Denní souhrn zpráv Zprávy

10-12-2009

Klaus: Deficit rozpočtu je zoufale špatný, je to vážný problém

Prezident Václav Klaus kritizoval státní rozpočet na příští rok, který ve středu schválila Poslanecká sněmovna. Rozpočet podle něj má příliš vysoký deficit, což dále prohlubuje krizi veřejných financí. Jejich "neudržitelná deficitnost" je podle Klause vážným problémem, který politici delší dobu zanedbávali. Dnes podle něj už nemá dobré řešení. Zlepšení by mohla přinést jen silná vláda, která by se navíc mohla opřít o širší konsensus politických stran, míní. "Považuji ten deficit za zoufale špatný, ale nevidím dobré řešení," řekl Klaus. Problém deficitních rozpočtů je podle něj zanedbáván už od roku 2002 a náprava je rok od roku těžší. Škody ekonomice podle něj navíc přinesou i úsporná opatření, protože budou mít špatný vliv na poptávku. Situace, kdy poslanci do rozpočtu výrazně zasahují a svádějí o něj těsnou politickou bitvu, podle Klause vyplývá z "nešťastného volebního systému", který neumožňuje vytvoření silné vládní většiny. Řešením by podle něj byla změna volebního zákona a zavedení bonusu pro vítěze voleb. "Tragické je, že není plán, cesta založená na konsensu politických stran. To nemůže vyvzdorovat jedna strana proti druhé," dodal.

Topolánek má rozpočet za děsivý; vláda by měla zvážit existenci

Předseda ODS Mirek Topolánek uvedl, že ve středu schválený rozpočet pro příští rok je "děsivý" a vláda premiéra Jana Fischera by měla zvážit další existenci. Místopředseda ODS Petr Nečas řekl ČTK, že koncept úřednického kabinetu s podporou ČSSD, ODS a Strany zelených už zjevně nefunguje. Předseda vlády se podle Nečase musí rozhodnout, zda se hodlá ve sněmovně opřít o menšinu, které jde o boj s rostoucím deficitem, či mu jde o setrvání ve funkci s pomocí parlamentní levice. "Přístup ODS a sociální demokracie k problematice veřejných deficitů je diametrálně odlišný," upozornil Nečas. Sněmovna ve středu přijala rozpočet na rok 2010, ovšem s levicovými pozměňovacími návrhy za více než 12 miliard korun. Sněmovna navýšila peníze na platy státních zaměstnanců, na provoz sociálních služeb a přímé platby zemědělcům. Výtkou vlády na adresu návrhů sociální demokracie bylo přitom to, že skrytě navyšují schodek rozpočtu. ČR by měla hospodařit se schodkem 163 miliard korun. ODS před hlasováním odešla ze sálu, vyhověla tak přání vlády, že i pozměněný rozpočet je méně špatnou variantou než rozpočtové provizorium. Ministr financí Eduard Janota se objednal na pondělí po vládě k premiérovi. Naznačil přitom, že zvažuje další setrvání ve funkci. Důvodem je jeho zklamání z jednání o rozpočtu.

Fischer: Vyjádření ODS jsou silné výroky, nechám si čas na analýzu

Prohlášení představitelů ODS, kteří kvůli výsledku hlasování Poslanecké sněmovny o rozpočtu vyzvali ke zvážení další existence úřednického kabinetu, premiér Jan Fischer označil za silné výroky. Víc je v Bruselu před summitem Evropské unie nechtěl komentovat, nechá si prý čas na analýzu. "Já samozřejmě nejsem nikterak šťasten z toho výsledku včera. Nicméně vláda nehlasovala. Vláda přišla s návrhem takového deficitu, s jakým přišla předtím s (úsporným) balíčkem a ten poslanci předtím schválili," dodal. Podle něj nicméně hlasování dopadlo v neprospěch ODS a je potřeba, aby si sama tento výsledek zhodnotila. Fischer zatím nechtěl komentovat ani případný odchod těch ministrů, které do vlády vyslala ODS. "Na to budu reagovat, až se tak stane," dodal. Podle ekonomů schválení státního rozpočtu na rok 2010 jen potvrzuje, že problémy veřejných financí zůstávají v Česku neřešené. Podle některých analytiků se navíc přesunem peněz v rámci rozpočtu skrytě navyšuje zadlužení, a tím i zranitelnost ekonomiky.

