Denní souhrn zpráv Zprávy

29-09-2004

ČR pro oživení VS OSN; uchází se o nestálé členství v RB OSN

Česká republika podporuje reformu a posílení Organizace spojených národů, oživení jejího valného shromáždění i reformu a rozšíření Rady bezpečnosti OSN. Prohlásil to v New Yorku ve všeobecné rozpravě 59. valného shromáždění OSN ministr zahraničí Cyril Svoboda.

Dosavadních pět stálých členů Rady bezpečnosti by se podle českého stanoviska mělo rozšířit o Německo a Japonsko a o zástupce Afriky, Asie a Latinské Ameriky. Svoboda rovněž oznámil záměr své země ucházet se o křeslo nestálého člena RB OSN na období 2008 až 2009.

Český ministr hovořil ve středu z tribuny OSN poprvé jako představitel členského státu Evropské unie. "Sdílíme oddanost EU efektivní mezinárodní spolupráci, jejímž jádrem je OSN," řekl. Svoboda vyslovil vážné obavy z růstu a změny taktiky světového terorismu, který si nyní vybírá za cíl veřejnost. "V boji proti terorismu nikdo nemůže zůstat neutrální," řekl. "A OSN má pro tento boj připravovat půdu na celosvětové úrovni." Skutečnou zkouškou schopnosti mezinárodního společenství spolupracovat je Irák, Afghánistán a Blízký východ, konstatoval.

Zemřel František Pavlíček

Ve věku nedožitých 81 let zemřel ve středu dramatik, scenárista a spisovatel František Pavlíček. Podepsán byl pod řadou divadelních i filmových scénářů, například pod slavným snímkem režiséra Františka Vláčila Markéta Lazarová.

Pavlíček často pracoval pro televizi, z jeho televizních dramatizací klasických děl je nejznámější Babička Boženy Němcové, kterou podle jeho scénáře natočil režisér Antonín Moskalyk. Působil jako dramaturg v Československém rozhlase a v barrandovském filmovém studiu, koncem 60. let byl ředitelem Divadla na Vinohradech. V roce 1970 byl z funkce odvolán, poté se živil jako skladník.

Od začátku 70. let byl Pavlíček perzekvován kvůli své politické činnosti, jeho díla proto byla často publikována a inscenována pod jinými jmény. Byl signatářem Charty 77, jeho politická činnost ho koncem 70. let přivedla do vězení. Po listopadu 1989 působil přes rok ve funkci ústředního ředitele Československého rozhlasu.

Stovky Pražanů čekaly na podpis posledního muže na Měsíci Cernana

Stovky Pražanů čekaly ve středu na amerického astronauta česko-slovenského původu Eugena Cernana, který podepisoval v prodejně nakladatelství Academia svou knihu Poslední muž na Měsíci. "V knize promlouvá básník i kluk, který se těší na dobrodružství," řekla předsedkyně Akademie věd Helena Illnerová, která autogramiádu uváděla.

"Souhlasím se vším, co paní Illnerová řekla," reagoval astronaut, který ve čtvrtek dostane od české Akademie věd čestnou medaili Za zásluhy o vědu a lidstvo. Šefku akademiků označil za nejpopulárnější dámu v Česku a dodal, že jen díky její podpoře mohla kniha vyjít. Cernan připomněl svůj česko-slovenský původ. "Jsem hrdý na to, že jsem Čechoslovák," zdůraznil. "Jistě ale pochopíte, že jsem stejně hrdý na to, že jsem Američan," dodal.

Cernan, který letos v březnu oslavil sedmdesátiny, letěl do vesmíru třikrát, z toho dvakrát k Měsíci. Naposledy kosmickou lodí Apollo 17 v prosinci 1972. "Vzpomínám na údolí na Měsíci, které se stalo mým druhým domovem, a nikdy nezapomenu na to, jak úžasný byl pohled na Zemi, která byla tak blízko a současně tak daleko," řekl Cernan po desítkách let v Praze. I jemu to prý nyní připadá "jako sen".

Vláda vyhlásila šest ptačích oblastí, následovat mají další

Vláda vyhlásila ve středu prvních šest ptačích území, které budou patřit do evropské sítě ochrany přírody Natura 2000. Celkem má v Česku vzniknout 41 těchto území. Proti řadě z nich mají připomínky kraje a obce, dopadu dalších chráněných území na zaměstnanost se obávají odbory. Kabinet proto nyní schválil nejméně sporné návrhy, které mu předložilo ministerstvo životního prostředí.

"Následovat budou i ty problematické; v brzké době by vláda chtěla rozhodnout například o Heřmanském stavu na Karvinsku, kde má vyrůst průmyslová zóna Dolní Lutyně," řekla ČTK mluvčí ministerstva Karolína Šůlová.

Vláda rozhodla o vzniku ptačích území Nádrž vodního díla Nechranice, Žehuňský rybník - Obora Kněžičky, Orlické Záhoří, Libavá, Podyjí a Řežabinec. Připomínky vzneslo ministerstvo zemědělství, a to k Žehuňskému rybníku, vyžádalo si výjimku pro chov kachen.

Odboráři a kraje se bojí, že se kvůli nově vyhlášeným chráněným oblastem zvýší nezaměstnanost. Obávají se také, že rezervace budou brzdit rozvoj průmyslu a podnikání v regionech už tak ohrožených nezaměstnaností. Podle ministerstva životního prostředí nic takového však nehrozí. Návrh ptačích oblastí zahrnuje 8,6 procenta rozlohy státu, z toho je již nyní 60 procent chráněno. Ptačí oblasti tedy nově zahrnují pouze 3,44 procenta z celkové rozlohy republiky.

