Denní souhrn zpráv Zprávy

18-12-2009

ODS chce, aby vláda veřejně odmítla návrhy levice

ODS chce, aby vláda některé levicové návrhy odmítla ve veřejném prohlášení. Nebudou jí přitom zřejmě stačit jen slova premiéra Jana Fischera. Má jít o stanovisko vlády jako celku, na kterém by se měl kabinet usnést. ČTK to řekl místopředseda strany Petr Nečas. ODS odmítá 13. důchody, zrušení poplatků ve zdravotnictví a změny v současné podobě nemocenské, včetně opětovného proplácení prvních tří dnů.

Snižování schodku bude v příštím období prioritou ČSSD

Stínový ministr financí a místopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka je odhodlán udělat vše pro to, aby podíl schodku veřejných rozpočtů na hrubém domácím produktu klesl do roku 2014 pod tři procenta. To je jedna z nutných podmínek pro přijetí eura, řekl v Rádiu Impuls. Odpovědnost za současný stav veřejných financí padá podle Sobotky na všechny předchozí vlády. Chybou sociální demokracie v časech její vlády bylo, že kombinovala snižování daní se snižováním schodku, uvedl. Proto už nebude v příštím období prioritou sociálních demokratů snižování daňových sazeb.

Jiří Paroubek by chtěl do voleb prosadit snížení poplatků v lékárnách

Předseda sociální demokracie Jiří Paroubek by chtěl ještě do květnových parlamentních voleb ve sněmovně prosadit snížení poplatků v lékárnách na desetikorunu za recept. Kompromis, který by byl přijatelný pro středové strany - lidovce a zelené, by chtěl najít nejen pro snížení poplatků, ale i pro vyplácení nemocenské v prvních třech dnech nemoci, řekl v pátečním rozhovoru pro server iDnes.cz. "Pokud jde o zdravotnické poplatky, tak to největší zlo, které tam teď je - pokud nejsme schopni získat partnery, potřebných 101 hlasů pro zrušení poplatků - je aspoň zrušení či omezení poplatků za léky v lékárnách," uvedl šéf ČSSD. Stačilo by podle něj ponechat placení pouze symbolické částky, třeba deset korun za recept. To by považoval za kompromis přijatelný pro lidovce a zelené. Nyní se v lékárnách platí 30 korun za každou položku na receptu.

RWE Transgas získá z EU 900 milionů korun na stavbu zásobníků

Společnost RWE Transgas získá z Evropské unie více než 900 milionů korun (35 milionů eur) na stavbu nových plynových zásobníků v Česku. ČTK to řekl důvěryhodný zdroj. Moravské naftové doly, které se o peníze rovněž ucházely, zůstanou jako náhradník pro případ, že by se vybraný projekt neuskutečnil. Rozhodnutí by měla v příštích dnech oznámit Evropská komise. Peníze jsou součástí mimořádných výdajů ve výši zhruba čtyř miliard eur (zhruba 104 miliard korun), které Evropská unie letos schválila na vybudování nové energetické infrastruktury. Potřeba většího propojení energetických sítí v EU se naplno projevila při přerušení dodávek plynu z Ruska přes Ukrajinu na přelomu loňského a letošního roku. Některé členské státy, především Slovensko a Bulharsko, se ocitly prakticky bez plynu, což silně zasáhlo jejich ekonomiky i obyvatele. EU z celkové částky Česku přidělila právě 35 milionů eur, tedy více než 900 milionů korun, na stav dalších plynových zásobníků, které mají posílit soběstačnost ČR během případného opakování plynové krize.

