Denní souhrn zpráv Zprávy

19-12-2009

Dohodu o klimatu konference OSN pouze "vzala na vědomí"

Konference OSN o klimatu, která formálně skončila v Kodani, se vyhnula hrozbě naprostého neúspěchu tím, že "vzala na vědomí" novou dohodu o boji proti globálnímu oteplování, kterou v pátek večer dojednal americký prezident Barack Obama s lídry klíčových rozvíjejících se zemí. Proti právně nezávazné dohodě se postavila malá skupina zemí, které ji ostře odmítly. Jednání se zúčastnilo 193 zemí včetně Česka. Deklarace požaduje udržet globální oteplování do dvou stupňů Celsia oproti předindustriální éře. Připojily se k ní především Spojené státy, Evropská unie a velké rozvíjející se země jako jsou Čína, Indie, Jihoafrická republika a Brazílie. Především malé ostrovní státy trvaly na nutnosti udržet globální oteplování do 1,5 stupně, neboť se bojí, že jejich země zmizí pod hladinou oceánů. Podle agentury DPA se tak kompromisní návrhy z Kodaně přesouvají k dalším jednáním do roku 2010, kdy se plánuje následná konference v Mexiku.

"Je to rozhodně zklamání, je to slabé, ten text nemá žádnou váhu," řekl ČTK člen české delegace Pavel Zámyslický, ředitel odboru klimatu ministerstva životního prostředí. "Teď se najde spousta zemí, které budou tvrdit, že to není jejich text, že s tím nemají nic společného," dodal. Také ministr životního prostředí Jan Dusík čekal víc. Jednání, která trvala proti plánu o mnoho hodin déle, označil za vyhrocené a místy velmi emotivní. Pro Českou republiku se podle ministra Dusíka po Kodani nic nemění, stále platí závazek celé EU snížit emise skleníkových plynů o 20 procent.

Ke konferenci se vyslovil i prezident Václav Klaus, který v rozhovoru pro zpravodajský server FoxNews.com označil globální oteplování za "nové náboženství" a nikoli vědu. "Jsem naprosto přesvědčen, že ono velmi malé globální oteplení, které zažíváme, je důsledkem přirozených příčin," řekl. Klaus věří, že přirozená lidská vynalézavost dokáže vytvořit nové technologie, které zmírní jakýkoli dopad, jež lidstvo může mít na životní prostředí planety. "Nemyslím si, že radikální opatření, která nyní zazněla v Kodani, jsou nezbytná," řekl Klaus.

Podle pravidel OSN mají dokumenty, jakým je Kodaňská dohoda, být přijaty konsensem, ale toho se nepodařilo dosáhnout ani po celonočním vyjednávání. Závěrečné rozhodnutí by nyní mělo zahrnovat seznam zemí, které jsou pro dohodu a ty, které jsou proti ní. Příčinou nesouhlasu států, jako je například Bolívie, Venezuela a Súdán, je skutečnost, že v dosti vágním dokumentu chybí konkrétní cíle pro snižování emisí oxidu uhličitého. Ačkoli dohoda předpokládá vytvoření zvláštního fondu a to, že rozvojové státy budou ročně dostávat na boj s klimatickými změnami finanční příspěvek v řádu desítek miliard dolarů, který by měl do roku 2020 vystoupat až na 100 miliard dolarů, jednalo se o ní v rozporu s pravidly OSN za zavřenými dveřmi. Předsedající dánský premiér Lars Lökke Rasmussen se v noci na sobotu rozhodl dohodu předložit plenárnímu zasedání, čímž rozpoutal nekonečné diskuse. Značný rozruch vzbudilo prohlášení súdánského zástupce Lumumby Di-Apinga, který řekl, že dohoda odsuzuje Afriku k tomu, aby umírala na globální oteplování a srovnal to s holokaustem. Jeho vyjádření však jiné delegace odsoudily.