Ochranný režim v ptačích oblastech bude měkčí než v chráněných územích. Ochranné podmínky se nebudou vztahovat na zastavěná a zastavitelná území obcí. S úřady bude třeba konzultovat jen činnosti, které mohou přímo nepříznivě ovlivnit zachování a obnovu ekosystémů významných pro druhy ptáků, pro které je oblast vyhlášena. V případě, že by podmínky ochrany omezily hospodaření na dotčeném pozemku, má vlastník ze zákona nárok na kompenzaci.

Vedle ptačích území vzniknou v Česku v rámci evropské sítě chráněných území Natura 2000 stovky dalších nových chráněných lokalit, které budou určeny rostlinám a živočichům. Do nového ochranného režimu má být do šesti let zahrnuto vedle ptačích území ještě na 900 evropsky významných stanovišť a lokalit.

Cílem mezinárodního projektu Natura 2000 je vytvořit souvislou evropskou ekologickou soustavu zvláště chráněných území kvůli ochraně ohrožených druhů ptáků a chráněných druhů živočichů, rostlin a přírodních stanovišť.

CVVM: ČSSD zůstává na druhém místě za ODS, komunisté až třetí

ČSSD se stala znovu druhou nejsilnější politickou formací s 15 procenty stranických preferencí. Za ní následují ještě nedávno dlouhodobě druzí komunisté se 14 procenty. Občanští demokraté jsou s 31 procenty voličských hlasů stabilně první. Do Poslanecké sněmovny by se dostala ještě KDU- ČSL se 7,5 procenta preferencí. Vyplývá to ze zářijového průzkumu, jehož výsledky zveřejnilo Centrum pro výzkum veřejného mínění (CVVM). Potvrdilo tak výsledky šetření Střediska pro výzkum veřejného mínění (STEM) z minulého týdne, podle nichž se ČSSD dostala přes šestnáctiprocentní hranici a téměř o procento předstihla KSČM.

ČSSD bude opět před volbami demonstrovat politickou sílu na Řípu

ČSSD bude v neděli 3. října opět demonstrovat svou politickou sílu na Řípu. Na památnou českou horu se sjedou sociální demokraté ze všech krajů a zahájí tam kampaň do krajských a senátních voleb. Hlavní slovo bude mít úřadující předseda Stanislav Gross, který má mluvit o hlavních cílech programu nejsilnější vládní strany, řekla ČTK tisková mluvčí Lidového domu Lucie Orgoníková.

Sociální demokraté už pochodovali na Říp dvakrát. Poprvé v neděli 7. dubna 2002 a podruhé letos 3. dubna. Už před půl rokem kromě tehdejšího šéfa ČSSD Vladimíra Špidly na vrcholu hory řečnil Gross a lídři evropských voleb Libor Rouček a Richard Falbr.

Vláda opět odložila rozhodnutí o počtu emisních povolenek

Vláda opět odložila rozhodnutí ve sporu ministerstev životního prostředí a průmyslu a obchodu o počet obchodovatelných emisních povolenek na rok 2005 až 2007. Elektronické povolenky po jedné tuně emisí dostanou všechny velké podniky znečišťující ovzduší. Když v daném roce vypustí méně emisí, než činí počet jejich povolenek, budou moct zbylé prodat ostatním.

Ministerstvo životního prostředí navrhuje, aby 450 českých podniků dostalo v příštích třech letech po 100 milionech emisních povolenek ročně, což by mělo pokrýt současnou produkci emisí i předpokládané tempo růstu průmyslu v příštích letech. Ministerstvo průmyslu a obchodu ale žádá o 17 milionů povolenek více. Ministerstvo životního prostředí tvrdí, že tento požadavek neodpovídá směrnicím EU, a Brusel proto takový návrh České republice vrátí. Evropská komise má za úkol dohlížet na to, aby jednotlivé státy nerozdaly při zahájení obchodu svým podnikům povolenek víc, než kolik potřebují k zajištění svých potřeb. Vyšší počet povolenek by mohla hodnotit jako nedovolenou dotaci, brání svůj návrh ministerstvo životního prostředí.

MF: Stát může pouze poskytovat návratné půjčky, ne dotovat úroky

Stát může pouze poskytovat návratné novomanželské půjčky, nemá však peníze na to, aby dotoval úroky z těchto úvěrů. Po středečním semináři o stavebním spoření to novinářům řekl náměstek ministra financí Tomáš Prouza. Reagoval tak na návrh ministerstva pro místní rozvoj, které plánuje ze státního fondu bydlení financovat nejenom půjčky, ale i dotace k úrokům z úvěrů, které by mladým manželům ve druhé fázi měla poskytovat vybraná banka. "Fond bydlení se musí naučit peníze otáčet a ne je pouze rozdávat. Fond musí zapomenout na poskytování dotací," uvedl Prouza.

MF bude podle Prouzy mluvit také do toho, jak se vymezí okruh žadatelů; ten by se měl pohybovat v jednotkách, nikoli v desítkách tisíc lidí. Výhodné půjčky by neměly být pro všechny mladé lidi, ale pouze pro ty sociálně potřebné. "Dnešní nástřel je hodně široký," komentoval návrh MMR Prouza.

Ústavní soud zpřístupní na internetu databázi svých rozhodnutí

Ústavní soud zpřístupní na internetu databázi všech svých rozhodnutí. Jejímu zveřejnění zatím brání potřeba anonymity osob, kterých se rozhodnutí týkají, řekl v rozhovoru pro ČTK šéf ÚS Pavel Rychetský. Databáze se tak na internetu objeví, až pracovníci soudu z rozhodnutí odstraní všechna jména. ÚS postupně pokračuje ve své modernizaci a větším využívání informačních technologií. Nyní zastaralé stránky soudu se proto zcela promění. "Podařilo se naskenovat na 10.000 rozhodnutí z minulé doby a vytvořit úplnou elektronickou databázi všech rozhodnutí ÚS od jeho vzniku," řekl Rychetský.

