Denní souhrn zpráv Zprávy

23-07-2009

O břemenech na pozemcích pod letišti budou rozhodovat soudy

O zřizování věcných břemen na pozemcích pod letišti, v případě, že tyto pozemky patří někomu jinému, by měly v budoucnu rozhodovat soudy. Počítá s tím novela zákona o civilním letectví, kterou ve čtvrtek schválil Senát. Nyní ji dostane k podpisu prezident republiky. Vláda novelu předložila původně kvůli transpozici evropské směrnice. Ta má zpřísnit požadavky na řídící letového provozu kvůli vyšší bezpečnosti letecké dopravy. Současně má za cíl učinit ji více pohodlnou pro zdravotně postižené osoby.

Novela usnadňující převody zemědělských pozemků se vrací sněmovně

Poslanci dostanou zpět na stůl novelu, jež měla umožnit zemědělcům prodávat či převádět na příbuzné půdu, kterou ještě nesplatili státu. Senát ji ve čtvrtek odmítl schválit a vrátil ji sněmovně s pozměňovacími návrhy. Farmáři, kteří si v minulosti koupili půdu od státu, ji mohou splácet až 30 let. Novela počítala s tím, že nesplacený dluh za půdu by se převedl na nového vlastníka. Podmínkou mělo být, aby nový majitel nejméně po tři roky provozoval v daném katastrálním území zemědělskou výrobu. Novela měla také omezit předkupní právo státu na zemědělskou půdu. Předkupní právo by zaniklo splacením ceny za pozemek, nejdříve ale 15 let od zápisu majitele do katastru. Tato lhůta byla zkrácena ze současných 30 let. A právě to se stalo terčem kritiky senátorů. Novelu vrátili poslancům zpět s tím, že lhůta zůstane 30 let.

Senát souhlasí se zjednodušením formulářů neschopenek

Lékařské formuláře pro hlášení o nemocenské by se měly zjednodušit. Senátoři ve čtvrtek schválili novelu zákona o nemocenském pojištění, kterou společně předložili bývalí ministři práce a sociálních věcí Petr Nečas (ODS) a Zdeněk Škromach (ČSSD). Původní zákon platí od letošního ledna a ukázalo se, že lékaři jsou kvůli němu zavaleni administrativou. Novela by mohla snížit jejich náklady na odesílání hlášení až o třetinu. Novela teď poputuje k prezidentovi. Platit začne tři měsíce po vyhlášení. Pro schválení novely zvedlo ruku 62 senátorů, osm se zdrželo, nikdo nebyl proti. Lékaři si na přílišnou náročnost tiskopisů k takzvané neschopence stěžovali už od ledna, kdy Nečasem prosazený zákon vstoupil v platnost. Práci jim komplikoval například fakt, že museli vyplňovat každou z šesti stránek formuláře zvlášť, což jim zabíralo mnoho času na úkor péče o pacienty. Ministerstvo už na začátku roku slíbilo nápravu.

Lídrem TOP 09 na jihu Čech bude Parkanová, na Pardubicku Severa

Kandidátku strany TOP 09 v jižních Čechách povede někdejší ministryně obrany Vlasta Parkanová, v Pardubickém kraji poslanec původně zvolený za KDU-ČSL Pavel Severa. Na tiskové konferenci to oznámil Karel Schwarzenberg, který stojí v čele této nové konzervativní strany. Jedničkou kandidátky ve středních Čechách bude spoluzakladatel strany a exministr financí Miroslav Kalousek, potvrdil Schwarzenberg informaci týdeníku Euro. Doplnil, že v Královéhradeckém kraji bude lídrem lékař, pedagog a ředitel Fakultní nemocnice v Hradci Králové Leoš Heger. Ve středních Čechách čeká Kalouska souboj s tamním hejtmanem Davidem Rathem, který je na druhém místě sociálnědemokratické kandidátky vedené Milanem Urbanem. ODS tam do voleb povede bývalý hejtman Petr Bendl. Schwarzenberg novinářům řekl, že jeho dopis nyní šířený v letácích není zahájením předvolební kampaně. Ta prý začne, "až se naši občané vrátí z Chorvatska nebo z Bibione či od českých rybníků". Dopisem prý chtěl jen TOP 09 dostat do povědomí lidí a představit se.

