Denní souhrn zpráv Zprávy

29-11-2009

TOP 09 chce snižovat schodek rozpočtu o jedno procento HDP ročně

Strana TOP 09 chce snižovat schodek rozpočtu o jedno procento hrubého domácího produktu (HDP) ročně, což by mohlo během pěti let vést ke stabilizaci veřejných financí. Uvedl to v pořadu Otázky Václava Moravce předseda strany Karel Schwarzenberg. V roce 2015 by tak podle něj bylo možné přijmout euro. Zároveň dodal, že je možné ráznými kroky ušetřit i výdaje státní správy o pětinu. "Kdybychom patřičné kroky podnikli, tak bude ozdravení veřejných financí trvat nejméně pět let. Umím si představit, že snížíme o jedno procento HDP každý rok zadlužení státu," uvedl předseda TOP 09. "Prošetříme i ostatní výdaje. Ale bez zásadních reforem se neobejdeme. To je nám již dnes jasné. A bude to velice tvrdé, protože se musíme dotknout i citlivých otázek sociální a zdravotnické oblasti," doplnil. Zavedení eura není podle předsedy TOP 09 ideologickou ale pragmatickou otázkou. Možné by podle něj bylo přijmout jednotnou evropskou měnu v roce 2015. "Zavedení eura je nástroj hospodářské politiky a ne cíl," uvedl.

Podle BIS plánoval irácký diktátor Husajn útok v Praze

Bývalý irácký diktátor Saddám Husajn plánoval teroristický útok na sídlo Svobodné Evropy v budově někdejšího Federálního shromáždění Praze. S odvoláním na informace Bezpečnostní informační služby (BIS) to píše tn.cz. Uvedl, že plánovaný útok byl podle BIS jedním ze tří teroristických útoků, které už Česku hrozily. Jeden z nich se měl týkat židovských objektů v Praze, ale BIS tvrdí, že útokům zabránila. Podrobnosti tají, píše tn.cz. Těžiště zmařených útoků, k nimž vydal pokyn Husajn, leží podle tn.cz v roce 1999, kdy BIS - tedy česká civilní kontrarozvědka - začala sledovat agenty irácké tajné služby DGI s diplomatickými pasy. BIS měla informace, že připravují teroristický útok na budovu rádia Svobodná Evropa u Václavského náměstí v centru Prahy. Tn.cz píše, že člověk z BIS tehdy pronikl přímo na iráckou ambasádu. Kontrarozvědka postupně zjistila, že útok má přijít z okna bytu, který je vzdálený od budovy rádia zhruba 80 metrů a DGI měla v plánu si ho pronajmout. Útok měl začít protitankovou střelou RPG 7 a nařídil ho Husajn, který tehdy v Iráku vládl.

Výjimka z listiny práv EU stále budí rozpaky a otázky

Takzvaná výjimka z Listiny základních práv Evropské unie budí i pár dní před vstupem lisabonské smlouvy v platnost rozpaky, nedorozumění a otázky. Podle některých hlasů výjimka znamená, že se Češi nedovolají svých práv, například na stávku nebo kolektivní vyjednávání. Jiní tvrdí, že taková interpretace je mýtus a výjimka vlastně není žádnou výjimkou. Pravda je, že slovem "výjimka" se zjednodušeně a ne zcela správně označuje Protokol o uplatňování Listiny základních práv EU. O tom, co tento protokol znamená a jak ovlivní Čechy, jestli vůbec nějak, panují spory. Lisabonská smlouva vstoupí v platnost v úterý 1. prosince. "Mýtus provázející tento protokol říká, že se prý jedná o vyloučení použití Listiny EU na posuzování aktů vydaných v Polsku a Velké Británii; pravda je však jiná," píše se ve studii Parlamentního institutu (PI) už z června 2008. Podle studie se o žádnou výjimku nejedná. Protokol pouze potvrzuje, že soud EU nemůže posuzovat něco, co nesouvisí s právem EU. Protokol si na začátku ratifikačního procesu dojednalo Polsko a Velká Británie, ČR se přidala až letos v říjnu. Odborník na evropské právo z Univerzity Karlovy Jiří Zemánek považuje "výjimku" z právního hlediska za nadbytečnou, protože jen jinými slovy opakuje to, co obsahuje listina. K podobnému závěru došla ředitelka PI Jindřiška Syllová v komentáři s názvem "Protokol číslo 30 ve sklenici vody" v Lidových novinách.

