Denní souhrn zpráv Zprávy

16-09-2009

Klaus: Volby by se měly konat, jen když je nepůjde zpochybnit

Prezident Václav Klaus se shoduje s předsedou ČSSD Jiřím Paroubkem v názoru, že volby by se měly konat jen tehdy, bude-li jisté, že nebudou zpětně zpochybněny. Pokud předčasné volby v nejbližší době nebudou, Fischerova vláda by měla dostat pevný a jasný mandát, řekl Klaus po schůzce s Paroubkem, jehož strana v úterý znemožnila rozpuštění sněmovny a vypsání předčasných voleb na počátek listopadu. Klaus rovněž zopakoval, že politický chaos je důsledkem rozhodnutí Ústavního soudu o zrušení původního říjnového termínu voleb. Ke kritice Ústavního soudu se připojil i Paroubek, podle něhož "absurdní, bezprecedentní rozhodnutí" soudu změnilo právní jistotu v zemi. Paroubek zopakoval, že se ČSSD rozhodla nepodpořit rozpuštění sněmovny kvůli obavě, že Ústavní soud zruší i toto rozhodnutí. Analýzy, které k tomu sociální demokracii vedly, prý ukázal i Klausovi. Prezident také naznačil, že se nevzdává možnosti konání voleb dřív než v řádném termínu na jaře 2010.

Vláda s Janotovým balíčkem důvěru nespojí

Vláda sama nespojí hlasování o důvěře s balíčkem ministra financí Eduarda Janoty, podobnému testu se ale nebrání, řekl premiér Jan Fischer. Balíček by přitom - i s politickými jednáními - měl podle předsedy vlády být hotov už příští týden. Premiér míní, že by měl být projednán vcelku. Poté, co v úterý padla možnost podzimních předčasných voleb se zdá, že Fischerův kabinet povede zemi až do jara příštího roku, tedy déle, než původně očekával. Fischer s vývojem situace seznámil ministry a podle svých slov nezaznamenal, že by neměli chuť v kabinetu pokračovat i nadále. Balíček Janotových legislativních změn, o nichž mají ještě tento pátek s ministrem jednat straničtí experti, je podle Fischera předpokladem pro možnost sestavení a přijetí rozpočtu se schodkem ve výši asi 170 miliard. Podle premiéra ve velké části politické spektra "zraje názor", že snížení schodku potřebné je. "Velmi výrazná debata ještě v kabinetu bude, jak toho dosáhnout," poznamenal předseda vlády. Mezi výrazné otázky, které bude muset vláda řešit, Fischer zařadil i nominaci českého člena Evropské komise.

Vláda vybídla senátory, aby se stížností na Lisabon neotáleli

Vláda Jana Fischera vybídla nespokojené senátory hlavně z ODS, aby se svou ústavní stížností na lisabonskou smlouvu neotáleli. Odkládání konce ratifikačního procesu této smlouvy by podle kabinetu mělo negativní dopad na pozici a vliv ČR v rámci EU. "Nic nebrání tomu, aby návrh týkající se lisabonské smlouvy byl podán bez dalšího zbytečného odkladu," uvedla vláda v prohlášení. Jeden z iniciátorů stížnosti, senátor ODS Jiří Oberfalzer, již dříve ČTK řekl, že toto podání bude Ústavnímu soudu předloženo nejpozději na přelomu září a října. K výtkám ohledně odkladů senátor uvedl, že EU by jako demokratické společenství určitě netrestala některého svého člena za to, že využívá demokratických prostředků při procesu ratifikace. Švédsko jako předsednická země EU dala nicméně podle diplomatů jasný signál, že pokud do poloviny října Česko smlouvu neratifikuje, není jasné, zda dostane svého eurokomisaře.

Senát by měl o odkladu státních maturit rozhodovat od 7. října

Roční odklad státních maturit, vyvlastnění pozemků pro stavbu silnic nebo uzákonění "černé listiny" uchazečů o veřejné zakázky bude Senát schvalovat za tři týdny. Jeho schůze začne 7. října. Rozhodl o tom organizační výbor horní komory. Odložení startu státních maturit na rok 2011 prosadily minulý týden ve sněmovně ODS a ČSSD, které mají dominantní vliv i v Senátu. Podle občanských i sociálních demokratů maturity nejsou připraveny, byť je ministryně školství Miroslava Kopicová přesvědčovala o opaku.