TOP 09 nepodpoří zrušení poplatků, ale ani by jí to nevadilo

Poslanci a senátoři strany TOP 09 nepodpoří zrušení nynějších poplatků ve zdravotnictví, neboť prokázaly svou efektivitu, řekl novinářům jeden z lídrů strany a exministr financí Miroslav Kalousek. Dodal ale zároveň, že pokud se pro podobný krok rozhodne většina české politické scény, nebude to mít pro české zdravotnictví fatální následky. Existuje totiž prý celá řada jiných možných regulačních mechanismů, které povedou k vyšší odpovědnosti všech účastníků zdravotnického systému. Podle Kalouska bylo v minulých měsících společnou chybou politiků a novinářů, že vytvořili atmosféru, v níž se reforma ve zdravotnictví zúžila na existenci poplatků. "To prostě není pravda," zdůraznil Kalousek. "Poplatky demonstrují, že zdravotnictví něco stojí, ale není to životní problém ani občanů, a dokonce ani zdravotnictví," vysvětlil postoj strany novinářům zdravotnický expert TOP 09 a někdejší slovenský ministr zdravotnictví Rudolf Zajac. Podle lídra TOP 09 v Praze Karla Schwarzenberga právě on na Slovensku dokázal, že "umí zdravotnickou reformu" a nyní radí v těchto otázkách po celé Evropě.

Odvolaný ředitel Kasík chce právní analýzu odvolání

Odvolaný generální ředitel Českého rozhlasu Václav Kasík požádá své právníky v nejbližších dnech o analýzu svého odvolání. Kasík to ve čtvrtek uvedl v tiskové zprávě. Vyzval rovněž svého nástupce, aby zadal nezávislý externí audit hospodaření rozhlasu k datu odvolání. Kasíka odvolala ve středu Rada Českého rozhlasu. Kasík uvedl, že odvolání je právem rady. "Nemohu však akceptovat důvody, na nichž mé odvolání postavila, a způsob, jakým akt vykonala - odporuje zákonu o Českém rozhlasu," uvedl. "Průběh a rychlost odvolání mne vedou k zamyšlení, zda Český rozhlas nemá být destabilizován před kritickým obdobím mimořádných voleb do sněmovny," dodal. Rada ve své důvodové zprávě, kterou citoval její předseda Jiří Florian, uvedla mezi důvody pro odvolání například předražení rekonstrukce budovy Českého rozhlasu v pražské Vinohradské ulici. Mezi výtkami se objevila i kauza Libora Křivky, který vedl sekretariát Českého rozhlasu a neměl lustrační osvědčení. "Kasík přestal splňovat funkce dané zákonem o Českém rozhlasu," uvedl Florian. Kasík ale ve čtvrtek upozornil, že chyby, které stanoví zákon jako jediné důvody odvolání, rada nevložila do oficiálního usnesení s rozhodnutím o odvolání. "V usnesení rada pouze konstatovala, že jsem úpřestal splňovat předpoklady pro výkon funkceú. Zákon je ale vyjmenovává jasně a ani v jednom bodu jsem je splňovat nepřestal," uvedl Kasík s tím, že odůvodnění odvolání v usnesení rady postrádá oporu v zákonu.

Česko má dalších šest případů nákazy prasečí chřipkou, celkem 38

Česko má dalších šest případů nákazy prasečí chřipkou. Většina infikovaných je v dobrém stavu, jedna žena má bakteriální komplikace a musí brát antibiotika. ČTK to ve čtvrtek sdělil mluvčí ministerstva zdravotnictví Vlastimil Sršeň, nákazu potvrdila Národní referenční laboratoř pro chřipku ve Státním zdravotním ústavu. V České republice je tak aktuálně 38 případů prasečí chřipky. Většina z šesti nakažených pobývala v Británii. Je mezi nimi například osmnáctiletá žena, kterou v úterý ošetřili lékaři na Bulovce, ale poslali ji do domácí izolace. Antivirotika nedostala. Byla v kontaktu s matkou, která je nyní bez obtíží. Další nakaženou je osmiletá dívka, jež byla v kontaktu s příbuzným trvale žijícím v Británii, který měl během návštěvy v ČR lehké chřipkové příznaky. Současně byl v kontaktu s šestiletým chlapcem, u něhož byla prasečí chřipka potvrzena v úterý. Dívka byla v úterý vyšetřena na Bulovce a odeslána do domácí péče s izolací. Ani ona nedostala antivirotika a nyní je v dobrém stavu.