Vláda posoudí návrh zelených, který omezuje pravomoc prezidenta

Vláda Jana Fischera v pondělí posoudí návrh Strany zelených, který omezuje pravomoci prezidenta republiky. Novelou ústavy zelení zareagovali na otálení prezidenta Václava Klause s podpisem lisabonské smlouvy. Prezident by podle novely dostal lhůtu na ratifikaci mezinárodní smlouvy, a to 30 dnů od jejího schválení nebo od doby, kdy dohodu odsouhlasil parlament či lidé v referendu. Pokud prezident do 30 dnů nepodepíše, pravomoc dokončit ratifikaci přejde podle návrhu na předsedu vlády. Fischerův kabinet návrh posoudí na základě podkladů od legislativní rady vlády. Nezávisle na stanovisku vlády pak o osudu návrhu rozhodne sněmovna a Senát. Cílem návrhu ústavního zákona je podle zelených zakotvit v ústavě "mechanismus, který by předcházel situacím, kdy politicky neodpovědný prezident bude diktovat svoji osobní představu zahraniční politiky ČR".

Před odchodem Miko vládě předloží několik strategických dokumentů

Ministr životního prostředí Ladislav Miko hodlá ještě několik hodin před složením funkce prosadit ve vládě několik strategických materiálů. Než bude v pondělí odpoledne na Hradě jmenován jeho nástupce Jan Dusík, Miko na dopoledním zasedání kabinetu předloží ke schválení například aktualizaci státního programu ochrany přírody nebo teze nového zákona o odpadech. Vládě přednese také zprávu o stavu životního prostředí v loňském roce a navrhne strategii přizpůsobování se změnám klimatu. Z úřednického kabinetu odchází Miko na vlastní žádost, aby se mohl vrátit do funkce v Evropské komisi, ze které řídí ochranu přírodních zdrojů celé Evropské unie. V čele ministerstva ho nahradí první náměstek ministra Dusík. Své plány představil čekatel na ministerskou funkci ve čtvrtek na tiskové konferenci potom, co Miko uzavřel svou bilanci.

Vláda bude jednat o úpravě pravidel pro kamerové systémy

Jedním z bodů, kterým se na svém pondělním zasedání bude věnovat vláda, je chystaná úprava legislativy pro využívání kamerových a dalších sledovacích systémů. Kabinetu Jana Fischera předloží materiál na podnět vládní rady pro lidská práva ministr pro lidská práva a menšiny Michael Kocáb. "Mělo by být jasně řečeno, kdy, kdo a za jakých podmínek je (kamerové systémy) může využívat, jakým způsobem na to musí být snímaní lidé upozorněni a jakým způsobem se s takto získanými údaji potom bude nakládat," řekl ČTK vládní zmocněnec pro lidská práva Jan Litomiský, podle jehož názoru je dosavadní úprava nedostatečná. Novelu zákona o ochraně osobních údajů, která by pravidla pro využívání kamerových systémů upravila, by měl Kocáb podle Litomiského vládě předložit zřejmě do konce června příštího roku. Na přípravě nové úpravy se budou podílet také úředníci ministerstva vnitra a Úřadu pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ).

