Denní souhrn zpráv Zprávy

23-01-2010

České humanitární organizace vybraly na Haiti 47 milionů korun

České humanitární organizace do soboty vybraly na pomoc Haiti asi 47 milionů korun. Výrazně k tomu přispěly čtvrteční pražské koncerty na pomoc karibské zemi postižené zemětřesením. Na konto organizace Člověk v tísni přišlo více než 26 milionů korun. ADRA vybrala asi 8,8 milionu a na účet olomoucké charity přibylo od začátku sbírky téměř 12 milionů korun. Více než devět milionů korun na pomoc Haiti se sešlo na kontech českých humanitárních organizací během čtvrtečních koncertů, které se konaly v Praze.

Už tento víkend by mělo na Haiti přicestovat šest zdravotníků, které vyslal Člověk v tísni. Skupina se zřejmě rozdělí na dva týmy. "Jeden se umístí u jedné z fungujících nemocnic nevládních organizací, které už tam vystavěly nemocnici, ale nemají dostatek doktorů, sester a zdravotnického materiálu. Další by měl být mobilnější a působit v jednom uprchlickém centru," řekla ČTK Jana Lhotová z Člověka v tísni. Organizace podle ní z veřejné sbírky přispěla také na distribuci jídla a pitné vody a poskytla materiál na provizorní přístřešky. Dalším projektem je výstavba dětských center, řekla.

Ke sbírkám na pomoc karibskému státu se přidávají i města v České republice. Hlavní město slíbilo 12 milionů korun. Olomoucký kraj věnuje 200.000 korun. Přispěl i Pardubický kraj částkou 300.000 korun. Česká vláda uvolnila na pomoc Haiti 20 milionů korun, z nichž pět milionů bylo ihned odesláno UNICEF na nákup pitné vody. Zbylých 15 milionů ve čtvrtek doporučila meziresortní komise expertů využít k obnově karibského státu. ČR byla připravena do oblasti vyslat příslušníky armády, mezinárodní společenství však nabízenou pomoc odmítlo.

Odklad státních maturit podle ministryně školství nehrozí

Příprava státních maturit jde podle plánu, odklad nehrozí. Shodli se na tom ministryně školství Miroslava Kopicová a ředitel centra připravujícího maturity Pavel Zelený. Reagovali tak na informace Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu, že podle zprávy sněmovního školského výboru není vše dostatečně nachystané a start zkoušek v příštím roce by mohl být ohrožen. "Příprava maturit jde podle harmonogramu, jsem s ní spokojená," řekla ministryně Radiožurnálu. Podle Zeleného neexistují žádné důvody, proč by měly být jednotné zkoušky opět odloženy.

Jedním z důvodů by podle poslanců mohlo být třeba to, že kvůli spuštění státní maturity se musí změnit zákon. V něm se například musí upravit zabezpečení zkoušek, aby data z testů neunikla před konáním maturity. Například podle poslance Ivana Ohlídala (ČSSD) ale parlament novelu nestihne schválit. "Navržená novelizace školského zákona není podmínkou spuštění státních maturit, pouze technicko-legislativně zlepšuje a upřesňuje podmínky pro jejich realizaci," sdělil ČTK Zelený.

Zpráva školského výboru prý také uvádí, že ještě není dostatečně připravena organizace zkoušky pro všechny střední školy, proškoleni nejsou ani učitelé. Zatím není stanoven ani minimální počet bodů, který je nutný k tomu, aby maturant zkoušku úspěšně složil. Státní maturity měly původně začít v roce 2008, poté v roce 2010, kvůli nespokojenosti studentů a celkové nepřipravenosti ale byly odloženy až na příští rok.

Lidé odmítají 13. důchod, ale souhlasí se zvýšením mateřské

Více než polovina Čechů odmítá podle internetového průzkumu společnosti SANEP 13. důchody pro seniory, posílení mise českých vojáků v Afghánistánu a zrušení stravenek. Sněmovna by podle většiny dotázaných naopak měla schválit zvýšení mateřské, zrušení zdravotnických poplatků a zavedení progresivní daně z příjmu a také by měla prosadit zachování výše platů státních zaměstnanců, vyplývá z výsledků průzkumu, které má ČTK k dispozici.

