Denní souhrn zpráv Zprávy

23-09-2004

Poslanci schválili společné zdanění manželů a úlevu z daní na dítě

Sněmovna schválila daňové úlevy rodinám s dětmi. Návrh nového zákona o dani z příjmu zavádí společné zdanění manželů či roční slevu na dani 6000 Kč na dítě. Změny budou ale výhodné jen pro rodiny s nízkými příjmy. Dopad na rodiny se středními příjmy zhruba mezi 18.000 a 28.000 Kč měsíčně bude neutrální a na rodiny s vyššími příjmy opatření dopadne negativně. ODS proto varuje, že úpravy nebudou rodiny motivovat k tomu, aby více vydělávaly. Předlohu ostře kritizují komunisté. Naopak někteří ekonomové považují vládní návrh za celkem rozumný. Sněmovna zákon postoupila do takzvaného druhého čtení a má dostatek času na to, aby navrhované změny ve sněmovních výborech propracovala. Pokud zákon projde celým schvalovacím procesem, měl by začít platit od počátku příštího roku. Zákon by měl také firmám přinést zrychlení odpisů u některého majetku. Předloha počítá s urychlením odpisů u počítačů, klimatizace, aut či lodí. Firmy by tak mohly v roce 2006 ušetřit více než 14 miliard, v následujícím roce přes deset miliard korun.

Na Bruntálsku se autobus srazil s jeřábem, 22 lidí zraněno

Dvaadvacet zranění si vyžádala srážka linkového autobusu s jeřábem, ke které došlo ve čtvrtek odpoledne nedaleko Lomnice na Bruntálsku. Jeřáb, který vyprošťoval havarovaný kamion a otáčel se na kraji silnice, narazil do projíždějícího autobusu a celý jeho bok podle svědků rozpáral. Vážněji zraněné pasažéry převezli záchranáři do olomoucké fakultní nemocnice. Na chirurgickém oddělení nemocnice v Bruntále ošetřili 18 lidí. Dopravu policisté odklonili po objízdných trasách, příčiny havárie a míra zavinění se vyšetřují.

Detektor lži potvrdil, že Kořistka mluvil pravdu

Tříhodinový výslech na detektoru lži ukázal, že unionistický poslanec Zdeněk Kořistka v případu údajné úplatkářské aféry mluvil pravdu. "Na všechny otázky jsem odpověděl, žádnou jsem neodmítl. Policie mi sdělila výsledek vyšetření s tím, že jsem hovořil pravdu," řekl Kořistka. Policie vyšetřuje pravdivost Kořistkova tvrzení, že mu vyslanci opoziční ODS v srpnu nabídli deset milionů korun za to, když nepodpoří novou vládu. Další dva aktéři případu, poradce šéfa ODS Mirka Topolánka Marek Dalík a lobbista Jan Večerek výslech na detektoru odmítli. Výsledek vyšetření na detektoru je pro Kořistku osobní satisfakcí. Nemíní ale vyzývat ostatní účastníky schůzky, aby jej také podstoupili. Ročně se prostřednictvím detektoru lži podrobí výslechu na 150 lidí, Kořistka byl prvním politikem. Policisté a státní zástupce v současné době ověřují věrohodnost jednotlivých výpovědí a tvrzení v údajné korupční aféře. Kriminalisté rovněž zkoumají finanční toky Dalíkovy firmy New Deal, přes níž mohl údajný úplatek přijít. Dalík a Večerek trvají na tom, že Kořistka lže. "Fakt, že pan Kořistka podstoupil detektor lži, nic nemění na našem názoru, že je to neprůkazný, velmi pochybný a velmi nestandardní prostředek," řekl advokát Petr Toman, který v případu Večerka, Dalíka i ODS zastupuje. Dalík již podal na Kořistku trestní oznámení pro křivé obvinění. ODS se zase žalobou domáhá veřejné omluvy a desetimilionového odškodnění.