Česká pojišťovna navrhla státu až půlmiliardovou úsporu v pojištění

Česká pojišťovna předložila ministerstvu financí návrh na snížení režie za správu zákonného pojištění odpovědnosti zaměstnavatele za škodu při pracovním úrazu nebo nemoci z povolání, který by státu přinesl úsporu minimálně 550 milionů Kč ročně. Vyplývá to z materiálu, který má ČTK k dispozici. Mluvčí ministerstva financí Ondřej Jakob ČTK potvrdil, že MF o změně uvažuje, a to pokud možno k 1. lednu 2010. "Od změny na jedné straně očekáváme zvýšení příjmů státního rozpočtu, na druhé straně nesmí dojít k ohrožení provozu tohoto pojištění. Vypracování konkrétního návrhu je otázka dnů," uvedl Jakob. Konkrétní údaje ovšem nepotvrdil ani nevyvrátil. Toto pojištění provozuje vedle ČP také Kooperativa, které se ale návrh nelíbí. ČP autentičnost návrhu potvrdila. "Šlo o určitou shodu náhod. MF nás požádalo o kalkulaci výpočtu nákladů, spojených s tímto pojištěním, a ve stejné době jsme spustili do provozu nový systém, který tuto oblast dokázal zefektivnit. Proto jsme přišli s tímto úsporným návrhem," řekl ČTK mluvčí ČP Václav Bálek.

Bém: Informace z auditu opencard zveřejníme před Vánoci

Informace z auditu pražské karty opencard by měly být veřejnosti k dispozici před Vánoci. Nejprve je ale musí projednat rada města i zastupitelstvo, řekl v Otázkách Václava Moravce v České televizi pražský primátor Pavel Bém (ODS). Zpochybnil také výsledky auditu, které se dosud objevovaly v médiích. Podle nich dosud projekt opencard stál asi 888 milionů korun, příjmy z něj ale byly nulové. Primátor dále prohlásil, že projekt opencard bude pokračovat. "Samozřejmě zveřejníme audit až v okamžiku, kdy se s ním seznámíme," prohlásil Bém. Nejprve závěry musí projednat odborné orgány města, potom rada. Ta by se jimi podle primátora mohla zabývat 10. prosince. O týden později by měla projednat i druhý audit opencard, který si magistrát zadal. "Následovat bude souhrnná zpráva, která by měla být představena na jednání zastupitelstva. To zastupitelstvo je 17. (prosince)," řekl Bém. "Vzápětí nato dojde ke zveřejnění závěrů," dodal. Bém se také zdrženlivě postavil k závěrům auditu, které se už objevily v médiích. "Já nevím, jestli unikají z tohoto auditu informace," řekl. "Mám pocit, že ty informace se rozcházejí s realitou," doplnil. Zdůraznil také, že se určitě nechystá projekt opencard zastavit.

V Děčíně možná vznikne více místních sdružení ODS

V Děčíně možná vznikne více místních sdružení ODS místo toho, které přišlo o licenci kvůli náboru černých duší. Ukázal to jeho nedělní místní sněm. Šéf děčínského oblastního sdružení Rostislav Donát na něm oznámil, že oblastní rada ODS doporučila žádost o vznik místního sdružení, kterou podal člen oblastní rady Jiří Pacovský. Jedná se také o vzniku sdružení kolem poslance Vladimíra Šoltyse. O odebrání licence k 1. prosinci rozhodla výkonná rada ODS minulý týden. Důvodem bylo porušení stanov účelovým náborem nových členů. "V uplynulém období necelých dvou let došlo v tomto místním sdružení k téměř trojnásobnému nárůstu počtu členů. Více než 300 nových členů bylo přitom registrováno v průběhu tří dnů," zdůvodnila své rozhodnutí výkonná rada. Odebrání licence na nedělním sněmu odsoudili mimo jiné předseda regionálního sdružení Ústeckého kraje Jan Kubata a také místopředseda ODS Petr Gandalovič, o němž se spekulovalo, že byl do kauzy zapojen kvůli vnitrostranickému souboji s bývalým ministrem dopravy Alešem Řebíčkem. Gandalovič všechna obvinění a spekulace popřel.

