Denní souhrn zpráv Zprávy

15-01-2010

Lidé už vybrali na pomoc Haiti miliony korun

Na sbírkových účtech na pomoc zemětřesením postiženému Haiti přibyly za poslední jeden den miliony korun. Organizace Člověk v tísni shromáždila pro Haiťany zhruba 3,8 miliony korun, Adra téměř 1,7 milionu, 2 miliony korun jsou k pátku na kontě Charity ČR. Přispět hodlá i stát, vláda o výši pomoci rozhodne v pondělí. O pěti milionech korun rozhodlo již ministerstvo zahraničních věcí, které peníze pošle Dětskému fondu OSN (UNICEF) na obnovu zdrojů pitné vody. "Na to, že vybíráme dva dny, jde o velmi dobrý výsledek," zhodnotil dosavadní stav sbírky vedoucí humanitární a rozvojové pomoci Charity ČR Pavel Gruber. Charita peníze vybírá prostřednictvím účtu olomoucké odbočky, která s Haiti dlouhodobě spolupracuje (sbírkový účet č. 35-1868350237/0100, VS 99999). Charitě lze přispět také přes dárcovské telefonní zprávy ve formě DMS HAITI na číslo 87777 (jedna DMS stojí 30 korun, na pomoc Haiti půjde 27 korun). Na Haiti poputují částečně i peníze z Tříkrálových sbírek.

Liberečtí dobrovolníci odletí na Haiti do měsíce i s nemocnicí

Dobrovolníci z liberecké společnosti Hand for Help (HfH) pomohou na zemětřesením zpustošeném Haiti až za několik týdnů. Rychlá mise psovodů se psy na vyhledávání zavalených lidí není možná kvůli situaci na letišti v hlavním městě Port-au-Prince. Do měsíce chce HfH postavit na Haiti malou polní nemocnici, vytvořenou ze dvou domků o rozměrech přibližně 12 krát 15 metrů. ČTK to řekl ředitel HfH Jaromír Dolanský. "Letiště v Port-au-Prince nyní nepřijímá a je zavalené letadly s humanitární pomocí. S psovody bychom museli odletět do sousední Dominikánské republiky a do Port-au-Prince přejet 300 kilometrů po špatných cestách. Dorazili bychom tam v době, kdy už by psi nacházeli pravděpodobně pouze mrtvá těla," vysvětlil Dolanský, proč původní plán rychlé pomoci organizace zrušila.

Ministr obrany vyznamenal prostějovské veterány z Afghánistánu

Ministr obrany Martin Barták v pátek v Prostějově vyznamenal příslušníky pátého kontingentu 601. skupiny speciálních sil, kteří se koncem minulého roku vrátili z mise v Afghánistánu. Dva lidé obdrželi Kříž obrany státu a dalších osm lidí Záslužný kříž ministra obrany. Všichni vojáci pak dostali Medaili za službu v bojové misi. Slavnostní akce se zúčastnil premiér Jan Fischer. Barták v projevu ocenil profesionalitu a zodpovědnost příslušníků kontingentu. "Takhle si představuji důstojné splnění mise svrchované České republiky v rámci mezinárodního společenství," řekl. Náčelník generálního štábu Vlastimil Picek podotkl, že bezpečnost Česka je závislá na bezpečnosti ostatních částí světa. Vojáci pátého kontingentu sloužili v Afghánistánu půl roku. Ke spojenecké operaci Trvalá svoboda přispěli nejen bojem proti povstalcům z hnutí Taliban, ale i průzkumnou činností nebo léčením místních obyvatel.

RFE/RL zahajuje vysílání do Pákistánu a pohraniční kmenová území

Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL) v páetk zahájila vysílání v místních dialektech do Pákistánu a pohraničních oblastí na pákistánské hranici s Afghánistánem. Podle svého prohlášení chce stanice nabídnout alternativu za rozhlasové stanice provozované islámskými extremisty. Vysílat se bude podle agentury AP z pražského centra RFE/RL, ale reportéři budou působit z nově zřízené redakce v Pákistánu. Stanice v paštunštině vysílá už do Afghánistánu.

