Denní souhrn zpráv Zprávy

26-11-2009

Fischer a ministři se mají sejít se senátory kvůli rušení KSČM

Další postup ohledně podnětu Senátu na pozastavení činnosti KSČM má premiér Jan Fischer projednat se senátní komisí pro posouzení ústavnosti KSČM v úterý 8. prosince. ČTK to řekl předseda komise Jaromír Štětina s tím, že jednání se mají zúčastnit senátnímu návrhu nakloněný ministr pro lidská práva Michael Kocáb a ministr vnitra Martin Pecina, jehož úřad zastává spíše opačné stanovisko."Pan ministr Pecina chtěl to usnesení Senátu prostě smést ze stolu, ale několik ministrů by rádo Senátu vyhovělo," uvedl Štětina. Pecina, kterého do vlády nominovala ČSSD, koncem října projednávání návrhu stáhl z jednání vlády. Fischer uvedl, že návrh byl odložen po žádosti senátorů o další debatu.

Senát už koncem loňského října vybídl vládu k tomu, aby se kvůli KSČM obrátila na Nejvyšší správní soud. Vycházel z dvouleté práce Štětinovy komise. Ta shromáždila řadu indicií, které podle ní nasvědčují porušování ústavy a nedodržování zákonů současnou komunistickou stranou. Komunisté podle nich podporují režimy používající násilí a nezřekli se násilí jako prostředku k prosazování svých zájmů.

V pátek začíná první sněm TOP 09, čeká se volba Schwarzenberga

Někdejší ministr zahraničí Karel Schwarzenberg je jasným kandidátem na předsedu strany TOP 09, jejíž první celostátní sněm začíná v pátek v pražském hotelu s příznačným jménem TOP Hotel. Strana, která v průzkumech veřejného mínění soupeří s KSČM o třetí místo voličské obliby, by se tak měla vlastně poprvé od svého letního vzniku konzistentně představit veřejnosti. Dvoudenní sněm má hlavní jednání a volbu stranického vedení naplánované až na sobotu. V pátek si jen určí pracovní orgány a vyslechne zprávu přípravného výboru. Setkání delegátů v pátek v narážce na název strany začíná v 18:09 v sobotu v 9:09. TOP 09 se prezentuje jako proevropská pravicová alternativa zavedených parlamentních stran. Vznikla poté, co se část členů KDU-ČSL rozhádala s novým stranickým vedením předsedy Cyrila Svobody. V minulých měsících se výrazně soustředila na úspěch v Ústavním soudem zrušených předčasných volbách do sněmovny, které se měly konat v říjnu.

Premiér zveřejnil jména tří nových ministrů

Novým ministrem pro evropské záležitosti bude český velvyslanec v Austrálii Juraj Chmiel. Do čela ministerstva životního prostředí se postaví dosavadní náměstek ministra Jan Dusík. Funkci ministra a šéfa legislativní rady vlády dostane Pavel Zářecký. Po čtvrtečním jednání s předsedou ODS Mirkem Topolánkem to oznámil premiér Jan Fischer. Nové ministry jmenuje prezident Václav Klaus v pondělí. Fischer řekl, že o tom s ním ve středu telefonicky hovořil. Klaus je nyní na státní návštěvě Brazílie. Zatímco o nominaci Dusíka a Zářeckého premiér hovořil už v uplynulých dnech, kolem jmenování Chmiela panovaly dosud nejasnosti. Topolánek, jehož strana Chmiela vybírala, řekl, že kandidát splňuje podmínky odbornosti i nadstranickosti. I když je Chmiel členem ODS, jako diplomat je podle Topolánka v politice neaktivní. Je to také podle něj člověk dobře obeznámený se zahraniční politikou. Do funkce nastoupí po ukončení své mise v Austrálii.

Zajíček bude od prosince náměstkem ministryně spravedlnosti

Novým náměstkem ministryně spravedlnosti Daniely Kovářové bude od počátku prosince Zdeněk Zajíček, který dříve působil jako náměstek ministra vnitra. Do jeho působnosti bude patřit zejména oblast datových schránek v justici, informovala mluvčí ministerstva spravedlnosti Jitka Zinke. Na vnitru se Zajíček zabýval elektronizací veřejné správy. Rezignoval poté, co mu ministr Martin Pecina odebral některé pravomoci.

