Denní souhrn zpráv Zprávy

20-08-2009

ČSSD vyloučila, že by po volbách uzavřela vládní koalici s KSČM

Sociální demokracie vyloučila, že by po volbách vytvořila vládní koalici s KSČM. Závazek nespolupracovat v nadcházejícím volebním období s komunisty zveřejnil v tiskové zprávě předseda strany Jiří Paroubek. O případné tiché podpoře komunistů menšinové vládě ČSSD nic neuvedl. Paroubek tiskovým prohlášením reagoval na výroky o tom, že v případě volebního vítězství ČSSD hrozí návrat komunistů k moci. Taková možnost ale podle něj nehrozí a celé téma je uměle vytvořené s cílem "odvést pozornost od toho, co zde prováděla vláda ODS v posledních třech letech". Podle Paroubka KSČM "dosud neučinila kroky, které by ji opravňovaly ucházet se o podíl na správě naší země". Zopakoval, že se komunisté nedistancovali od své minulosti, nesouhlasí s členstvím Česka v NATO a v EU a zpochybňují soukromé vlastnictví. Šéf ČSSD rovněž zdůraznil, že jeho strana nadále respektuje tzv. bohumínské usnesení, které jí zakazuje spolupráci s KSČM na vládní úrovni. Sociální demokraté nicméně vytvořili koalice s komunisty v některých českých regionech po loňských krajských volbách. O tichou podporu KSČM se ČSSD opírala i v minulosti na celostátní úrovni. Za Paroubkovy vlády v letech 2005 až 2006 sociální demokraté prosazovali některé své návrhy zákonů ve sněmovně spíš s podporou komunistů než koaličních partnerů z KDU-ČSL a US-DEU. V nepřehledné situaci bezprostředně po volbách v roce 2006, když ještě nebyly jasné přesné výsledky, předseda ČSSD rovněž tvrdil, že jeho strana dá s komunisty dohromady 101 hlasů ve sněmovně, a může tedy sestavit vládu. Po těchto volbách Paroubek také vyjednával s tehdejším předsedou lidovců Miroslavem Kalouskem (nyní TOP 09) o vytvoření společné vlády s tichou podporou KSČM. Z jednání ale sešlo kvůli odporu členské základny KDU-ČSL.

Kanada si pochvaluje zavedení víz pro Čechy

Nová politika Ottawy požadující od července vstupní víza pro české občany cestující do Kanady se podle kanadských úřadů ukázala být účinná. Dokonce prý natolik, že Kanaďané už s českými úřady nejednají o změně této politiky. Uvádí to agentura The Canadian Press (CP) a odvolává se přitom na vysoké vládní představitele v Ottawě. "Kanada neplánuje revizi rozhodnutí o zavedení víz," řekl mluvčí ministerstva pro občanství, přistěhovalectví a multikulturalismus Nicholas Fortier. Počet českých občanů, kteří v Kanadě požadovali azyl, se podle jeho slov snížil za uplynulých 30 dní na pouhé tři oproti 155 žádostem ve dvou týdnech před opětovným zavedením víz v polovině července. Česká vláda požadovala, aby víza byla zrušena, jak nejrychleji to bude možné. V minulých dnech její představitelé v českých médiích uvedli, že se s kanadskou vládou o této záležitosti pravidelně jedná. "S Kanaďany jsme v přímém denním kontaktu na technické i expertní úrovni," prohlásil v sobotním Právu náměstek českého ministra zahraničí pro konzulární otázky Hynek Kmoníček.

