Denní souhrn zpráv Zprávy

17-12-2009

Ministerstvo financí zpracuje plán na snížení deficitu, sněmovně ho asi nepředloží

Ministerstvo financí zpracuje plán na snížení deficitu státního rozpočtu. Vláda ho ale zřejmě do sněmovny nepředloží a přenechá ho novému kabinetu, který vzejde z květnových voleb. ČTK to řekl mluvčí ministerstva Ondřej Jakob. Dlouhodobější plán na ozdravení veřejných financí bude nutné připravit i z toho důvodu, že Česko čelí řízení Evropské komise kvůli vysokým deficitům.

Vláda připravila na rok 2010 rozpočet s deficitem 163 miliard korun, což odpovídá 5,3 procenta HDP. Poslanci ale minulý týden schválili pozměňovací návrhy, které podle vlády schodek skrytě navyšují až o 0,4 procenta HDP. Ve sněmovně navíc leží další návrhy levice na jednorázový příspěvek k důchodu, zvýšení mateřské, zrušení zdravotnických poplatků a na proplácení prvních tří dnů nemocenské, které by mohly deficit zvýšit o dalších 20 miliard.

ODS chce, aby vláda veřejně odmítla návrhy levice

ODS chce, aby vláda některé levicové návrhy odmítla ve veřejném prohlášení. Nebudou jí přitom zřejmě stačit jen slova premiéra Jana Fischera. Má jít o stanovisko vlády jako celku, na kterém by se měl kabinet usnést. ČTK to řekl místopředseda strany Petr Nečas. ODS odmítá 13. důchody, zrušení poplatků ve zdravotnictví a změny v současné podobě nemocenské, včetně opětovného proplácení prvních tří dnů.

Bohuslav Sobotka: Snižování schodku bude v příštím období prioritou ČSSD

Stínový ministr financí a místopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka je odhodlán udělat vše pro to, aby podíl schodku veřejných rozpočtů na hrubém domácím produktu klesl do roku 2014 pod tři procenta. To je jedna z nutných podmínek pro přijetí eura, řekl v Rádiu Impuls. Odpovědnost za současný stav veřejných financí padá podle Sobotky na všechny předchozí vlády. Chybou sociální demokracie v časech její vlády bylo, že kombinovala snižování daní se snižováním schodku, uvedl. Proto už nebude v příštím období prioritou sociálních demokratů snižování daňových sazeb.

Obrana připustila nedostatky v přípravě misí i v kontrole vojáků

Ministerstvo obrany připustilo nedostatky v přípravě zahraničních misí, jejich kontrole a sociální prevenci. Vyplynulo to z šetření, které ministr obrany Martin Barták nařídil kvůli extremistickému chování vojáků. Nejznámějším se stal případ dvou členů kontingentu ISAF v Afghánistánu, kteří na přilbách nosili symboly jednotek nacistické SS. Podobná šetření a kontroly budou nadále pokračovat, informoval ČTK ministr obrany Martin Barták.

Aero chce Polsku prodat letouny L-159 nebo letové hodiny

Český výrobce letadel Aero Vodochody se chce v Polsku zúčastnit chystaného tendru na nákup cvičných bojových letounů. Firma by Polákům vedle letadel L-159 mohla nabídnout letové hodiny, řekl ČTK ve Varšavě prezident Aero Vodochody Ladislav Šimek. Dodal, že při pronájmu letových hodin by polská strana měla příležitost si stroje odzkoušet a když by jí vyhovovaly i koupit. Polsko hledá náhradu za letouny Iskra, přibližně by mohlo mít zájem o 16 letadel.

STEM: O globálním oteplování je přesvědčeno 80 procent Čechů

Čtyři pětiny Čechů jsou přesvědčeny o tom, že v posledních letech dochází ke globálnímu oteplování. Podle 75 procent za tyto změny klimatu může lidské chování, naopak čtvrtina občanů to připisuje přírodním procesům nezávislým na člověku. Vyplynulo to z prosincového průzkumu Střediska empirických výzkumů (STEM). Pětasedmdesát procent dotázaných si zároveň myslí, že by se Česko mělo zavázat ke snižování emisí skleníkových plynů, i kdyby to mělo vážně zatížit jeho ekonomiku. Rozhodně proti jsou čtyři procenta lidí a 21 procent spíše proti. Průzkumu se v době mezi 1. a 9. prosincem zúčastnilo 1260 respondentů.

