Denní souhrn zpráv Zprávy

21-08-2009

Mladíci v Hustopečích zasáhli Topolánka kamenem do hlavy

Čtyři mladíci na koupališti v Hustopečích na Břeclavsku zasáhli kamenem do hlavy předsedu ODS Mirka Topolánka. Expremiér má zranění nad pravým okem. Po incidentu mladíci nastoupili do vozu s pražskou poznávací značkou. ČTK to sdělil mluvčí ODS Martin Kupka. Podle Kupky se incident odehrál po skončení turnaje v plážovém volejbalu. Mladíci nejdřív na předsedu ODS slovně zaútočili, pak ho zasáhli kamenem. Nad okem mu způsobili krvácející ránu. "Byl to evidentně cílený útok. Bylo to adresováno Mirku Topolánkovi," popsal Kupka. Expremiér si nechal na místě zranění ošetřit a rozhodl se pokračovat v dalším programu. Útočníci měli situaci snazší o to, že Topolánek na své předvolební cestě jihem Moravy neužívá ochranku, ač by podle Kupky mohl. Zatím prý ani neuvažuje o tom, že by si ji pořídil pro konec akce Léto s Topolem. "Chceme, aby to přes tento incident probíhalo, pokud možno, v co nejpřirozenější podobě," uvedl Kupka. Topolánek je jihomoravským lídrem ODS pro podzimní sněmovní volby. Region objíždí na kole s programem nazvaným Léto s Topolem.

Občané by omezili financování stran ze státního rozpočtu

Většina Čechů a Moravanů by chtěla omezit financování politických stran ze státního rozpočtu a zrušit platy senátorům. Vyplývá to z internetového průzkumu Střediska analýz a empirických průzkumů (SANEP). Podle průzkumu si 84 procent dotázaných myslí, že funkce senátora by měla být neplacená a čestná. Výsledek podle analytiků SANEP zřejmě souvisí s dlouhodobou nízkou důvěryhodností horní komory parlamentu v očích veřejnosti. Devět z deseti respondentů také odmítá, aby strany, které neuspěly ve volbách, dostaly státní příspěvek za získané hlasy. Na příspěvek má v parlamentních volbách nárok ta strana, která dostane přes tři procenta hlasů, při evropských volbách je limit pouze jedno procento. Účastníci průzkumu kritizovali i další způsoby financování politických stran. Skutečnost, že strany dostávají příspěvek za každý získaný mandát, vadila 87 procentům dotázaných. Dvě třetiny respondentů také chtějí, aby byl zákonem stanoven nejvyšší možný sponzorský dar pro politickou stranu. Internetový průzkum se uskutečnil minulý týden a zúčastnilo se ho přes 7000 lidí ve věku od 18 do 65 let. SANEP se na on-line průzkumy specializuje, podle vyjádření na své webové stránce je prvním internetovým střediskem pro výzkum veřejného mínění v ČR. Informace získává od vzorku z asi 100.000 registrovaných uživatelů rozdělených do různých sociálních skupin.

Klausovi vyjde další kniha na téma globální oteplování

Prezidentu Václavu Klausovi vyjde v příštích dnech další kniha s texty na téma globální oteplování. Uvedly to deníky Mladá fronta Dnes (MfD) a Aha. "Globální teplota je zneužívána k dalšímu radikálnímu vstupu státu a politiky do lidské společnosti, čehož jsme právě teď svědky," cituje MfD z knihy pod názvem Modrá planeta v ohrožení. List uvedl, že ji vydává nakladatelství Dokořán a Klaus ji pokřtí příští pátek. Podle Aha píše prezident na přebalu nové knihy například to, že ekologičtí aktivisté si "nás přejí ovládat a kontrolovat". Prezident dlouhodobě hovoří v souvislosti s globálním oteplováním o hysterii, která je podle něj daleko větší hrozbou než samotná klimatická změna. V ohrožení je svoboda a prosperita, nikoli podnebí, uvedl například letos v březnu Klaus, který na toto téma již před dvěma lety vydal knihu Modrá, nikoli zelená planeta. Na tuzemské politické scéně patřil k jeho největším kritikům tehdejší předseda Strany zelených Martin Bursík. Míní, že hlava českého státu v tomto ohledu vystupuje s nesprávnými a lživými informacemi a bizarními názory.