Ministerstvo vnitra připravilo protikorupční balíček

Ministerstvo vnitra připravilo takzvaný protikorupční balíček, který má například zavést institut korunního svědka. Návrh zákona o protikorupčních opatřeních počítá s možným přerušením a následným zastavením stíhání obviněného, který by mimo jiné pomohl s objasněním organizované kriminality. Balíček také upravuje institut takzvaného protikorupčního agenta a vymezuje podmínky, za jakých by bylo možné "předstírat zájem podílet se na trestném činu". Materiál byl uveřejněn na webu vlády.

Institut korunního svědka se má týkat všech trestných činů s horní hranicí trestní sazby minimálně ve výši pěti let. Podle návrhu zákona by se korunním svědkem neměl stát člověk, který by byl obviněný pro závažnější zločin, než který by pomohl objasnit. Také by nemělo jít o organizátora. Novela vylučuje i případy, v nichž byla následkem jednání obviněného smrt nebo těžká újma na zdraví. Ministerstvo vnitra návrh odůvodnilo tím, že zájem státu na rozbití zločineckých skupin převyšuje zájem na postihu člověka, který se na trestné činnosti podílel, a který umožnil odhalení a usvědčení spolupachatelů.

Ministr Kocáb vládě předloží koncepci romské integrace do roku 2013

Jedním z témat, jimiž se bude vláda premiéra Jana Fischera zabývat v pondělí na svém zasedání, bude vládní koncepce romské integrace na léta 2010 až 2013. Svým kolegům ji předloží ministr pro menšiny a lidská práva Michael Kocáb. Podle ní by se například měly vypracovat podmínky pro romské poradce na městských úřadech, jejichž funkce by měly být zřízeny v roce 2013. Mnoho Romů v Česku žije ve výrazně horších podmínkách než většinová společnost. Podle tři roky staré analýzy společnosti GAC je v Česku asi 300 vyloučených lokalit; žije v nich na 80.000 lidí. Sociální vyloučení se přenáší z generace na generaci. Romské děti mají oproti ostatním jen poloviční šanci na úspěšné ukončení základní školy a ještě horší vyhlídky na získání kvalifikace a zaměstnání.

Při požáru v Brně zahynuli 4 lidé

Šestiletý chlapec vážně zraněný při sobotním ranním požáru v Brně v nemocnici zemřel. ČTK to řekla mluvčí Fakultní nemocnice v Brně Anna Mrázová. Počet obětí se tak zvýšil na čtyři. Přímo na místě brzy ráno zahynula osmapadesátiletá žena, její čtyřiadvacetiletý syn a osmnáctiměsíční holčička. Počtem obětí je sobotní požár jeden z nejtragičtějších v ČR. "Z dosud zjištěných poznatků vyplývá, že oheň zřejmě vypukl po nedbalosti při kouření nebo při manipulaci s otevřeným ohněm od svíčky ponechané bez dozoru," řekl ČTK mluvčí hasičů Jaroslav Haid. Předběžně experti vyloučili cizí zavinění a příčinou nebyla ani závada na některém z elektrických zařízení v bytě.

Lupič přepadl zlatnictví v Mělníku, díky mobilu ho zatkla policie

Ozbrojený lupič přepadl zlatnictví v Mělníku. Zaútočil na dvě prodavačky, jedné z nich se ale během potyčky podařilo přivolat pomoc. Na místo dorazili policisté a muže zadrželi, řekl ČTK mluvčí mělnické policie Václav Tichý. Pachatel podle serveru tn.cz majitelku s prodavačkou odtáhl do zadní místnosti, kde je bil zbraní. Jedné z žen se podařilo vytočit na mobilním telefonu číslo svých známých a přístroj odhodit. Volaní pak slyšeli, co se děje, a zalarmovali policii. Policisté lupiče zadrželi a zajaté ženy osvobodili. Obě ženy utrpěly při rvačce lehká zranění, po ošetření v nemocnici byly propuštěny do domácího léčení. Lehce zraněn byl i útočník.

V přístavu v Praze Holešovicích hořela loď, nikdo se nezranil

V přístavu v Praze Holešovicích hořela loď. Na místo vyjely tři jednotky hasičů. Požár se podařilo zhruba po dvaceti minutách uhasit. Nikdo se nezranil. ČTK o tom informovala mluvčí pražských hasičů Pavlína Adamcová. Vyšetřovatel podle ní odhadl škodu na 200.000 korun. Hořel tlačný remorkér, tedy loď určená k tlačení nebo vlečení jiných plavidel.