Senát zamítl uzákonění krajského referenda podle představ ČSSD

Senát podle očekávání zamítl uzákonění pravidel krajského referenda. Návrh ČSSD se vrací do sněmovny, která může senátní veto přehlasovat. Zamítnutí podnítili senátoři ODS, podle nichž je návrh nadbytečný a obsahuje věcné nedostatky. Podle předsedy senátního ústavně-právního výboru Jaroslava Kubery (ODS) je jediným cílem návrhu dostat se k celostátnímu referendu, "abychom mohli tam, kde naše zodpovědnost se nám zdá příliš velká, tu zodpovědnost přenést na občany". Poslanec ČSSD Jindřich Valouch jako předkladatel ale také přiznal, že návrh je "mezikrokem" před návrhem pro uzákonění celostátního referenda. ČSSD návrh prosazovala s tím, že by jeho přijetí přispělo k většímu ztotožnění lidí s regionem, v němž žijí. Krajská referenda by prý také posílila legitimitu krajské moci a podpořila postavení krajské samosprávy. Krajská referenda by se podle předlohy mohla konat od roku 2011. Jejich předmětem by nesměl být vznik nebo zrušení krajských orgánů a jejich uspořádání, volba či odvolání hejtmana a dalších krajských představitelů, ukládání pokut a rozpočet kraje nebo krajské vyhlášky. Vlastní konání referenda by zajišťovala krajská samospráva, která by také hradila i náklady spojené s hlasováním.

Koncesionářské poplatky zrušeny nebudou, Senát to nepřijal

Koncesionářské poplatky zrušeny nebudou. ODS nepřesvědčila většinu Senátu, že je výhodnější Českou televizi a Český rozhlas financovat přímo z rozpočtu. Podle odpůrců by se tím jen zvýšily výdaje státu. Proti byla také obě veřejnoprávní média, obávají se ohrožení své nezávislosti v případě financování státem. Návrh odolal snaze ČSSD o přímé zamítnutí, ke kterému chyběl jediný hlas. Občanským demokratům pomohl bývalý ministr kultury Václav Jehlička z klubu TOP 09 a Starostové. Obdobně těsně však posléze v dalších hlasováních Senát nepřijal navrhovaný zákon v žádné ze zamýšlených variant. Předloha senátora ODS Richarda Svobody měla podle aktuální podoby nahradit ČT a ČRo od roku 2012 příjem ze zrušených poplatků odpovídajícím příspěvkem ze státního rozpočtu v celkové výši 7,8 miliardy korun. Tato částka se mohla zvyšovat podle míry inflace. Výše poplatků je nyní stanovena zákonem, u rozhlasu je to 45 korun a u televize 135 korun měsíčně.

Odbory firmy ETA vyhlásily stávkovou pohotovost

Odboráři společnosti ETA Hlinsko vyhlásili stávkovou pohotovost. Důvodem je stav kolektivního vyjednávání. Vedení je prý chce připravit o bonusy a vyřadit z vyjednávání o mzdách. Odbory ujistily, že zaměstnanci budou po dobu pohotovosti dál pracovat. Firma má podle dostupných informací asi 250 pracovníků. Odbory vyjednávají s vedením firmy ETA a majetkově propojených společností Etafilter, Plastkov Automotive a Hlinecká servisní od 13. října, zatím neúspěšně. "Zástupci zaměstnanců jsou připraveni k dohodě, ale ta je možná pouze v případě, že zaměstnavatel bude ochoten k oboustranně přijatelnému konsenzu," uvedla předsedkyně odborové organizace Alena Šírová. Stávková pohotovost je vyhlášena na dobu neurčitou. Odboráři chtějí docílit toho, aby mzdy byly dál v kolektivní smlouvě. Pokud se je bude firma vydávat vnitřním předpisem, nemohou odbory o nich jednat.

Vedení Hyundai se s odboráři dohodlo na zrušení přesčasů

Vedení nošovické automobilky Hyundai se s odbory dohodlo na zrušení všech přesčasů. Právě kvůli často nařizovaným přesčasům vyhlásily odbory v pondělí stávkovou pohotovost. ČTK to potvrdil mluvčí automobilky Hyundai Petr Vaněk.

