Denní souhrn zpráv Zprávy

18-10-2009

Ministryně školství nechá zkontrolovat všechny fakulty v zemi

Ministryně školství Miroslava Kopicová nechá její úřad udělat audit všech fakult vysokých škol. Kontrolou chce reagovat na skandál na Právnické fakultě Západočeské univerzity (ZČU) v Plzni. Ministryně to uvedla v České televizi. "My prověřujeme teď všechny právnické fakulty a budeme hodnotit všechny fakulty v zemi," řekla Kopicová. Upřesnila, že v první vlně se ministerstvo zaměří na veřejné vysoké školy, následně by kontrola měla pokračovat i na soukromých. Kauzu s nestandardním studiem na plzeňských právech označila Kopicová za největší ostudu českého vysokého školství. "Co je na tom nebezpečné: všechny ty kroky se odehrály v souladu s právem, to bylo všechno legální," upozornila. Naznačila také, že selhaly orgány ZČU, když situaci neřešili ani rektor, ani akademické senáty fakulty nebo celé univerzity.

Příliš mnoho českých absolventů bakalářského vysokoškolského programu pokračuje v magisterském studiu. Problém je v tom, že firmy nevnímají bakaláře jako vysokoškolsky vzdělané. Je třeba je naučit, že prakticky vzdělaní bakaláři pro ně mohou znamenat přínos, shodla se v České televize ministryně Kopicová se svým předchůdcem, předsedou Strany zelených Ondřejem Liškou.

Policejní prezident by měl podle Langra prověřit policisty s titulem z Plzně

Policejní prezident Oldřich Martinů by měl podle poslance a bývalého ministra vnitra Ivana Langra (ODS) vypracovat detailní analýzu všech policistů, kteří mohli na právnické fakultě v Plzni získat neoprávněně titul a vzdělání. Řekl to v diskusním pořadu televize Prima s tím, že tito policisté mohou být vydíratelní. "Je to problém, který musíme umět razantním chirurgickým řezem odstranit, protože má dosahy nejen do policie a státních zastupitelství, má nepochybně přesahy i mezi konkurzní správce, insolvenční správce a exekutory," uvedl Langer. Pecina by si proto měl podle něj nechat předložit jména všech policistů, kteří v Plzni studovali, a zjistit, zda jejich studium nebylo podezřelé. Prověřit veškeré své členy by podle něj měly také právnické komory, ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová pak státní zástupce.

"Souhlasím s tím, že bude potřeba tu analýzu skutečně udělat," prohlásil i současný ministr vnitra Martin Pecina. Podle jeho slov má zatím policejní prezident seznam všech policistů, kteří v Plzni studovali a brali si kvůli tomu studijní volno. Je jich podle něj přes 80. Ještě se však nepodařilo zjistit, kolik policistů plzeňská práva absolvovalo ve svém volném čase.

Expremiér Gross nechá prověřit pravost své rigorózní práce

Bývalý premiér Stanislav Gross předá svoji rigorózní práci z plzeňských práv znalecké laboratoři, aby potvrdila, že ji napsal v roce 2004. Řekl to v České televizi. Chce tak zamezit pochybnostem o pravosti práce. Pověřený děkan plzeňské právnické fakulty Jiří Pospíšil tento týden oznámil, že práce bývalého předsedy vlády na škole není, původně prý měla být v trezoru děkana. Gross připomněl, že nebyl studentem školy, na fakultě jen skládal rigorózní zkoušku. Své vzdělání získal na pražské univerzitě. Práci napsal před rokem 2006, nemusí být proto podle zákona uložená v knihovně. Bývalý premiér prohlásil, že má práci u sebe. "Nikdo z fakulty mě nevyzval, abych jí předložil," řekl Gross s tím, že o takovémto požadavku se dozvěděl pouze z médií.

Kavka z plzeňských práv odmítl nařčení, že při dizertaci podváděl

Jan Kavka, který učí na právnické fakultě Západočeské univerzity (ZČU) a je podezřelý, že patří k takzvaným rychlostudentům, odmítá, že by se při dizertaci dopustil něčeho nezákonného. Připustil, že si nedávno nechal znovu svou dizertační práci svázat a pak ji vrátil do fakultní knihovny, jde ale podle něj o tentýž text, který předtím z knihovny zmizel. Řekl to televizi Nova. Když se prý dozvěděl, že jeho práce v knihovně chybí, rozhodl se ji nahradit výtiskem, který měl u sebe a nechal ho znovu svázat, uvedla televize. Kavka řekl, že netuší, kdo původní dizertační práci z knihovny odnesl.