Bouře v Praze lámala stromy, strhla střechu katastrálního úřadu

Hasiči a policisté kvůli prudké bouři, která se vpodvečer prohnala Prahou, zasahovali u 50 případů, k další stovce případů ještě nestihli vyjet. Většinou šlo o popadané stromy a větve, hasiči také čerpali vodu z několika sklepů, řekla ČTK mluvčí pražských hasičů Pavlína Adamcová. Na Kobyliském náměstí v Praze strhl vítr střechu katastrálního úřadu. Nikdo nebyl zraněn, řekl ČTK mluvčí pražské policie Tomáš Hulan.

Středočeští záchranáři vyjížděli k lidem zraněným při bouřce

Středočeské záchranáře ve čtvrtek navečer zaměstnala bouřka, která se přehnala přes region. Vyjížděli k lidem, které zranily padající větve a stromy. Zasahovali také u člunu převráceného na Slapské přehradě. V Bradkovicích na Kladensku blesk uhodil do zastávky a zranil dva chlapce, kteří se v ní schovali. Vrtulník je převezl do pražských nemocnic, řekla ČTK mluvčí středočeské záchranné služby Tereza Janečková. Třináctiletý chlapec podle ní utrpěl popáleniny hrudníku a vrtulník ho převezl na popáleninové centrum vinohradské nemocnice. O rok starší chlapec, který s ním v zastávce byl a po úderu blesku přestal slyšel, skončil v motolské nemocnici.

Podvečerní bouřka napáchala škody v Libereckém kraji

Bouřka s vichřicí, která se ve čtvrtek navečer přehnala Libereckým krajem, porazila na desítky silnic stromy, dráty elektrického i telefonního vedení. Stromy zatarasily také železniční tratě. Vichřice poškodila střechy domů. Přívalový déšť zaplavil sklepy. Nastaly výpadky elektřiny. Hasiči měli obrovské množství výjezdů. V bouřce se staly dopravní nehody. ČTK to zjistila na operačních střediscích profesionálních hasičů a policistů. "Na Českolipsku popadaly stromy i elektrické a telefonní vedení na téměř každou vozovku. Nemáme ale hlášení o žádných tragédiích," řekl ČTK operační důstojník českolipské policie. Podobná situace byla kvůli vichřici a průtrži mračen na sousedním Liberecku. Na začátku bouřky kolem 17:30 se Liberec ponořil do téměř noční tmy. Na libereckém letišti naměřili meteorologové navečer vichřici o rychlosti téměř 90 kilometrů za hodinu. Během 18 minut tam spadlo kolem deseti milimetrů dešťových srážek.

Cestovní kancelář SPORTour je v insolvenčním řízení

Cestovní kancelář SPORTour je od čtvrtka v insolvenčním řízení. Rozhodl o tom pražský městský soud na návrh věřitele, zjistila ČTK v insolvenčním rejstříku. Majitelem SPORTour je podnikatel Karel Vacek. Soud zároveň vyzval ostatní věřitele, aby přihlásili své pohledávky. Cestovní kancelář nyní nemůže nakládat se svým majetkem. Na webu "cestovky" se zatím žádné prohlášení neobjevilo. Na jediném zveřejněném kontaktu se nikdo nehlásí, formuláře na nákup ubytování však fungují. Jde o malou cestovní kancelář, která se zaměřuje na tuzemské hory a Alpy, které nabízí českým i zahraničním turistům.

Otrokovický výrobce letadel Moravan Aviation čelí insolvenci

Otrokovický výrobce malých sportovních letadel Moravan Aviation je v insolvenčním řízení. Krajský soud v Brně ho ve čtvrtek zahájil na návrh bývalého zaměstnance podniku. Podle něj nevyplatí firma zaměstnancům červnové mzdy a má i další pohledávky. ČTK to zjistila v insolvenčním rejstříku. Vyjádření společnosti se ČTK nepodařilo získat. Podle informací bývalého zaměstnance v insolvenčním návrhu firma dluží i otrokovickému finančnímu úřadu a také Okresní správě sociálního zabezpečení ve Zlíně. Firma na konci roku zaměstnávala zhruba 150 lidí.

