Denní souhrn zpráv Zprávy

14-01-2010

Kohout schválil pět milionů korun jako pomoc pro Haiti

Ministr zahraničí Jan Kohout schválil poskytnutí humanitární pomoci pro zemětřesením postižené Haiti ve výši pět milionů korun. Je to nejvyšší možná částka, o jaké může ministerstvo zahraničí (MZV) rozhodnout bez schválení vlády. Peníze půjdou prostřednictvím Dětského fondu OSN (UNICEF) na obnovu zdrojů pitné vody, sdělilo MZV v tiskové zprávě. Rozpočet MZV na humanitární pomoc do zahraničí pro rok 2010 je 73 milionů. Kč. Loni ministerstvo poskytlo humanitární pomoc v celkové výši 85 milionů Kč. Na Haiti proudí pomoc i prostřednictvím neziskových organizací. Jen na kontech organizace Člověk v tísni se už sešlo okolo 1,3 milionu korun. Sbírky zorganizovaly i další organizace, například ADRA už vybrala asi 700.000 korun. Přispět hodlá i česká vláda, o výši pomoci rozhodne na svém pondělním zasedání.

Češi posílají peníze na pomoc Haiti. Jen na kontech organizace Člověk v tísni se už sešlo okolo 1,3 milionu korun. Peníze lidé mohou posílat na konto 40954095/0300 u ČSOB. Od středy fungují dárcovské SMS ve formě "DMS SOSHAITI" odesílané na číslo 87777. Přispět mohou zájemci rovněž na konto Arcidiecézní charity Olomouc, která na Haiti již několik let řídí humanitární projekty. Číslo konta u Komerční banky je 35-1868350237/0100, variabilní symbol 99999. Dárcovská SMS pro charitu má tvar DMS_HAITI na číslo 87777. Sbírky zorganizovaly i další organizace, například ADRA už vybrala asi 700.000 korun

Český kněz na Haiti i pracovnice charity jsou v pořádku

Kněz Roman Musil z Arcidiecézní charity Olomouc a její spolupracovnice Eva Dostálová, kteří působí na zemětřesením postiženém Haiti, jsou v pořádku. Musil to ve středu večer sdělil v e-mailech svému ústředí a přátelům. E-maily má ČTK k dispozici. Musil byl v úterý v severní části země, kde byly otřesy jen slabé, a nebyl nijak postižen. "Já se teď nacházím na severu země v Port-de-Paix, kde nás to zasáhlo jen silou 1,5 stupně Richterovy stupnice, a přesto se tu všechno klepalo jako sulc. S Port-au-Prince to zatřáslo se 7,3 stupně a situace je tam příšerná," napsal Musil svému ústředí do Olomouce. V dalším e-mailu později napsal, že spolupracovnice olomoucké charity Eva Dostálová se nachází v Gonaives, tedy v oblasti, která nebyla živelnou pohromou tolik postižena. "Eva je v pořádku, asi před hodinou jsem s ní mohl na chvíli přes mobil mluvit, než zase spadnul signál," uvedl v e-mailu ve středu večer Musil. V Port-de-Paix stále prší a malé záchvěvy zemětřesení se neustále vracejí. Dodal, že atmosféra je tam velice stísněná, protože snad není nikdo, kdo by o někoho neměl strach. Kněz se bude snažit dostat do postižených oblastí. Situaci ale kromě zhroucení infrastruktury komplikuje také déšť.