Soud zprostil Vladimíra Hučína obžaloby z nedovoleného ozbrojování

Okresní soud v Přerově zprostil bývalého disidenta a zaměstnance BIS Vladimíra Hučína obžaloby z nedovoleného ozbrojování, jehož se měl dopustit v roce 1976. Stejný verdikt soudkyně Žaneta Steinbachová vyřkla i loni v prosinci, státní zástupce se ale odvolal, krajský soud rozsudek zrušil a vrátil věc k novému projednání. Podle soudkyně se nepodařilo prokázat, že by Hučín přechovával zbraně v tom rozsahu, v jakém ho vinila obžaloba. Měl v držení pouze jednu starší pistoli, to ale v té době nebylo trestným činem. "S rozsudkem jsem celkem spokojen," uvedl Hučín. "Nejsem ale spokojen s tím, že jsem nemohl před veřejností dokumentovat ty důkazy, které svědčí o pronikání komunistických struktur do státní správy." U soudu uvedl, že v tomto případě v minulosti vystupovali lidé, kteří jsou dnes na vysokých postech v justici či bezpečnostních složkách a jeho svědectvím se cítí ohroženi. Rozsudek není pravomocný, Hučín i státní zástupce si ponechali lhůtu pro odvolání. Bývalý zpravodajec je stíhán i pro sedm trestných činů, kdy podle obžaloby v 90. letech jako důstojník BIS vyvolával v lidech pocit ohrožení levicovým extremismem, přechovával tajné materiály, neoprávněně shromažďoval osobní data a nelegálně držel zbraně a výbušniny. Letos v červenci Okresní soud v Přerově Hučína potrestal podmíněným trestem šest měsíců se zkušební dobou na jeden rok za to, že od BIS v roce 2001 neoprávněně získal 7600 korun na nemocenských dávkách.

Policie objasnila 11 let starou vraždu

Spolupráce českých a německých kriminalistů vedla k objasnění 11 let staré vraždy. Kriminalistům se podařilo usvědčit pachatele, který 11. září roku 1993 nedaleko Františkových Lázní uškrtil mladou ženu. Je jím dnes třicetiletý muž z německé Gery, který byl usvědčen díky testu DNA. Podle policejní mluvčí Heleny Malotinské na případu úzce spolupracovali čeští i němečtí policisté od samého začátku. Zástupce německé policie převzal kopii spisu, který vypracovali. Pro českou policii je tím případ uzavřen, pokud jde o obvinění, je to záležitost německé strany, uvedla mluvčí. K vrahovi policisty přivedla informace o tomto neobjasněném případu. Tu letos v červnu zveřejnila v pátracím pořadu německá televize ZDF. Po odvysílání pořadu policie získala celou řadu informací, které se vztahovaly k pravděpodobné podobě pachatele. V Geře byla zřízena zvláštní vyšetřovací skupina a té se posléze podařilo pachatele vypátrat.

Soud osvobodil hostinského, který neplatil autorské poplatky

Osvobozujícím rozsudkem skončilo ve čtvrtek u kroměřížského okresního soudu hlavní líčení v kauze hostinského Tomáše Míčka. Ten byl obžalován z porušování autorského práva, protože odmítl Ochrannému svazu autorskému zaplatit autorské poplatky za to, že má v provozovně televizory a rozhlasový přijímač. Podle soudce Karla Rašína se mu ale nepodařilo prokázat úmysl. Státní zástupce se proti rozhodnutí na místě odvolal. Míček se u soudu obhajoval i tím, že televizory sloužily výhradně ke sledování sportovních přenosů a rozhlasové vysílání bylo používáno jako kulisa. Poukazoval přitom na skutečnost, že Ochrannému svazu autorskému platí poplatky již samotné televizní a rozhlasové stanice. Předsedkyně představenstva svazu Alexandra Wünschová ale již dříve uvedla, že jde o dvě zcela rozdílné platby. Provozovatel rozhlasové či televizní stanice podle ní platí za užití díla ve svém vysílání, provozovatel restaurace pak za veřejnou produkci prostřednictvím televizního či rozhlasového přijímače. Se stejným obviněním stanul před soudem na začátku roku i majitel hotelu v Děčíně Radek Flachs. I tehdy soud rozhodl, že trestný čin nespáchal. Ochranný svaz autorský se v takových případech domáhá náhrady škody v občanskoprávním řízení. V něm podle Wünschové Flachs v první instanci prohrál.

