Denní souhrn zpráv Zprávy

20-09-2004

USA chtějí zvýšit cla na zboží z EU, to postihne český vývoz

Spojené státy chtějí drasticky zvýšit dovozní cla na zboží z EU. Pokud prezident George Bush návrh schválí, bude například na sklo a skleněné výrobky uvaleno až 90procentní clo. To by v podstatě znamenalo likvidaci českého skla na americkém trhu, uvedl Radiožurnál. Opatření by mělo platit od listopadu a vztahovat by se mělo i na řadu dalších položek. Český vývoz by tak mohl klesnout až o 50 milionů dolarů. Podle amerického úřadu obchodního přidělence se USA chystají zavést odvetná cla proti EU právě proto, aby kompenzovaly to, že nově přistupující země EU převzaly jednotnou celní politiku.

"Zejména by to byl velký problém pro vývoz skla, protože je tam uvedeno asi sedm zbožových položek, které se týkají skla. A cla, která by měla být uvalena na tyto položky, představují 90 až 97 procent. Tyto položky by se nemohly do Spojených států vyvážet," řekl obchodní rada českého velvyslanectví ve Washingtonu Jiří Kuliš. Vysoká cla by se týkala i jiných výrobků: sýrů, mléčných výrobků, čokolády a některých průmyslových strojů, kde chtějí USA uvalit 50 až 60procentní clo na dovoz. EU se podle Kuliše bude bránit, protože opatření se bude týkat i vývozců z jiných zemí, například výrobců sýrů z Francie, Německa nebo Itálie.

Ministr Kühnl informoval prezidenta Klause o prodloužení mise v Iráku

O zahraničních misích české armády, ale i o problematice armádního rozpočtu hovořil prezident Václav Klaus s ministrem obrany Karlem Kühnlem. Kühnl po jednání novinářům řekl, že o rozhovor požádal, neboť chtěl při první příležitosti informovat hlavu státu o důvodech, které vedly minulý týden vládu k rozhodnutí prodloužit o dva měsíce misi vojenských policistů v Iráku. Prodloužení musí ještě, stejně jako další mise českých vojáků v příštím roce, schválit parlament. Vláda o prodloužení rozhodla v souvislosti s připravovanými lednovými volbami v Iráku. Čeští vojáci školí nedaleko Basry místní policisty a policejní instruktory. ČR také rozšíří svou účast v misi KFOR v Kosovu a další vojáci budou zřejmě i v Afghánistánu.

"Pan prezident v obecné poloze se domnívá, že je správné, aby zůstala zachována celistvá armáda se všemi druhy vojsk," tlumočil pak Kühnl názor prezidenta na rozpočtovou problematiku ministerstva obrany. Pokud by měly nastat další výrazné zásahy do střednědobého rozpočtového výhledu ministerstva obrany, znamenalo by to přepracování reformy a česká armáda by se musela vzdát některých druhů vojsk, upozornil ministr. Kühnl zopakoval, že armádní reforma byla schválena před rokem v pozměněné podobě, která proti původní ušetří za šest let skoro 60 miliard korun.

Šéf poslanců ČSSD Ibl získal údajně bezpečnostní prověrku neprávem

Předseda poslaneckého klubu ČSSD Petr Ibl, který má právo číst tajné informace, údajně neoprávněně získal prověrku Národního bezpečnostního úřadu (NBÚ). V minulosti totiž podnikal s vysokým důstojníkem někdejší Státní bezpečnosti Jaroslavem Vondruškou, který měl úzkou vazbu na sovětskou tajnou službu KGB, uvedl Český rozhlas 1 - Radiožurnál. Tento fakt je podle vnitřních pravidel NBÚ považován za závažné bezpečnostní riziko a důvod neudělení prověrky. "S panem Vondruškou jsem nikdy nepodnikal, v roce 1995 jsme byli zaměstnanci jedné firmy," řekl Ibl ČTK. Uvedl, že v prosinci 1995 z této firmy odešel a od té doby se s Vondruškou neviděl ani o něm neslyšel. Dodal, že o jeho prověrce rozhodoval NBÚ. Předseda klubu ČSSD se domnívá, že ji získal v souladu se zákonem.