Novinky.cz: Vědci vytvořili sloučeninu, která může léčit AIDS

Čeští vědci ve spolupráci s kolegy z Německa vytvořili unikátní sloučeninu, která by mohla pomoci v boji proti AIDS. Informaci přinesl server Novinky.cz. Vývoj léku, který by mohl zamezit množení viru HIV v těle, je zatím v samém počátku, přesto přináší výrazný vědecký pokrok, uvedl server. Na projektu pracuje výzkumný tým tří ústavů Akademie věd ve spolupráci s Vysokou školou chemicko-technologickou v Praze a univerzitou v Heidelbergu. "Máme v ruce sloučeninu, která má potenciál stát se lékem proti AIDS," řekla vedoucí týmu Pavlína Řezáčová z Ústavu organické chemie a biochemie a Ústavu molekulární genetiky AV ČR. Server uvedl, že vědci vytvořili sloučeninu boru, vodíku, uhlíku a kobaltu, která dokáže blokovat bílkovinu zodpovědnou za množení viru, a to zcela odlišným způsobem než dosud známé léky. Díky těmto sloučeninám, které připravil tým Bohumíra Grünera v Ústavu anorganické chemie AV ČR, se nemůže vytvořit dostatek virů na likvidaci bílých krvinek. Látka navíc blokuje bílkovinu i u zmutovaných rezistenčních virů. Výzkum je sice na samotném počátku, podle Řezáčové lze už ale nyní tvrdit, že látka by mohla být účinná proti všem rezistenčním virům, které se v současnosti v populaci šíří. Není prý ale možné vyloučit, že si virus proti sloučenině nevyvine rezistenci v budoucnosti.

Ministři: Administrativu s neschopenkami zaplatí lékařům ČSSZ

Lékařům zaplatí administrativu s neschopenkami, tedy prokazatelně vynaložené náklady na poštovné při zasílání hlášení o vzniku a ukončení pracovní neschopnosti, Česká správa sociálního zabezpečení. Dohodli se na tom ministři zdravotnictví a práce a sociálních věcí Dana Jurásková a Petr Šimerka. ČTK to sdělila mluvčí ministerstva práce Štěpánka Filipová.

Jančura podal trestní oznámení na hejtmany pro pomluvu

Majitel dopravní firmy Student Agency Radim Jančura na Krajský soud v Brně podal trestní oznámení pro pomluvu na jihomoravského hejtmana Michala Haška. Další trestní oznámení Jančura elektronicky podal také na hejtmana Radko Martínka z Pardubického kraje a hejtmana Olomouckého kraje Martina Tesaříka (všichni ČSSD). Trestní oznámení souvisí se snahou firmy provozovat regionální vlakovou dopravu v některých krajích. Podle Jančury hejtman Hašek v médiích lhal, když tvrdil, že Jančura podal nabídku pouze na nejlukrativnější tratě. "Student Agency, respektive RegioJet, připravovala nabídky na všechny tratě, které si kraj jako zadavatel objednal. O žádném vyzobávání rozinek tak nemůže být řeč," řekl Jančura. Vypsat výběrové řízení na provozovatele regionální vlakové dopravy původně zvažovala většina krajů, nakonec ale všechny regiony podepsaly dlouhodobé smlouvy s Českými drahami. Olomoucký hejtman Tesařík a jeho náměstek Alois Mečák zase v médiích minulý týden několikrát zmínili, že České dráhy nabídly za vlakokilometr zhruba 58 korun, zatímco RegioJet 93 korun. Podle Jančury jde o podvodné údaje, protože podle jeho informací se Olomoucký kraj zavázal platit Českým drahám cenu o třetinu vyšší, tedy 93,65 korun. "Cena Českých drah je vyšší, než cena nabídnutá RegioJet. Máme podezření na podvodné machinace s veřejnými prostředky. Buď pan hejtman a jeho náměstek lžou, nebo se chystají defraudovat zhruba 200 milionů korun ročně," řekl Jančura.

SANEP:Dvě třetiny lidí považují projekt opencard za nedůvěryhodný

Téměř dvě třetiny lidí považují pražský projekt čipové karty opencard za nedůvěryhodný, desetina jej označila za podvod. Vyplývá to z internetového průzkumu společnosti SANEP, který má ČTK k dispozici. Podle třetiny lidí by mělo vedení Prahy uhradit případnou škodu vzniklou zavedením opencard. Více než polovina dotázaných uvedla, že jejich názory na opencard negativně ovlivnily informace, které naznačují možný podvod při uskutečňování projektu. Pětina lidí si myslí, že opencard je výborný projekt, stejný podíl dotázaných jej považuje za zbytečný, 37 procent jej označilo za plýtvání finančními prostředky. Okamžitou rezignaci celého vedení pražského magistrátu a pražského primátora kvůli opencard požaduje 29 procent účastníků průzkumu, 22 procent uvedlo, že by vedení pražského magistrátu mělo obhájit tento projekt před soudem. Výsledky auditu, který poukázal na to, že stav projektu neodpovídá vynaloženým nákladům, považuje 77 procent lidí za závažné a požaduje jejich zveřejnění. Celkem 78 procent dotázaných nevěří obhajobě pražského magistrátu, který výsledky zpochybňuje. Projekt opencard si podle auditu vyžádal do poloviny tohoto roku náklady ve výši 888 milionů korun, příjmy ale byly nulové. Karta funguje jako tramvajenka, průkazka do knihovny a je možné s ní platit parkovné. Podle původních plánů ale měla sloužit také jako elektronická peněženka, k nákupu vstupenek do kulturních a sportovních zařízení nebo k platbě ubytování, stravování, plynu, tepla, odpadu a jiných služeb.