Celníci zabavili v Brně padělané zboží za více než 11 milionů

Padělaný textil a zboží za více než 11 milionů korun zabavili celníci spolu s Českou obchodní inspekcí ve středu při kontrole tržnice v brněnské Olomoucké ulici. Celkem po kontrole osmi stánků zabavili 12.200 kusů zboží s padělanou ochrannou známkou. Většinu zabaveného zboží tvoří trička, bundy a sportovní obuv s logy a jmény známých světových firem. Prodejce padělků se nepodařilo zadržet. Poslední kontrola v Olomoucké ulici se konala počátkem července. Celníci při ní zabavili 4200 kusů padělaného textilu za 3,6 milionu korun. Nejúspěšnější zátah v největší brněnské tržnici, v níž zboží na stánky nakupují především prodejci, se konal loni pod krycím názvem Přehrada. Přibližně 250 celníků a policistů při něm zabavilo 90 tun zboží za asi 135 milionů korun.

Na vojně zůstává posledních 2300 mladíků

Do zálohy bylo tento čtvrtek z vojny propuštěno téměř 1700 vojáků základní služby. Na vojně tak zůstává přibližně 2300 mladíků, kteří jsou historicky posledními vojáky základní služby v České republice. Domů by se měli dostat 22. prosince. Pak už bude česká armáda tvořena jen profesionály. Společně s vojenskou základní službou skončí i civilní služba, která byla dosud její alternativou. To dělá starosti například nemocnicím, nebo nejrůznějším ústavům, které nyní budou muset místo levných "civilkářů" najímat klasické pracovní síly. Profesionální armáda je jedním z cílů armádní reformy, schválené loni na podzim vládou. Tento cíl podle ministerstva obrany neohrozí ani nutnost ušetřit v armádním rozpočtu na příští rok okolo 850 milionů korun.

Starší lidé budou dostávat delší podporu v nezaměstnanosti

Lidé bez práce, jimž je víc než 50 let, budou moci od příštího týdne požádat o prodloužení doby výplaty podpory v nezaměstnanosti. Podle nového zákona o zaměstnanosti, který vstoupí v platnost 1. října, totiž budou mít lidé ve věku nad 55 let možnost tuto podporu pobírat po dobu jednoho roku, nikoli pouze po šest měsíců jako dosud. Lidé mezi 50 a 55 lety budou mít na podporu nárok až tři čtvrtě roku. Příspěvek bude u všech věkových kategorií činit po první tři měsíce 50 procent mzdy, později 45 procent, maximálně však 10.250 korun měsíčně. V Praze se jedná o zhruba čtyři tisíce nezaměstnaných ve věku nad 55 let. V celém Česku hledá v tomto věku práci přes 33.000 lidí, přes 55 let je každému 13. nezaměstnanému. Zatímco lidem, kteří ztratí práci po padesátce, má zákon prodloužením doby podpory ulehčit, tvrdě by měla nová pravidla dopadnout na ty, kteří se při hledání práce vymlouvají na zdravotní problémy. Pokud totiž budou úředníci pochybovat o lékařských potvrzeních, která jim dodají, budou moci uchazeče o práci poslat k posudkovému lékaři. To mohli i dosud, bylo ale na nezaměstnaném, zda jejich přání vyhoví. Nyní bude muset k úřadem stanovenému lékaři povinně.