V České republice existují čtyři stupně utajovaných dokumentů, a to vyhrazené, důvěrné, tajné a přísně tajné. Současný šéf NBÚ Jan Mareš v rozhlase řekl, že zvrátit rozhodnutí NBÚ může, pokud se v případu objeví nové skutečnosti. Dodal, že o žádných politických tlacích při udělování bezpečnostních prověrek neví. Ibl je rovněž místopředsedou sněmovního branného výboru, členem parlamentní komise pro kontrolu civilní kontrarozvědky a šéfem sněmovní komise, na kterou se mohou se žádostí o pomoc obracet občané, jimž státní orgány neumožní nahlédnout do svazků komunistické Státní bezpečnosti.

Na železnici hrozí opět stávka, možná ještě na podzim

Na železnici opět hrozí stávka. Podle předsedy Odborového sdružení železničářů Jaromíra Duška totiž vedení Českých drah bez konzultace s odbory připravuje další odčleňování činností podniku. Mluvčí ČD Petr Šťáhlavský však přípravu jakýchkoli strategických rozhodnutí bez konzultace s odbory odmítl.

Dušek kritizoval také propouštění zaměstnanců na drahách, kterých má letos odejít až 6000. Odbory souhlasily se snižováním počtu zaměstnanců s tím, že podnik propustí především lidi v předdůchodovém věku, kteří mají nárok na tzv. doprovodný sociální program. "To se však nyní mění v bezuzdné vyhazování," řekl Dušek. Podle Duška dokonce výpovědi dostali zaměstnanci, kteří jsou podle mínění odborů nezbytní pro chod ČD do budoucna. Šťáhlavský vysvětlil, že zatím ČD opustilo 4500 lidí, z toho 2500 na doprovodný sociální program. ČD propouští především kvůli racionalizaci své činnosti, řada lidí tak odchází kvůli nadbytečnosti, dodal.

Lékařské odbory jsou odhodlány kvůli platům k nátlakovým akcím

Lékařské odbory jsou odhodlány kvůli platům k nátlakovým akcím. Pokud nepochodí se svými požadavky u ministryně zdravotnictví Milady Emmerové a nezískají na svoji stranu vládu, uspořádají výstražnou stávku v týdnu před krajskými volbami, které se konají 5. a 6. listopadu. Novinářům to řekl předseda Lékařského odborového klubu (LOK) Milan Kubek. K hrozbě nátlakovými akcemi vyprovokovala LOK podle Kubka beznaděj z jednání vlády s odbory minulý týden. Odboráři jsou znepokojeni, protože letos poprvé od roku 1998 reálné příjmy zdravotníků klesly.

Ministryně Emmerová pozastavila vyhlášku o lécích, doplatky se tedy nemění

Ministryně zdravotnictví Milada Emmerová pozastavila platnost vyhlášky, která by pro pacienty znamenala, že by si za některé léky více připlatili. Doplatky se měly od 1. října zvýšit například u léků na vysoký tlak, cholesterol, depresi či alergii. "Po podrobnějším prostudování návrhu jsem zjistila, že neodpovídá politice sociální demokracie a programovému prohlášení vlády. Vyhláška v dnešní podobě by mohla způsobit velmi zásadní zvýšení spoluúčasti pacienta, a to i u léčby takových onemocnění, jako jsou cukrovka či vysoký krevní tlak," sdělila ČTK ministryně.

Svaz průmyslu a dopravy vládě vytkl špatné hospodářské prostředí a byrokracii

Svaz průmyslu a dopravy (SPČR) vytkl vládě a minulým kabinetům zodpovědnost za špatný stav podnikatelských podmínek a veřejných financí a vysokou nezaměstnanost. Premiér Stanislav Gross (ČSSD) uvedl, že si uvědomuje nutnost vytvoření reálných podmínek pro budoucí prosperitu. Zároveň zdůraznil, že kromě potřebné konkurenceschopnosti je nutné udržet sociální smír i veřejné finance. Představitelé svazu se s premiérem setkali na zahájení Mezinárodního strojírenského veletrhu v Brně.

