Denní souhrn zpráv Zprávy

20-10-2009

Mirek Topolánek požaduje česko-americké jednání o vojenské spolupráci

Předseda ODS Mirek Topolánek se domnívá, že čeští politici by při nadcházející návštěvě viceprezidenta USA Joea Bidena v Praze měli začít s Američany vyjednávat o jiném typu spolupráce ve vojenské, obranné a bezpečnostní oblasti. Mirek Topolánek to uvedl v textu, který zaslal ČTK. Biden přiletí do Prahy ve čtvrtek, jeho návštěva se považuje za reakci na zklamání Česka z toho, že USA ustoupily od plánu vybudovat v Brdech radarovou základnu. Základna měla být součástí protiraketového štítu, který měl chránit USA a spojence před raketovým útokem ze zemí, jako je Írán či severní Korea. Mirek Topolánek uvedl, že Bidenova návštěva "je spíše uklidňující, než že by řešila nějaký konkrétní problém" a že jejím hlavním cílem je vysvětlení změn strategie prezidenta USA Baracka Obamy vůči střední a východní Evropě. Podle Mirka Topolánka by Joe Biden měl jasně vysvětlit důvody, které vedly Obamovu administrativu k rozhodnutí nepostavit radar v Česku.

EK doporučí víza pro diplomaty, nebude-li Kanada vstřícná vůči ČR

Evropská komise zřejmě doporučí zemím Evropské unie zavedení víz pro kanadské diplomaty a držitele služebních pasů, neučiní-li Kanada do konce roku vstřícné kroky v zájmu snadnějšího vydávání víz pro Čechy a pokud jasně nestanoví opatření k obnovení bezvízového stavu s ČR. Uvádí se to v návrhu zprávy analyzující česko-kanadský spor o víza, jenž má ČTK k dispozici. Kanada jednostranně obnovila vízovou povinnost pro Čechy letos v červenci. "Tato vysoce politováníhodná situace by měla být uzavřena co možná nejrychleji," píše se v návrhu zprávy výkonného orgánu 27členného bloku. Bude ale na jednotlivých zemích EU, zda případné doporučení komise na zavedení diplomatických víz vyslyší či nikoli. ČR už víza pro kanadské diplomaty v reakci na červencové rozhodnutí Ottawy zavedla.

José Barroso: Jmenování nové EK závisí na ratifikaci "Lisabonu" v ČR

Jmenování nových eurokomisařů závisí na tom, jak dopadne a bude dokončen proces ratifikace lisabonské smlouvy v České republice. Vyplynulo to z úterního vyjádření předsedy Evropské komise Josého Barrosa před poslanci Evropského parlamentu. Mandát současného sboru komisařů vyprší na konci října. Dá se však očekávat, že komise zůstane ve funkci o něco déle, což umožňují i unijní pravidla. Barroso řekl, že noví komisaři by se měli jmenovat až poté, co bude ujasněn právní základ, na němž se bude nový sbor formovat. Podle stávajících pravidel by se totiž musel počet komisařů snížit. Lisabonská smlouva o reformě EU však počítá s tím, že si každá země svého komisaře zachová. Dokument, který pro vstup v platnost potřebuje být ratifikován ve všech státech bloku, byl dosud schválen jen ve 26, v Česku jako v posledním státu unie ratifikační proces zatím dokončen nebyl. "Vše závisí na ukončení ratifikačního procesu v České republice," poznamenal Barroso, který bude stát i v čele další komise.

Boj EU s klimatickými změnami se ocitl na pokraji kolapsu

Boj Evropské unie s klimatickými změnami je na pokraji kolapsu. Ministři financí EU se v úterý v Lucemburku nebyli schopni domluvit na financování nutných opatření. Novinářům to oznámilo švédské předsednictví EU. Jednání zkrachovala především kvůli odporu Polska. Varšava žádá, aby boj s klimatickými změnami bral ohled na méně prosperující země, které na něj nemají dost peněz. Takový postoj si získal sympatie i dalších "nových" členských států, včetně Česka. Řada bohatších zemí především ze západu Evropy však nebyla ochotna podobným požadavkům ustoupit. "My sdílíme stanovisko Polska a jsme společně ve skupině devíti zemí. Ty argumenty, které Polsko předneslo, byly racionální a myslím, že i země z této skupiny tyto argumenty sdílely," řekla po jednání velvyslankyně ČR při EU Milena Vicenová. Situaci se ještě pokusí "zachránit" vedoucí představitelé členských států na nadcházejícím summitu EU 29. a 30. října v Bruselu.