Internetový průzkum, který se zaměřil na názory lidí k již předloženým nebo zvažovaným poslaneckým a vládním návrhům zákonů, zjistil, že zvýšení mateřské by si přálo 61 procent Čechů. Mateřská byla v loňském roce v rámci vládního úsporného balíčku snížena zhruba o pětinu. Zavedení progresivní daně by podle SANEP uvítalo 58 procent lidí, se zachováním stávající výše platů zaměstnanců veřejného sektoru, tedy hasičů, policistů nebo učitelů, souhlasí 62 procent oslovených, podobně tři pětiny lidí si přejí zrušení poplatků ve zdravotnictví.

K vyplácení 13. důchodů se naopak větší polovina oslovených staví odmítavě, nesouhlasí s nimi 62 procent lidí. Přibližně stejný podíl dotázaných má negativní postoj ke zrušení stravenek, respektive jejich daňovému zvýhodnění. Více než polovina Čechů se vyslovila proti zvažovanému posílení české mise v Afghánistánu o stovku vojáků.

Čeští důstojníci pomáhají spojencům v boji proti pirátům

Čeští důstojníci se zapojili do mezinárodní operace Atalanta, jejímž cílem je boj proti námořním pirátům v Adenském zálivu. Tento týden nastoupili do velitelství v Londýně, kde se budou podílet na řízení vojenských akcí. ČTK o tom informovala mluvčí generálního štábu Mira Třebická. Trojici českých důstojníků velí podplukovník Jozef Podoba, který má za sebou účast ve dvou zahraničních misích. V londýnském Northwoodu ho doplňují podplukovník David Peter a praporčík Lubomír Volný. "Je to pro nás výzva a já osobně beru vyslání do této mise jako možnost získat zkušenosti z práce a činnosti v prostředí mezinárodního operačního velitelství Evropské unie, které jsou k nezaplacení," cituje podplukovníka Podobu web ministerstva obrany. Námořní charakter operací by podle něj "suchozemské" Čechy neměl omezovat. Postupy plánování a řízení jsou totožné, míní.

Úkolem mezinárodních jednotek v operaci Atalanta je ochrana plavidel, které přivážejí ze světa potravinovou pomoc pro vysídlence na území Somálska. Dále mají chránit obchodní lodě a silou odradit před případnými pirátskými útoky. Protipirátská mise Atalanta, kterou EU schválila v prosinci 2008, je první námořní vojenská operace v historii EU.

Ministr Kocáb chce po vládě zajištění ochrany zaměstnanců před sledováním

Ministr pro lidská práva a menšiny Michael Kocáb předloží vládě na jejím pondělním jednání podnět vládní rady pro lidská práva k tomu, aby bránila práva zaměstnanců na soukromí na pracovišti. "Nejde o zřizování nějakých nových povinností nebo práv, jde o respektování dosavadních ustanovení zákoníku práce," řekl ČTK vládní zmocněnec pro lidská práva Jan Litomiský. Podle zákoníku práce nesmí zaměstnavatel narušovat soukromí zaměstnanců na pracovišti tím, že by je sledoval kamerami, odposlouchával jejich telefonické hovory či kontroloval jejich elektronickou poštu nebo dopisy. "Nikdo to však nekontroluje a není za to žádný postih," uvedl Litomiský. Kocáb proto po vládě požaduje, aby uložila ministerstvu práce a sociálních věcí kontrolovat zásahy zaměstnavatelů do soukromí pracovníků. Na základě kontrol by podle Kocábova návrhu ministerstvo mělo připravit novelu zákona o inspekci práce, která by neoprávněné zásahy do soukromí umožnila postihovat.

"Inspekce práce je tady proto, aby kontrolovala dodržování pracovněprávních předpisů včetně předpisů mzdových, bezpečnostních a ochrany zdraví při práci. Toto je otázka, která je nad rámec této agendy, ale úzce s ní souvisí," řekl novinářům ministr práce Petr Šimerka. O dalším postupu hodlá Šimerka jednat s Kocábem. Podle Šimerky jsou totiž pracoviště, kde je podobná kontrola zaměstnanců nutná, často kvůli bezpečnosti jich samotných. Jako příklady ministr jmenoval letiště, banky a jiné peněžní ústavy či benzinové pumpy.