Liberečtí dobrovolníci pomohou na zpustošeném Haiti, vyšlou tým

Dobrovolníci z liberecké společnosti Hand for Help (HfH) pomohou na Haiti, kde při zemětřesení zahynuly desetitisíce, nebo dokonce statisíce lidí. Pokud HfH získá na misi rychle peníze, odletí na Haiti nejpozději v sobotu asi osmičlenná výprava i s kynology a se psy na vyhledávání zavalených lidí. V opačném případě pocestuje na Haiti pravděpodobně za deset až 14 dní o něco větší tým zdravotníků s malou polní nemocnicí. ČTK to řekl ředitel HfH Jaromír Dolanský. "Výprava s kynology má smysl jenom tehdy, když odletí do soboty. Pak už by psi nacházeli pravděpodobně jenom mrtvá těla," dodal Dolanský. Věří, že by peníze mohl získat do soukromých sponzorů nebo od ministerstva zahraničí. Osmičlenná mise HfH s kynology, zdravotníky a s technikem by potřebovala nejvýše milion korun, na místě katastrofy by pracovala přibližně dva týdny. HfH pomáhala po zemětřeseních v Turecku, Íránu, Pákistánu a po cunami na Srí Lance. V Pákistánu měla nemocnici z polyuretanu, velikou přibližně jako přízemní rodinný domek. "Na Haiti počítáme s o něco větší nemocnicí než v Pákistánu. Zůstala by tam tři až šest měsíců, členové mise by se střídali," shrnul Dolanský.

Topolánek: ODS nepodpoří návrhy prohlubující deficit

Jakékoli kroky, které by vedly ke zvýšení schodku státního rozpočtu, považuje předseda ODS Mirek Topolánek stejně jako premiér Jan Fischer za velmi nebezpečné. Shodli se na tom na schůzce ve Strakově akademii. Topolánek Fischerovi sdělil výhrady své strany k protikorupčnímu balíčku, který vláda poslala v pondělí do sněmovny. ODS ho považuje za příliš represivní. Například korunní svědek by podle občanských demokratů neměl být úplně osvobozen, za spolupráci by mohl doufat pouze ve snížení trestu. Výhrady má ODS i k tématu odposlechů a protikorupčních agentů. Topolánkovi se nelíbí ani to, že by policisté mohli hlouběji nahlížet do daňových řízení. ODS chce naopak navrhnout, aby na internetu byl zveřejňován celý "životopis" jednotlivých výběrových řízení. Premiér Fischer uvedl, že vláda počítala s tím, že návrh legislativních protikorupčních opatřeních může vyvolat kontroverzi, proto kabinet počítá s důkladnou diskusí ve sněmovních výborech.

KSČM podle očekávání podpoří ve sněmovně návrhy levice

Komunisté i po jednání svého předsedy Vojtěcha Filipa s premiérem Janem Fischerem setrvají na svém postoji k sociálním předlohám ve sněmovně. Po schůzce to novinářům řekl Filip s tím, že zvýšení schodku, které přijetí návrhů znamená, je možné kompenzovat šetřením v resortech. Komunisté chtějí zopakovat svůj návrh na zřízení vyššího počtu daňových pásem, sami jej však prosadit nemohou. "Závěr samozřejmě nepřekvapil, všichni se chováme konsistentně," komentoval to premiér. Jeho vláda je proti návrhům na takzvaný třináctý důchod či opětovné proplácení prvních tří dnů nemocenské i zvýšení mateřské zpět na úroveň loňského roku. Z návrhů má největší šanci uspět právě zvýšení mateřské, které by ale znamenalo prohloubení deficitu přibližně o 1,5 miliardy korun.

Fischer je připraven jednat o financování sportu

Premiér Jan Fischer je připraven jednat o financování sportu. Nechce, aby mezi sportovci rostla nervozita. O schůzku stranických expertů k tomuto tématu jej požádal předseda ODS Mirek Topolánek. Podle jeho názoru totiž společnost Sazka, která byla zřízena, aby z výnosu loterií sport podporovala, neplní svou funkci. Podle premiéra však otázku financování sportu nelze redukovat pouze na problém společnosti Sazka, i když ta v něm prý hraje svou roli. Věc chce nejprve prodiskutovat s ministrem financí Eduardem Janotou i dalšími zainteresovanými členy vlády a pak je prý připraven iniciovat potřebná jednání. V době krize, kdy klesá množství peněz od sponzorů, by se podle Topolánka mohl sport především na nižších úrovních dostat do velkých finančních problémů. ODS prý chce k tématu svolat setkání v březnu.