Pušky za 1,5 mld chtějí armádě dodat Česká zbrojovka a MGI Group

Zájem o dodání skoro 8000 útočných pušek pro českou armádu projevily firmy Česká zbrojovka a MPI Group, uvedl mluvčí ministerstva Jan Pejšek. Cílem tendru je postupná výměna nyní používaných ručních zbraní vzor 58, které jsou ve výzbroji již půl století a jsou zastaralé. Nabídky teď budou vyhodnocovány a v lednu se s nimi seznámí komise, která doporučí další postup. Podle informací ČTK vyčlenila armáda na nákup pušek 1,5 miliardy korun. Česká zbrojovka nabízí nový typ pušky označovaný jako ČZ 805. V minulosti opakovaně upozorňovala, že ministerstvo by mělo přihlížet i k tomu, že v jejím případě jde o domácího výrobce. Zvlášť v době ekonomické krize by zakázka pro zbrojovku znamenala jistotu práce pro zaměstnance, a měla tak pozitivní vliv i na situaci v celém regionu. MPI Group, která už v minulosti armádě dodala například obrněná vozidla Dingo či izraelské bezpilotní letouny, zřejmě nabídne výrobky belgické zbrojovky Herstal.

Ministerstvo vnitra připravilo protikorupční balíček

Ministerstvo vnitra připravilo takzvaný protikorupční balíček, který má například zavést institut korunního svědka. Návrh zákona o protikorupčních opatřeních počítá s možným přerušením a následným zastavením stíhání obviněného, který by mimo jiné pomohl s objasněním organizované kriminality. Balíček také upravuje institut takzvaného protikorupčního agenta a vymezuje podmínky, za jakých by bylo možné "předstírat zájem podílet se na trestném činu". Materiál byl uveřejněn na webu vlády. Ministerstvo zatím návrh zákona, který má novelizovat trestní řád, trestní zákoník a daňový řád, zaslalo ministru financí Eduardu Janotovi a ministryni spravedlnosti Daniele Kovářové, aby se k němu vyjádřili.

STEM: O globálním oteplování je přesvědčeno 80 procent Čechů

Čtyři pětiny Čechů jsou přesvědčeny o tom, že v posledních letech dochází ke globálnímu oteplování. Podle 75 procent za tyto změny klimatu může lidské chování, naopak čtvrtina občanů to připisuje přírodním procesům nezávislým na člověku. Vyplynulo to z prosincového průzkumu Střediska empirických výzkumů (STEM). Tři čtvrtiny dotázaných si zároveň myslí, že by se Česko mělo zavázat ke snižování emisí skleníkových plynů, i kdyby to mělo vážně zatížit jeho ekonomiku. Rozhodně proti jsou čtyři procenta lidí a 21 procent spíše proti. Průzkumu se v době mezi 1. a 9. prosincem zúčastnilo 1260 respondentů. Jako o "humbuku a nesmyslu" hovoří o globálním oteplování český prezident Václav Klaus.

Ministr Slamečka: Šance ČR na získání sídla pro Galileo vzrostly

Šance Česka na získání sídla nového evropského navigačního systému Galileo se zvýšily. V Bruselu to novinářům řekl český ministr dopravy Gustáv Slamečka. O ředitelství projektu jednal se zástupci Španělska, které bude EU od Nového roku předsedat, a Evropské komise. Mírný optimismus v Češích vyvolává skutečnost, že hlavní kandidáti z nových členských států EU již některou z unijních agentur získali, ČR nikoliv. Hlavním soupeřem Česka je Nizozemsko. Zatímco v Česku je už pro sídlo GSA vyčleněna budova, Nizozemci by museli vše postavit takříkajíc na zelené louce. Družicový systém Galileo by měl začít plně pracovat v roce 2013.

Magistrát rozdělil téměř 800 milionů z fondů Evropské unie

Pražští zastupitelé rozdělili téměř 800 milionů korun z fondů Evropské unie. Peníze dostanou projekty na podporu vzdělávání, znevýhodněných osob nebo informatiky. Projekty z programů Adaptabilita a Konkurenceschopnost v pátek schválili zastupitelé hlavního města. O peníze se ucházelo téměř 800 projektů, chtěly asi 3,2 miliardy korun. Na evropské peníze se nakonec může těšit 181 žadatelů. Praha může z evropských fondů čerpat z programů Konkurenceschopnost a Adaptabilita, které jsou určeny pro léta 2007 až 2013. Neinvestiční program Praha - Adaptabilita nabídne do roku 2013 celkem 127 milionů eur, v programu Konkurenceschopnost je celkem 276,3 milionu eur (7,25 miliardy korun).

