Denní souhrn zpráv Zprávy

19-10-2009

Fischer věří, že výjimka z Lisabonu uspokojí i Slovensko

Premiér Jan Fischer věří, že vláda najde takový text výjimky k lisabonské smlouvě, který uspokojí i Slovensko. Bratislava v neděli pohrozila, že jednání o výjimce ze smlouvy v EU zablokuje, pokud se nevztáhne i na Slovensko. Výjimku žádá prezident Václav Klaus, jinak nechce podepsat lisabonskou smlouvu o reformě EU. Hlava státu se obává prolomení Benešových dekretů a možných majetkových nároků vysídlených Němců. Fischer zopakoval, že kvůli výjimce, o níž nyní jedná s Hradem a s partnery v EU, nebude třeba otevření ratifikace v EU. Slovenský premiér Robert Fico uvedl, že vyjednaný dodatek by měl platit i pro Slovensko. Jinak ho chce na nadcházejícím summitu vetovat. "Bude záležet na formulaci textu. A když ta formulace bude taková, aby nemusel k tomuto kroku sahat, a já pořád věřím, že takovou formulaci najdeme, tak se to stane bezpředmětným," reagoval Fischer po na Ficova slova.

Fischer: Výběr eurokomisaře je otázkou dvou až tří týdnů

Výběr českého eurokomisaře je podle premiéra Jana Fischera otázkou dvou až tří týdnů, nikoli dnů. Premiér zdůraznil, že šéf Evropské komise José Barroso se na něj zatím neobrátil s formálním požadavkem na zahájení výběru. Českou prioritou ve vztahu k Evropské unii je podle Fischera ratifikace lisabonské smlouvy. "Zásadní priorita, pokud jde o evropskou politiku a o vztah vůči unii, je dokončení ratifikace nebo přesvědčení našich evropských kolegů, že ten proces (ratifikace) bude tady zvládnut," řekl premiér. "Protože na základě toho se bude na té říjnové (Evropské) radě vlastně rozhodovat, v jakém formátu bude komise vlastně vytvářena," doplnil. Pokud nebude lisabonská smlouva ratifikována, Evropskou komisi bude nutné sestavit podle smlouvy z Nice. Ta ale na rozdíl od lisabonské smlouvy stanovuje, že komise musí mít méně členů, než je členských zemí unie. V minulosti zaznívaly obavy, že by o komisaře přišlo právě Česko, protože je poslední zemí, která ještě lisabonskou smlouvu neratifikovala.

Biden bude v ČR vedle radaru jednat i o energetické bezpečnosti

Americký viceprezident Joe Biden bude během své nadcházející návštěvy ve Varšavě, Bukurešti a Praze kromě protiraketové obrany jednat třeba i o energetické bezpečnosti. Novinářům to v telefonickém rozhovoru řekl Bidenův poradce Anthony Blinken. Podle něj přijde zřejmě řeč také na chystaný plynovod Nabucco. Z Blinkenových slov bylo zřejmé, že v Praze nezazní konkrétní návrhy ohledně účasti Česka v novém systému protiraketové obrany. Spíše půjde o vyjasňování stanovisek vyplývajících z dvoustranných jednání, ale i z jednání v Severoatlantické alianci. Americký viceprezident stráví v Česku jednu noc, předtím navštíví Polsko a Rumunsko. Jeho letoun "Air Force 2" by měl do Prahy přiletět ve čtvrtek večer a jednání s českými představiteli budou následující den. Smyslem Bidenovy návštěvy je hlavně ujistit Prahu o tom, že středoevropský region je pro Spojené státy i nadále důležitý, i když Washington odstoupil od plánu postavit na českém území protiraketový radar