Tisková svoboda v Česku mírně polevila, na Slovensku o hodně více

Dodržování svobody tisku se v České republice za poslední rok poněkud zhoršilo, i když je jinak ve srovnání se zbytkem světa na vysoké úrovni. Prudký propad zažilo Slovensko, které před pouhým rokem na tom bylo mnohem lépe než Česko. Prahu předběhly letos i Spojené státy, které se vyšvihly nahoru po nástupu prezidenta Baracka Obamy, uvádí se v letošní zprávě mezinárodní organizace hájící práva novinářů Reportéři bez hranic (RSF) o stavu tiskové svobody ve světě. Jestliže loni se Česko dělilo o 16. místo například s Nizozemskem a Litvou, letos skončilo na 24. místě za Jamajkou. Přesný důvod zhoršení situace v Česku RSF v souhrnné zprávě neuvedla, ale na stránkách věnovaných každé zemi zvlášť a průběžně doplňovaných podle událostí po celý rok, je kritizováno uplatňování takzvaného náhubkového zákona, který zakazuje od 1. dubna zveřejnit identitu podezřelých a obětí některých trestných činů a citovat z policejních odposlechů. Kontroverzní jsou i tvrdé sankce - pětileté vězení či pětimilionová pokuta.

ČSSD podpoří v prvním čtení rozpočet, odmítá "porcování medvěda"

Sociální demokracie podle očekávání podpoří v prvním sněmovní čtení návrh zákona o státním rozpočtu na příští rok. Ve druhém čtení předloží pozměňovací návrhy, které nezvýší schodek. Odmítá ale takzvané porcování medvěda, protože na to nejsou v rozpočtu zdroje. Na tiskové konferenci po zasedání poslaneckého klubu ČSSD to řekl jeho předseda Bohuslav Sobotka. Porcování medvěda je už tradiční proces, při kterém jednotliví poslanci prosazují financování akcí ve svých volebních obvodech. Pozměňovací návrhy ČSSD budou podle Sobotky směřovat mimo jiné k tomu, aby se nesnižovaly platy státních zaměstnanců. ČSSD rovněž požaduje, aby vláda dorovnala dotace zemědělcům na úroveň vyjednanou s Evropskou unií. Dotace provozovatelům sociálních služeb chce ČSSD zachovat na úrovni z roku 2008. Sociální demokraté se podle Sobotky rovněž nevzdali myšlenky 13. důchodu, který slíbili penzistům v příštím roce. Ve sněmovně proto předloží návrh zákona, podle kterého by byla důchodcům vyplacena jednorázově částka 2400 korun.

ODS a ČSSD trvají na zdanění náhrad zákonodárců

Nejsilnější sněmovní strany ODS a ČSSD trvají na zdanění náhrad prezidenta, členů vlády, zákonodárců nebo soudců. Sociální demokraté hodlají podat pozměňovací návrh k novele zákona o dani z přidané hodnoty, který by to zavedl. Občanští demokraté podpoří vše, co ke zdanění náhrad povede. Sdělili to předsedové sněmovních frakcí obou stran Petr Tluchoř (ODS) a Bohuslav Sobotka (ČSSD). Poslanci si chtěli nechat zdanit náhrady, které dostávají například za dopravu, reprezentaci či pronájem kanceláří, současně souhlasili se snížením svých platů o čtyři procenta. Senát jim ale zákon vrátil s tím, že navrhuje zdanění náhrad zrušit. Tvrdí totiž, že úsporný balíček sice obsahuje zdanění náhrad, zákon o platech ale navrhuje jejich daňové osvobození. V praxi by to činilo potíže. Na zdanění náhrad trvá i KSČM, řekli již dříve jejich představitelé.

