Denní souhrn zpráv Zprávy

12-01-2010

Štefan Füle má uznání poslanců z EU

Český kandidát na eurokomisaře pro rozšíření Evropské unie Štefan Füle po svém úterním vystoupení před europoslanci sklidil úspěch napříč politickými stranami. Vyplývá to z odpovědí poslanců všech důležitých parlamentních frakcí, které získala ČTK. Podle některých byl bývalý český ministr pro evropské záležitosti dokonce lepší než unijní ministryně zahraničí Catherine Ashtonová, která v parlamentu vystupovala v pondělí. Prakticky jediná kritika na Füleho adresu zazněla z úst nizozemského krajně pravicového europoslance Barryho Madlenera. Ten se kandidáta přímo zeptal na jeho členství v komunistické straně a vyzval jej, aby se omluvil. Füle tak ale přímo před europoslanci neučinil, v českých médiích se však již několikrát omluvil. Barry Madlener prý ale nemá pochyby, že Füle funkci eurokomisaře zvládne. "Bylo to mimořádně profesionální vystoupení. Celou oblast zná velmi dobře a podal opravdu vybroušený diplomatický výkon," uvedl britský konzervativní poslanec Charles Tannock. Podle něj byl Füleho výkon dokonce lepší než v případě Britky Ashtonové, kterou někteří europoslanci kritizují kvůli nedostatečným znalostem a vágnímu vystoupení.

Albrightová, Kohout a experti hovořili o potvrzení závazků NATO

Nová strategická koncepce Severoatlantické aliance (NATO) by měla posílit obranné záruky pro státy střední a východní Evropy. Na úterní pražské konferenci k novému aliančnímu dokumentu se na tom shodli ministr zahraničí Jan Kohout a senátor Alexandr Vondra. Konference měla být českým příspěvkem do debaty o nové strategii NATO. Hlavním tématem byl pohled středoevropských zemí na koncepci a vztahy s Ruskem. Setkání se zúčastnila bývalá americká ministryně zahraničí Madeleine Albrightová, která vede expertní skupinu pro přípravu koncepce, i další členové tohoto týmu. Albrightová po skončení konference řekla, že NATO potřebuje znovu ujistit své členy o tom, že pátý článek úmluvy o vzájemné pomoci v případě napadení platí i v nových bezpečnostních podmínkách. Zároveň podle ní NATO musí nově nastavit své vztahy s Ruskem. Aliance i Spojené státy podle ní nyní hledají nový přístup k Rusku a řeší, jakou by měl mít formu.

Český helsinský výbor předal čínské ambasádě protestní dopis

Předsedkyně Českého helsinského výboru Anna Šabatová a signatář Charty 77 Jiří Gruntorád se v úterý pokusili předat na čínské ambasádě otevřený dopis, kterým žádají zastavení stíhání a propuštění čínského obhájce lidských práv Liou Sia-paa. Zástupci velvyslanectví list odmítli přijmout, aktivisté ho proto vhodili do schránky ambasády. Minulý týden na bránu čínského zastupitelského úřadu neúspěšně klepal také bývalý český prezident Václav Havel s biskupem Václavem Malým a hercem Pavlem Landovským. Šabatová a Gruntorád se na rozdíl od Havla dostali na recepci ambasády. Čínský atašé jim ale oznámil, že dostal od velvyslankyně příkaz dopis nepřijmout. Šabatová ČTK řekla, že ji přístup ambasády mrzí. "Přesto si myslím, že to smysl mělo, je to případ, kdy jsme nemohli mlčet," dodala. Liou Sia-pao byl v prosinci 2009 odsouzen k jedenáctiletému vězení za údajné podvracení státu. Odsouzený disident je spoluautorem Charty 08, která se inspirovala někdejší iniciativou československých disidentů Charta 77. Důležité je podle Šabatové zmínit, že Čína jako jeden z prvních signatářů podepsala Všeobecnou deklaraci lidských práv, z níž vyplývá právo petiční i právo zastávat vlastní názor a vyjadřovat se k věcem.