Premiér vyloučil změny ve vládě, představí priority do voleb

Vláda bude i nadále pracovat v dosavadním složení. Uvedl to premiér Jan Fischer, který chce ve středu v Poslanecké sněmovně poslancům představit programové priority svého kabinetu do jarních řádných voleb. Ve vládě přinejmenším po určitou dobu zůstane i ministr životního prostředí Ladislav Miko, který se chtěl původně vrátit na své předchozí místo v evropských strukturách. "Vláda bude pokračovat v tom složení, ve kterém působí. To je první věc, to už myslím, že mohu deklarovat zcela otevřeně," řekl Fischer po jednání vlády. Změny ve vládě žádaly politické strany. ODS dlouhodobě vadí ministr vnitra Martin Pecina, ČSSD zase kritizovala ministryni spravedlnosti Danielu Kovářovou. Ministr Miko by podle Fischera měl v kabinetu působit "nějakou dobu", přinejmenším po dobu debaty nad aktualizací státní energetické politiky. "Ale bude odcházet, ta výměna je samozřejmě před námi," uvedl předseda vlády. Fischer po jednání vlády oznámil, že už dopisem požádal předsedu sněmovny, aby na nynější schůzi zařadil bod, v němž by vláda poslance seznámila se svými prioritami do jarních voleb. Mohl by to být první bod středečního jednání. Konkrétnější být premiér nechtěl, zdůraznil ale, že nepůjde o programové prohlášení, se kterým vláda žádá o důvěru.

Sněmovna začne jednat o rozpočtu, má rozhodnout o vydání Wolfa

Projednávání státního rozpočtu, rozhodnutí o vydání poslance Petra Wolfa k trestnímu stíhání a hlasování o snížení platů ústavních činitelů čeká sněmovnu na její říjnové schůzi. Poslanci se sejdou v úterý odpoledne. Měli by také například volit tři členy komise, která má prošetřit údajné porušování soukromí politiků v souvislosti s případem exposlance ODS Jana Moravy. Ve středu chce premiér Jan Fischer představit programové priority svého kabinetu do jarních řádných voleb. Jedním z nejsledovanějších bodů bude zřejmě první čtení návrhu státního rozpočtu na příští rok. Sněmovní rozpočtový výbor už poslancům doporučil, aby schválili jeho základní parametry - příjmy, výdaje a schodek. Pokud sněmovna jeho doporučení vyhoví, dostanou rozpočet k projednání jednotlivé výbory. Předpokládaný schodek rozpočtu činí 162,7 miliardy korun. Aby mohl schodek klesnout z hrozících 230 miliard na zhruba 163 miliard, schválil parlament vládní balíček protischodkových opatření. Ten počítá se zvýšením spotřebních daní i daně z přidané hodnoty a naopak škrtá některé výdaje, například krátí platy zaměstnanců státu. To se ale nelíbí například ČSSD, která chce pomocí pozměňovacího návrhu během dalšího projednávání navrhnout navýšení objemu peněz na platy. Chtějí také navýšit dotace provozovatelům sociálních služeb o tři miliardy korun.

Nezařazeného poslance Wolfa (dříve ČSSD) policie podezírá z úvěrového podvodu a porušování autorských práv. Protože má poslaneckou imunitu, musí o jeho vydání k trestnímu stíhání rozhodnout sněmovna. Je ale možné, že návrh poslanci probírat nebudou. Mandátní a imunitní výbor o něm bude jednat patrně až za dva týdny.

Průzkum: ODS a ČSSD by získaly ve volbách stejný počet hlasů

Občanští a sociální demokraté by nyní ve volbách do sněmovny získali podle volebního modelu agentury Factum Invenio zhruba stejný počet hlasů, ČSSD si ale meziměsíčně pohoršila o 5,4 procentního bodu. Podle průzkumu, který má ČTK k dispozici, by ODS nyní získala 27,5 procenta hlasů a ČSSD 27,2 procenta. Třetí by skončili komunisté s 15,2 procenta hlasů, následovala by strana TOP 09 s 10,4 procenta. Pětiprocentní hranici by ještě překročili lidovci, které by volilo 7,3 procenta Čechů. KDU-ČSL si od předchozího průzkumu polepšila. Na přelomu srpna a září by jí dalo hlas 4,6 procenta dotázaných. Factum Invenio provedl průzkum od 25. do 30. září.

