze, musejí klienti k soudu

Lidé se zájezdy od cestovní kanceláře Sunny Days, která je kvůli své očekávané proměně na cestovní agenturu nebude moci uspořádat, se možná budou muset se svými nároky obrátit na soud. ČTK to sdělil mluvčí Asociace českých cestovních kanceláří a agentur (AČCKA) Tomio Okamura. Klienti podle něj nemají nárok na peníze z pojištění proti úpadku a na soud by se měli obrátit, pokud jim firma jejich peníze sama nevrátí. Počet lidí s koupeným zájezdem Sunny Days už dříve Okamura odhadl na několik set. V pátek oznámila pojišťovna Generali, že se Sunny Days neprodloužila smlouvu o pojištění proti úpadku na letošní rok. Pojištění vyprší v neděli. Podle mluvčího pojišťovny Jiřího Cívky se tak stalo po posouzení finanční situace cestovní kanceláře. Smlouvu ze Sunny Days nechtějí podle zjištění ČTK uzavřít ani další velké pojišťovny, "cestovka" se podle vyjádření svého právníka Michala Krofta změní na agenturu.

Vjezd do ČR po dálnici D5 je kvůli nehodě kamionů stále uzavřen

Provoz na dálnici D5 stále blokuje nehoda kamionů, která se stala dopoledne v Německu před hraničním přechodem Rozvadov. Směr do Čech bude zcela uzavřen zřejmě ještě několik hodin. Z Čech je možné vyjíždět. Oproti tomu se už podařilo odstranit následky hromadné srážky šesti aut, která se stala na 104. kilometru dálnice u Heřmanovy Hutě. ČTK to zjistila u hasičů a policie. "Za hraničním přechodem Rozvadov, asi 500 metrů na německé straně se srazily dva kamiony. Dálnice je ve směru do Německa průjezdná, ve směru do ČR je uzavřena," potvrdil policista z dálničního oddělení v Ostrově u Stříbra. O nehodu se starají němečtí policisté, podle informací z místa se na německé straně vytvořila už minimálně patnáctikilometrová kolona.

Na západočeské hory začali ve velkém najíždět lyžaři a turisté

Na západočeské hory začali najíždět ve velkém lyžaři a turisté. Díky prázdninám jsou téměř plně obsazeny hotely i penziony v Krušných Horách i na Šumavě. Na svazích lyžařských areálů by se mohl nápor lyžařů a snowboardistů projevit už v neděli. ČTK to zjistila v infocentrech a u provozovatelů středisek. "Začaly prázdniny, hostů je více. Najíždějí od rána, většina má pobyt od soboty do soboty. A navíc sněží, takže je ubytovací kapacita plně využita," potvrdila ČTK Alena Formáčková z infocentra na krušnohorském Božím Daru. Tam jsou v provozu všechny areály, výška sněhu je kolem 80 centimetrů. Podobná je situace také na západočeské i jihočeské Šumavě.

Plzeň slibuje výjimečné oslavy osvobození k 65. výročí

Květnové oslavy osvobození města Plzně americkou armádou by měly být výjimečné. Alespoň to slibuje plzeňská radnice, která letos akci organizuje sama. U příležitosti 65. výročí osvobození plánuje zajistit dosud největší účast vojenských klubů z celé Evropy, přehlídku historické i současné vojenské techniky, ukázku bitvy a další. Novinářům to řekla mluvčí radnice Edita Vighová. Podle primátora Pavla Rödla bude letos postupná proměna podoby oslav nejviditelnější. "Už před dvěma lety jsme začali se změnou programu tak, aby oslavy nabídly co nejpestřejší program pro široký okruh návštěvníků, a to i ze zahraničí. Právě v roce 65. výročí to bude nejrozsáhlejší," uvedl. Několikadenní akce v Plzni patří k největším oslavám konce války v Česku, město díky ní zaplní tisíce milovníků historie i turistů.

Před 225 lety se narodila kuchařka a buditelka Rettigová

Před 223 lety, 31. ledna 1785, se ve Všeradicích nedaleko Berouna narodila Magdalena Dobromila Rettigová, česká spisovatelka a národní buditelka, která je dnes známá hlavně díky svým receptům. Kuchařskými knihami, které jsou i osobitým dílem literárním, a sladkými románky ale také přivedla ke čtení a českému jazyku stovky žen. Jako jedna z prvních se začala starat o ženy a dívky, pro které organizovala výlety a kurzy vaření, během nichž jim také často předčítala z českých knih.