Loni v říjnu Topolánek vyzval Nejvyšší kontrolní úřad, aby prověřil hospodaření loterijní společnosti a ředitele Sazky Aleše Hušáka k uskutečnění nezávislého auditu firmy. Sazka prý nezvládá platit slíbenou jednu miliardu korun ročně sportovním svazům, které tak zvyšují své požadavky na státní rozpočet. Zisk Sazky byl podle tehdejších Topolánkových slov v trvalém poklesu. Sazka tvrzení odmítla a upozornila, že patří k nejziskovějším českým firmám. Podle médií však její hospodaření táhnou ke dnu především splátky miliardových dluhů za stavu arény v pražských Vysočanech. Kvůli docházejícím financím Sazka v letošním roce nepodpoří ani ceny, které udělovala v oblasti filmu, divadla a tance. Český rozhlas zveřejnil informaci, že šéf Sazky Hušák vlastní luxusní sídlo na ostrově Menorca v přepočtu za přibližně 60 milionů korun. Akcionáři Sazky, kterými jsou právě sportovní svazy, přitom podle rozhlasu nemají informace ani o výši platů vrcholných manažerů společnosti. Dlouholetý předseda dozorčí rady Jaroslav Pekař připouští, že informace o platech manažerů v čele s Hušákem jsou pro akcionáře nedostupné. "Jaký je plat Aleše Hušáka, neumím říct. A dozorčí rada to také neví," uvedl. Na dotaz, kdo schvaluje plat managementu, odpověděl: "Nevím, jestli Aleš Hušák sám."

Janota: ČR do roku 2013 nesplní rozpočtový požadavek EU

Česko podle ministra financí Eduarda Janoty nesplní požadavek Bruselu, aby do roku 2013 snížilo podíl deficitu státního rozpočtu na hrubém domácím produktu pod tři procenta. Janota to řekl Lidovým novinám. "Zatím nejsme schopni snížit výdaje v roce 2011 a 2012 o jedno procento z letošních 5,3 nebo 5,4 procenta tak, jak požaduje EU," uvedl. Vláda podle ministra přizná Bruselu neschopnost snižovat rozpočtový deficit do konce ledna. Do Bruselu chce doručit tzv. konvergenční program a také plán, jak by měl stát postupovat, aby ho nezaskočil ekonomický růst po odeznění recese. "Konvergenční program ale nebude pro Brusel veselé čtení," varoval Janota. Pokud se snížení schodku pod tři procenta HDP do roku 2013 nepodaří, stane se přijetí eura v ČR ve střednědobém horizontu utopií. Již letos Česko s největší pravděpodobností bude moci očekávat zahájení řízení kvůli vysokému schodku státního rozpočtu.

ČSÚ: Průmyslová výroba v listopadu klesla o 0,1 procenta

Průmyslová výroba v Česku loni v listopadu meziročně klesla o 0,1 procenta. V říjnu zaznamenala pokles o 7,2 procenta. Stavební produkce ve stálých cenách se meziročně zvýšila o 7,8 procenta, v říjnu byla vyšší o 0,1 procenta. Informoval o tom Český statistický úřad. K meziročnímu poklesu průmyslové produkce podle statistiků v listopadu nejvíce přispěla výroba strojů a zařízení, výroba ostatních nekovových minerálních výrobků a výroba elektrických zařízení. Průmyslová produkce rostla nejvíce u motorových vozidel, přívěsů a návěsů, potravinářských výrobků a pryžových a plastových výrobků. K meziročnímu růstu stavební produkce nejvíce přispělo inženýrské stavitelství. Také produkce pozemního stavitelství po 13 měsících vzrostla. Po očištění od vlivu počtu pracovních dnů stavebnictví vzrostlo o 6,4 procenta.