Pojar: Štít USA bude kombinací mobilních a fixních prvků

Případný mobilní protiraketový štít USA neohrožuje americké plány postavit v Česku radar, protože systém americké protiraketové ochrany má být kombinací pevných a mobilních prvků, uvedl první náměstek ministra zahraničí Tomáš Pojar. Podobný názor měl také bývalý vicepremiér Alexandr Vondra (ODS). Oba to řekli na dotaz ČTK v reakci na oznámení, že americký výrobce letecké techniky Boeing představil návrh na vybudování mobilního štítu, který by dle potřeby byl letecky přemísťován na konkrétní základny NATO. "Celý systém bude vždy fungovat na kombinaci fixních a mobilních prvků (včetně mnoha radarů), které se budou vzájemně doplňovat - jinak to ani nejde," uvedl Pojar, hlavní vyjednavač smluv s USA o radaru. Není to nic nového, mobilní zařízení s protiraketami by fungovalo spolu se stacionárním radarem, dodal Vondra. Podle agentury Reuters by mobilní zařízení mohlo pozměnit dosavadní plány na systém protiraketové obrany, který chtějí Američané umístit do Česka a Polska. Americké velvyslanectví ČTK sdělilo, že Washington nyní analyzuje finanční a operační účinnosti navrženého protiraketového systému ve střední Evropě, analýza by měla být dokončena v následujících měsících. České ministerstvo obrany se vyjádřit k tomu, zda nabídka mobilního systému ovlivní postoj USA k vybudování základen ve střední Evropě, nechtělo. "Je třeba vyčkat dalších informaci," tlumočil ČTK vyjádření ministra Martina Bartáka mluvčí resortu Andrej Čírtek.

Füle znepokojen postupem senátorů ve věci prozkoumání Lisabonu

Evropský ministr Štefan Füle je znepokojen záměrem senátorů napadnout u Ústavního soudu novely parlamentních jednacích řádů o vázaném mandátu, které souvisejí s lisabonskou reformní smlouvou EU. Füle se obává dalšího zdržování ratifikace dokumentu a vadí mu, že v Česku stále není zřejmý termín jejího dokončení, třebaže parlamentem prošla smlouva již před více než třemi měsíci. Füle se obává poškození důvěryhodnosti České republiky u partnerů v EU na dlouhou dobu. Vláda podle Füleho nezpochybňuje právo senátorů nechat prozkoumat lisabonskou smlouvu a vnitrostátní normy, ovšem u novely jednacích řádů pro to neshledává důvod. "Vláda novelu od počátku podporovala a považuje ji za progresivní úpravu zapojení národního parlamentu do rozhodovacího procesu v Evropské unii," sdělil Füle ČTK. Ministrovi vadí, že senátoři chtějí nečekaně nejdříve nechat přezkoumat novelu jednacích řádů a teprve pak "učiní podání na předběžnou kontrolu" lisabonské smlouvy. Füle se obává, že Česko bude v důsledku postupu senátorů členskou zemí, která bude poslední a jediná blokovat platnost lisabonské smlouvy. "Takový vývoj by měl i své mezinárodní dopady a mohl by zpochybnit schopnost ČR dodržovat své závazky a poškodit důvěryhodnost České republiky u partnerů v EU na dlouhou dobu," zdůraznil ministr. Smlouva má za cíl zefektivnit fungování rozšířené EU.

Takzvaný zákon o vázaném mandátu někteří zákonodárci požadovali jako podmínku pro svůj souhlas s lisabonskou reformní smlouvou. Senátoři se domnívají, že novely jsou nedostatečné. Podle nich je neústavní to, aby parlament souhlasil s dalším přenosem pravomocí na EU jinou než ústavní většinou. Teprve po této stížnosti chtějí senátoři podat žádost o přezkoumání samotné lisabonské smlouvy. Zástupci ČSSD, která Füleho nominovala do přechodné úřednické vlády, a KDU-ČSL celou akci již označili za zdržovací taktiku, která má umožnit prezidentovi Václavu Klausovi odložit rozhodnutí o podpisu smlouvy, a tím i dokončení její ratifikace. Prezident je dlouhodobým odpůrcem lisabonské smlouvy, ale jeho podpis je pro platnost dokumentu nezbytný.

Kopicová odloží říjnovou generálku státních maturit

Ministerstvo školství odloží říjnovou generálku státních maturit. Informovala o tom Česká televize (ČT). Pokud poslanci novou maturitu posunou o rok, odloží ministryně školství Miroslava Kopicová generálku plánovanou na letošní říjen až na říjen 2010. Pokud se sněmovna na odkladu neshodne, pak bude generálka už v lednu příštího roku, uvedla ČT. Osud maturit závisí nyní na poslancích, rozhodovat budou zřejmě v září. Pro odklad maturit chce zvednout ruce ČSSD i ODS, občanští demokraté trvají na svém plánu odložit státní maturity o dva roky. Naopak komunisté chtějí jednotnou maturitu už v příštím roce. Ministryně Kopicová soudí, že maturity lze stále zvládnout v termínu. Pro odložení generální zkoušky se vyslovil i bývalý ministr školství a úřadující předseda Strany zelených Ondřej Liška. Snahu o odsunutí samotných maturit označil za populismus.

