Denní souhrn zpráv Zprávy

12-12-2009

Desetitisíce lidí vyzývaly v Kodani k nové dohodě o snížení emisí

Desetitisíce lidí se v Kodani sešly na manifestaci na podporu nové dohody o snižování emisí, která se nyní v dánské metropoli připravuje na mezinárodní konferenci o změnách klimatu. Organizátoři odhadli počet účastníků na 100.000. Akce se zúčastnilo také nejméně 60 Čechů a Moravanů z Hnutí Duha a organizace Greenpeace. Jana Pravdová z Greenpeace ČTK řekla, že kodaňská akce skončila krátce před 18:00 SEČ. Obrovský průvod při ní zamířil ke kongresovému centru, kde se mezinárodní konference koná. Atmosféra byla poklidná a přátelská, řekla Pravdová. Podle zpravodajských agentur a dánských médií ale policie v centru metropole zadržela na demonstraci několik stovek černě oblečených výtržníků, kteří házeli kameny a lahve. Jednoho z příslušníků zranila letící dlažební kostka, napsala agentura DPA. "Žádné násilnosti jsem tu nezaznamenala. Průvod byl poklidný," uvedla Pravdová. Dnešní kodaňské shromáždění označila za "největší demonstraci proti změně klimatu v historii lidstva". O mírumilovné atmosféře se zmiňoval i Karel Polanecký z Hnutí Duha. "Asijští účastníci si dokonce fotí evropské policisty, protože policii v takovém klidu při podobné akci nikdy neviděli," řekl odpoledne ČTK Polanecký z Hnutí Duha. Lidé po celém světě svými akcemi chtěli přimět delegáty kodaňského summitu k uzavření ambiciózní dohody o omezování emisí skleníkových plynů, aby se zabránilo případnému oteplování na planetě. Podle aktivistů bylo řečí už dost a měly by následovat činy.

ČSSD zvažuje zavedení čekací lhůty na členství a ručitele

ČSSD uvažuje o zavedení čekací lhůty před vstupem do strany či ručitele. Novinářům to po jednání širšího vedení ČSSD řekl předseda strany Jiří Paroubek. K úvahám o těchto opatřeních vedla sociální demokraty situace v místní organizaci v Bílině na Teplicku, kam se najednou přihlásila téměř stovka nových členů. Žádný definitivní návrh zatím hotový není, o změně stanov může rozhodnout až sjezd strany. "V návrhu, který jsme začali před několika týdny diskutovat, je například zavedení prvků, jako je čekací lhůta, než se uchazeč stane řádným členem strany. Zaplatil by členské příspěvky, absolvoval vstupní školení, předložil čistý trestní rejstřík," uvedl Paroubek. Dodal ale, že ani čistý trestní rejstřík není zárukou minulosti uchazeče. "Měl by třeba i ručitele, to není vůbec špatné opatření. Ve městech je to téměř nemožné, na vesnici je jasné, že se lidé znají. Vědí, kdo ukradl třeba ovoce ze zahrady, takový člověk není vhodný," rozvedl svou myšlenku Paroubek. Výkonný výbor ČSSD nezaujal žádné stanovisko k případu místopředsedy ústeckého vedení ČSSD Karla Vrby. Vrba má za sebou podle médií dvě odsouzení za loupeže, korupci a ublížení na zdraví. Užší vedení strany v pátek pouze doporučilo krajskému vedení, aby Vrbu vyslechlo, a pokud tento případ dostatečně nevysvětlí, měl by opustit vedoucí funkci v kraji.