Možnost žít a pracovat v ČR dostanou i Bělorusové a Moldavané

Šanci získat již po dvou a půl letech povolení k trvalému pobytu v Česku budou mít od pátku i Bělorusové a Moldavané. Připojí se tak k občanům Kazachstánu, Bulharska a Chorvatska, kteří o zapojení do pilotního projektu ministerstva práce a sociálních věcí mohou žádat od loňského července. Do současné doby bylo do programu zapojeno celkem 185 osob, uvedla jeho manažerka Věra Ivanovičová.

Cílem projektu je zajistit Česku dostatečný počet kvalifikovaných pracovních sil a odborníků ze zahraničí, uvedl náměstek ministra práce a sociálních věcí Čestmír Sajda. Podle údajů jeho úřadu by v Česku vzhledem k současným demografickým trendům mohlo za 25 let chybět více než 400.000 pracovníků. "Z výzkumů OSN vyplývá, že ve státech EU bude v následujících 50 letech potřeba přijmout nejméně 75 milionů lidí... Nejde proto o to, zda migraci připustit či nikoli, jde o to jí řídit a bránit se legální migraci," uvedl Sajda. V ČR legálně žije asi 240.000 lidí, tedy přibližně 2,4 procenta obyvatel; v západoevropských zemích je to v průměru kolem osmi procent.

"Nejde o to brát práci Čechům," zdůraznila Ivanovičová. Vybraní cizinci sice získají po dvou a půl letech povolení k trvalému pobytu, na které se normálně čeká deset let. Česko však zájemcům nezajišťuje ani zaměstnání, ani povolení k práci, ubytování či vízum. Tyto věci si kandidáti musí obstarat sami. V praxi to znamená i to, že mohou obsadit pouze ta místa, pro která zaměstnavatel nemá vhodné kandidáty z ČR či jiných států unie.

Do projektu se mohou nově hlásit nejen Bělorusové a Moldavané s pracovním povolením a minimálně středoškolským vzděláním, ale i absolventi českých vysokých škol bez ohledu na to, z jaké země pocházejí. V případě úspěchu by se měl program za čtyři roky rozšířit na všechny země světa.

Od října kontrolují zaměstnávání cizinců také celníci

Do kontroly cizinců pracujících v České republice se od 1. října zapojí také celníci. Přímo v terénu budou zjišťovat, zda mají cizinci pracovní povolení a pobývají v ČR legálně. Dosavadní kontroly cizinců pracujících u českých firem prováděla cizinecká policie společně s pracovníky úřadů práce. Zatímco policisté kontrolovali, zda pobývají v zemi legálně, úřady práce se zaměřovaly na jejich pracovní povolení. V případě, že firma zaměstnávala cizí státní příslušníky načerno, mohl ji úřad práce potrestat v rámci správního řízení.

Podle odhadů celní správy je v republice v současnosti nelegálně zaměstnáno až 200.000 cizinců. Řada odborníků považuje nelegální zaměstnávání cizinců za jeden z největších problémů české ekonomiky. Jeho potírání je součástí programového prohlášení vlády Stanislava Grosse a má přispět ke snížení nezaměstnanosti.

Vláda je pro vyšší dávky lidem, kteří pečují o postižené děti

Lidé, kteří se starají o své zdravotně postižené děti, by měli pobírat vyšší státní příspěvky. První krok učinila ve středu vláda, která schválila novelu zákona o sociálním zabezpečení. Příspěvek za péči o jedno postižené dítě má podle kabinetu vrůst ze současných 3712 na 5220 korun měsíčně. Předlohu z dílny ministerstva práce nyní posoudí sněmovna.

Účast vojáků v misích v cizině bude příští rok stát přes miliardu

Působení stovek českých vojáků v zahraničních vojenských misích má stát příští rok téměř 1,3 miliardy korun. Čeští vojáci mají působit na Balkáně, v Iráku, v Afghánistánu a silách rychlé reakce NATO. Většiny těchto misí se účastní už letos, jejich prodloužení ale musí schválit parlament. Dosavadní debata jeho členů naznačuje, že obě komory asi nebudou proti; výhrady budou mít zřejmě jen KSČM a část ČSSD.

Mise českých vojáků v zahraničí doporučil ve středu branný výbor Poslanecké sněmovny. Nejvíce příslušníků armády, do 700, má mít Česko na Balkáně. Pokud to sněmovna a Senát schválí, mohlo by Česko vyslat příští rok až 600 příslušníků armády do Kosova a až 90 lidí do Bosny a Hercegoviny. Kontingent do 90 lidí by mohlo Česko vyslat do Afghánistánu. Většina z nich, hlavně odborníci na likvidaci min a nevybuchlé munice a meteorologové, by pracovali v Kábulu. Lehká pěchota, průzkumníci, kuchaři a zdravotníci by byli na severu země. V Iráku v rámci britské polní nemocnice by působil tým do deseti lidí, mezi nimiž by byli dva chirurgové, anesteziolog a další zdravotnický personál. Maximálně 35 vojáků má být přichystáno do sil rychlé reakce NATO.

Cesta po dálničním obchvatu Plzně je už snazší

Provizorní dálniční obchvat Plzně by řidiči od středy měli překonat bez kolizí a front. "Stavební práce na protihlukové stěně v Robčicích pod Útušicemi skončily, auta už se před semafory neshromažďují, kolizní situace nehrozí," řekl ČTK koordinátor stavby obchvatu Petr Otásek. Kamiony už si podle něj cestou přes Plzeň dobu jízdy spíše prodlouží, a měly by tak volit jízdu mimo město. Tuto informaci ČTK na výjezdu na pražskou dálnici u Ejpovic potvrdili i řidiči kamionů. "Cesta je dnes výrazně plynulejší než minulý týden," uvedl Petr Liška.