OP Prostějov bude šít čtyři dny v týdnu, asi navrhne insolvenci

Pracovníci prostějovského Oděvního podniku, jehož vedení zřejmě požádá soud o zahájení insolvenčního řízení, budou od příštího týdne pracovat kvůli úbytku zakázek jen čtyři dny v týdnu. Dohodlo se na tom vedení firmy s odboráři. ČTK to řekla předsedkyně podnikového výboru odborového svazu OP Helena Vyroubalová, potvrdil to i mediální zástupce firmy Karel Samec. Vedení největšího domácího oděvního podniku, který zaměstnává 1500 lidí, je nadále přesvědčeno, že zachování výroby a zaměstnanosti je reálné i v rámci insolvenčního řízení. O zahájení insolvenčního řízení požádá vedení OP podle zdroje ČTK zřejmě příští týden. Mělo by tak učinit proto, že věřitelské banky, kterým firma dluží 1,2 miliardy korun, firmě neudělily souhlas s předinsolvenčním moratoriem, které by podnik až na čtyři měsíce ochránilo před věřiteli.

Česko prohrálo u soudu EU spor s Bruselem o důchodové pojištění

Česko prohrálo u Evropského soudního dvora v Lucemburku, který je vůbec nejvýše postaveným soudem v EU, spor s Evropskou komisí o důchodové pojištění zaměstnanců. Češi totiž do svého práva nezavedli evropskou směrnici, která penzijní pojištění upravuje. Měli tak přitom učinit do září roku 2005. ČTK o tom informoval Evropský soudní dvůr. Sankcím se ČR ale zatím vyhne, bude muset nejspíš zaplatit jen soudní výlohy, které jsou zanedbatelné.

O návrhu rozpustit Dělnickou stranu rozhodne soud asi v únoru

Nejvyšší správní soud odročil jednání o Dělnické straně na neurčito. O vládním návrhu na rozpuštění strany rozhodne zřejmě v únoru. O termínu budeme informovat, uvedl soudce Vojtěch Šimíček. Soud projednával osud Dělnické strany čtyři dny. V závěrečném návrhu advokát vlády Tomáš Sokol uvedl, že provedené důkazy prokázaly důvodnost návrhu na rozpuštění strany. DS je podle Sokola rasistická, xenofobní, násilnická, vyvolává nepokoje a spolupracuje s Národním odporem a dalšími ultrapravicovými organizacemi v Česku i zahraničí. Předseda Dělnické strany Tomáš Vandas v závěrečné řeči označil proces za politický. Vláda prý návrh podala kvůli vzrůstající popularitě DS. Důkazy o protiprávní činnosti Dělnické strany chybí, uvedl Vandas.

Zadržení příznivci krajní pravice byli obviněni

Tři lidé zadržení při středeční akci Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) byli obviněni z trestného činu podpory a propagace hnutí směřujících k potlačení práv a svobod člověka. Dvěma dalším, kteří jsou od loňského října ve vazbě, bylo obvinění rozšířeno a šestého, který je ve výkonu trestu za jiný trestný čin, obvinění čeká. ČTK to řekla mluvčí Obvodního státního zastupitelství Prahy 1 Šárka Pokorná. Detektivové z ÚOOZ akci s krycím názvem Lota II, která je pokračováním loňského říjnového zatýkání, zahájili ve středu v ranních hodinách a pohybovali se v Praze, Brně, Jihlavě a ve Světlé nad Sázavou.

Rath neuspěl u soudu, Reflex se mu nemusí omluvit za karikaturu

Středočeský hejtman a poslanec David Rath (ČSSD) neuspěl ve svém sporu s vydavatelstvím Ringier kvůli karikatuře, která ho na titulní straně týdeníku Reflex zpodobnila jako nacistického diktátora Adolfa Hitlera. Pražský městský soud rozhodl, že se mu vydavatelství nemusí omlouvat. Rozhodnutí není pravomocné. Rathův právník Jan Mach novinářům řekl, že se proti verdiktu odvolá.