Týden.cz: ODS chce ve volbách omezit preferenční hlasy

Občanští demokraté poslali do parlamentu zákon, který by měl voličům už od příštích voleb omezit výběr kandidátů ze čtyř na dva. Vracejí se tak k pravidlům, která platila před rokem 2005. Informoval o tom server Týden.cz. ČSSD chystá opačný návrh, její zástupci zákon chystaný ODS označili za "krok proti voličům". ODS navrhuje, aby voliči mohli na kandidátkách do sněmovny zakroužkovat pouze dva vybrané kandidáty a aby jisté místo ve sněmovně měl jen ten politik, který by získal sedm procent hlasů. Podle současných pravidel k tomu stačí pětiprocentní zisk. Server připomněl, že občanští demokraté už před neuskutečněnými předčasnými volbami zakázali svým lidem osobní kampaně. "Vůbec jsem si nevšiml, že bychom něco takového projednávali ve straně. Bude to individuální akce některých, kteří jsou na volitelných místech a možná se obávají konkurence," řekl poslanec za ODS Marek Benda s tím, že je nešťastné měnit pravidla těsně před volbami a že on pro změnu ruku nezvedne.

ČR je novou imigrační zemí, od r. 1990 tu žije 13krát víc cizinců

Česko je novou imigrační zemí, od roku 1990 narostl počet cizinců v zemi třináctkrát. Kvůli krizi sice v posledním roce zahraničních pracovníků mírně ubývá, přesto patří příliv imigrantů do ČR k nejrychlejším na světě. Na semináři o postavení cizinců v České republice to řekla ředitelka pražské kanceláře Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) Lucie Sládková. Upozornila také, že ačkoliv cizinci jsou v české společnosti zastoupeni čtyřmi procenty, tvoří šest procent pracovní síly. "V České republice jsou téměř čtyři procenta imigrantů, což je méně než v Evropské unii, ale Česká republika má největší dynamiku imigrantů na světě," uvedla Sládková. Například v porovnání se Slovenskem, Polskem nebo Maďarskem je prý ČR jasně zemí imigrační. Aby byli imigranti pro zemi přínosem, musejí jim být vytvořeny vhodné podmínky na začlenění do většinové společnosti. Příklad si podle Sládkové ČR může vzít v zemích, které přílivu cizinců čelily už v 60.letech. Takovými zeměmi je například Francie, Nizozemí, Švédsko nebo Německo. Právě u Německa a jeho problémů s tureckou menšinou by se prý Češi mohli inspirovat, jak se vyvarovat přílivu nekvalifikované pracovní síly. Na celém světě žije podle odhadů 200 milionů imigrantů, tedy asi tři procenta populace. Tento podíl je přitom zhruba stejný už od 70.let.

TIC: Většina zaměstnanců nehlásí nekalé praktiky, bojí se odvety

Téměř polovina zaměstnanců v České republice se na pracovišti setkala se závažným porušením předpisů nebo pravidel. Většina z nich však situaci nijak neřešila, případně ji pouze konzultovala s kolegy. Jen malé procento pracovníků se rozhodlo o věci informovat. Lidé se totiž obvykle obávají odvety ze strany zaměstnavatele nebo nevěří, že jejich oznámení bude mít nějaký efekt. Vyplývá to z průzkumu české pobočky Transparency International (TIC). Podle průzkumu, kterého se zúčastnila tisícovka zaměstnanců ve věku od 20 do 59 let, se pozorovaná závažná porušení předpisů na pracovišti týkala především zkreslování provozních a finančních informací nebo nerespektování vyhlášek, které by mohlo ohrozit bezpečnost či zdraví. Čtvrtina z těch, kteří porušení předpisů zjistili, na situaci upozornila vedení nebo svého nadřízeného. Jen čtyři procenta svědků nekalého jednání se situaci rozhodla řešit s některou vnější organizací. Více než třetině z těch, kteří se odhodlali něco podniknout, přinesl tento krok negativní důsledky - nejčastěji utrpěl jejich vztah s nadřízeným nebo s kolegy.