Provizorní obchvat zatím Plzeň kamionů nezbaví, zásadní obrat by mělo přinést až zprovoznění celé dálnice v prosinci 2006, kdy by měla stát chybějící 3,5kilometrová část Černice-Útušice s tunelem vrchem Valík a mostem přes Úhlavu. Od září je v plném provozu 8,5kilometrový úsek mezi Ejpovicemi a Černicemi. Loni v prosinci byla tato část otevřena v polovině profilu, plně byl zprovozněn stejně dlouhý úsek Útušice-Sulkov směrem na Rozvadov.

Letos v dubnu napočítala plzeňská radnice 2700 kamionů, které za den projely městem, loni v září jich bylo 4500.

NKÚ: Stát na koridorech prohospodařil minimálně 270 milionů korun

Stát prohospodařil na modernizaci prvního a druhého železničního koridoru minimálně 270 milionů korun. Tvrdí to Nejvyšší kontrolní úřad. Podle něho stát nad rámec modernizace koridorů hradil některé práce mimo stavby nebo na majetku ve vlastnictví jiného subjektu.

NKÚ našel na stavbě prvního koridoru na trase Děčín - Praha - Česká Třebová - Brno - Břeclav i na druhém koridoru, který vede z Břeclavi přes Přerov do Bohumína a Petrovic u Karviné, možnost úspor o 13 až 30 procent. Od roku 1993 dosud stála stavba nebo příprava koridorů přes 65 miliard. Zhruba do konce roku 2015, kdy by měly být dokončeny všechny čtyři tranzitní koridory, by mělo být vynaloženo ještě dalších 100 miliard korun. NKÚ kontroloval stavby od roku 2002.

Podle úřadu není uspokojivě zajištěn ani nákup vozů pro velké rychlosti. ČD totiž pořídí jen sedm namísto deseti vlaků Pendolino, které mohou dosahovat vyšší rychlosti v delších úsecích než klasické soupravy. Soupravy budou navíc dodány za původní cenu deseti vlaků.

Čeští letečtí dopravci zatím nebudou kvůli ropě znovu zdražovat

Čeští letečtí dopravci zatím neuvažují o dalším zvýšení cen letenek kvůli pokračujícímu zdražování ropy na světových trzích. ČSA i Travel Service, který provozuje nízkonákladovou dopravu pod značkou Smart Wings, zavedli v září tzv. palivový příplatek a o jeho dalším zvýšení nyní neuvažují. Na dotaz ČTK to uvedly obě společnosti. Palivové příplatky zavedla již v létě většina leteckých dopravců.

Cena rychlého připojení k internetu se v říjnu přiblíží 550 Kč

Cena rychlého připojení k internetu se od října opět sníží a přiblíží se hranici 550 korun měsíčně. Zatímco dosud byla zřejmě nejlevnější nabídka připojení za 594 korun od společnosti Tiscali, kabelová firma UPC bude od pátku nabízet přístup o rychlosti 256 kbit/s za 555 korun. UPC to oznámila v tiskové zprávě.

UPC, jejíž nabídka v současnosti začíná na rychlosti 1,5 Mbit/s za 1224 Kč, již v létě testovala levnější připojení 128 kbit/s za 779 korun, ale o službu nebyl velký zájem. Nová nabídka chello easy bude mít měsíční limit pět gigabajtů pro přenesená data. V případě jeho překročení rychlost do konce měsíce spadne na 64 kbit/s.

S nabídkou levnějšího, ale pomalejšího připojení přišel v srpnu Český Telecom, který nabídl přístup z pevné linky prostřednictvím technologie ADSL o poloviční rychlosti 256 kbit/s za 620 korun. Následovali další provozovatelé ADSL a v září i kabelová firma Karneval, která přišla s nabídkou internetu o stejné rychlosti za 690 korun.

Zatímco uživatel připojení přes kabel již nic dalšího neplatí, u připojení přes ADSL klient ještě hradí paušál za telefonní linku, který začíná zhruba na 215 korunách v případě nejlevnějšího programu Home Mini.

"Společnost zavedením služby chello easy vyšla vstříc velké skupině lidí, kteří z různých důvodů preferují cenu nad rychlostí," uvedl generální ředitel UPC Václav Bartoň.

Internet chello od UPC využívá v Praze, Brně a Liberci přes 30.000 zákazníků. Celkově má internet přes rozvody kabelové televize kolem 45.000 zákazníků. V dosahu sítí je přitom více než 600.000 domácností. Počet uživatelů ADSL se blíží 60.000. Služba je dostupná zhruba na 2,6 milionu pevných linek.

Vláda přijala pravidla pro používání klecových lůžek v ústavech

Vláda přijala nová pravidla upravující používání klecových lůžek v sociálních ústavech. Mají se používat pouze tehdy, pokud klienti budou ohrožovat svoje zdraví nebo zdraví ostatních. Zásadní změnou bude také povinnost evidence obsazování klecových lůžek. Novelu zákona o sociálním zabezpečení, která pravidla obsahuje, nyní posoudí sněmovna.

Čeští astronomové usilují o přístup do Evropské jižní observatoře

Čeští astronomové usilují o přístup do Evropské jižní observatoře (ESO). Kdyby ho měli, mohl by tým pozorovatelů v jihočeské hvězdárně na Kleti ověřit například svůj zářijový objev záhadného tělesa s dráhou komety právě tam, řekl ČTK astronom Miloš Tichý.

Záhadný asteroid s kometární drahou na jejich žádost pozorovali astronomové z observatoře Mauna Kea na Havaji. Pořídili dvě série snímků. Přestože použili různých filtrů pro snazší zobrazení plynu i prachu, ani velký dalekohled s průměrem zrcadla 2,2 metrů neprokázal kometární aktivitu tělesa. Dalekohled Klenot na Kleti má přitom průměr 1,06 metrů.

