Denní souhrn zpráv Zprávy

22-09-2009

Kohout jednal s Clintonovou, mluvili i o českém vědci ve vesmíru

Český ministr zahraničí Jan Kohout se v newyorském hotelu Waldorf-Astoria sešel s americkou ministryní zahraničí Hillary Clintonovou. Obě země nyní řeší, jakým směrem se bude ubírat jejich spolupráce poté, co USA minulý týden odstoupily od záměru vybudovat v rámci protiraketové obrany radar v Česku. Kohout tak s Clintonovou mluvil i o možné cestě českého vědce do vesmíru po roce 2015. Spolupráce obou zemí by se totiž podle Kohouta neměla omezit jen na vojenské projekty, ale měla by mít i "výraznou" civilní složku. Velký prostor ve vzájemné spolupráci je prý například pro ekonomické projekty.

Vyjádření Clintonové z minulých dní, že ČR i Polsko jsou hlavními kandidáty na umístění nových mobilních antiraket, které USA zamýšlejí v Evropě rozmístit místo původně plánované části protiraketového štítu, je podle Kohouta nutné chápat jako vyjádření vůle dále spolupracovat, jako ujištění, že Česko ani Polsko nejsou opuštěny, a tedy jako politické gesto.

ODS navrhne stranám dohodu o neměnnosti Janotova úsporného balíčku

Předseda ODS Mirek Topolánek navrhne na středečním jednání předsedů parlamentních stran písemnou dohodu o tom, že ve sněmovně Janotův úsporný balíček nebudou měnit. Po zasedání grémia ODS to uvedl předseda nejsilnější poslanecké frakce Petr Tluchoř. Zopakoval, že balíček sice není podle ODS dostatečný, strana je nicméně ochotna ho beze změn schválit.

Pozměňovací návrhy připravuje na čtvrteční schůzi sněmovny sociální demokracie. Nelíbí se jí zvýšení nižší sazby DPH, spotřební daně u pohonných hmot a škrty směřující k rodinám s dětmi. Tyto věci chce kompenzovat zvýšením daní právnických osob o dvě procenta a zavedením daňové progrese u příjmů fyzických osob.

Také lidovci chtějí dál jednat. Opatření podle nich nesmějí poškodit rodiny s dětmi, místo takových kroků KDU-ČSL opět navrhuje vyšší zdanění hazardních her, řekl předseda strany Cyril Svoboda. Dodal, že jeho strana je pro balíček připravena hlasovat beze změn. Pokud ale strany přijdou se svými pozměňovacími návrhy, lidovci se k nim přidají. Pro KDU-ČSL nepřijatelné snížení mateřské a rodičovského příspěvku.

Strana TOP 09 někdejšího ministra financí Miroslava Kalouska považuje návrh vlády na snížení rekordního deficitu za rozumný. Je podle ní jedinou možností, jak proplout krizí, proto ho podpoří. "Nepředložíme ani nepodpoříme žádný pozměňovací návrh," řekl Kalousek na tiskové konferenci. Návrhy úřednické vlády jsou podle něj důležité kvůli uklidnění investorů. Mimo balíček předloží TOP 09 poslanecký návrh na snížení stálých i jednorázových příspěvků politickým stranám o 50 procent na příští dva roky. Podle Kalouska by to ušetřilo za tři roky zhruba miliardu korun.

Strana zelených, která ve sněmovně disponuje čtyřmi hlasy, je připravena podpořit vládní úsporná opatření. Chce ale podle předsedy Onřeje Lišky dále jednat s poslanci i s vládou o některých změnách. Navrhne, aby vedle benzinu byla zavedena vyšší spotřební daň z dalších fosilních paliv, jako je uhlí. Kabinet podle něj chce zvednout daň z čistě fiskálních důvodů, zcela mu přitom uniká provázanost těchto kroků na modernizaci českého průmyslu a podporu šetrných technologií. Na straně výdajů rozpočtu zelení navrhují snížit rozpočet fondu dopravní infrastruktury v položce investic do nových dálnic. Za "nebezpečné" považují zelení snižování rodičovského příspěvku, výdajů na péči o lidi se zdravotním postižením a platů učitelů. Mírnit dopady hospodářské krize i ozdravit veřejné finance lze účinně i bez toho, aby se snížila kvalita sociálních služeb a vzdělávání, tvrdí.