Šéf ČSSD Paroubek pokřtil dceru Margaritu Elišku

V kostele svatého Mikuláše na Staroměstském náměstí, který spravuje Církev československá husitská, předseda sociálních demokratů Jiří Paroubek a jeho manželka Petra nechali pokřtít dceru Margaritu Elišku. Kmotrou holčičky se stala Margarita de la Porta z Řecka. Dítěti během obřadu zavěsila na krk svůj dárek, zlatý křížek. Kmotrem tříměsíční holčičky se stal předseda ČSSD v Ústeckém kraji a Paroubkův asistent Petr Benda. Mezi desítkami gratulantů, kteří zaplnili kostel, byli například předseda sněmovny Miloslav Vlček (ČSSD), manažer ČSSD Jaroslav Tvrdík a sociálnědemokratický europoslanec Jiří Havel. Sedmapadesátiletý Paroubek už má dospělého syna z prvního manželství se Zuzanou Paroubkovou a vnučku. Svou nynější manželku Petru, která je o 21 let mladší než on, si vzal před více než dvěma lety.

Mladík, který zavraždil spolužačku z Kmetiněvsi, odešel z ústavu

Mladík, který v lednu 2004 jako třináctiletý zavraždil svou spolužačku z Kmetiněvsi na Kladensku, opustil v pátek výchovný ústav Klíčov v Praze. Deníku Blesk a Rádiu Impuls to řekl ředitel ústavu Patrik Matoušů. "Musí pravidelně docházet na ambulantní léčbu stanovenou ošetřujícím lékařem. Pokud by to přestal dodržovat, hrozí mu nařízená léčba v detenčním ústavu," uvedl Matoušů v Blesku. Mladíkova léčba je podle něj jak pod kontrolou lékařů, tak státního zástupce. Mladíkovi skončila na začátku ledna ochranná léčba. Rozhodl se ale na krátkou dobu ve výchovném zařízení dobrovolně zůstat. Vedení ústavu ho nemohlo k dalšímu pobytu v zařízení nutit. Muž si prý hledal podnájem v Praze a chtěl pracovat jako číšník.

Obyvatelé Kmetiněvsi chtěli uspořádat petici, která by iniciovala legislativní změny, jež by zabránily tomu, aby se podobní lidé mohli volně pohybovat na svobodě. Kvůli administrativní náročnosti ale zvolili raději takzvanou Kmětiněvskou výzvu, kterou chtějí zveřejnit v tisku a předat poslancům a ministryni spravedlnosti. Podle starosty Luďka Kvapila tím mají v úmyslu znovu otevřít diskusi o snížení spodní hranice u trestných činů nezletilých. "Myslím si, že aspoň u takhle závažného trestného činu by se mělo něco začít dít a takový trestný čin by měl být posuzován úplně jinou formou, než zatím v této fázi zákony umožňují," dodal. Není podle něj přece možné, aby po tak brutální vraždě, kterou spáchal byť třináctiletý kluk, se nyní na něj pohlíželo jako na netrestananého. "Změní si teď jméno a je v podstatě 'čistý', to se nám nelíbí," dodal. Obyvatelé Kmetiněvsi jsou podle starosty rozhořčeni.

Litvínov zpřísnil podmínky v ubytovnách pro sociálně slabé

Litvínov zpřísnil od začátku roku podmínky ve svých dvou ubytovnách pro sociálně slabé a nepřizpůsobivé obyvatele. Lidé, kteří jsou nezaměstnaní a nepracují ani pro město, musejí nyní každý všední den minimálně dvě hodiny věnovat zvelebení ubytoven či jejich okolí. Poplatky za ubytování se nezvýšily, zůstávají na úrovni loňského roku, řekl ČTK místostarosta Martin Klika (ČSSD). "Důvodem opatření je snaha, aby lidé v tíživé sociální situaci projevili aktivitu, aby se pokusili o návrat k lepšímu životu. Každý všední den budou dvě hodiny uklízet či vykonávat drobné údržbářské práce," uvedl Klika. Lidem na ubytovnách podle něj pomáhají i dva terénní sociální pracovníci placení úřadem práce, kteří klientům připravují pracovní plán a dohlížejí na jejich denní režim včetně řádné školní docházky dětí."V ubytovně vzniknou také místnosti pro seniory, kteří jsou příliš staří na samostatný život, ale málo ochotní respektovat pravidla penzionu nebo domova důchodců." doplnil Klika. Za měsíční pobyt v ubytovně klient platí 3600 korun, každá další dospělá osoba 1500 korun a dítě 300 korun. V obou ubytovnách žije 50 lidí, z toho 30 dětí.