ESO je celoevropským projektem, kterého se doposud účastní deset států: Belgie, Dánsko, Francie, Itálie, Německo, Nizozemsko, Portugalsko, Švédsko, Švýcarsko a Velká Británie. Tyto státy budují společnou observatoř v severním Chile, na místě s vynikající kvalitou ovzduší. Jde o největší současný astronomický projekt v celosvětovém měřítku, uvedla šéfka Hvězdárny a planetária s pobočkou na Kleti Jana Tichá.

Jednání s vedením ESO o podmínkách vstupu Česka do této evropské vládní organizace již začalo. Pro ČR stanovilo ESO s ohledem na její ekonomickou situaci vstupní poplatek pět milionů eur a roční příspěvek 800.000 eur, což je zhruba 0,16 procenta prostředků vynakládaných ČR na vědu a výzkum (zhruba 157,9 a 25,3 milionu korun). Vstupem získá Česko přístup k nejlepším světovým dalekohledům a současně bude mít nárok na zadávání a řešení technických otázek a úkolů při budování nových přístrojů a infrastruktury observatoří v Chile, vysvětlovala ředitelka.

Česká diplomacie Putinovy kroky po Beslanu nehodnotí

Česká diplomacie nemíní v tuto chvíli hodnotit opatření ruského prezidenta Vladimíra Putina, která zavedl po tragédii v severoosetském Beslanu. "Náš postoj k Rusku je po Beslanu výrazně solidární. Hodnotit kroky a opatření prezidenta Putina je z hlediska diplomacie předčasné," řekl ČTK náměstek ministra zahraničí Petr Kolář.

Reagoval tak na mezinárodní petici, v níž stovka význačných osobností z Evropy a USA včetně bývalého českého prezidenta Václava Havla vyzvala západní země ke změně postoje k Rusku a k Putinovi. Signatáři se obávají, že opatření Putinovy vlády po tragédii v Beslanu ohrožují demokratický vývoj v zemi.

Také prezident Václav Klaus zatím petici, kterou mu signatáři stejně jako ostatním šéfům států a vlád zemí EU a NATO zaslali, nečetl. "Situaci v Rusku bych nerad trivializoval," uvedl Klaus během návštěvy Španělska.

Vláda si přeje sídlo institutu pro rovnost žen a mužů v Praze

Vláda si přeje, aby Evropský institut pro rovnost žen a mužů, jehož vznik připravuje Evropská unie, sídlil v Praze. Podpořila proto na středečním zasedání návrh o zřízení sídla v české metropoli. Pokud by se nakonec místem nové instituce Praha nestala, vláda by si přála, aby sídlo vzniklo v některém z nedávno přistoupivších států EU, řekl novinářům ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach. Podle předsedkyně Rady vlády pro rovné příležitosti žen a mužů a poslankyně Anny Čurdové je šance na umístění institutu v Praze vysoká. Pro českou stranu by tím nevznikly žádné finanční závazky, protože tuto instituci platí Evropská unie.

Jablonecký Pěnčín se dostal na světovou přehlídku obcí

Vesnice Pěnčín z Jablonecka se probojovala do celosvětového finále v soutěži o obce, kde se dobře žije. Soutěž pořádá pravidelně britská společnost Liv Com Awards a její finále se letos uskuteční od 14. do 18. října v kanadském městě Niagara. ČTK to řekl pěnčínský starosta Richard Hübel.

"Pořadatelům soutěže jsme poslali asi dvacetistránkovou zprávu o naší obci. Liv Com Awards přitom hodně zajímalo propojení obyvatel ve spolcích," řekl Hübel. Pěnčínská radnice informovala britskou společnost také o své péči o krajinu, o třídění odpadů nebo o rozvoji turistiky. Podle Hübela soutěž stojí na důvěře v pravdomluvnost účastníků.

"Mohli bychom si vymyslet, že jsme u nás prodali hory i horáky, ale proč bychom něco takého dělali," prohlásil Hübel. Do Kanady poveze dokumenty o Pěnčínu jako třeba fotografie nebo obecní kroniku. V hodinovém projevu pak o životě v obci promluví před porotou.

Lidé v Pěnčíně kromě jiného třídí do zvláštních nádob sklo a plastové lahve, dvakrát do roka odevzdávají nebezpečný odpad a jednou ročně se radnice postará o likvidaci pneumatik. Starosta se v Niagaře zmíní rovněž o projektu Pěnčínský náhrdelník, který spojuje průmyslovou výrobu v obci s cestovním ruchem. Turisté by ve vesnici na úpatí Jizerských hor mohli podívat na exkurze do sklářských dílen a továren, do klasických stájí s domácími zvířaty nebo na farmu, kde se dělají kozí sýry. Radnice by na Krásné ráda obnovila zchátralý dům, kde žil "Faust Jizerských hor" - ďáblův doktor Kittel.

Pěnčín se v současné době skládá ze sedmi vesnic a osad a žije v něm přes 1700 obyvatel. Scházejí se například v Sokole, v hasičském sboru nebo ve fotbalovém klubu. Pořádají přespolní běhy, turistické pochody nebo požární soutěže.

Odborníci soudí, že kulka v pomníku sv. Václava je z války

Kulka, nalezená nedávno během restaurování jezdeckého sousoší na Václavském náměstí v Praze v těle svatého Václava, je zřejmě starší, než se soudilo. Odborníci se domnívají, že nepochází z dramatických dnů počátku sovětské okupace v srpnu roku 1968, ale patrně z druhé světové války.