Slovenský premiér nevyloučil, že i SR bude chtít výjimku kvůli dekretům

Slovenský premiér Robert Fico nevyloučil, že Slovensko požádá na říjnovém summitu EU o stejnou výjimku z lisabonské smlouvy jako Česko kvůli nezpochybnitelnosti Benešových dekretů. Bratislava o tom bude uvažovat v případě, že Česko svůj požadavek prosadí. Záležet ale bude na formulaci české výjimky, uvedl Fico v České televizi. Fico zdůraznil, že dekrety, které umožnily odsun části občanů bývalého Československa po druhé světové válce, jsou základní součástí slovenského práva, jsou "nezrušitelné a nezměnitelné". Bratislava je podle něho nyní z právního hlediska celkem klidná, situace by se ale mohla změnit, pokud by si Česko vyjednalo výjimku z listiny základních práv EU. V takovém případě by podle Fica hrozilo, že si někteří z odsunutých začnou vykládat situaci tak, že charta umožňuje dekrety prolomit a že na Slovensku, které výjimku nemá, by to bylo možné.

Verheugen zpochybnil smysluplnost záruk proti sudetským nárokům

Žádný expert na mezinárodní právo nesdílí názor českého prezidenta Václava Klause, že by lisabonská smlouva o reformě Evropské unie mohla sudetským Němcům umožnit po ČR žádat vrácení vyvlastněného majetku. V rozhovoru pro rozhlasovou stanici Deutschlandfunk to uvedl místopředseda Evropské komise Günter Verheugen. "Mezi těmi, kdo se v těchto věcech vyznají, a také mezi experty na mezinárodní právo není nikdo, kdo by sdílel názor, že lisabonská smlouva v sobě skrývá nebezpečí použití Benešových dekretů k prosazení majetkových nároků vůči České republice," prohlásil Verheugen, který je zároveň eurokomisařem pro podnikání a průmysl. EU si však podle Verheugena s Klausovými požadavky poradí.

Český prezident Václav Klaus podle Verheugena sáhl po tématu, "u něhož si může být jistý, že má zcela širokou podporu českého obyvatelstva", neboť v Česku podle něj stále existuje strach z toho, že "by jednoho dne mohly přijít německé požadavky a miliony lidí by musely opustit své domy". Spoluvinu za zvedání sudetoněmecké karty bavorské však zároveň připsal vládní Křesťanskosociální unii (CSU), která dlouhodobě hájí zájmy milionů Němců vysídlených z poválečného Československa. Verheugen připomněl, že poslanci CSU kvůli Benešovým dekretům odmítali vstup Česka do EU a CSU oficiálně prohlašovala, že téma dekretů nastolí na evropské úrovni. "Kdyby to vše nebylo, spadlo by téma tam, kam patří: do odpadkového koše světových dějin," poznamenal místopředseda Evropské komise.

Restrukturalizační plán podle Lašáka přivede ČSA už příští rok do zisku

Pokud bude přijat restrukturalizační plán současného vedení ztrátových Českých aerolinií (ČSA), může firma již v příštím roce vykázat zisk. V České televizi to řekl prezident ČSA Radomír Lašák. Součástí plánu je mimo jiné snížení počtu zaměstnanců ze zhruba 4600 osob na 3600 a počtu letadel na 45 na konci roku 2010. Plán má projednat dozorčí rada ČSA v pondělí. Podle návrhu Lašákova vedení by se měl také snížit počet členů představenstva z devíti na pět a počet členů dozorčí rady z dvanácti na devět, případně až na šest. Lašák uvedl, že trend v leteckém průmyslu se již začíná obracet k lepšímu. V letošním třetím čtvrtletí se údajně zvýšil počet cestujících ČSA meziročně o 1,6 procenta. Na druhou stranu se podle něho stále nezvyšují průměrné ceny letenek.

Podle zdrojů České televize má být ale na pondělním zasedání dozorčí rady prezident ČSA Lašák odvolán, má být snížen počet členů dozorčí rady a představenstva a nový šéf dozorčí rady Václav Novák se údajně chystá sám rezignovat na svou funkci.