Topolánek: Platy ve veřejné sféře by měly klesnout o 3 až 10 pct.

Platy ve veřejné sféře by podle předsedy ODS Mirka Topolánka měly klesnout o tři až deset procent. Snížil by se tak schodek státního rozpočtu, řekl Topolánek na strojírenském veletrhu v Brně. Podle Topolánka nelze bez úspor na výdajové stránce rozpočtu sestavit rozpočet s rozumným schodkem, výdaji se musí řešit dvě třetiny záležitosti, dodal. "Říkat před volbami, že se mají snížit platy ve veřejné sféře o tři až deset procent, je nepopulární, ale je to jediná možnost, kde se dá šetřit. Fakticky mě za to ukamenují," uvedl Topolánek. Podle něj musejí konkrétní návrhy vzejít z ministerstva financí. Dál by šetřil na mandatorních výdajích, které vyplývají ze schválených zákonů. Měly by se prý redukovat a lépe zacílit. Byť to také není populární, uvedl. Předseda ODS odmítl daňovou progresi, jíž označil za populistickou. Jde pode něj proti smyslu ekonomického cyklu.

Zeman: Strany schválí rozpočet i s Janotovým úsporným balíčkem

Expremiér Miloš Zeman je přesvědčen, že politické strany schválí rozpočet na příští rok i s úsporným balíčkem ministra financí Eduarda Janoty. Tedy pokud neztratí soudnost. Bývalý premiér a předseda ČSSD Miloš Zeman uvedl, že by ani tak nevadilo rozpočtové provizorium při neschválení rozpočtu, ale to, že by Česká republika přišla o desítky miliard korun, kterými Evropská unie spolufinancuje některé projekty. "To by politiky smetlo, proto rozpočet přijmou," vysvětloval. Zeman by prý Janotův balíček doplnil ještě daňovou progresí, protože takzvanou rovnou daň považuje za pitomost. Podotkl, že ji zavedly pobaltské státy a že se stala jednou z příčin ekonomického krachu. Jako premiér prý Zeman dbal na to, aby rozpočtový deficit po překonání hospodářských potíží klesal. Poté, co po volbách v roce 2002 sestavil vládu jeho nástupce v ČSSD Vladimír Špidla, deficit výrazně stoupl. V krizi rozpočet může být deficitní, připustil expremiér, při hospodářském růstu se mají naopak vytvářet rezervy a neplýtvat, zdůraznil. Špidlu Zeman nepovažuje ani za dobrého eurokomisaře. Poznamenal, že neuspěl jako šéf strany ani jako premiér a že v Česku je zvykem neúspěšné politiky vykopnout výš. Zemanovým favoritem na funkci eurokomisaře je Pavel Telička, který vyjednával vstup ČR do unie už za jeho vlády. Za Špidlovy vlády se Telička stal nakrátko komisařem, než ho vystřídal Špidla, kterého v premiérské funkci vystřídal Stanislav Gross. Zeman se rozešel i s nynějším šéfem ČSSD Jiřím Paroubkem. Pro neshody s ním sociální demokracii opustil.

SANEP: Většina lidí je znepokojena současným politickým vývojem

Téměř tři čtvrtiny lidí jsou znepokojeny politickým vývojem v Česku, dvě třetiny si přejí, aby kabinet Jana Fischera vládl až do řádného termínu voleb do Poslanecké sněmovny. Vyplývá to z výsledků bleskového internetového průzkumu Střediska analýz a empirických výzkumů (SANEP). Více než polovina dotázaných neví, jaký postoj má zaujmout k úternímu stanovisku ČSSD, které v podstatě rozhodlo, že listopadové předčasné volby se neuskuteční. Společnost SANEP uvedla, že z výsledků průzkumu nepřímo vyplývá, že většina lidí je současnou politickou situací zaskočena a znepokojena. Tyto pocity vyjádřilo 72 procent dotázaných.