Ministerstvo vytklo Darjaninovi chybný audit i možný střet zájmů

Ministerstvu kultury se nelíbí audit České filharmonie (ČF), který nechal udělat její nový šéf Vladimír Darjanin. Vadí mu také, že Darjanin vykonává funkci generálního ředitele této významné kulturní instituce "jako melouch" a hrozí mu střet zájmů. ČTK o tom informovala Renata Slámková z ministerstva kultury. Spekuluje se o tom, že ministr kultury Václav Riedlbauch, který vedl filharmonii před Darjaninem, ho chce odvolat z funkce. Ministerstvo se k otázce odvolání Dajanina přímo nevyjádřilo, spekulace podle Slámkové z ministerstva nevycházejí. Upozornila však, že podle informací z odborných kruhů se v České filharmonii management nevyznamenává, neboť má zbytečně vysoké náklady na právní služby, propagaci a podobně a nízké příjmy. "Protože je obecně známé pravidlo, že management je hodnocen především podle hospodářských výsledků, nelze se šeptandě zřejmě divit," řekla Slámková. Do čela České filharmonie nastoupil Vladimír Darjanin před půl rokem. V období letních prázdnin prošla filharmonie kontrolou. Výsledky auditu poslal Darjanin ministerstvu.

V Litoměřicích překlenul řeku Labe druhý silniční most

V Litoměřicích řidičům slouží nový most před řeku Labe. Napojil město přímo na dálnici D8 a má odlehčit dosud jedinému litoměřickému Tyršovu mostu, který byl velmi přetížený. Stavba mostu i s kruhovými křižovatkami a silnicemi k němu stála 1,6 miliardy korun. Hejtmanka Jana Vaňhová ČTK řekla, že most nejen ulehčí přetížené dopravě, ale byl na základě zkušeností z povodní v roce 2002 vyprojektován tak, aby sloužil i jako protipovodňová ochrana. Údajně i při tak velkých povodních může stále spojovat oba břehy Labe. Most nese jméno letce z druhé světové války generála Františka Chábery.

Rodiny z Novojičínska postižené záplavami mají nové bydlení

Rodiny z Novojičínska, které po červnových záplavách přišly o střechu nad hlavou, mají nové bydlení. Slavnostně jim bylo předáno 32 rodinných domů, které vznikly díky projektu Domy velké vody. Domky vyrostly ve třech obcích Novojičínska. Těsně před dokončením jsou navíc dva bytové domy s dalšími 12 byty. Výstavba a příprava stavebních pozemků stála podle moravskoslezského hejtmana Jaroslava Palase 116 milionů korun. Nejvíce nových rodinných domů bylo postaveno v Jeseníku nad Odrou, a to celkem 15.

Počet lidí s chřipkovými onemocněními v ČR klesl o 13 procent

Tento týden klesl počet lidí s akutními respiračními infekcemi o 13 procent. Nyní je v České republice 1475 nemocných na 100.000 obyvatel, uvedlo ministerstvo zdravotnictví. Podle statistik klesá nemocnost už třetí týden, teď je pokles největší. Situace je podobná ve většině krajů. Nejvýraznější pokles a zároveň nejméně nemocných hlásí Karlovarský kraj. Epidemii hygienici vyhlašují, když jsou 2000 a více nemocných na 100.000 obyvatel. Nejvíce marodících, nad 1700 lidí na 100.000 obyvatel, hlásí kraj Moravskoslezský, Jihomoravský a Královéhradecký. Těsně pod touto hranicí je Jihočeský kraj. Mnoho škol v celé republice dál hlásí vysoké počty nemocných chřipkou a některé zůstávají uzavřeny. Podle hygieniků lze situaci hodnotit jako lokální epidemii chřipkových onemocnění. "Kromě chřipky s normálním průběhem se nadále vyskytuje řada komplikovaných případů pandemické chřipky vyžadujících hospitalizaci a v některých případech i intenzivní péči," řekl ČTK epidemiolog Jan Kynčl. V ČR dosud zemřelo 38 lidí s prasečí chřipkou.