Stát se omluvil exministru Mlynářovi za soudní stíhání

Stát se omluvil bývalému ministru informatiky Vladimíru Mlynářovi za to, že byl stíhán a souzen v souvislosti s kauzou společnosti Testcom servis. Informovala o tom Česká televize (ČT). Mlynář stanul před soudy kvůli údajnému zneužívání pravomoci v obchodním styku. Podle definitivních rozsudků se ale žádného trestného činu nedopustil. "Po těch čtyřech letech, kdy jsem byl vláčen v různých novinách a kdy o mně byly šířeny různé nepravdivé informace, tak je to samozřejmě zadostiučinění, ale samozřejmě ty čtyři a půl roku mi nikdo nevrátí," řekl ČT Mlynář. Exministr podle ČT nepožaduje odškodnění, které by v jeho případě mohlo dosáhnout výše několika milionů korun. Podle obžaloby se Mlynář s exředitelem České televize a šéfem Testcom servisu Dušanem Chmelíčkem a jeho spolupracovníkem Vítem Novotným dopustili zneužití pravomoci veřejného činitele a zneužití informací v obchodním styku. Městský soud v Praze Mlynáře původně poslal na 5,5 roku do vězení. Podle rozsudku muži uzavřeli s firmou Testcom servis, která měla provozovat internetový portál veřejné správy, nevýhodnou smlouvu a převedli na ni 7,5 milionu korun z rezervního fondu příspěvkové organizace ministerstva informatiky Testcom. Vrchní soud a následně i Nejvyšší soud ale Mlynáře obžaloby zprostily.

Zaplavené obce Novojičínska mohou získat první peníze z EU

Na výstavbu a opravy silnic k takzvaným Domům velké vody, které vzniknou jako náhradní bydlení po letošních povodních na Novojičínsku, přispěje Evropská unie. Regionální rada Moravskoslezsko, která má rozdělování peněz z EU na starosti, uvolní až 32 milionů korun na budování infrastruktury. Jsou to první peníze z EU, které míří do povodněmi postiženého regionu, následovat mají další. Povodně, které připravily o život v celém Česku 15 lidí, vypukly na severu Moravy a postupně ve větší či menší míře postihly i další regiony - Olomoucký, Jihočeský a Zlínský kraj, Vysočinu, Ústecký a Liberecký kraj. Voda napáchala jen v Moravskoslezském kraji škodu přesahující 3,1 miliardy korun, ve všech postižených oblastech pak způsobila škodu za zhruba 8,57 miliardy korun.

Senát sníží výdaje i počet zaměstnanců

Senát hodlá kvůli rozpočtovým úsporám v důsledku ekonomické krize snížit výdaje i počet zaměstnanců. Zda bude stejně postupovat i sněmovna, není jasné. Rozpočet dolní komory prý zatím není připraven. Senát se podle tiskové zprávy dohodl s ministerstvem financí na třech základních krocích, které přispějí k úsporám ve státním rozpočtu. "Za prvé se v následujících třech letech sníží rozpočet Senátu. Za druhé snížíme počty zaměstnanců a za třetí od roku 2010 budou zmrazeny mzdy zaměstnanců Kanceláře Senátu, stejně jako je tomu v případě senátorů od roku 2007," uvedl vedoucí Kanceláře Senátu František Jakub. Senátní rozpočet se podle něj sníží příští rok proti předpokladům o 53 milionů, v roce 2011 o téměř 80 milionů a v roce 2012 o 100 milionů korun. Letos dostal Senát na své výdaje zhruba 587 milionů korun, o 18 milionů méně než loni. Budoucí úspory se budou týkat především investic. Nutné opravy a údržba historického areálu Senátu se rozloží do delšího období, stejně jako nezbytná modernizace informačních technologií. Šetřit se bude dále na provozních nákladech, ale také na zahraničních cestách, uvedl tiskový tajemník Kanceláře Senátu Petr Kostka.

