Denní souhrn zpráv Zprávy

24-01-2010

V kostelech se vybíraly peníze na Haiti

V katolických kostelech se v neděli vybíraly peníze na Haiti, které postihlo ničivé zemětřesení. Celonárodní církevní sbírku vyhlásila Česká biskupská konference (ČBK). Humanitární pomoc Haiti zajistí Arcidiecézní charita Olomouc, která v této chudé zemi pracuje dlouhodobě. Češi už na Haiti do soboty přispěli asi 47 miliony korun. Jen za čtvrtek se podařilo hlavně díky dvěma humanitárním koncertům vybrat přes devět milionů korun. V úterý sloužili biskupové českých a moravských diecézí mši za haitské oběti v Chrámu svatého Víta. Minulou neděli se za Haiti modlili věřící v Ostravě.

Politické tlaky stran podle Dohnala omezují NKÚ

Politické strany v některých případech ovlivňují práci Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) a vynucují si nominaci svých členů do vedení této instituce. V rozhovoru pro pondělní vydání týdeníku Respekt to uvedl šéf NKÚ František Dohnal. Zásahy do kontrolní činnosti úřadu podle něj sice zatím nejsou vážné, hrozí ale, že kvůli tlaku politiků NKÚ ztratí svou nezávislost. "Někteří členové kolegia spojení s politickou skupinou měli tendenci ovlivnit plán kontrolní činnosti, aby se některé věci nekontrolovaly. I když neargumentovali politickými důvody," řekl Dohnal. Výsledkem podle něj bylo, že úřad se jedné kontrolní akci vyhnul. Nebyla ale prý zásadní a netýkala se strategických cílů NKÚ. "Připouštím, že po nějakých dalších volbách může být situace taková, že se vytvoří koalice napříč politickým spektrem a bude mít například v programu omezení nezávislosti kontrolního systému a že pro to bude mít podporu i uvnitř našeho úřadu. Toto riziko tu je a já doufám, že se to nestane," řekl Dohnal. Přiznal také, že členy kolegia NKÚ navrhuje podle stranických pokynů. Dohnal se již řadu měsíců pře s poslanci i svými odpůrci v širším vedení NKÚ. Sněmovní kontrolní výbor se zabývá údajným plýtváním peněz na NKÚ, kterého se podle nich Dohnal dopustil.

Soudy podle NKÚ dlouhodobě dluží peníze advokátům

České soudy dlouhodobě nevyplácejí včas odměny advokátům, znalcům a tlumočníkům. Prokázala to kontrola hospodaření šesti okresních soudů, kterou uskutečnil Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ). Informaci na svých webových stránkách zveřejnil Český rozhlas (ČRo). Výplaty odměn advokátům, znalcům a tlumočníkům se podle zjištění ČRo opožďují i o více než čtyři měsíce. "U našich kontrolovaných okresních soudů jsme nenarazili na případ, že by se věřitelé nějakým způsobem bránili a soudní cestou se snažili tyto prostředky vymáhat," řekl autor kontrolní zprávy Zdeněk Brandt.

Náměstek ministryně spravedlnosti Marek Görges problémy soudů s plněním závazků nepopírá. Příčinou problému je podle něj nedostatek peněz v celé justici. "Nelze očekávat skokové zlepšení s ohledem na finanční realitu, která existuje, ale pevně věřím, že situace loňského roku by se neměla opakovat. Nelze připustit, aby stát ve formě justičních orgánů dlužil v takovém rozsahu a v takových lhůtách," řekl Görges.

Podobné problémy měla loni justice i s vracením zaplacených soudních poplatků u sporů, kde žalobce vzal svůj návrh zpět ještě před prvním jednáním. Ministerstvo spravedlnosti tehdy vyschlé účty některých okresních soudů řešilo rozpočtovým provizoriem. Nově ale resort financí upravil rozpočtová pravidla tak, že poplatky budou moci soudy vracet ze stejných účtů, na jakých je i vybírají, informoval ČRo.

Klaus v úterý přijme na Hradě Miloše Zemana

Prezident Václav Klaus přijme v úterý na Pražském hradě expremiéra a lídra Strany práv občanů (SPO) Miloše Zemana. Oznámil to bez jakýchkoli podrobností na svých internetových stránkách. Ani Zeman se na dotaz ČTK ke schůzce s Klausem nevyjádřil. Podle předsedy jihomoravské organizace SPO Petra Rožňáka, který se Zemanem v neděli jednal na ustavujícím krajském sněmu SPO, by tématem setkání Zemana s Klausem měla být aktuální politická situace a dopady ekonomické krize. Zeman se nedávno vrátil naplno do politiky a s nově vzniklou stranou SPO se chystá na květnové volby do Poslanecké sněmovny. Klaus na Hradě obvykle představitele malých, navíc neparlamentních stran, nepřijímá.

