Denní souhrn zpráv Zprávy

07-01-2010

Soud: Vaškůj a Šmiřák se pokusili uplatit sekretářku Čunka

Petr Šmiřák a Roman Vaškůj se pokusili uplatit někdejší sekretářku Jiřího Čunka. Potvrdil to přerovský okresní soud. Oba muži se podle soudu pokusili Urbanovou přesvědčit, aby vzala zpět svou výpověď, podle které přijal Jiří Čunek v roce 2002 ještě jako starosta Vsetína půlmilionový úplatek od firmy H&B Real. Petru Šmiřákovi ze Vsetína uložil soud trest 15 měsíců vězení. Vinen je i Roman Vaškůj. V jeho případě soud pouze vynesl verdikt o vině, protože Vaškůj je již odsouzený za daňové úniky za 7,5 roku vězení. To podle soudu stačí. Vaškůj je ovšem nezvěstný a je stíhán jako uprchlý. Rozsudek zatím není pravomocný. Lhůtu na odvolání si ponechal státní zástupce i oba obhájci.

Soud poslal Nováčka z kauzy Diag Human do vězení za zpronevěru

Bývalý advokát Zdeněk Nováček, známý z kauzy Diag Human, dostal u brněnského městského soudu za zpronevěru čtyři roky vězení. Zřejmě tam ale bude déle. Zákon porušil v době, kdy byl v podmínce za jinou zpronevěru. K verdiktu by se proto mělo přičíst ještě 2,5 roku z dřívějšího podmíněného trestu. Je více než pravděpodobné, že se tak skutečně stane, řekla mluvčí soudu Soňa Nováčková. O prodloužení trestu musí ještě rozhodnout soud. Nováček zastupoval stát ve sporu s firmou Diag Human obchodující s krevní plazmou. Za právní služby dostal deset milionů korun. Kdyby Nováček za stát spor s Diag Human vyhrál, obdržel by podle smlouvy dokonce 170 milionů korun. Smlouvu mu ale vypověděl ministr zdravotnictví.

Squattery soud potrestal podmíněnými tresty a prospěšnými pracemi

Patnáctka squatterů, kteří loni v září obsadili dům na Albertově, odešla od Obvodního soudu pro Prahu 2 s podmíněnými tresty a s tresty obecně prospěšných prací. Tři cizinci jsou také potrestáni vyhoštěním. Rozsudek zatím není pravomocný. Státní zástupkyně vinila mladé lidi z neoprávněného zásahu do práva k domu, bytu nebo nebytovému prostoru, za což jim hrozily až dva roky vězení. Žalobkyně takto přísný trest pro příznivce squattingu nepožadovala, ale navrhla je potrestat obecně prospěšnými pracemi. Obhájce celé skupiny požadoval pro své klienty zproštění obvinění. Podle něj nebyla naplněna podstata trestného činu, ze kterého jsou viněni.

Soud zrušil změnu územního plánu týkající se okruhu kolem Prahy

Nejvyšší správní soud v Brně (NSS) dnes částečně zrušil změnu pražského územního plánu, který se týká okruhu kolem Prahy v úseku mezi Ruzyní a Březiněvsí. ČTK to řekl starosta městské části Praha-Suchdol Petr Hejl, který dlouhodobě proti okruhu ve zvažované podobě bojuje. Pražský magistrát rozhodnutí ale považuje za úspěch, podle něj může i nadále pokračovat proces územního řízení týkající se této části okruhu. Změna byla už jednou v říjnu 2008 soudem zrušena. Mluvčí Nejvyššího správního soudu v Brně František Emmert ČTK sdělil, že soud odmítl veškeré změny na trase pražského okruhu mezi Ruzyní a Březiněvsí.

Rozvod Topolánkových se o týden posune, měl by se konat 18. ledna

Manželé Topolánkovi se budou rozvádět v pondělí 18. ledna u Obvodního soudu pro Prahu 6. Rozvodové řízení bylo původně naplánováno už na pondělí 11. ledna. Na žádost jedné ze stran, ale soud jednání o týden odročil. ČTK o tom informovala mluvčí Obvodního soudu pro Prahu 6 Zuzana Barochová. Podle mluvčí o odročení požádala žalovaná strana. Tou je podle neoficiálních informací ČTK Pavla Topolánková. Předseda ODS již před Vánocemi avizoval, že ho začátkem letošního roku čeká rozvod s manželkou Pavlou. Už od roku 2007 žije se svou nynější partnerkou Lucií Talmanovou. Média kvůli rozvodu už dříve požádal o citlivý přístup.