Připojení prvního bloku Temelína bylo odloženo

V jaderné elektrárně Temelín v neděli odložili plánované připojení prvního bloku do energetické sítě. Technici musí ještě pokračovat s vyvažováním turbíny, u jejíchž dvou nízkotlakých rotorů byla během odstávky vyměněna část lopatek. Kdy začne první blok opětovně dodávat do sítě elektřinu, se rozhodne v pondělí, řekl mluvčí Skupiny ČEZ Marek Sviták. Stejná úprava na turbíně byla letos úspěšně provedena na druhém jaderném bloku, který od července jede na stoprocentní výkon. "O víkendu byly provedeny dvě vyvažovací jízdy turbostrojí, nejsme zatím spokojeni s vyvážením turbogenerátoru, proto budou práce pokračovat," vysvětlil Sviták. První blok byl podle plánu odstaven z provozu 31. července, především kvůli výměně části jaderného paliva. Energetici vyměnili 31 ze 163 palivových souborů. Podle harmonogramu se uskutečnilo přes 7000 činností, včetně pravidelných revizí a kontrol.

Kocáb vládě předloží věcný záměr zákona o ochránci práv dětí

Ministr pro lidská práva Michael Kocáb na pondělním zasedání vlády předloží kolegům věcný záměr zákona o ochránci dětských práv. Jeho cílem je zřídit úřad dětského ombudsmana, jenž by měl hájit práva dětí, šetřit stížnosti na porušení jejich práv a ovlivňovat tvorbu zákonů, tak aby braly větší ohled na práva dětí. Dohlížet by měl také na dodržování mezinárodní Úmluvy o právech dítěte. Ochránce má zároveň působit jako "tlumočník" mezi dětmi a politiky. Prošetřovat jednotlivé stížnosti na porušování práv dětí by měl způsobem šetrným k dětem. Úřad by byl nezávislou institucí, ombudsman má být jmenován parlamentem. Parlamentu by měl být také odpovědný (formou předkládání výročních zpráv o činnosti). Rada vlády pro lidská práva, nevládní organizace zabývající se dětskými právy a také Výbor Organizace spojených národů (OSN) pro práva dítěte dlouhodobě poukazují na fakt, že v České republice chybí orgán, který by hájil a prosazoval práva dětí, píše se v předkládací zprávě.

Dohledem a kontrolou dodržování Úmluvy o právech dítěte je v ČR pověřen Výbor pro práva dítěte Rady vlády pro lidská práva. Výbor pro práva dítěte OSN ale podle zprávy činnost českého výboru kritizuje a považuje jeho pravomoci za naprosto nedostatečné. Kritizuje i to, že problematika dětí je v systému české státní správy velmi roztříštěna, uvádí zpráva.

La Strada: Česko je pro obchod s lidmi zdrojovou i cílovou zemí

Stále více žen, mužů i dětí je podle společnosti La Strada v důsledku současné krize ohroženo rizikem obchodování s lidmi. "Pro obchod s lidmi zůstává ČR zemí zdrojovou, tranzitní i cílovou," řekla ČTK mluvčí La Strady Jana Seidlová. Právě na neděli 18. října den připadl Den proti obchodování s lidmi, který na podporu boje s dávným fenoménem od roku 2007 vyhlašuje Evropská unie. Podle La Strady jsou obchodem s lidmi v Česku ohroženy zejména ženy vykořisťované jako prostitutky; obchoduje se však také s lidmi pracujícími v lesnictví, stavebnictví, zemědělství a dalších oborech. Podle odborníků je obtížné vůbec odhadnout, kolika lidí se tento problém týká. Předpokládají, že v ČR pracuje asi 10.000 prostitutek a prostitutů; podle některých nevládních organizací jich však může být až trojnásobek tohoto počtu.

Obchodováním s lidmi se obvykle zabývají organizované mezinárodní řetězce pachatelů. Pod různými záminkami oběti nejprve vylákají z vlasti do jiné země, zařídí formality nutné k jejich odcestování a potom je vykořisťují. Z obchodu mívají vysoké zisky. Oběti bývají v cizím prostředí naprosto vykořeněné a zcela bezbranné. V případě, že jsou oběti novodobého otroctví osvobozeny, mají právo na finanční odškodnění za přestáté újmy. "V realitě však málokdy k samotnému odškodnění dojde," uvedla Seidlová. La Strada je proto jednou z devíti organizací účastnících se mezinárodního projektu, který má těmto lidem otevřít cestu k odškodnění. Získané peníze jim podle La Strady mohou pomoci od návratu do nesvobody. "Zajištění práv obchodovaným osobám stále zůstává výzvou," dodala Seidlová.