Nadšenci z Brna vyrazí s Tatrou 805 na expedici do jižní Ameriky

Skupinka nadšenců z Brna vyrazí v lednu ve voze Tatra 805 na více než dvouměsíční výpravu do jižní Ameriky. Po dvaceti letech tak uzavře putování po všech kontinentech světa, první cestu podnikla tatrovka do Afriky v roce 1989. Plánovaná trasa měří 10.000 kilometrů. Začíná v hlavním městě Argentiny Buenos Aires, kde by posádka chtěla ve dvou posledních etapách podpořit české účastníky závodu Dakar. Poté tatrovka zamíří přes Brazílii, Uruguay, Bolívii, Chile, Peru, Ekvádor a Kolumbii do hlavního města Venezuely Caracasu. Zpátky do vlasti by měla posádka přiletět 1. března.

Na olomouckém výstavišti Flora začaly tradiční vánoční trhy

Prodejci vánočních ozdob, stromků, keramiky, oblečení, sportovních potřeb, hraček nebo knih zaplnili olomoucké výstaviště Flora, které ožilo tradičními vánočními trhy. Akce potrvá do 21. prosince. Návštěvníci si budou moci na výstavišti nejen pořídit vánoční dárky, ale i ochutnat zabijačkové speciality nebo si prohlédnout umění lidových řemeslníků či výstavu betlémů. "Výrobci a prodejci mají o účast na vánočních trzích velký zájem. Momentálně jich je přihlášených 182, ale hlásí se nám stále další a další, kteří chtějí prezentovat své zboží. Bohužel, výstaviště není nafukovací," řekla ČTK Eva Brachtlová z pořádající společnosti Výstaviště Flora Olomouc. Každoročně si trhy nenechá ujít přes 45.000 návštěvníků. Mezi lákadla letošního ročníku patří například novinka v podobě výstavy betlémů. Exponáty ze dřeva, slámy, papíru, keramiky, skla, ale i z perníku a korku organizátoři vystavili v pavilonu E. "Nosí nám je lidé od malých dětí, kteří přijdou s betlémy z vystřihovánek, až po seniory. Už zde máme celkem 180 betlémů, tak vysoké číslo nás příjemně překvapilo," poznamenala Brachtlová.

Ve Štáhlavech lidé opravovali čapí hnízdo na komíně ve výši 32 m

Šťáhlavy byly svědkem velké rekonstrukce místního hnízda čápů bílých, kteří si ho postavili na vrcholu 32 metrů vysokého komína. Postupem času se jejich příbytek zvětšil tak, že z něj byly nutné dvě třetiny odstranit, aby kvůli nadměrné váze nespadl. O úpravu hnízda se postarala Záchranná stanice živočichů v Plzni i dobrovolníci včetně hasičů. Vrchol šťáhlavského komínu v bývalém zemědělském areálu patří k nejvyšším místům v západních Čechách, kde si čápi hnízdo postavili. Údržbáře čapího příbytku k němu tedy vynesla speciální záchranářská plošina. Chránění čápi bílí svá původní hnízda každý rok přistavují o jedno patro. Přitom ovšem opomíjejí riziko, že by jim mohlo obydlí spadnout i s vejci nebo dokonce s mláďaty. Proto jim musí na pomoc přijít člověk. Z neúměrně velkého hnízda se odstraní kilogramy drnů, zeminy, trávy a dalších přírodních prvků, které čápi ke stavbě používají. Akce se konají na podzim nebo brzy na jaře, než se čápi vrátí.

