Denní souhrn zpráv Zprávy

17-10-2009

Klaus připustil, že Lisabon asi nakonec vstoupí v platnost

Prezident Václav Klaus připustil, že lisabonská smlouva navzdory jeho výhradám k tomuto dokumentu zřejmě nakonec vstoupí v platnost. V rozhovoru pro Lidové noviny (LN) zopakoval, že ji nepovažuje za dobrou věc pro Evropu ani pro Českou republiku. "Vlak s ní se však už rozjel tak rychle a je tak daleko, že ho asi nebude možné zastavit ani vrátit, jakkoliv bychom si to mnozí přáli," prohlásil. Prezident deníku rovněž řekl, že se svým rozhodnutím nemůže a nebude čekat na britské volby. Ty se mají konat příští rok na jaře. Média v minulých týdnech uvedla, že šéf britských konzervativců David Cameron poslal již dříve Klausovi dopis, v němž ho ujišťuje, že když pozdrží svůj podpis lisabonské smlouvy, konzervativci po svém očekávaném vítězství v britských volbách vypíšou o smlouvě referendum a budou usilovat o její odmítnutí. Míní také, že ani případný vstup lisabonské smlouvy v platnost "nebude koncem dějin" a že "spor o svobodu a demokracii v Evropě jistě bude pokračovat".

V LN Klaus potvrdil, že nebude požadovat, aby záruku České republice ratifikovaly všechny členské země EU. Stačila by mu takzvaná irská cesta. Nikdy prý neřekl, že je nezbytné, aby jím požadovaný doplněk musely spolu s celou lisabonskou smlouvou znovu ratifikovat členské státy EU. "Podobně jsem nikdy neřekl, že by mně nestačily podobné garance, jako dala Evropská rada Irům - s příslibem, kterému bych věřil, že by tento 'dovětek' byl připojen k první další smlouvě, která bude muset být ratifikována ve všech 27 zemích EU. Tou pravděpodobně bude přístupová smlouva s Chorvatskem," uvedl.

Podle Špidly se ČR kvůli lisabonské smlouvě ocitá v izolaci

Zdržování ratifikace lisabonské smlouvy Českou republiku vhání do izolace v Evropské unii a oslabuje její bilaterální vztahy s evropskými zeměmi. V rozhovoru pro ČTK to uvedl eurokomisař a bývalý premiér Vladimír Špidla. Uvedl, že současná situace oslabuje nejen vztahy Česka k unii jako celku, ale i vztahy k jednotlivým členským státům. "Takže když pak potřebujete v něčem vyjednávat, něčeho dosáhnout, tak nemáte spojence," konstatoval. To je podle něj nyní vážnější problém než otázka, zda Česko "za trest" přijde o "svého" eurokomisaře. Špidla tvrdí, že v evropských institucích tuto otázku výslovně nikdo neklade a podtrhl, že každý politický vývoj a každý politický čin má svou dynamiku. "Jestliže 26 zemí ratifikovalo, tak teď nás ta dynamika spojená s námi izoluje. A musím říct, že nás to izoluje docela výrazně," řekl.

Špidla vyjádřil i přesvědčení, že nemůže vyvstat debata o možném prolomení takzvaných Benešových dekretů. Vyloučil, že by bylo právně možné vracet majetek zabavený po 2. světové válce československým Němcům, jak se v souvislosti s lisabonskou smlouvou a evropskou chartou lidských práv obává česká hlava státu. Údajně nezná jméno jediného právníka, který by na základě právní analýzy Klausovy argumenty podpořil.