Žalobkyně navrhla potrestat Pitra kvůli obchodům s akciemi Setuzy

Státní zástupkyně navrhla pražskému městskému soudu, aby uznal vinnými a potrestal uprchlého podnikatele Tomáše Pitra a Michala Zouhara v kauze podezřelých obchodů s akciemi potravinářských společností Setuza a Milo Surovárny z roku 2000. Pitrovi by měl soud podle žalobkyně vyměřit trest v dolní polovině trestní sazby, která činí dva až osm let vězení. Pro Zouhara navrhla trest podmíněný. Podle advokátů obou mužů by měl ale trestní senát jejich klienty osvobodit nebo zastavit jejich stíhání kvůli promlčení. Verdikt vynese soud v pátek. Pitr, který se nyní skrývá v zahraničí, podle obžaloby se Zouharem vyvedl akcie Setuzy a Mila ze společnosti Agrocredit. Tím jí způsobili škodu přesahující 700 milionů korun. Pitr se tím podle žalobkyně dopustil trestného činu porušování povinnosti při správě cizího majetku, Zouhar mu podle spisu pomohl.

Mladík z Kmetiněvsi nadále zůstane v ústavu

Mladík, který v lednu 2004 zavraždil svoji třináctiletou spolužačku z Kmetiněvsi na Kladensku, v pátek neopustí výchovný ústav Klíčov v Praze 9. V zařízení ale bude mít volnější režim. ČTK to řekl ředitel ústavu Patrik Matoušů s tím, že mladý muž se rozhodl na krátkou dobu ve výchovném zařízení dobrovolně zůstat. Vedení ústavu nemůže mladíka nadále k pobytu v zařízení nutit. Bude mu 19 let a skončí mu ochranná léčba, kterou mu před téměř pěti lety nařídil kladenský okresní soud.

ZČU jména hříšníků z práv v Plzni zveřejní

Ostrou kritiku vyvolalo středeční vyjádření rektora Západočeské univerzity (ZČU) Josefa Průši, že se škola bude bránit zveřejnění jmen hříšníků z plzeňských práv. Rektor nyní slíbil, že jména škola zveřejní. Pokud by se tak nestalo, je jasné, že se rozhoří "boj o jména". Zasáhnout v takovém případě chce Transparency International, ale například i studenti plzeňských práv. Spor o informace by se mohl dostat také k soudu. "Jména zveřejníme poté, co dotyčné oslovíme. Tajit je v žádném případě nebudeme," řekl ČTK Průša. Podle něj zatím není jasné, zda škola vydá kompletní seznam nebo jména uveřejní postupně. Na téma zveřejnění jmen bude s rektorem jednat děkan fakulty Jiří Pospíšil. "Absolutně nesouhlasím, aby nebyla zveřejněna," řekl. Pokud chce škola očistit pověst, musí jasně říci, kdo získal nestandardně titul. "Kauza školu příliš poškozuje a nemůžeme si dovolit luxus toho, že informace nezveřejníme," dodal. "Můj tlak bude na to, by škola maximálně využila všech možností, které existují. Podle mě všechny nevyužila," řekla šéfka akreditační komise Vladimíra Dvořáková. Ta ZČU doporučila využít například etické komise u hříšníků z řad doktorandů. "Prokázáno je tam minimálně šest velmi problematických prací. Podklady by škola měla předložit etické komisi akademie věd, protože doktorské studium bylo spolu s akademií. Zabývat se jimi může i etická komise univerzity," řekla. V nejbližších dnech ZČU zveřejní zprávu k šetření 830 absolventů rigorózního řízení.