Z Prahy neodlétl airbus, poškodil ho rozmrazovací stroj

Z ruzyňského letiště v sobotu ráno kvůli technickým potížím neodlétlo letadlo ČSA, které mělo přepravit 197 lidí do Karibiku. Při rozmrazování byl mechanicky poškozen jeden z krytů letounu, technici nyní pracují na výměně náhradního dílu, řekla ČTK mluvčí ČSA Hana Hejsková. ČSA kvůli opravě odložila let na neděli.

Vzácní nosorožci bílí míří do Afriky, budou žít v rezervaci

Čtyři vzácní nosorožci bílí v sobotu večer odletěli ve speciálních boxech z pražské Ruzyně do Afriky. Přistanou v keňském hlavním městě Nairobi a poté ještě zamíří naloženi v kamionech do 150 kilometrů vzdálené rezervace Ol Pejeta. Za přibližně 24 hodin urazí více než 6000 kilometrů. Transport začal v sobotu dopoledne v dvorské zoo. Jde o jedinečný návrat několika posledních jedinců tohoto ohroženého druhu ze zajetí do africké přírody. "Nosorožci dostali lehká sedativa, přeci jen jsou zvyklí na klid a dnes byl kolem nich pořádný ruch," řekla ČTK mluvčí zoo Jana Myslivečková. Transport ze Dvora Králové na pražské letiště se podle ní obešel bez problémů. Zoologové se snažili nosorožcům připravit co možná největší komfort. Kamiony byly vyhřívané, v boxech byla podestýlka, krmivo a napájení. Stravu, na kterou jsou zvyklí z Česka, budou dostávat i nějaký čas v Africe. Pracovníci zoo vezou do Keni zásoby a budou zvířata sledovat v rezervaci minimálně do konce ledna.

Podle mluvčí zoo je nyní pro transport ideální roční období. V části Afriky, kam čtveřice míří, je v současnosti 20 stupňů Celsia, což měli nosorožci i ve stájích. Chodili v zimě do výběhů, takže je v novém domově nemohou v noci zaskočit teploty kolem nuly. Transport je pokusem o záchranu druhu, ačkoliv má i své odpůrce. Sdružení Safari Archa 2007 považuje za lepší řešení asistovanou reprodukci. Zoologové naopak věří tomu, že hormonální hladina samic by se mohla v Africe dostat na normální úroveň a mohly by zabřeznout. Odchov v zajetí se za posledních devět let nezdařil. Tento druh nosorožce je na prahu vyhynutí, proto už nechtěli odborníci dál váhat.

Z Dolní Řasnice zmizely po pěti letech německé odpady

Z bývalé bramborárny v Dolní Řasnici na Liberecku zmizely nedávno odpady z Německa, které do vesnice převezla nákladní auta před pěti lety. Po třech požárech jich tam loni zůstalo asi 900 tun. Použitý textil, koberce nebo obnošenou obuv zlikvidoval nový majitel bývalé bramborárny. Získal ji v dražbě. ČTK to řekla Danuše Hráská z České Inspekce životního prostředí v Liberci.

V Moravskoslezském kraji se zhoršují rozptylové podmínky

V Moravskoslezském kraji je kvůli špatným rozptylovým podmínkám zhoršená kvalita ovzduší, situace je ještě horší než v pátek. Denní koncentrace polétavého prachu i více než čtyřnásobně překročily stanovený limit, který je 50 mikrogramů na metr krychlový. Vyplývá to z informací zveřejněných na internetových stránkách Českého hydrometeorologického ústavu. Zvýšené koncentrace znečišťujících látek v ovzduší nemusí přímo vyvolat onemocnění, ale často mají za následek zhoršení nemocí, především nemocí dýchacích cest a srdečně-cévních. Snižují také odolnost organismu, který pak snadněji podlehne virovým či bakteriálním infekcím.