Ostravské studio ČT uvede dokument mapující život Heliodora Píky

Život a smrt významného představitele protinacistického odboje Heliodora Píky, kterého komunisté popravili v roce 1949, mapuje nový dokument ostravského studia České televize Můj otec generál. Hlavním průvodcem se divákům stane syn zavražděného muže Milan Píka. "Je dokonalým pamětníkem, očitým svědkem otcova marného názorového střetu s komunistickým režimem a poté i bojovníkem za rehabilitaci a uznání zásluh svého otce," řekla ČTK mluvčí studia Jolanda Pilařová. Milan Píka je podle ní provedl po místech, která měla klíčový význam pro příběh Heliodora Píky.

Jak dále uvedla Pilařová, nejsilnější dojem v divákovi pravděpodobně zanechají záběry z plzeňské věznice na Borech, kde byl Píka internován a pak popraven. Několik měsíců tady strávil i jeho syn Milan. "Tehdy měli poslední možnost vidět se a podpořit navzájem, tak jak to ve věznicích bylo možné - vzkazy, motáky, signály, kterým rozuměli jen oni sami," popsala Pilařová. Příběh vojáka, hrdiny, legionáře, jednoho z předních důstojníků moderní armády nově vzniklého Československa a jednoho z čelných velících důstojníků československé samostatné brigády v Sovětském svazu diváci uvidí 4. února na programu ČT2 ve 20:00. Dokument Můj otec generál ostravské studio natočilo podle scénáře Luďka Navary.

Cenu Vladislava Vančury dostal kameraman M. Ondříček

Filmový kameraman Miroslav Ondříček se stal dalším držitelem Ceny Vladislava Vančury. Za dlouholetý umělecký přínos domácí i světové kinematografii mu ji v Berouně udělil Český filmový a televizní svaz FITES. Pětasedmdesátiletý tvůrce čtyř desítek celovečerních snímků se ceremoniálu nezúčastnil. Ve středu se v nemocnici v Praze-Motole podrobil vážné operaci přetržené aorty. "K rozhodnutí předat mu Cenu Vladislava Vančury jsme dospěli dávno před jeho operací. Událost nás hodně zasáhla a přejeme panu Ondříčkovi brzké uzdravení," řekl ČTK předseda odborné poroty Tomáš Pilát.

FITES vyhlásil také držitele výročních cen Trilobit za původní díla domácí filmové a televizní tvorby. Trilobita získal Martin Vadas za ideu, prosazení a realizaci dokumentárního projektu Proces H. Dalším držitelem této ceny se stal Tomáš Mašín za film Tři sezóny v pekle. Marek Najbrt, Benjamin Tuček a Robert Geisler Trilobita dostali za existenciální drama Protektor.

Čestná uznání dostali Fedor Gál, protagonista dokumentární eseje Krátká dlouhá cesta režiséra Martina Hanzlíčka, František Němec a Oldřich Vlach za herecké výkony v televizním dramatu režisérky Lucie Bělohradské Archiv a ostravské studio České televize za publicistiku a dokumentaristiku reflektující dvojí totalitní minulost země. Porota udělila také zvláštní cenu Čestmíru Kopeckému za ideu, prosazení a realizaci dokumentárního televizního projektu Zlatá šedesátá, který přispívá k vědomí výjimečností vývoje československé kinematografie v 60. letech 20. století a představuje její dominantní tvůrce.

Radnice v Brně-Králově Poli chce zachovat řadu kubistických fasád

Radnice v Brně-Králově Poli chce zvýraznit tamní architektonickou zajímavost - kubistické fasády domů v Dobrovského ulici. Osm sousedících domů plánuje ještě před jejich prodejem nájemníkům opravit. Podle starosty Ivana Kopečného (ODS) je lepší, aby památkově chráněné fasády opravilo město ještě před privatizací domů. Jeden majitel snáz uskuteční obnovu v souladu s podmínkami památkové ochrany, řekl Kopečný ČTK. "Jak se domy prodají jednotlivým družstvům, není moc velká garance, že se všech osm družstev shodne na tom, že je třeba zachovat třeba okna určitého typu, jak si přejí památkáři," uvedl starosta. Fasáda domů je dosti zničená a za pět nebo deset let nemusí být co opravovat. Radnice bude moci rekonstrukci uskutečnit až po roce 2011, kdy skončí ražba tunelů pod Dobrovského ulicí.