Paroubek: Topolánek má zabránit stížnosti senátorů ODS na Lisabon

Předseda ODS Mirek Topolánek by měl podle šéfa ČSSD Jiřího Paroubka zabránit senátorům své strany v ústavní stížnosti na lisabonskou reformní smlouvu. Jinak podle něj hrozí, že Česko nebude mít eurokomisaře. Do této funkce ČSSD navrhuje Vladimíra Špidlu, který ji nyní zastává, nebo ekonoma Jana Švejnara, uvedl Paroubek na tiskové konferenci v Lidovém domě. Jestliže Topolánek senátory ODS nepřesvědčí, aby stížnost nepodávali, bude to podle Paroubka znamenat, že s ní ODS souhlasí. Oddalováním ratifikace lisabonské smlouvy reformující fungování rozšířené EU může Česká republika podle Paroubka "sama sebe posadit do zadních lavic" a ztratit vliv na evropské dění. Pokud totiž nebude tento zásadní dokument unie přijat, pak bude podle evropského poslance Jiřího Havla platit smlouva z Nice, ve které se uvádí, že komisařů musí být méně, než je členských zemí unie, pokud jejich počet dosáhne 27. "Což se stalo," zdůraznil Havel. Evropská unie má 27 členů od roku 2007, kdy se rozšířila o Bulharsko a Rumunsko. ODS ale už dříve tento argument sociálních demokratů odmítla s tím, že to nemusí automaticky znamenat, že právo na nominaci svého eurokomisaře ztratí právě Česko.

Občanští demokraté mají vlastního kandidáta na člena Evropské komise, a to senátora a bývalého ministra pro evropské záležitosti Alexandra Vondru. "Má dokonale přečtenou celou evropskou strukturu, jak radu, tak komisi, tak samozřejmě parlament," zdůraznil Topolánek. Podle médií v minulosti zaznělo v ODS i jméno europoslance Jana Zahradila, Topolánek ho ale mezi kandidáty své strany nejmenoval. Lidovci navrhují na post komisaře někdejšího ministra Pavla Svobodu (KDU-ČSL). Lídr strany TOP 09 Karel Schwarzenberg prohlásil, že odpovědnost za výběr nového českého zástupce v Evropské komisi je na vládě premiéra Jana Fischera, dodal ale, že jeho někdejší vládní kolega Vondra má potřebné znalosti a práci by zvládl.

Václav Klaus se prý teď Ruska bojí méně než před 20 lety

Český prezident Václav Klaus se nebojí, že rozhodnutí USA o změně protiraketové obrany přinese Česku ohrožení ze strany Ruska. Poukázal na to v rozhovoru pro vydání listu The Washington Times. "V minulosti pro mne byla hrozba Sovětského svazu ohromná, protože to můj život ovlivňovalo každý den. Teď je hrozba z této strany světa mnohem, mnohem menší," řekl prezident. Rozhodnutí administrativy amerického prezidenta Baracka Obamy nerozmístit v Česku a Polsku pevné prvky protiraketové obrany ho nepřekvapilo a podle něj to nebude mít "žádné praktické důsledky" pro strategickou obranu Evropy.

Klaus projevil své euroskeptické názory, když vyjádřil obavy o to, zda si Česko bude schopno udržet svou "identitu jako stát", neboť nyní žije "v mnohem více řízené společnosti než před 20 lety, před pádem komunismu". Česko se podle Klause nyní má obávat mnohem méně Ruska než nadměrně řízené Evropské unie. Americko-české vztahy označil za pevné a debatu v českém tisku kritizující současné americké stanovisko k protiraketové obraně, o níž se rozhodovalo za vlády Obamova předchůdce George Bushe, považuje za téma využívané v domácí politice před parlamentními volbami. Připomněl, že podle průzkumů bylo proti umístění radaru v ČR 70 procent Čechů.

Klaus přicestoval do Washingtonu v neděli a v pondělí se přesunul do New Yorku, kde se zúčastní jednání Valného shromáždění OSN.

Fórum 50 % vyzývá politiky k vytvoření kvót poměrného zastoupení

Sdružení Fórum 50 %, které usiluje o vyšší zastoupení žen ve veřejných funkcích, vyzývá politiky k vytvoření kvót poměrného zastoupení žen na volebních kandidátních listinách. Podle sdružení jsou totiž v české politice zastoupeny jen minimálně. "Na tento systém doplácejí nejen ženy, ale také celá společnost. Politické rozhodování pak nesplňuje kritéria spravedlnosti a demokratičnosti," řekla v Praze novinářům ředitelka Fóra 50 % Jana Smiggelsová Kavková.