Ostravské studio ČT chystá nový cyklus Přísně tajné vraždy

Ostravské studio České televize bude v příštím roce vysílat nový seriál krátkých dokumentů o politicky motivovaných zločinech v bývalém Československu nazvaný Přísně tajné vraždy. Průvodcem nikdy neobjasněných případů z minulosti bude Jefim Fištějn, řekla ČTK mluvčí ostravského studia Jolanda Pilařová. "Ve velké většině jde o úmrtí, k nimž je sice shromážděno poměrně dost faktů, ale nikdy nebyla věrohodně objasněna a nikdy nebyl potrestán viník. Ať už šlo o šikanu ve vězení, pronásledování tajnou policií, psychický teror nebo zákeřnou ojedinělou akci," uvedla Pilařová.

První díl televize odvysílá 5. ledna pod názvem Odsouzen k sebevraždě. Věnován bude Pavlu Švandovi, který byl v listopadu 1981 nalezen mrtev na dně Macochy. Krátce předtím navštívil Vatikán a byl vyzván k výpovědi o podrobnostech své zahraniční cesty. Ostravské televizní studio se soustavně věnuje dokumentům, které odhalují okolnosti života v rozmezí let 1948-1989.

Magdalena Kožená sklidila ovace zaplněného Národního divadla

Mezzosopranistka Magdalena Kožená za svůj přednes písní Gustava Mahlera či ukázky z děl Hectora Berlioze, Julese Masseneta a Georgese Bizeta sklidila ovace zaplněného Národního divadla v Praze. Zpěvačku, která je žádaným hostem prestižních světových operních i koncertních pódií, doprovodila Pražská komorní filharmonie pod vedením švýcarského dirigenta Kaspara Zehndera. Známá pěvkyně v Národním divadle svůj recitál z tvorby předních evropských skladatelů 19. a 20. století nabídne také 20. prosince.

V ČR vznikne registr, který chce obsáhnout všechny občanské erby

V Česku by měl v dohledné době vzniknout centrální registr, který by sdružoval veškeré současné občanské erby. Takové erby si nechaly v posledních desetiletích vytvořit podle heraldických zásad stovky lidí, převážně zájemců o rodové tradice. Centrální evidence ani jednotná registrace či certifikování takových erbů ale zatím chybí. V mnoha evropských zemích přitom podobné registry existují. Svůj občanský erb si dnes může pořídit kdokoli. Znak, jenž by měl respektovat heraldická pravidla, je však jen osobním grafickým symbolem majitele, nemůže sloužit k oficiální identifikaci nebo ověření totožnosti. Přesto stále více lidí touží po vlastním erbu - používají ho na svých internetových stránkách, vizitkách či v osobní korespondenci.

Ve skanzenu ve Vysokém Chlumci vznikají čtyři nové objekty

Ve skanzenu ve Vysokém Chlumci na Příbramsku, do nějž se stěhují nejohroženější stavby středního Povltaví, vznikají další čtyři objekty. Letos se tam začal stavět historický vodní mlýn z Radešic, roubený dům z Jiví, stodola z Mašova a seník z Vojenského újezdu Brdy. Některé z nich si návštěvníci budou moci mimořádně prohlédnout už příští rok, řekl ČTK Josef Velfl, ředitel Hornického muzea Příbram, které skanzen spravuje. Stavební práce byly tento týden přerušeny a znovu začnou na začátku ledna. Oficiálně budou zpřístupněny v roce 2011. Převoz čtyř objektů do skanzenu přijde na 26 milionů korun a uhradí ho Evropská unie a zřizovatel muzea, kterým je Středočeský kraj.

Do vysokochlumeckého skanzenu se stěhují lidové stavby, které by na svém původním místě zanikly. V přírodním areálu v údolí potoka jsou historické zemědělské usedlosti, chalupnická a domkářská stavení, hospodářské stavby, technické stavby na vodní pohon a drobné sakrální objekty, které v převážné většině pocházejí z 18. až počátku 20. století. Muzeum nabízí k prohlídce 11 staveb, v budoucnu by jich mohlo být až 25.