Komory mají méně peněz na zahraniční cesty, sněmovna je omezí

Senát i sněmovna mají letos méně peněz na zahraniční cesty než loni. Členové sněmovních výborů vyjedou do ciziny i s ohledem na jarní volby méněkrát než v uplynulém roce. Vedení parlamentních komor i jejich výbory nebudou jezdit hned za sebou do stejných zemí, řekli po úterním pracovním obědě předsedové Senátu a sněmovny Přemysl Sobotka (ODS) a Miloslav Vlček (ČSSD). V zahraničních cestách nejsou podle Sobotky mezi komorami kolize. "Není tady žádný rozpor, ať už na úrovni předsedů, nebo výborů," uvedl. Vedení Senátu a sněmovny budou dál koordinovat cesty výborů, aby nejely v jednom měsíci do stejné země, podotkl Vlček. Sobotka a Vlček ladili zahraniční cesty i při nedávném obědě s prezidentem Václavem Klausem. "Můžeme rukoudání říci, že nepoletíme a nepojede do stejné země, pokud to nebude vyžadovat jiná mezinárodní skutečnost, která vznikne," zdůraznil Sobotka. Obě komory jednají o zahraničních cestách i o jejich o obsahu s ministerstvem zahraničí, dodali jejich šéfové.

MPO: Ekonomice se již podařilo překonat celosvětovou recesi

Česká republika je jednou ze zemí, které se již podařilo překonat celosvětovou recesi. Výkonnost ekonomiky sice zatím zaostává za úrovní roku 2008, ale hlavní trendy v jednotlivých sektorech hospodářství svědčí o postupném zotavování ekonomiky. Vyplývá to z čtvrtletní analýzy vývoje české ekonomiky, kterou zveřejnilo ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO). "Hlavní tendence, které se projevily ve třetím čtvrtletí, naznačují, že česká ekonomika se pozvolna zotavuje. Předpokládáme proto, že po meziročním poklesu hrubého domácího produktu v roce 2009 zhruba o čtyři procenta, dojde v roce 2010 k obratu s tím, že hospodářský růst by mohl dosáhnout přibližně jednoho procenta," uvedlo MPO. Vývoj české ekonomiky podle ministerstva koresponduje s celkovou ekonomickou situací v Evropě. "Také země eurozóny zaznamenávají trend meziročního poklesu s tím, že ve třetím čtvrtletí se tento propad zmírnil... Současně skončila recese, která trvala pět čtvrtletí," uvádí materiál. O křehkosti nastupujícího oživení ovšem podle analýzy svědčí říjnový pokles průmyslové výroby.

MMR: V Česku čeká na rekonstrukci více než 1,4 mil. bytů

V Česku čeká na rekonstrukci více než 1,4 milionu bytů. Na 600.000 z nich se nachází v panelových domech, dalších 800.000 bytů je v nepanelových budovách. S pomocí úrokových dotací Státního fondu rozvoje bydlení (SFRB) bylo od roku 2001 opraveno zatím 340.000 bytových jednotek, sdělilo v tiskové zprávě ministerstvo pro místní rozvoj (MMR). SFRB poskytl od roku 2001 na úrokové dotace v rámci programu Panel celkem 12,5 miliardy korun. Do roku 2009 pomáhal program jen rekonstrukcím panelových domům, od loňska můžou dotace z programu se změněným názvem Nový panel směřovat i na opravy nepanelových budov. Dotace investorům usnadňují přístup k bankovním úvěrům. Dotace jim v závislosti na rozsahu oprav umožňuje snížit výši úroku až o čtyři procenta. Hlavním cílem programu je motivovat investory k celkové rekonstrukci a modernizaci domů. SFRB dosud nemá ze zákona zajištěné peníze pro své fungování. Příjmem SFRB se staly příležitostné převody peněz z bývalého Fondu národního majetku v celkovém objemu 33 miliard korun. Poslední z těchto převodů se přitom uskutečnil v roce 2005.

Brněnský Siemens dodá 11 turbín za 1,3 miliardy Kč do čtyř zemí

Brněnský Siemens Industrial Turbomachinery vyrobí a dodá 11 turbín do čtyř zemí, zejména do Číny. Celková hodnota zakázek, které firma získala na přelomu roku, je 1,3 miliardy korun. ČTK to řekla mluvčí brněnského Siemensu Lenka Kuchtová. Výroba 11 turbín podle ní odpovídá přibližně pětině roční výrobní kapacity společnosti. Sedm průmyslových parních turbín si objednala firma z Číny, která je využije k výrobě elektrické energie z biomasy. Další dvě turbíny Siemens dodá do elektrárny ve Spojených státech, po jedné si objednaly teplárna v Estonsku a chemický závod v Srbsku. "Všech 11 turbín vyrobí brněnský Siemens ještě letos," podotkla Kuchtová. Podle generálního ředitele firmy Vladimíra Štěpána se tak ukázalo jako správné, že firma v době nejhorší krize nepropouštěla, ale volnou kapacitu zaměstnanců využila ke zvyšování jejich kvalifikace. V současné době brněnský závod Siemensu na výrobu parních turbín zaměstnává zhruba 750 lidí.