Příznivci Miloše Zemana založili novou stranu

Sdružení Přátelé Miloše Zemana založilo novou Stranu práv občanů, v jejímž čele zřejmě stane sám expremiér a někdejší šéf ČSSD. Na sjezdu sdružení to řekl člen přípravného výboru nové strany a exministr školství Eduard Zeman. Sám Miloš Zeman takovou možnost připustil, bude podle něho záležet na vůli členů strany. Do svého čela už ho zvolil přípravný výbor. Do sněmovny expremiér kandidovat nechce, hodlá se nicméně podílet na předvolební kampani. "Podle toho, jak dnes vypadá nálada, je celkem nepochybné, že bude předsedou," uvedl Eduard Zeman. Sám Miloš Zeman prohlásil, že jeho tři podmínky pro návrat do politiky už byly naplněny. Přednesl je v září a šlo o zavedení přímé volby prezidenta, prohloubení hospodářské krize a uzavření velké koalice mezi ODS a ČSSD. "Ve vládě Jana Fischera jsou ministři nominovaní ODS a ministři nominovaní ČSSD, což je klasická velká koalice," prohlásil Zeman. Dále prohlásil, že sněmovna už v prvním čtení schválila zákon o přímé volbě prezidenta a že se prohlubuje hospodářská krize. Posledním důvodem, proč se rozhodl vrátit do politiky, podle něj byla vůle členů sdružení založit novou stranu.

Přípravný výbor Strany práv občanů tvoří pět bývalých ministrů Zemanovy vlády - průmyslu Miroslav Grégr, zemědělství Jan Fencl, školství Eduard Zeman, životního prostředí Milan Kužvart a dopravy Jaromír Schling. Předsedou výboru byl na jeho prvním zasedání zvolen Miloš Zeman, mluvčím Eduard Zeman. Ten ale také zdůraznil, že samo sdružení se ve stranu nemění a bude dál pokračovat ve své činnosti.

Pospíšil potvrdil, že se v Plzni našla falešná dizertační práce

Pověřený šéf právnické fakulty v Plzni Jiří Pospíšil ČTK potvrdil, že se ve fakultní knihovně objevila dizertační práce Jana Kavky, která byla ve skutečnosti svázána před několika dny. Práce přitom zmizela z knihovny v polovině září. Pospíšil proto vyzval Kavku, který v Plzni učí občanské právo, aby odešel ze školy. Informaci o tom, že Kavkovu práci teprve nedávno svázalo pražské knihařství Rak, přinesl deník Mladá fronta Dnes (MfD). Pospíšil zváží, zda příští týden podá v záležitosti Kavkovy dizertace trestní oznámení. Podle jeho informací už jedno trestní podání vznesli u protikorupční policie zástupci knihařství. "Pokud své jméno neočistí, tak by těžko mohl takový člověk přednášet na právnické fakultě," dodal šéf plzeňských práv. Podle MfD patřil Kavka k takzvaným "rychlostudentům", kteří zvládli tříletý doktorský program za osm měsíců. List označil za neobvyklé to, že zakázku na svázání práce nepodal Kavka, ale soukromá poradenská společnost Egidas. "Podobně podivných prací si u nás loni nechala tato firma svázat několik," řekl listu šéf knihařství Rak.

Janota chce odvolat šéfku dohledu nad loteriemi

Ministr financí Eduard Janota se rozhodl odvolat ředitelku odboru dohledu nad loteriemi Milušku Vrlovou. Uvedl to server Aktuálně.cz, podle kterého úřad zatím odmítá sdělit důvody odchodu. Mluvčí ministerstva financí Ondřej Jakob podle serveru řekl, že Janotův krok nesouvisí s případem kolem Sazky a Bezpečnostní informační služby (BIS), o kterém začal tento týden psát právě server Aktuálně.cz. Jakob pouze potvrdil, že ministr se rozhodl Vrlovou odvolat. Učiní tak prý v nejbližších dnech a důvody ministerstvo zveřejní až později.

Server již dříve napsal, že BIS prověřovala Sazku, a to na žádost tehdejšího premiéra Mirka Topolánka (ODS) a ministra školství Ondřeje Lišky (SZ). Ti údajně několik měsíců dostávali zprávy BIS a proti vedení Sazky připravovali razantní akci. Na základě zpráv kontrarozvědky prý totiž dospěli k závěru, že některé aktivity Sazky ohrožují vnitřní bezpečnost státu. Oba politici se údajně také snažili zjistit, proč chybějí peníze v českém sportu a nakolik za to může management Sazky. Server rovněž již dříve napsal, že Sazka měla vliv na důležité funkce související s loteriemi. Ředitel Sazky Hušák i bývalí úředníci ministerstva financí ale tvrzení Aktuálně.cz popřeli.