Na první letošní akci ve sněmovně přišlo pouze šest poslanců

Poslanci se měli sejít poprvé od Nového roku, a to na jednání organizačního výboru. Schůze však nemohla začít, protože přišlo pouze šest z 18 členů výboru. K tomu, aby mohl přijímat rozhodnutí, chyběl jeden poslanec. Předseda sněmovny Miloslav Vlček (ČSSD) proto jednání odložil. Dalším termínem pro schůzi výboru je příští čtvrtek. Poslanci, kteří na jednání nepřišli, se podle Vlčka ani neomluvili. Přesto jim za absenci žádný postih nehrozí. Současné zákony to totiž neumožňují. "Jaká sankce? To mám připraveno až v novele zákona o odměňování a pokusím se to prosadit. Pokud by platila už dnes, tak poslanci, který se nedostaví dvakrát na jednání, se krátí plat," řekl Vlček. Za dvě absence by poslanec přišel o 30 procent platu.

NBÚ by mohl prověřovat členy komisí pro velké tendry

Vláda v pondělí v rámci protikorupčního balíčku posoudí návrh, aby Národní bezpečnostní úřad (NBÚ) prověřoval členy výběrových komisí pro velké státní zakázky. Premiér Jan Fischer to řekl po setkání s šéfem KDU-ČSL Cyrilem Svobodou. Takzvaný protikorupční balíček má například zavést také institut korunního svědka nebo takzvaného protikorupčního agenta. Vypracování protikorupčního balíčku ohlásil Fischer v říjnu ve sněmovně, když nastínil programové priority úřednické vlády. Vláda v pondělí nepodpořila návrh lidovců na zavedení protikorupčního agenta s tím, že přinese vlastní návrh. Svoboda na tiskové konferenci uvedl, že nezáleží na tom, kdo návrh přinese. Poznamenal pouze, že ten lidovecký už ve sněmovně leží.

Lesy ČR dostaly pokutu milion korun od ÚOHS za chyby v zakázce

Lesy ČR dostaly pokutu milion korun od Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) za chyby v zakázkách z roku 2007 týkajících se výpočetní techniky. ČTK to řekl předseda úřadu Petr Rafaj. Pokuta není pravomocná, Lesy ČR se proti ní mohou odvolat. Jde o jednu z největších sankcí, které antimonopolní úřad za zakázky uložil. Lesy podle antimonopolního úřadu pochybily, když neuchovaly dokumentaci k sedmi zakázkám, které se týkaly správy IT a poskytování služeb provozu a údržby komunikačních technologií. Celková hodnota těchto zakázek činila asi 35 milionů korun. Uchování dokumentace je ale podle Rafaje jediným možným způsobem, kterým lze ověřit, zda firma při zakázce postupovala podle zákona. Povinnost uchovávat dokumentaci přitom zákon stanoví na dobu pěti let. Další chybu udělaly Lesy ČR minimálně v jednom případě zakázky na nákup výpočetní techniky. Zakázku rozdělily na menší a nezadaly ji v klasickém veřejném výběrovém řízení. Pokuta je v krátké době další, kterou lesy od ÚOHS dostaly. V listopadu dostaly pokutu za chyby v zakázce na výběr právní kanceláře, která pro LČR posuzovala spory s dalšími lesnickými firmami. ÚOHS rozhodl, že LČR mají za dvě smlouvy uzavřené s advokátní kanceláří Toman, Devátý & partneři zaplatit pokutu 100.000 korun. LČR trest přijaly.

Obce a Národní park Šumava podepíší dohodu o rozvoji Vize 2020

Představitelé Národního parku Šumava a obcí podepíší možná ještě v lednu společnou dohodu o rozvoji regionu - Vize 2020. Do konce měsíce bude hotová jeho konečná verze. Dohodu by mohli signovat i představitelé Jihočeského a Plzeňského kraje. Upřesnit se musí ještě území bezzásahových zón, jež se rozšíří o devět procent. Novinářům to po jednání ve Vimperku řekl ministr životního prostředí Jan Dusík a starosta Horní Plané a předseda spolku šumavských obcí Jiří Hůlka.

Středočeský kraj loni vynaložil na poplatky 73,8 milionu korun

Středočeský kraj vynaložil loni na hrazení regulačních poplatků za pacienty krajských nemocnic 73,8 milionu korun. ČTK to sdělila mluvčí hejtmanství Berill Mascheková. Kraj v hrazení regulačních poplatků pokračuje i letos, v rozpočtu má na ně vyčleněno 80 milionů korun. Hejtman David Rath (ČSSD) již dříve uvedl, že úhrada poplatků je pro kraj zátěží. Situaci podle něj zkomplikovala skutečnost, že se stále nepodařilo prosadit plošné zrušení poplatků ve sněmovně, i odložení sněmovních voleb, po nichž chtěl Rath najít pro tento krok větší podporu zákonodárců. Další nepříjemností je výrazný pokles daňových výnosů.