Fischer se bude kvůli práci vlády pravidelně scházet s Topolánkem

Premiér Jan Fischer se kvůli zlepšení komunikace s ODS bude pravidelně scházet s předsedou ODS Mirkem Topolánkem. Schůzky by se měly konat každých 14 dnů až tři neděle. Dohodli se se na tom na čtvrtečním setkání, jehož hlavním bodem bylo potvrzení velvyslance v Austrálii Juraje Chmiela jako nového ministra pro evropské záležitosti. Fischer dal najevo, že je připraven scházet se pravidelně také s lídrem ČSSD Jiřím Paroubkem. Stojí prý o "klidný tón komunikace". "Hovořili jsme o způsobech a metodách komunikace po zbytek mandátu této vlády," poznamenal premiér. Podle něj existuje řada témat a agend, o nichž je potřeba hovořit. Připomněl, že s lídry stran se setkával už dříve v různých formátech. "Teď jsme si potvrdili, že je důležité, abychom se scházeli bilaterálně," poznamenal Fischer.

Aktuálně.cz: Füle prý bude eurokomisařem pro rozšíření

Šéf Evropské komise José Barroso prý slíbil českému kandidátovi na člena komise Štefanovi Fülemu, že bude eurokomisařem pro rozšíření. Uvedl to on-line deník Aktuálně.cz. Füle ve čtvrtek jednal s Barrosem a pravděpodobně podle důvěryhodných informací získá v nové komisi portfolio pro rozšíření Evropské unie, napsal server. Füle ČTK svoji čtvrteční schůzku s Barrosem potvrdil, ale k portfoliu se nevyjádřil. "Měl jsem dobrý rozhovor s předsedou Barrosem a slíbili jsme si, že o jeho obsahu nebudeme nic sdělovat novinářům," řekl Füle ČTK. Poznamenal, že je na Barrosovi, aby oznámil obsazení postů v EK. Věří, že se tak stane brzy.

SANEP: Rath je nejhůře hodnoceným hejtmanem

David Rath (ČSSD) je nejhůř hodnoceným hejtmanem, spokojeno je s ním jen 27 procent Středočechů. Nejvíc svého hejtmana chválí obyvatelé Jihomoravského kraje - s prací Michala Haška (ČSSD) je spokojeno či spíše spokojeno dohromady 64 procent dotázaných. Uvedla to agentura SANEP na základě internetového průzkumu. Velice dobré hodnocení si podle autorů výzkumu kromě Haška vysloužil i šéf Moravskoslezského kraje Jaroslav Palas, hejtman kraje Vysočina Jiří Běhounek a hejtman Olomouckého kraje Martin Tesařík (všichni ČSSD). Pražský primátor Pavel Bém (ODS) má v podstatě stejné procento příznivců jako odpůrců.

MMR předá v lednu vládě seznam až 15 hospodářsky slabých okresů

Do konce ledna předloží ministerstvo pro místní rozvoj vládě seznam dalších deseti až 15 hospodářsky a sociálně slabých okresů k současným 20 oblastem. Mezi novými bude Tachovsko, kde se meziročně zdvojnásobila míra nezaměstnanosti na současných 13 procent, a na Stříbrsku dokonce nad 18 procent. Podobně jsou na tom Česká Lípa, Jablonec a Vsetín. Dalšími kritérii pro zařazení do nového seznamu budou například velké vysidlování, nízká reálná mzda a také dostupnost základních služeb, řekl ve čtvrtek ČTK v Tachově po setkání se starosty okresu ministr pro místní rozvoj Rostislav Vondruška. "Ministerstvo vyčlenilo pro tyto okresy ze svého rozpočtu 50 milionů korun, dalších 200 milionů korun bychom pro ně měli získat díky aktivitě poslance Václava Votavy (ČSSD)," dodal. Votava ve středu navrhl sněmovnímu rozpočtovému výboru přesun této sumy v rámci kapitol všeobecné pokladní správy. "Hlasování ale skončilo 10:10, takže budu hledat podporu návrhu v plénu," uvedl Votava. Díky tomu, že peníze budou rozprostřeny po celé ČR, neobává se toho, že poslanci návrh neschválí. "Půjdou hlavně do podpory bydlení a infrastruktury," řekl Vondruška.