Domácí vězně budou od r. 2011 hlídat elektronické náramky

Elektronické hlídání domácích vězňů bude zavedeno podle ministerstva spravedlnosti příští rok. Původně mělo platit už letos, ministerstvu spravedlnosti se ale nepodařilo získat na projekt peníze z Evropské unie. Bude tak hrazen jen ze státního rozpočtu. Úřad nyní dokončuje zadávací dokumentaci pro výběr dodavatele elektronických náramků, které budou monitorovat pohyb vězňů. Na jednání sněmovního bezpečnostního výboru to uvedl náměstek ministryně Pavel Staněk. Domácí vězení zavedl od ledna nový trestní zákoník. Soudy zatím tento trest podle dostupných informací uložily v jednom případě. Odsouzené bude hlídat do zavedení elektronických náramků probační a mediační služba.

Sněmovní školský výbor podpořil vznik středočeské vysoké školy

Sněmovní školský výbor na svém výjezdním zasedání v Kutné Hoře podpořil vznik středočeské vysoké školy. Předkladatelé přišli s návrhem, že by nemuselo nutně jít o univerzitu, ale mohla by vzniknout vysoká škola s bakalářskými obory. Tuto změnu výbor uvítal. Doporučil kraji, aby nový koncept neuniverzitní bakalářské školy předložil vládě a aby podal návrh na předběžnou akreditaci studijních oborů. Náměstek hejtmana Marcel Chládek (ČSSD) rozhodnutí výboru uvítal. Domnívá se, že nynější koncept školy je natolik propracovaný, že by měl projít všemi schvalovacími orgány. Podle předsedy sněmovního školského výboru Waltera Bartoše (ODS) je univerzit v Česku dostatek a založení další by vzhledem k očekávanému demografickému vývoji znamenalo výrazné snížení jejich kvality. "Na druhé straně je výrazná poptávka po takzvaných profesních bakalářích, což velice dobře může právě plnit neuniverzitní vysoká škola," konstatoval.

Škola se měla původně jmenovat Královská univerzita Střední Čechy v Kutné Hoře. Předkladatelé ho v nynějším návrhu změnili na Středočeská vysoká škola v Kutné Hoře. Transformovat by měla pět středočeských vyšších odborných škol, k tomu vznikne několik dalších fakult. Měla by mezi nimi být mimo jiné fakulta humanitárních věd a umění v Kutné Hoře, fakulta hotelnictví, cestovního ruchu a gastronomie v Poděbradech, fakulta sociálních studií v Mladé Boleslavi nebo fakulta zdravotnická, medicínských technologií a farmacie v Příbrami. Oficiálním sídlem školy má být jezuitská kolej v Kutné Hoře.

Prezident jmenoval 13 rektorů VŠ

Prezident jmenoval 13 rektorů vysokých škol. Od února tak polovina veřejných vysokých škol bude mít nového či staronového šéfa. Mnoho z rektorů totiž svou školu vede už nyní a od příštího měsíce jim pouze začne druhé funkční období. Mezi jmenovanými nechyběli třeba šéfové dvou nejstarších českých vysokých škol, Univerzity Karlovy a olomoucké Univerzity Palackého. Na slavnostní ceremoniál na Pražský hrad přijeli i rektoři z Brna, Pardubic, Ostravy a Liberce. Co se týká pražských škol, prezident Václav Klaus oficiálně jmenoval do funkce rektory Karlovy univerzity, Vysoké školy ekonomické, Akademie výtvarných umění, České zemědělské univerzity a Českého vysokého učení technického.

V Česku jezdí nejméně milion aut se stočeným tachometrem

Po českých silnicích jezdí nejméně jeden milion osobních aut s podvodně sníženým počtem ujetých kilometrů na tachometru. Vyplývá to z údajů expertní společnosti Cebia. Podle ředitele Cebie Martina Pajera působí podvodné manipulace s tachometry škody kolem šesti miliard korun ročně. "Dodatečným snížením počtu najetých kilometrů totiž nepoctivci snadno zvýší prodejní cenu vozu o desítky tisíc Kč," uvedl. S přetočeným tachometrem se podle něj prodávají zhruba dvě pětiny ojetin. Ojeté vozy se sníženým počtem najetých kilometrů se objevují v soukromých inzerátech i v autobazarech včetně těch velkých, jako je AAA Auto. Právě největší autobazar v zemi AAA se rozhodl, že bude u všech prodávaných aut nad 100.000 korun stav tachometru ve spolupráci s Cebií od pátku garantovat.