EU přispěje na rozvoj průmyslových zón v Česku 80 miliony eur

Dvě a půl miliardy korun může do roku 2006 získat Česká republika na rozvoj průmyslových zón ze strukturálních fondů Evropské unie. V období 2007 až 2013 by to mělo být několikanásobně víc. Na třetím ročníku mezinárodní konference o realitním trhu Real Estate Market to řekl ředitel divize podnikatelských nemovitostí a regionů agentury CzechInvest Zdeněk Jana. Ze státního rozpočtu by v letošním roce měla na rozvoj průmyslových zón plynout zhruba miliarda korun. Loni to bylo 855 milionů. Mezi nejvýznamnější zóny v republice patří například Černovická terasa v Brně, průmyslová zóna v Ostravě - Hrabové nebo v Kolíně - Ovčárech, kde se staví nová automobilka konsorcia firem Toyota-Peugeot-Citroen (TPCA). Ke strategickým projektům státu patří také žatecká zóna Triangle, severomoravské Nošovice a západočeský Cheb. Od roku 1998 do konce loňského roku poskytl stát na rozvoj průmyslových zón zhruba tři miliardy korun. Investorům tak připravil 79 zón na území přibližně 1500 hektarů a vytvořil přes 24.000 pracovních míst.

Nové evropské centrum DHL v Praze zaměstná 500 lidí

Zhruba 500 lidí zaměstná během prvního roku nové evropské výpočetní centrum logistické firmy DHL, které společnost otevře v pátek v Praze. Během dvou let by se měl počet pracovních míst zvýšit na dvojnásobek. Firma se zavázala v ČR investovat nejméně pět miliard korun, celkové náklady v souvislosti se stěhováním stávajících datových středisek z Velké Británie a Švýcarska do Prahy se blíží 16 miliardám korun. Nový komplex, který se má stát vedle objektů v USA a Malajsii jedním ze tří světových výpočetních center DHL, firma postavila v Praze-Chodově v blízkosti brněnské dálnice D1. Nové centrum má řídit veškeré počítačové operace firmy v Evropě. Denně zpracuje 60 milionů transakcí na 600 serverech. Jako hlavní dodavatele počítačové výbavy si firma vybrala Cisco, Hewlett Packard a IBM. Komunikační služby dodají Český Telecom a dceřiná firma Deutsche Telekomu Pragonet. Pokud by DHL utratila celých 16 miliard korun v ČR, jednalo by se o třetí největší tuzemskou investici. Pomyslný žebříček vede konsorcium Toyoty a PSA, které staví u Kolína závod za 36,4 miliardy Kč. Následuje investice LG Philips Displays do továrny na obrazovky v Hranicích na Moravě za 16,8 miliardy korun.

Flotila ČSA se rozrostla o tři letadla

Flotila Českých aerolinií se rozrostla o další tři letouny Boeing 737 pro střední tratě. Do konce září dopravce získá ještě jeden dálkový Airbus 310 a v říjnu poslední Boeing 737 klasické generace. Podle prezidenta ČSA Jaroslava Tvrdíka tak budou mít ČSA koncem roku celkem 45 letounů. V současnosti společnost vlastní 11 letadel a u jednoho splácí komerční půjčku. Leasingové splátky hradí u dalších 12 letadel a zbývajících 19 strojů si najímá. Postupně, jak se budou ve flotile objevoval letadla nové generace, která nyní ČSA vybírá v tendru mezi Boeingy 737 a Airbusy 320, bude dopravce vyřazovat Boeingy 737 klasické generace, jež v současnosti tvoří páteř flotily. Letadlový park nejdříve opustí nejstarší letouny, které si společnost najímá. Postupně dopravce z flotily vyřadí všech 30 Boeingů 737 řady 400 a 500, které nyní provozuje. Vedle 12 letadel, jejichž dodavatele ČSA vyberou v nynějším řízení, chtějí aerolinie pořídit do roku 2014 dalších 41 strojů pro střední tratě, a to ve dvou etapách. V roce 2014 by tak ČSA provozovaly 63 letadel proti současným 43. Téměř všechna letadla flotily ČSA se jmenují po českých a moravských městech. V minulosti dostávala letadla národního dopravce i jména slovenských sídel. Jedinou výjimkou je stroj ATR-42, které nese název Nebeský jezdec - Sky rider právě na památku českých pilotů, kteří padli za druhé světové války ve Velké Británii.