Kardinál Vlk ostře kritizoval politiky

Kardinál Miloslav Vlk na svých webových stránkách www.kardinal.cz ostře kritizoval české politiky, kteří podle něj nectí právo a zákony. Současná politická krize je podle kardinála vyústěním celého polistopadového vývoje. Nepřímo zřejmě míří na prezidenta Václava Klause, když poukazuje na ekonomické změny bez morálních hodnot. Ve svém článku se pustil také do komunistů a sociálních demokratů. Voličům vzkázal, aby se poučili z nynější krize, sledovali morálku kandidátů a přehlíželi mnohdy "nesmyslné, naivní a ničím nepodložené sliby". Článek s názvem "K ústavní krizi" napsal kardinál už minulý pátek 11. září - den po rozhodnutí Ústavního soudu, který zrušil jednorázový zákon, jímž chtěli poslanci umožnit rozpuštění sněmovny a předčasné volby.

Slamečka: Dozorčí rada musí jednat s odbory a stanovit vizi ČSA

Nová dozorčí rada Českých aerolinií má dva základní úkoly, řekl ministr dopravy Gustáv Slamečka. Prvním je jednání s odbory o opatřeních na zlepšení finanční situace firmy a uklidnění situace mezi zaměstnanci, druhým zhodnocení záchranného plánu společnosti a jeho doplnění o vizi do budoucna. Ministři vlády podle Slamečky musejí znát perspektivu fungování firmy a její budoucí hodnotu před tím, než na přelomu září a října otevřou obálku s cenovou nabídkou od konsorcia Unimex - Travel Service. Ministr přiznal, že nápad vyměnit "politickou radu" za orgán složený z krizových manažerů vyšel z ministerstva dopravy. ČSA se potácejí nad propastí, koncem roku očekávají více než dvoumiliardovou ztrátu. Prezident firmy Radomír Lašák proto navrhl propouštění až 860 lidí, výrazné omezení linek a snížení mezd o 15 procent, u pilotů o 30 procent. Odbory plán zavrhly a přišly s vlastním, který má firmě ušetřit 900 milionů korun. Oběma návrhy, případně třetím vlastním, se bude zabývat nová dozorčí rada.

Miliardový projekt dolu v Rusku za účasti firem z ČR byl zastaven

Projekt za desítky miliard korun na stavbu Prioskolského železnorudného těžebního kombinátu v západním Rusku, na kterém se měly ze 40 až 50 procent podílet české firmy, byl kvůli krizi zastaven. Generálním dodavatelem měla být brněnská skupina ALTA. Hodnota projektu byla tři miliardy euro (asi 76 miliard Kč). ALTA to uvedla ve svém vydání firemního zpravodaje, který představila na Mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně.

Nejvyšší soud 1. října veřejně projedná okolnosti Čunkovy kauzy

Nejvyšší soud (NS) 1. října veřejně projedná stížnost pro porušení zákona, kterou v údajné korupční kauze někdejšího předsedy KDU-ČSL a bývalého vicepremiéra Jiřího Čunka podala ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová. ČTK to řekl mluvčí NS Petr Knötig. Ministryně tvrdí, že v případu došlo k vážnému porušení zákona. Ať už bude verdikt Nejvyššího soudu jakýkoliv, Čunkovi zřejmě nemůže přitížit. Podle stížnosti Kovářové byl zákon porušen v únoru 2007 u Okresního státního zastupitelství v Přerově. Bezprostředně po zahájení trestního stíhání Čunka prý chyběl dozor státního zástupce. Další podrobnosti z argumentace stížnosti nejsou známy. Kovářová ve stížnosti uvádí, že k porušení zákona mohlo dojít ve prospěch i v neprospěch Čunka.

Žalobkyně Votavová přiznala kontakty s rodinou údajného mafiána

Žalobkyně Nejvyššího státního zastupitelství Elena Votavová u Nejvyššího správního soudu připustila, že byla v kontaktu s rodinou údajného mafiána Antonína Běly. Znala se s jeho manželkou a řečnila na pohřbu jeho syna. Styky s rodinou však údajně přerušila přibližně před deseti lety. Navíc prý neměla informace o napojení Bělových na podsvětí. Votavová u Nejvyššího správního soudu čelí kárnému řízení, které se však netýká styků s Bělovými, ale nevhodného vyjádření pro tisk, jímž údajně ohrozila důvěryhodnost státního zastupitelství. Votavová nedávno v obsáhlém rozhovoru pro Mladou frontu Dnes mimo jiné uvedla, že o složení funkce žalobkyně neuvažuje kvůli tomu, že musí splácet hypotéku. Nejvyšší správní soud dnes kárné řízení neuzavřel, jednání odročil na 29. září. Právník Votavové Tomáš Sokol totiž navrhl další důkazy. Požaduje mimo jiné to, aby si soud vyžádal zprávu o probíhajícím policejním vyšetřování styků Votavové s Bělou. "To vyšetřování trvá už asi rok, moje klientka ještě nebyla ani podat vysvětlení," uvedl Sokol. Soud jednání odročil kvůli nutnosti porady o dalším dokazování.