Pospíšil: Dvě ze tří posledních rigorózních prací jsou neúplné

Dvě ze tří posledních rigorózních prací obhájených na právech v Plzni v říjnu před komisí v čele s exproděkanem Milanem Kindlem neodpovídají standardům. Nejde o plagiáty ani podvodné práce, ale tyto práce mají problémy se svou kvalitou, rozsahem a obsahem. ČTK to řekl pověřený šéf fakulty Jiří Pospíšil. Přezkoumání zadal u vedoucího katedry obchodního práva plzeňské fakulty Karla Eliáše. "Jsou určité nároky na tento typ práce a podle názoru pana profesora Eliáše nebyly splněny," uvedl Pospíšil. V nejbližší době proto požádá o jakousi "supervizi" některého z předních expertů na zadaná témata z jiné právnické fakulty, aby bylo zajištěno srovnání. "Poté vše předám panu rektorovi a ten ať posoudí, zda zahájí odejmutí titulů, nebo ne," dodal.

Jiří Pospíšil po poradě s kolegy také rozhodl, že propustí bývalého děkana Jaroslava Zachariáše a exproděkana Ivana Tomažiče. Oba muži dosud zůstávali na fakultě jako učitelé.

Klaus je v USA očekáván na konferenci o pádu komunismu

Prezident Václav Klaus se má v listopadu v americké Kalifornii zúčastnit jednodenní konference o podílu někdejšího amerického prezidenta Ronalda Reagana na pádu komunismu. Vyplývá to z programu konference, který zveřejnila Prezidentská knihovna Ronalda Reagana, jež akci pořádá. Konference nazvaná Ronald Reagan a pád zdi: Reflexe včerejška, lekce pro dnešek by podle pořadatelů měla oslavit 20. výročí konce totalitárních režimů ve střední a východní Evropě a vzdát čest Reaganově "vpravdě hrdinské roli" při těchto událostech. Setkání se koná 6. listopadu v kalifornském Simi Valley, kde knihovna sídlí.

Šéfa představenstva ČSA Lašáka střídá ve funkci ředitel letiště

Generální ředitel Letiště Praha Miroslav Dvořák střídá ve funkci předsedy představenstva Českých aerolinií Radomíra Lašáka. Změny doznala i dozorčí rada ČSA, místo odstoupivšího Václava Nováka radu nově povede ekonom Miroslav Zámečník. Jednání dozorčí rady pokračuje v úterý, kontrolní orgán by mohl dospět k definitivnímu plánu záchrany aerolinií. ČSA vykázaly v pololetí ztrátu 1,8 miliardy korun. Klíčový problém, kterým je snížení mezd zaměstnanců, však zůstává nevyřešen. Lašák zdůraznil, že představenstvo rezignovalo po dohodě s odbory. Zaměstnanci prý souhlasili se snížením mezd od 1. listopadu - u pilotů o 15 procent, u letušek o deset procent, u ostatních zaměstnanců o pět procent. Firma tím údajně ušetří až 600 milionů korun ročně. Lašák dohodu považuje za velký úspěch, ačkoliv sám sliboval svůj odchod pouze v případě, když si piloti sníží mzdu o 30 procent. S odhadovanou výší úspor však nesouhlasí Novák. "Je to o hodně méně. Mně vychází úspora 650 milionů korun u snížení mezd o 30 procent u pilotů a 15 procent u ostatního personálu," řekl Novák ve vysílání Radiožurnálu."Není to tak, že by na stole byla dohoda, kterou bychom dojednali s panem Lašákem a která by byla před podpisem," komentoval Lašákova slova šéf odborové organizace pilotů CZALPA Filip Gaspar. Personální změny podle něj situaci ve firmě uklidní a dodají čas na jednání s Dvořákem; Gaspar předpokládá, že by dohoda o platech mohla být hotova do konce týdne.