Domy s kubistickými fasádami v Dobrovského ulici tvoří ucelenou řadu. Objekty číslované 1 až 15 vznikaly kolem roku 1920. Část jich navrhl architekt Antonín Dvořák a mimo dům číslo 15 jsou památkově chráněné. Kubistický směr se je na fasádách patrný ze zdobení a použití trojúhelníkových prvků. Kubismus považují odborníci za jediný architektonický styl, který vznikl v českých zemích. Stavby vytvořené v tomto stylu se objevují především v Praze, na Moravě jsou výjimečné.

Koterovskou náves v Plzni čeká rekonstrukce

Koterovská náves v Plzni se po letech příprav dočká rozsáhlé rekonstrukce. Jedna z nejvýznamnějších památkových zón ve městě, jež je vzácným dokladem lidové architektury, se po investici zhruba 30 milionů korun stane atraktivnější pro turisty a současně bude místem, kde se začnou konat řemeslné trhy či poutě. Na rekonstrukci se povedlo získat evropskou dotaci 27,5 milionu korun. ČTK o tom informoval starosta druhého městského obvodu Lumír Aschenbrenner. "Je to jedna z nejvýznamnějších památkových rezervací ve městě, která je ovšem investičně zanedbaná," uvedl. Kromě zatraktivnění podoby celého veřejného prostranství se začne pracovat právě i na výstavbě nové kanalizační sítě. Pod povrchem se bude řešit i elektrické vedení, jež nyní vede přes náves vzduchem. Vzhled návsi vylepší i další zásahy, například místo prašných cestiček se objeví nové dláždění chodníků a hlavního prostranství, upraveny budou travnaté plochy, na návsi obvod nechá osadit nová pítka, lavičky i pouliční osvětlení. Zachovány zůstanou všechny stromy, především vzrostlé kaštany.

Podle starosty zatraktivnění místa souvisí i se snahou náves oživit a přilákat na ní turisty. "Mohly by se tu konat řemeslné trhy nebo poutě. Organizovat je mohou místní spolky či sdružení," dodal. Stavba začne v květnu, dokončena bude do roka. Koterovská náves je památkovou rezervací lidové architektury. Nachází se na ní například statky s trojúhelníkovými štíty a klenutými vjezdy z první poloviny 19. století. Zastoupeno je i lidové baroko a klasicismus.

Olomoučtí památkáři žádají 13 milionů na obnovu parků

Olomoučtí památkáři se ucházejí o dotaci z operačního programu Životní prostředí na obnovu zeleně u hradů Šternberk a Bouzov a na zámku Jánský Vrch v Javorníku. Celkem olomoucké pracoviště Národního památkového ústavu žádá o 13 milionů korun. Všechny objekty a jejich přilehlé areály jsou národní kulturní památky, sdělila ČTK Marcela Tomášková z NPÚ v Olomouci. Nejvyšší částka, přes 5,5 milionu korun, je určena na obnovení zámeckého parku na Jánském Vrchu. Zhruba po 3,6 milionu korun by mělo jít na úpravy parků státních hradů Šternberk a Bouzov. Peníze jsou určeny výhradně na obnovu stromů, keřů a trávníků. Na opravu cest, laviček a zahradních staveb by bylo potřeba dalších přibližně 12 milionů korun. "Věříme, že tyto prostředky by mohly získat obce, v nichž se tyto tři památky nacházejí, například z dotací na investice od Olomouckého kraje," uvedla Tomášková.

Na Jánském Vrchu mají památkáři v plánu dosadit lipovou alej, doplnit stromy javory z různých oblastí světa a kolem hlavního schodiště k zámku vysadit kvetoucí keře. "Na Bouzově by měly být mimo jiné nahrazeny přestárlé a poškozené dřeviny, přičemž veškeré úpravy by měly směřovat k návratu druhové skladby a kompozice parku, která se zachovala na historickém plánu z přelomu 19. a 20. století," doplnila Tomášková. Hrad Bouzov je nejnavštěvovanější památkou v Olomouckém kraji, loni tam přišlo téměř 100.000 lidí.