V Kodani vrcholí klimatický summit OSN. Vyspělé a rozvíjející se státy se zatím nedokázaly dohodnout na tom, do jaké míry by se každý z nich měl v budoucnu podílet na snižování emisí skleníkových plynů a jak velká finanční pomoc by na toto snižování měla chudým zemím připadnout. Jako o "humbuku a nesmyslu" hovoří o globálním oteplování český prezident Václav Klaus.

Belgický týdeník zvolil Klause osobností roku Evropské unie

Belgický týdeník se zaměřením na kulturu The Bulletin, který vychází v angličtině a který čtou zejména zahraniční pracovníci v Bruselu, ocenil českého prezidenta Václava Klause jako osobnost roku v Evropské unii. Klaus dal prý lekci francouzskému prezidentovi Nicolasovi Sarkozymu a německé kancléřce Angele Merkelové, když si vymohl ústupek v podobě výjimky z listiny základních práv EU pro Česko, kterou podmínil svůj podpis pod ratifikací lisabonské smlouvy o unijní reformě.

"Prezident Klaus byl trvalým, nepříjemným a užitečným připomenutím, že s menšími zeměmi se nevyplatí si zahrávat," uvedl The Bulletin. Podle týdeníku si Německo, Francie a Velká Británie myslí, že mohou Evropskou unii řídit sami, ale Klaus je dokázal držet v nejistotě řadu měsíců. "Za tohle (Klaus) dostal v Bruselu, Stockholmu a v řadě dalších hlavních měst nálepku hlavního zloducha, ale ve skutečnosti Klaus jen ukázal, že Evropa je seskupením 27 států, nikoli třech států a 24 zemí," doplnil belgický týdeník.

Europoslanci schválili rozpočet EU pro příští rok

Evropský parlament schválil rozpočet Evropské unie pro příští rok. Výdaje, které EU oficiálně nazývá platbami, by měly dosáhnout 123 miliard eur, členské státy EU přitom původně stanovily výdajový strop na 120,5 miliardy eur. Europoslancům se však podařilo, jako již každoročně, dosáhnout zvýšení některých rozpočtových kapitol, mimo jiné u zahraniční politiky či u zemědělství. Na více peněz tak například dosáhnou i producenti mléka, které v uplynulých měsících zasáhl prudký propad výkupních cen.

Ministři zemědělství původně chtěli na podporu mlékárenství vydat 280 milionů eur, po tlaku europoslanců ovšem rozpočet pro tento účel počítá s částkou 300 milionů eur. Čeští zemědělci z této částky získají celkem 150 milionů korun. České ministerstvo zemědělství původně odhadovalo, že každý český producent mléka by měl dostat zhruba 50.000 korun, nakonec to však bude více peněz. Podporu totiž získají jen farmy, u nichž se výroba mléka podílí velkou částí na celkovém hospodaření.

Češi dosáhnou i na řadu dalších mimořádných finančních prostředků. EU totiž v rozpočtu počítá s výdaji na budování plynařské či elektrárenské infrastruktury ve výši téměř čtyř miliard eur. Česko má z této podpory získat 35 milionů eur na vybudování zásobníků zemního plynu, které by měly zlepšit energetickou bezpečnost země v případě další plynové krize, která se odehrála například počátkem letošního roku.

Ministr Slamečka: Šance ČR na získání sídla pro Galileo vzrostly

Šance Česka na získání sídla nového evropského navigačního systému Galileo se zvýšily. V Bruselu to novinářům řekl český ministr dopravy Gustáv Slamečka, který právě o ředitelství projektu jednal se zástupci Španělska, které bude EU od Nového roku předsedat, a Evropské komise. Mírný optimismus v Češích vyvolává skutečnost, že hlavní kandidáti z nových členských států EU již některou z unijních agentur získali, ČR nikoliv. Hlavním soupeřem Česka je Nizozemsko. Zatímco v Česku je už pro sídlo GSA vyčleněna budova, Nizozemci by museli vše postavit takříkajíc na zelené louce. Družicový systém Galileo by měl začít plně pracovat v roce 2013.