Rozloučení s Ivanem Medkem proběhlo v pražském Břevnově

V bazilice svaté Markéty v Břevnovském klášteře se ve čtvrtek dopoledne konalo poslední rozloučení s kancléřem bývalého prezidenta Václava Havla, novinářem a muzikologem Ivanem Medkem. Ivan Medek zemřel 6. ledna ve věku 84 let. Na poslední cestě ho doprovodili členové rodiny i Václav Havel nebo premiér Jan Fischer. S Medkem se přišli rozloučit také senátoři Jiří Dienstbier a Petr Pithart, předseda ODS Mirek Topolánek, kancléř prezidenta Václava Klause Jiří Weigl nebo někdejší zpravodajka Svobodné Evropy Lída Rakušanová. Medek patřil mezi signatáře Charty 77. V srpnu 1978 byl ale po útoku StB přinucen emigrovat do Vídně. Ještě v listopadu 1989 četl jako redaktor Hlasu Ameriky do éteru spolu s kolegy jména signatářů manifestu Několik vět a v roce 1990 už byl v Praze "k dispozici" Václavu Havlovi. Za svoji práci i postoje získal Ivan Medek mimo jiné Řád T. G. Masaryka III. třídy (1991), medaili Za zásluhy (1999), čestnou plaketu předsedy vlády ČR (2008) a loni v únoru novinářskou cenu Ferdinanda Peroutky.

V Praze zemřel slavný lahůdkář Jan Paukert

Ve věku 91 let zemřel v Praze po krátké těžké nemoci pražský lahůdkář Jan Paukert. ČTK to za rodinu známého prvorepublikového podnikatele řekl Richard Švec. Rozloučení se zesnulým by se mělo uskutečnit příští týden. Lahůdkář Jan Paukert je považovaný za "vynálezce" tradičního českého chlebíčku. Jeho podnik navštěvovaly známé osobnosti, jako Ema Destinnová, Vlasta Burian, Jan Werich a Jiří Voskovec, Hugo Haas či Lída Baarová. Paukertovy lahůdky zásobovaly také stůl rodiny prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka.

Výstava básníka Kuběny zahájila cyklus Jaro s Šestatřicátníky

Výstava expresivních olejů a kreseb básníka Jiřího Kuběny bude až do 31. ledna první akcí cyklu Havlova první parta aneb Jaro s Šestatřicátníky v pražské Knihovně Václava Havla. Cyklus připomene první umělecké společenství, které exprezident Havel kolem sebe vytvořil v polovině 50. let. Od února do května zde během pěti literárních večerů své verše představí Kuběna, Viola Fischerová, Josef Topol, Věra Linhartová a Václav Havel. Významný český básník Jiří Kuběna, vlastním jménem Jiří Paukert, je povoláním historik umění. V padesátých letech spolupracoval s Šestatřicátníky Václavem Havlem či Josefem Topolem, publikoval v 60. letech, poté dlouho vydávat nesměl a prožíval normalizační izolaci v samizdatu. Po roce 1989 mimo jiné působil jako kastelán hradu Bítov.

V Praze začíná filmový Projekt 100

Projekce britsko-nizozemského snímku Fish Tank zahájila v pražském kině Světozor 16. ročník putovní přehlídky Projekt 100. Do května zavítá do stovky kin a na podzim bude pokračovat na Slovensku. Do letošní kolekce vybrali zástupci pořádající Asociace českých filmových klubů osm snímků. Budou mezi nimi Hawksův Hluboký spánek, Smlouva s vrahem Akiho Kaurismäkiho a Muž z Londýna Bély Tarra, ve kterém ztvárnil jednu z hlavních rolí divadelní režisér Miroslav Krobot. Dostane se i na klasiku přelomu 60. a 70. let.