V Česku se budou léčit další irácké děti

Do Prahy ve čtvrtek vojenským speciálem přiletěly další čtyři děti z Iráku. V Česku je čeká náročná operace srdce. Podle mluvčí motolské nemocnice Evy Jurinové si ale nejdříve pobudou asi týden v karanténě a projdou sérií podrobných vyšetření. "Děti mají tak vážně poškozené srdce, že by bez této operace nepřežily," citovala mluvčí vyjádření přednosty dětského kardiocentra Jana Škovránka. Tři chlapci s vadami srdce jsou ve věku čtyř až pěti let, holčičce je kolem jednoho roku. Do Prahy děti přijely se svými otci. O pokračování programu léčby těžce nemocných dětí z Basry a okolí rozhodla vláda minulý týden. Náklady na léčbu čtveřice dětí jsou okolo pěti milionů korun. Programu se již zúčastnilo 22 pacientů. Po operaci v kardiocentru v Motole byli malí pacienti na rekonvalescenci v dětské léčebně v Říčanech. Program léčby iráckých dětí se srdečními vadami začal v době, kdy v Basře pracovala vojenská polní nemocnice. Vojenští lékaři očekávali, že budou léčit hlavně válečná zranění, setkali se ale s množstvím chronicky neléčených dětí, například se srdečními vadami.

Léčba AIDS se díky českým vědcům zjednoduší

Léčení lidí nakažených virem HIV či trpících AIDS se zjednoduší také díky českým vědcům. Umožní to kombinovaný preparát Truvada. Jeho součástí je lék Viread, na jehož vývoji se podílel tým docenta Antonína Holého z Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd ČR. Americká Truvada je kombinací léků, a tak počty tablet, jež nemocní musejí každý den polykat, klesne. O novince informovala předsedkyně AV Helena Illnerová. Čeští vědci si podle ní mohou k dobru přičíst i to, že se nový lék dostane i do chudých zemí, které na drahé přípravky nemají. V celosvětovém projektu Přístup k léčení dostane Truvadu za nominální cenu 68 zemí Afriky, Asie, Pacifiku a Karibské oblasti, kde žije 70 procent nakažených. Firmy se mohou vzdát zisku, protože vědci, kteří na vývoji léku pracovali, se zřekli patentových poplatků. Docent Holý připomněl, že náklady na léčení jsou mimořádně vysoké, rozšíření léčby do chudých zemí tak nepřicházelo dosud v úvahu. Výhodou projektu podle docenta Holého je i to, že léky budou dodány přímo organizacím, které je budou aplikovat. Dostanou se tak například i k těhotným ženám, jimž stačí několik málo dávek ke konci těhotenství, aby se dalo téměř úplně zabránit přenosu viru z matky na dítě při porodu.

Popové hvězdy zazpívají pro nemocné děti

1. října proběhne v pražské Lucerně letos již čtvrtý benefiční koncert Hvězdy pro Kapku Naděje. Jeho výtěžek půjde na konto nadace, která podporuje léčbu dětí s poruchou krvetvorby. Pro zdravotnická zařízení, kde se děti léčí, nadace nakupuje například drahé přístroje. Letos se podle svého ředitele Pavla Bočka nadace zaměřila také na podporu Banky pupečníkové krve při Ústavu hematologie a krevní transfuze v Praze. Odebrané vzorky lze později využít při léčbě vážných onemocnění. Na koncertě vystoupí bez nároku na honorář kapely Laura a její tygři a Yo Yo Band, zpěváci Petr Muk, Leona Machálková, Monika Absolonová, Ilona Csáková a Šárka Vaňková. V programu, který budou uvádět moderátor Tomáš Krejčíř a předsedkyně správní rady Kapky naděje Vendula Svobodová, se dále představí například houslisté Pavel Šporcl a Jaroslav Svěcený nebo dětský sbor Bambini di Praga. Kapka naděje vznikla v roce 2000 a podporuje především dětskou transplantační jednotku v motolské nemocnici. Příležitostně přispívá i na dětská oddělení jiných nemocnic. Za čtyři roky existence se jí podle Bočka podařilo získat přes 20,476.000 korun.