Ukrajina dává Česku dokumenty tamní tajné služby o srpnu 1968

Ukrajina se rozhodla zpřístupnit Česku dokumenty své tajné bezpečnosti o srpnu 1968 a o násilném ukončení Pražského jara v Československu. Obsahují hlavně informace o postoji obyvatel Ukrajiny a Československa k tehdejší sovětské okupaci. Podle agentury Interfax to uvedla ukrajinská tajná služba. Elektronické kopie 311 souborů s téměř devíti stovkami stran získá český Ústav pro zkoumání totalitních režimů.

Ministerstvo: Úprava výběru pojistného byla v roce 2007 dostatečná

Ministerstvo práce a sociálních věcí je přesvědčeno, že legislativa upravující v první polovině roku 2007 výběr pojistného na sociální zabezpečení byla dostatečná. Podle Hospodářských novin by totiž kvůli údajné chybě v zákonu o pojistném na sociálním zabezpečení podniky mohly prý na státu vysoudit až 100 miliard korun. Ze zákoníku v období od ledna do června roku 2007 totiž vypadla věta o vyměřovacím základu, ze kterého se pojištění vypočítává, a stát tak podle HN neměl žádný zákonný podklad pro jeho vybírání. Ministerstvo práce s touto interpretací nesouhlasí, vyměřovací základ byl podle jeho názoru určen vládním nařízením.

Nebezpečí však podle HN není pouze hypotetické. Proti zájmům státu se totiž už postavila liberecká pobočka Krajského soudu v Ústí nad Labem, která před několika měsíci rozhodla spor mezi státem a firmou, která si této chyby v zákoně všimla. Pokud není v zákonu jasně řečeno, z jakého vyměřovacího základu mají firmy za své zaměstnance sociální pojištění platit, tak stát nemůže po firmách žádné pojistné chtít, rozhodl soud.

Zeman: Nová strana SPO má posilovat přímou demokracii, ale i vojenské mise

Nová Strana práv občanů (SPO) bude mít zřejmě ve volebním programu posílení přímé demokracie na všech stupních samosprávy, rozšíření veřejných zakázek, návrat k progresivnímu zdanění příjmů, vyšší zdanění právnických osob, zdanění luxusu a zákon o prokázání původu příjmů a majetku. Bude prosazovat posílení zahraničních protiteroristických vojenských misí na úkor ostatních aktivit armády. Tyto body obsahuje pracovní verze programového prohlášení, kterou členům přípravného výboru SPO předložil jeho předseda Miloš Zeman.

Sdružení soudců a žalobců: Snížení mezd je protiústavní

Snížení platů soudců a státních zástupců v nynější podobě je podle jejich profesních sdružení v rozporu s ústavním pořádkem. Ústavní soud již v minulosti uvedl, že mzdy soudců mají být kráceny až v poslední řadě, tvrdí Soudcovská unie a Unie státních zástupců. V dopise, který obdržela ČTK, žádají premiéra a předsedy obou parlamentních komor o nápravu.

Ústavním činitelům včetně soudců a státních zástupců se schválením takzvaného protikrizového balíčku sníží příští rok platy o čtyři procenta. Stejně měl klesnout i objem peněz na mzdy státních zaměstnanců. Levice ale ve sněmovně prosadila při projednávání rozpočtu návrh, díky kterému to nenastane. "Soudci a státní zástupci se tak stanou téměř jedinými, kteří by měli přispívat ze svého platu na snížení schodku státního rozpočtu," napsali v dopise prezidenti Soudcovské unie a Unie státních zástupců Tomáš Lichovník a Lenka Bradáčová.

Projekt tzv. dobrovolných návratů využila třetina možných zájemců

Do projektu takzvaných dobrovolných návratů se přihlásilo 2089 cizinců, tedy jen třetina z celkového počtu možných zájemců o vycestování zpět do své vlasti. Největší zájem o projekt projevili Mongolové. Na tiskové konferenci to řekl ředitel odboru azylové a migrační politiky ministerstva vnitra Tomáš Haišman. Vnitro tímto způsobem chtělo snížit riziko kriminality, které souvisí s nelegálním pobytem nezaměstnaných cizinců. Vláda na návraty uvolnila ze státního rozpočtu 85 milionů korun, skutečné náklady ministerstvo vyčíslilo na 67 milionů korun.