"Vážnými problémy jsou nezaměstnanost, nevýkonnost státní správy, nevyrovnanost veřejných financí a nárůst zadlužení na obyvatele. Velmi negativně také vnímáme neschopnost vlády hájit zájmy českého průmyslu i celé společnosti v EU a skutečnost, že dosud nebyly zahájeny konkrétní práce na reformách, ke kterým je třeba politického konsenzu napříč politickým spektrem," uvedl prezident svazu Jaroslav Míl. Mezi dalšími kritizovanými vládními aktivitami Míl zmínil neprovázanost zákonů, nepřehledný daňový systém, málo flexibilní trh práce a demotivující sociální systém. Gross však v reakci na Mílova slova uvedl, že je přesvědčen, že realizace některých kroků by mohla ve společnosti způsobit sociální napětí. Přiznal, že vnímá nedávné snížení ratingu České republiky agenturou Standard Poor's jako vizitku politického neúspěchu v postupu přijímání důchodové reformy.

Ministr Němec chce znovu otevřít jednání o nižší DPH z ubytování

Ministr spravedlnosti Pavel Němec chce znovu otevřít jednání o nižší DPH z ubytování. Hotely mají podle již schváleného zákona začít platit 19procentní sazbu DPH od ledna příštího roku. O vrácení DPH z ubytování do snížené pětiprocentní sazby politici diskutovali, programové prohlášení nové vlády s ním však nepočítá. Vidina ministerstva financí, že ze zvýšené DPH v hotelech získá navíc až šest miliard korun, je podle Němce nereálná. "Z mých odhadů a analýz vyplývá, že výnos DPH z ubytování se při zvýšení sazby na 19 procent zvedne maximálně o jednu až dvě miliardy korun," řekl Němec. Podnikatelé se obávají, že zahrnutí nákladů na vyšší DPH do cen turisty i domácí hosty ubytovacích zařízení odradí. Řada především menších restaurací a hotelů v regionech odliv poptávky neustojí.

Europoslankyně Bobošíková žádá Železného o vysvětlení, jinak ho bude žalovat

Europoslankyně Jana Bobošíková vyzvala dalšího českého zástupce v Evropském parlamentu Vladimíra Železného, aby uvedl na pravou míru "lži a pomluvy", které o ní, její práci a rodině šíří v médiích. Pokud tak do týdne neučiní nebo se jí neomluví, hodlá Bobošíková na svého někdejšího nadřízeného z televize Nova podat občanskoprávní žalobu.

Oba politici byli do Evropského parlamentu zvoleni za hnutí Nezávislí, Bobošíková se ale nedávno s tímto uskupením rozešla kvůli rostoucímu vlivu Železného v hnutí. Od té doby si přes média vyměňují kritické výpady. Železný například prohlásil, že Bobošíková zradila hnutí Nezávislí, a kritizoval to, že si najala svého manžela jako svého asistenta v EP. Bobošíková na tiskové konferenci zveřejnila řadu materiálů, které Železného podle ní usvědčují ze lži. Zdůraznila, že to bylo naposledy, co se ke svým vztahům k bývalému ředitele televize Nova veřejně vyjadřuje.

Soud rozhodl, že Ústí nad Labem nebude Červeňákovým nic platit

Po více než osmi letech definitivně skončil soudní spor, v němž romská rodina Červeňákových požadovala od města Ústí nad Labem osm milionů korun. Rodina se v roce 1993 odstěhovala na Slovensko kvůli údajným výhružkám jiných Romů. Protože neměli peníze, magistrát jim zaplatil jízdenky. Po několika dnech se ale rodina začala vracet. Město pro ně jiné byty údajně nemělo, a tak žila početná rodina v garáži. Někteří z jejích členů prohlásili, že byli na Slovensko vystěhováni násilně. Na zásah prezidentské kanceláře město přednostně opravilo jeden dům a Červeňákovi se do něj nastěhovali. Od té doby se soudně domáhali lepších bytů, ale neuspěli. Od poloviny 90. let požadovali prostřednictvím soudu od města odškodnění ve výši osmi milionů korun.