Na prasečí chřipku zemřel už osmý člověk, nemoc se dále šíří

Na prasečí chřipku v Česku zemřel už osmý člověk a podle hygieniků už v ČR převažuje pandemický kmen chřipky nad sezonním. Očkování proti prasečí chřipce, které začalo v pondělí, i přes problémy pokračuje, očkovat lidi kvůli údajně nejasnému značení vakcín však zatím odmítá středočeská záchranná služba. Stále se navíc diskutuje, kdo má nést odpovědnost za případné zdravotní komplikace po očkování. Vláda do dvou týdnů rozhodne také o očkování závažně nemocných dětí. Podle hygieniků už v Česku převažuje pandemický kmen chřipky nad sezonním. Jako poslední zemřela v souvislosti s prasečí chřipkou ve středu osmačtyřicetiletá pacientka v havířovské nemocnici, v tomto případu se však ještě čeká na potvrzení testů z Národní referenční laboratoře pro chřipku. Celkem už bylo v ČR hlášeno 777 onemocnění, z toho 144 za poslední týden.

Ochránci práv: Za očkování je odpovědný jen lékař

Ani písemný souhlas pacienta nemůže zbavit lékaře odpovědnosti za případné komplikace po očkování, tvrdí Liga lidských práv. Podle ní lze odškodnění vymáhat pouze po lékaři. Ministerstvo zdravotnictví to ale popírá. Zavázalo se, že za případné nežádoucí účinky očkování přebírá záruku, pokud bude vakcína užita v souladu se všemi doporučeními. "Podle současné právní úpravy v případě škody na zdraví v důsledku očkování může poškozený vymáhat odškodnění ve skutečnosti pouze na lékaři, který vakcínu aplikoval," řekla právnička Ligy lidských práv Zuzana Candigliota. Právní úprava, kterou by odpovědnost za očkování na sebe převzal stát, zatím podle ní neexistuje. Podle zákona je povinností lékaře informovat pacienta o účelu, povaze i rizicích lékařského výkonu. Lékaři mají právo podpis takzvaného informovaného souhlasu vyžadovat. "Neměli by však v případě aplikace vakcín získat dojem, že tím jsou 'krytí' a že se tímto způsobem odpovědnosti za vedlejší účinky vakcín zbavují," uvedla právnička.

Firma zajišťující pražské opencard měla zakázky za asi 290 milionů korun

Společnost Haguess, která pro hlavní město zajišťuje vydávání a provoz karet opencard, získala od pražského magistrátu a dopravního podniku zakázky za zhruba 250 milionů korun bez DPH. Firma je přesvědčena, že za to dodala adekvátní objem technologií a služeb. Stojí to v tiskovém prohlášení, které ČTK od společnosti ve čtvrtek dostala. Projekt přitom dosud stál asi 888 milionů a podle účetnictví měl dodavatel informačních technologií, přístrojů i karet dostat 418 milionů. "Hlavním městem a dopravním podnikem hlavního města nám bylo souhrnně uhrazeno 246 milionů Kč bez DPH. Nevíme, jak auditoři dospěli k částce 418 milionů korun," řekl čtvrteční Mladé frontě Dnes (MfD) ředitel Haguessu Petr Stránský. Město podle auditorů dalo na opencard asi 438,5 milionu korun, dopravní podnik 406,2 milionu korun a další peníze stál městskou společnost Ropid a městskou knihovnu. Zhruba 60 miliony korun dotoval dopravní podnik zájemcům slevu na nákup karty. Další dva miliony utratil magistrát za poštovní známky, když karty rozesílal. Další stovky milionů se utratily za propagaci, konzultace či administraci.