Otáčivé hlediště v Českém Krumlově zůstane

Otáčivé hlediště v zahradě českokrumlovského zámku zůstane na svém místě přinejmenším do roku 2015. I poté by ale podle ministra kultury Václava Riedlbaucha, byť třeba v jiné podobě a na jiném místě, mělo toto netradiční venkovní divadlo v Krumlově hrát. Ministr to řekl po jednání se zástupci Jihočeského kraje, Jihočeského divadla, Českého Krumlova a Českých Budějovic. Kolem točny panují několik let obavy, které plynou zejména z různých interpretací výtek UNESCO vůči ČR; výbor světového dědictví, který v roce 1992 zapsal centrum Českého Krumlova na svůj prestižní seznam, požaduje točnu odstranit. "Jedna věc je UNESCO, druhá věc souvisí s provozem divadla," řekl Riedlbauch. Uvedl, že ministerstvo se nyní zabývá projektem národního centra exteriérového divadla, jehož součástí by mohla být i točna. V Krumlově má podle ministra právě v točně tradici i diváky. Centrum by se zabývalo i různými formami pouličního divadla, které je stále populárnější. Podle Riedlbaucha ale nemá žádné institucionální zázemí. Součástí projektu je i revitalizace "historického divadelního tvaru". V zámecké zahradě v Krumlově se dříve divadlo hrálo na mnoha dalších místech, dnes se však pro tento účel nevyužívají - například jezírko v zadní části zahrady. Projekt podle ministra řeší i točnu. Bývalý ministr kultury a poslanec Vítězslav Jandák (ČSSD) byl po jednání skeptický. "Vypadá to, že tu v jednu chvíli budou dokonce dvě točny," řekl. Nabízená řešení jsou podle něj příliš nákladná.

Do Prahy ve čtvrtek zavítá legendární vlak Orient Express

Do Prahy ve čtvrtek odpoledne zavítá luxusní a legendami opředený vlak Orient Express. Stane se tak letos podruhé. Souprava přijede z Vídně v půl páté odpoledne na Smíchovské nádraží. Vlak přijede do ČR přes Břeclav a bude kopírovat trasu brněnských pendolin. K vidění tak bude ještě například v Brně, České Třebové, Pardubicích či Kolíně. Jeho pouť začala v Benátkách, pokračuje přes Vídeň, v Praze se zdrží dva dny a v sobotu se vydá na cestu do Paříže. Luxusní vlak vyjel poprvé před 125 lety. V 80. letech 20. století jeho slávu oživil podnikatel James B. Sherwood. Do Prahy vlak zavítal poprvé v roce 1994. České hlavní město se v posledních letech stalo jeho tradiční zastávkou. Loni zde byl třikrát, stejně tomu bude i letos, naposledy přijede v říjnu. V jízdním řádu Orient Expressu je Praha i příští rok.

Olomoucké kostely rozezní Podzimní festival duchovní hudby

Klasickou vážnou hudbu, ale i jazz či poezii nabídne letošní 16. ročník Podzimního festivalu duchovní hudby, který bude hostit od soboty do 24. října Olomouc. Koncerty se tradičně uskuteční v chrámech krajského města. Festival zahájí sobotní koncert v chrámu svatého Michala, ve kterém zazní vrcholné dílo Sergeje Rachmaninova Nešpory známé také pod názvem Celonoční bdění. Skladbu zazpívá Slovenský filharmonický sbor. Na dalších koncertech vystoupí například přední česká harfenistka Kateřina Englichová, trumpetista Jaromír Hnilička, sopranistka Adriana Kohútková či tenorista Tomáš Černý, kteří si vydobyli umělecký respekt nejen v Česku, ale i v zahraničí. Festivalový program uzavře hudební drama Máří Magdaléna francouzského představitele pozdního romantismu Julese Masseneta.