ČR zažívá boom slunečních elektráren, je jich o dvě třetiny více

Sluneční elektrárny v Česku zažívají boom. Jejich počet za první pololetí stoupl ve srovnání s koncem loňského roku o dvě třetiny, bylo jich 2046. Vyplývá to z údajů Energetického regulačního úřadu k 1. červenci. Stoupl i celkový instalovaný výkon solárních elektráren v zemi, a to téměř o polovinu na 80,21 megawattu, zjistila ČTK. Ještě loni na začátku roku činil počet licencí pouhých 249 a jejich instalovaný výkon byl 3,4 MW. Podle analytika společnosti FT Atlantik Petra Nováka se na boomu podílí tři hlavní faktory. Prvním je podle něj štědrá výkupní cena od ERÚ z obnovitelných zdrojů, zejména právě ze slunečních elektráren. U dodávek do sítě je podle údajů ERÚ pro letošek garantovaná výkupní cena až 12,89 Kč bez DPH za kWh u zdrojů s výkonem do 30kW a o deset haléřů nižší u výkonnějších zařízení. Druhým důvodem podle Nováka je to, že investoři nalezli dobrý způsob financování, neboť banky rády slyší na projekty, které mají díky výkupní ceně dobrou návratnost. Třetím faktorem je, že u výstavby solárních elektráren většinou odpadají problémy, se kterými se potýkají elektrárny větrné. Obyvatelé obcí jsou často proti stavbě větrníků, neboť se bojí zhyzdění krajiny v okolí či hluku, zejména, pokud jsou v blízkosti CHKO a chráněných zón.

Firma Ring energy zprovoznila u Mostu velkou solární elektrárnu

Společnost Ring energy uvedla nedaleko Mostu do provozu sluneční elektrárnu s 10.500 solárních panelů. Při výkonu 2,112 megawattu může ročně do sítě dodat 2,1 milionu kilowatthodin elektrické energie, čímž pokryje spotřebu asi tisícovky domácností žijících v panelových domech. Náklady na jednu z největších tuzemských fovoltaických elektráren dosáhly asi 250 milionů korun, řekl ve čtvrtek ČTK jednatel firmy Pavel Hanka. Elektrárna se rozkládá na zhruba pětihektarovém pozemku na výsypce po hnědouhelném lomu v sousedství jezera Vrbenský.

Ve Vranovské Vsi vznikne jedna z největších solárních elektráren

Ve Vranovské Vsi na Znojemsku vznikne do konce roku zřejmě největší projekt na výrobu sluneční energie v Česku za zhruba 1,8 až dvě miliardy korun. Na ploše asi 41 hektarů vzniknou tři fotovoltaické elektrárny o celkovém výkonu 18 až 20 megawattů. Každou vybuduje jiný investor, řekl ČTK starosta obce Jiří Peřinka. Do provozu by měly být postupně uváděny od konce letošního roku. Největší sluneční elektrárny v ČR mají dosud maximální instalovaný výkon kolem tří megawattů. "Bude největší v ČR a snad se bude jednat i o největší sluneční elektrárnu i ve střední Evropě," uvedl Peřinka. Dvě firmy již podle něj staví, třetí by měla získat stavební povolení v nejbližší době.

Na Liberecku se připravuje výstavba dvou větrných farem

Na Liberecku se připravuje výstavba dvou farem s větrnými elektrárnami v oblasti Hrádku nad Nisou a Višňové. Investoři počítají s výstavbou 19 větrných elektráren o celkovém výkonu 38 megawattů. ČTK ve čtvrtek informaci získala z databáze posuzování vlivu staveb na životní prostředí EIA. Oba projekty se připravují už několik let, a pokud získají souhlas mohly by se začít stavět už v příštím roce. Území u Hrádku nad Nisou patří k nejlepším lokalitám na stavbu větrných elektráren v Libereckém kraji. Navazuje na žitavskou pánev v sousedním Německu, kde jich stojí několik desítek. Miliardový projekt tam připravují už několik let, kvůli odporu obyvatel ho ale museli zredukovat. Maximální varianta počítala s výstavbou až 23 elektráren v blízkosti česko-polské hranice u osady Václavice. Stavět se ale bude jen 13 zařízení o celkovém výkonu 26 kilowattů. "Pokračují přípravné práce, samotná stavba ale zřejmě nezačne dřív než v příštím roce," řekl ČTK hrádecký starosta Martin Půta. Farma u osady Andělka ve Višňové by měla být poloviční.