Ve firmě zatím pokračuje Lašákův ozdravný plán. Ten počítá například s redukcí flotily z 50 letadel na 45, společným odbavováním cestujících a zavazadel s pražským letištěm, prodejem bezcelních obchodů, dalšími úvěry od bank nebo propuštěním 860 lidí. Redukce počtu zaměstnanců podle Lašáka firmě ročně ušetří 1,1 miliardy korun, náklady na odstupné se odhadují na 350 milionů.

V listopadu se uskuteční "cvičení" na možnou novou plynovou krizi

Letos v listopadu se uskuteční "cvičení", které vyzkouší připravenost České republiky na možné nové přerušení dodávek plynu. Týkat se bude hlavně velkých firem a dalších významných subjektů, řekl ministr průmyslu a obchodu Vladimír Tošovský. Dlouhodobá opatření budou až součástí jednání o aktualizaci státní energetické koncepce. Na začátku října vydala vláda nařízení, které určuje postup "velkých subjektů" v okamžiku, když se dodávky plynu z Ruska opět přeruší. Náměstek ministra průmyslu Tomáš Hüner v České televizi uvedl, že omezení ve spotřebě plynu by postihlo nejdříve velké odběratele a až nakonec domácnosti, nemocnice nebo školy. "Vývoj mezinárodní situace bych si nedovolil podcenit," řekl premiér Jan Fischer. Obranu před opakováním plynové krize podle něj hledá Evropská unie jako celek. Přijatá krátkodobá opatření pracují s možností "katastrofického" průběhu případného nového přerušení dodávek. Dlouhodobá opatření předcházející výpadkům v dodávkách plynu budou podle šéfa kabinetu až součástí debaty o aktualizované státní energetické koncepci. I tak je podle Tošovského v současné době připravená výstavba čtyř nových zásobníků plynu. Ministerstvo průmyslu nevylučuje ani zavedení státních hmotných rezerv zemního plynu, jako je tomu v případě ropy. Pozitivní dopad na zajištění bezpečnosti dodávek by vytvoření rezerv mělo prý ale jen tehdy, pokud by rezervy byly vytvořeny nad úrovní stávajících komerčních zásob plynu. Užití rezerv by bylo možné jen v předem definovaných, netržních situacích, jako je například úplné zastavení dodávek ze zahraničí nebo teroristický útok.

Čeští vojáci budou asi cvičit v Jordánsku

Příslušníci české 601. skupiny speciálních sil z Prostějova zřejmě již v roce 2010 podstoupí výcvik ve středisku pro výcvik elitních jednotek, které se nachází v Jordánsku. Novinářům to v Ammánu podle serveru Novinky.cz řekl ministr obrany Martin Barták. "Nic nebrání tomu, aby se to přihodilo již příští rok. Nyní je to o dohodě, jaký typ cvičení by to měl být, v jaké konfiguraci a s jakými jednotkami," prohlásil Barták, který v Jordánsku jednal se svým protějškem Nádirem Dahabím a nejvyššími představiteli. Letos v květnu otevřené výcvikové středisko krále Abdalláha II. pro zvláštní operace (KASOTC) leží na okraji pouště nedaleko Ammánu. V areálu vojáci nacvičují velmi specifické scénáře. Podle Bartáka jde o unikátní areál, který je na úrovni středisek v USA.

Sněhová kalamita skončila, škody činí desítky milionů korun

Práce na odstraňování následků sněhové kalamity, která v uplynulých dnech způsobila velké problémy hlavně na severu a severovýchodě Česka, pokračují, škody se odhadují na desítky milionů korun. Poruchy v dodávkách elektřiny se až na výjimky podařilo odstranit a ČEZ odvolal poslední kalamitní stavy na Liberecku a Jablonecku. Zprovozněna byla také většina silnic a železničních tratí. Problémy se zimním počasím ustávají, od čtvrtka by se mělo oteplit. Předčasný příchod zimy minulý týden nejcitelněji zasáhl výše položené oblasti od Libereckého kraje až po Olomoucký kraj a Zlínsko. Největší problémy energetikům, silničářům a železničářům způsobily stromy, které pod tíhou sněhu a v silném větru padaly na elektrická vedení a komunikace. Kritická byla hlavně situace v dodávkách elektřiny, kde musel být vyhlášen kalamitní stav v 11 okresech. V pondělí ČEZ odvolal kalamitu v posledních dvou okresech - na Liberecku a Jablonecku, bez proudu zůstalo na začátku týdne už jen několik stovek odběratelů například na Vsetínsku.