Ministryně Kovářová navrhne povinnou práci vězňů

Ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová zvažuje návrh, který by odsouzeným lidem uložil povinnost ve výkonu trestu pracovat. Domnívá se, že zvláště v současné ekonomické situaci je zaměstnávání vězňů více než potřebné. "Ze zahraničí máme zkušenosti, že práce vězňů může být uplatňovaná i v jiných sférách, takže například uklízejí nebytové prostory, města a obce. Je třeba, aby se zaměstnanost vězňů zvýšila a byla jim uložena pracovní povinnost," poznamenala ministryně. Zaměstnanost vězňů v ČR v současnosti mírně poklesla a je to kolem 56 - 57 procent. Jsou i věznice, které mají třeba 90 procent, ale to je vždycky dáno jednak skladbou vězňů, kteří tam jsou, a jednak místními podmínkami, jestli je v tom regionu práce nebo ne. V Česku je celkem 35 věznic, které se momentálně potýkají také s přeplněností. Tyto problémy jsou nejzávažnější hlavně ve věznicích určených pro výkon trestu. "Víme, že stav je napjatý a naplněnost věznic je v současné době překročena o 14 procent. Vymýšlíme kroky, jak ji snížit. Mohl by nám pomoci připravovaný projekt domácího vězení, který pojede od příštího roku," uvedla Kovářová. Plánovaný projekt domácího vězení, který ministryně hodlá podrobněji představit na chystané tiskové konferenci, by měl fungovat s pomocí speciálních náramků monitorujících pohyb odsouzených. Současně bude těmto lidem v místě bydliště instalováno zařízení, které bude do centrálního snímače vysílat informace o pohybu této osoby. Náklady na projekt by měli přitom nést sami odsouzení.

Pietní akt k výročí srpnových událostí roku 68 před budovou Českého rozhlasu

Srpnové události roku 1968, které ukončily reformní proces v Československu, si dnes u Českého rozhlasu v Praze připomněli politici v čele s premiérem Janem Fischerem. Ministerský předseda vyzdvihl roli Českého rozhlasu při invazi pěti vojsk Varšavské smlouvy. Vojska státní hranice překročila před 41 lety v noci z 20. na 21. srpna. Politici položili věnce u připomínkových desek. Invaze si do konce roku 1968 vyžádala celkem 108 mrtvých, zhruba 500 těžce zraněných osob a další stovky lehce zraněných lidí. Některé oběti přinesl střet okupantů a neozbrojených demonstrujících lidí právě u rozhlasu.

ODS: Levice podceňuje ambice Moskvy ve střední Evropě

Česká levice podceňuje snahy Moskvy uplatňovat svůj vliv ve střední Evropě, včetně Česka. Na tiskové konferenci u příležitosti připomenutí obětí invaze vojsk Varšavské smlouvy do Československa v roce 1968 to řekl senátor Alexandr Vondra (ODS). Výročí okupace Československa podle něj také vybízí k otázkám, zda chtějí předseda a místopředseda ČSSD Jiří Paroubek a Lubomír Zaorálek vrátit ČR do područí Ruska. Proti zapomínání na minulost se vyslovil stínový ministr zahraničí za ČSSD Zaorálek. Podle něj by ale přesto neměly 40 let staré události ovlivňovat soudobé vztahy mezi Ruskem a Českem a vyvolávat touhu po pomstě. Naproti tomu Paroubek na inzertní straně dnešní Mladé fronty Dnes uvedl, že Rusko se dosud s invazí do Československa jednoznačně nevypořádalo. Mělo by se proto podle něj k problému srpna 1968 jako k zásadní morální politické otázce vzájemných vztahů "poctivě a zodpovědně" vrátit. Vondra s poslancem ODS Markem Bendou nicméně dnes znovu kritizovali přístup ČSSD k Rusku, zejména červnovou návštěvu Paroubka v Moskvě, při níž šéf ČSSD jednal s ruským premiérem Vladimirem Putinem. Benda napadl i stínového ministra zahraničí ČSSD Zaorálka, který podle něj otevřeně hájí ruské ambice v Gruzii. Podobně mluvil i předseda ODS Mirek Topolánek v předtočené depeši, kterou občanští demokraté novinářům pustili. "Nesmíme už nikdy připustit, aby nás vedli politici, kteří se jezdí radit do Moskvy," prohlásil.