Propalestinská aktivistka vyhoštěná z Izraele přiletěla do ČR

Propalestinská aktivistka Eva Nováková, kterou izraelské úřady vyhostily ze země kvůli porušení pobytového režimu, přiletěla v úterý zpět do Česka. Osmadvacetiletá Nováková byla zadržena v noci na pondělí v Ramalláhu na palestinském území na západním břehu Jordánu. Podle izraelského velvyslanectví v Česku chybělo Novákové povolení pro pobyt na palestinském území. "Ve tři ráno mi přišlo do bytu asi 20 plně ozbrojených vojáků a imigrační policie," řekla Nováková po příletu do Prahy. Oficiální důvod zadržení podle ní byl, že pobývala v zemi bez platného víza. "Vízum mi skončilo někdy v září," přiznala. Podle ní nemá izraelská imigrační policie žádnou pravomoc na územích pod palestinskou správou, na kterých Ramalláh leží. Izraelská ambasáda s tímto výkladem nesouhlasí. Podle ní Nováková v momentě, kdy přistála na letišti v Tel Avivu, přešla hranici a vstoupila pod izraelskou jurisdikci. Navíc nepožádala o další vízum, které je nutné pro pobyt v takzvané zóně A na palestinském území, kde se nachází i Ramalláh. Izraelské složky tedy měly právo proti ní zde zasáhnout. Podle ambasády se také Nováková podílela na akcích, které vedly k násilným demonstracím. Velvyslanectví ale zdůraznilo, že zadržení Češky nemělo politický podtext a že šlo pouze o zajištění bezpečnosti Izraele.

Advokát Sokol: Dělnickou stranu a Národní odpor spojuje "personální unie"

Dělnická strana (DS) je podle advokáta Tomáše Sokola prostřednictvím "personální unie" spojena s Národním odporem, který sdružuje radikální české neonacisty. V obou uskupeních jsou podle Sokola často titíž lidé. Advokát vlády to řekl na začátku druhého dne jednání Nejvyššího správního soudu o návrhu na rozpuštění DS. Předseda strany Tomáš Vandas jakékoliv spojení popřel. Strana má však podle něj nyní 950 členů a vedení nemůže znát přesné životopisy a činnost každého z nich. "Ať vláda předloží, kdo Národní odpor vede, jaká je struktura a členské obsazení. Ať vláda předloží smlouvu, která dokazuje spojení DS s Národním odporem. Já jsem nikdy nic takového neviděl, jsou to jen prázdné proklamace," uvedl Vandas. Tomáš Sokol připustil, že Národní odpor neexistuje v uchopitelné formě nějakého právního subjektu. "Ale objektivně existuje jako jakási forma občanského uskupení," řekl Sokol. Činnost Národního odporu vláda doložila například znaleckým posudkem a zprávou policejního útvaru pro odhalování organizovaného zločinu.

U více než třetiny držitelů titulu JUDr. z Plzně jsou nedostatky

Z 828 držitelů titulu JUDr. z práv v Plzni jsou pochyby u více než třetiny. Dokumentace 291 lidí se proto bude dál šetřit v různém rozsahu, uvedla komise Západočeské univerzity (ZČU). Konkrétní závady neupřesnila, oficiálně zatím nezazněla ani jména hříšníků. Konečný výsledek komise zveřejní až po šetření. Nedostatky už zjistila i u bakalářského a magisterského studia. "Dokončili jsme první etapu prověřování rigorózního řízení, v 537 případech byl průběh řízení shledán jako zcela bezproblémový, dokumentace zbývajících 291 bude podrobena dalšímu šetření. Jedná se tedy o číslo průběžné, konečný výsledek bude znám a zveřejněn až po tomto šetření," uvedla šéfka komise a prorektorka Eva Pasáčková. Nedostatky tým kontrolorů zjistil také u bakalářského a magisterského studia. Z 233 prověřených absolventů bakalářského oboru Veřejná správa se chce dál zabývat 28 lidmi. U magisterského oboru Právo z prověřených 239 absolventů přistoupí k dalšímu šetření 23. V souvislosti s kontrolou rigorózního řízení se objevují názory, že se pochybení týká velkého množství vlivných lidí, a proto by mohla být snaha "ututlat" jména. Rektor Josef Průša řekl, že škola zveřejní jména hříšníků, kterým se pokusí odebrat titul. Kvůli neadresným výstupům komise, jež zatím zveřejňuje jen čísla bez podrobností, se už také objevují první kritiky ZČU. Například student plzeňských práv a senátor fakulty Martin Marek ČTK řekl, že bude po rektorovi žádat konkrétní jména. Pokud mu informace neposkytne, obrátí se na soud.