Policie vznesla další obvinění za železniční neštěstí ve Studénce

Policie v souvislosti s tragickou nehodou mezinárodního vlaku ve Studénce, která si loni v srpnu vyžádala osm lidských životů, vznesla další obvinění. Podle informací ČTK jde asi o osm lidí z několika institucí a firem. Tři nově obvinění pracují v ODS - Dopravní stavby Ostrava a stejný počet pak ve firmě Bögl & Krýsl. Dosud byli stíháni jen dva inženýři této společnosti. ČTK informaci o rozšíření počtu obviněných potvrdila mluvčí vyšetřovacího týmu Comenius Miroslava Michálková Šálková. Dodala, že policie zatím další podrobnosti uvádět nebude.

Hlavní cenu Czech Press Photo získal reportér AFP Joe Klamar

Hlavní cenu novinářské soutěže Czech Press Photo získal fotoreportér francouzské agentury AFP Joe Klamar za snímek z pražské návštěvy amerického prezidenta Baracka Obamy. Mezinárodní porota ho vybrala z více než 4300 přihlášených fotografií od 271 autorů. Organizátoři soutěže v Praze oznámili výsledky jejího 15. ročníku. Titul Fotografie roku, který vítězný snímek získal, je hlavní cenou tohoto klání. Je spojena s finanční částkou 120.000 korun, skleněnou plastikou Křišťálové oko a pozvánkou na předání cen. Vítězi ji odevzdá prezident Václav Klaus na vernisáži vítězných snímků 16. listopadu na Staroměstské radnici v Praze. Výstava tam bude otevřena až do konce ledna příštího roku.

Porota udělila ještě ceny v osmi kategoriích a deset čestných uznání. V kategorii Lidé, o nichž se mluví, získal Klamar první cenu Zlaté oko za sérii snímků z Obamovy návštěvy. Zároveň skončil na druhém místě v kategorii Sport a je držitelem jednoho z čestných uznání. Konkrétně v kategorii Reportáž za sérii fotografií ze Srí Lanky nazvanou Uprchlický tábor a vypleněná krajina okupovaná tamilskými Tygry.

Laureátem státní ceny za literaturu je básník Zdeněk Rotrekl

Laureátem letošní státní ceny za literaturu se stal básník, prozaik, esejista, publicista, literární historik a scenárista Zdeněk Rotrekl. Státní cenu za překladatelské dílo obdrží Miroslav Jindra za překlad Knihy toužení od kanadského písničkáře a spisovatele Leonarda Cohena. Novinářům to sdělil předseda poroty Jiří Hanuš. "Zdeněk Rotrekl je výjimečný autor svým dílem i svým životním údělem," připomněl nakladatel Jan Suk osobnost laureáta státní ceny udělené za dosavadní literární tvorbu. Zdůraznil, že Rotrekl vydal první sbírku básní v roce 1940 a psal neustále, ačkoliv mu nacistická i komunistická diktatura neumožňovaly publikovat. V roce 1949 byl Rotrekl dokonce odsouzen k trestu smrti, pobýval v pracovních táborech a na svobodu byl propuštěn až v roce 1962. Jindra podle předsedy poroty Hanuše obdržel cenu vedle překladu Cohenových básní také za svou pětapadesátiletou činnost v oblasti literárních děl.