Přestože ženy tvoří přes polovinu české populace, jejich zastoupení v politice tomu zdaleka neodpovídá. Ve vládě premiéra Jana Fischera obsadily ženy tři ministerská křesla z celkových 17. Pětatřicet českých poslankyň tvoří 17,5 procenta osazenstva sněmovny, v žebříčku Meziparlamentní unie byla ČR v tomto hodnocení až na 76. místě za Bolivií, Kambodžou a Kazachstánem.

Podle výzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM), který si sdružení nechalo vypracovat v červenci, by kvóty pro zastoupení žen v politice přivítala bezmála polovina Čechů a jejich podpora pro tuto myšlenku roste. O tom, že zapojení žen do veřejných funkcí je pro společnost užitečné, je dlouhodobě přesvědčeno dokonce téměř devět desetin lidí.

Premiér Fischer odložil jednání s dopravními odbory na úterý 29. září

Premiér Jan Fischer se sejde se zástupci dopravních odborů až v úterý 29. září, původně s nimi měl jednat tuto středu. Důvodem odkladu mají být vrcholící jednání o návrhu státního rozpočtu pro příští rok, řekl mluvčí Federace strojvůdců Libor Poláček. Odboráři hrozí, že v říjnu zorganizují rozsáhlou stávkou ve veřejné dopravě. Vadí jim zejména absence zákona o veřejné dopravě, který ministerstvo dopravy slibuje již několik let. Odmítavě se odboráři stavějí také k chystanému otevření trhu v osobní železniční dopravě nebo převádění některých činností v pražské městské hromadné dopravě na externí firmy. Právě železnici a pražskou dopravu by stávka zasáhla zřejmě nejvíce.

Zemědělský svaz: Tržby farmářů letos klesnou o 20 mld. Kč, rok bude ztrátový

České zemědělské podniky podle odhadu Zemědělského svazu ČR letos zřejmě poprvé od vstupu země do EU skončí ztrátou. Kvůli propadu cen u mléka, obilí i u dalších komodit budou celoroční tržby za zemědělskou produkci nižší o více než 20 miliard Kč, což představuje 17 procent loňských celkových příjmů v zemědělství. Takový propad se nedá vyrovnat úsporami v nákladech, řekl předseda svazu Miroslav Jirovský na odborném semináři ve Žďáru nad Sázavou.

Agrární komora ČR v létě odhadovala, že letošní rok skončí pro zemědělce ziskem kolem dvou miliard Kč. Prezident komory Jan Veleba nyní uvedl, že tento propočet byl zřejmě nadhodnocený. Doplnil, že nechtěl předčasně mluvit o ztrátě i z toho důvodu, aby kvůli tomu banky nezpřísnily podmínky při poskytování úvěrů zemědělcům. Největší potíže s financováním mají podle Jirovského podniky, u nichž tržby za mléko převyšují 40 procent jejich příjmů. Pokud se výkupní ceny u této komodity v nejbližší době nezlepší, hrozí jim existenční potíže.

ČR má sedmé nejvyšší bankovní poplatky v Evropské unii

Česko má sedmé nejvyšší bankovní poplatky v Evropské unii. Nejdražší je Itálie a naopak nejlevnější Bulharsko. Vyplývá to ze studie, kterou zveřejnila Evropská komise. Češi v průměru za jeden účet v bance zaplatí na poplatcích ročně 95 eur (asi 2375 korun), v nejdražší Itálii je to přitom 253 eur (zhruba 6325 korun) a v nejlevnějším Bulharsku 27 eur (675 korun).

C&W: Nájmy obchodů v Praze Na Příkopě jsou 22. nejvyšší na světě

Pražská ulice Na Příkopě letos na světovém žebříčku nejdražších nákupních ulic pro obchodníky klesla z 20. na 22. místo, pronájem maloobchodních ploch je zde však stále nejdražší ve střední Evropě. Vyplývá to ze zveřejněných výsledků průzkumu poradenské společnosti Cushman & Wakefield, podle kterého více než polovina světových prestižních nákupních tříd letos kvůli hospodářské krizi vykázala pokles nájmů. Za metr čtvereční prodejní plochy obchodníci v ulici Na Příkopě podle letošního průzkumu ročně zaplatí 1980 eur (zhruba 50.000 korun). První pozici letos opět uhájila 5th Avenue v New Yorku, kde nájem metru čtverečního vzrostl z loňských 12.612 eur (asi 317.000 korun) na průměrně 13.027 eur (328.000 Kč).

ÚOHS povolil fúzi OKD, Doprava a Čechofrachtu, a to bez podmínek

Společnost OKD, Doprava (OKDD) ze skupiny finančníka Zdeňka Bakaly může koupit konkurenční společnost Čechofracht, největší logistickou firmu v Česku. Spojením vznikne skupina s celkovým obratem přes devět miliard Kč. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) fúzi po několika měsících zkoumání schválil, a to bez podmínek a závazků. Na dotaz ČTK to uvedl mluvčí antimonopolního úřadu Kristián Chalupa. Fúzi nedávno schválily i rakouské a slovenské úřady.