Za pašování 300 kilogramů hašiše 11,5 roku

Osmadvacetiletý Petr Klement stráví ve věznici s ostrahou jedenáct a půl roku za to, že v březnu loňského roku převážel ze Sýrie do Nizozemska téměř 300 kilogramů hašiše. O jeho trestu v odvolacím jednání rozhodl pražský vrchní soud. Hašiš měl cenu přes sto milionů korun. Klement měl dostat jeden milion. Obžalovaný nepopíral spoluvinu, ale nesouhlasil s tím, že bude odsouzen jen on sám. Na převozu drogy se s ním totiž podílela rodina Gieselových, které i s drogou zadržela německá policie.

Policie zatkla automobilového závodníka za prodej extáze

Známý český automobilový závodník Oskar Beneš byl minulý týden zatčen v Rakousku za prodej taneční drogy extáze. Policie ho zadržela společně s padesátiletým podnikatelem při rozsáhlé mezinárodní operaci namířené proti evropské síti pašující drogy do Spojených států. Totožnost závodníka ČTK potvrdil zdroj blízký vyšetřování. Tiskové oddělení policejního prezidia pouze potvrdilo, že při akci s názvem Haim byl zatčen úspěšný automobilový závodník. Policie Beneše a podnikatele zatkla 13. září přímo při přebírání peněz za více než 130.000 tablet extáze, které údajně prodali do USA. O den později byl v Praze zadržen organizátor skupiny, třicetiletý občan Izraele, který je nyní ve vydávací vazbě.

První blok Temelína v noci odstavily problémy s chlazením

Problémy s chlazením opět odstavily první blok jaderné elektrárny Temelín. Mluvčí elektrárny Milan Nebesář ČTK řekl, že oprava závady může trvat týden i déle. Událostí v elektrárně se zabývá Státní úřad pro jadernou bezpečnost (SÚJB). "Ono to neznamená nic z hlediska bezpečnosti, ale z hlediska reputace fabriky to nic příjemného není, a těžko po mně někdo může chtít, abych to prohlásila za normální," řekla ČTK předsedkyně Úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Dráborá. Zařízení spojená s bezpečností podle ní fungují. Firma ale ztrácí na kreditu a nezískává očekávaný výkon ve výrobě. Obsluha zjistila netěsnosti mezi okruhy chlazení generátoru v nejaderné části elektrárny. Poté výkon reaktoru prvního bloku snížila na pět procent a začala zjišťovat rozsah závady a sestavovat harmonogram opravy.

Pokud nebude sklad v Temelíně, vyhořelé palivo skončí na Žďársku

Společnost ČEZ chystá stavbu meziskladu na vyhořelé jaderné palivo v jaderné elektrárně Temelín. Pokud by nezískala potřebná povolení, palivo se bude zřejmě ukládat ve štole Skalka na Žďársku. Vliv plánovaného meziskladu v Temelíně na životní prostředí (EIA) se nyní posuzuje na mezinárodní úrovni. Teprve pak se investor může ucházet o stavební povolení, řekl mluvčí ČEZ Petr Spilka.

Ministr Paroubek chce stavět propagaci ČR v cizině na kvalitě služeb

Ministerstvo pro místní rozvoj chce stavět propagaci České republiky v zahraničí nově také na vysoké kvalitě služeb, zejména ve stravovacích zařízeních. Turisté se z kampaní musejí dozvědět, že Praha je kulinářskou metropolí, kde lze najít výborné a pro zahraniční turisty ne příliš drahé stravování, řekl na tiskové konferenci ministr Jiří Paroubek. V současnosti představuje vládní agentura CzechTourism Česko v zahraničí především jako vhodnou zemi pro strávení klidné a pohodové dovolené. Propagaci staví na Praze, Karlových Varech, Českém Krumlově, skalních městech a Olomouci. I to by se do budoucna mělo změnit. Nový ministr chce více pracovat na tom, aby se turisté dostali také do regionů.