Kardinál Vlk požehnal zvonu zrekonstruované Malostranské besedy

Kardinál Miloslav Vlk na pražské Malé Straně požehnal zvonu, který bude zdobit prostřední věž nově zrekonstruované Malostranské besedy. Zároveň se přimluvil za to, aby zvon dostal jméno Václav. Beseda začne od března plnit roli multikulturního centra Prahy 1. Její prostory si v rámci dne otevřených dveří přišly prohlédnout desítky lidí, kteří navzdory mrazivému počasí trpělivě stáli v dlouhé frontě před budovou. Rekonstrukce Malostranské besedy trvala přes tři roky. Prodloužila se kvůli tomu, že pracovníci v domě objevili cenné stropní malby, malované rodové znaky či původní dřevěné podlahy a dlažbu, které se rozhodli zrestaurovat. Budova také získala zpátky tři historické věže, jež byly strženy v roce 1828. V prostřední z nich bude od ledna umístěný zvon vážící 160 kilogramů. Obyvatelé Prahy 1 se na něj složili ve veřejné sbírce.

Skauti v historické tramvaji rozváželi po Praze betlémské světlo

Historická tramvaj s řidičem v dobové uniformě, v níž skauti rozváželi po Praze betlémské světlo, přispěla k předvánoční atmosféře v metropoli. Se světlem zažehnutým v místě údajného narození Ježíše Krista odcházeli například lidé, kteří na tramvaj narazili na trase mezi Olšanskými hřbitovy a Zámeckou ulicí. Pořadatelé naplánovali celkem sedm různých tras. "Do tramvaje jsme nastoupili náhodou, o akci jsme nevěděli, ale naštěstí pro nás skauti měli k dispozici kelímky se svíčkou, tak snad světlo v pořádku doneseme domů," řekl ČTK jeden z cestujících, který s manželkou a dvěma dětmi přistoupil na Vinohradech.

Betlémské světlo zářilo v lucerně umístěné na plošině průvodčího, který oznamoval odjezd z každé stanice hlasitým pískáním na kovovou píšťalku. Lidé, kteří o akci věděli, si přinášeli vlastní lucerničky nebo plechovky se svíčkami a pomocí špejle si připalovali oheň, který skauti přivezli z Vídně do Brna. V pátek plamen převzal ve svatovítské katedrále kardinál Miloslav Vlk.

V kostelech v centru Brna vystaví historické betlémy

Osm významných chrámů v centru Brna zpřístupní zájemcům o Vánocích historické betlémy se zajímavou minulostí. Zástupci jednotlivých farností začnou betlémy stavět začátkem příštího týdne. V kostelech zůstanou až do začátku ledna. Na betlémy upozorní kolemjdoucí plakáty s vánoční kometou, řekla ČTK Martina Jandlová z brněnského biskupství. Jesličky v betlémech zůstanou až do Vánoc prázdné. "Ježíšek se do jeslí ukládá až při půlnoční bohoslužbě, respektive na Boží hod vánoční, kdy si církev připomíná jeho narození," uvedla Jandlová.

V katedrále svatých Petra a Pavla na Petrově lidé najdou betlém z lipového dřeva, který zhotovil řezbář Heřman Kotrba v letech 1950 až 1953, kdy církev zažívala zlé časy. Od ostatních betlémů se odlišuje tím, že jeho figury nejsou vyřezány každá zvlášť. Postavy jsou sdruženy v několika skulpturách. Kotrbu inspirovaly pozdně gotické oltáře, například ten v Levoči na Slovensku, který pomáhal restaurovat. Autorem betlému v kapucínském kostele Nalezení svatého kříže je brněnský sochař Jaroslav Vaněk. Kapucíni mu zakázku kdysi svěřili bez jakýchkoliv omezení, a tak sochař vtisknul každé z postav expresivní výraz. Těsně před smrtí v roce 1991 zhotovil poslední postavu, reliéf svatého Františka z Assisi.