Ministerstvo zdravotnictví vytvořilo národní síť kardiovaskulárních center

Ministerstvo zdravotnictví zařadilo po auditech do nově vytvořené národní sítě kardiovaskulárních center 17 pracovišť, informovala novináře ministryně Dana Jurásková. Zajištěna je tam péče o zvlášť nákladné a složité případy v kardiochirurgii či transplantace srdce. Centra mohou v příštím roce získat 1,4 miliardy korun na zásadní modernizaci, doplnil náměstek ministryně Marek Šnajdr. Podle jeho slov nehrozí protesty pracovišť, jako tomu bylo v případě sítě onkologických a traumatologických center, kde již existovala síť a v auditech byla některá pracoviště vyřazena. Síť kardiovaskulárních center se tvořila zcela nově.

Nemoci srdce a cév jsou na prvním místě příčin úmrtí v Česku. Ročně na ně umírá přes 50.000 lidí, což je přes polovinu všech úmrtí.

V Ostravě umrzl pětapadesátiletý muž, pravděpodobně bezdomovec

V Ostravě ve středu umrzl pětapadesátiletý muž, pravděpodobně bezdomovec. Náhodný kolemjdoucí ho našel ráno ležet za Domem kultury města Ostravy. Podle přivolané lékařky muž zemřel na podchlazení. Je to první úmrtí na Ostravsku vlivem mrazu v letošní zimní sezoně, řekl ČTK mluvčí ostravské policie Petr Svoboda.

Policisté obvinili z loupeže muže, který držel rukojmí v bance

Muže, který ve středu držel rukojmí v bance na Novodvorské ulici v Praze 4, policie obvinila z loupeže. Hrozí mu až 15 let vězení. Policisté obviněného vyslechli, řekl serveru iHNed.cz mužův advokát Radko Chudoba. Svůj čin odůvodnil tím, že ho někdo vydíral a chtěl po něm tři miliony korun. Právě tolik prý žádal za propuštění rukojmích. "Vůbec to neplánoval. Předtím se snažil získat úvěr, a když mu ho nedali, tak sáhnul k tomuto zoufalému kroku," prohlásil obhájce.

Ozbrojený jedenapadesátiletý muž ve středu dopoledne přepadl pobočku Komerční banky a několik hodin tam zadržoval ředitelku banky a jednu z jejích zaměstnankyň. Za jejich propuštění žádal miliony korun. Jednu z pracovnic muž dobrovolně propustil, policisté poté osvobodili i druhou z žen. Pachatele zadrželi. Jedno z nejdramatičtějších bankovních přepadení v novodobé pražské historii se obešlo bez zranění. K případu bude přibrán znalec z oboru psychiatrie.

Žena, jež osvobodila vězně, opustí vazbu, rozhodl soud

Krajský soud v Plzni rozhodl o propuštění z vazby osmadvacetileté Dagmar Tauchenové, která 10. listopadu v Plzni přepadla se zbraní vězeňskou eskortu a osvobodila svého manžela - vězně Pavla Tauchena. "K tomuto rozhodnutí vedly senát dva důvody - jednak nedodržení 48hodinové lhůty faktického zadržení a jednak neshledání reálných důvodů útěkové vazby," konstatovala mluvčí Krajského soudu Alexandra Vaňková.

Podle neoficiálních informací ČTK už Tauchenová opustila vězeňskou nemocnici v Praze - Pankráci, kde téměř měsíc ležela. Při policejním zásahu na jihu Čech byla vážně postřelena. Tauchen se sám zastřelil. Podle obhájce Kolji Kubíčka měla po policejním zásahu prostřelené plíce a tříštivou zlomeninu kosti, prostřelenou jednu ruku a druhou ruku má stále ochrnutou. Ačkoliv hrozí Tauchenové až osm let, je přesvědčen, že u soudu nakonec dostane mnohem nižší trest, možná i podmínečný.