V Litomyšli by se měl letos otevřít moderní avantgardní kostel

Církev bratrská chce do konce roku v Litomyšli otevřít svůj nový moderní kostel. Vzniká podle návrhu architekta Zdeňka Fránka v duchu funkcionalismu. Neobvyklý vzhled kostelu dávají hlavně střídavě skloněné pultové střechy, které působí jako nájezdová rampa, řekl ČTK kazatel Daniel Smetana. "Mottem byl žalm 57 'Bože, tvé milosrdenství až k nebi sahá, až do mraků tvoje věrnost'. Architekt Fránek udělal ze střechy jakousi několikrát zalomenou cestu z betonu, která v poslední fázi jakoby ubíhá do mraků," uvedl Smetana. Stavba se od klasických kostelů velmi liší. Železobetonová dvouúrovňová konstrukce je zahloubena do svažitého terénu, boky mezi rozbíhajícími se plochami střech vyplní sklo.

Církev bratrská v Litomyšli se do výstavby svého svatostánku pustila jako do značně dobrodružného podniku. Dosud se vždy podařilo sehnat peníze na pokračování stavby, i když se stékají často malými pramínky, které teprve společně vytvoří řeku. Při zahájení stavby v listopadu 2008 ale výsledek zdaleka nebyl jistý, říká kazatel Daniel Smetana. "Do začátku jsme měli na účtu asi dva miliony korun. Bylo ale nutné postavit hrubou stavbu, jednorázově vylít celou betonovou část. To ovšem stálo šest milionů. Požádali jsme stavební firmu, zda nám bude důvěřovat, že máme něco slíbené, a půjde do toho. Oni souhlasili a díky Pánu Bohu se stal zázrak a peníze přicházely po částech v pravý čas tak, že jsme stavbu nemuseli nikdy zastavit," uvedl Smetana.

Celníci dopadli ve vlaku muže, který v těle pašoval kokain

Olomoučtí celníci dopadli ve čtvrtek v mezinárodním rychlíku jedoucím z Polska do Rakouska cizince, který v těle pašoval kokain. Převážel celkem 160 gramů drogy, řekla ČTK mluvčí olomouckého celního ředitelství Marie Bortlová. Devětadvacetiletému muži původem ze západní Afriky hrozí dva až deset let vězení. "Cestující vykazoval indicie naznačující pašování drogy. Celníci provedli další kontroly za účelem detekce přítomnosti omamné psychotropní látky. Ty potvrdily výskyt drogy v těle. V roce 2009 celníci zabránili ve 12 případech pašování kokainu do Česka touto metodou.

Oprava ostravského Divadla Petra Bezruče se kvůli krizi odkládá

Finanční krize zastavila přípravy na plánovanou rekonstrukci ostravského Divadla Petra Bezruče. Investiční akce, která si vyžádá 30 milionů korun, se totiž nevešla do rozpočtu ostravského magistrátu na letošní rok. Proto se odkládá na neurčito. To i přesto, že si radnice už nechala zpracovat projektovou dokumentaci. ČTK o zastavení přípravných prací informoval ředitel divadla Jiří Krejčí. "Počítali jsme s tím. Divadlo potřebuje rekonstrukci. Například sezení pro diváky je ve špatném stavu a vysloveně už dosluhuje," řekl Krejčí. Dodal, že rekonstrukci byla přizpůsobena i letošní sezona. "Práce měly trvat šest měsíců. Předpokládali jsme, že proběhnou přes prázdniny a vždy dva měsíc před a po nich," vysvětlil Krejčí.