Na ubytovně v Mělníku muž napadl a zranil sedm osob, pět těžce

Na veřejné ubytovně v Mělníku v neděli napadl jednačtyřicetiletý muž kladivem sedm osob. Pět z nich těžce zranil. Policie ve spolupráci se strážníky podezřelého zadržela. Bude zřejmě obviněn z ublížení na zdraví a možná i z pokusu o vraždu, řekl ČTK její středočeský mluvčí Jakub Vinčálek. Muž podle něj na první oběti zaútočil po 13:00. "Příčiny zatím neznáme," dodal. Policie nyní podezřelého vyslýchá. Mluvčí středočeské záchranné služby Tereza Janečková ČTK řekla, že byli původně přivoláni ke zraněnému do mělnické restaurace. Na místě zjistili, že muž má několik ran v obličeji a na hlavě, zřejmě od kladiva nebo podobného předmětu. Policie pak podle Janečkové prohledala blízkou ubytovnu a našla v ní dalších pět zraněných osob. "Všichni měli vážný úraz hlavy od nějakého nástroje," dodala Janečková. Na místě zasahovaly tři sanitky a dva vrtulníky.

Cizinecká policie v Brně zadržela osm hledaných včetně lupiče

Cizinecká policie při razii v Brně zadržela osm celostátně hledaných lidí včetně Mongola podezřelého z ozbrojené loupeže a pěti nezletilých uprchlíků z diagnostických ústavů. Policisté dopadli také tři cizince z Ukrajiny a Mongolska, kteří nelegálně pobývali v Česku a čeká je vyhoštění, řekl ČTK mluvčí brněnského pracoviště cizinecké policie Roman Pittner. Zásah nazvaný Pobyt trval od sobotních 14:00 do nedělních 02:00. Zapojilo se do něj více než 50 policistů, kteří zkontrolovali 1500 lidí. "Výsledek akce nás samotné překvapil," uvedl Pittner. Na pokutách vybrali policisté přes 55.000 korun. "Cílem akce bylo prioritně odhalit cizince, kteří se nelegálně zdržují na území republiky, pátrat po hledaných osobách, ale také preventivně působit proti kapsářům," řekl mluvčí.

Třikrát pohřbený Junák byl počtvrté obnoven před 20 lety

Česká odnož skautingu Junák neměla ve své téměř stoleté historii rozhodně ustláno na růžích. Byla třikrát zakázána, a to vždy vždy totalitními režimy: jednou (v roce 1940) nacisty a dvakrát (v letech 1950 a 1970) komunisty. Svobodně tedy mohla od svého založení v roce 1911 působit jen 56 let, z toho téměř 30 let před druhou světovou válkou a 20 let po listopadu 1989. Počtvrté obnovili skauti svoji činnost před 20 lety, 2. prosince 1989. Dnes má Junák - svaz skautů a skautek ČR asi 45.000 členů a je nejpočetnější dětskou a mládežnickou organizací v republice. Od roku 1911 prošlo skautskými oddíly se znakem v podobě šestilisté lilie s psí hlavou ve svém středu na půl milionu lidí. Zlatým věkem byla první republika (z asi 10.000 členů v roce 1920 vzrostl počet skautů na 60.000 v roce 1939), po druhé světové válce měla organizace na čtvrt milionu členů a v roce 1970 se počet odhadoval na 77.000.

V AV ČR si může každý vyzkoušet elektronická zařízení pro nevidomé

Zápisník Easy Link s hlasovým výstupem pro nevidomé a programy zaměřené na hlasový kontakt mezi člověkem a počítačem pro handicapované si bude moci každý zájemce vyzkoušet v pátek 4. prosince od 10:00 v pražském sídle Akademie věd České republiky. ČTK to řekla Irena Vítková z odboru mediální komunikace akademie. Předmětem prezentace jsou konkrétní výsledky dosažené ve vědeckém projektu "Asistenční, informační a komunikační služby s podporou vyspělých hlasových technologií". Jeho cílem bylo dovést poznatky ze základního výzkumu v oblasti řečové komunikace mezi člověkem a strojem do konkrétních zařízení použitelných v běžném životě.