ČSSD kritizuje vyhlášku, která mění působnost elitních žalobců

Sociální demokracie odsoudila připravovanou vyhlášku ministerstva spravedlnosti, která mění působnost elitních žalobců. Podle návrhu, který ministerstvo předkládá vládě, by se státní zástupci z takzvaných 6.odborů zabývali případy s minimální škodou 150 milionů korun, dosud to je 50 milionů korun. Místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek prohlásil, že cílem vyhlášky je zlikvidovat základnu pro boj se závažnou hospodářskou kriminalitou. "Pokud někdo tu hranici zvedne nad 150 milionů, tak z toho vyloučí převážnou část trestných činů, kterými se ta specializovaná pracoviště teď zabývají," doplnil.

Elitní žalobce ve středu kritizovalo Nejvyšší státní zastupitelství (NSZ). Podle něj čtvrtina kauz, které měly 6. odbory na starosti, skončila zastavením stíhání obviněných nebo jejich osvobozením u soudů. Analýza NSZ také upozornila na neúměrně dlouhé přípravné řízení u některých případů.

V Litoměřicích překlenul řeku Labe druhý silniční most

V Litoměřicích řidičům slouží nový most před řeku Labe. Napojil město přímo na dálnici D8 a má odlehčit dosud jedinému litoměřickému Tyršovu mostu, který byl velmi přetížený. Stavba mostu i s kruhovými křižovatkami a silnicemi k němu stála 1,6 miliardy korun. Hejtmanka Jana Vaňhová ČTK řekla, že most nejen ulehčí přetížené dopravě, ale byl na základě zkušeností z povodní v roce 2002 vyprojektován tak, aby sloužil i jako protipovodňová ochrana. Údajně i při tak velkých povodních může stále spojovat oba břehy Labe. Most ponese jméno jméno letce z druhé světové války generála Františka Chábery.

Rodiny z Novojičínska postižené záplavami mají nové bydlení

Rodiny z Novojičínska, které po červnových záplavách přišly o střechu nad hlavou, mají nové bydlení. Slavnostně jim bylo předáno 32 rodinných domů, které vznikly díky projektu Domy velké vody. Domky vyrostly ve třech obcích Novojičínska. Těsně před dokončením jsou navíc dva bytové domy s dalšími 12 byty. Výstavba a příprava stavebních pozemků stála podle moravskoslezského hejtmana Jaroslava Palase 116 milionů korun. Nejvíce nových rodinných domů bylo postaveno v Jeseníku nad Odrou, a to celkem 15.

Přívalovým povodním nelze zabránit, pouze se na ně připravit

Před extrémními přívalovými povodněmi, jaké postihly zejména sever Moravy na přelomu letošního června a července, neochrání obce se stoprocentní jistotou žádná technická opatření. Konstatuje to ministerská zpráva, kterou vláda vyslechne v pondělí. Je podle ní třeba věnovat se proto preventivním opatřením k omezení následků povodní, a to zejména omezení eroze na polích a zabezpečení objektů a konstrukcí před ničivou silou vody.

Od 24. června až do 5. července, se na území Česka vyskytlo několik přívalových povodní, z nichž některé hydrologové označili za skutečně mimořádné. Při povodních zahynulo 15 lidí, škody na majetku v zasažených územích byly vyčísleny na téměř 8,5 miliardy korun. Meteorologové ve zprávě zopakovali, že přívalové povodně způsobené intenzivními lokálními srážkami se mohou vyskytnout prakticky kdekoliv, i když pravděpodobnost jejich výskytu se zvyšuje na horách.

Rejdaři: Stát zbytečně zvyšuje mosty, místo aby Labe vybagroval

Labští lodní dopravci znovu napadli ministerstvo dopravy kvůli špatné splavnosti řeky. Terčem kritiky se tentokrát stalo zvyšování mostů za stovky milionů korun; podle rejdařů by se stát měl postarat především o dostatečnou hloubku, například vyhrabáním dna. "Pro nás je zásadní parametr ponor, podjezdové výšky nás nikdy nelimitovaly," řekl šéf společnosti ČSPL Milan Raba. Hranice pro ekonomickou plavbu je hloubka 2,5 metru, což Labe často nesplňuje.