Viceguvernér Singer:Tuzemské pojišťovny prošly finanční krizí takřka nedotčeny

Tuzemské pojišťovny prošly finanční krizí takřka nedotčeny, a to díky nízkému podílu akcií a jiných alternativních investic a převážné orientaci na státní dluhopisy. Ziskovost produktů v neživotním pojištění patří k nejvyšším v Evropě, řekl v úterý na Konferenci pojišťovacích makléřů 2009 viceguvernér České národní banky Miroslav Singer. Domácí pojistný trh patří podle něj k nejzdravějším oblastem finančního sektoru. Singer upozornil na to, že za první pololetí 2009 byl čistý zisk pojišťoven vyšší než za stejné období roku 2008, ale nižší než v roce 2007. Objem celkového předepsaného pojistného setrvale roste, i když v prvním pololetí nárůst mírně zpomalil na 4,8 procenta. Jako možná rizika trhu uvedl Singer snižování cen státních dluhopisů, zhoršování schopnosti splácet úvěry v pojištění úvěrů a záruk a možný pokles prodejů investičního životního pojištění kvůli většímu zájmu klientů o garantované produkty. "Celková rizika pojistného trhu jsou výrazně nižší než v jiných oblastech finančního sektoru," dodal.

Zdravotní pojišťovny vydávají víc, než vyberou, rezervy dojdou

Zdravotní pojišťovny podle náměstka ministryně zdravotnictví Marka Šnajdra vydávají za léčbu víc peněz, než kolik vybírají na zdravotním pojištění. Rezervy jim podle ministerstva zdravotnictví dojdou příští rok. Na rok 2011 je proto třeba systém změnit, protože jinak by přestal fungovat, řekl Šnajdr na zdravotnických veletrzích v Brně. Podle něj letos zdravotní pojišťovny kvůli krizi vyberou asi o 13 miliard korun méně, než si naplánovaly. "Výběr pojistného je každý měsíc horší a horší a pro příští rok není žádný důvod se domnívat, že to bude lepší," řekl. Podle něj je proto optimistický předpoklad, že příští rok vydají pojišťovny za zdravotní péči stejně peněz jako letos. Letošní objem úhrad náměstek označil za nadstandardní. Šnajdr se domnívá, že poskytování zdravotní péče bude kvůli nedostatku peněz třeba změnit legislativními úpravami. "Říkám to dopředu, protože víte, že to vyžaduje jistou politickou odvahu," uvedl. Podle něj se jinak budou muset začít chovat i samy pojišťovny. Na místě prý je, aby péči začaly poptávat prostřednictvím obdoby výběrových řízení. Nutností podle něj bude také koncentrace náročné péče i diagnostiky do center.

ČSSD navrhne vznik sněmovní komise ke kauze plzeňských práv

Sociální demokraté navrhnou ustavení sněmovní komise, která by se zabývala kauzou Právnické fakulty Západočeské univerzity (ZČU) v Plzni. Vyšetřit by podle ČSSD měla neoprávněné udělování titulů, ale i roli akreditační komise a ministerstva školství při kontrole problematické fakulty. Sdělil to po jednání poslaneckého klubu ČSSD místopředseda strany Bohuslav Sobotka. Po vzniku sněmovní vyšetřovací komise k plzeňské kauze volá i bývalý proděkan právnické fakulty ZČU Milan Kindl, který je jednou z ústředních postav skandálu. Zdůvodnil to tím, že nové vedení fakulty v čele s bývalým ministrem spravedlnosti Jiřím Pospíšilem (ODS) prý zachází s diplomovými a rigorózními pracemi bez jakékoli kontroly. Podle KDU-ČSL by zprávu o situaci na fakultě měla předložit vláda. Předseda sněmovního školského výboru Walter Bartoš (ODS) chce kvůli aféře svolat mimořádné jednání sněmovního školského výboru, a to zřejmě na tento týden.

Státní maturity se o rok odloží

Studenti v letošním školním roce nebudou skládat maturitu podle nových pravidel. Prezident Václav Klaus svým podpisem v úterý stvrdil roční odklad státních maturit, který navrhla Poslanecká sněmovna, sdělil ČTK mluvčí prezidenta Radim Ochvat. Poslanci odklad maturit zdůvodnili tím, že jednotná zkouška není dostatečně připravena, například logisticky. Odložení začátkem října podpořilo i ministerstvo školství, které se předtím stavělo proti odkladu. Státní maturity zavedl školský zákon již před pěti lety. Dodnes ale nebyly uvedeny do praxe kvůli údajné nepřipravenosti.