Kvůli počasí zemřeli v Praze pravděpodobně dva lidé

Kvůli špatnému počasí a výraznému poklesu teplot zemřeli v Praze pravděpodobně již dva lidé. V pátek v časných ranních hodinách zřejmě umrzl zhruba čtyřicetiletý muž na sídlišti Lehovec v Praze 14, v sobotu brzy ráno se stal pravděpodobně obětí podchlazení pětapadesátiletý muž v Hlubočepích. "Jednou z pravděpodobných příčin úmrtí obou mužů bylo podchlazení," řekla ČTK mluvčí pražské záchranné služby Jiřina Ernestová.

Náhlý příchod zimy zřejmě nepřímo napomohl i k úmrtí jedenačtyřicetiletého bezdomovce ve čtvrtek ráno pod Barrandovským mostem. Muž zemřel pravděpodobně na nadměrné pití alkoholu. K selhání orgánů však kromě vína přispělo podle městských strážníků i chladné počasí.

V Praze začínají oslavy 200 let od narození Fryderyka Chopina

Celoroční oslavy 200 let od narození Fryderyka Chopina, které připadají na příští rok, v sobotu v Praze zahájí slavnostní koncert v katedrále sv. Víta. Návštěvníci katedrály, kam bude vstup volný, uslyší Mozartovo Requiem, které na Chopinovo přání zaznělo na jeho pohřbu před 160 lety. V katedrále na Pražském hradě skladbu v den skladatelova úmrtí provede Chopin Symphony Orchestra and Choir řízený polským dirigentem Lukaszem Borowiczem. Vystoupí sólisté pražských symfonických těles a pěvci Barbora Perná, Markéta Cukrová, Martin Šrejma a Zdeněk Plech. Zároveň bude v katedrále vystavena posmrtná maska Fryderyka Chopina, kterou muzeum tohoto hudebního skladatele v Polsku vůbec poprvé zapůjčilo k vystavení v zahraničí. V týdnu od 19. do 23. října bude maska vystavena v prostorách Polského institutu v Praze 1.

V příštím roce se na počest Chopina v České republice uskuteční řada akcí. Dílo skladatele ovlivněného romantismem několikrát uvede Česká filharmonie, 51. Chopinův festival v srpnu 2010 byl zařazen mezi priority ministerstva kultury, Chopinův rok se promítne do programu Janáčkova máje v Ostravě a jeho díla dále uvedou například Český filharmonický sbor Brno, Plzeňská filharmonie nebo Symfonický orchestr Českého rozhlasu.

Hrob dcery Bedřicha Smetany v Týně navrhli odborníci mezi památky

Náhrobek dcery hudebního skladatele Bedřicha Smetany, který stojí na hřbitově v Týně nad Bečvou na Přerovsku, se možná dočká památkové ochrany. Náhrobek navrhli společně se sousedním kostelem Panny Marie olomoučtí památkáři k zapsání na seznam nemovitých kulturních památek. ČTK to řekl spolupracovník olomouckého pracoviště Národního památkového ústavu Tomáš Tichák. Bedřich Smetana pobýval v Týně nad Bečvou v letech 1852 a 1854 u své sestry. Nedaleký hrad Helfštýn mu tehdy poskytl inspiraci k opeře Čertova stěna. "Během druhé skladatelovy návštěvy v Týně zemřela na tuberkulózu jeho dvouletá dcera Gabriela. Součástí jejího náhrobku je socha poloklečící dívky s kyticí květů," uvedl Tichák. Hřbitov, na kterém náhrobek stojí, byl založen v roce 1707. Sousední kostel Panny Marie navržený rovněž k zápisu na seznam nemovitých kulturních památek vznikl v roce 1898 rozšířením kaple z roku 1733.