Jiří Paroubek potvrdil, že ČSSD ve sněmovně neustoupí

Předseda sociálních demokratů Jiří Paroubek řekl premiérovi Janu Fischerovi, že sociální návrhy ČSSD nezvyšují schodek rozpočtu, poslanci sociálních demokratů je proto ve sněmovně podpoří. Prioritou ČSSD je podle Jiřího Paroubka hospodářský růst a snižování schodku v čase. Uvedl to na tiskové konferenci po pátečním jednání s premiérem. Jan Fischer schůzkou uzavřel cyklus setkání s šéfy stran, které mají ve sněmovně klub. "Konzistentně tvrdím, že vláda má problém s tím, co by navyšovalo schodek rozpočtu," řekl premiér. Ministerský předseda připomněl, že vláda má stále zájem vázat část výdajů rozpočtu. Kabinet bude v pondělí jednat o třech variantách. "Šetřeme na výdajích státu, ne občanů," uvedl Jiří Paroubek. Ve sněmovně leží sociálnědemokratické návrhy na zvýšení mateřské na loňskou úroveň, na zrušení zdravotnických poplatků, na obnovení proplácení prvních tří dnů nemocenské a na vyplacení 13. důchodu.

iDnes: Vláda navrhuje na cestu z krize vyšší daně a boj s korupcí

Vláda Jana Fischera navrhuje svým nástupcům v materiálu s doporučeními pro výstup z hospodářské krize mimo jiné vyšší daně, úspory a přísnější kontrolu státních zakázek a hospodaření úřadů. Uvedl to server iDnes.cz. Podle zdrojů ČTK se jedná o upravenou verzi dokumentu, který koncem listopadu odmítli odboráři a zaměstnavatelé. Materiál ještě znovu projedná tripartita, konečnou podobu by mohl dostat po jejím zasedání 21. ledna. Cílem navrhovaných opatření je snížit podíl deficitu veřejných rozpočtů na hrubém domácím produktu po roce 2013 trvale pod hranici tří procent. To je mez stanovená Evropskou unií pro přijetí eura, píše server. Vláda v dokumentu varuje, že už během letoška bude nutné přikročit k úsporám a restriktivní rozpočtové politice. Žádné nové finanční injekce na podporu hospodářského růstu nepřijdou.

Hejtmani chtějí po vládě inventuru dotačních programů EU

Hejtmani vyzvali vládu, aby provedla inventuru všech centrálních operačních programů EU. Chtějí, aby po získání souhlasu Evropské komise převedla do regionů dotace, u nichž hrozí propadnutím z důvodu jejich nevyčerpání do konce roku. Podle odhadů by se mohlo jednat až o desítky miliard korun, řekl ČTK po zasedání Rady Asociace krajů její předseda Michal Hašek (ČSSD). "Chceme mít jistotu, že nepropadne ani euro. V každém z krajů jsou řádově stovky projektů, na které se nedostalo, protože v konkrétních osách regionálních operačních programů (ROP) už došly peníze. Kraje jsou schopny velmi rychle v řádech tří či čtyř měsíců vypsat nové výzvy a peníze rozdělit ještě do konce roku," řekl Hašek, který doufá, že premiér Jan Fischer bude mít analýzu k dispozici už při avizované návštěvě Jihomoravského kraje v březnu. Které centrální operační programy mají potíže s rozdělením alokovaných peněz, nechtěl Hašek upřesnit. "Existuje předběžná analýza, kterou má premiér Fischer k dispozici. My vycházíme z toho, že na každý rok je v programech alokována určitá částka, která se musí vyčerpat nejpozději do dvou či tří let. Nyní tedy končí lhůta pro rozdělení dotací z roku 2007," řekl hejtman Hašek.

Podle BBC je Česká republika tranzitním místem obchodu se ženami

Za tranzitní středisko obchodu se ženami označil Českou republiku pořad televize BBC, který se věnoval prostituci v evropských metropolích v souvislosti s oblíbenými víkendovými pánskými jízdami Britů na kontinentě. Dokument mimo jiné popisuje setkání natočené skrytou kamerou s česky hovořícím mužem, který nabízí na prodej dvě ženy. Reportér pořadu se vydával za majitele nevěstince v Londýně a sešel se u pumpy na dálnici u Rudné s mužem, který mu nabízel dvě ženy po 3500 eurech za měsíc. Při večerní schůzce zachycené skrytou kamerou muž tvrdí, že nyní mu každá v ČR vydělává 90.000 korun měsíčně. Dokument rovněž uvádí rozhovor s mladou Janou z košického sídliště Lunik 9, která se proti své vůli dostala do nevěstince v Amsterodamu. Odjela tam se svým přítelem v přesvědčení, že povedou normální život, ale přítel ji prodal do nevěstince. Po roce se jí podařilo uprchnout. Autoři dokumentu hovořili i se Slovákem Tiborem, který prohlásil, že se věnuje obchodu se ženami z chudých romských rodin na Slovensku, jež jsou v České republice zneužívány k prostituci.