Ministerstvo dopravy kritiku odmítá. Trvá na svých dřívějších tvrzeních, že v České republice neexistuje právní předpis, podle kterého by ministerstvo bylo povinno udržovat rejdaři uváděnou hloubku.

Agrární komora spustí v novém roce kampaň na propagaci českých potravin

Agrární komora /AK/ začátkem příštího roku odstartuje kampaň na propagaci českých potravin. V první části budou propagovány tuzemské mléčné výrobky, po nich přijde na řadu maso a další komodity, řekli představitelé komory. Vznik fondu, ze kterého by kampaň následně financovali, avizovali zemědělci již koncem srpna. Skutečně do něj však začnou vybírat až po Novém roce.

Čeští zemědělci i potravináři dlouhodobě poukazují na rostoucí podíl zahraničních potravin na pultech tuzemských obchodů. Ty jsou podle nich sice levnější, často však kvalitativně za domácími výrobky zaostávají. Podíl zahraničních mléčných výrobků se dle AK zvýšil za posledních pět let o sedminu na 27 procent. Z dovozu je již více než polovina vepřového a přes třetinu hovězího masa.

Automaty nabídnou lidem čerstvé jogurty, ovoce i maso

Automatů na čerstvé potraviny přímo od zemědělců v Česku přibývá. V současné době v nich farmáři zákazníkům nabízejí mléko či vejce. V příštích měsících se v českých a moravských městech a vesnicích objeví přístroje prodávající čerstvě vyrobený jogurt, ovoce a zeleninu, ovocné džusy, ale také maso a uzenářské výrobky. Moderní technologie prý umožní kontrolovat kvalitu a čerstvost nabízených produktů, a to i na dálku prostřednictvím kamery a internetu. V případě, že potravina dosáhne maximální doby trvanlivosti, nebo se zvýší její teplota, automat se zablokuje a znemožní její prodej.

ČSÚ: Češi ve třetím čtvrtletí platili nejvíce za bydlení

Domácnosti ve třetím čtvrtletí letošního roku utrácely nejvíce za bydlení a výdaje na energie, vynaložily na ně 21,8 procenta celkových výdajů. Druhou nejnákladnější položkou byly výdaje za potraviny a nealkoholické nápoje, činily 19,1 procenta vydaných peněz. Vyplývá to z údajů, které zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Názory odborníků na to, jak se na struktuře výdajů domácností projevila hospodářská krize, se různí; rychlé zlepšení finanční situace však nečekají.

Středočeský kraj vymění nebezpečné fotbalové branky

Středočeský kraj zaplatí výměnu přibližně 800 fotbalových branek, které by mohly ohrozit děti. Novinářům to řekl hejtman kraje David Rath (ČSSD). Branky ve zhruba 400 fotbalových klubech v kraji by se měly obměnit v horizontu tří let. Počítá se předběžně s částkou kolem 15 milionů korun. Českomoravský fotbalový svaz nechal bezpečnost branek otestovat po několika tragických událostech, při nichž padající branka zabila dítě.

V ostravském babyboxu se našlo zdravé miminko, už druhé

V babyboxu Městské nemocnice Ostrava byla nalezena nejvýše dvoutýdenní zdravá holčička. Podle lékařů je dítě v dobrém zdravotním stavu a bez viditelných známek ublížení na zdraví. Podle dostupných informací by mělo jít už o 28. dítě odložené do babyboxu v Česku a o druhé nalezené ve vyhřívané schránce v Ostravě.

Oslavy 80 let Divadla Spejbla a Hurvínka se komplikují

Oslavy 80 let Divadla Spejbla a Hurvínka se komplikují. Ústav sociálních služeb v Plzni, který je dědicem zakladatele této scény Josefa Skupy, nepovolil Supraphonu ani Divadlu Spejbla a Hurvínka použít Skupovy dokumenty a archivní nahrávky. ČTK to řekl mluvčí Supraphonu Vladan Drvota. "Jako město jsme ochotni se domluvit, aby na CD vyšla i část týkající se nahrávek Josefa Skupy. Ale nikoliv ve spolupráci s Divadlem Spejbla a Hurvínka a s Helenou Štáchovou," uvedla první náměstkyně plzeňského primátora Eva Krejsová. Za důvod označila dlouholetý spor. Ústav se totiž jako Skupův dědic přes osm let s ředitelkou divadla soudil o autorství Spejbla a Hurvínka. Předloni tento spor prohrál.