Janota: Privatizace ČSA se dokončí, Lašák zatím zůstává

Privatizace Českých aerolinií se dokončí a současný šéf ČSA Radomír Lašák zůstane ve své funkci do konce tohoto procesu. Shodli se na tom ministři financí a dopravy Eduard Janota a Gustáv Slamečka. Na dotaz ČTK to sdělil ministr Janota. Podle něj se nebudou během probíhající privatizace dělat žádné změny ve vedení firmy. Ve středu se přitom objevily informace, že někteří politici žádají odvolání prezidenta Radomíra Lašáka. Privatizace ČSA se zásadně zkomplikovala ve středu. Aerolinie Air France - KLM oznámily, že ze soutěže odstoupily. Ve hře tak zůstal pouze jediný zájemce, konsorcium Unimex a Travel Service. Podle analytiků je odstoupení Air France-KLM velkým problémem. "To už není moc soutěž," uvedl Jan Procházka ze společnosti Cyrrus. Konečný termín pro podání cenové nabídky je 30. září.

Průzkum: Práci nenajdou absolventi ekonomie, lékaři se bát nemusí

S hledáním práce budou mít největší problémy čerství absolventi ekonomických oborů, strojírenství a gastronomie. Ekonomická krize by naopak neměla ovlivnit poptávku po mladých zdravotnících, stavařích nebo učitelích. Vyplývá to z průzkumu mezi zaměstnanci úřadů práce (ÚP), který provedl Národní ústav odborného vzdělávání letos v květnu (NÚOV). Jen za květen přitom evidovaly úřady práce o 57 procent více nezaměstnaných absolventů než za stejné období minulého roku. Podle úřadů práce stojí za horší zaměstnatelností absolventů hlavně nedostatečná odborná praxe. Shánění práce bude ale těžké i pro ty, o jejichž obor není mezi zaměstnavateli zájem. "Kadeřníci a kadeřnice mají problémy s uplatněním na trhu práce také proto, že většina zaměstnavatelů nabízí v oboru práci pouze na živnostenský list formou pronájmu křesla," konstatuje zpráva. Dlouhodobě není zájem také o absolventy různých ekonomických nástaveb. Mladí kuchaři a číšníci zas mohou mít na pracovním trhu problémy proto, že gastronomické obory produkují příliš mnoho absolventů. V důsledku krize také nastal útlum některých strojírenských oborů, proto zřejmě nebude práce pro čerstvé zámečníky nebo elektrotechniky.

Novým generálním ředitelem ČTK bude Radim Hreha

Novým generálním ředitelem České tiskové kanceláře bude od října bývalý ředitel Slovenské televize Radim Hreha (56). Rozhodla o tom Rada ČTK, která vybírala mezi pěti uchazeči. ČTK to řekla předsedkyně rady Pavla Valčáková. Hreha ve funkci nahradí Milana Stibrala, který se rozhodl odejít na konci září do důchodu. Hreha, který dosud působí jako ředitel speciálních projektů společnosti KIT Digital, podle Valčákové zvítězil při hlasování sedmičlenné rady těsnou většinou jednoho hlasu. Odborník na digitalizaci a spoluzakladatel serveru Česká média řídil Slovenskou televizi v roce 2007. Před tím mimo jiné krátce působil v České televizi jako vedoucí sekretariátu generálního ředitele. Rodák z moravského Kyjova vystudoval Vysokou školu technickou v Košicích.