Sestřičky z Ostravské univerzity se učí v Africe i u Indiánů

V africké Ghaně i u Indiánů v rezervaci Navajo v americkém státě Arizona získávají zkušenosti pro svou budoucí praxi studentky oboru všeobecná sestra, které studují na Ostravské univerzitě. Fakulta zdravotnických studií má uzavřeno 33 smluv s vysokými školami v cizině a s většinou spolupracuje právě při výměnných pobytech studentů a pedagogů. Nejnověji byly podepsány smlouvy s Dánskem a Madagaskarem, řekla ČTK mluvčí univerzity Eva Kijonková. "Zdravotních sester je jen u nás v republice přes 90.000, což tento obor řadí k jednomu z nejpočetnějších. Snažíme se, aby studenti odcházeli do praxe co nejkomplexněji připraveni. K tomu patří nejen možnost poznat nové metody a moderně vybavené kliniky a nemocnice například v západních zemích, ale i prostředí rozvojových a chudších oblastí," vysvětlila proděkanka pro zahraniční vztahy Fakulty zdravotnických studií Darja Jarošová.

Brněnští vědci vylepšili účinky plazmové tužky, hledají investory

Vědci z brněnských vysokých škol zdokonalili účinky speciální úpravy materiálů, která zaručuje absolutní nesmáčenlivost povrchů. Takzvanou plazmovou tužku lze nově použít i na dřevo a kovy, úprava plazmou je navíc odolnější vůči mechanickému setření. Na veletrhu Wood-Tec to ČTK řekl šéf vývojového týmu Miloš Klíma. Vědci nyní hledají investora, který by měl zájem o výrobu prvních prototypů. "Dosahujeme už trochu vyšší mechanické odolnosti, než před třemi lety, kdy jsme vynález poprvé představili a kdy šlo voděodolnou úpravu porušit setřením ruky. Ještě to ale není technologicky zvládnuté tak, aby se to mohlo pustit jako volný výrobek. Vývoj potrvá ještě několik měsíců," řekl v úterý Klíma. Vědci už ale na veletrhu představili prototyp bludiště, ve kterém jsou místo kovových kuliček kapky vody, které se na plazmou upraveném podkladu pohybují jako kapky rtuti. "Hledáme tady výrobce, který by o tento prototyp měl zájem. Bludiště je zakryté ochranným plastem, a voděodolná úprava bludiště je tak trvalá," dodal Klíma.

Škoda začala v Rusku vyrábět Octavii, další auta budou následovat

Největší česká automobilka Škoda Auto začala v úterý v ruské Kaluze s výrobou modelu Octavia. Ve společném závodě s Volkswagenem se dosud auta jen montovala z dovezených dílů. V příštím roce chce Škoda v Rusku podobně začít vyrábět i další modely, řekl ČTK mluvčí Jaroslav Černý. Spolu s Volkswagenem plánuje česká automobilka v Kaluze také zvýšit počet zaměstnanců zhruba o dvě třetiny. Mladoboleslavská automobilka montuje v Kaluze vozy od konce roku 2007. K montážní lince však v posledních měsících přibyla také lakovna, svařovna a lisovna. "Závod v Kaluze se tak stal plnohodnotným výrobním provozem. Výrobu jsme v různých provozech zkoušeli již od března, nyní však začínáme oficiálně," řekl Černý. V následujících měsících se ale stále řada dílů bude dovážet již vyrobených z Česka. Škodovka plánuje v příštím roce rozšířit výrobu o další modely včetně vozů Superb a Yeti.

Temelín by měl po výměně paliva připojit první blok k síti

Jaderná elektrárna Temelín by měla po více než dvouměsíční plánované odstávce znovu připojit první blok do rozvodné sítě. Blok byl odstaven z provozu 31. července kvůli výměně části paliva. S jeho přifázováním energetici počítali v neděli, ale museli to kvůli technických problémům odložit. Energetici nebyli spokojeni s vyvažováním turbíny, u jejíchž dvou nízkotlakých rotorů byla během odstávky vyměněna část lopatek. Stejná úprava na turbíně byla letos úspěšně provedena na druhém jaderném bloku, od července jede na stoprocentní výkon. Při odstávce prvního bloku energetici vyměnili 31 ze 163 palivových souborů. Po připojení turbogenerátoru k síti bude výkon reaktoru zvýšen na 80 procent a po dokončení dalších testů pak na plný výkon. Podle harmonogramu odstávky bylo provedeno přes 7000 činností. Kromě 400 pracovníků elektrárny se na nich podílelo i dalších 600 lidí z 50 dodavatelských firem.