Zemřela divadelní herečka Zora Rozsypalová, držitelka Thálie

Významná divadelní herečka Zora Rozsypalová, která při svých angažmá v Jihlavě, Olomouci a především Ostravě ztvárnila na 230 rolí, zemřela ve věku 87 let. Držitelka ceny Thálie za celoživotní mistrovství Rozsypalová pocházela z Kroměříže, kde ji k divadlu vedla její matka, ochotnická herečka. Začínala v loutkovém divadle, poté studovala výrazový tanec, po maturitě odešla do Brna, kde začala studovat herectví na konzervatoři. Dokončila ji v roce 1945. Za druhé světové války pracovala pro ilegální skautskou organizaci. Po prvním angažmá v Horáckém divadle v Jihlavě zakotvila v Olomouci, získávala především role v klasickém repertoáru. V Ostravě působila od roku 1961. K jejím velkým rolím patřila třeba Médea, Raněvská ve Višňovém sadu, Gertruda v Hamletovi a Gizela z Kočičí hry. Kvůli celoživotnímu mimopražskému angažmá a nucenému omezení umělecké činnosti za normalizace získala Rozsypalová jen málo filmových rolí. Účinkovala také v televizi a v rozhlase.

Sdruženář Churavý zazářil druhým místem v SP v Schonachu

Sdruženář Pavel Churavý obsadil v sobotním závodu Světového poháru v německém Schonachu druhé místo a poprvé v olympijské sezoně dosáhl na stupně vítězů. Nejlepší český reprezentant v severské kombinaci nestačil pouze na lídra seriálu Jasona Lamyho Chappuise z Francie. Dvaatřicetiletý Churavý vybojoval pódium v elitním seriálu počtvrté v kariéře. Před dvěma třetími místy v minulé sezoně byl druhý v roce 2002 v Liberci. Do elitní třicítky se v Schonachu vešli ještě 21. Tomáš Slavík a 23. Miroslav Dvořák. Aleš Vodseďálek byl 42. a první body v sezoně si tak nepřipsal.

Skokan Janda byl v Zakopaném desátý, nejlépe v sezoně

Skokan Jakub Janda obsadil v závodě Světového poháru v Zakopaném desátou pozici a zaznamenal nejlepší umístění v olympijské sezoně. Pořadí na stupních vítězů bylo v sobotu stejné jako v pátek - vyhrál Rakušan Gregor Schlierenzauer před lídrem seriálu Simonem Ammannem ze Švýcarska a svým krajanem Thomasem Morgensternem. Stejně jako v pátek žádný jiný český reprezentant nebodoval.

Dráhaři Machačová a Ditzel byli na SP v Pekingu v desítce

Česká cyklistka Jarmila Machačová obsadila v závěrečném dílu Světového poháru na dráze páté místo v bodovacím závodě na 20 kilometrů. Na olympijské dráze v Pekingu se třikrát z osmi sprintů prosadila na hodnocenou pozici, dosáhla nejlepšího výsledku v sezoně a v celkovém pořadí SP skončila devátá. Závod vyhrála Australanka Megann Dunnová, vítězství v seriálu si pojistila třetím místem Italka Giorgia Bronziniová.

Na umístění v elitní desítce dosáhl i Filip Ditzel, který byl šestý v závodě na kilometr s pevným startem. Závod vyhrál domácí Miao Čang, SP ovládl jeho krajan Wang Čchung-jang. Celkové čtvrté místo obsadil díky čtvrtým příčkám v Manchesteru a Cali Tomáš Bábek, který v Pekingu startuje v týmovém a individuálním sprintu.

Teploty v Česku klesly až pod minus 20 stupňů, mráz bude i nadále

Studené sibiřské proudění, jehož příchod předpověděli ve čtvrtek meteorologové, v sobotu naplno ukázalo svou sílu. Česko se probudilo do velice mrazivého rána, teploty místy klesly pod minus 20 stupňů Celsia. Nejchladněji bylo na severovýchodě země, v Jevíčku na Svitavsku naměřili 23,6 stupně, meteostanice v obci Jizerka na Jablonecku hlásí 22,6 stupně. Z mrazivého sevření se země nevymaní ani v příštím týdnu, řekl ČTK pracovník Českého hydrometeorologického ústavu. Příliv mrazivého vzduchu zřejmě neustane ani během následujícího týdne. V pondělí a v úterý se trochu oteplí, noc z úterý na středu bude opět velice mrazivá, rtuť teploměru klesne k minus 20 stupňům. Teploty ovšem budou hodně záležet na tom, jestli bude oblačno, či zda se vyjasní.

Nedělní počasí v České republice

Bude zataženo nízkou oblačností, ojediněle slabé sněžení. Teploty -8 až -4 stupně Celsia, na severovýchodě až -11 pod nulou.

23-01-2010