V Minské v Brně se propadá kanalizace, ulice si na opravu počká

Obyvatelé Minské a Horovy ulice v Brně-Žabovřeskách i desetitisíce lidí, kteří tudy denně jezdí do práce a do školy, si na nutnou opravu ulice počkají. Nezačne dřív, než skončí ražba tunelů Dobrovského, tedy v roce 2011. Ulice je přitom v havarijním stavu a kvůli špatné kanalizaci se tam v minulosti dokonce propadla část silnice i chodníku, řekl ČTK žabovřeský starosta Aleš Kvapil (ODS). "Původně se (ulice) měla rekonstruovat v roce 2004 před zahájením objížděk," řekl Kvapil. Stavbu však město nestihlo technicky připravit. "Dnes je to jakási rozmlácená městská třída," popsal starosta.

Fillův obraz byl vydražen za rekordních 11,2 milionu korun

Za 11,2 milionu korun byl na nedělní aukci Galerie Kodl vydražen kubistický obraz Emila Filly Sklenice a noviny. Je to Fillův nejdráže prodaný obraz v Česku a současně desátý nejdražší obraz prodaný v aukci v ČR. Vyvolávací cena Fillova obrazu byla devět milionů korun. K vydražené částce musí kupec přidat aukční přirážku, která činí přibližně deset až 20 procent z ceny. Fillovo dílo Sklenice a noviny bylo opakovaně publikováno a reprodukováno v katalozích i monografiích a účastnilo se mnohých výstav. Olej na dřevě z roku 1914 má původní autorův rám. Jde o jedno z nejzávažnějších Fillových děl srovnatelné s nejvýznamnějšími pracemi světového kubismu z jeho zásadního období začátku 20. století. Zřejmě vůbec poprvé bylo dílo vystaveno na Jubilejní výstavě Emila Filly v Praze v roce 1932 a reprodukováno v jeho brněnské monografii o čtyři roky později. Na aukci se za vyvolávací cenu 3,8 milionů korun prodal také další Fillův obraz z jeho pozdního období, Zátiší se sklenicí, hroznem a citróny. Vzácné Léto Václava Špály s vyvolávací cenou jeden milion korun se nakonec prodalo za 1,7 milionu korun; jeho oleje Hrad Kost pak za 1,8 milionu korun a Měsíčky za 1,3 milionu korun. Horská krajina v bouři od Adolfa Kosárka, na trhu málo se vyskytujícího autora, se prodala za 2,3 milionů korun.

Českými slavíky se jako loni i předloni stali Gott, Bílá a Kabát

V hudební anketě Český slavík 2009 zvítězili zpěvák Karel Gott, zpěvačka Lucie Bílá a skupina Kabát. Výsledky v těchto třech kategoriích jsou stejné jako v loňském a předloňském roce. Objevem roku zvolili lidé Martina Chodúra. Výsledky 44. ročníku ankety Český slavík byly v sobotu v přímém přenosu TV Nova vyhlášeny v pražské Státní opeře. "Možná jsme měli spíše skončit druzí nebo třetí, aby nás to nakoplo k tomu koncertovat častěji," uvedli pro ČTK členové skupiny Kabát, která uspořádala v letošním roce jediný koncert. Na něj však na pražský Vypich přišlo 60.000 lidí, více než na Madonnu. Absolutním vítězem letošního ročníku populární ankety se stal Karel Gott s počtem 46.122 bodů, vystřídal tak na této pozici Bílou, která obdržela 41.791 bodů. Třetí se umístila Lucie Vondráčková, jejíž písnička Láska umí víc se stala nejoblíbenějším hitem posluchačů rádia Impuls. Diváky v sále i u televizorů zaskočil Gott oznámením, že ze soutěže odstupuje a navrhl, aby od příštího ročníku pořadatelé vyřadili umělce nad 70 let. Za to se dočkal ovací vestoje publika, které z velké části bralo jeho slova vážně. Teprve poté Gott celou záležitost obrátil v žert s tím, že to "možná byla taková ukvapená myšlenka".