Český rekordman je mezi nejúspěšnějšími v Guinnessově knize

Češi patří k významným rekordmanům světa. Dokazuje to nová verze Guinnessovy knihy světových rekordů pro rok 2010, která se právě objevila na pultech knihkupectví. Český zástupce Zdeněk Bradáč v ní má deset rekordů. Publikace obsahuje 3000 nových rekordů, které dosud nebyly publikovány. "Češi mají v knize významné zastoupení. Zdeněk Bradáč je mezi rekordmany s největším počtem rekordů," řekl ČTK Tomáš Strejček z nakladatelství Slovart. Podle něj jsou šance zájemců o rekord z různých zemí vyrovnané. Musejí však svým výkonem zaujmout. "Pokud je někdo schopen nabídnout zajímavý rekord, pak tým Guinnessovy knihy přijede sledovat jeho dosažení a zaregistruje to," uvedl. Bradáč je v Česku známý díky svým extrémním výkonům v několika disciplínách. V roce 2007 uskutečnil český rekord v žonglování hlavou dolu. V závěsu na hrazdě dokázal třemi míčky žonglovat téměř 50 sekund.

Výstava prostějovské hvězdárny ukáže i snímky hlubokého vesmíru

Možnost nahlédnout do vzdálených galaxií a prohlédnout si snímky planety Země pořízené z oběžné dráhy budou mít od konce října návštěvníci Lidové hvězdárny v Prostějově. Její nová expozice nazvaná Strhující snímky vesmíru představí několik desítek unikátních fotografií s vysokým rozlišením, řekl ČTK ředitel hvězdárny Jiří Prudký. Mezi největší lákadla by podle něj měly patřit snímky hlubokého vesmíru pořízené Hubbleovým teleskopem, pomocí kterých se také astronomové snaží jednotlivá stadia vzniku vesmíru osvětlit. Dalším unikátem pak budou detailní fotografie zemského povrchu. UNESCO a OSN vyhlásily letošní rok Mezinárodním rokem astronomie. Prostějovská hvězdárna výstavu připravila právě k němu. "Je to poprvé v historii hvězdárny, kdy jsme opustili dosud striktně dodržovanou linii, že všechno musí být přísně vzdělávací," podotkl ředitel. Doplnil, že nová expozice bude určena všem věkovým kategoriím diváků.

Festival dokumentu v Jihlavě zahájí film o Vojtěchu Jasném

Zahajovacím snímkem 13. ročníku Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů Jihlava 2009 bude Život a film. Portrét jednoho z nestorů české poválečné kinematografie Vojtěcha Jasného natočil španělský režisér Arkaitz Basterr Zalbide. Jasný, který ve filmu postupně rekapituluje svůj soukromý i tvůrčí život, bude také hostem slavnostního zahájení festivalu. Sdělil to ředitel festivalu Marek Hovorka. Významná jména se tradičně objevují mezi festivalovými porotci. O nejlepším světovém dokumentu rozhoduje v sekci Opus Bonum pravidelně jen jediný porotce. "Letos jím bude dánský dokumentarista, spisovatel a básník Jorgen Leth," uvedl Hovorka. V sekci Mezi moři věnované filmům ze střední a východní Evropy zasedne mimo jiné jeden z nejvýznamnějších teoretiků dokumentárního filmu Bill Nichols. Návštěvníci festivalu letos zhlédnou více než 220 dokumentárních filmů. Festival začne 27. října a potrvá do 1. listopadu. Kromě filmů nabídne i doprovodný program. Filmoví tvůrci, producenti a distributoři se setkají na tradičním East European Forum. Digitální trh dokumentárních filmů East Silver nabídne zahraničním nákupčím přes 200 vybraných filmů ze střední a východní Evropy. Součástí festivalu budou koncerty, autorská čtení a divadelní představení. Už potřetí se uskuteční také dílna psaní o dokumentárním filmu Média a dokument.