Policie znovu obvinila miliardáře Berana

Protikorupční policie znovu obvinila miliardáře Davida Berana. ČTK to řekla mluvčí pražského vrchního státního zastupitelství Irena Válová. Beran skrze svého advokáta Eduarda Bruny sdělil, že ho policisté začali stíhat za daňový únik ve výši 185 milionů korun. Jedná se o stejný skutek, kvůli kterému ho obvinili loni v červnu. Policie pouze snížila výši škody, kterou Beran údajně státu způsobil. Loňské obvinění státní zástupce na podzim zrušil. Beran byl podle svých slov pozván na policii k podání vysvětlení. Ještě před tím mu policisté předali usnesení o zahájení trestního stíhání. Podle serveru Novinky.cz samotný výslech nakonec neproběhl, Beran si vzal čas na jeho přípravu. Miliardář od počátku tvrdí, že je nevinen. Proti zahájení stíhání si okamžitě podal stížnost. "V rámci vyšetřování se neobjevily žádné nové skutečnosti, které by jakkoli prokazovali údajnou trestnou činnost," uvedl Beran v prohlašení pro ČTK. Vyšetřovatel podle něj zároveň nerespektoval důvody, pro které státní zástupce již dříve zrušil první obvinění. Dodal, že kvůli "neuvěřitelnému průběhu celého případu" zvažuje, že část spisu zveřejní.

Loni v Česku kvůli krizi přišlo o práci přes 53.000 cizinců

Za loňský rok přišlo o práci v Česku celkem 53.842 cizinců, kteří zde byli zaměstnáni legálně. Počet zahraničních zaměstnanců v ČR přitom stále rostl až do října 2008, od té doby naopak každý měsíc kvůli krizi klesal. Jen za loňský prosinec práci ztratilo 6584 cizinců. Vyplývá to ze statistik, které na svých internetových stránkách zveřejnilo ministerstvo práce a sociálních věcí. K poslednímu dni loňského roku v ČR legálně pracovalo 230.709 zahraničních zaměstnanců, na sklonku roku 2008 přitom bylo v Česku zaměstnáno 284.551 migrantů. Nejvíce zahraničních pracovníků zaměstnaných loni v prosinci na českém trhu práce pocházelo ze Slovenska; pracovalo jich zde 98.192. Na druhém místě se umístili Ukrajinci, kterých v ČR pracovalo 57.478; o rok dříve jich přitom na českém trhu práce legálně působilo přes 81.000. Třetí příčku obsadili s 20.278 pracovníky Poláci. Dalšími nejčastěji legálně zaměstnávanými cizinci byli v prosinci občané Moldavska, Bulharska, Mongolska, Rumunska a Vietnamu.

Kardinál Vlk: Není třeba "dělat drama" z toho, že není nový arcibiskup

Není třeba "dělat drama" z toho, že zatím ještě nebyl jmenován nový pražský arcibiskup. Na svých internetových stránkách to uvedl kardinál Miloslav Vlk. Podle něj je třeba zohlednit, že má katolická církev ve světě asi 4800 biskupů, denně je některý z nich jmenován nebo odvolán a Praha je jen jednou z těchto záležitostí. Kardinál podle církevních zvyklostí nabídl papeži Benediktu XVI. rezignaci na arcibiskupský úřad v květnu 2007, když dosáhl 75 let. Papež jeho demisi nepřijal a prodloužil mu vykonávání úřadu o dva roky. Loni se proto začaly objevovat spekulace o tom, kdy Benedikt XVI. nového arcibiskupa jmenuje. Mluvilo se o termínu zářijové návštěvy papeže v ČR, listopadových výročích svatořečení Anežky České a sametové revoluce nebo o svátku Tří králů. "Papež není ve svém rozhodování vázán žádnými termíny," zdůraznil kardinál Vlk ve zveřejněném článku. Časový horizont dvou let od dovršení 75 let věku je podle něj pouze rámcový. Odhady termíny, které čeští představitelé církve v minulosti uváděli, podle něj vycházely z vatikánské akce a z náznaků, které z Vatikánu dostávali.