Malé knihovny v Plzeňském kraji zachraňují i aktivní knihovníci

Mnohé knihovny na malých vesnicích v Plzeňském kraji bojují o své čtenáře. O tom, zda si je udrží, ale většinou nerozhoduje počet novinek v regále. Důležitější je údajně osoba dobrovolného knihovníka. Na vsích, kde působí aktivně, pořádá nejrůznější soutěže, doprovodné akce a roznáší knihy starým lidem až domů, je čtenářů víc. Ne všude se ale dobrovolníci najdou snadno, zjistila ČTK. Skvělým příkladem je prý Kočín na severním Plzeňsku, kde si aktivní dobrovolnice sama jezdí vybírat do Kralovic knihy pro své lidi, zná je a ví, oč mají zájem. Čtenářů je v Kočíně víc než v jiných obcích stejné velikosti.

Squatteři otevřeli svépomocnou cyklodílnu

Bez problémů se obešlo otevření první svépomocné opravny kol, kterou v rámci Týdne nepřizpůsobivosti a série akcí Zažít město jinak zpřístupnili v pražské Truhlářské ulici lidé z iniciativy AutoMat a bývalí squatteři z vily Milada. Akce se zúčastnila zhruba dvacítka lidí a měla klidný průběh. V domě v Truhlářské ulici bydlí mimo jiné squatteři, které z Milady počátkem léta vystěhovala bezpečnostní agentura najatá správcem objektu - Ústavem pro informace ve vzdělávání. Týden nepřizpůsobivosti, jehož součástí jsou koncerty a přednášky zaměřené především na podporu nepřizpůsobivých lidí, kterými organizátoři myslí například squattery, zahájili v sobotu squatteři obsazením domu na pražském Albertově. Dovnitř a na střechu budovy proniklo 25 lidí. Policisté je bezvýsledně vyzývali, aby dům opustili, v neděli ráno pak zasáhli a zadrželi je. Soud se zabýval celkem 23 případy a zadrženým udělil podmínky a přikázal jim vykonat prospěšné práce.

Čtvrtým hráčem pro semifinále Davisova poháru v Chorvatsku bude Hájek

Tenista Jan Hájek dostane přednost před Janem Hernychem a bude v českém kvartetu pro semifinále Davisova poháru proti Chorvatsku. Hájek v sestavě kapitána Jaroslava Navrátila v Poreči doplní trio Radek Štěpánek, Tomáš Berdych a Lukáš Dlouhý. Losování zápasů se uskuteční ve čtvrtek. Navrátil se nerozhodoval na základě žebříčkového postavení hráčů (Hernych je 63., zatímco Hájek 121.), ale podle formy. "Hájek je rozehranější, má větší sebedůvěru a v tréninku hrál daleko líp než Honza Hernych," vysvětlil dnes kapitán své rozhodnutí novinářům. Víceméně jisté ale je, že tíha celého utkání ve dvouhrách i ve čtyřhře by měla ležet na Štěpánkovi (17. v žebříčku) a Berdychovi (18.). "Kluci jsou v pohodě, takže nemusím nic měnit," uvedl Navrátil. V úterý večer tenisté přivítali deblového vítěze US Open Dlouhého, kterému dali hobla a hodili ho do bazénu. "Bylo to příjemné a legrační, i když chladné přivítání," usmál se Dlouhý, s kterým nečekaně skončil v bazénu i Berdych. "Spadl jsem tam docela nevinně, protože jsem držel Lukáše za nohu," řekl Berdych, který oslaví ve čtvrtek čtyřiadvacáté narozeniny. Chtěl pozvat hráče na večeři, ale nakonec nic neorganizuje. "Kluci řekli, ať se o nic nestarám, že je všechno zařízený...," pokrčil rameny.