Pražský dopravní podnik nesouhlasí se závěry auditu

Pražský dopravní podnik (DPP) nesouhlasí se závěry auditu systému opencard, které zpochybňují náklady podniku. Novinářům to na zasedání zastupitelstva řekl ředitel DPP Martin Dvořák. Podle něj bylo díky DPP dosud vydáno do 400.000 karet. Město dalo na opencard podle auditorů asi 438,5 milionu korun, dopravní podnik 406,2 milionu korun a další peníze stál městskou společnost Ropid a městskou knihovnu. Opencard lidem slouží hlavně jako tramvajenka, ale také jako průkazka do městské knihovny, při placení parkovného nebo při zjišťování dopravních přestupků, kterých se na území hlavního města dopustili. Dvořák podotkl, že dopravní podnik má výsledky auditu od středy. Vyjádřit se k němu má údajně do úterý. "Máme k němu mnoho výhrad, některými závěry jsme překvapeni. Myslím, že naše náklady jsou více než přiměřené," řekl Dvořák. Budou-li se výsledky auditu špatně interpretovat, může to podle něj podnik poškodit.

DHL Express chce přestěhovat ústředí z Belgie do Německa a ČR

Expresní přepravní společnost DHL Express má v úmyslu přestěhovat své evropské zastoupení z Belgie do Německa a České republiky. Informovala o tom agentura AP. Firma by tak v Bruselu mohla zrušit až 788 pracovních míst. Majitelem DHL je německá společnost Deutsche Post. Mluvčí DHL Claus Korfmacher řekl, že plánované změny se potenciálně mohou dotknout zmíněných pracovních míst v Belgii, protože firma přesune hlavní řídící funkce do Bonnu či na letiště v Lipsku. Datové centrum a počítačové zázemí se chystá přesunout do Prahy. DHL Express nyní jedná o počtu pracovních míst určených ke zrušení se zástupci odborů. Místa ale bude rušit postupně v průběhu příštích dvou let. Belgičtí zaměstnanci navíc dostanou možnost pracovat v místě, kam se DHL přestěhuje.

Na severu Moravy ubude přes 330 autobusových a vlakových spojů

V Moravskoslezském kraji zanikne od poloviny prosince a během příštího roku zhruba 300 autobusových a 34 vlakových spojů. Autobusovým dopravcům sníží Moravskoslezský kraj dotace meziročně o desetinu na zhruba 400 milionů korun. Českým drahám poskytne dotaci 592 milionů Kč, což je o třetinu méně než letos. Vyplývá to z informací Krajského úřadu Ostrava. Zrušení tří stovek autobusových spojů zahrnuje i sedm linek a představuje dvě procenta z celkového počtu 15.000 spojů, které kraj financuje jako závazek veřejné služby. Z 800 vlakových spojů, dotovaných z krajského rozpočtu, ubude 2,7 procenta spojení. Výkony u všech dopravců se tím sníží o bezmála dva miliony kilometrů, což představuje přes pět procent. Moravskoslezský kraj sníží výdaje na dopravní obslužnost v důsledku hospodářské krize.

iDnes.cz: Asiana opouští trh pravidelné autobusové dopravy

Společnost Asiana opouští po letech válek s konkurenční Student Agency trh pravidelné autobusové dopravy. Od 13. prosince přestane jezdit na trase Karlovy Vary - Praha - Jihlava - Brno a svých deset autobusů bude používat jen na nepravidelnou dopravu na objednávku, například pro cestovní kanceláře nebo hokejové kluby. Uvedl to server iDnes.cz. "Pravidelné dopravě se už nebudeme věnovat," řekl serveru majitel Asiany Alexej Litvin. Firma byla první, kdo na dálkové trasy nasadil v Česku luxusní autobusy, postupně ji ale vytlačila společnost Student Agency. Obě firmy se přitom pustily do boje kvůli tomu, že se hádaly o označení "jednička na trhu letenek". Podle serveru cestující z boje dvou rivalů dosud vytěžili vyšší kvalitu autobusové dopravy a nižší ceny.