V Praze zemřeli na podchlazení dva muži

V Praze v pátek umrzli dva lidé. Jeden muž zemřel na podchlazení v Malešicích, druhý v Řepích. ČTK o tom informovala mluvčí pražské záchranné služby Jiřina Ernestová. K prvnímu případu vyjížděla záchranná služba ráno do lesíka v Malešicích. Lékařka už jen konstatovala smrt čtyřicetiletého muže, uvedla mluvčí. Na následky podchlazení zemřel také devětatřicetiletý muž, který pobýval v drážním domku v Řepích. Zda šlo o bezdomovce, zatím není jasné. Také ve středu v Ostravě umrzl pětapadesátiletý muž, pravděpodobně bezdomovec. Náhodný kolemjdoucí ho našel ležet za Domem kultury města Ostravy. Česko již několik dnů mrzne, průměrné denní teploty dosahují minus deseti až minus pěti stupňů Celsia, což jsou teploty pět až devět stupňů pod normálem.

V ostravském babyboxu se našlo už druhé dítě

V babyboxu Městské nemocnice Ostrava byla nalezena nejvýše dvoutýdenní zdravá holčička. Podle lékařů je dítě v dobrém zdravotním stavu a bez viditelných známek ublížení na zdraví. Podle dostupných informací by mělo jít už o 28. dítě odložené do babyboxu v Česku a o druhé nalezené ve vyhřívané schránce v Ostravě.

Kardinál Vlk převzal od skautů betlémské světlo

Kardinál Miloslav Vlk v pátek v katedrále svatého Víta v Praze převzal od pětice skautů betlémské světlo. Slavnostního aktu se zúčastnili i pražský primátor Pavel Bém či zástupce Ekumenické rady církví Dušan Hejbal. Od plamene, který pochází z Jeskyně Narození Páně v Betlémě, si mohou připálit svíčku či lampu návštěvníci katedrály. V sobotu budou skauti světlo rozvážet ve vlacích po celé republice. "Betlémské světlo je symbolem přátelství, míru, pochopení a klidných vánočních svátků," řekl mluvčí Junáka Jan Žáček. "Je to světlo, které urazilo tisíce kilometrů. Lidé ho opatrují, ačkoli je to jenom plamínek, tak se o něj starají a předávají ho svým blízkým, svým sousedům, a pomáhají tak šířit vánoční pohodu," dodal. Podle kardinála světlo symbolizuje šíření evangelia od místa narození Ježíše Krista do celého světa. "Ten symbol, zvlášť pro dnešní dobu, je velice silný. Do zešeřelé situace světa, společnosti, je třeba světlo," prohlásil kardinál Vlk. Vyslovil také přání, aby se betlémské světlo stalo něčím, co reálně mění život. "Abychom my sami, každý člověk se stal nositelem světla a vnášel světlo láskou a solidaritou, pochopením pro ty druhé, do jejich temných situací," řekl kardinál.

Sněhuláci brojili v budově vlády za záchranu symbolů Vánoc

Proti americkým vánočním symbolům protestovali v pátek v sídle české vlády aktivisté projektu Zachraňte Ježíška. Před recepcí Úřadu vlády předali petici pro premiéra Jana Fischera s výzvou k záchraně českých tradic. Své požadavky pak v kostýmech sněhuláků skandovali před shromážděnými novináři. "Český Ježíšek a tradiční české Vánoce patří k naší identitě. Byl to jeden z důvodů, proč jsme se rozhodli jít do boje za záchranu těchto symbolů," řekla ČTK spoluautorka projektu Eva Fruhwirtová. Za výkřiků "Zachraňte Ježíška", "Přežili jsme Dědu Mráze, přežijeme Santu Clause", "Dárky nosí Ježíšek" a "Konec vykuleným sobům v Čechách" aktivisté předali petici řediteli kabinetu premiéra Milanu Kubkovi. Kostýmy sněhuláků šestice demonstrantů zvolila prý proto, že "ztělesňují atmosféru české zimy". Na rozdíl od loňského roku se uchýlili do teplé budovy. Žádní sympatizanti je nedoprovázeli.