Ministerskou cenu za celoživotní inspirativní přínos v oblasti divadla, autorské tvorby a divadelní pedagogiky obdrží Ivan Vyskočil, který před lety přivedl k divadlu také Jiřího Suchého nebo Václava Havla. V oblasti hudby porota ohodnotila mimořádný přínos Milana Slavického v oboru hudební kompozice, muzikologie a hudební režie. Cena bude udělena in memoriam, Slavický zemřel letos 18. srpna. Ministerskou cenu za výtvarné umění obdrží sklářský výtvarník a profesor Vladimír Kopecký. Porota ocenila jeho dlouhodobé zásluhy v oblasti výtvarného umění. Ministerstvo letos poprvé udělilo cenu za přínos v oblasti architektury, která byla vydělena z výtvarné kategorie. Její první držitelkou se stane Eva Jiřičná za přínos oboru na domácí i mezinárodní architektonické scéně.

Zemřel bývalý ústavní soudce a významný právní odborník Klokočka

Zemřel bývalý ústavní soudce, signatář Charty 77 a významný právník Vladimír Klokočka. Bylo mu 80 let. ČTK to oznámila místopředsedkyně Ústavního soudu Eliška Wagnerová. Klokočka byl jako soudce zpravodaj autorem prvního nálezu českého Ústavního soudu, v němž zkoumal zákon o protiprávnosti komunistického režimu. "Profesor Klokočka byl významným odborníkem na ústavní právo, především na ústavní instituce a procesy, a byl naším nejvýznamnějším znalcem v oboru srovnávacích ústavních systémů," uvedla Wagnerová.

Klokočka se na jaře roku 1968 stal poslancem České národní rady a děkanem brněnské právnické fakulty. V té tobě se zaměřil například na přípravu nového volebního zákona. Za normalizace přišel o všechny veřejné funkce a musel odejít z univerzity. Pracoval v České státní pojišťovně a po podpisu Charty 77 byl propuštěn. Rozhodl se pro emigraci, poté působil například na mnichovské univerzitě. V roce 1990 se vrátil do vlasti. U Ústavního soudu působil v letech 1993 až 2003. Jeho odborné názory podle Wagnerové usměrňovaly rozhodování soudu například ve volebních věcech a sporech o financování politických stran, položil také základy pojetí kompetenčních sporů.

Obama natočí zdravici pro Havlův koncert k pádu komunismu

Americký prezident Barack Obama, německá kancléřka Angela Merkelová, dalajlama či bývalý sovětský prezident Michail Gorbačov chystají zdravici "na dálku" pro pražský koncert, který pořádá exprezident Václav Havel na připomenutí 20. výročí pádu komunismu v Evropě. K publiku promluví ze záznamu. Na koncertě, který bude 14. listopadu, vystoupí Suzanne Vega, Joan Baezová, Renée Flemingová či Lou Reed. Naopak rocker Mike Jagger, o jehož účasti se hovořilo, nakonec nepřijede. ČTK to sdělila Havlova kancelář. Havel chystá dvě akce, vedle koncertu ještě sérii debat s osobnostmi, jako jsou například bývalá šéfka americké diplomacie a česká rodačka Madeleine Albrightová, politologové, britský dramatik českého původu Tom Stoppard, polský antikomunista Adam Michnik či irský hudebník Bob Geldof. Debaty a koncert pořádá Havel pod společným názvem Už je to tady, což bylo jedno z hesel československé sametové revoluce v roce 1989.