Kliďas, Mistr i moravská síla - to je české daviscupové mužstvo

Pět hráčů, kapitán, trenér, lékař, dva fyzioterapeuti, vyplétač a manažer. Dvanáct lidí tvoří nejužší český daviscupový tým pro semifinále proti Chorvatsku, ke kterému se schyluje na antuce v Poreči. Každý má svůj úkol, všichni se vzájemně doplňují a především směřují k jednomu cíli - postoupit do finále. "Jsme skvělá parta, a ta bývá nejdůležitější," řekl za všechny kapitán Jaroslav Navrátil. Tenista Radek Štěpánek pak svým pohledem okomentoval každého z týmu. O Navrátilovi řekl, že jako kapitán se musí držet své role. "Ale nikdy nezkazí legraci," řekl tenista a trenéra Čiháka nazval kliďasem. "Který když něco řekne, tak to stojí za to," podotkl Štěpánek. Bývalého deblistu Pálu označil Štěpánek za "krizového manažera" a vyplétače raket Šodka zase za "klidnou moravskou sílu." Fyzioterapeut Kováč dostal přezdívku Mistr. "Každého tak oslovuje a je populární svým smíchem," prohlásil Štěpánek. Pro sportovce už je skoro nepostradatelný i Pavel Kolář. "To je perla sama o sobě," řekl Štěpánek a neměl na mysli jen Kolářovo umění narovnávat lidská těla. "On když něco řekne, tak se na něj musí člověk dobře dívat, aby pochopil, jestli je to pravda, nebo ne, protože si z nás střílí jako z holubníku," řekl Štěpánek.

Plašil zajistil gólem Bordeaux remízu na půdě Juventusu

Záložníkovi Jaroslavu Plašilovi vděčí fotbalisté Bordeaux za to, že v úvodním utkání základní skupiny Ligy mistrů na půdě Juventusu Turín uhráli remízu 1:1. Český reprezentant čtvrt hodiny před koncem vyrovnal a naznačil, že po letním přestupu z Pamplony bude pro francouzské šampiony velkou posilou. Obránce Juventusu Zdeněk Grygera přišel o zápas kvůli zranění. Velká chvíle Plašila, který hrál Ligu mistrů naposledy před pěti lety v Monaku, přišla v 75. minutě. Sedmadvacetiletý hráč zblízka doklepl do sítě trestný kop a Bordeaux si odváží poměrně nečekaný bod.

České stolní tenistky získaly na ME bronzové medaile

České stolní tenistky získaly na mistrovství Evropy v soutěži družstev bronzovou medaili, která je pro ně prvním cenným kovem od rozdělení federace. Tým ve složení Iveta Vacenovská, Renata Štrbíková a Dana Hadačová si medaili zajistil čtvrtfinálovým vítězstvím 3:0 nad favorizovaným Rumunskem. V souboji o finále Češky podlehly stejným rozdílem obhájkyním titulu Nizozemkám. Největší šanci v semifinálovém duelu měla hned v prvním zápase Štrbíková, která nad čínskou rodačkou Li Ťie vedla 2:1 na sety a podlehla až 10:12 v páté sadě. V dalších utkáních prohrála Vacenovská 1:3 s druhou naturalizovanou Nizozemkou čínského původu Li Ťiao a stejným poměrem poté nestačila Hadačová na ruskou rodačku Jelenu Timinaovou. Medailovým úspěchem předčilo české družstvo plány, které směřovaly spíše k obhajobě sedmé příčky z loňského roku. Nyní mají svěřenkyně kouče Cecavy velmi vysoko nastavenou laťku před příštím ME v Ostravě. "Za rok v Ostravě budeme muset bronzovou pozici obhajovat a to je vždy těžší. Věřím však v sílu našeho družstva, které jistě neřeklo poslední slovo," uvedl trenér Cecava.

Roux těsně uhájil náskok před pelotonem a vyhrál 17. etapu Vuelty

Sedmnáctou etapu Vuelty vyhrál po úniku Francouz Anthony Roux, když těsně uhájil v cílové rovince náskok před čelem pelotonu. V celkové klasifikaci nedošlo k žádným změnám, Španěl Alejandro Valverde má stále náskok 31 sekund na Nizozemce Roberta Gesinka. Jezdec Rabobanku Gesink měl ale v průběhu 175 kilometrů dlouhé etapy nepříjemný pád, do kterého se zapletl i šestý muž pořadí Ezequiel Mosquera. Nakonec ale oba zůstali ve hře o prvenství. Kreuziger dokončil etapu na 131. místě se ztrátou 51 sekund, Raboň dojel 148. s mankem 3:33.

Počasí v České republice

Oblačno až zataženo, občas déšť nebo přeháňky, ojediněle bouřky. Nejvyšší teploty 18 až 22 stupňů Celsia.

16-09-2009