Deloitte: Důvody výpovědi jsou v ČR stanoveny podrobněji než jinde

Zaměstnanci v ČR mohou dostat výpověď jen z podrobně vymezených důvodů, což je v porovnání s ostatními evropskými zeměmi spíše výjimečné. Vyplývá to z porovnávací studie právní úpravy výpovědí, kterou uskutečnila společnost Deloitte v osmnácti evropských zemích. Podobně konkrétní je u vyjmenování důvodů k propuštění ze zaměstnání jen Slovensko, a to díky společnému dědictví starého zákoníku práce z roku 1965. "Taxativní vymezení výpovědních důvodů překvapivě není zcela typické ani pro země bývalého východního bloku. Naopak, v tak sešněrované podobě, jakou užívá český a potažmo slovenský zákoník práce, téměř nemá v Evropské unii obdobu," uvedl advokát spolupracující s Deloitte Petr Suchý. Efekt současné úpravy je podle něj spíše diskutabilní, neboť vedlejším produktem neflexibilního rozvázání pracovního poměru může být v řadě případů deformace soutěže na trhu práce.

Loni zahynulo na silnicích nejméně lidí od roku 1990

V loňském roce zahynulo na českých silnicích 832 lidí, což je o 160 méně než předloni a zároveň nejméně od roku 1990. Vyplývá to z nových statistik policejního prezidia. Podle statistik také výrazně ubylo dopravních nehod, což je ovšem způsobeno především tím, že hranice škody pro hlášení nehod vzrostla na 100.000 korun. Nejtragičtějším měsícem na silnicích byl říjen, kdy zemřelo 97 lidí, nejnebezpečnějším dnem pro účastníky provozu byla sobota. V roce 2009 zaznamenala policie celkem 74.815 nehod, což je o téměř 86.000 méně než o rok dříve. Nižší je i počet zraněných - při kolizích se těžce zranilo 3536 lidí, lehce 23.777. Hmotná škoda při nehodách dosáhla téměř pěti miliard korun.

Zima v Praze má desátou oběť

Od začátku zimy v Praze na následky podchlazení zemřelo deset lidí. Naposledy v úterý umrzl v Hostivaři muž ve věku 35 let. V letošním kalendářním roce to je druhá oběť mrazů. ČTK to řekla mluvčí pražské záchranné služby Jiřina Ernestová. Každý den záchranáři zasahují u několika případů podchlazených lidí. Od začátku letošního roku byly podle mluvčí zdravotníci zavoláni k 26 případům podchlazených lidí. "Často je za tím opilost. Usnou na lavičkách nebo tramvajových zastávkách," podotkla Ernestová. Kvůli mrazivému počasí a sněhové kalamitě bezdomovci zaplnili loď Hermes. Ta má kapacitu 233 míst, od pondělí do pátku na ní přespalo v průměru 230 lidí bez přístřeší, informoval ČTK radní pro zdravotnictví Milan Pešák. "Naplnila se tak poprvé od otevření lodi její kapacita. I přesto je možné její prostory ještě přizpůsobit a kapacitu tak navýšit přibližně o čtyřicet míst k sezení," dodal radní.

Ornitologové o víkendu vyrazí sčítat vodní ptactvo

O víkendu budou čeští ornitologové sčítat ptáky na stovkách vodních ploch. Akci, která je součástí mezinárodního sčítání vodních ptáků, v polovině ledna pořádají už od roku 1966. Jejím hlavním cílem je monitoring početnosti vodních ptáků a jejich změn. Dlouholeté statistiky přinášejí ale ornitologům i zajímavé informace o reakci vodních ptáků na extrémní meteorologické podmínky různých zimních sezon. Letos budou pozorovat, nakolik vodní ptactvo reaguje na současnou poměrně vysokou sněhovou pokrývku. "V mírných zimách jsou u nás zjišťovány vyšší počty jednotlivých druhů racků, volavek a některých kachen. Naopak v tuhých zimách narůstají počty labutí velkých, skorců vodních a severských morčáků velkých," sdělili ČTK koordinátoři sčítání Zuzana a Petr Musilovi. Za víc než čtyřicet let, po které ornitologové početnost vodních druhů sledují, zjistili, že z 37 nejčetněji zastoupených druhů zimní populace 18 druhů přibývá, u sedmi druhů naopak početnost poklesla. Změny ve většině případů odpovídají celoevropským trendům.