Pomník nyní zakrývá lešení. Celková obnova "koně", jak soše Pražané říkají, začala letos v létě a má trvat do konce roku 2005. Oprava má odstranit korozi a má bronzové sochy chemicky konzervovat. Lešení má stát na náměstí do konce října a pak opět příští rok od května, kdy přijdou na řadu čtyři sochy kolem podstavce.

Dosavadní průzkum už pomocí sondy zmapoval vnitřek více než pětitunové jezdecké sochy, která se bude na povrchu čistit. Podobnou rekonstrukcí, včetně výměny jedné poškozené koňské nohy, prošlo toto umělecké dílo naposledy ve druhé polovině 60. let.

Koncert v Lucerně připomene 125. výročí narození Karla Hašlerka

Osobnost písničkáře, herce Národního divadla, kabaretiéra, scenáristy a producenta Karla Hašlera připomene koncert nazvaný Život plný písniček, který se bude konat 6. října v pražské Lucerně. Na tříhodinovém koncertě u příležitosti 125. výročí Hašlerova narození zazpívá jeho písně řada interpretů různých žánrů, řekl novinářům scenárista Radan Dolejš.

Na koncertě vystoupí například Jiřina Jirásková, Viktor Preiss, Jiří Suchý, Zita Kabátová nebo Zdeněk Mahler. Hašlerovy písně zazní v podání Petra Muka, Aleše Brichty, Josefa Zímy, Bohouše Josefa, Václava Neckáře a řady dalších interpretů. Mezi zúčastněnými soubory nebude chybět Olympic, Maxim Turbulenc, ale ani Sestry Havelkovy nebo sbor Bambini di Praga.

"Ty písničky jsou historické jen zdánlivě," míní folkový písničkář Wabi Daněk, který na koncertě zazpívá písničku Svatý Václav žádá pražský magistrát. Když se vypustí jména dávných poslanců, je píseň podle Daňka aktuální i dnes. Dosud neznámou píseň, kterou Hašler údajně napsal až krátce před smrtí v koncentračním táboře, kde byl vězněn nacisty, zazpívá Richard Tesařík.

Výstava v Clam-Gallasově paláci přiblíží česko-rakouskou historii

Šest století v historii česko- rakouských vztahů představí návštěvníkům výstava, která bude zahájena 25. října v prostorách Archivu hlavního města Prahy v Clam-Gallasově paláci. Stejnou expozici mohli v loňském roce zhlédnout lidé v rakouské metropoli. Výstava nabízí v historickém kontextu srovnání pohledu obou zemí na jejich vzájemné vztahy, sdělil novinářům kurátor pražské expozice a ředitel pražského archivu Václav Ledvinka.

Prostřednictvím archivních exponátů listin, rukopisů či knižních památek výstava chronologicky dokumentuje historii vzájemných vztahů od 13. do poloviny 19. století. Expozice je členěna do tří velkých kapitol. V první části představuje středověké a raně novověké dokumenty, mezi nimi iluminované rukopisy z dob Karla IV., ukázky proslulého gotického "krásného slohu" nebo rukopisy takzvané vídeňské školy.

Druhá část prezentuje prostřednictvím dokumentů vzájemné vztahy a styky v 16. století, až do porážky českého povstání na Bílé hoře v roce 1620. Třetí kapitola mapuje vývoj do revolučního roku 1848. Během tohoto období se role obou metropolí vyměnily a Praha ustoupila významem i velikostí rakouskému hlavnímu městu.

Historie druhé poloviny 19. a 20. století je dokumentována intenzivními styky obou zemí na poli kultury, a to zejména v oblasti hudby a literatury. V této sekci budou k vidění vzácné partitury, historické scénické návrhy nebo originální rukopisy pražské německé literatury.

Kvůli smrti mladého oštěpaře nepadlo zatím žádné obvinění

Kvůli smrtelnému zranění mladého atleta z Pardubic na stadionu v Liberci vyslýchají policisté pořadatele závodů, rozhodčí, vedoucí jednotlivých družstev i trenéry a závodníky. Žádné obvinění z trestného činu ale ještě nevznesli. ČTK to řekl Ladislav Horáček z libereckého policejního ředitelství.

Třináctiletý oštěpař zemřel v úterý v liberecké nemocnici. Oštěp ho zasáhl v sobotu při rozcvičování před semifinálovými závody mistrovství republiky lehkoatletických družstev starších žáků.

Závodník, jehož oštěp chlapce zranil, není trestně odpovědný. Nebylo mu totiž ještě 15 let. Jestli policejní komisař obviní něho z dospělých lehkoatletických funkcionářů, nedokázal Horáček zatím říci. Pokud by však trestní stíhání začalo, pak by se týkalo pravděpodobně o neúmyslné ublížení na zdraví s následkem smrti. Hrozí za něj až pět let vězení.

Líčení v případu strážníků a obtěžovaných školaček bylo neveřejné

Atmosféra plná napětí, stresu i slz panovala ve středu na chodbě Obvodního soudu pro Prahu 1, který začal projednávat případ dvojice městských strážníků z oddělení metra stíhaných kvůli sexuálnímu obtěžování dvou školaček. Po přečtení obžaloby se již výslechy obžalovaných, poškozených i znalce odehrávaly za zavřenými dveřmi. "Z důvodu ohrožení mravnosti," vysvětlila předsedkyně senátu Šárka Šantorová.

Čtrnáctiletá Denisa i její o rok starší kamarádka Kamila skončily v polovině března v rukách strážníků proto, že údajně neměly v metru jízdenku a revizor ochránce zákona požádal, aby obě vyvedli do neplaceného prostoru. Strážníci Michal Stavinoha a Vladimír Svoboda ovšem podle obžaloby odvedli dívky ve stanici Můstek do technických prostor metra a přistoupili k neobvyklým osobním prohlídkám.