Divadlo Minor zakončilo krátké americké turné

Pražské divadlo Minor v pondělí zakončilo krátké americké turné, během něhož dvakrát vystoupilo v New Yorku a čtyřikrát ve Washingtonu. Jeho představení pro děti nazvané Bruncvík a lev zpracovávající známou pověst navštívilo několik stovek malých i velkých diváků, řekl ČTK ředitel divadla Zdeněk Pecháček. Herci se své role naučili anglicky. Podle Pecháčka s tím neměli problém, protože jsou to mladí lidé do 30 let, takže řeč ovládají velmi dobře. "Zajímavější to bylo před třemi lety, když jsme byli v Soulu, tak jsme odehráli 60 představení v korejštině tak dokonale, že ty děti nevnímali, že to nejsou korejští herci," podotkl ředitel. Loutkovou inscenaci o Bruncvíkovi režíroval Jan Jirků, vznikla s podporou Evropské unie. V USA s ní Minor vystoupil 16. a 17. října v newyorské České národní budově a ve Washingtonu ve dnech 18. a 19. října v rámci Evropského dětského festivalu, což je podle pořadatelů jeden z největších festivalů představení pro děti v USA.

Irglová a Hansard zahájí v únoru v České republice evropské turné

Držitelé Oscara za skladbu Falling Slowly Markéta Irglová a Glen Hansard vystoupí 1. února příštího roku ve velkém sále pražské Lucerny a 2. února v brněnském Semilassu. V České republice zahájí rozsáhlé evropské turné, které zahrne 22 koncertů v prestižních sálech 12 zemí. ČTK to za pořadatele řekl Jiří Sedlák. "Důvodem, proč turné začíná právě u nás, je nejen to, že Markéta je zde doma, ale i podpora posluchačů a fanoušků v době, kdy byl celosvětový úspěch v nedohlednu," uvedl Marek Irgl, otec Markéty, který Glena Hansarda a jeho The Frames přivedl na česká pódia. Duo vystupující pod hlavičkou pod hlavičkou The Swell Season doprovodí na pódiu další hudebníci, členové Hansardovy domovské kapely The Frames. The Swell Season představí nové album Strict Joy, které vychází 26. října a navazuje na jejich soundtrack k filmu Once a eponymní první album.

Ze sportu:

Novým trenérem české fotbalové reprezentace byl zvolen Michal Bílek, který byl dosud asistentem prozatímního koučem Ivana Haška. Na jmenování Bílka se v úterý jednomyslně shodl výkonný výbor ČMFS. Po jednání to řekl předseda svazu Hašek. Bílkovými asistenty budou jablonecký kouč František Komňacký a Luděk Klusáček, který spolupracoval už s Haškem. Čtyřiačtyřicetiletý hlavní trenér uzavřel smlouvu do mistrovství Evropy 2012 v Polsku a na Ukrajině. Nový realizační tým povede národní mužstvo poprvé na turnaji v Dubaji, kterého se reprezentace po neúspěchu v kvalifikaci mistrovství světa zúčastní od 15. do 18. listopadu. Přípravné zápasy čekají české fotbalisty až do příštího podzimu, kdy odstartuje kvalifikace mistrovství Evropy.

Čtyřiadvacetiletý belgický cyklokrosař Niels Albert si nedělním vítězstvím ve druhém závodu seriálu Světového poháru v Plzni upevnil své vedení ve světovém žebříčku. Na druhém místě na něj ztrácí o rok starší český reprezentant Zdeněk Štybar 135 bodů, třetí je další Belgičan Klaas Vantornout. Z českých jezdců se z 66. místa vyhoupl na 21. pozici Radomír Šimůnek, naopak výrazně si pohoršil Kamil Ausbuher, jež klesl z deváté pozice na 19. místo. V elitní dvacítce jsou ještě na 12. místě Petr Dlask a osmnáctý Martin Zlámalík. V pořadí národů přenechala Česká republika vedení Belgii, na niž nyní ztrácí 303 bodů, ale za touto dvojicí je propastná ztráta, třetí USA zaostávají za ČR o 539 bodů. Mezi ženami vede nadále Američanka Katherine Comptonová, česká závodnice Pavla Havlíková je na pátém místě.

Extrémního závodu horských kol Crocodile Trophy v Austrálii se poprvé účastní i česká bikerka. Vstříc 2160 kilometrů v mimořádně náročných podmínkách vyrazila Eva Hašková, která v úvodní etapě obsadila čtvrté místo. Mezi muži byl třetí Tomáš Kozák. Ve startovním poli chybí obhájce prvenství Ondřej Fojtík.

Krátce o středečním počasí v České republice:

Zataženo až oblačno, ojediněle mrholení. Teploty 4 až 8 stupňů Celsia.

20-10-2009