Jan Svěrák natočil dokument o svém otci Zdeňku Svěrákovi

Mramorizace Zdeňka Svěráka se podtitul devadesátiminutového filmového dokumentu, který o svém otci natočil filmový režisér Jan Svěrák. Film s názvem Tatínek se v kinech, na videokazetách a DVD objeví v září. Populární autor, scénárista, textař, herec a spolutvůrce legendární postavy Járy Cimrmana Zdeněk Svěrák je ve filmu představen na místech, která byla pro jeho život důležitá. Snímek Jana Svěráka a Martina Dostála s laskavým pohledem do uměleckého zákulisí i Svěrákova soukromí vzbudil pozornost už letos v létě na Mezinárodním filmovém festivalu v Karlových Varech. "Točili jsme nikoli proto, že je můj tatínek starý, ale že je ještě mladý," ozřejmil svůj cíl Jan Svěrák. Jako filmař nechtěl, aby o jeho otci vznikl "běžný" zábavný medailonek. Filmový dokument obsahuje ukázky z jedenácti celovečerních filmů, k výpovědím na plátně znějí písničky dvojice Svěrák-Uhlíř. Filmaři doprovázeli Zdeňka Svěráka v soukromí doma i na chalupě a na zimním zájezdu s Divadlem Járy Cimrmana do Krkonoš. Na plátně se objevují i osobnosti, důležité pro Svěrákovu životní i profesní dráhu, především Ladislav Smoljak. Citlivě je zdokumentována spolupráce a tvůrčí rozkol scenáristy se synem Janem při práci na filmu Vratné lahve, který nakonec nebyl natočen. Oba prošli bolestnou tvůrčí krizí, možná o to citlivější, že se v ní prolínají profesní postoje, názory a stanoviska s rodinnými vazbami.

Národní muzeum vystavuje fotografie českých osobností

Národní muzeum v Praze vystavuje fotografie řady významných osobností českého politického i kulturního života, které vyfotografoval v letech 1914 až 1965 fotograf Jindřich Vaněk. Vaněk byl oficiálním fotografem prezidenta Tomáše Garrigue Masaryka, měl také vlastní ateliér. Vytvořil sbírku s několika stovkami portrétů významných osobností své doby. Před Vaňkovým objektivem se vystřídali například Karel Čapek, František Kupka, Alfons Mucha, Max Švabinský, Emma Destinnová nebo Jaroslav Heyrovský. Autor však vytvořil také řadu portrétů zahraničních umělců, mimo jiné spisovatelů Ivana Bunina, Michaila Bulgakova, Thomase Manna či bengálského básníka Rabíndranátha Thákura. Výstava, která veřejnosti vůbec poprvé přibližuje reprezentativní výběr Vaňkových snímků, potrvá do 14. listopadu.

Vandal poškodil židovský památník v Ostravě

Fašistické symboly nastříkal zatím neznámý vandal na židovský památník v ostravském sadu Milady Horákové. Poškození památníku policii nahlásil pracovník ostravské Židovské obce. V případě dopadení a odsouzení hrozí vandalovi až dvouleté vězení. Podle pracovníků ostravské radnice vandalové památník v posledních letech poškodili už potřetí. Přibližně 5000 korun stálo odstranění jejich řádění loni v lednu. Také tehdy se na něm objevily znaky jednotek SS, navíc i hákové kříže a židovská hvězda visící na šibenici. "Je to urážka a jednoznačný rasismus," komentoval tehdy událost předseda ostravské židovské obce Peter Bachrach. Podle něj mají nápisy na svědomí místní příslušníci hnutí skinheads. Poškozený památník, který patří k nejvýznamnějším židovským pietním místům v Ostravě, leží na bývalém židovském hřbitově a připomíná transport tisíce ostravských Židů do plynových komor koncentračního tábora v polském Nisku.