Starobrněnské pivo získalo ochrannou známku Evropské unie

Starobrněnské pivo získalo ochrannou známku Evropské unie. Informovala o tom ve čtvrtek Evropská komise. Připojuje se tak ke zhruba dvou desítkám českých výrobků, které už figurují na seznamu více než 850 produktů s některým z označení EU. EU rozlišuje tři druhy registrací: chráněné zeměpisné označení (PGI), chráněné označení původu (PDO) a tradiční zaručenou specialitu (TSG). První dvě jmenované ochranné známky zaručují, že se výrobek částečně nebo zcela vyrábí v určité zeměpisné oblasti. Zaručené speciality jsou zase výrobky, které mohou prokázat tradiční způsob výroby a složení. V případě piva z jihu Moravy jde o chráněné zeměpisné označení.

Do tendrů Lesů ČR za 900 mil. Kč se přihlásilo 64 firem

Do tendrů státního podniku Lesy České republiky (LČR) na lesní práce v celkové hodnotě přes 900 milionů korun se přihlásilo 64 lesnických firem. Společnosti soutěží o kontrakty na 60 územních jednotek. Dohromady na ně podaly 511 nabídek. ČTK to ve čtvrtek řekl mluvčí LČR Michal Kačena. Zájem firem podle něj odpovídá očekáváním podniku. LČR patří polovina lesů v zemi a pro soutěže je má rozdělené na 257 jednotek. Do tendrů se podle Kačeny přihlásily všechny významné firmy českého lesnictví v čele se společností Less & Forest. Významná lesnická společnost CE WOOD, která čelí od ledna na návrh Lesů ČR insolvenci, žádnou nabídku do tendrů nepodala. Tendry se týkají jednotek, na nichž vítězové původních tendrů z různých důvodů smlouvy ukončili.

Významné české ženy přebraly v Senátu ocenění za svou práci

Pětice Češek ve čtvrtek převzala z rukou předsedy Senátu Přemysla Sobotky ocenění Významná česká žena ve světě za rok 2009. Cenu, kterou každoročně vyhlašuje Mezinárodní koordinační výbor zahraničních Čechů, letos dostaly německá historička Eva Hahnová, Mathilda Nostitzová, známá svou dlouholetou pomocí zrakově postiženým, básnířka a šiřitelka české kultury v Austrálii Hana Gerzanic-Honsová, vědkyně žijící v USA Jarmila Jančaříková a bývalá tenistka a charitativní pracovnice Hana Sládková Koželuhová, která pobývá ve Švýcarsku.

Část FF MU v Brně se kvůli špatnému stavu budovy musí stěhovat

Filozofická fakulta Masarykovy univerzity (FF MU) v Brně musí přes prázdniny přestěhovat několik pracovišť z fakultního areálu v ulici Arne Nováka do pronajatých prostor na Veveří. Důvodem je špatný technický stav části areálu, který již řadu let potřebuje důkladnou opravu. Peníze na ni ale zatím chybí. Podle webových stránek fakulty se stěhuje například Seminář dějin umění, Ústav pomocných věd historických a archivnictví a Ústav pedagogických věd. "Důvodem je havarijní stav, který ohrožuje zdraví a životy lidí, a je tedy bezpodmínečně nutné budovu vyklidit. Příčinou havarijního stavu je dlouhodobé upírání investic do oprav," uvedl děkan fakulty Josef Krob. Ministerstva školství a financí peníze filozofické fakultě opakovaně slíbila, ale k rekonstrukci zatím nedošlo. Ústavy se stěhují do pronajatých budov. Smlouva je uzavřena na pět let. "Vystěhovaná budova je podle posudku stavebního technika již nerekonstruovatelná. Bude demolována, ovšem ani na demolici nemáme peníze - prozatím tedy bude pouze uzavřena a zajištěna, abychom zaručili bezpečnost," uvedl Krob.

Muslimové si chtějí v Brně postavit novou mešitu, město to nevítá

Muslimové si chtějí v budoucnu v Brně postavit novou mešitu. Současná modlitebna ve Vídeňské ulici je už pro jejich potřeby příliš těsná. ČTK to ve čtvrtek řekl předseda brněnské islámské nadace Muníb Hasan. Muslimové zatím nemají místo, kde by mohli stavět, ani projekt budoucí modlitebny. Nemají ani přílišnou vstřícnost města k záměru, vyplynulo z vyjádření primátorova náměstka Daniela Rychnovského (KDU-ČSL) pro ČTK. Podle Hasana v současné mešitě scházejí muslimům studovny a přednáškové sály. "Je to taková naše vize do budoucna," řekl o zvažované stavbě. Připomněl, že brněnský islámský svatostánek byl otevřen před 11 lety jako první muslimská modlitebna v Česku. Schází se v ní přibližně 120 vyznavačů islámu. Jejich počet vzrůstá.