Praha chce příští rok odhalit pamětní desku obětem heydrichiády

Praha plánuje příští rok odhalit pamětní desku se seznamem 294 obětí heydrichiády. O zřízení rozhodla na posledním jednání rada města. Pamětní deska by měla být součástí v areálu pravoslavného chrámu sv. Cyrila a Metoděje, v kterém se ukrývali českoslovenští parašutisté po atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. V areálu se nachází také Národní památník hrdinů heydrichiády. Praha nejprve vypíše uměleckou soutěž na výtvarný návrh pamětní desky. Vítěz soutěže by podle rozhodnutí rady mohl být znám do konce tohoto roku. Památník chce Praha odhalit ve dnech 68. výročí heydrichiády. Na veškeré výdaje spojené se soutěží i výrobou desky uvolní 450.000 korun.

Po atentátu na Heydricha bylo vyhlášeno stanné právo, začaly masové popravy a nacistický teror vyvrcholil vyhlazením Lidic a Ležáků. Parašutisté z výsadku Anthropoid mají od letošního května svůj pomník v takzvané kobyliské zatáčce, kde se atentát uskutečnil. Podle důvodové zprávy ke zřízení pamětní desky ale dosud (s výjimkou Ležáků a Lidic) neexistuje pomník, který by připomínal památku těch, kteří byli během heydrichiády vyvražděni. Mezi nimi byli především příbuzní parašutistů a lidé, kteří je ukrývali a pomáhali jim. Podle důvodové zprávy bylo po atentátu zatčeno 294 lidí, kteří byli odvezeni do koncentračního tábora Mauthausen a tam byli povražděni. "Zásluhou historiků odboje je dnes k dispozici úplný seznam obětí mauthausenských exekucí. Vyplývá z něho, že plná polovina popravených (146 osob) byla z Prahy," uvádí se v dokumentu. Jejich jména, data a místa narození by měla být právě součástí pomníku.

UNESCO se obává tunelu Blanka, do Prahy přijede mise

Výbor pro světové dědictví UNESCO má podle serveru Aktuálně.cz obavu z toho, aby budovaný tunelový komplex v centru Prahy nenávratně nepoškodil historické jádro hlavního města. Počátkem příštího roku se proto chystá mise UNESCO do Prahy, aby stavbu prověřila. "Přijedou v únoru nebo v březnu," cituje server ředitele odboru památkové péče pražského magistrátu Jana Kněžínka. Kněžínek je přesvědčen o tom, že zahraniční mise žádnou hrozbu pro pražskou rezervaci UNESCO nepotvrdí. Tunelový komplex Blanka bude součástí severozápadní části městského okruhu. Dlouhý bude více než 6300 metrů.

UNESCO podle Aktuálně.cz vyjádřilo strach o historické jádro Prahy už koncem června na zasedání ve španělské Seville. Žádná česká odpovědná instituce však prý o přesných závěrech jednání veřejně neinformovala. Ministerstvo kultury v krátké zprávě pouze uvedlo, že výbor pro světové dědictví požádal o zajištění kontrolní mise, která by ověřila, že tunel Blanka výjimečnou světovou hodnotu pražské rezervace neohrozí, napsal server. Podle Aktuálně.cz byl však světový výbor v přesném zápisu z červnového jednání mnohem tvrdší. UNESCO prý vyjádřilo své "hluboké obavy z možných dopadů tunelu Blanka" a zároveň si stěžovalo "na nedostatek informací a na zjevný nedostatek hodnocení dopadu tohoto projektu". Na nebezpečí, že by tunelový komplex Blanka mohl v úseku u Pražského hradu poškodit tamní část památkové rezervace, upozornil petiční výbor Chceme pravdu o tunelu, napsal server.

Sprinter Špička a Hačecký s Dostálem získali na ME dráhařů zlato

Čeští jezdci vybojovali na mistrovství Evropy v dráhové cyklistice v Gentu dvě zlaté medaile. Ve sprinterském omniu kategorie elite dominoval Denis Špička, bodovací závod dvojic jezdců do 23 let vyhráli Jan Dostál s Vojtěchem Hačeckým.

Mičánek s Jermanem si v Epilogu vyjeli mistrovský titul

Až závěrečný tříhodinový Epilog na Masarykově okruhu rozhodl o mistrovském titulu Jiřího Mičánka a Martina Jermana v divizi 4 ve třídě do 3500 ccm. Oba společně s Jiřím Janákem s porsche 997 vyhráli závěrečný závod před Robertem Šenkýřem a Petrem Vencálkem, kteří na vítěze ztratili jeden okruh. V absolutní klasifikaci vyhráli Rakušan Alexander Talkanitsa a jeho stejnojmenný syn na voze Corvette CSR.