Hejtman a záchranáři: Kraj je dobře připraven na případnou nehodu

Velké cvičení Trauma 2009 u dálnice D1 na okraji Brna ukázalo, že jižní Morava je dobře připravená na případné tragické události. Na základě předběžných údajů to uvedl hejtman Michal Hašek (ČSSD). Zdravotnická zařízení prý nápor zvládla. Podrobné vyhodnocení cvičení zpracují odborníci v příštích dnech. "Nic nenasvědčuje tomu, že by na jižní Moravě mohl být problém v poskytování traumatologické péče v případě události takového rozsahu," uvedl Hašek. Představitelé velkých brněnských nemocnic tvrdí, že cvičení zvládli. Do Fakultní nemocnice Brno záchranáři přivezli 23 figurantů. "Při tomto počtu zraněných v průběhu tří hodin by FN Brno byla schopna se o transportované pacienty postarat i v běžném provozu, tedy bez vyhlášení traumatologického plánu," uvedla mluvčí Anna Nesvadbová. Personál Fakultní nemocnice však překvapil neohlášený přílet hejtmana Haška. "Jeho přílet nebyl leteckým dispečinkem hlášen, což je nejen nestandardní, ale i nebezpečné," uvedla Nesvadbová. Překvapení vzbudil přílet vrtulníku s Haškem i ve Fakultní nemocnici u svaté Anny (FNUSA). Také druhá z brněnských fakultních nemocnic je s průběhem cvičení spokojena. "Po celou dobu cvičení nebyl žádným způsobem narušen provoz FNUSA, byli ošetřeni všichni pacienti, kteří do nemocnice přicházeli v rutinním režimu. Současně FNUSA bez problémů zajistila péči o další dva vysoce akutní pacienty," uvedla mluvčí Šárka Urbánková.

Brožová zůstane ve vězení

Bývalá prokurátorka Ludmila Brožová-Polednová nadále zůstane ve věznici ve Světlé nad Sázavou, kde si odpykává šestiletý trest za podíl na justiční vraždě demokratické političky Milady Horákové. ČTK to řekla Iva Matušková z tiskového oddělení Krajského soudu v Hradci Králové. Podle Matuškové o tom s definitivní platností rozhodl Vrchní soud v Praze. Potvrdil tak rozhodnutí královéhradeckého krajského soudu, který žádost Brožové Polednové o přerušení trestu zamítl v červenci. Právník bývalé prokurátorky Vladimír Kovář zatím o rozhodnutí soudu nemá informace. "Jediné, co vím, je, že k věci nebylo svoláno jednání," řekl ČTK. S rozhodnutím soudů však nesouhlasí. Dodal, že připraví nový návrh na přerušení trestu své klientky.

Policie zasáhla proti fanouškům srbského klubu, dělali výtržnosti

Proti skupině několika desítek fanoušků fotbalového klubu Crvena Zvezda Bělehrad musela ve čtvrtek odpoledne zasahovat policie v dolní části Václavského náměstí. Opilí příznivci srbského mužstva v restauraci převraceli stoly a házeli půllitry po hostech i policistech. Policie řadu z nich zadržela. Nejméně jeden člověk byl zraněn, sdělila ČTK mluvčí pražské policie Andrea Zoulová. Mluvčí pražské záchranné služby Jiřina Ernestová zatím podrobnosti k zásahu nemá. Konflikt se podle některých svědectví rozhořel poté, co fanoušci napadli turisty a policie jim v tom bránila. Už dříve v dolním prostoru Václavského náměstí fanoušci rozbili jednu výlohu. Objevily se i zapálené dýmovnice. Pražská policie předem označila zejména kvůli fanouškům Crvene Zvezdy utkání s pražskou Slavií za velmi rizikové a přijala bezpečnostní opatření. Už ve středu večer dělali příznivci klubu výtržnosti na jihu Moravy.

Zpěvák Aleš Brichta nebude stíhán za text písně Deratizer

Zpěvák a textař Aleš Brichta nebude stíhán za text titulní písně nového alba Deratizer. Vyšetřovatel neshledal důvody pro zahájení trestního stíhání a věc byla uložena. Skladba vyvolala kritiku pro svůj údajně rasistický nádech. Text písně s refrénem "Politici dělaj z každýho vola/ na ulici kradou cikáni kola/ už by to vyřešit měl/ nějakej deratizér" zkoumala policie s tím, zda nejde o trestný čin. Nařčení, že je rasistický, Brichta označil za nesmysl, podle něj je píseň namířena proti politikům. Kvůli textu byl koncem července vypovídat na policii. Tam také uvedl, že text Deratizer má vyjadřovat nesouhlas se současnou politickou situací ve státě, kdy veškeré podstatné problémy občanů se neřeší, ale zametají pod koberec a korupce současné politické generality se dotýká každého občana. Také se vyjádřil k obalu alba, na němž je nakreslen muž "pracující" na Karlově mostě. Postava je podle některých Brichtových kritiků očividně romského původu. V jedné ruce nese autorádio a ve druhé dámskou kabelku. I tento názor Brichta vyvrací. Podle něj výtvarník na obal využil figurku z arabských pohádek.