Žákyně základní školy se svěřily matce Denisy, která případ oznámila policii. Na martyrium, které následovalo, žena nerada vzpomíná. "Jednali s námi tak, jako bychom my něco udělaly," řekla novinářům. S trestním oznámením ji policisté posílali z jedné služebny na druhou. Kvůli kolotoči opakovaných výslechů také přiznává, že neví, zda by příště incident nahlásila. Na policii ji přivedlo vědomí toho, že nemusí jít o ojedinělý exces strážníků. "Jsem přesvědčena o tom, že to nebylo ani poprvé, oba byli sehraní," konstatovala.

Muž, který nutil ženy k sexu, trpí podle znalců sexuální deviací

Martin Duna, jehož obžaloba viní z toho, že loni od ledna do listopadu přinutil v celé republice k různým sexuálním praktikám 29 žen, trpí podle soudních znalců sexuální deviací. Čtením znaleckých posudků pokračovalo ve středu před ústeckým okresním soudem projednávání jeho případu.

Duna byl do svého zadržení znám jako výtahový fantom, protože na ženy v řadě případů útočil ve výtahu nebo v jeho blízkosti. Po svém zadržení loni v listopadu se zase proslavil útěkem ze severočeské policejní správy, kam ho policisté přivezli k výslechu.

Policie rozprášila vietnamský gang obchodníků se ženami

Policie rozbila vietnamský gang obchodníků se ženami. Pachatelé přiváželi vietnamské ženy do Česka, kde je nutili ve veřejných domech svých krajanů k prostituci. Při akci zatkla policie devět mužů a čtyři ženy. Operace se účastnilo kolem 250 příslušníků různých policejních složek včetně Útvaru rychlého nasazení, sdělila ČTK mluvčí policejního prezidia Blanka Kosinová.

Aktivity skupiny Asiatů sledovala policie od května loňského roku. Kriminalisté zdokumentovali prodej zhruba 50 Vietnamek. "Policie však předpokládá, že ve skutečnosti byl počet vyšší. Ve vietnamské komunitě je obchodování s lidmi poměrně rozsáhlé," uvedla Kosinová.

Kosinová upozornila, že rozkrýt síť vietnamských obchodníků se ženami bylo poměrně obtížné. Dívky totiž nedůvěřují zdejšímu prostředí a jsou jen těžko oddělitelné od komunity. Také noční podniky, které Asiaté provozují, sídlí v rodinných domech na periferiích a odlehlých místech. Evropané do nich až na výjimky nemají přístup.

Policie: V obchodech kradli detektivové, již měli chytat zloděje

Čtyři detektivy soukromých bezpečnostních služeb, kteří měli chytat zloděje v supermarketech, v těchto dnech obvinili severomoravští policisté z krádeže. Podle nich čtveřice řídila organizovanou skupinu zlodějů. Ti pod dohledem placených ochránců ukradli zboží v hodnotě několika stovek tisíc korun.

Kriminalisté celkem obvinili 11 mužů a jednu ženu ve věku od 25 do 45 let. Šest z nich skončilo ve vazbě. Na svědomí mají nejméně 66 krádeží. Policie kromě čtyř pracovníků soukromé bezpečnostní agentury stíhá i stejný počet zlodějů a obchodníků. Ti ukradené věci nakupovali za poloviční cenu a dále prodávali.

V marketech podle policistů kradli i samotní detektivové, kteří měli zrovna volno. Navíc zneužívali i toho, že za zachráněné zboží dostávali od vedení odměny a provize. Stávalo se proto, že komplic naložil věci v hodnotě 10.000 korun do batohu a vynesl je ven. "Pak začala honička. Pachatel batoh odhodil a zmizel. Zboží se podařilo zachránit a detektiv pak získal čtyřicetiprocentní provizi," vysvětlil Burda.

Reprezentace přišla o další oporu, na Rumuny půjde bez Pohorského

V nominaci fotbalové reprezentace pro nejbližší kvalifikační dvojzápas s Rumunskem a Arménií chybí neočekávaně také Karel Poborský. Po Pavlu Nedvědovi, který se vzdal reprezentace, přišel tým také o nejzkušenějšího hráče nynější reprezentace, jenž si v úterním duelu proti Lyonu zhmoždil lýtkový sval.

Trenér Karel Brückner i proto nominoval na dva důležité zápasy kvalifikace mistrovství světa zatím pouze devatenáct hráčů, ale je pravděpodobné, že i bez ohledu na Poborského zdravotní stav další fotbalisté budou pozváni později. "Jsem spokojen především s tím, že by měli být k dispozici Rosický s Galáskem, ale počítáme s donominováním dalších dvou až tří hráčů," prozradil kouč, který prý bude vybírat ze sedmi hráčů, jejichž výkony prý podrobně sleduje.

Podle jeho slov připadají v úvahu obvyklí reprezentanti Roman Týce, Rudolf Skácel, Libor Sionko a Jiří Štajner, ale například i Tomáš Jun, David Jarolím či David Kobylík. Mezi vyvolené se už ale dostali Jiří Jarošík s Radoslavem Kováčem, kteří nefigurovali ani v základní nominaci před posledním utkáním s Nizozemskem. Kováč byl tehdy povolán dodatečně, Jarošík nemohl být nominován kvůli zranění.

Straka: Porážka s Lyonem nás zpátky nehodí. Může nám pomoci

Stačily dva zápasy v základní skupině Ligy mistrů a fotbalistům pražské Sparty se výrazně vzdálil postup do osmifinálových bojů. Svěřenci trenéra Františka Straky prohráli první zápas na půdě Fenerbahce Istanbul i úterní bitvu s Olympiquem Lyon (1:2) a jejich vyhlídky nejsou před nadcházejícím dvojzápasem se slavným Manchesterem United vůbec růžové.