Ruzyně za osm měsíců odbavila více lidí než za celý rok 2002

Letiště Praha - Ruzyně odbavilo za prvních osm měsíců roku 6,323 milionu cestujících, což je více než za celý rok 2002. Meziročně se počet pasažérů na pražském letišti zvýšil o 32 procent, řekla mluvčí letiště Anna Kovaříková. Za celý letošní rok ČSL očekává, že ruzyňské letiště odbaví 9,4 milionu cestujících, což by byl meziroční nárůst o více než čtvrtinu. Rozšířit kapacitu odbavovací haly má nový terminál, a to na teoretických deset až 15 milionů pasažérů ročně. Začít sloužit by měl koncem roku 2005. Kromě odbavovací haly se provoz na letišti začíná dostávat na hranici maximální kapacity dráhového systému. Připravuje proto výstavbu nové dráhy souběžné se současnou hlavní ranvejí. Začít stavět ji bude moci v nejlepším případě v roce 2007.

Škoda, kterou způsobili účastníci CzechTeku, je 1,4 milionu

Škody, které o prázdninách způsobili účastníci nepovolené technoparty CzechTek v Boněnově na Tachovsku, vyčíslil soudní znalec na 1,4 milionu korun. Jak píší Hospodářské noviny, party, na které bylo až 20.000 lidí, podle znalce Pavla Valtra způsobila rozsáhlou devastaci přírodního a životního prostředí. Podle posudku bylo v různé intenzitě znehodnoceno zhruba 100 hektarů zemědělských pozemků.

Organizátoři úklidu pozemků po technoparty nesouhlasí s rozlohou území, na kterém podle znalce po akci vznikla škoda. "Pozemek, na kterém se CzechTek konal, má výměru 36 hektarů. I když k nim přičteme i několik málo hektarů v okolí, kde návštěvníci pouze stanovali a na kterých se žádná produkce nekonala, stěží se dostaneme k číslu 100 hektarů...," uvádí se v prohlášení. Vyčíslení škody neovlivnilo ani to, že dobrovolníci o víkendech po policejním ukončení akce na loukách uklízeli. Podle dřívějších prohlášení na internetu vyčistili asi 45 hektarů pozemků. Na úklid dali ze svých peněz kolem 120.000 korun a během pěti víkendů odklidili 50 tun odpadu. "Nevím, z čeho znalec vycházel. Já jsem se jako laik byl na místě podívat a nerozeznal jsem už rozdíl mezi plochou, kde se technoparty konala a kde ne. Pokud tedy někdo vyčísluje škodu na více než milion, musí to řádně zdůvodnit," uvedl pro list okresní ředitel policie v Tachově Jaromír Kníže.

Organizace Člověk v tísni otevře v Etiopii novou školu

Organizace Člověk v tísni otevře v úterý v jihozápadní Etiopii novou základní školu. Projekt realizovala společnost v rámci rozvojové pomoci České republiky. Ministerstvo školství do něj vložilo šest milionů korun, řekla ČTK Věra Exnerová z Člověka v tísni. Nová experimentální škola by měla sloužit asi 400 žáků. Vybavení školy - knihovna, laboratoř a sportoviště - budou moci využívat i děti z okolních škol. V budoucnu by se zde mohly konat i kurzy pro dospělé, které by pořádaly místní úřady.

Josefu Škvoreckému bude v Náchodě věnována výstava i konference

Dosud nevystavované fotografie, rukopisy a další dokumenty budou do pátku vystaveny v budově náchodského muzea na Masarykově náměstí, kde v úterý začne výstava o spisovateli Josefu Škvoreckém. O den později v Náchodě začne mezinárodní konference věnovaná životu a dílu tohoto náchodského rodáka, která se koná u příležitosti jeho 80. narozenin, řekl ředitel Literární akademie, která akce v Náchodě pořádá, Václav Krištof. Spisovatel dorazil do Náchoda v neděli večer, do zahájení konference absolvuje soukromý program. Škvorecký se v Náchodě narodil 27. září 1924 a město zvěčnil například v knihách Prima sezona, Příběh inženýra lidských duší či Zbabělci.