Miniatura, kterou kraj koupil v Británii, dorazí do ČR v pondělí

Do České republiky bude v pondělí přivezena unikátní knižní malba, kterou Středočeský kraj získal v aukci v Londýně. Iluminace byla vydražena i s poplatky za více než 17 milionů korun. Nejdříve bude uložena v pražském Klementinu a poté bude 27. prosince na jediný den vystavena v Jezuitské koleji v Kutné Hoře. ČTK to řekl Štěpán Tyller z Galerie Středočeského kraje. Pořízení vzácné miniatury z 15. století, zobrazující dolování stříbra v Kutné Hoře, kritizuje krajská opozice. Podle ní jde o plýtvání penězi. Kraj naopak tvrdí, že investice do tohoto díla se mnohonásobně vyplatí. Iluminace se má stát jedním z nejvýznamnějších exponátů vznikající Galerie Středočeského kraje v Kutné Hoře. Dílo bylo vydraženo za 612.000 liber i s poplatky, což bylo v den aukce 17,139.000 korun. Miniatura je památkou srovnatelnou s fragmentem věhlasné Dalimilovy kroniky, který ČR v dražbě získala před čtyřmi lety. Vznikla v nejvýznamnější české iluminátorské dílně konce 15. století. Dosud byla známá odborné veřejnosti pouze z černobílé reprodukce, poprvé publikované v roce 1929. Od středověku však nebyla nikdy veřejně vystavena. Znalci byla vždy považována za jednu z nejvýznamnějších iluminací vytvořených na sever od Alp.

Restaurátoři dokončili obnovu barokní kaple v olomouckém chrámu

Boční kapli Anděla Strážce a nástěnné fresky kaple svaté Barbory v chrámu Panny Marie Sněžné si mohou v jejich obnovené kráse prohlédnout lidé v Olomouci. Restaurátoři v těchto dnech dokončili jejich obnovu, sdělila ČTK mluvčí olomouckého arcibiskupství Monika Vývodová. Zahájení prací si vyžádal zejména havarijní stav freskové výzdoby z první poloviny 18. století, která je dílem významného olomouckého barokního malíře Jana Kryštofa Handka. Výzdoby byly provedeny technikou, která je mimořádně zranitelná vůči vlhkosti. "Z důvodu dlouhodobého zatékání do chrámu došlo k jejich vážnému poškození, až malba postupně odpadávala od podkladní zdi. V průběhu restaurování se podařilo částečně odstranit také pozdější nevhodné přemalby, aby tak byla poodhalena kvalita Handkeho práce," uvedla Vývodová. Podle ní se pod velmi silnou vrstvou mastných nečistot ukrývala celoplošná, velmi kvalitní výzdoba klenby a stěn kaple z růžových, bílých a šedých odstínů umělých mramorů s bohatým zlacením a štukovou výzdobou včetně reliéfu Panny Marie Imakuláty. Tyto části se podařilo zachránit v původní kvalitě. Malby a další zlacená reliéfní výzdoba zobrazuje příběhy ze Starého a Nového zákona, konkrétně pomoc člověku v nouzi od jeho Anděla Strážce.

Magdalena Kožená zazpívá v pražském Národním divadle

V pátek a v neděli vystupuje v Národním divadle v Praze mezzosopranistka Magdalena Kožená. Za doprovodu Pražské komorní filharmonie pod vedením švýcarského dirigenta Kaspara Zehndera přednese písně Gustava Mahlera či ukázky z děl Hectora Berlioze, Julese Masseneta a Georgese Bizeta. Se stejným programem vystoupí v Národním divadle i 20. prosince. Brněnská rodačka patří ke světové operní špičce. Získala i řadu ocenění. Například letos v říjnu cenu časopisu Gramophone v kategorii recitálu za nahrávku opery Julietta Bohuslava Martinů. Cenu Gramophone získala i před pěti lety v hlavní kategorii Umělec roku. Letos byla také nominována na MIDEM Classical Award 2010 v kategorii opera.

V Jindřichově Hradci vzniká dům gobelínů

V Jindřichově Hradci vzniká v dosud chátrajícím zámeckém pivovaru ojedinělý dům gobelínů. Jejich výroba má v Jindřichově Hradci téměř stoletou tradici. Dílnu ve městě založila v roce 1910 Marie Hoppe-Teinitzerová a s pracemi slavila úspěchy po celém světě. Ve městě stále vznikají umělecká díla zpracovaná originální technikou, kterou používali tkalci už ve středověku.