Cena elektřiny pro domácnosti příští rok klesne o 3,6 pct

Náklady domácností za dodávku elektřiny klesnou příští rok meziročně v průměru o 3,6 procenta. Úspora se přitom bude mírně lišit podle regionů a distribuční soustavy. Cena plynu se nezvýší, naopak lze předpokládat mírný pokles. Na čtvrteční tiskové konferenci to uvedl předseda Energetického regulačního úřadu Josef Fiřt. Domácnosti, kterým dodává elektřinu společnost ČEZ, od ledna zaplatí v průměru o 3,55 procenta méně než letos. Zákazníkům společnosti E.ON, která dodává elektřinu na jihu Čech a Moravy, se ceny sníží v průměru o 3,97 procenta a zákazníkům Pražské energetiky ceny klesnou od začátku příštího roku v průměru o 3,21 procenta. Celkovou cenu elektřiny příští rok ovlivní hlavně pokles její spotřeby. Ta v ČR v minulých letech dlouhodobě rostla zhruba dvouprocentním tempem ročně. Ekonomická krize ale způsobila, že velcí a střední zákazníci omezují výrobu a elektřiny odebírají méně. "Elektřiny je více, než zákazníci potřebují, přitom dosud to bylo naopak," uvedl Fiřt.

Pojišťovny: Kalamity způsobily miliardové škody, překonaly Kyrill

Série letních záplav, krupobití a vichřic způsobila klientům domácích pojišťoven celkem desetitisíce škod za několik miliard korun. Letní kalamity tak překonaly škody, které před dvěma roky způsobil orkán Kyrill a loni vichřice Emma. Nedosáhly však úrovně škod, kterou v zemi v roce 2002 způsobila velká voda. Vyplývá to z ankety ČTK mezi největšími pojišťovnami. Ty valnou většinu škod prý již vyřídily. Celkový počet škod, které způsobily klientům České pojišťovny letní živly, dosáhl téměř 30.000. Úhrady budou činit asi dvě miliardy korun.

NSS: Územní plán Břeclavska nebyl schválen podle platných předpisů

Územní plán Břeclavska, který ve středu zrušil Nejvyšší správní soud (NSS), nebyl schválen v souladu s předpisy o posuzování vlivu na životní prostředí. Úřady měly použít novelizovanou podobu zákona, která jim ukládala provést takzvané zjišťovací řízení s vyhodnocením vlivu na životní prostředí. "Nebylo přitom možné, aby ministerstvo životního prostředí od jeho provedení na základě své úvahy upustilo," uvedl ve čtvrtek v tiskovém prohlášení mluvčí soudu František Emmert. "I když se jednalo svojí povahou o procedurální vady, mohly mít podstatný vliv na výsledek posouzení, a v důsledku tedy i dopad do práv navrhovatelů. Soud proto jejich návrhu vyhověl," uvedl Emmert. Návrh na zrušení plánu podaly NSS obce Bavory a Dolní Dunajovice na Břeclavsku a tři fyzické osoby. Nejspornější částí územního plánu byla trasa silnice R52 Brno-Vídeň přes Novomlýnské nádrže a Mikulov. Kdyby úřady postupovaly podle novely zákona, na kterou odkázal Nejvyšší správní soud, musely by se více zabývat i různými variantami vedení silnice.

Český rozhlas dostal od ÚOHS pokutu 60.000 za nákup židlí

Český rozhlas podle Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže chyboval ve způsobu, jakým vybíral firmy pro nákup nábytku a židlí pro své rekonstruované sídlo na pražských Vinohradech. Zakázku podle úřadu mimo jiné neoprávněně rozdělil na dvě menší. Za nákup židlí udělil ČRo pokutu 60.000 korun a zároveň zrušil zadávací řízení na nákup nábytku. ČTK to řekl mluvčí antimonopolního úřadu Kristián Chalupa s tím, že rozhlas se proti prvostupňovému rozhodnutí ÚOHS odvolal k předsedovi úřadu.

Průzkum: Dospělí si dalšího vzdělávání sice váží, bývají ale líní

Dospělí Češi si v době současné hospodářské krize stále více uvědomují význam dalšího vzdělávání pro své budoucí vyhlídky na trhu práce. Systematicky se jich však vzdělává pouze minimum; jako důvod udávají velkou finanční náročnost a nedostatek času. Podle některých odborníků jsou také na další vzdělávání líní. Vyplývá to z průzkumu, který zveřejnila společnost Donath-Burson-Marsteller. Potřebu dalšího vzdělávání si podle průzkumu uvědomují zejména starší lidé, kteří si chtějí doplnit své mezery ve znalostech informačních technologií a cizích jazyků. Větší význam vzdělání přikládají také obyvatelé větších měst a lidé orientovaní více na zaměstnání než na rodinu.