Program ke staroboleslavské papežské mši začne už její předvečer

Program k zářijové staroboleslavské bohoslužbě s papežem Benediktem XVI. začne už vpředvečer této události. Na místě bude možné nocovat ve stanovém městečku. Program bude zahrnovat koncert, divadelní představení a filmové projekce, zaměří se nejen na mládež. Po modlitbách budou mít příchozí možnost zúčastnit se adorace v bazilice Panny Marie. Mluvčí Arcibiskupství pražského Aleš Pištora ČTK sdělil, že zde bude také prostor pro zpověď, rozhovory a modlitby ve skupinkách. Mše ve Staré Boleslavi bude 28. září, tedy poslední den třídenní papežské návštěvy, v den svátku svatého Václava, jehož papež uctí. Bohoslužba s papežem se bude konat na Proboštské louce, zájem o ní dosud projevilo 30.000 poutníků. Přítomní se také mimo jiné seznámí s životem svatého Václava. Stará Boleslav je spojována se zavražděním knížete Václava v 10. století. Druhá velká bohoslužba se bude konat v Brně o den dřív. Projevilo o ni zájem na 70.000 lidí. Papež přijede 26. září na pozvání katolické církve a prezidenta Václava Klause.

Režisér Sedláček uvedl do kin svou komedii o vábení Muži v říji

Režisér Robert Sedláček v brněnském Velkém Špalíčku slavnostně představil svou komedii Muži v říji, která jako zvláštní dějový prvek využívá soutěž ve vábení jelenů. Režisér film označuje jako "veselou komedii o velkých věcech na malém městě, velké politice, velkých citech a velkém umění". Vábení jelenů se prý v mnohém podobá politickému vábení voličů. Film je proto podle Sedláčka dobrou psychickou přípravou na začínající volební kampaň. Komediální žánr si Sedláček vyzkoušel poprvé. "Došlo mi, že chci-li říkat lidem vážné věci, musím je tak trochu bavit a jít na ně přes smích," uvedl Sedláček. Film se odehrává v jihomoravské vesnici Mouřínov, kde končí silnice. Obyvatelé touží po tom, aby se obec stala průjezdnou. Protože je mezi nimi přeborník ve vábení jelenů, rozhodnou se, že v Mouřínově uspořádají mistrovství Evropy v této nezvyklé disciplíně, na které pozvou politiky včetně předsedy vlády a ministra zemědělství. Souběžně se rozvíjejí zřejmé i nevyslovené vztahy obyvatel vesnice.

V Olomouci začala letní Flora, zahalila se do romantické podoby

Romantická zákoutí, lilie, množství růží, vodní prvky i sošky tvoří ústřední expozici letní etapy mezinárodní zahradnické výstavy a veletrhu Flora Olomouc 2009, která začala na olomouckém výstavišti. Pořadatelé doufají, že návštěvnost bude jen o něco menší, v lepším případě stejná jako loni, kdy se přišlo na letní Floru podívat 37.000 lidí. Uvidíme, jak se na návštěvnosti projeví vliv krize, řekla ČTK mluvčí výstaviště Zuzana Studená. "Ústřední expozice každé Flory má své motto. To letošní je Romantická zahrada a tomu je expozice Českého zahrádkářského svazu přizpůsobena," uvedla Studená. Součástí expozice jsou i květiny vrcholného léta - kromě růží a lilií i třeba jiřiny a gladioly, vodní rostliny a další. Začátek letní Flory obstaral křest nově vyšlechtěné odrůdy gladioly. Vysoký, temně rudý výpěstek, jehož tvůrcem je Jiří Václavík z průhonického Výzkumného ústavu Silva Taroucy pro krajinu a okrasné zahradnictví, ponese jméno Cuba Exotica. O letošní výstavní i prodejní nabídku květin, rostlinného materiálu, pomůcek a potřeb pro zahradníky a zahrádkáře se na stará na 350 vystavovatelů a prodejců z České republiky, Slovenska a Polska.