Vlastnictví zvonohry není dosud vyřešeno

Pražskému magistrátu se ani po třech letech nepodařilo vyřešit se zvonařem Petrem Rudolfem Manouškem vlastnická práva k unikátní mobilní zvonohře. Část nástroje s 57 zvony patří zvonaři, ač mu město už dříve za podivných okolností vyplatilo zhruba šest milionů korun. Pražští radní před třemi lety schválili záměr, že za šest milionů korun odkoupí od Manouška podíl na nástroji. Jeho zhotovení totiž už o rok dříve podporovala společnost Evropské město kultury 2000, na dokončení ale neměla peníze. Někdejší primátor Jan Kasl oslovil pražské radnice, aby si jednotlivé zvony koupily. Daly na ně přes 1,7 milionu korun. Úředník magistrátu ale poslal Manouškovi šest milionů korun, aniž vedení města schválilo a podepsalo smlouvu. Úředník, který potom podal výpověď, se hájil tím, že peníze převedl na Kaslův pokyn. Manoušek prý potřeboval splatit úvěr, který si na výrobu zvonohry vzal. Magistrát chce nyní soudní cestou dosáhnout toho, aby zvonař peníze městu vrátil. Podle Manouška je věc kolem zvonohry věcí právníků. Jeho dílnu ve Zbraslavi před dvěma lety zničila povodeň.

Zlínské zoologické zahradě se podařilo odchovat plameňáky

Dalším chovatelským úspěchem se může pochlubit zlínská zoologická zahrada. Vůbec poprvé v historii se jí podařilo odchovat malé plameňáky. Jde o mláďata plameňáka růžového a chilského. Zatímco plameňák růžový pochází přímo ze zlínské snůšky, dvě vajíčka chilských exemplářů získala zahrada z Plzně. Ve Zlíně se první plameňáci objevili v roce 1970. Byla to skupinka plameňáků chilských a několik jedinců plameňáka růžového. V 80. letech minulého století získala zoo hejno plameňáků malých. Za uplynulý více než 30 let přišlo na svět v roce 1996 jediné mládě chilských plameňáků, to však po několika dnech uhynulo. Současná mláďata tak představují výsledek dlouholetého chovatelského úsilí.

Paralympionička Foltová získala v Aténách další zlato

Již druhou zlatou medaili na paralympijských hrách získala česká reprezentantka Veronika Foltová. Čtyřiadvacetiletá atletka po závodě v hodu diskem v Aténách vyhrála i vrh koulí sloučených kategorií F35 a F36. Foltová, jež navíc na paralympiádě získala stříbro v oštěpu, své vítězství ozdobila světovým rekordem kategorie F35, jehož hodnota je nyní 9,47 metru. O stříbro se na hrách postaral diskař Miroslav Šperk, který v kategorii F56 nestačil jen na Íránce Mohammada Sadeghimehryara. Úspěšný vozíčkář věří, že se mu výkonnostní odstup podaří smazat. "Tahle medaile je pro mě motivací do dalších tréninků a příprava na další paralympiádu a mistrovství světa, aby to tam bylo víc než stříbro," řekl Šperk.

Nedvěd byl nejlépe hodnoceným Čechem v italské lize

Záložník Juventusu Turín Pavel Nedvěd byl nejlépe hodnoceným českým fotbalistou ve středečním třetím kole italské ligy. Za svůj výkon na hřišti Sampdorie Janov byl oceněn v deníku La Gazzetta dello Sport na stupnici od nejhorší jedničky do nejlepší desítky známkou 6,5. Šestku dostal Tomáš Ujfaluši z Fiorentiny, Marek Jankulovski z Udine obdržel známku 5,5. V hodnocení deníku L'Équipe si vysloužil obránce René Bolf z Auxerre v sedmém kole francouzské ligy podprůměrnou známku 4,5.

Meteorologové varují před vzestupy hladin řek

Meteorologové očekávají na Šumavě a v Českém lese vydatné deště. Český hydrometeorologický ústav kvůli tomu vydal pro Plzeňský a Jihočeský kraj upozornění, které platí od čtvrtečního poledne do pátečních 06:00. Z Německa postupuje k jihu a západu Čech frontální vlna. Do večera může na Šumavě a v Českém lese napršet 20 až 35 milimetrů srážek. Meteorologové varují, že během noci se na horních tocích Otavy, Úhlavy, Úslavy a Radbuzy zvednou hladiny vody. Hladiny řek dosáhnou prvního, ojediněle druhého stupně povodňové aktivity. Nejvyšší denní teploty se budou pohybovat okolo patnácti, nejnižší noční okolo sedmi stupňů Celsia

23-09-2004