Olomoucký festival duchovní hudby patří letos hlavně Dvořákovi

Především tvorbě skladatele Antonína Dvořáka, od jehož úmrtí letos uplynulo 100 let, bude věnován letošní 11. ročník Podzimního festivalu duchovní hudby v Olomouci. Začne 26. září a publikum si bude moci postupně vyslechnout šest koncertů sakrální hudby. "Využijeme krásné prostory několika chrámů, jen málokteré město má takové bohatství. Navazujeme i na bohatou hudební tradici města," řekla novinářům ředitelka pořádající agentury Ars Viva Dobromila Hamplová. Dramaturgie festivalu nemohla opomenout letošní Rok české hudby, do nějž spadají jubilea nejvýznamnějších českých autorů - Leoše Janáčka, Bedřicha Smetany, Bohuslava Martinů, Josefa Suka či Antonína Dvořáka. "Dvořák nás musel zaujmout i svým vztahem k Olomouci. V letech 1888 až 1898 ve městě často umělecky tvořil a spolupracoval s pěveckým spolkem Žerotín, jemuž věnoval Svatou Ludmilu, své největší české oratorium," připomněla Hamplová.

U hradecké hvězdárny vzniká obří model sluneční soustavy

Mezi modely planet sluneční soustavy se budou moci nejpozději v příštím létě projít lidé, kteří zamíří k Hvězdárně a planetáriu v Hradci Králové. Hvězdárna společně s hradeckou astronomickou společností buduje planetární naučnou stezku, která představí zmenšený model sluneční soustavy v poměru jedna k jedné miliardě, řekl ČTK ředitel hvězdárny František Hovorka. "Zatím je dokončen model Slunce, který je umístěný přímo u budovy hvězdárny a ten má v průměru zhruba 1,3 metru. Další planety teprve vznikají," řekl ředitel. Po dokončení návštěvníky čeká několik kilometrů dlouhá stezka okolními lesy, na jejichž zastávkách budou rozmístěny modely planet a také tabule s informacemi o planetách. Planetární stezka bude podle pracovníků hradecké hvězdárny první svého druhu v republice.

Astronomové se budou v Praze zabývat například životem ve vesmíru

Srážky galaxií, tvoření nových hvězd, formování nových planet nebo život ve vesmíru jsou témata, jimiž se budou zabývat astronomové na mezinárodní konferenci v Praze. V jejím rámci se uskuteční i přednášky pro veřejnost. Do Prahy přijedou vědci z německy mluvících zemí, z Itálie, Nizozemska, Británie, USA a samozřejmě z ČR. Na programu konference je na 200 přednášek. Jedna z nich se bude věnovat bioastronomii, která se zabývá otázkami vzniku života ve vesmíru. Dalším předmětem konference jsou životu nepřátelské děje, například husté rentgenové záření, gama záření nebo černé díry.

Devadesát let od narození Lídy Baarové připomíná výstava v Praze

Tenisové rakety, elegantní špacírka s tepanou rukojetí, krabice na klobouky, plakáty z českých a německých filmů a soukromé fotografie připomínají nedožité devadesátiny herečky Lídy Baarové. Sběratel Milan Volf je soustředil ve svém kinematografickém muzeu, které je součástí kina Morava v Praze - Nuslích. Další z expozic chce Volf věnovat Járovi Kohoutovi.

Ivan Martin Jirous slaví 60. narozeniny

Autor něžných, ale i dryáčnických veršů. Signatář Charty 77 a výrazná postava undergroundu, odpůrce totalitního režimu v bývalém Československu, který v jeho vězeních strávil téměř osm a půl roku. Ivan Martin Jirous, přezdívaný Magor. Ve čtvrtek mu bude šedesát. Názory na Jirouse se dosti různí. Někteří oceňují zejména jeho sveřepost a důslednost v hledání osobní svobody a v odporu proti jakémukoli svazování, jiní ho vnímají prizmatem jeho básnické tvorby, další Jirouse považují za excentrického pomatence.