Ve VFN provedli tisící transplantaci krvetvorných buněk

Tisící transplantaci krvetvorných buněk provedli v těchto dnech lékaři první interní kliniky - kliniky hematologie Všeobecné fakultní nemocnice a 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy. Dárcem buněk byl sám pacient. Takzvaná autologní transplantace umožnila podat mu intenzivní chemoterapii, která by jinak byla pro něj smrtelná, protože zcela zničí krvetvorbu. Transplantované buňky ji obnovily. V Praze poskytují transplantace kostní dřeně čtyři pracoviště. Autologní transplantace, kdy pacient dostane svoji dřeň, dělá také Fakultní nemocnice Královské Vinohrady. Ústav hematologie a krevní transfuze dělá alogenní transplantace, kdy nemocný dostane dřeň od nepříbuzenského dárce. Tento typ transplantací zajišťuje dětem Fakultní nemocnice Motol. V Česku jsou dva registry dárců kostní dřeně a registr pupečníkové krve. Kostní dřeň je ochotno darovat 60.000 lidí. Na celém světě je v 60 registrech 13 milionů dárců.

Milan Knížák po deseti letech opouští funkci ředitele Národní galerie

Milan Knížák má po deseti letech opustit místo generálního ředitele Národní galerie v Praze (NG). Dohodl se na tom s ministrem kultury Václavem Riedlbauchem, který o tom informoval minulý týden v Českém rozhlase 6. Mluvčí ministerstva Jan Cieslar ČTK potvrdil, že ministr s Knížákem se nyní musí dohodnout na termínu jeho odchodu. Podle mluvčího to neznamená, že by ministr ředitele NG odvolal. Mluvčí NG Petra Jungwirthová o zamýšleném odchodu Knížáka neví. Knížák v čele jedné z nejvýznamnějších tuzemských kulturních institucí léta sklízel kritiku části odborné obce, v posledních letech zaznívaly i hlasy volající po jeho odvolání. Riedlbauch v současné době prověřuje mandáty těch ředitelů příspěvkových organizací, kteří mají své funkce na dobu neurčitou nebo instituce vedou velmi dlouhou dobu. Ministr Riedlbauch již před časem po dohodě s odbornou komisí a po prověrce dosavadního vedení svěřené příspěvkové instituce potvrdil další tříleté působení Michala Lukeše v čele Národního muzea, v nejbližším plánu má ještě podobně prověřit mandáty šéfů pražského Uměleckoprůmyslového muzea, Národního filmového archivu či muzea ve Strážnici. Knížák, který letos oslaví 70. narozeniny, podle ministra sám s odchodem souhlasí, termín by měl být znám během několika týdnů.

České filmové centrum zastoupí filmaře v Německu i ve Francii

České filmové centrum (ČFC), jehož úkolem je propagovat český film a filmový průmysl na zahraničních festivalech a trzích, bude letos už poosmé zastupovat domácí filmaře a filmový průmysl na jubilejním ročníku Berlinale. Poprvé oficiálně zastoupí Českou republiku i na 32. ročníku filmového festivalu a 25. trhu krátkých snímků, který se uskuteční na přelomu ledna a února ve francouzském městě Clermont-Ferrand. Společný stánek ČFC a dalších filmových institucí ze Slovinska, Polska a Slovenska bude v Berlíně otevřen pod názvem Central European Cinema. Vytvoří zázemí pro distributory, producenty a prodejce filmů ze zmíněných zemí. Berlinale se koná od 11. do 21. února, mezinárodní premiéru na něm bude mít film Jana Hřebejka a Petra Jarchovského Kawasakiho růže. Mezi desítkou mladých hereckých nadějí, oceňovaných na Berlinale titulem Shooting Star (Hvězda zítřka), bude Kryštof Hádek, známý ze snímku Jana Svěráka Tmavomodrý svět, z komedií Bobule a z dramatu 3 sezóny v pekle, informují internetové stránky Českého filmového centra.