Rozhledna na Kleti se otevřela po rekonstrukci

Rozhledna na Kleti, která je nejstarší kamennou rozhlednou v Čechách, se ve čtvrtek slavnostně otevřela po rekonstrukci. Desítiměsíční oprava stála zhruba deset milionů korun, více než osmi miliony přispěla Evropská unie. Turisté mohou rozhlednu navštěvovat už zhruba měsíc, slavnostní otevření ale bylo odloženo kvůli povodním na jihu Čech, sdělila ČTK Ivana Kerlesová z agentury Komunik. Vyhlídková věž, která byla v havarijním stavu, poskytuje dnes zázemí pro stálou expozici CHKO Blanský les a expozici o historii mikroregionu.

Petrov poškodila bouře, hodiny nyní neodbíjí "brněnské poledne"

Kvůli prudkým bouřkám, které letos sužují Česko, přišlo Brno přechodně o jednu ze svých zvláštností - poledne odbíjené na věži katedrály na Petrově už v 11:00. Bouřka minulý týden poškodila stroj ovládající věžní hodiny chrámu svatých Petra a Pavla. Od té doby hodiny nejdou a neodbíjejí ani "brněnské poledne", potvrdila ČTK Martina Jandlová z brněnského biskupství. Bouře utrhla také srdce jednoho ze zvonů. Není zřejmé, za jak dlouho se podaří stroj i zvon vrátit do původního stavu. "Je objednána oprava, hledají se sponzoři, protože finanční náklady jsou vyčísleny na několik desítek tisíc korun," uvedla Jandlová.

Proti obvinění radikálů kvůli koncertům protestuje asi 40 lidí

Zhruba 40 přívrženců krajní pravice se ve čtvrtek po 18:00 sešlo před policejní služebnou v pražské ulici Na Perštýně, aby vyjádřili nesouhlas se stíháním desítky lidí kvůli pořádání koncertů, na nichž byl údajně propagován nacismus a fašismus. Na stejném místě se pravicoví radikálové sešli již v červnu, krátce poté, co byli podezřelí zadrženi. Na shromáždění, které svolali ultrapravicoví Autonomní nacionalisté, dohlíží policie a příslušníci antikonfliktního týmu. Radikálové před policejní služebnou roztáhli transparent s nápisem "Svobodu". Vedle toho také skandovali hesla jako: "Politickým vězňům svobodu", "Pusťte naše lidi" nebo "Policejní stát". Někteří z nich rozdávali kolemjdoucím letáky. Zhruba po 15 minutách se vydali s transparentem na pochod směrem k Václavskému náměstí. Akce navazuje na sérii demonstrací v několika městech, které se uskutečnily krátce po červnové policejní razii. Například v Karlových Varech akce skončila střetem s policií.

Policie v celé zemi kontroluje řidiče, v Praze nasazen i vrtulník

Policisté ve čtvrtek v rámci dopravně-bezpečnostní akce na území celé republiky kontrolují řidiče osobních i nákladních automobilů. V Praze se podle policejního mluvčího Tomáše Hulana zaměřují především na dodržování povolené rychlosti a řízení pod vlivem alkoholu či jiných návykových látek. Akce, do níž je nasazen i služební vrtulník a policisté specializovaní na mezinárodní kamionovou dopravu, skončí až po půlnoci, řekl ČTK Hulan. Od rána policisté hlídají především vytížené pražské okruhy, na rychlostních komunikacích akce potrvá i v průběhu večera a noci. Ve večerních hodinách se kontrol osobně zúčastní i šéf dopravních policistů Leoš Tržil.

V Ústí n./L. začal 43 ročník Porty

Koncertem nazvaným Votvírák ve čtvrtek odpoledne v ústeckém kulturním domě začal 43. ročník festivalu trampské a folkové hudby Porta. V Ústí nad Labem potrvá do soboty, kdy se v areálu letního kina koná mezinárodní finále Porty a budou vyhlášeni vítězové. Mluvčí festivalu Josef Vejlupek ČTK řekl, že soutěže se poprvé v historii zúčastní více zahraničních interpretů než českých. Kromě zahajovací akce a mezinárodního finále během tří dnů proběhne i autorská část soutěže a řada doprovodných akcí na několika místech Ústí nad Labem.