České vrtulníky se v pondělí naplno zapojí do mise v Afghánistánu

Trojice českých vrtulníků Mi-171Š v Afghánistánu se v pondělí naplno zapojí do mezinárodní bojové mise ISAF. Uvedl to náměstek ministra obrany Jan Fulík. Piloti prvního vrtulníkového kontingentu budou na základně Šarana působit tři měsíce, pak budou vystřídáni svými kolegy, kteří se zatím připravují ve vlasti. "Vrtulníky v pondělí dosáhnou plné operační způsobilosti, nicméně sloužit začaly již v těchto dnech," řekl Fulík. Piloti se od počátku měsíce cvičili u amerických kolegů na základně Bagram. Cílem bylo především sladit postupy českých vojáků se standardy spojeneckých operací.

Stroje Mi-171Š mají po modernizaci zbrusu nové vybavení kokpitu, klasické "budíky" nahradily multifunkční displeje. Vrtulníky mají také speciální čidla, která dokážou samočinně odhalit rakety odpálené ze země a vypustit klamné cíle k jejich odlákání. Poprvé v historii české armády je na palubě dopravní helikoptéry přítomen střelec s kulometem. "Co se týče pilotáže, není téměř žádný rozdíl v létání s modernizovanými stroji od těch původních. Díky lepšímu vybavení jsme ale ve větším bezpečí a je i kvalitnější příprava na samotný let," řekl ČTK jeden z pilotů, kteří se v Přerově připravují na misi ISAF. Výcvik podle něj trval rok a půl. Piloti se kromě létání na vylepšených strojích učí například postupy k přežití v případě sestřelení nebo poruchy. Vojáci za sebou mají cvičení ve vysokohorských oblastech Alp a Pyrenejí nebo prašných pouštních oblastech Izraele a Texasu.

Česká republika původně slíbila Severoatlantické alianci nasazení tří modernizovaných vrtulníků v Afghánistánu ve druhé polovině roku 2009. Úpravy strojů však postupem doby nabraly přibližně půlroční zpoždění. Armáda nevysílá vrtulníky do zahraniční mise poprvé. Její piloti už za sebou mají zkušenosti z misí v zemích bývalé Jugoslávie.

C. Svoboda a P. Bém se střetli kvůli hospodaření Prahy

Lidovecká jednička pro sněmovní volby v Praze, předseda KDU-ČSL Cyril Svoboda se ostře střetl s primátorem Pavlem Bémem (ODS). V diskusním pořadu České televize kritizoval hospodaření hlavního města, jehož symbolem se stal projekt opencard. Odmítl však nabídku Béma, aby podrobně prostudoval jako člen komise dokumenty týkající se kritizovaného projektu. Primátor opencard hájil, uvedl, že skutečné náklady na uvedení karty v život zatím činí 720 až 730 milionů korun, dosud se mluvilo téměř o 900 milionech. Primátor také zopakoval, že firmu Haguess, která je hlavním dodavatelem projektu pražské karty opencard, požádal, aby zveřejnila své vlastníky. Doufá, že se tak stane do dvou týdnů. Ve stejném termínu má být hotova i nová smlouva s firmou Haguess.

Lidovci projekt kritizují od podzimu, před vánočními svátky vyzvali Béma k rezignaci. V městském zastupitelstvu nemají lidovci své zástupce, jejich aktivity vztahuje Bém k blížícím se volbám. V pořadu Svobodu obvinil ze lži, prohlásil také že předseda lidovců nepřišel "připraven". V emotivním rozhovoru Bém několikrát Svobodu oslovil "milý Cyrile, nelži". Lidovci mají ve volbách v hlavním městě tradičně slabou pozici. Občanským demokratům, kteří v Praze dosud vždy s velkým náskokem vítězili, podle některých průzkumů nyní preference silně poklesly.

Podle Svobody byl projekt opencard pro město extrémně nevýhodný, stejně jako například smlouva se společností Veolia, kvůli které město nemůže čerpat evropské finance na modernizaci čistírny odpadních vod. Podle Béma chybovala v případě podmínek pro čerpání peněz na čištění vod česká vláda, nikoli radnice. Je podle něj možné, že na finance nakonec hlavní město dosáhne.