Milovníci zimního táboření se sjeli do Beskyd, mrazy jim nevadí

V tom, jak nejlépe přivítat zimu, má Jan Sládek z Ostravy zcela jasno. Už 43 let si vždy před druhým víkendem v prosinci sbalí stan, spacák a další vybavení a vyrazí do hor. Propadl totiž kouzlu zimního táboření. "Není nic krásnějšího než být na horách, když je jiskřivého sněhu po kolena. K tomu třeskuté mrazy, parta kamarádů a výhledy až na Malou Fatru," řekl ČTK vášnivý turista. V pátek se vydal s dalšími zimními táborníky k letošnímu cíli, kterým se stal vrchol beskydské hory Kalužný. Ve výšce 994 metrů nad mořem chtějí ti nejodvážnější a nejodolnější strávit tři noci. "Bude tak 80 stanů, v každém po dvou lidech. Přijde ale hodně lidí jen tak pozdravit kamarády," řekl Sládek. Letos účastníkům akce přeje počasí. Vrchol Kalužného je posypán sněhem a teploty by se měly pohybovat pod bodem mrazu. "Zažili jsme táboření s pěti stupni, kdy pršelo a bylo bláto. Nejkrásnější to ale je v mrazech a ve sněhu. Spal jsem už v pětadvacetistupňovém mrazu," dodal táborník.

Běžec Bauer vynechává další závody, soustředí se na Tour de Ski

Běžec na lyžích Lukáš Bauer nenastoupil do závodu Světového poháru v Davosu. Česká jednička odjela ze švýcarského střediska domů ještě před volnou patnáctkou kvůli zánětu nosohltanu. Bauer vynechá i Roglu ve Slovinsku a bude se soustředit na start v Tour de Ski, které začne na Nový rok. "Mrzí mě, že nejedu, když už jsem tady zvládl kvalitní trénink a byl i napsán na startovní listině. Ale neměl by to být extra problém, i když se tímhle vyblokovaly dva závody," uvedl Bauer na svém webu. Poslední tři dny měl Bauer problém s nosohltanem. Přesto se zdálo, že v Davosu poběží. Svůj start zrušil během dopoledne před závodem po konzultaci s trenérem Miroslavem Petráskem a lékařem týmu Martinem Koldovským. "Normálně je to záležitost, kterou člověk překoná rýmou, ale u Lukáše se zhorší stav průdušek," uvedl Koldovský. Bauer podle jeho slov mohl startovat, kdyby šlo třeba o olympiádu. "Ale vzhledem k nadcházejícím vrcholům Tour de Ski a olympijským hrám jsem ho tam pustit nemohl. Bude se léčit pět až sedm dnů. Přijde tak o pár dnů tréninku, jinak si myslím, že by ho to poznamenat nemělo," řekl Koldovský. Dvaatřicetiletý Bauer absolvoval v pátek rychlý test na závod a kouč Petrásek byl podle jeho slov nadšený. "Cítil jsem se líp, než bývalo v Davosu obvyklé, ale nosohltan mě trápil tři dny a je zbytečné riskovat zhoršení, když nejsem úplně v pořádku."

V Davosu vyhrál volnou patnáctku Heikkinen, Češi nebodovali

Závod Světového poháru na 15 km volnou technikou vyhrál v Davosu finský běžec na lyžích Matti Heikkinen. Z kvarteta českých lyžařů byl nejlepší dvaatřicátý Martin Koukal, jenž za vítězem zaostal o minutu a 17 sekund. Závod se nevydařil řadě favoritů, naopak skvělý den zažili Francouzi. Ti obsadili plnou polovinu míst v elitní desítce, Maurice Manificat se dokonce poprvé v kariéře postavil na stupně vítězů. O sekundu a půl rychlejší byl Švéd Marcus Hellner, který na vítězného Heikkinena ztratil 14 sekund. Úplně vyhořeli Norové, z nichž nejvýše byl na 15. místě Morten Eilifsen. Dosavadní lídr celkového pořadí Petter Northug dokončil závod na 21. místě a o vedení se nyní musí dělit s Heikkinenem. Obhájce prvenství a domácí naděje Dario Cologna skončil dokonce bez bodů jednatřicátý.