S premiérou brněnského veletrhu umění jsou pořadatelé spokojení

První ročník veletrhu současného umění Brno art fair hodnotí pořadatelé i větší část vystavovatelů jako relativně úspěšný. Galeristům se dařilo uzavírat obchody, návštěvnost se podle předběžných údajů blížila očekávaným třem až čtyřem tisícovkám lidí. Podobná akce v Česku dosud chyběla. Příští rok je ale třeba více zapracovat na propagaci a marketingu, shodli se účastníci veletrhu oslovení ČTK. Přehlídku zaměřenou na současné umění uspořádaly Veletrhy Brno s Moravskou galerií v Brně, zúčastnilo se asi 40 státních i komerčních galerií, aukčních společností a dalších institucí spjatých s výtvarných uměním. "Vystavovala zde většina dobrých českých soukromých galerií," řekl ČTK ředitel Moravské galerie Marek Pokorný. V příštích letech by podle něj veletrh mohl získat ohlas i na Slovensku, v Polsku a Rakousku. Pokorný také doufá, že příští rok pomine vliv ekonomické krize. "Některé veřejné galerie, které nyní nemají peníze na nákupy, by veletrh mohly vnímat jako příležitost k obohacení svých sbírek," uvedl Pokorný. Patrně nejsledovanějším exponátem na brněnském výstavišti se stala kopie olejomalby Františka Kupky Prisme. Originál nabízí pražská Galerie Miro za 39 milionů korun, což je částka výrazně převyšující český aukční rekord. Obraz si na veletrhu zarezervoval vážný zájemce. Rezervace trvá do pondělka, řekl galerista Miro Smolák.

Bývalý prezident Havel kondoloval vdově po brankáři Enkem

Bývalý československý a český prezident Václav Havel napsal kondolenční dopis Terese Enkeové. Vdova po tragicky zemřelém německém fotbalovém brankáři Robertu Enkem použila na smutečním oznámení o smrti svého manžela právě Havlův citát, což podle nedělní zprávy agentury DPA Havla dojalo. Brankář fotbalového Hannoveru, jenž trpěl depresemi, spáchal 10. listopadu sebevraždu. "Naděje není to přesvědčení, že něco dobře dopadne, ale jistota, že má něco smysl - bez ohledu na to, jak to dopadne," zněla Havlova slova z knihy Dálkový výslech, které nechala Enkeho manželka napsat na parte.

Američan Carothers skočil v Praze jako první na světě salto vzad

V show nabitou elektrizující atmosférou se proměnila motokrosová exhibice ve freestylu Gladiator Games v zaplněné O2 areně v Praze. Nejlepší závodníci předváděli triky beroucí dech, salta vzad s mnoha variacemi a dlouhé lety v krátkém sledu za sebou i vedle sebe. Hlavou dolů letěl na jednom motocyklu s Petrem Pilátem také primátor Prahy Pavel Bém, ale vrcholem večera se stalo salto vzad na stroji Harley Davidson, který úspěšně předvedl jako první na světě Sam Carothers. Soutěž o nejlepší tým freestylistů tak nebyla hlavní náplní, která provázela sobotní jubilejní desátý ročník večera. Ze čtvrtfinálových a semifinálových jízd se dostaly do posledního souboje "head to head" týmy zahraničních účastníků Casinos a Ultimataos, kteří nakonec ve složení Eigo Sato, Jeremy Stenberg, Robbie Maddison a Dany Torres vyhráli.

Rychlobruslařka Erbanová vzala Sáblíkové český rekord na 500 m

Rychlobruslařská hvězda Martina Sáblíková už není českou rekordmankou na všech oficiálních tratích. Pětinásobné mistryni světa sebrala v sobotním závodu nižší kategorie v Calgary jedno maximum sedmnáctiletá Karolína Erbanová, která jako první Češka zvládla sprint na 500 metrů pod 40 sekund. Sáblíková následně vylepšila svůj národní rekord na dvojnásobné distanci. Rychlobruslařský NowiS tým se od úterka připravuje v Calgary na další díl Světového poháru, který je na programu v závěru příštího týdne. Trenér Petr Novák poslal v rámci aklimatizace své svěřence do místních regionálních závodů, v nichž si podle webu martinasablikova.cz vylepšili celkem pět osobních rekordů.