Na bankomatech v Praze se objevil nový typ čteček

Pravděpodobně zahraniční gang montuje na bankomaty v Praze nový typ zařízení, které kopíruje platební karty a zároveň PIN. Podle kriminalisty Michala Ihnáta už zloději s pomocí zařízení zkopírovali nejméně desítky platebních karet a vybrali peníze klientům po celém světě. Informují o tom server tn.cz a televize Nova. "Prozatím si vybírali výhradně bankomaty umístěné přímo u bank - ať už uvnitř, nebo venku - ty jsou totiž důvěryhodnější, protože jsou většinou sledovány kamerou," řekl Ihnát. Pachatelům podle serveru a Novy nevadí, že jsou filmováni, protože se pro čtečku nemusí vrátit, neboť data jim jsou posílána on-line.

CVVM: Lidé nejvíce věří rádiu a armádě, nejméně odborům a církvím

Češi nejvíce důvěřují rádiu, televizi a armádě, naopak nejméně odborům a církvím. Vyplývá to ze zářijového průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM), který má ČTK k dispozici. Rádiu důvěřuje 67 procent dotázaných, televizi a armádě shodně 62 procent. Důvěře nadpoloviční většiny respondentů se těší i policie s 51 procenty. V případě soudů a tisku je to již těsně pod padesátiprocentní hranici - věří jim 49 procent. Zatímco ale důvěra v policii, armádu i soudy roste, důvěryhodnost médií v očích veřejnosti podle CVVM spíš zvolna klesá, rádio a televize však přesto zůstávají na špičce žebříčku. Dříve CVVM zahrnovalo rádio, rozhlas i tisk pod jeden pojem - média. Už několik let se ale ptá na každý z těchto sdělovacích prostředků zvlášť. "U všech můžeme od března roku 2007 pozorovat mírně klesající tendenci v důvěře veřejnosti, přičemž tato tendence je nejzřetelnější v případě tisku, u něhož poslední šetření poprvé zaznamenalo podíl důvěřujících menší než padesátiprocentní," uvedli autoři výzkumu. Z průzkumu rovněž vyplývá, že neziskovým organizacím věří 43 procent dotázaných, tedy stejně jako bankám. V případě bank je ale na rozdíl od neziskových organizací ještě vyšší podíl těch, kteří jim nevěří - bankám nedůvěřuje 50 procent respondentů, zatímco v případě neziskových organizací je to jen 38 procent. Nejméně důvěryhodnými z uvedených institucí jsou podle dotázaných odbory, jimž věří 36 procent lidí, a církve, kterým podle CVVM důvěřuje 28 procent.

Vědci budou diskutovat o historickém významu Rudolfova majestátu

Historickým významem garance náboženské svobody v českém království císařem Rudolfem II. a jejími mezinárodními souvislostmi se budou zabývat vědci, kteří se ve čtvrtek 24. září sjedou do Prahy na třídenní mezinárodní konferenci Rudolfův majestát - milník v dějinách Evropy. Konferenci svolal Historický ústav Akademie věd s německým centrem pro dějiny střední a východní Evropy v Lipsku při příležitosti 400. výročí vydání tohoto dokumentu.

"Rudolfův majestát vlastně představoval pokus o něco, co bylo proti proudu evropského náboženského a politického vývoje," řekl ČTK Jiří Mikulec z Historického ústavu. Evropa totiž už v té době směřovala ke státům podle hesla: Čí je země, toho je náboženství. Majestát uzákoňoval něco, co bylo proti tomuto proudu, proto byl odsouzen k neúspěchu, uvedl. Rakouské a české země a nakonec i Uhry se po Bílé hoře nakonec musely přiklonit k jedné konfesi, ke katolické. Soužití více náboženství v Čechách mělo dlouhou historickou tradici. Stavové se proto snažily skutečnému stavu věcí dát právní zakotvení. Využili k tomu napětí mezi Rudolfem a jeho bratrem Matyášem. Po porážce stavovského povstání v bitvě na Bílé hoře byl majestát zrušen a vývoj se ubíral v souladu se zbytkem Evropy k monokonfesní monarchii.