Riedlbauch: Knížáka by mohl ve funkci vystřídat i cizinec

Milana Knížáka by ve funkci generálního ředitele Národní galerie (NG) mohl případně vystřídat i cizinec. Radiožurnálu to řekl ministr kultury Václav Riedlbauch. O termínu Knížákova odchodu zatím není rozhodnuto, odvolán z funkce nebyl. Ministr ale vede konzultace o jeho nástupci. "Je legitimní vznést i názor, že by to (budoucí šéf Národní galerie) nemusel být zrovna Čech. Kde je dneska psáno, že Národní galerie musí být s českým ředitelem v čele? Ani ta varianta není vyloučena," řekl ministr kultury. Cizinec by podle ministra mohl znamenat pro galerii jistý přínos, vše prý závisí jen na schopnosti člověka komunikovat. "Byl jsem osm let v České filharmonii a měli jsme šéfdirigenta Vladimira Ashkenazyho. A teď je tam další cizinec - Elijahu Inbal - a všechno může fungovat," řekl.

Katapult ve Stochově představil skladby z chystaného alba

Nový program Radosti života představila v Domě kultury ve Stochově na Kladensku obnovená skupina Katapult. Zaplněný sál, kam se podle pořadatelů vměstnalo 400 lidí všech generací, si vyslechl i tři nové písně z chystaného alba Radosti života, které kapela vydá 22. dubna. Koncert ve středočeském Stochově bývá tradičním vystoupením před zahájením turné legendární kapely. Katapult zde již počtrnácté zkoušel ohlas publika na nový program. "Každá změna vede k horšímu a nedovedu si už představit, že bychom turné startovali jinde," řekl ČTK lídr rockového tria Oldřich Říha.

Mistrem světa do 23 let se stal v Táboře cyklokrosař Pawel Szczepaniak

Cyklokrosovým mistrem světa v kategorii do 23 let se v Táboře stal Polák Pawel Szczepaniak před svým bratrem Kacperem a Arnaudem Jouffroyem z Francie. V třiadvacítce se od českých cyklokrosařů příliš nečekalo a jezdci v červenomodrobílých kombinézách se také hned po startu z popředí pelotonu vytratili. V průběhu závodu se Polnický posunul na 12. místo, v závěru mu však došly síly a klesl na patnáctou pozici. Mistr Evropy z roku 2007 Lubomír Petruš dojel dvě místa za ním.

Český cyklokrosař Paprstka vyhrál na MS v Táboře závod juniorů

Český reprezentant Tomáš Paprstka vyhrál na cyklokrosovém mistrovství světa v Táboře sobotní závod juniorů. Ve spurtu porazil Francouze Juliana Alaphilippa, třetí projel cílovou páskou Emiel Dolfsma z Nizozemska. Další domácí jezdec Matěj Lasák skončil čtvrtý. Paprstka jel v čele dlouho sám, tempo diktoval od poloviny závodu. V posledním kole se na něj dotáhl francouzský cyklokrosař a do cílové rovinky vjeli těsně za sebou. Domácí reprezentant však ve finiši vedoucí pozici udržel. "Určitě je to můj největší úspěch v kariéře. Je to super pocit vyhrát v domácím prostředí, ani jsem to popravdě nečekal. Doufám, že takových výsledků bude více a i na horských kolech," řekl novinářům Paprstka. Naposledy český junior vyhrál mistrovství světa před devíti lety, kdy se o medaile bojovalo taktéž v Táboře. Tehdy zvítězil Martin Bína. Dosud poslední českou medailí pak byl předloňský bronz Lubomíra Petruše z Trevisa.

Čtvrtou běžkyní na lyžích pro Vancouver je Skalníková

Pětadvacetiletá Eva Skalníková je čtvrtou českou běžkyní na lyžích, která pojede na olympijské hry do Vancouveru. Běžecký úsek lyžařského svazu o její dodatečné nominaci rozhodl na základě výsledků sobotních kontrolních závodů v Orlických horách. Skalníková uspěla na trati 5 kilometrů volnou technikou v souboji proti druhé kandidátce Kláře Moravcové, kterou porazila zhruba o 15 sekund. Byl tak zodpovězen poslední otazník v českém olympijském týmu. Dvě místa českým běžcům poskytla Mezinárodní lyžařská federace FIS na základě uvolněných kvót a české ženy díky tomu budou moci ve Whistleru sestavit štafetu. Již dříve si nominaci vyjely Eva Nývltová, Kamila Rajdlová a Iva Janečková. Poslední místo v týmu běžců obsadí Aleš Razým.

Počasí v neděli

Většinou oblačno, ojediněle sněhové přeháňky. Nejvyšší denní teploty -6° až -2° Celsia, na horách bude kolem -5° C.

30-01-2010