Sdruženář Churavý byl při Manninenově triumfu devátý

Pavel Churavý se v druhém závodu Světového poháru sdruženářů v Kuusamu blýskl sedmým místem. Zvítězil domácí Hannu Manninen, jenž se k severské kombinaci vrátil po roční pauze. Desátý muž minulé sezony SP Churavý v desetikilometrovém běhu ještě vylepšil svou pozici ze skokanské části, v níž mu patřilo deváté místo. Zároveň se výrazně posunul oproti sobotnímu úvodnímu závodu, který dokončil jako pětadvacátý. Dvaatřicetiletý Churavý ztratil 49 sekund na vítězného Manninena, s nímž ve stejném čase vyrazil do běhu Gundersenovou metodou.

Běžec na lyžích Bauer byl při premiérovém startu v SP devátý

Český běžec na lyžích Lukáš Bauer vstoupil do sezony devátým místem v závodě Světového poháru na 15 km klasicky v Kuusamu. Z vítězství se radoval Nor Petter Northug. Pro druhé místo si doběhl Rus Maxim Vylegžanin, třetí byl jeho krajan Alexandr Legkov. Bauer tak při prvním ostrém testu s konkurencí na prahu olympijské sezony překonal vlastní očekávání. Vítěz SP z roku 2008, který před týdnem vynechal úvodní podnik sezony v norském Beitostölenu a po říjnovém výpadku kvůli nemoci se radši věnoval přípravě, podle vlastních slov nepočítal s umístěním v elitní desítce.

Šachistka Jacková v mariánskolázeňské exhibici porazila Korčného

Nejlepší česká šachistka Jana Jacková se může pyšnit vítězstvím nad další velkou postavou šachové historie. Při loňské premiéře exhibice Sněženky a Machři se postarala o senzaci, když porazila bývalého mistra světa Anatolije Karpova, v neděli v druhém ročníku v Mariánských Lázních zdolala i jeho velkého soupeře Viktora Korčného. Osmasedmdesátiletý ruský velmistr žijící ve Švýcarsku byl dvakrát ve finále mistrovství světa. Tentokrát však v západočeských lázních o půlstoletí mladší Jackové Jackové po 34 tazích podlehl. V prvním kole souboje ostřílených šachových veteránů s talentovanými hráčkami skončily zbylé tři partie nerozhodně.

Kanoistou roku 2009 je poprvé v kariéře kajakář Hradilek

Kajakář Vavřinec Hradilek byl v Olomouci vyhlášen poprvé v kariéře nejlepším Kanoistou roku 2009. V anketě trenérů, funkcionářů a novinářů porazil v celkovém hodnocení deblkanoisty Lve sjezdu Lukáše Uncajtíka a Marka Rygela, o třetí místo se podělili se stejným bodovým ziskem kajakářka-sjezdařka Kateřina Vacíková a slalomáři-deblkanoisté Jaroslav Volf a Ondřej Štěpánek, kteří v hlasování obhajovali loňské vítězství. Kajakář USK Praha Hradilek prožil nejlepší sezonu v kariéře, stal se jasně mistrem Evropy do třiadvaceti let a podílel se společně s Ivanem Pišvejcem a Michalem Buchtelem na senzačním titulu mistrů světa seniorů v hlídkách. Ryglovi s Uncajtíkem se dařilo zejména na ME, odkud si přivezli dvě zlaté a jednu bronzovou medaili.

Čermák prohrál v semifinále Turnaje mistrů, vypadl i Federer

Český tenista František Čermák si finále turnaje mistrů ve čtyřhře nezahraje. V nedělním semifinále závěrečného turnaje sezony ve dvojici se Slovákem Michalem Mertiňákem prohráli s bělorusko-izraelskou dvojicí Max Mirnyj, Andy Ram po setech 4:6 a 6:7. Přesto Čermák při svém debutu na turnaji pro nejlepším osm hráčů světa dosáhl na jeden z nejlepších výsledků kariéry.

Počasí v pondělí

Oblačno, místy zataženo nízkou oblačností, ojediněle déšť. Noční teploty 6° až 2° Celsia, přes den 10° až 14° C. Ve východních polovině území vítr o rychlosti až 90 km/h.

29-11-2009