České florbalistky na MS na medaili nedosáhly

České florbalistky na mistrovství světa ve švédském Västeras medaili nezískaly, v duelu o bronz prohrály s favorizovaným Finskem 1:3. I konečným čtvrtým místem ale svěřenkyně trenéra Jaroslava Markse dosáhly na sedmém světovém šampionátu historického úspěchu. Tým Suomi ani posedmé nechyběl na stupních vítězů a k dvěma zlatům a třem stříbrům přidal druhý bronz. Titul obhájily domácí florbalistky Švédska, které ve finále zvítězily nad Švýcarskem snadno 6:2 a turnaj ovládly bez jediného zaváhání. Reprezentace Tří korunek oslavila na sedmém světovém šampionátu v historii čtvrté prvenství. Švýcarky se oproti vystoupení ve Frederikshavnu posunuly z bronzové na stříbrnou pozici.

Znakařka Baumrtová skončila ve finále ME šestá

O dosud nejlepší výsledek českých plavců na letošním mistrovství Evropy v krátkém bazénu se postarala Simona Baumrtová, která na znakařské padesátce skončila šestá. Úroda světových rekordů se v Istanbulu rozrostla o dalších pět, Češi v dopoledních rozplavbách překonali národní maximum šestkrát. Baumrtová absolvovala znakařskou padesátku hned třikrát a pokaždé těsně nad 27 sekund. Finále absolvoval také Martin Verner. Na kraulařské stovce se k vlastnímu pátečnímu rekordu přiblížil na čtyři desetiny sekundy a obsadil osmou příčku. Třikrát padl světový rekord v odpoledních semifinále. Zasloužili se o to na stometrových tratích znakař Arkadij Vjatčanin z Ruska (49,17), polohovkář Peter Mankoč ze Slovinska (50,76) a motýlkářka Diane Bui Duyetová z Francie (55,05). Sobotní program uzavřela nizozemská ženská štafeta na 4x50 metrů polohově, která vymazala dosavadní nejlepší světový výkon o více než tři sekundy a suverénně obhájila zlato z Rijeky.

Cyklista Bábek skončil na SP v Cali pátý ve sprintu

Páté místo obsadil český sprinter Tomáš Bábek v třetím dílu Světového poháru dráhových cyklistů v kolumbijském Cali. V kvalifikaci sice zajel až jedenáctý čas, ale ve vyřazovacích bojích jej pak zastavil až ve čtvrtfinále Němec Maxmillian Levy. V jízdě o páté místo poté Bábek dokázal porazit i bývalého mistra světa Teuna Muldera z Nizozemska a Michaela DúAlmeidu z Francie, který již v Cali vyhrál keirin a kilometr s pevným startem. Vítězem sprintu se stal Francouz Kevin Sireau. Bábek s Milanem Kadlecem neuspěli v bodovacím závodu dvojic. V kvalifikaci skončili osmí, tedy na prvním nepostupovém místě. Ve finále byli nejlepší němečtí jezdci Marcel Barth a Erik Mohs.

Obří slalom v Aare vyhrála Francouzka Worleyová, Záhrobská skončila v 1. kole

Dvacetiletá francouzská lyžařka Tessa Worleyová vyhrála obří slalom Světového poháru v Aare. Česká reprezentantka Šárka Záhrobská se do 2. kola nedostala a nebodovala v této disciplíně ani na třetí pokus. Na trati, kde předloni získala titul mistryně světa ve slalomu, dosáhla Záhrobská až 34. času, když zaostala o 4,76 sekundy za Worleyovou. Ta si vyjela v prvním kole solidní náskok 81 setin sekundy před dvojicí Tina Mazeová, Kathrin Zettelová. Všechny tři si svá umístění udržely i po druhé jízdě. Specialistka na obří slalom Worleyová vyhrála s náskokem 57 setin, v závodu SP triumfovala podruhé v kariéře. Poprvé se radovala loni v Aspenu.