Oba Češi odsouzení na Kubě za rušení pořádku propuštěni z vězení

Dvojice Čechů, kteří byli tento měsíc odsouzeni na Kubě za rušení veřejného pořádku k osmiměsíčnímu vězení a vyhoštění, byla již z vězení propuštěna. Zástupkyně českého velvyslance v Havaně Petra Jecinová ČTK řekla, že jeden z nich ve středu již z ostrova odletěl. Druhý vyhoštěný čeká na letecké spojení. Muži ve věku 25 a 32 let byli na jaře na Kubě na dvoutýdenní dovolené. K odletu se dostavili na havanské letiště v podroušeném stavu. Pokračovali v popíjení alkoholu a jejich poněkud nepříčetné chování vyvolalo nelibost ostatních cestujících a posléze i ostrahy letiště. Ta je následně upozornila, že v tomto stavu letět nemohou. Nedorozumění mezi muži a ostrahou nakonec vedlo k tomu, že je ostraha adekvátním způsobem vyvedla z letištní haly. Oba muži byli zadrženi 22. března, takže osmiměsíční trest jim vypršel o uplynulém víkendu, protože do výkonu trestu se započítává délka vazby.

Městská knihovna v Praze nabízí volně ke stažení Sherlocka Holmese

Milovníci záhad, tajuplných příběhů a geniálně vyřešených detektivních zápletek dostávají v předstihu dárek k Vánocům. Městská knihovna v Praze na adrese www.mlp.cz/holmes zpřístupnila volně ke stažení kompletní příběhy detektiva Sherlocka Holmese, které na přelomu 19. a 20. století napsal Sir Arthur Conan Doyle. "Jde celkem o 56 kratších povídek a čtyři romány - mezi jinými jsou tu například Pes Baskervillský, Mstitel a Podpis čtyř, které v knižní podobě tvoří pět silných svazků s celkem sedmnácti sty stránkami," řekl ČTK Jiří Sedlák ze společnosti ArtsMarketing.cz.

Pražské Jezulátko nosí korunku, kterou mu dal papež

Pražské Jezulátko už zdobí korunka, kterou mu daroval papež Benedikt XVI. při své nedávné návštěvě České republiky. Jezulátko korunku nad hlavou mělo, když se mu papež přišel v září poklonit a předal svůj dar. Pak ale putovala k jednomu z pražských zlatníků, který na ni přidělal úchyty a doplnil sametový podklad. Ve čtvrtek se definitivně vrátila nad hlavu světoznámé sošky. Ta se také oblékla do adventního oblečku, který bude nosit až do Štědrého dne. ČTK to řekl převor karmelitánů u Pražského Jezulátka Petr Šleich. Benedikt XVI. při své návštěvě Prahy zamířil nejprve právě za malým pražským Ježíškem. Darováním pozlacené korunky mu projevil nejvyšší liturgickou úctu.

Kraj chce v Británii získat miniaturu pro sbírky v Kutné Hoře

Středočeský kraj se bude v aukci firmy Sotheby's v Londýně ucházet o rozměrnou celostrannou miniaturu s vyobrazením dolování a zpracování stříbra v Kutné Hoře. Krajští radní schválili záměr zúčastnit se 8. prosince této aukce a pokusit se malbu získat do sbírek nově budované Galerie Středočeského kraje v Jezuitské koleji v Kutné Hoře. ČTK to sdělila mluvčí hejtmanství Berill Mascheková. Podle ní jde o ojedinělou památku české knižní malby z konce 15. století, která je svým významem souměřitelná s fragmentem iluminované Dalimilovy kroniky, jenž byl v roce 2005 zakoupen do sbírek Národní knihovny. Radní chtějí, aby se stala jedním z hlavních exponátů nově budované galerie. Na malbě o rozměrech 645 x 443 milimetrů je detailně vyobrazena práce horníků v dolech i následná úprava rudy, včetně uměleckého zpracování stříbra a ražby mincí.