V Jindřichově Hradci vzniká dům gobelínů i nové muzejní expozice

V Jindřichově Hradci vzniká v dosud chátrajícím zámeckém pivovaru ojedinělý dům gobelínů. Jejich výroba má v Jindřichově Hradci téměř stoletou tradici. Dílnu ve městě založila v roce 1910 Marie Hoppe-Teinitzerová a s pracemi slavila úspěchy po celém světě. Ve městě stále vznikají umělecká díla zpracovaná originální technikou, kterou vytvářeli tapiserie tkáči už ve středověku.

Elton John vystoupí v červnu v Praze

Legendární britský popový zpěvák, skladatel a pianista Elton John vystoupí příští rok v Praze. Za doprovodu své kapely představí 10. června v O2 areně zásadní skladby ze své bohaté hudební kariéry. Do Prahy se vrátí po pěti letech. Poprvé zpíval roce 1984 v Paláci kultury. Byl tak jedním z mála západních umělců, kteří vystoupili v tehdejším komunistickém Československu.

Pelhřimovské muzeum rekordů má betlém schovaný v lískovém oříšku

Betlém vyřezaný z lipového dřeva umístěný ve skořápce lískového oříšku je novým exponátem Muzea rekordů a kuriozit v Pelhřimově. Schránka betlému měří na výšku 26 milimetrů, nejvyšší postava Josefa je vysoká 12 milimetrů. Autor Miloš Němec z Třemošnice na Chrudimsku na betlému pracoval asi čtyři hodiny. Před časem viděl podobně malý betlém vytvořený z vizovického těsta a tehdy přišel na myšlenku udělat podobný z lipového dřeva.

Skiareály zasněžují, o víkendu začne lyžařská sezona

Lyžaři mohou o víkendu vyrazit na hory, vleky pojedou ve většině velkých skiareálů. Opožděný rozjezd lyžařské sezony umožnilo mrazivé počasí a intenzivní zasněžování umělým sněhem, které začalo minulý týden. Některé skiareály zahájí sezonu pátečním večerním lyžováním, pro návštěvníky areálu ve Zlíně je na sobotu připraven ohňostroj, zimní sezoně na Lipně požehná kněz.

Sparta po debaklu 0:3 s Kodaní opouští Evropskou ligu

Fotbalisté pražské Sparty v posledním utkání základní skupiny Evropské ligy prohráli s FC Kodaň 0:3 a v přímém souboji promarnili šanci na postup. Na jarní boje v soutěži se v kodaňském dresu mohou těšit čeští reprezentanti Zdeněk Pospěch s Liborem Sionkem. Dánský klub do jarních vyřazovacích bojů doprovodí PSV Eindhoven, který si vítězství ve skupině K zajistil už v předstihu.

Biatlonista Šlesingr skončil v SP v Pokljuce na čtvrtém místě

Biatlonista Michal Šlesingr obsadil v závodě Světového poháru na 20 km ve slovinské Pokljuce čtvrté místo. Pokud by však český reprezentant neminul poslední terč, předstihl by vítězného Rakušana Christopha Sumanna. Šestadvacetiletý Šlesingr odstřílel úvodní tři položky bez jediné chyby a v závěru závodu útočil na první místo. Poslední z dvaceti střel však minul terč a trestná minuta ho srazila na čtvrté místo.

Češi udolali na úvod Channel One Cupu v prodloužení Finsko 2:1

Čeští hokejisté porazili ve svém úvodním utkání turnaje Channel One Cup v Praze Finsko 2:1 v prodloužení díky gólům Jaromíra Jágra a Petra Čajánka, který rozhodl v čase 61:40.

Počasí

Bude zataženo, místy sněžení, přes den vystoupí teploty na -9 až -5, na horách bude kolem 12 stupňů pod nulou.

17-12-2009