Moravská Třebová připravuje muzeum hornictví

Moravská Třebová na Svitavsku chystá muzeum hornictví. Od druhé poloviny 19. století se v regionu těžily žáruvzdorné lupky a jíly. Kolem Mladějova a Hřebče se skrývá kolem 50 dolů, muzeum bude v jedné ze štol. Novinářům to řekl místostarosta Václav Mačát. "Prohlídková trasa a expozice bude v Jihlavské štole dlouhé 150 metrů. Návštěvníci v ní uvidí ukázky ražby důlních děl a důlní mechanizace," uvedl Mačát. Muzeum naváže na Hřebečskou důlní stezku a naučnou stezku Lesů ČR. Později také zachovalá úzkokolejka propojí stezky s průmyslovým muzeem v Mladějově. Radnice také vybuduje u štoly parkoviště, provozní zázemí muzea a sociální zařízení.

Šebrle: Moje éra skončila. Definitivně.

Éra kralování desetibojaře Romana Šebrleho skončila. A jak světový rekordman sám v Berlíně řekl, nezvratně. "Já myslím, že definitivně," konstatoval Šebrle ještě před skončením soutěže na mistrovství světa. Obhájce titulu nezvládl vrcholný závod sezony hlavně hlavou, ačkoliv cítil formu i velkou šanci na medaili. Pokazil ale několik disciplín, hlavně skok o tyči. Přesto nehodlá hodit flintu do žita. Připraví se na další sezonu, ale nejspíš bude závodit víc pro radost. Cítí, že se potřebuje při atletice víc uvolnit. Šebrle má 17 medailí z vrcholných akcí, je zkušeným závodníkem. "Možná až moc," podotkl olympijský vítěz. Drží světový i halový evropský rekord. Přesto byl v Berlíně nervózní. Právě proto, že cítil šanci. "Měl jsem formu, moc jsem chtěl," přiznal.

Sport

Tyčkař Jan Kudlička ani kladivářka Lenka Ledvinová se na mistrovství světa v Berlíně do finále neprobojovali. Kudlička v kvalifikaci skočil pouze 540 centimetrů a obsadil dělené 23. místo. K postupu bylo potřeba skočit o 25 centimetrů výš. Ledvinová v první kvalifikační skupině hodila 62,92, čímž zaostala o téměř osm metrů za osobním maximem, a skončila v ní sedmnáctá. Celkově obsadila až 36. pozici. Kvalifikační limit byl 72 metrů, který přehodily jen čtyři kladivářky.

Trenér českých volejbalistů Zdeněk Haník tři dny po postupu na mistrovství světa překvapivě rezignoval. Reprezentaci, kterou čeká za dva týdny evropský šampionát v Turecku, povede dosavadní asistent Jan Svoboda. Novým členem realizačního týmu se stal Milan Hadrava. Haník se rozhodl odejít poté, co v neděli s národním mužstvem vybojoval v kvalifikačním turnaji ve Varně postupové druhé místo za domácím Bulharskem. Svou rezignaci oznámil písemně předsedovi volejbalového svazu Antonínu Léblovi. Důvodů pro svůj krok měl prý více, tím hlavním byl nedostatek kompetencí.

Basketbalisté České republiky sestupují z divize A mistrovství Evropy. V posledním zápase baráže prohráli na Ukrajině 70:82. Češi přitom dokázali v polovině utkání stáhnout jedenáctibodový náskok domácích a krátce i vedli, po vyfaulování opor Bendy s Veselým už ale nestačili.

Počasí v pátek

Slunečno, postupně od západu přibývání oblačnosti, na většině území přeháňky, bouřky, hrozí i přívalové srážky. Teploty 28 až 32 stupňů Celsia.

20-08-2009