"Situace se nám dost zkomplikovala," uznal kouč Straka na setkání s novináři. "Ale musíme se dál rvát. Teď třeba dvakrát porazíme Manchester a budeme zpátky ve hře. V úterý večer jsem je viděl v televizi, Fenerbahce dali šestku, takže se nemáme čeho bát," zlehčoval Straka situaci ironickým humorem. Sám prý před startem prestižní soutěže nepočítal s tím, že by na kontě získaných bodů po úvodních dvou zápasech svítila velká nula. "Myslel jsem, že tak dva bodíky mít budeme," uvažoval Straka. "Ale takové porážky nás zpátky každopádně nehodí. Naopak, v budoucnu nám můžou jen pomoci," upozornil kouč.

Jeho tým přitom obě utkání s Fenerbahce a Lyonem neměl špatně rozehrané: v Istanbulu Pražané do poslední minuty bojovali o remízu a Fenerbahce s vypětím všech sil uhájilo výhru 1:0. V úterý proti Lyonu dokonce vedli, ale na dvojnásobný direkt francouzských šampionů už letenský soubor odpověď nenašel. "Nesehráli jsme špatná utkání, nikdo nás nepřeválcoval... Ale strašně nám chybí ty zkušenosti z takhle těžkých zápasů," poznamenal Straka.

I proto teď Sparta už spíše hledí k boji o konečné třetí místo, které by jí zajistilo alespoň účast v Poháru UEFA. A o něj se pravděpodobně při současné konstelaci popere s Fenerbahce Istanbul.

Tenisté nejsou před losem Davisova poháru mezi nasazenými

Čeští tenisté se pošesté za sebou nevešli mezi osmičku nasazených družstev Světové skupiny Davisova poháru pro příští rok. Ze čtvrtečního losování, které proběhne ve španělském Madridu, jim proto opět vzejde silný protivník. Tenisté by doma přivítali Francii, Švýcarsko, Austrálii nebo USA. V případě Argentiny, Ruska a Španělska by se hrálo na půdě soupeře a o místě dějiště souboje s Běloruskem by rozhodl los.

Tenisté se zachránili ve Světové skupině o víkendu v Paraguayi. Český tým jako jediný za 24 let existence současné podoby soutěže jako jediný nesestoupil ze Světové skupiny, ale pětkrát za uplynulých sedm let se zachraňoval v baráži.

Fotbalisté Olomouce cítí v odvetě proti Zaragoze naději na postup

Po těsné prohře 0:1 v úvodním utkání prvního kola Poháru UEFA ve španělské Zaragoze se před fotbalisty Sigmy Olomouc pootevřela cesta k postupu do dalšího kola. I když utkání na Hané bude podstatně jiné, neboť v prvním zápase ve Španělsku Olomoučtí mysleli hlavně na obranu a do střeleckých šancí se příliš často nedostávali.

"Pochopitelně budeme muset hrát jinak, více ofenzivněji. Ale na druhé straně nebudeme zapomínat na pozornou obrannou hru," řekl trenér Petr Uličný, jenž bude spoléhat v zadních řadách na zkušené kvarteto Roman Hubník, Kovář, Hudec a Kučera. Uličného tajnou zbraní může být slovenský útočník Reiter, jenž kvůli zranění, které utrpěl ve slovenské reprezentaci v zápase proti Rusku, chyběl v Zaragoze. Španělé Reitera vůbec neviděli, neboť nenastoupil ani v ligovém zápase s Příbramí, které sledoval asistent trenéra Realu Raul Longhi.

Brückner: v Nedvědově kauze nechybovala ani jedna strana

Definitivní tečku za ukončením kariéry Pavla Nedvěda v národním týmu udělal ve středu reprezentační kouč Karel Brückner. Opoře Juventusu Turín na dálku poděkoval za spolupráci v národním týmu a zopakoval, že hlavním důvodem Nedvědova rozhodnutí byly hráčovy zdravotní potíže, o jejichž rozsahu neměl tušení ani fotbalista. Svůj podíl na způsobu, jakým bylo Nedvědovo rozhodnutí prezentováno, však odmítl.

Reprezentační kouč nechtěl rozebírat rozporuplné informace, které si v minulých dnech vyměňoval se zástupci hráče. Nedvěd ve svém oficiálním prohlášení sice označil za hlavní důvod pouze zdravotní stav, ale jeho právník Bronislav Šerák později prozradil, že rozhodnutí mohla unáhlit i návštěva reprezentačního kouče v Itálii. Brückner reagoval prohlášením, že to není pravda.

Mediální přestřelku už ale obě strany ukončily. Šerák se rozhodl na trenérova vyhlášení dále nereagovat a podobně se zachoval i samotný kouč. "Považuji celou událost za vyřízenou. Hlavním důvodem Pavlova rozhodnutí byl jeho zdravotní stav a to byla alfa a omega celého případu," zopakoval Brückner během tiskové konference, na níž oznámil nominaci na nejbližší dvě utkání s Rumunskem a Arménií. V ní už Nedvěd nefiguruje.

Není však vyloučeno, že celá kauza bude mít ještě dohru kvůli kritickému vyjádření, které na adresu realizačního týmu reprezentace v pátek večer vyřkl Karel Poborský, možný Nedvědův nástupce ve funkci kapitána. Ten označil Nedvědovo rozhodnutí za tragédii a obvinil z ní vedení svazu i realizační tým, který prý pro celou věc nic neudělal.

Počasí:

Ve čtvrtek má být podle meteorologů polojasno až oblačno, na severu a severovýchodě místy, jinde ojediněle přeháňky. Odpolední teploty 11 až 15, na jihovýchodě až 17 stupňů Celsia, na horách kolem sedmi. Povane mírný západní až severozápadní vítr.

29-09-2004