Mezinárodní festival Mistřín nabízí víkend plný folkloru a zábavy

Obec Svatobořice-Mistřín, která leží v srdci národopisné oblasti kyjovské Dolňácko, čeká víkend plný folkloru a zábavy. Do vsi se po čtyřech letech vrací Mezinárodní folklorní festival Mistřín. Na programu hraje prim právě dolňácký folklor. Přijedou ale také soubory ze Slovenska, Rakouska, Rumunska, Bulharska a Tchaj-wanu, oznámila ČTK Vlasta Cibulová z Folklorního sdružení ČR. Kromě vystoupení folklorních souborů nabízí čtyřdenní přehlídka také ukázky práce mistrů tradičních lidových řemesel. Pořadatelé pamatovali i na příznivce jiných žánrů, a tak se návštěvníci mohou těšit na divadelní představení a koncert dechové hudby. Pevnou součástí přehlídky se už v minulých ročnících staly koncerty duchovní hudby.

Koprodukční film Lištičky bude soutěžit na festivalu v Benátkách

Na 66. mezinárodním filmovém festivalu v Benátkách bude mít světovou premiéru právě dokončený film režisérky Miry Fornay Lištičky. Koprodukční snímek s motivem úniku před nevypovězenou minulostí, sesterské lásky a odpuštění byl vybrán do soutěžní sekce debutů 24 International Film Criticús Week. Podle informace České televize to ve čtvrtek oznámili organizátoři festivalu. Tvůrci považují přijetí filmu na festival za mimořádný úspěch. Do této soutěžní sekce je každoročně vybráno maximálně sedm filmových debutů z celého světa. Česko-slovensko-irský film, jehož děj se odehrává v Dublinu, bude mít českou distribuční premiéru 17. září. Vznikl v produkci irské společnosti Samson films, české Cineart TV Prague, slovenské Miras a koprodukci České televize. Se scenáristkou a režisérkou Mirou Fornay na filmu spolupracovali kameraman Tomáš Sysel, výpravu měl na starosti Jan Vlček, zvuk Jan Němec, střih Hedvika Hansalová a hudbu Tadeáš Věrčák z Česka a Aaron Goldberg z USA. Film se natáčel v Česku i v Irsku.

Galerie NoD hledá kurátora za kontroverzního Mikuláštíka

Pražská galerie NoD hledá nového kurátora. Milan Mikuláštík ze skupiny Guma Guar tuto pozici opouští po několika kontroverzních výstavách, které vyvolaly zájem veřejnosti. Především ale za jeho odchodem pravděpodobně stojí výstava polského autora Petera Fusse, kterou tvořily i obrazy nacistů s židovskou hvězdou na rukávě. Výstava s názvem Achtung! vydržela v dubnu v galerii jen několik okamžiků v den vernisáže, záhy ji odstranili někteří z návštěvníků, pravděpodobně členové židovské komunity. Galerii NoD provozuje Linhartova nadace v domě, který patří Židovské obci Praha. V nájemní smlouvě mezi nadací a židovskou obcí je zakotveno, že při programu galerie nesmějí být zneuctěny židovské symboly. Nadace se za výstavu omluvila, zrušila ji a okamžitě také smazala jakékoli stopy po ní z internetu. Mikuláštík již dříve ČTK řekl, že kvůli této výstavě bude muset místo kurátora opustit.

Tenistky Kvitová a Zakopalová skončily v Portoroži ve 2. kole

České tenistky na turnaji v Portoroži dohrály. Osmá nasazená Petra Kvitová i Klára Zakopalová vypadly ve druhém kole. Devatenáctiletá Kvitová nestačila na 119. tenistku světa Camille Pinovou z Francie, které podlehla dvakrát 4:6. Prodloužila tak svou sérii neúspěchů ve druhém kole na sedm turnajů za sebou. Naposledy dokázala projít do třetího kola v březnu v Indian Wells, což je navíc po titulu z turnaje v Hobartu její největší úspěch v sezoně. Nedařilo se ani Zakopalové, která v duelu s pátou nasazenou Sarou Erraniovou nedokázala navázat na předchozí dvě výhry nad touto italskou tenistkou. Ve čtvrtek uhrála jen dva gamy a prohrála dvakrát 1:6.