Měření ve sv. Haštalu zatím nepotvrdilo možný hrob Anežky

Měření v kostele sv. Haštala neprokázalo, že by se na původně označeném místě skrývaly ostatky sv. Anežky, pátrání uvnitř kostela ale pokračuje. ČTK to řekl Leo Vrzal, který prováděl radarové měření. Už dřívější kontrolní měření podle něj ukázala, že by se něco mohlo skrývat na levé straně podesty oltáře. Původně se předpokládalo, že ostatky se nacházejí pod podestou. Podle Vrzala se musí provést ještě kontrolní měření, pak teprve bude možné zahájit případný archeologický průzkum. Správce kostela Vladimír Kelnar v pátek řekl, že zatím se nic přesného nezjistilo. Co nejdříve by mělo být odkryto několik částí podlahy a dohady by se měly definitivně vyvrátit, či potvrdit, uvedl. "Jde o stále předběžnou hypotézu," prohlásil. Místo nového zájmu se nachází o jeden metr dál od toho původně označeného. "Abychom předešli dalším spekulacím ohledně hrobu české světice, chceme, aby co nejdřív došlo k odkryvu několika částí podlahy a definitivně tak vyvrátit, či potvrdit panující dohady," dodal Kelnar z týnské farnosti, pod kterou sv. Haštal spadá.

Kameraman Ondříček je po operaci srdce, jeho stav je vážný

Filmový kameraman světové pověsti Miroslav Ondříček podstoupil ve středu v noci v pražské nemocnici v Motole akutní operaci kvůli výduti aorty. Jeho zdravotní stav je velmi vážný. ČTK to v pátek řekla mluvčí nemocnice Eva Jurinová. Náročný, několik hodin trvající zákrok u pětasedmdesátiletého tvůrce čtyř desítek celovečerních snímků podle ní dopadl po chirurgické stránce výborně. Miroslav Ondříček, blízký spolupracovník režiséra Miloše Formana, byl nominován na Oscara za snímky Ragtime a Amadeus. Na více než čtvrtině filmů pracoval tento člen Americké filmové akademie v USA. Mimo jiné snímal i turné Luciana Pavarottiho po Číně. Před šesti lety Ondříček převzal prestižní ocenění Americké unie kameramanů za přínos mezinárodní kinematografii. Je i držitelem Českého lva za dlouholetý přínos českému filmu, Křišťálovým glóbusem ho poctil karlovarský festival a za celoživotní dílo ho před pěti lety vyznamenala i Asociace českých kameramanů. V roce 2006 převzal medaili Za zásluhy.

Režisér Juraj Herz dostal v Německu prestižní filmovou cenu

Režisér Juraj Herz byl v rámci udílení předního německého kulturního ocenění - Bavorské filmové ceny - v Mnichově oceněn za režii česko-německého filmu Habermannův mlýn. Cena za režii je dotována částkou 20.000 eur (asi 519.000 Kč); stejný film uspěl i v herecké kategorii, kdy Mark Waschke získal Bavorskou filmovou cenu za nejlepší herecký výkon, dotovanou částkou 10.000 eur (asi 260.000 Kč). Informovala o tom agentura DPA. Snímek Habermannův mlýn je dramatem z války a v českých kinech by se měl objevit v březnu. Odehrává se v malé vesnici v tehdejších Sudetech mezi rokem 1938 a 1945 a je o osudu sudetského mlynáře a podnikatele Huberta Habermanna z Bludova, který se v krutých dobách snažil být lidský k Němcům i Čechům. Do jeho života fatálně zasáhl konec války, dávající průchod osobní mstě, národnostní zášti a hlavně závisti a touze po cizím majetku. Bavorská filmová cena je ve Spolkové republice druhá nejvýznamnější po Německé filmové ceně. Od roku 1979 ji uděluje vláda největší německé země Bavorska za mimořádné výkony v německé filmové tvorbě.