Divadlo Na zábradlí uvedlo premiéru Smoljakova Husa

Pražské Divadlo Na zábradlí uvedlo ve čtvrtek večer premiéru "historické divadelní lekce" Ladislava Smoljaka nazvané Hus: Alia minora Kostnického koncilu. Autor obsadil do role krále Zikmunda Petra Čtvrtníčka, jeho sekretáře Kašpara Šlika ztvárnil sám. Další postavy v jeho režii nastudovali Jiří Zeman Sönmez, Leoš Noha, Josef Polášek, Petr Reidinger a Marek Šimon. Reprízy doprovodí úvodní rozpravy s hostem, mezi nimiž budou střídavě teolog Tomáš Halík, historik Petr Čornej, převor Prokop Siostrzonek a další osobnosti. Při premiéře Smoljak zpovídal Halíka. Mistr Jan v jeho hře osobně nevystupuje. Latinská slova "alia minora" znamenají česky "ostatní maličkosti". A vystihují prý správně skutečnost, že koncil měl na starosti důležitější věci, než jaké představoval jeden neposlušný kazatel z Prahy.

Výstava Josefa Bolfa nabízí přehlídku emotivních situací

Depresivně působící kresby, malby a kombinované techniky přináší výstava Josefa Bolfa, která bude až do 21. února příštího roku k vidění ve druhém patře pražské Staroměstské radnice. Název expozice Ty nejsi ty, ty jsi já vychází podle autora z akčního sci-fi filmu Total Recall natočeného s Arnoldem Schwarzeneggerem. "Vznik tohoto cyklu je ovlivněn probíráním fotek z dětství, není to ucelený příběh, spíše zastavená políčka filmu," sdělil novinářům před čtvrteční vernisáží Bolf. Lidé na obrazech, z nichž nejstarší pocházejí z roku 2006, vycházejí z reálných postav na fotografiích. Mezi vystavenými díly převažuje kombinace tuže a voskových barev na plátně.

O post ředitele Slovenského národního divadla mají zájem i Češi

Do konkurzu na post ředitele Slovenského národního divadla (SND) se vedle pěti Slováků přihlásila také dvojice Čechů. Jde o české divadelníky Tomáše Šimerdu a Karla Drgáče, řekl ČTK mluvčí slovenského ministerstva kultury Jozef Bednár. Jméno nového ředitele bude známo do konce roku.

Nedělní zápas fotbalové ligy Teplice - Plzeň byl odložen

Soutěžní oddělení profesionálního fotbalu ČMFS odložilo nedělní zápas 16. kola první ligy mezi Teplicemi a Plzní. Důvodem je epidemie prasečí chřipky, kterou má v současné chvíli pět hráčů severočeského mužstva. ČTK to řekl šéf soutěžního úseku Ivo Lubas, podle kterého o novém termínu utkání bude teprve rozhodnuto. Svaz reagoval nejen na zprávu potvrzující nakažení virem H1N1 u dalších čtyř hráčů, kterou ve čtvrtek klub oznámil na tiskové konferenci, ale také na nové vyhlášení ředitele krajské hygienické stanice Josefa Trmala. Ten nařídil, aby byli nemocní hráči izolováni v domácím léčení, tudíž se nemohou připravovat na zápas.

Krasobruslař Verner se díky zranění Jouberta zúčastní finále GP

Krasobruslař Tomáš Verner bude startovat ve finále Grand Prix. Český reprezentant se mezi elitní šestici dostal jako náhradník za zraněného Briana Jouberta. "Samozřejmě, že jsem rád, že budu moci ve finále startovat, i když je to trochu nečekaná zpráva," řekl Verner ČTK. Evropský šampion z roku 2008 se momentálně připravuje v Oberstdorfu. "Poté, co jsem se dal dohromady z chřipky, kterou jsem si přivezl z Kanady, už týden naplno trénuju," uvedl. Verner byl původně pro finále prvním náhradníkem, protože figuroval v pořadí GP na sedmém místě. S tím, že by do Tokia odjel, ale vůbec nepočítal.

Počasí

Oblačno až polojasno, teploty 8° až 12° Celsia.

26-11-2009