Svaz zřídí komisi proti extremismu a chuligánství na stadionech

Českomoravský fotbalový svaz zřídí zvláštní expertní komisi, která se bude zabývat prevencí proti extremismu, rasismu a chuligánství na stadionech. Nový orgán by měl začít působit do konce prázdnin. Novinářům ve čtvrtek tento plán představil svazový předseda Ivan Hašek po svém setkání s policejním prezidentem Oldřichem Martinů. "Fotbalovému svazu velmi záleží na bezpečnosti na stadionech, a proto jsme dali návrh na to, aby byla zřízena expertní komise pro prevenci extremismu a chuligánství na stadionech. Budeme tvrdě postihovat jakékoliv projevy rasismu a extremismu, jak to požaduje Evropská unie, UEFA a FIFA. Budou daleko tvrdší sankce," řekl na tiskové konferenci v Praze Hašek.

Týden.cz: Policie prověřuje dceřinou firmu fotbalového svazu STES

Policie v rámci šetření údajných finančních nesrovnalostí v Českomoravském fotbalovém svazu (ČMFS) prověřuje i dceřinou společnost svazu STES. Podle čtvrteční zprávy serveru Týden.cz si policisté vyžádali od nového svazového vedení dokumenty o hospodaření této marketingové společnosti. Informaci o tom, že si policie odvezla ze sídla STESu řadu dokumentů, potvrdil člen nového představenstva společnosti Petr Doležal. "Ano, je to tak. Policie si vyžádala dokumenty o hospodaření, my jí v tom samozřejmě vyjdeme vstříc," uvedl muž, jenž je zároveň ředitelem Slavie Praha a členem nového výkonného výboru ČMFS. Společnost STES má na starosti mimo jiné obchodování s marketingovými právy fotbalového svazu a také národní tým, především pak zařizování zájezdů a pobytů mužstva v zahraničí. Právě tam míří podle serveru podezření detektivů na machinace s penězi.

Fotbalisté Sparty získali na půlroční hostování Jirouše

Fotbalové Spartě Praha se den před startem nové prvoligové sezony podařilo získat útočníka Martina Jirouše, o něhož usilovala od začátku letní přestávky. Nejlepší střelec uplynulého ročníku druhé nejvyšší soutěže přestoupil z Liberce do druholigového Sokolova, odkud ihned zamířil na půlroční hostování na Letnou. ČTK to sdělil sparťanský personální ředitel Jakub Otava, Jiroušův odchod z Liberce potvrdil i ředitel Slovanu Libor Kleibl. Talentovaný útočník v uplynulé sezoně hostoval v Sokolově. Druholigový klub na něj chtěl využít opci ve smlouvě, definitivně ho získat a pak poslat do Sparty. Jenže Jirouš putoval na Letnou předčasně ještě v červnu, kdy měl oficiálně stále hostovat v Sokolově, což se nelíbilo Liberci, který si jej stáhnul na sever Čech. V posledních dnech se zdálo, že celý případ bude muset vyřešit až arbitrážní komise svazu. Kluby ale nakonec našly společnou řeč. "Dnes jsme se dohodli se Sokolovem na jeho přestupu," uvedl pro ČTK Kleibl.

V Česku padaly teplotní rekordy

Tropické počasí, které ve čtvrtek zasáhlo Česko, přineslo teplotní rekordy. Padly v pražském Klementinu, Českých Budějovicích a Klatovech. Záchranáři museli ošetřit desítky lidí, kteří z horka zkolabovali. Meteorologové varovali, že vysoké teploty s sebou k večeru přinesou prudké bouře a silný vítr. První bouře už zasáhly velkou část Čech. Horké počasí ve čtvrtek trápilo i Maďarsko, Rakousko a Itálii. V areálu barokního komplexu Klementina naměřili odborníci 34,1 stupně Celsia. Do nynějška platil maximální teplotní rekord pro Klementinum 34 stupně Celsia, které byly naměřeny shodně v letech 1868 a 1929. V Českých Budějovicích byl pokořen 80 let starý teplotní rekord, rtuť teploměru se vyšplhala na 36,8 stupně Celsia. Na západě Čech naměřili 20 let starý teplotní rekord, v Klatovech bylo odpoledne 35,1 stupně Celsia. Podle serveru Meteopress.cz bylo v Praze na Ruzyni 34,5 stupně Celsia, na jiných místech v Praze dokonce 36 stupňů.

Počasí

Od západu postupuje přes Českou republiku vlna bouřek doprovázených silným větrem a přívalovými dešti. Podle meteorologů by měla během noci rychle přejít přes naše území. V noci budou doznívat bouřky a přívalové deště, postupně má být od západu polojasno až oblačno a už méně srážek. Teploty klesnou na 18° až 14° Celsia.

23-07-2009