Režisérka Procházková získala na festivalu v Indii ocenění

Ocenění na mezinárodním filmovém festivalu v indickém městě Pune za režii filmu Kdopak by se vlka bál získala Maria Procházková. Osmý ročník festivalu skončil ve čtvrtek. O úspěchu české kinematografie ČTK informoval Petr Slavík za společnost Bontonfilm. Režisérka, scenáristka a výtvarnice Maria Procházková ve filmu v poetické rovině kombinuje prvky strašidelné pohádky O Červené Karkulce s dětskou komedií a psychologickým dramatem pro dospělé. Příběh malé Terezky se odehrává na pozadí krize vztahu jejích rodičů. Ta jejich problémy vnímá po svém a přetváří si je do dobrodružství. Příběh je navíc provázán s její oblíbenou pohádkou O Červené Karkulce, což je vlastně horor. Film viděli už diváci například na německém festivalu Berlinale. Různá ocenění snímek loni sbíral v České republice. Stal se například vítězem 22. ročníku festivalu českých filmů Finále v Plzni. Zlatý střevíček za nejlepší hraný film pro děti převzala Procházková na mezinárodním filmovém festivalu pro děti a mládež ve Zlíně. Několik cen obdržel snímek také na Dětském filmovém a televizním festivalu Oty Hofmana v Ostrově.

Praha hostí Eurokarneval 2010

Praha hostí karnevalové oslavy Eurokarneval 2010, jež až do 23. ledna nabídnou návštěvníkům zábavný program s nádechem benátského karnevalu. Do české metropole dorazí z ciziny i Česka 1300 hudebníků, tanečníků a šašků, kteří se představí na třech místech v centru města. Hlavní část oslav spojená s vystoupením hudebních a tanečních souborů se odehraje v posledních třech dnech akce. ČTK o tom informovala mluvčí festivalu Hana Tietze. Nejdůležitějším dějištěm Eurokarnevalu 2010 budou tři náměstí - Staroměstské, Václavské a Republiky. Ty se při této příležitosti promění v jarmareční tržiště. Festival se koná každý rok v jiném evropském městě. Soubory v minulosti navštívily například Paříž, Řím, Berlín nebo Benátky. V Praze se naposledy představily před čtyřmi lety. "Pražané mohou opět obdivovat krásné a často velmi kuriózní kostýmy a zatančit si v karnevalovém rytmu," uvedl Libor Votruba z pořádající společnosti Taiko.

V pražském kině Světozor začal 16. ročník Projektu 100

Projekce britsko-nizozemského snímku Fish Tank zahájila v pražském kině Světozor 16. ročník putovní přehlídky Projekt 100. Do května zavítá do 130 českých kin, na podzim bude pokračovat s poněkud pozměněným programem na Slovensku. Pořádající Asociace českých filmových klubů (AČFK) vybrala do letošní kolekce osm starších i nových titulů. Fish Tank režisérky a scenáristky Andrey Arnoldové získal Cenu poroty na festivalu v Cannes, britští kritici ho označují za nejlepší britský film roku. Bodoval i v Chicagu, Edinburghu, Stockholmu a na dalších místech. "Letošní Projekt 100 je zaměřen na temné, potlačené obzory hlavních hrdinů. Pomyslné jádro tvoří minikolekce takzvaných filmů noir, které zosobňují zmiňovaný ponor do existenciálních hlubin duše. Jsou to Hluboký spánek Howarda Hawkse s Humphreyem Bogartem a Lauren Bacallovou v hlavních rolích, Smlouva s vrahem Akiho Kaurismäkiho a Muž z Londýna maďarského režiséra Bély Tarra, ve kterém ztvárnil jednu z hlavních rolí Miroslav Krobot," řekl před zahájením přehlídky umělecký ředitel AČFK Pavel Bednařík.

Královéhradecké Divadlo Drak se opět představí v Praze

Městská knihovna v Praze a královéhradecké Divadlo Drak budou i letos pokračovat ve spolupráci - od konce ledna do konce března uvede tato scéna ve velkém sále centrální knihovny celkem čtyři inscenace. Nedělní představení budou opět určena rodinám s dětmi, na pondělní reprízy jsou zvány mateřské a základní školy. "Děti jsou naše nejmilejší a nejváženější publikum. Spontánní, neodpouštějící nudu, ale milující upřímnost. V blízkosti dětí objevujeme to pěkné v nás," komentoval cesty za pražským publikem umělecké šéf královéhradecké scény Jakub Krofta. Drak přiveze letos do Prahy novou inscenaci Do-re-mi-fa sůl nad zlato určenou pro první stupeň základních škol. Novinkou bude i Jánošík, který je určen pro žáky druhého stupně. Představení nazvaná Štěně nebo špenát a Bojí se tygři? jsou určeny těm nejmenším. Projekt byl zahájen loni na podzim a jeho cílem je představit tvorbu Divadla Drak pražskému publiku. Tato scéna patří k nejvýznamnějším domácím souborům, které svou tvorbu zaměřují na dětského diváka.