Jirous se nyní považuje zejména za spisovatele. Jeho první sbírka básní Magorův ranní zpěv je z roku 1975. Po ní následovaly další, například Magorovy labutí písně, za něž dostal cenu Toma Stopparda. Psát nepřestal ani po revoluci, kdy jeho dílo začalo oficiálně vycházet. Magorovu summu (1998) označili kritici za nejlepší knihu roku, i když například podle kritika Martina C. Putny je Jirousova současná tvorba "dílem kýčem a dílem poezií".

Brožíkův obraz se v sobotu bude dražit za 1,2 milionu korun

Jednou z nejlákavějších položek sobotní aukce umění, kterou v pražském hotelu Hilton pořádá Galerie Art Praha, by podle pořadatelů měl být obraz Rozhovor od Václava Brožíka. Dílo známého českého malíře 19. století se bude vyvolávat za 1,2 milionu korun. Pořadatelé věří v úspěch aukce, neboť Brožíkovy obrazy slaví v poslední době úspěchy i na mezinárodních aukcích.

Jablonecké muzeum skla se po čtyřech letech otevře veřejnosti

Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou se po čtyřech letech znovu otevře veřejnosti. První návštěvníky přivítají rekonstruované prostory ve čtvrtek. Slavnostního otevření by se měl zúčastnit i prezident Václav Klaus. "Zároveň si připomeneme 100. výročí otevření první expozice," řekla ředitelka muzea Jaroslava Slabá. Muzeum bylo uzavřeno od října 2000. Secesní budova postavená podle návrhu jabloneckého architekta Emiliana Herbiga potřebovala kompletní rekonstrukci.

Jablonecké muzeum připravilo ke stému výročí otevření dvě nové stálé expozice - Kouzelný svět bižuterie a Čarovná zahrada skla. Muzeum nabídne podle Slabé návštěvníkům kompletní vývoj jablonecké bižuterie od jejího zrodu po současnost. "Prostřednictvím ukázek technologií i dekoračních technik výroby skleněné a kovové bižuterie, pozná návštěvník fenomén, který proměnil zdejší kraj v celosvětově uznávané centrum sklářského a bižuterního průmyslu," doplnila ředitelka. Zvláštní pozornost je podle ní věnována medailím a mincím. Čarovná zahrada skla zase mapuje sedmisetletou historii českého sklářství od středověku po současné moderní autorské sklo a design.

Čeští paralympionici mají díky diskařce Kniezkové třetí zlato

Česká paralympijská výprava na hrách v Aténách získala další zlatou medaili. Zasloužila se o ni diskařka Martina Kniezková, která výkonem 15,28 metru zároveň vytvořila nový světový rekord v kategorii F51 a obhájila triumf ze Sydney. O nejcennější kov naopak přišla její reprezentační kolegyně, koulařka Jana Fesslová. V nedělním společném závodě kategorií F54 a F55 sice výkonem 6,86 vyhrála, ale po protestu slovinské výpravy bylo přehodnoceno její zdravotní postižení a zlatou medaili musí vrátit. Na stříbrnou pozici se posunula další česká reprezentantka Eva Kacanu, která byla původně díky svému osobnímu maximu 6,18 metru bronzová.

Zatímco Fesslová o zlato přišla, diskař František Pürgl díky podobné kauze v mužském závodě v hodu diskem získal bronzovou medaili. Íránského závodníka Mochtara, vítěze vozíčkářské kategorie F54 totiž podle odhazovací techniky během závodu ohodnotili jako méně handicapovaného a přeřadili ho do třídy F55. Tím pádem se z Pürglovy čtvrté příčky rázem stala bronzová paralympijská medaile.

Počasí

Oblačno s přeháňkami nebo deštěm. Teploty 16 až 20 stupňů Celsia.

20-09-2004