Titul absolutního mistra České republiky získal v předstihu Antonín Charouz, který už k závěrečnému závodu nenastoupil. Nedělní páté místo v absolutní klasifikaci ale dopomohlo Jiřímu Mičánkovi ke konečnému třetímu místu. Ve třídě do 2000 ccm potvrdili obhajobu titulu Vladimír Hladík se Zdeňkem Dudou na voze Renault Clio. Závěrečný díl šampionátu byl součástí šestihodinovky, kterou vyhráli, stejně jako tříhodinový závod, otec a syn Talkanitsové.

Štybar byl v závodu SP v Plzni třetí

Český cyklokrosař Zdeněk Štybar obsadil třetí místo v závodu Světového poháru v Plzni. Pro suverénní vítězství si dojel belgický mistr světa Niels Albert před svým krajanem Svenem Nijsem, jenž Štybara předstihl těsně před cílem.

Cyklista Hochmann skončil na ME čtvrtý v omniu

Jen těsně unikla českému reprezentantu Jiřímu Hochmannovi medaile na evropském šampionátu v dráhové cyklistice ve stíhačském omniu, v němž skončil na čtvrtém místě. Ze zlaté medaile se v belgickém Gentu radoval polský jezdec Rafal Ratajczyk.

Abraham dojel v Austrálii šestý

Španěl Julian Simon na aprilii vyhrál Velkou cenu Austrálie a stal se mistrem světa v závodech silničních motocyklů ve třídě do 125 ccm. Na okruhu na Phillip Islandu v dvěstěpadesátkách dojel Karel Abraham šestý, což je jeho nejlepší výsledek v této sezoně. Závod dvěstěpadesátek vyhrál úřadující mistr světa Ital Marco Simoncelli na gileře. Abraham šestým místem vylepšil o dvě příčky svůj letošní nejlepší výsledek z Barcelony, Lukáš Pešek dojel dvanáctý.

Klusák Mage du Bourg vyhrál ve Velké Chuchli i podruhé

Devítiletý klusák Mage Du Bourg ani při svém druhém startu na českém území nenašel přemožitele. Pod vedením jezdce Filipa Lajnera porazil v sobotu ve Velké Chuchli výkvět starších českých koní v dalším dílu Zlatého okruhu, Ceně US Wowie o 70.000 korun.

Favoritku Trinity porazil ve Velké Chuchli City Hall

Hlavní dostih nedělního mítinku v pražské Velké Chuchli vyhrál suverénně nejstarší kůň ve startovním poli. Devítiletý City Hall triumfoval ve Velké ceně BBAG na 1810 metrů o 200.000 korun s náskokem tří délek před favorizovanou Trinity.

Kalamita zrušila v Libereckém kraji většinu fotbalových zápasů

Sněhová kalamita zlikvidovala téměř celé víkendové kolo fotbalových zápasů na Jablonecku. Další desítky utkání se v Libereckém kraji nehrály na sousedním Semilsku a Liberecku. Na Semilsku zrušil okresní fotbalový svaz všechny své soutěže. Nejméně postiženým okresem Libereckého kraje bylo Českolipsko. Podobnou sněhovou spoušť v polovině října fotbaloví funkcionáři nepamatují, některá hřiště se v sobotu ocitla pod půlmetrovou vrstvou sněhu. ČTK to řekl místopředseda Okresního fotbalového svazu v Jablonci nad Nisou František Klíma, který se obává, aby se hřiště dala do pořádku do příštího víkendu. Pokud na nich vůbec roztaje sníh, budou prý velmi rozmáčená. Podle funkcionáře okresního fotbalového svazu na Semilsku Petra Junka se všechny zápasy víkendového kola okresních soutěží dospělých odložily na státní svátek 28. října. "Asi čtyři pětiny oddílů se na nás obrátily, že mají hřiště pod sněhem nebo pod vodou," řekl Junek.

Počasí v České republice

V noci bude oblačno až zataženo, ojediněle slabý déšť, ve vyšších polohách srážky sněhové. Místy mlhy. Teploty +3 až -1 stupeň Celsia, při zmenšené oblačnosti kolem mínus tří.

V pondělí čekáme převážně oblačno, ojediněle může slabě pršet, ve vyšších polohách i sněžit. K večeru bude oblačnosti ubývat. Teploty 3 až 7 stupňů Celsia, na horách kolem mínus jednoho.

18-10-2009