Kuchaři a cukráři oslavili svůj svátek

Kuchaři a cukráři v sobotu oslavili svůj svátek. Mistři oboru z celé republiky připravili v centru Prahy pokrmy a pochutiny pro všechny "labužníky, mlsné jazýčky a hladové pocestné". Třetí ročník oslav Mezinárodního dne kuchařů pořádala Asociace kuchařů a cukrářů ČR na Staroměstském náměstí. Letošní téma oslav byla tradiční česká kuchyně v 21. století. Mezi kuchaře zavítala také manželka prezidenta Livia Klausová, která nad akcí převzala záštitu. Přítomným kuchařům popřála k svátku a prohlédla si všechny stánky s pochutinami. Na kuchařské profesi je nejkrásnější, že kuchař dokáže udělat lidi šťastné. Smysl oslav je dát ochutnat lidem špičková jídla, která se vaří v drahých restauracích, a také shromáždit peníze na charitu, řekl ČTK prezident Asociace kuchařů a cukrářů Miroslav Kubec. Výtěžek z oslav půjde Nadaci manželů Livie a Václava Klausových a přispěje k financování projektu Startovné do života určeného pro děti z dětských domovů.

Brněnská zoo má potíže s hledáním nového samce žirafy síťované

Brněnská zoo má potíže se sháněním nového samce žirafy síťované. Samec Jamie uhynul nedávno na zánět způsobený močovými kameny. Při hledání náhrady za něj se nyní ukázalo, že žirafy síťované v evropských zoo mají většinou blízké příbuzenské vazby, a pro brněnský chov jsou tedy z genetického hlediska nevhodné. ČTK to řekl zoolog brněnské zoo Jiří Vítek. V Česku chová žirafy síťované jen brněnská a královédvorská zoo. Chov v moravské metropoli tvořil Jamie s partnerkami Janette a Janin, které přivedly na svět už několik potomků. Nyní by k nim zoo ráda získala nejen samce, ale ještě i jednu samici. Jak se ale ukazuje, bude to velmi obtížné. Podle Vítka musí nyní brněnská zahrada doufat v to, že jí s nalezením vhodných žiraf síťovaných pomůže koordinátor pro jejich chov z Evropské asociace zoologických zahrad a akvárií.

Pískem se projížděli nadšenci na historických kolech

Muži v podkolenkách a pumpkách, v kostkovaných sakách a čepicích, a dámy v dlouhých sukních, se v sobotu na starých bicyklech projížděli Pískem a okolím. Desítky nadšenců tak navzdory chladnému počasí oslavily 122. výročí založení místního klubu velocipedistů. Kolem krku jim vlály nezbytné šály, mnozí kvitovali teplé prádlo a rukavice, někdo se navlekl do prvorepublikového kabátu. I když některé části země zužuje sněhová kalamita, v jihočeském Písku jen drobně pršelo a silnice byly holé. Středem zájmu se stal kostitřas. Velocipedisté, jejichž věkový průměr se pohyboval kolem 60 let, se pak po sadech proháněli s obručemi, porota hodnotila jejich oblečení i nejlepší zvonění zvonku. Před polednem se členové klubu vydali na okružní, asi třicetikilometrovou jízdu přes tři náměstí k Putimské bráně na Kamenný most. Dále pak na Semice, Protivín až k osadě Flekačky, když cestou ještě zápolili v krasojízdě a v co nejpomalejší jízdě.

Krasobruslař Verner skončil na GP v Paříži druhý

Krasobruslař Tomáš Verner obsadil při svém prvním startu v olympijské sezoně druhé místo v závodu Grand Prix v Paříži. Trofej Erika Bomparda vyhrál Japonec Nobunari Oda, který českého vítěze krátkého programu předčil ve volné jízdě. Verner byl se svým výsledkem spokojený, i když v rozhovoru pro ČTK řekl, že bodově to ještě nebylo ono. Druhým místem z Paříže Verner opět potvrdil, že ve Vancouveru bude patřit k českým medailovým nadějím. Za týden čeká Vernera závod ve Štýrském Hradci, kde si vyzkouší nové programy ještě jednou a trochu změní kostým.