Desítky borců si v chladné vodě připomněly vstup ČR do Schengenu

Netradičně si nedaleko zámečku Pohansko na Břeclavsku připomnělo 28 borců druhé výročí vstupu Česka do schengenského prostoru. Jako důkaz, že volný pohyb osob se netýká jen silnic či kolejí, rozhodli se v mrazivém počasí uplavat zhruba kilometr v chladné vodě řeky Dyje až za rakouskou hranici. Zároveň si tak plavci připomněli památku těch, kteří byli v Dyji za komunismu zastřeleni nebo se utopili při cestě za svobodou, řekl ČTK jeden z pořadatelů Milan Vojta. Nejzdatnější plavci urazili kilometrovou trasu za zhruba 13 až 14 minut.

Mezi plavci byl i jeden Slovák a Brit. Rakouští plavci letos při prvním ročníku akce chyběli. Na břehu alespoň snažení otužilců pozoroval starosta rakouského Bernardsthal, na jehož území se nacházel cíl plavby, i další Rakušané. "Výkony plavců byli nadšeni, nikdy to neviděli a nevěřili, že by toho byl někdo schopen," podotkl Vojta.

Sport

Čeští hokejisté prohráli na Channel One Cupu v Moskvě se Švédskem 3:4 v prodloužení. V prodloužení rozhodl Weinhandl, který završil hattrick. I tak mohou svěřenci kouče Vladimíra Růžičky v nedělním posledním utkání proti Rusku útočit na celkový triumf.

Kanadský lyžař Manuel Osborne-Paradis vyhrál sjezd Světového poháru ve Val Gardeně. Zvítězil o 13 setin před Rakušanem Mariem Scheiberem, o třetí pozici se shodným časem podělili Francouz Johan Clarey s Ambrosim Hoffmannem ze Švýcarska. Petr Záhrobský obsadil se ztrátou 1,73 sekundy 21. místo, což je jeho nejlepší výsledek v kariéře. Devětadvacetiletý Záhrobský je jediným českým sjezdařem, který kdy dokázal bodovat v rychlostních disciplínách Světového poháru. Jeho maximem dosud bylo 25. místo z březnového sjezdu v Kvitfjellu.

Sprinterský závod Světového poháru biatlonistek ve slovinské Pokljuce vyhrála Ruska Světlana Slepcovová. Nejlepší z českých reprezentantek byla Veronika Vítková na 22. místě, bodovala také Zdeňka Vejnarová na 33. příčce. Vítková doběhla do cíle se ztrátou dvou minut a 33 vteřin na vítězku. Vejnarová zaostala o necelé tři minuty. Obě biatlonistky se tak postaraly o nejlepší výsledky českých barev v dosavadním průběhu SP.

Závod Světového poháru ve skocích na lyžích v Engelbergu vyhrál Rakušan Gregor Schlierenzauer. Nejlepším z Čechů byl devatenáctý Martin Cikl.

Sdruženář Pavel Churavý doběhl v závodu SP v Ramsau na osmém místě. Své páteční vítězství zopakoval lídr seriálu Jason Lamy Chappuis z Francie.

Jubilejní dvacáté vítězství českých klusáků v zahraničí v této sezoně vybojoval na pátečním mítinku v Berlíně letošní šampion jezdců i trenérů Michal Kalčík. S klisnou Ladia Pit dokázal stylem start-cíl nečekaně vyhrát nad sedmi soupeři v Preis der digibet wetten.de AG. Se sezonou se pak šestatřicetiletý Kalčík rozloučil druhým místem se svým dalším svěřencem Loverem. Celkem tak letos zvítězil v Německu šestkrát jako jezdec a osmkrát jako trenér.

Počasí

V Česku stále silně mrzne, na některých místech klesla rtuť teploměru pod 20 stupňů Celsia, na Horské Kvildě meteorologové naměřili dokonce minus 24,1 stupňů. Mrazivé počasí vládne i ve městech. Nejstudeněji bylo v Liberci, kde teploměry ukázaly jen 19,5 stupně. Devětašedesát let starý rekord pro tento den byl překonán o 2,5 stupně. V Praze se nejnižší teploty pohybují kolem minus deseti až minus 13 stupňů. V Česku je zataženo až oblačno. Meteorologové očekávají zvláště na jihovýchodě země postupně vytrvalejší sněžení. Mrazivý den očekávají odborníci ještě v neděli, od začátku týdne se začne oteplovat.

19-12-2009