Koalice: Pacienti svá práva neznají, nebo ze strachu nevyužívají

Čeští pacienti přes všechnu osvětu neznají svá práva, nebo se jich bojí využít. Těžko se jim překonává zakořeněná tradice, že nemají mluvit lékaři do léčení, řekla ČTK výkonná ředitelka Koalice pro zdraví Jana Petrenko. I když v posledních letech přibylo těch, kteří s lékaři diskutují a chtějí i nahlížet do své zdravotní dokumentace, stále ještě se jich řada bojí, aby lékaře řadou dotazů nerozzlobili. Koalice zastřešuje řadu pacientských organizací zaměřených na konkrétní nemoc. Už pět let dělá osvětu o pacientských právech pro pacienty i lékaře. "Za tu dobu vidíme dramatickou změnu - lékaři už přicházejí na to, že informovaný pacient je lepší, protože se s ním dá rozumně diskutovat. Lépe také spolupracuje v léčbě, když je informovaný," uvedla Petrenko.

Na severní Moravě se přihlásilo na úřady práce téměř 5200 lidí

Téměř 5200 nových uchazečů se přihlásilo za první tři pracovní dny nového roku na úřady práce v Moravskoslezském kraji. Za celý loňský leden přibylo v regionu téměř 8000 nezaměstnaných. Podle zástupců úřadů se nadále projevují dopady hospodářské recese. Noví uchazeči se často rekrutují z oboru stavebnictví. Většina úřadů nemá hlášeno hromadné propuštění. V listopadu bylo v kraji bez práce skoro 75.000 lidí, míra nezaměstnanosti dosáhla 11,5 procenta. Například v Ostravě se od pondělí do středy zaevidovalo 1057 uchazečů. Úřad práce v Ostravě eviduje jen 900 volných míst, takže pro lidi nebude snadné získat nové zaměstnání. Na jihomoravské úřady práce přišlo v prvních třech lednových dnech až o desítky procent nových uchazečů víc než loni za stejnou dobu. ČTK to řekli zástupci úřadů. Podle posledních dostupných údajů za listopad činila míra nezaměstnanosti na jihu Moravy 9,7 procenta, což bylo nejvíce od dubna 2006. Ani na přelomu roku i vlivem hospodářské krize zřejmě neklesne.

Student Agency loni zvýšila zisk na 100 milionů, obrat byl stejný

Brněnský autobusový dopravce a prodejce letenek Student Agency loni podle prvních odhadů firmy zvýšil zisk na 100 milionů korun, o rok dříve to bylo 27,5 milionu. Obrat firmy dosáhl zhruba čtyři miliard, což je zhruba stejně jako v roce 2008. ČTK to řekl majitel firmy Radim Jančura. Letos firma plánuje zisk zdvojnásobit na 200 milionů Kč a obrat zvýšit o desetinu na 4,5 miliardy.

Základ systému Galileo vybudují firmy z Německa, Francie a Itálie

Vybudování evropského navigačního systému Galileo zajistí firmy z Itálie, Německa a Francie. Rozhodla o tom ve výběrovém řízení Evropská komise. Výstavbu prvních 14 satelitů zajistí německá OHB System AG, francouzská Arianespace zajistí jejich vynesení do vesmíru a italská ThalesAleniaSpace poskytne potřebnou systémovou podporu pro celý systém. Evropská unie chce Galileo spustit v roce 2014. "S uzavřením těchto a následujících výběrových řízení vstupujeme do kritické fáze projektu Galileo. Nyní se můžeme soustředit na jeho spouštění a přesvědčit tak evropské obyvatele, že vznik vlastního evropského satelitního navigačního systému se skutečně blíží," řekl eurokomisař pro dopravu Antonio Tajani. Do celoevropského projektu by se nicméně rádi zapojili i Češi. Dlouhodobě usilují o získání sídlo Galilea, rozhodnutí o jeho budoucím umístění ale zatím nepadlo. Hlavním soupeřem Česka je Nizozemsko. Zatímco v Česku je už pro sídlo GSA vyčleněna budova, Nizozemci by museli vše postavit takříkajíc na zelené louce. O umístění úřadu se rozhodne nejdříve v letošním roce.