KSČM kritizuje billboardy ČSSD varující před návratem komunismu

Komunisté se ohradili vůči předvolebním billboardům ČSSD, na kterých sociální demokracie uvádí, že zabrání návratu komunismu k moci. Podle místopředsedy KSČM Jiřího Dolejše nemá sociální demokracie po volbách šanci prosadit bez komunistů levicový program. "Je hospodářská krize, po volbách to nebude sranda a bude třeba hledat řešení. Dělat na sebe kyselé obličeje a dlouhý nos je absurdní. ČSSD má některé body programu společné s KSČM, a proto bude muset s námi také hlasovat," řekl ČTK Dolejš. S tím ale sociální demokracie nesouhlasí. "Každá strana je nezávislá a má svůj program. My máme svůj, který je od programu komunistů odlišný. Jejich styl věšení se na nás je akorát způsob, jak nás poškozovat ve volbách," ohradil se místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach. Doplnil, že KSČM by se měla raději věnovat tomu, jak vysvětlí svou historii. Oranžové billboardy s logem ČSSD, které slibují, že strana zabrání návratu komunismu k moci, se objevily v uplynulých týdnech. Strana vydala tento týden ke vztahu ke komunistům prohlášení. Odmítá v něm spolupráci s komunisty, protože ti se podle sociálních demokratů nedistancovali od minulosti, nesouhlasí s členstvím ČR v Evropské unii a NATO a zpochybňují soukromé vlastnictví.

ÚOHS zrušil zadání zakázky vypsané ministerstvem zdravotnictví

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) zrušil kvůli chybám zadání veřejné zakázky vypsané loni v dubnu ministerstvem zdravotnictví s předpokládanou hodnotou 60 milionů korun bez DPH. V zakázce ministerstvo hledalo firmu pro efektivní správu objektu, v němž sídlí, takzvaný facility management. Zadání antimonopolní úřad zrušil již v březnu, ministerstvo se ale odvolalo. Rozhodnutí svých úředníků ale nyní potvrdil nový šéf ÚOHS Petr Rafaj. Ministerstvo také musí zaplatit 30.000 korun na úhradu nákladů řízení. Ministerstvo se podle ÚOHS dopustilo několika pochybení. Například nesprávně stanovilo kritéria pro hodnocení nabídek, když nehodnotilo celkovou nabídkovou cenu. V rámci dílčích hodnotících kritérií nejprve hodnotilo nabídkovou cenu za rok, v dalším kritériu pak nabídnuté snížení nákladů za dobu tří let. Ministerstvo také nepřesně vymezilo, jaké smluvní a sankční závazky a podmínky záruky od zájemců o zakázku požaduje. Tím ministerstvo porušilo zásadu transparentnosti zadávacího řízení.

NSS o územním plánu Břeclavska nerozhodl, čeká na evropský soud

Rozhodnutí Nejvyššího správního soudu o územním plánu Břeclavska včetně sporné silnice R52 se znovu odkládá. Soud přerušil řízení o návrhu ekologů na zrušení plánu. Počká na rozhodnutí Evropského soudního dvora o předběžných otázkách, které mu nedávno předložil Nejvyšší soud Slovenské republiky. Soudní dvůr má vnést jasno do toho, jaká práva mají v podobných sporech ekologická sdružení. Soud už jednou projednávání územního plánu přerušil. Tehdy čekal na rozhodnutí Ústavního soudu. Ten musel stanovit, kdo má vlastně pravomoc projednat návrh směřující proti kontroverznímu územnímu plánu. Ústavní soud kompetenci přiřkl právě Nejvyššímu správnímu soudu. Správní soudci pak řízení znovu zahájili, aby ho po krátké době opět přerušili.

Irští bookmakeři větří šance na zamítnutí lisabonské smlouvy

Proud sázek na opětné zamítnutí lisabonské smlouvy v nadcházejícím irském referendu vedl irskou sázkovou kancelář Paddy Power ke snížení kursu na porážku smlouvy z 5:1 na 5:2. Oznámila to její mluvčí. Referendum, které má pro osud smlouvy klíčový význam, bude 2. října. V zatím posledním průzkumu veřejného mínění, který se konal v červnu, se 54 procent dotázaných Irů vyslovilo pro smlouvu, jejíž uplatnění by znamenalo hlubokou reformu evropských institucí. Před loňským prvním referendem tomu ale bylo podobně, a nakonec Irové smlouvu odmítli. Ke vstupu smlouvy v platnost je zapotřebí, aby ji ratifikovalo všech 27 členských zemí unie. Irsko je jediné, kde se o ní rozhoduje v referendu, všude jinde rozhodovaly parlamenty, a to kladně. Po loňském odmítnutí vyjednala irská vláda pro svou zemi záruky, které by podle ní měly v opakovaném referendu zajistit její schválení. Na tom, zda se tak stane, závisí, zda smlouvu podepíší prezidenti České republiky a Polska, kde už ji parlamenty schválily. V Německu čeká prezident s podpisem na schválení zákona, který posílí rozhodovací pravomoci německého parlamentu při evropské integraci.