Tenistka Kvitová postoupila do finále turnaje v Linci

Tenistka Petra Kvitová postoupila v Linci podruhé v kariéře do finále turnaje WTA. Devatenáctiletá česká hráčka v semifinále porazila 6:3, 6:2 druhou nasazenou Agnieszku Radwaňskou z Polska, jež ve čtvrtfinále vyřadila Lucii Šafářovou. O titul si Kvitová zahraje s Belgičankou Yaninou Wickmayerovou.

Žokej Minařík útočí na čelo německého šampionátu

Český žokej Filip Minařík si v Lipsku připsal 71. vítězství v letošní sezoně a v německém šampionátu profesionálních jezdců mu patří druhé místo. Obhájce druhé příčky z minulé sezony ztrácí tři triumfy na Panamce Eduarda Pedrozu, který jej porazil v loňském šampionátu. Letos však Pedroza po zářijovém zranění zatím hledá letní formu a Minaříkovi se otvírá šance, kterou může podpořit už v neděli v Mnichově. V roce 2005 se Minařík stal německým šampionem.

Abraham byl v kvalifikaci GP Austrálie jedenáctý, Pešek čtrnáctý

Karel Abraham odstartuje v nedělní Velké ceně Austrálie silničních motocyklů v závodu kubatury do 250 ccm z třetí řady. V sobotní kvalifikaci obsadil jedenácté místo a o tři pozice předčil krajana Lukáše Peška. Další český jezdec Jakub Kornfeil skončil ve třídě do 125 ccm sedmadvacátý.

Na vrcholu Černé hory se rozjel první lyžařský vlek

Na Černé hoře na Trutnovsku se v sobotu dopoledne rozjel první lyžařský vlek. Na přibližně 300 metrů dlouhé sjezdovce u vleku Sport 1 leží zhruba 30 až 40 centimetrů upraveného sněhu. Vlek mohou lyžaři využívat do neděle, o jeho dalším provozu rozhodnou vlekaři podle počasí. ČTK to řekl Petr Hynek z černohorského lyžařského areálu. Podle něj se nikdy na Černé hoře dříve nelyžovalo, například loni byl vlek poprvé v provozu 22. listopadu. Vlekaři mohli první vlek spustit kvůli mimořádně vydatnému sněžení několika minulých dní, kdy na hřebenech Krkonoš napadlo zhruba 85 centimetrů sněhu.

Další lyžařské areály ve východních Krkonoších se do úpravy sjezdovek zatím nepustily, v letním provozu zůstávají sedačkové lanovky na Medvědín ve Špindlerově Mlýně a na Hnědý vrch v Peci pod Sněžkou. Podle informací horské služby v noci na sobotu v horských partiích Krkonoš připadlo až pět centimetrů sněhu, například ve Špindlerově Mlýně leží 35 centimetrů sněhu a teplota se ráno pohybovala kolem bodu mrazu. Na hřebenech hor mrzlo a viditelnost byla kvůli mlze snížena na zhruba 70 metrů. Záchranáři případné zájemce o hřebenové túry upozorňují na závěje na některých horských cestách.

Pršet či sněžit bude do neděle, v pondělí srážky ustanou

Déšť a sněžení budou na území České republiky pokračovat až do konce víkendu. Sněhové srážky lze očekávat v polohách zhruba od výšky 500 metrů. Vyplývá to z týdenní předpovědi zveřejněné na internetových stránkách Českého hydrometeorologického ústavu. V pondělí by podle meteorologů mělo přestat pršet i sněžit.

Konec týdne bude provázet příliv studeného a vlhkého vzduchu. Nejvyšší teploty se budou pohybovat od dvou do sedmi stupňů. V noci na neděli pak teplota klesne na jeden až minus tři stupně. V příštím týdnu by měly nejvyšší denní teploty postupně růst, ve čtvrtek už mají překročit deset stupňů. Noci ale budou i po víkendu chladnější, od neděle do středy se budou průměrné nejnižší noční teploty pohybovat pod bodem mrazu.

Počasí v České republice

Je zataženo až oblačno, na většině území občas slabý déšť, od vyšších poloh smíšené srážky nebo sněžení. Teploty na 2 až 6 stupňů Celsia, na horách pod nulou.

17-10-2009