Památník Velké Moravy ukáže příběh "obyčejného" Slovana Mojslava

Slovácké muzeum v Uherském Hradišti dokončilo modernizaci Památníku Velké Moravy ve Starém Městě. Náklady si vyžádaly částku zhruba 30 milionů korun. Návštěvníky kromě opravené budovy čeká zejména nová multimediální expozice, která je postavena na životním příběhu jednoho Slovana, jehož autoři výstavy pojmenovali Mojslav. Veřejnost si znovuotevřený památník bude moci prohlédnout poprvé v sobotu, nově bude otevřen celoročně včetně víkendů.

Předešlou expozici tvořily vitríny s archeologickými nálezy doplněné texty. Autoři nové, Luděk Galuška z Moravského zemského muzea v Brně a Miroslav Vaškových, vedoucí archeologického oddělení Slováckého muzea, se rozhodli výstavu postavit na příběhu Slovana, pohřbeného v 9. století na pohřebišti ve Starém Městě Na Valách. Jeho život ukazují asi dvě desítky figurín v životní velikosti, zobrazujících dětství, přijetí mezi bojovníky, příchod Cyrila a Metoděje či Mojslavův odchod ze života. "Snažili jsme se to oživit a udělat atraktivnější. Ve vitrínách jsou sice i archeologické nálezy, ale 'gró' expozice je postaveno na tom příběhu. Tomu jsou přizpůsobeny i texty, které jsou i namluveny na sluchátkách, takže každý si může poslechnout poměrně podrobný komentář k historii i k předmětům ve vitrínách," doplnil Vaškových. Výstavu tvoří kolem dvou set předmětů z archeologických výzkumů ze Starého Města a z Uherského Hradiště. Památník Velké Moravy patří mezi nejvýznamnější národní kulturní památky. Budova byla postavena v letech 1959 až 1960 nad základy první objevené a uznané stavby z doby velkomoravské, kostela Na Valách.

Zámek ve Slavkově nabídne celodenní túru po napoleonském bojišti

Zámek Slavkov-Austerlitz na Vyškovsku letos nabídne milovníkům vojenské historie a císaře Napoleona nový, "zážitkový" celodenní program nazvaný Po stopách napoleonských válek na Moravě. Lidé si budou za doprovodu průvodce moci prohlédnout nejrůznější části bojiště, místa bitvy tří císařů, a zhlédnout i řadu bojových ukázek. Na veletrhu Regiontour v Brně to novinářům řekl ředitel zámku Slavkov-Austerlitz Aleš Šilhánek.

Zlínská zoo hlásí nejúspěšnější chovatelský a hospodářský rok

Zlínská zoologická zahrada vloni zažila nejúspěšnější rok ve své více než 60leté historii. Do areálu přišlo rekordních 507.330 lidí, o 4000 více než v dosavadním rekordním roce 2007. Zoo byla loni finančně soběstačná asi ze 70 procent, což je jeden z nejvyšších podílů v rámci všech zoo v ČR. ČTK to řekla mluvčí zlínské zoo Romana Bujáčková. Mimořádně úspěšný rok zaznamenali chovatelé. Po 26 letech se jim podařilo odchovat tři mláďata tygra ussurijského, po pěti letech se narodilo sedmé mládě lachtana hřivnatého a poprvé v historii zoo se podařil odchov mláděte supa bělohlavého. Mládě bylo navíc převezeno do záchranné stanice v Bulharsku, odkud bude vypuštěno do volné přírody. Letošní rok bude ve znamení 80. výročí chovu exotických zvířat v Lešné. Stavbaři dokončí první etapu jedné z nevýznamnějších stavebních investic - africké expozice s názvem Etiopie. S jejím otevřením se počítá o prázdninách. V Etiopii vyniknou zejména paviáni dželada, kteří v lešenské zoo zatím nejsou. Expozici s nimi budou sdílet damani, blízcí příbuzní slonů. Vyroste zde i největší ptačí voliéra s ocelovou sítí v českých zahradách.

Počasí v pátek

Zataženo nízkou oblačnosti, ojediněle skoro jasno, slabé sněžení nebo mrznoucí mrholení a mrznoucí mlhy. Teploty -4 až 0 stupňů Celsia.

14-01-2010