Odborníci: Nynější stav Staroměstského náměstí je provizoriem

Současný stav pražského Staroměstského náměstí je podle odborníků provizoriem, které není udržitelné dlouhodobě. "Není to problém pouze dostavby, podstatou jsou širší úvahy na funkci náměstí," prohlásil na konferenci k podobě náměstí Jiří Kotalík, předseda pracovní komise, která má doporučit vedení města další postup v řešení případné přestavby náměstí. Kotalík novinářům řekl, že do listopadu předloží radě podklady k dalšímu konání. Případné vypsání architektonické soutěže je podle něj ale otázkou až dalších etap. Nyní se odborníci snaží vytvořit ideu, jak by mělo náměstí vypadat. Výsledky konference, které se zúčastnilo kolem stovky lidí, budou podle Kotalíka důležitými podklady pro další jednání. "Konference je důležitou křižovatkou na konci první etapy," podotkl. Podobu jednoho z nejznámějších českých náměstí architekti řeší přes 100 let. Nejvíce emocí vyvolává proluka, která vznikla po nepůvodní části radnice poničené za druhé světové války. Místo ní je zde nyní park. Od roku 1901 bylo vypsáno osm architektonických soutěží, žádný z návrhů ale nebyl uskutečněn. Důvodem jsou zejména rozdílné názory na pojetí budovy, která by zde měla vyrůst.

Nejvíce cizinců přijede na papežovu brněnskou mši ze Slovenska

Mezi cizinci, kteří se předem ohlásili na mši papeže Benedikta XVI. v Brně, jednoznačně převažují Slováci. Ze Slovenska přijede více než 8500 poutníků a bezmála 190 kněží. Celkem brněnské biskupství počítá s 10.500 zahraničními hosty, řekla ČTK jeho mluvčí Martina Jandlová. Jde však jen o odhady, na letiště v Tuřanech totiž mohou lidé přijet i bez ohlášení. Více než tisícovka poutníků dorazí z Polska, další stovky lidí se chystají z Německa a Rakouska. Ohlásily se také menší skupiny z Chorvatska, Slovinska a Ukrajiny, Poláci žijící v Irsku, francouzská farnost z Prahy, Korejci žijící v Brně a dva lidé z Chile, uvedla Jandlová.

Celkem do Tuřan podle odhadů přijede až 100.000 lidí. Na letištní ploše se rozdělí do ohraničených sektorů podle svých místenek. Kdo přijde bez rezervace, dostane se jen do některého ze zadních sektorů. Mši provází patrně největší dopravní omezení v Brně a okolí za posledních 20 let. Na klidný průběh mše dohlédnou stovky dobrovolníků, policistů a zdravotníků. V Tuřanech vyroste i polní nemocnice.

Cenu Jaroslava Seiferta pro rok 2009 dostane Ludvík Kundera

Cenu Jaroslava Seiferta udílenou Nadací Charty 77 dostane za rok 2009 básník, dramatik a překladatel Ludvík Kundera. Ocenění mu porota udělila za celoživotní literární dílo. Seifertovu cenu a finanční odměnu 250.000 korun převezme laureát 12. října v rezidenci pražského primátora, sdělila pořádající Nadace Charty 77. Ludvík Kundera, mimo jiné důkladný znalec a editor díla Františka Halase a autor halasovské monografie, je v českém písemnictví přítomen od 40. let minulého století, byť s omezenými publikačními možnostmi v letech sovětské okupace. Svou knižní prvotinu, básnickou sbírku Konstantina, vydal roku 1946. Literárně aktivní zůstává i v devadesátém roce svého života, uvádějí pořadatelé ceny. Cena Jaroslava Seiferta se uděluje od roku 1986 ve Stockholmu a od roku 1990 v Praze za vynikající literární dílo zveřejněné v posledních třech letech, výjimečně i za dílo celoživotní. Laureáta vyhlašuje Nadace Charty 77 každoročně 22. září, v předvečer Seifertových narozenin. Ludvík Kundera se stal již 29. laureátem.

Ostravský festival duchovní hudby letos nabídne 36 koncertů

Šestatřicet koncertů nejen v Ostravě, ale i v dalších městech Moravskoslezského kraje letos nabídne šestý ročník Svatováclavského hudebního festivalu. Akce, která prezentuje především duchovní hudbu, se uskuteční od 28. září do 28. října. ČTK to řekl ředitel festivalu Igor Františák. "Letošní ročník jsme věnovali třem velkým umělcům, jejichž jubilea si připomínáme. Právě proto v programu Svatováclavského festivalu letos zazní díla Haydna, Mendelssohna a Martinů," poznamenal Františák.

Počasí ve středu

Slunečno až polojasno. Teploty vystoupí na 22 až 26 stupňů Celsia.

22-09-2009