Skiareály zasněžují, o víkendu začne lyžařská sezona

Lyžaři mohou o víkendu vyrazit na hory, vleky pojedou ve většině velkých skiareálů. Opožděný rozjezd lyžařské sezony umožnilo mrazivé počasí a intenzivní zasněžování umělým sněhem, které začalo minulý týden. Některé skiareály zahájí sezonu pátečním večerním lyžováním, pro návštěvníky areálu ve Zlíně je na sobotu připraven ohňostroj, zimní sezoně na Lipně požehná kněz.

Ze sportu

Legenda českého sportu Věra Čáslavská předala symbolicky olympijskou štafetu Martině Sáblíkové. Dojatá rychlobruslařka, která je největší českou nadějí pro blížící se olympijské hry ve Vancouveru, převzala od jedenáctinásobné medailistky z letních Her zlatou ratolest. Bývalá vynikající gymnastka zároveň Sáblíkové popřála, aby získala na olympiádě tolik medailí, kolik je lístků na jedné větvičce. "Něco podobného se mi ještě nikdy nestalo. Od někoho, kdo má jedenáct olympijských medailí, je to obrovská pocta. Strašně mě to překvapilo a dojalo. Měla jsem co dělat, abych tam došla," řekla potěšená Sáblíková ČTK.

Český klubový fotbal zůstává po podzimní sezoně v evropských pohárech na 18. místě a nijak výrazně se nepřiblížil patnácté příčce, která znamená lepší výchozí pozici pro zařazování mužstev do Ligy mistrů a Evropské ligy. Naopak se k němu zezadu blíží Rakousko a Izrael, které mohou na jaře bilanci ještě vylepšit. Pětice českých klubů nashromáždila dohromady 20,5 bodu, což v letošním pořadí zařadilo český fotbal až na 19. místo. Před ním jsou dokonce i Izrael a Kypr. Nejvíc přispěla Sparta s osmi body, Slavia získala pět, Olomouc čtyři, Liberec tři a Teplice půl bodu za remízu v předkole Evropské ligy v Tel Avivu.

Zdeněk Štybar obsadil třetí a Radomír Šimůnek čtvrté místo v pátečním cyklokrosu v Antverpách. Závod, který jezdci pojali jako generálku před nedělním Světovým pohárem v jiném belgickém městě Kalmthoutu, vyhrál domácí Sven Nijs před krajanem Tomem Meeusenem.

Sdruženář Pavel Churavý neudržel v běžecké části Světového poháru v Ramsau třetí místo po skoku a obsadil patnáctou pozici. Další tři Češi nebodovali. Potřetí v sezoně zvítězil Francouz Jason Lamy Chappuis a upevnil si vedení v seriálu. Závod v Ramsau byl náhradou za zrušené soutěže v Harrachově.

Závod Světového poháru skokanů na lyžích ve švýcarském Engelbergu vyhrál domácí Simon Ammann a dostal se do čela průběžného pořadí seriálu. Nejlepší z českých reprezentantů byl Jakub Janda na 18. příčce. Do druhého kola prošel ještě Jan Matura, který při svém letošním premiérovém startu v SP obsadil v konečném pořadí 27. pozici. První kolo bylo konečnou pro Lukáše Hlavu, kterému na 33. příčce unikl postup do druhé části o jeden bod. Nepostoupil ani Roman Koudelka na 37. pozici.

Druhého nejlepšího výsledku ve Světovém poháru v kariéře v pátek dosáhl sjezdař Petr Záhrobský. Český reprezentant, kterého od letošní sezony vede otec Petr, dojel sedmadvacátý v superobřím slalomu v italské Val Gardeně. Poprvé v olympijské sezoně se radoval z prvenství Nor Aksel Lund Svindal.

Krátce o sobotním počasí v České republice:

Zataženo až oblačno, místy sněžení. Teploty minus 10 až minus 6 stupňů Celsia.

18-12-2009