Boulařka Sudová byla v druhém závodu SP v Soumu osmá

Boulařka Nikola Sudová obsadila ve druhém závodu Světového poháru ve finském Suomu osmé místo. V pátek byla nejlepší česká akrobatická lyžařka na úvod sezony čtvrtá. Sudová absolvovala tradičně spíše pomalejší jízdu, za kterou dostala od rozhodčích 24,28 bodu. Překonala tak svůj bodový zisk z pátku, ale tentokrát skončila v závěru elitní desítky. Pro výhru si dojela Hannah Kearneyová ze Spojených států amerických před dvojicí Kanaďanek, páteční vítězkou Kristi Richardsovou a Jennifer Heilovou. Stejně jako v úvodním závodu sezony, jenž byl náhradou za zrušený Méribel, nepostoupily z kvalifikace do šestnáctičlenného finále Tereza Vaculíková (30.) a mladší sestra Nikoly Sudové Šárka (33.). Oba mužské závody vyhrál Švéd Jesper Björnlund, Lukáš Vaculík a Václav Novák vypadli pokaždé v kvalifikaci.

Erbanová zlepšila v Salt Lake City český rekord na 500 m

Sedmnáctiletá rychlobruslařka Karolína Erbanová zlepšila v závodu Světového poháru v Salt Lake City svůj vlastní národní rekord ve sprintu na 500 metrů. Jako první Češka v historii se dostala pod hranici 39 sekund a zajela čas 38,90. Erbanová na rychlé olympijské dráze z roku 2002 vylepšila o 23 setin sekundy rekord, který vytvořila před dvěma týdny v Calgary. Členka NowiS týmu startovala v Utahu ve slabší divizi B a obsadila v ní patnácté místo.

Jágr se po zranění necítí ideálně, pomoci mu má i reprezentace

Jaromír Jágr se v příštím týdnu představí poprvé v sezoně v dresu národního týmu. Channel One Cup v Praze a v Moskvě má české hokejové hvězdě pomoci také k návratu ideální formy po zranění hýžďového svalu. Už téměř měsíc je sedmatřicetiletý hokejista po zdravotních trablech zpátky v sestavě Omsku a podle svých slov ještě musí nabrat zpět sílu po více než třítýdenní pauze. "Není to úplně dobré. Dá se hrát, ale ta přestávka byla dlouhá. Pětadvacet dnů jsem nemohl nic dělat, nijak se pohybovat. V mém věku to člověka trochu pošle zpátky," řekl Jágr po příletu do Prahy. Po zákroku kanadského obránce Joela Kwiatkowského v utkání v Petrohradu z 28. října měl hýžďový sval natržený. "Při hře už mě to nijak neomezuje, ale při tak dlouhé pauze člověk ztratí kondici a sílu. Záleží jen, jak rychle to naberu zpátky, protože moc dobře se necítím."

Otužilci si v Olomouci zaplavali v chladné Moravě

Více než stovka otužilců otestovala v Olomouci vodu řeky Moravy, jejíž teplota přesahovala jen mírně nulu. Mezi účastníky závodu v zimním plavání, kterých se v ČR koná celkem asi třicet, nechyběl ani předseda olomouckého oddílu, šestadevadesátiletý nestor českých otužilců Ladislav Nicek. "Tekoucí voda se neohřeje, takže na dědu už byla dost tvrdá. Myslím, že už bych měl s plaváním přestat," řekl ČTK Nicek, který olomouckou tradici zimního plavání v řece Moravě před lety zakládal. "Letos v Olomouci plaveme poosmačtyřicáté," dodal. Podle něho plavání ve studené vodě člověku velmi prospívá. Jemu samotnému prý navíc pomohlo překonat vážnou nemoc. "Je to nepopsatelně fantastická věc, která slouží zdraví. Organismus se vyburcuje, máme totiž skryté rezervy. Studená voda si vynutí, abyste něco pro své tělo udělal. Lidi jsou bohužel, nechci říct shnilí, ale takoví neochotní. Raději jdou potom k doktorovi," poznamenal Nicek.

Počasí

Oblačno až zataženo, místy slabé sněžení, zvláště na horách. Během dne postupně místy polojasno a sněžení jen ojediněle. Nejvyšší teploty -4 až 0 stupňů Celsia.

12-12-2009