Názory zemí EU na zavedení skenerů na letištích se zatím liší

Členské země Evropské unie se zatím neshodují v názoru na zavádění tělesných skenerů na evropských letištích a na tom, zda by EU měla mít v této věci nějaká nová pravidla. Ukázalo to jednání expertů, které Evropská komise svolala v reakci na nedávný zmařený teroristický útok při letu mezi Nizozemskem a Spojenými státy. Zatímco některé země bloku (například Nizozemsko) už oznámily, že plánují rozmístit další skenery na svých letištích, z jiných zemí zaznívají hlasy, že dosavadní pravidla stačí. Například Belgie současné normy označuje za dostatečně přísná. Nyní se členské země mohou samy rozhodnout, zda budou či nebudou používat skenery "prosvěcující" pasažéry i pod ošacením. Unie už v minulosti zvažovala možné rozšíření stávajících norem. Avšak vzhledem k tomu, že Evropský parlament požadoval hlubší prostudování možných zdravotních dopadů využívání těchto přístrojů či vlivu na soukromí cestujících, prozatím se práce na tom pozastavily. Skenery bezpečnostním pracovníkům umožňují nahlédnout i pod oblečení lidí, kteří rámy procházejí.

Památník Velké Moravy se po dvou letech opět otevře veřejnosti

Památník Velké Moravy ve Starém Městě na Uherskohradišťsku se po dvou letech opět otevře veřejnosti. Poprvé si jej návštěvníci mohou prohlédnout 16. ledna. Objekt prošel zásadní modernizací a archeologické nálezy z regionu a život Slovanů nyní přibližuje atraktivnější multimediální expozice, sdělil Jiří Jilík, mluvčí Slováckého muzea v Uherské Hradišti, který Památník spravuje. Náklady na investici činily přibližně 30 milionů korun. Na financování se podílel Zlínský kraj, muzeu se podařilo získat dotaci i z Norských fondů. Památník Velké Moravy patří mezi nejvýznamnější národní kulturní památky. Budova byla postavena v letech 1959 až 1960 nad základy první objevené a uznané stavby z doby velkomoravské, kostela Na Valách. Do plánované podoby a rozsahu ale areál památníku nebyl nikdy dostavěný. V objektu nebylo možné zveřejňovat výsledky nových archeologických výzkumů, pořádat vědecká pracovní setkání, budova neposkytovala ani téměř žádné zázemí pro návštěvníky a badatele. Objekt navíc nebyl zateplený, takže památník nemohl být v provozu v zimních měsících.

Výstava GidaGalaxy Zoom předvádí obří snímky ESO

Jak se mění pohled na Mléčnou dráhu, dívá-li se pozorovatel pouhým okem, amatérským dalekohledem nebo velkým profesionálním teleskopem, předvádí výstava GigaGalaxy Zoom. Vidět ji mohou návštěvníci Hvězdárny a planetária v Českých Budějovicích. "Projekt GigaGalaxy Zoom nám umožňuje porovnat fascinující pohled na noční oblohu viděnou lidským okem s detailním záznamem profesionální techniky používané v astronomickém výzkumu," uvedla ředitelka hvězdárny a planetária Jana Tichá. Jihočeští astronomové přichystali výstavu ve spolupráci s Evropskou jižní observatoří (ESO), která projekt GigaGalaxy Zoom připravila při příležitosti Mezinárodního roku astronomie (IYA 2009).