Jubilejní festival na Okoři nabídne hudbu i program pro děti

Jubilejní desátý ročník festivalu Okoř 2009 nabídne hudbu v podání hvězd tuzemské populární hudby, ohňovou show i tradiční program pro rodiny s dětmi. Na akci, která se v areálu pod hradem Okoř uskuteční 22. srpna, je prodáno 4000 lístků, zbývající budou v pokladně od 12:00 v den festivalu. Program zahájí ve 14:00 vystoupení skupiny Fate Magazine, dále se představí Mňága a Žďorp, Marek Ztracený, Desmod, Divokej Bill, Anna K & Band, Vypsaná Fixa, Mig 21 a před půlnocí zahrají populární Chinaski. Festival zakončí v nedělních ranních hodinách soubor Žlutý pes. Místo původně avizovaného Cirkusu Garuda vystoupí skupina Pa-li-tchi se svou ohňovou show. Výjimkou se může zdát vystoupení slovenských Desmod, v hudební branži se však kapely z bývalého Československa většinou nepovažují za zahraniční. V předchozích ročnících festivalu Okoř zde například hráli No Name nebo Miro Žbirka. Festival je prezentován jako akce pro celou rodinu. V areálu jsou houpačky a další atrakce pro děti. Jako novinka bude fungovat školka, kam mohou rodiče své děti odložit do péče týmu pedagogů.

V Mikulově odstartuje maraton vinařských slavností na jihu Moravy

Vinaři z Mikulova na Břeclavsku letos odstartují několikatýdenní tradiční vinařské slavnosti na jihu Moravy. Jako první sehrají rituální scénku zarážení hory. Tato tradice vznikla v polovině 18. století, kdy po skončení prací ve vinicích byly vinohrady až do vinobraní uzavřeny a každý mimo hlídačů byl považován za zloděje hroznů. Letos ale hrozny uzrály o zhruba týden dříve, a tak řada vinařů už zahájila sklizeň raných odrůd. Skutečné vinobraní začne letos podle odborníků v první polovině září. Burčák z raných odrůd, například Irsai Oliver, se ale ve vinotékách a u stánků u jihomoravských silnic objevily už tento týden. Vinaři letos očekávají mírně nadprůměrný ročník. Hrozny mají po deštivém červenci dostatek vláhy a o cukernatosti rozhodne počasí v posledních týdnech před sklizní. Pokud vydrží současné příznivé počasí i v září, měl by se letošní ročník zařadit k velmi úspěšným úrodám posledních pěti let. Slavnosti zarážení hory provázejí často scénky ochotníků v dobových kostýmech a vystoupení lidových pěveckých souborů a cimbálových muzik. Podobné oslavy úrody vína se konají také ve většině dalších vinařských obcích jihomoravského regionu. Tento víkend budou horu zarážet také ve Tvrdonicích, Týnci a Velkých Bílovicích na Břeclavsku a Vlkoši a Strážnici na Hodonínsku. K největším akcím na jihu Moravy patří každoročně vinobraní ve Znojmě a Mikulově na Břeclavsku, která se letos konají poprvé společně.

Veselý svou olympijskou finálovou účast v Berlíně nezopakuje

Oštěpař Vítězslav Veselý na mistrovství světa neuspěl v kvalifikaci a nezopakoval svůj postup do finále na olympijských hrách v Pekingu. V první kvalifikační skupině v Berlíně hodil ve druhé sérii 75,76 metru. Šestadvacetiletý Veselý, svěřenec světového rekordmana Jana Železného, se přitom do Berlína kvalifikoval výkonem 80,35 metru, jeho osobní rekord z Pekingu má hodnotu 81,20. "Formu jsem měl podobnou, možná větší než v Pekingu, ale většinu sezony se peru s technikou a podle toho to dneska vypadalo," řekl Veselý.