Buchlovické muzeum vystavuje vánoční dárky z let 1940 až 1990

Muzeum Podhradí v Buchlovicích na Uherskohradišťsku otevřelo výstavu nazvanou Krásné harampádí II. aneb Co jsme dostávali o Vánocích pod stromeček v letech 1940 - 1990. Expozici tvoří zhruba 500 předmětů, převažují především hračky. Jsou to věci, které jsme nemohli vyhodit a už je ani nevyhodíme, řekl ČTK organizátor a iniciátor výstavy Miloslav Hrdý. "Moje sestra je ochranitelka starých věcí. Vybral jsem jeden pokoj, který je zaházený hračkami. Mohlo si tam hrát deset až 15 dětí, aniž by si záviděly nějakou hračku. Tyhle věci jsou tedy základem výstavy, další donesli přátelé, kteří se o záměru dozvěděli," uvedl Hrdý. Návštěvníci si tak mohou prohlédnout panenky všech velikostí, medvídky, dřevěné hračky, autíčka, stavebnice, bagry či knížky od pohádek až po Verneovky. Součástí výstavy jsou ale také kdysi velmi oblíbená céčka, kuličky, staré sáňky nebo brusle. "Zajímavé jsou například takzvané "prcáky", brusle na prkýnku, na kterých se děti klouzaly po zamrzlé říčce.

Ze sportu:

Sjezdař Ondřej Bank obsadil sedmé místo v páteční superkombinaci Světového poháru ve švýcarském Wengenu. Pro českého sjezdaře je to třetí nejlepší výsledek kariéry. Poprvé v olympijské sezoně vyhrál Američan Bode Miller. "Je to dobrý a jsem rád, ale slalom jsem dole trošku podržel kvůli startovní pozici na olympiádu, protože nemám dostatek bodů. Kvůli tomu jsem neatakoval bednu. Příště to bude lepší," řekl Bank v rozhovoru ČTK. Dosud nejlépe byl třetí v superkombinaci v Beaver Creeku 2007, kde o rok dříve ve stejném závodu dojel šestý.

České biatlonistky vybojovaly ve štafetě Světového poháru v Ruhpoldingu šesté místo, což je jejich nejlepší výsledek v sezoně. Závod na 4x6 kilometrů vyhrály Švédky v čele s nejlepší dvojicí seriálu jednotlivkyň Helenou Jonssonovou a Annou Olofssonovou-Zidekovou. Za nimi skončily Rusky a Norky. České kvarteto se výrazně zlepšilo oproti předchozím štafetovým startům a poprvé se prosadilo do elitní desítky.

Start boulařky Nikoly Sudové na olympijských hrách ve Vancouveru je podle lékaře Vladislava Hospodára otázkou vnímání bolesti. Nestabilitu přetržených vazů české naděje vyřeší na míru vyrobená ortéza, kterou by měla akrobatická lyžařka mít za týden. Pokud bude schopna na olympiádě jet, tak určitě po tišícími léky.

Pistolářka Lenka Marušková se stala nejlepší sportovní střelkyní uplynulého roku v České republice. Druhý v anketě skončil skeetař Jan Sychra, třetí místo obsadil Miroslav Januš, legenda ve střelbě na běžící terč. Nejlepším juniorem a zároveň talentem roku je Miloš Slavíček, juniorský mistr světa ve skeetu. Výsledky jedenáctého ročníku ankety v pátek v Plzni vyhlásilo Prezidium Českého střeleckého svazu. Celkem se hlasování zúčastnilo 40 profesionálních trenérů a členů výkonného výboru svazu. Uplynulý rok byl z hlediska sportovní střelby nejúspěšnější v dosavadní historii Česka i Československa. Na mistrovství světa a mistrovstvích Evropy získali tuzemští sportovní střelci celkem šestatřicet medailí.

Olympijská vítězka Kateřina Emmons na Velké ceně Plzně potvrdila, že během mateřské pauzy nezapomněla nic ze své střelecké jistoty. Suverénním způsobem vyhrála soutěž ve střelbě ze vzduchové pušky a celkovým nástřelem 504,4 bodu dokonce o pouhých šest desetin zaostala za hodnotou světového rekordu.

Krátce o sobotním počasí v České republice:

Většinou zataženo nízkou oblačností, ojediněle slabé sněžení. Teploty minus 4 až 0 stupňů Celsia.

15-01-2010