Výstavy v Karolinu představují revoluční dění let 1968 a 1989

Revoluční dění let 1968 a 1989 dokumentují výstavy Okupační stávky 68/89 a Divadlo a revoluce, které byly v pondělí zahájeny v pražském Karolinu. Fotografie a dokumenty evokují situaci v době studentských stávek na Univerzitě Karlově a první týdny sametové revoluce v divadlech v Plzni, Ústí nad Labem, Praze, Brně, Olomouci a Ostravě. Unikátní reportážní snímky z revolučního dění představuje lékař Přemysl Hněvkovský, který je absolventem 1. Lékařské fakulty UK. Expozice v Křížově chodbě Karolina, která potrvá do konce října, spojuje podle pořadatelů tématika revolučních událostí z nedávné historie. "Je téměř symbolické, že se tyto dvě výstavy setkávají na půdě univerzity, protože významnými hybnými silami sametové revoluce byli právě studenti a umělci," uvedl mluvčí UK Václav Hájek. Výstava Hněvkovského zachycuje jeho osobní vnímání historických událostí. "Fotografuji každodenní život, ne naaranžované snímky. Byl jsem ve svém živlu. Vedoucí úlohu strany jsem neuznával. Bral jsem to i jako jakýsi protest proti komunistické straně," řekl ČTK o své motivaci k pořízení snímků. Výstavu téměř 130 černobílých snímků autor pojal jako fotografický příběh.

Výstava Divadlo a revoluce, která vznikla u příležitosti 50. výročí oslav založení Divadelního ústavu, dokumentuje první dny a týdny sametové revoluce v divadlech. Výstava zachycuje činnost divadelníků v době stávky a celkovou proměnu divadel na informační centra.

Začala týdenní přehlídka filmů některých evropských zemí

Filmové tvorbě zemí nedávno přijatých do Evropské unie nebo zemí nacházejících se v různých stadiích přístupového procesu je věnována týdenní přehlídka, která začala v Rumunském kulturním institutu v Praze. Představí některé z nejnovějších filmů z Estonska, Lotyšska, Slovinska, Chorvatska, Bosny a Hercegoviny, Albánie, Srbska, Bulharska a Rumunska. Festival nazvaný New Waves, New Ways se koná pod záštitou českého ministerstva kultury.

Havířov bude pořadatelem Mistrovství Evropy ve floristice

Havířov na Karvinsku se stane v roce 2011 pořadatelský městem Mistrovství Evropy ve floristice, tedy vázání a aranžování květin. Do města se sjedou floristé z 20 zemí, soutěž se uskuteční v České republice vůbec poprvé, řekla ČTK mluvčí magistrátu Jana Pondělíčková. Zástupci města a Svazu květinářů a floristů ČR o pořadatelství sedmnáctého ročníku mistrovství bojovali v těchto dnech v norském Lillehammeru. Podařilo se jim porazit italský Janov i ruskou Moskvu. "Vrátili jsme se s vítězstvím. Nebylo to lehké, ale určitě zasloužené," řekl náměstek primátora Zdeněk Osmanczyk. Pro konání mistrovství vyberou zástupci mezinárodní organizace Florint v nejbližší době vhodné prostory a potvrdí i témata soutěže. Mistrovství se uskuteční v září 2011 a bude trvat šest dní. Účastníci z celé Evropy budou soutěžit v šesti disciplínách.

Vodní hamr v Dobřívi na Rokycansku se stane národní památkou

První technickou památkou v Plzeňském kraji, která se stane národní kulturní památku (NKP), bude od ledna vodní hamr v obci Dobřív na Rokycansku. Objekt mapuje historii podbrdského železářství od 14. století. Zařadí se mezi významné technické památky ČR podobně jako vítkovické železárny. ČTK to řekla ředitelka odboru památkové péče ministerstva kultury Anna Matoušková. V kraji je dosud 17 NKP, zatím téměř výhradně zámky, hrady a kláštery. "Vyšší prestiž památky pomůže obci, která kromě nárůstu turistů očekává také větší přísun státních peněz na zvelebování atrakce regionu," řekl starosta obce Dobřív a předseda mikroregionu Milan Kozlík. Vodní hamr je největší a nejvýznamnější památka svého druhu v ČR.

Sport

Cyklista Roman Kreuziger obsadil v konečném pořadí světového žebříčku 7. místo. Jedničkou je vítěz Tour de France Španěl Alberto Contador.

Počasí v úterý

Slunečno, na východní polovině území oblačno až zataženo s deštěm nebo sněžením. Teploty 4 až 8 stupňů Celsia.

19-10-2009