Spotřeba elektřiny i plynu loni klesla, méně odebíraly firmy

Spotřeba elektřiny i plynu loni podle předběžných odhadů klesla, především kvůli menšímu odběru průmyslových podniků. Čistá spotřeba elektřiny loni podle odhadů společnosti ČEZ byla 57.140 gigawatthodin, což je pokles o 5,5 procenta. Celková spotřeba zemního plynu klesla zřejmě o několik procent, u velkých průmyslových firem pak podle statistik společnosti RWE zhruba o deset procent. V pondělím vydání o tom informuje týdeník Euro. Poptávku po plynu i po elektřině v průmyslu ovlivnila především hospodářská krize, kvůli níž musela řada podniků omezit výrobu, a tudíž i odběr energií. Dalším dlouhodobějším důvodem je investice podniků do úsporných opatření. Například za posledních pět let klesla spotřeba zemního plynu v ČR zhruba o desetinu, uvedlo Euro.

V únoru začne proces vyhlašování Národního parku Křivoklátsko

Ministerstvo životního prostředí v únoru zahájí proces vyhlašování Národního parku Křivoklátsko. Návrh oficiálně oznámí, čímž začne běžet lhůta 90 dnů, kterou mají zástupci obcí, vlastníků pozemků a dalších subjektů na podávání námitek k záměru. Až úřad vypořádá námitky, předloží návrh zákona o vyhlášení NP Křivoklátsko, jeho schválení tak bude na nové sněmovně. Záměr oznámil ministr Jan Dusík po schůzce se starosty Křivoklátska. Křivoklátsko se stalo součástí evropské soustavy Natura 2000, která chrání místa s nejcennější přírodou celé Evropské unie. Pro své vysoké přírodní hodnoty bylo v roce 1977 vyhlášeno biosférickou rezervací UNESCO. Od roku 1978 je chráněnou krajinnou oblastí. Ministerstvo životního prostředí navrhuje, aby statut národního parku získalo nejcennějších 102 čtverečních kilometrů Křivoklátska, tedy 16 procent stávající chráněné krajinné oblasti.

Ve Štefánikově hvězdárně bude opět vystaven kámen z Marsu

Ve Štefánikově hvězdárně bude opět vystaven kámen z Marsu. ČTK to řekl její vedoucí Jakub Rozehnal. Výstavu s meteoritem i pořad, který ji bude doprovázet, observatoř připravuje na únor při příležitosti blížící se opozice Marsu a zjasnění planety, která se přiblíží k Zemi na zhruba 99 milionů kilometrů. Návštěvníci hvězdárny se na výstavě dovědí mnoho zajímavého o planetě a v pořadu je pracovníci hvězdárny seznámí s historií dobývání "rudé planety". Také planetárium v pražské Stromovce připravuje pořad o Marsu. Diváci se stanou účastníky putování amerických vesmírných robotů po rudé planetě v podání nového projekčního systému SkySkan Definity.

V opozici se Sluncem bude Mars v pátek 29. ledna. Znamená to, že se na obloze objeví při západu Slunce a vydrží na ní po celou noc. K Zemi se Mars nejvíc přiblíží na zhruba 99 milionů kilometrů už 27. ledna. Bude ho možné vyhledat jako výraznou "hvězdu" s nápadným naoranžovělým zabarvením mezi souhvězdími Raka a Lva. Pozorovací podmínky budou nejlepší za posledních 14 let.

Bohnická léčebna pořádá už třetí cyklus přednášek o psychiatrii

Psychiatrická léčebna Bohnice pořádá třetí cyklus přednášek o psychiatrii a duševních chorobách pro veřejnost. Mezi vybranými tématy se letos objeví například návykové látky a rodinné vztahy, stáří a duševní porucha, psychologická péče o umírající či vliv pornografie na lidské chování. Přednášky se konají v Divadle Za plotem v areálu léčebny. Vstup na ně je volný.

Už o první dva cykly přednášek o psychiatrii projevili podle Dagmar Žaludové z bohnické léčebny lidé velký zájem. Většinou prý naplní zcela kapacitu divadelního sálu, který má asi 300 míst. Přednášky navštěvují nejen laici, ale i advokáti, ředitelé škol, sociální pracovnice a podobně, jimž by se poznatky o duševních nemocech můžou hodit v zaměstnání, uvedla. "Chodí studenti středoškolští i vysokoškolští, důchodci, lidé, kteří mají příbuzného, který je duševně nemocný, nebo mají nemoc sami," řekl ČTK náměstek léčebny Ivan David.