Štafeta orientačních běžců se změnila v boj o zdraví soupeře

Vážné zranění švédského orientačního běžce Martina Johanssona poznamenalo dnešní štafetový závod na mistrovství světa v Miskolci a zásadně ovlivnilo výsledky. Johansson se v terénu napíchl stehnem na silnou větev v době, kdy bojoval o vítězství s reprezentanty Francie, Norska a také České republiky. Tu na posledním úseku reprezentoval Michal Smola a stejně jako Francouz Thierry Gueorgiou a Nor Anders Nordberg dal před bojem o medaile přednost pomoci soupeři. "Běžel jsem a pak jsem najednou viděl Martina, jak leží na zemi. Už tam s ním byl i Thierry, nejdřív jsem si myslel, že si zvrtnul kotník, ale pak jsme viděli, že má ve stehně zaražený klacek, tlustý tři cenťáky, deset cenťáků hluboko, celý od krve. Začal upadat do bezvědomí, tak jsme tam s Thierrym zůstali, odnesli ho na cestu a čekali, až přijde pomoc," uvedl český reprezentant. Nordberg mezitím doběhl na další kontrolu, aby zavolal pomoc. "Ale než přijeli, tak to bylo úplně šílené," přiznal Smola, který stejně jako jeho soupeři pokračoval v závodě až ve chvíli, kdy bylo o Švéda postaráno. Podle posledních zpráv není zraněný Johansson v ohrožení života. Český tým, který vedle Smoly tvořili ještě Tomáš Dlabaja a Jan Procházka, byl nakonec hodnocen na 27. místě. Titul získali Švýcaři před Rusy a Finy. Francouzi přišli kvůli "vyšší moci" o medaili ve štafetách už druhým rokem po sobě. Vloni v Olomouci vedl na posledním úseku Gueorgiou a pak najednou také zastavil. Spolkl totiž včelu a dostal anafylaktický šok. Z centra šampionátu ho tehdy odvážela helikoptéra.

Veslovod čtyřky "bez" Neffe se zranil a nepojede na MS

Bez klíčového muže posádky Karla Neffeho se bude muset na nadcházejícím mistrovství světa obejít čtyřka bez kormidelníka. Neffe si totiž ve čtvrtek večer poranil ruku a do Polska neodcestoval. Jeho místo v posádce, která měla být jedním z českých medailových želízek, nejspíš zaujme Milan Doleček. Ten měl původně v Poznani startovat společně s Jakubem Houskou na dvojskifu. V případě, že usedne do čtyřky "bez", dvojskif vedení české výpravy ze šampionátu odhlásí. Neffe si poranil pravou ruku, když doma poté, co si zabalil věci na mistrovství, zakopl a upadl na skleněné dveře. "Šel jsem se dívat na atletiku. Ale zakopl jsem o tašku a prolétl skleněnými dveřmi," uvedl Neffe. Nyní ho čeká čtyřtýdenní pauza.

Basketbalisté bez zkušených opor klesli do evropského podpalubí

Když loni čeští basketbalisté po nadějných výkonech nezvládli kvalifikaci o postup na mistrovství Evropy, zdálo se, že je jen těžko může potkat ještě něco horšího. Ve čtvrtek večer je však stihla ještě mnohem nepříjemnější zpráva: tým kouče Michala Ježdíka, oslabený o neúčast nejlepších hráčů Jiřího Welsche a Luboše Bartoně, po prohře na Ukrajině v posledním utkání baráže o udržení sestoupil z elitní evropské divize. Je to i důkaz klesající úrovně českého mužského basketu. "Samozřejmě jsem zklamaný, ale problém nebyl jen v této baráži, jde o hlubší záležitost. V první řadě se to týká práce s mládeží, na což teď doplácíme. Ukazuje se, že chybou bylo v devadesátých letech zrušení sportovních center. A nejde zdaleka jen o basket, týká se to většiny sportů v České republice," řekl ČTK předseda basketbalové federace Miroslav Jansta. "Musíme úplně změnit systém koncepce výchovy," podotkl Jansta. Národní tým zažívá velký ústup: ještě předloni ve Španělsku bojoval na závěrečném turnaji mistrovství Evropy mezi elitní šestnáctkou mužstev starého kontinentu, o dva roky později přebudované a omlazené mužstvo bez zkušeností kleslo až mezi reprezentační výběry druhé garnitury. Šest zápasů, tři výhry a stejný počet porážek - taková je barážová bilance. Češi sice nadšenými výkony uhájili domácí neporazitelnost, ale protože na rozdíl od Maďarska a Ukrajiny v Estonsku nevyhráli, společně právě s beznadějně posledním Estonskem sestoupili. Češi jako by z utkání na palubovkách soupeřů měli komplex - v ostrém zápase tam nevyhráli už tři roky a i loni se jim v kvalifikaci bilance na venkovních hřištích stala osudnou.

Počasí

Slunečno, postupně od západu přibývání oblačnosti, na většině území přeháňky, bouřky i přívalové srážky. Teploty 28 až 32 stupňů Celsia.

21-08-2009