Běžec Bauer dojel v Tour de Ski druhý na klasické desítce

Běžec na lyžích Lukáš Bauer dojel druhý v šesté etapě Tour de Ski a poprvé od stříbra z loňského mistrovství světa v Liberci se postavil na stupně vítězů. V italském Toblachu český reprezentant uspěl na klasické desítce, do které se startovalo intervalově. Bauer vedl na všech mezičasech a až v cíli ho porazil Švéd Daniel Rickardsson o 1,7 vteřiny. Třetí dojel Nor Petter Northug, který si tak udržel vedení v průběžném pořadí Tour, Bauer je sedmý. Bauer vlétl do závodu přesně podle slibů, že bude útočit naplno. Nejrychlejší byl od začátku, na prvním mezičasu po 2,2 kilometru měl na vedoucího muže Tour Northuga náskok více než dvou sekund a v tu chvíli už se v celkovém hodnocení posunul na hranici desítky. V závěrečných dvou kilometrech Rickardsson, který byl před startem etapy na 14. místě o necelou sekundu před Bauerem, o něco zrychlil a českého běžce porazil. Výborně jel v závěru Němec Axel Teichmann a udržel se v průběžném pořadí Tour před českým závodníkem stejně jako dalších pět lyžařů. Pro Bauera posun po dnešní etapě na sedmé místo zároveň znamená útok na stupně vítězů v celkovém pořadí, neboť v sobotu je po dni volna na programu závod na 20 kilometrů klasickou technikou s hromadným startem, v němž by český vítěz Tour de Ski z roku 2008 mohl opět nějakou ztrátu ubrat. V neděli pak seriál vyvrcholí výjezdem volnou technikou do sjezdovky Alpe Cermis ve Val di Fiemme, na vrchol jako první dojede celkový vítěz Tour de Ski. Ženský závod na pět kilometrů vyhrála s jasným náskokem jedenácti vteřin Polka Justyna Kowalczyková a dostala se do průběžného vedení Tour de Ski. Druhá skončila Aino-Kaisa Saarinenová z Finska, třetí doběhla Slovinka Petra Majdičová. Nejlepší z českých reprezentantek byla Kamila Rajdlová na 26. příčce, což znamenalo její nejlepší umístění v letošní Tour.

Snowboardistka Pančochová poprvé vyhrála závod Světového poháru

Devatenáctiletá česká snowboardistka Šárka Pančochová vyhrála poprvé v kariéře závod Světového poháru. V rakouském Kreischbergu zvítězila na U-rampě a zajistila si účast na olympiádě ve Vancouveru.

Obhájce titulu Štěpánek postoupil v Brisbane do semifinále

Tenistu Radka Štěpánka dělí dva vítězné zápasy od úspěšné obhajoby loňského titulu na turnaji v Brisbane. Jednatřicetiletý český daviscupový reprezentant postoupil do semifinále po výhře 7:6 a 6:1 nad Američanem Waynem Odesnikem. Mezi nejlepší čtyři se na smíšeném turnaji nedostala Lucie Šafářová, i když uštědřila "kanára" hvězdné Kim Clijstersové. Druhý nasazený Štěpánek se v boji o finále utká s Francouzem Gäelem Monfilsem, který ve třech setech zdolal Jamese Blakea.

Sáblíkovou čeká na ME v Hamaru generálka na olympiádu

Českou rychlobruslařskou hvězdu Martinu Sáblíkovou čeká o víkendu generálka na olympijské hry ve Vancouveru. V norském Hamaru, kde se o olympijské medaile bojovalo před šestnácti lety, se uskuteční mistrovství Evropy ve víceboji a Sáblíková na něm bude útočit na čtvrtý cenný kov za sebou. Po triumfu v roce 2007 byla dvakrát třetí a ve sbírce jí tak chybí jen stříbrná medaile.

O cyklokrosové medaile se bude v Táboře bojovat na nové trati

Trať pro 59. ročník mistrovství republiky v cyklokrosu v Táboře je připravena a dnes si ji poprvé vyzkoušel i největší favorit šampionátu Zdeněk Štybar. Meteorologové ovšem na sobotu 9. ledna, kdy se na jihu Čech pojede o tituly, předpovídají velké sněhové přívaly. Šampionát je zároveň posledním závodem devítidílného pohárového seriálu Toi Toi Cup, do jehož konečného pořadí výrazně promluví trojnásobné bodové zisky z Tábora. Zatím vede se značným náskokem Martin Bína. Nově pozměněný okruh, který byl vybudován pro světový šampionát, jenž se v Táboře pojede poslední lednový víkend, měří 3320 metrů. "Jsou na něm dvě umělé překážky, a i když má převýšení jen 25 metrů, tak je hodně náročný," řekl na tiskové konferenci v Táboře šéf cyklokrosové komise svazu Čestmír Kalaš.

Počasí:

Zataženo, od jihu se sněžením, na východě a jihovýchodě území později srážky místy mrznoucí. Nejvyšší teploty -6 až -2 stupně Celsia.

07-01-2010