Velký zájem prý projevily i profesní organizace, pro něž léčebna organizovala zvlášť přednášky cílené, šité na míru. Kromě advokátní komory se pořádaly zvláštní cykly i pro kriminalisty či vězeňskou službu. Přednášky navštěvovali i zdravotníci z jiných oborů, kteří léčí duševně chorého pacienta a třeba si s ním nevědí rady, dodal. "Je vidět, že přednáška jako zdánlivě starodávná forma je pro lidi stále atraktivní. Ne všechno chtějí shánět na internetu," míní David. Cyklus přednášek odborníků z oboru začíná 16.února a končí 20. dubna. Konají se vždy v úterý od 16.00 do 17.30.

Křtiny na Blanensku obnoví za války zničenou sochu legionáře

Křtiny na Blanensku nechají vytvořit kopii sochy legionáře, která byla zničena za druhé světové války. Měřit bude 2,4 metru. Půjde o kopii původní sochy vytvořené Josefem Axmanem. Vyrobena bude podle historických fotografií. Městys Křtiny o tom informuje na svých internetových stránkách. Původní památník byl věnovaný padlým z první světové války. Odhalen byl v září 1920. Tvořila jej mohutná Axmanova socha s podstavcem ve tvaru kamenné mohyly a pamětní deskou. V roce 1939 musela být socha kvůli nacistům odstraněna. Znázorňovala legionáře ve francouzské uniformě na stráži. Později byla rozbita. Na původním místě zůstala jen mohyla. Na ní bude vztyčena kopie původního díla. U ní vznikne prosklená schránka s kusy skulptury, které se zachovaly.

Opravenou sedleckou katedrálu si loni prohlédlo téměř 37.000 lidí

Katedrálu Nanebevzetí Panny Marie a sv. Jana Křtitele v Kutné Hoře-Sedlci loni navštívilo téměř 37.000 lidí. Je to nejvyšší návštěvnost v její novodobé historii, řekl ČTK vedoucí farní kanceláře Karel Koubský. Chrám je od roku 1995 na seznamu kulturního dědictví UNESCO. V polovině loňského roku se otevřel po téměř osmileté rekonstrukci. Římskokatolická farnost Kutná Hora - Sedlec loni dostala od ministerstva kultury peníze z Programu podpory pro památky UNESCO. Využila je zejména na projekt nazvaný 300 let obnovy katedrály Nanebevzetí Panny Marie v Sedlci. Vydala letáčky, knihu o katedrále, nechala vyrobit animovaný film a připravila vzdělávací materiály pro školy. Katedrála Nanebevzetí Panny Marie a sv. Jana Křtitele je první stavbou katedrálního typu nejen v Česku, ale i ve velké části střední Evropy. Začali ji stavět koncem 13. století cisterciáci, kteří v Sedlci založili zřejmě mezi roky 1142 až 1143 svůj první klášter v Čechách. Loňský archeologický průzkum chrámu ukázal, že stojí v místě bývalého románského konventního kostela.

Cyklokrosař Zdeněk Štybar jako první Čech vyhrál Světový pohár

Cyklokrosař Zdeněk Štybar vyhrál jako první Čech v historii Světový pohár. Stačilo mu k tomu druhé místo v závěrečném závodu seriálu v nizozemském Hoogerheide. V něm zvítězil úřadující mistr světa Niels Albert z Belgie, třetí dojel jeho krajan Kevin Pauwels.

Hanušová-Nashová skončila v závodu SP v cyklokrosu čtvrtá

Česká cyklokrosařka Kateřina Hanušová-Nashová skončila v posledním závodu Světového poháru v nizozemském Hoogerheide čtvrtá. Na trati, na níž se před rokem bojovalo o medaile z mistrovství světa, vyhrála domácí Marianne Vosová. Třetí skončila její krajanka Daphne van den Brandová, což jí stačilo k celkovému prvenství v seriálu.

Rychlobruslařka Novotná je mistryní Evropy ve víceboji

Rychlobruslařka na krátké dráze Kateřina Novotná se stala mistryní Evropy ve víceboji. V Drážďanech vyhrála závod na 1000 metrů i superfinále na 3000 metrů. Díky tomu v konečném pořadí o tři body předstihla dosud vedoucí Italku Ariannu Fontanaovou, bronz získala Elise Christieová z Velké Británie. Fontanaová vyhrála evropský šampionát loni i předloni. Novotná za ní před rokem v Turíně skončila druhá.