Zastupitelé Karlovarského kraje vyměnili radní pro zdravotnictví

Zastupitelstvo Karlovarského kraje zvolilo na svém zasedání nového radního pro oblast zdravotnictví. Bereniku Podzemskou (Doktoři za uzdravení společnosti), která po krachu koaličních jednání rezignovala, nahradí Václav Larva (ČSSD). Druhý radní dosazený hnutím Doktoři Vratislav Emler v radě zůstal, přestože Doktoři z koalice, tvořené ještě ČSSD a KSČM, odešli. Pozměněná krajská koalice dnes prosadila přes výhrady opozice schodkový rozpočet na rok 2010. Změny v radě se překvapivě uskutečnily bez diskuse. Výsledkem je posílení ČSSD v devítičlenné radě na šest křesel, KSČM má dva členy a devátým členem je Emler.

Kvůli obsahu volebních spotů Národní strany padl podmíněný trest

Obvodní soud pro Prahu 4 uložil v listopadu představiteli nacionalistické Národní strany kvůli obsahu volebních spotů strany k volbám do Evropského parlamentu trestním příkazem roční trest vězení podmíněně odložený na zkušební dobu tří let. ČTK to řekla mluvčí pražského městského státního zastupitelství Štěpánka Zenklová s tím, že rozhodnutí není pravomocné. Pokud žalobce nebo obviněný podá odpor, soud nařídí hlavní líčení. Obvodní soud podle Zenklové uznal obviněného kvůli obsahu klipů pro Českou televizi (ČT) a Český rozhlas (ČRo) vinným z trestných činů hanobení národa, etnické skupiny, rasy a přesvědčení a podněcování k nenávisti vůči skupině osob nebo k omezování jejich práv a svobod. Televizní spot odvysílala ČT jednou, poté jej z vysílání stáhla a vedení televize podalo trestní oznámení. V klipu se objevilo slovní spojení "konečné řešení otázky cikánské" a střídaly se v něm záběry romských rodin a dětí s hesly jako Stop černému rasismu, Ne protežování cikánů nebo Nechceme mezi sebou černé rasisty. Kromě televize podal trestní oznámení na neznámého pachatele kvůli některým rozhlasovým spotům Národní strany a krajně pravicové Dělnické strany i Český rozhlas. Vedení rozhlasu se rozhodlo nevysílat některé volební spoty obou stran den poté, co stejný krok učinila ČT v případě klipu Národní strany. Strany rozhlasu dodaly každá tři varianty spotů. U dvou ze tří variant u každé z obou stran ale vedení ČRo dospělo k závěru, že by jejich odvysíláním mohly být porušeny zákony.

Soud osvobodil muže, který zveřejnil článek o holokaustu

Okresní soud Praha - západ osvobodil Čechokanaďana Vladimíra Stworu, který na svůj web umístil český překlad článku údajně zpochybňujícího holokaust. Obžaloba Stworu viní z podpory a propagace hnutí směřujících k potlačení práv a svobod člověka, podle nepravomocného rozsudku se však nepodařilo prokázat mužův úmysl holokaust zpochybňovat. Soud Stworovi původně uložil desetiměsíční trest vězení s dvouletou podmínkou, muž však proti tomuto rozhodnutí podal odpor, a ve věci se tak muselo konat hlavní líčení. V něm pak soudce Pavel Vosmanský vyhověl Stworovu advokátovi, který ve své závěrečné řeči navrhl zprostit Stworu viny. Státní zástupce se proti verdiktu na místě odvolal, a kauza tak poputuje ke středočeskému krajskému soudu.