Předseda pražských otužilců se žení v ledových vodách řeky Metuje

Ledové vody řeky Metuje si pro svatební obřad vybral předseda pražských otužilců Tomáš Prokop. Se svou snoubenkou Taťánou Guziotiovou, rovněž otužileckou plavkyní, si hodlají říci své ano a dát první manželský polibek ve vodách Metuje v Náchodě. Stane se tak v sobotu, v podstatě při prvním výročí jejich seznámení, řekla ČTK nevěsta. Svatební plavky nevěsty budou sněhobílé s krajkou, nohy jí budou chránit lehké bílé kozačky. "Budu mít i závoj jako správná nevěsta," zdůraznila s tím, že svatební kytice bude z třinácti bílých růží. To proto, že se novomanželé loni 13. ledna seznámili. Ženich bude mít modré plavky a modrého motýlka. Připijí si zázvorovým čajem. A proč ne sektem či jiným alkoholickým nápojem? Nevěsta přiznala, že je těhotná, dokonce už v sedmém měsíci. "Už jsem taková malá velrybka," řekla se smíchem. Bude to prý holčička a také otužilecká plavkyně, protože se od počátku otužuje s maminkou, dodala. Novomanželé pro ni mají už připravené jméno - Angelika.

Ze sportu:

Fotbalisty Jablonce posílil útočník Tomáš Pekhart, který do severočeského klubu přestoupil z Tottenhamu. V novém působišti podepsal smlouvu na 3,5 roku. Dvacetiletý Pekhart měl v londýnském klubu, který jej v minulém roce pustil na hostování do pražské Slavie, smlouvu až do roku 2011, ale Jablonec jej po dlouhých jednáních vykoupil. Finanční podrobnosti transakce nebyly zveřejněny. Pekhart touží ve čtvrtém týmu ligy dostát pověsti talentovaného útočníka, jehož kariéru ve druhé polovině minulého roku přibrzdila zlomenina zánártních kůstek.

Fotbalisté Teplic získali před jarními boji o ligový titul posilu do útoku. Z pražské Sparty přichází vytáhlý střelec Libor Došek, který se na Letné stal nepotřebným hráčem a v úterý podepsal se Severočechy dvouletou smlouvu. ČTK to řekli teplický ředitel František Hrdlička a hráčův manažer Ondřej Chovanec.

Trojnásobný světový šampion a olympijský vítěz z Nagana, brankář Milan Hnilička v hokejové Slavii dlouho nezůstal. Vedení pražského klubu s ním ukončilo spolupráci po pouhých třech zápasech, do nichž šestatřicetiletý gólman zasáhl. Původně měl být v klubu na hostování z Liberce do konce sezony. "Nebudeme tu mít Milana jen proto, aby s námi trénoval. Do branky jsme s ním již nepočítali, takže jsme ukončili i jeho hostování," řekl ČTK trenér Slavie a zároveň generální manažer klubu Vladimír Růžička.

Sněžení ustalo, kalamita byla odvolána, pokračuje odklízení sněhu

Po čtyřech dnech vytrvalého sněžení srážky v Česku ustaly, ale odklízení sněhu intenzivně pokračuje. Silnice jsou s opatrností sjízdné. V Královéhradeckém kraji silničáři odvolali kalamitní stav, který vyhlásili v sobotu pro okresy Hradec Králové, Náchod a Rychnov nad Kněžnou. Na většině území ale komplikovala dopravu mrznoucí mlha, na železnici působily problémy stromy padající pod tíhou sněhu. V úterý ráno kvůli nim vykolejila lokálka u Čerčan u Prahy, do větví na kolejích najel také rychlík u Kladna. Nikdo nebyl zraněn. Množství sněhu místy brzdilo i provoz na trati Praha - Kolín - Pardubice - Česká Třebová. V následujících dnech má sněžit už jen ojediněle. V nížinách bude spíš zataženo, na ráno a dopoledne meteorologové hlásí mrznoucí mlhy. V noci může rtuť teploměru klesnout až k minus 15 stupňům. Mrazy ohrožují hlavně lidi bez domova. Další takovou obětí zřejmě je starší muž, který zemřel v pondělí v opuštěném domě v brněnské ulici Milady Horákové. Sníh značně komplikuje život i handicapovaným. Mnohým vozíčkářům, nevidomým a hůře pohyblivým seniorům znemožnil vycházet z domovů. "Většina těch lidí je teď uvězněna doma," řekl ČTK předseda Národní rady osob se zdravotním postižením Václav Krása.

Krátce o středečním počasí v České republice:

Zataženo nízkou oblačností, místy slabé sněžení. Teploty minus 5 až minus 1 stupeň Celsia.

12-01-2010