Mužský víceboj v Drážďanech vyhrál italský obhájce titulu Nicola Rodigari. Vojtěch Loudín obsadil 21. místo.

Družstvo sdruženářů bylo na SP v Schonachu šesté

Čeští sdruženáři obsadili ve Světovém poháru v Schonachu šesté místo v nedělním závodě družstev. Tým ve složení Pavel Churavý, Tomáš Slavík, Aleš Vodseďálek a Miroslav Dvořák zaostal po skoku a štafetovém běhu na 4x5 kilometrů o minutu a 22 sekund za vítěznými Němci. Ti na stejném místě triumfovali i před rokem. V konkurenci deseti týmů skončili druzí Francouzi s lídrem SP Jasonem Lamym Chappuisem, třetí místo obsadili Rakušané. Závodu se nezúčastnily například týmy Norska a Finska, v nejsilnější sestavě nebyli ani Rakušané nebo Američané.

Cyklista Ptáčník byl na SP dráhařů v Pekingu sedmý ve sprintu

Dráhový cyklista Adam Ptáčník obsadil sedmé místo ve sprintu na závěr Světového poháru na olympijském oválu v Pekingu. Pro české barvy to bylo třetí umístění v desítce, v sobotu byla Jarmila Machačová pátá v bodovacím závodě a Filip Ditzel skončil šestý na kilometru s pevným startem.

Záhrobská poprvé v sezoně bodovala v obřím slalomu

Lyžařka Šárka Záhrobská obsadila v nedělním obřím slalomu Světového poháru v Cortině d'Ampezzo dvacáté místo a poprvé v sezoně v této disciplíně bodovala. Zvítězila Finka Tanja Poutiainenová.

Lyžař Trejbal je v Kitzbühelu 26. po prvním kole slalomu

Filip Trejbal je z českých sjezdařů jako jediný v bodované třicítce slalomu Světového poháru v Kitzbühelu. Trejbalovi patří 26. místo se ztrátou 2,73 sekundy na vedoucího Reinfrieda Herbsta z Rakouska. Ondřej Bank zajel jednatřicátý čas a jen dvě setiny ho dělily od elitní třicítky. Kryštof Krýzl byl o pět míst horší a Martin Vráblík jízdu nedokončil.

V posledním závodu biatlonistek před ZOH bodovala Vejnarová

Poslední závod biatlonistek před olympijskými hrami ve Vancouveru v italské Anterselvě vyhrála Němka Andrea Henkelová. Ve stíhačce na 10 km bodovala díky 33. místu Zdenka Vejnarová, druhá Češka Magda Rezlerová byla po nejhorší střelbě ze všech osmačtyřicátá.

Koněm roku 2009 v České republice je Age of Jape

Koněm roku 2009 v České republice byl na Galavečeru českého turfu v Prostějově vyhlášen Age of Jape. Vítěz klasické Trojkoruny reprezentuje stáj Bača Palkovice a je v tréninku Františka Holčáka. V tradiční dostihové anketě porazil všechny soupeře včetně předchozího Koně roku Blue Corala, který byl i v roce 2009 nejúspěšnějším českým koněm z pohledu mezinárodních úspěchů. V kategorii steeplechase se v anketě zrodilo jediné překvapení, když triumf získala druhá z Velké pardubické Sixteen. Její vítěz Tiumen skončil až třetí. Ani tak ale o cenu nepřišel trenér Josef Váňa. Dvě ceny získal také Blue Coral trenéra Tomáše Šatry, který byl vyhlášen nejlepším mílařem a nejlepším starším koněm. Ediggio trenéra Zdeňka Mimry je nejlepším sprinterem i nejlepším koněm českého chovu.

V Česku nadále panují mrazy

V Česku stále panují silné mrazy, které přineslo studené proudění ze Sibiře. Nejchladněji bylo v neděli ráno na severovýchodě země, na Královéhradecku naměřili meteorologové teploty pod minus 24 stupni Celsia, řekl ČTK pracovník Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Začátek příštího týdne přinese další sněhovou nadílku. Napadne až 15 centimetrů prašanu. Na silnicích hrozí tvorba sněhových jazyků.

Pondělní počasí v České republice

Zataženo až oblačno, od západu občasné sněžení, na severovýchodě jen ojediněle. Teploty -6 až -2 stupně Celsia, na severovýchodě kolem -8, na horách -9 stupňů.

24-01-2010