Motýlkář Rubáček je v českém rekordu ve finále ME

Motýlkář Michal Rubáček poplave na mistrovství Evropy v krátkém bazénu v Istanbulu ve finále na stometrové trati. Do pátečního závodu o medaile postoupil díky novému českému rekordu 50,51 sekundy ze semifinále. Plavec, který v příštím týdnu oslaví 23. narozeniny, vylepšil vlastní maximum z listopadového mítinku v Brně o 38 setin. Národní rekordy vytvořili i Petra Chocová a Martin Verner, kterému ale ani zlepšení na padesátce volným způsobem na 22,02 sekundy nestačilo k postupu z rozplaveb. Dosavadní maximum Martina Šlechty, jenž byl rovněž vyřazen už v rozplavbách, posunul o 12 setin. Semifinále bylo konečnou na znakařské stovce i pro Petru Klosovou (17.) a Simonu Baumrtovou, jež skončila na prvním nepostupovém místě jedenáctá. Stejný osud stihl i Jana Šefla na motýlkářské stovce. O český rekord se v rozplavbách postaral i první člen polohové štafety Martin Baďura, jenž padesátimetrový znakařský úsek zaplaval v čase 24,88. Celkově však Češi skončili jedenáctí a finále se konalo bez nich.

Biker Hruška přestoupil do celku Volvo Auto Hase

Cyklista Jan Hruška bude v nadcházející sezoně hájit barvy týmu Volvo Auto Hase. Bývalý úspěšný silničář, který dokonce na Giru dúItalia oblékl růžový trikot pro vedoucího jezdce, se tak po dvouletém působení v bikovém celku Cyklotrenink.com opět sejde se sportovním ředitelem Jiřím Ženíškem. "Přestupuji do týmu, který mi vyhovuje hlavně z hlediska složení závodního programu. Domácí závody mi vyhovují, i když musím přiznat, že mě láká i reprezentace. Pokud si vybojuji nominaci na MS v maratonu, tak rád pojedu," řekl ČTK Hruška. Hruška v letošním roce získal mistrovský titul v maratonu i v půlmaratonu. Pod Ženíškovým vedením závodil čtyřiatřicetiletý cyklista před svým odchodem do Španělska ve stáji eDúsystem-ZVVZ.

Do olympijského programu přibyla smíšená tenisová čtyřhra

Na olympijských hrách v Londýně v roce 2012 se bude hrát v tenisu i smíšená čtyřhra. Rozhodl o tom výkonný výbor MOV v Lausanne a zároveň změnil program dráhové cyklistiky tak, aby měli muži i ženy stejné disciplíny. Z cyklistického programu vypadl stíhací závod jednotlivců, madison a všechny bodovací závody, počet deseti medailových kolekcí však zůstane zachován. V Londýně budou muži i ženy závodit ve sprintu jednotlivců i družstev, keirinu a stíhačce družstev. Olympijskou novinkou je soutěž všestrannosti zvaná omnium, která zahrnuje pět různých disciplín. V roce 2007 v ní získal titul mistra světa český dráhař Alois Kaňkovský. Především vyřazení stíhacího závodu jednotlivců vzbudilo mezi bývalými i současnými cyklisty velkou kritiku. Na olympiádě se jel poprvé v roce 1964 v Tokiu a zlato v něm vybojoval československý reprezentant Jiří Daler.

Bohemians 1905 za výtržnosti v derby se Spartou zaplatí 200 tisíc

Disciplinární komise fotbalového svazu potrestala Bohemians 1905 pokutou 200 tisíc korun za výtržnosti diváků v listopadovém derby se Spartou na Strahově. Bohemians navíc musejí další domácí zápas odehrát za "zavřenými" dveřmi bez přítomnosti diváků. Sparta za chování svých příznivců zaplatí stotisícovou pokutu. Poprvé v ligové historii tak pyká za nepokoje na stadionu i hostující klub.

Brendl dostal za napadení rozhodčího v KHL trest na pět duelů

Český hokejový útočník Pavel Brendl z Nižního Novgorodu nesmí kvůli napadení rozhodčího nastoupit v pěti zápasech KHL. Do sestavy Torpeda se bude moci vrátit až v roce 2010, v utkání proti Jaroslavli 3. ledna. Trest Brendlovi udělila disciplinární komise soutěže. Osmadvacetiletý nejlepší střelec Nižního Novgorodu napadl sudího ve středečním duelu na ledě Severstalu Čerepovec. Utkání pro Brendla skončilo už v čase 2:36, kdy za incident dostal trest na pět minut a do konce zápasu.

Počasí

Zataženo až oblačno, na většině území déšť. Na severovýchodě Moravy a ve Slezsku srážky sněhové po celý den. Nejvyšší teploty 2 až 5 stupňů Celsia.

10-12-2009