Denní souhrn zpráv Zprávy

06-07-2009

Václav Klaus ke kanadským vízům: Doufám, že se bude ještě vyjednávat

Prezident Václav Klaus doufá, že Česko bude ještě s Kanadou vyjednávat o kanadské hrozbě znovu zavést víza pro české občany. V pondělním rozhovoru s novináři dal najevo, že by se situace kolem víz neměla eskalovat. Podle neoficiálních informací by Kanada mohla víza znovu zavést od úterý v reakci na rostoucí příliv hlavně českých Romů do Kanady, kteří tam odjíždějí s odůvodněním, že v Česku je jejich komunita vystavena rasově motivovaným útokům. "Já doufám, že se bude s Kanadou ještě vyjednávat. Odvetu, tu si nechme opravdu na poslední chvíli," řekl Klaus. Za zbytečně ostrou formulaci považuje výroky některých českých politiků, podle nichž by po případném obnovení kanadské vízové povinnosti mělo Česko tlačit na EU, aby jako celek přijala vůči Kanadě stejné opatření. Čeští politici míní, že pro zavedení kanadských víz není důvod. Podle některých zdrojů je o zavedení víz kvůli vysokému počtu Čechů žádajících v Kanadě o azyl prakticky rozhodnuto, ale šéf české diplomacie Jan Kohout to minulý týden nepotvrdil.

Václav Klaus vyzdvihl Husa a připomněl jeho ostrého kritika z Paříže

Určitou paralelu mezi francouzskou kritikou učení mistra Jana Husa a českého předsednictví našel při pondělní připomínce výročí Husova upálení prezident Václav Klaus. V projevu na bohoslužbě připomínající výjimečnost Husovy osobnosti řekl, že jeden z nejostřejších názorů o učení mistra Jana Husa vyjádřil v patnáctém století kancléř pařížské univerzity Jean Gerson. Letos z Paříže často zněla kritika půlročního předsednictví v Evropské unii, které skončilo poslední červnový den. "Trápí-li nás spory kolem letošního českého předsednictví Evropské unie a jeho kritika, zejména od francouzských médií a některých politiků, za zmínku stojí například i to, že jeden z nejostřejších textů o takzvaných Husových bludech sepsal v roce 1414, tedy rok před kostnickým koncilem, právě kancléř pařížské univerzity Jean Gerson," řekl Klaus. Církevní reformátor Hus byl upálen v roce 1415 jako kacíř. Pondělní bohoslužby v pražské Betlémské kapli se zúčastnilo několik stovek lidí včetně premiéra Jana Fischera.

Lidé si v Husinci připomněli výročí upálení Mistra Jana Husa

Lidé si v pondělí v Husinci na Prachaticku připomněli 594. výročí upálení zdejšího rodáka Mistra Jana Husa. Ekumenickou bohoslužbu v modlitebně Církve bratrské vedli zástupci tří církví. Zúčastnily se jí desítky lidí, řekl ČTK starosta Husince Robert Klesner. Lidé se modlili za udržení lidských hodnot, které český církevní reformátor ve své době požadoval, a jež jsou v mnoha ohledech zásadní i pro dnešní dobu. Program Husových oslav touto bohoslužbou vyvrcholil. Jeho součástí byly už od června výstavy, koncerty, sportovní turnaje a divadelní představení. "Program oslav se nijak výrazně nelišil od předchozích let, pouze jsme vzhledem k odstraňování následků záplav vypustili obvyklé světské radovánky, jako jsou kolotoče, houpačky a podobně," řekl ČTK Klesner. Datum Husova upálení je českým státním svátkem. Na několika místech České republiky si ho lidé připomínají bohoslužbami a oslavami.

Na mši Cyrila a Metoděje přišly v Mikulčicích tisíce věřících

Na slavnostní mši věnované památce slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje přišlo v neděli na poutní míst v Mikulčicích na Hodonínsku kolem dvou až tří tisíc lidí. Kazatelem byl letos litoměřický biskup Jan Baxant. ČTK to řekla mluvčí brněnského biskupství Martina Jandlová. Věřící si letos připomínají 1146 let od příchodu dvojice slovanských bratří na Velkou Moravu. Bratři z řecké Soluně přišly do Velkomoravské říše na přání knížete Rostislava a byzantského císaře Michala III. Pro svoji misijní práci, která započala v roce 863, vytvořili slovanskou abecedu, takzvanou hlaholici. Oba bratři byli spolu se svatým Benediktem roku 1980 prohlášeni papežem Janem Pavlem II. za patrony Evropy. Kromě Mikulčic si věřící připomněli příchod věrozvěstů například také na poutní bohoslužbě na Velehradě, kam přišlo kolem 30.000 lidí. Další akce se konaly na desítkách míst v celé zemi.

Ústecká hejtmanka vyhlásila na Děčínsku stav nebezpečí

Ústecká hejtmanka Jana Vaňhová (ČSSD) vyhlásila na Děčínsku kvůli záplavám stav nebezpečí. Škody na majetku jsou podle ní natolik rozsáhlé, že by je obce ani s pomocí kraje vlastními silami a prostředky nezvládly zlikvidovat. "Proto vyhlašujeme stav nebezpečí. Na jeho základě totiž vláda může uvolnit potřebnou pomoc na odstranění škod," informovala v pondělí ČTK hejtmanka Vaňhová. O požadovaných prostředcích bude vedení kraje se zástupci vlády jednat. "Ústecký kraj dosud poskytl vyplaveným obcím vysoušeče. Pomohou jistě i čerpadla, které kraj zakoupil nedávno obcím. Chystáme i humanitární pomoc," uvedla hejtmanka. Situace v obcích postižených povodněmi je podle ní velice vážná. "Zničené komunikace, stržené mostky, lidé, kteří se nemohou dostat do svých domovů, voda ve studních je kontaminovaná. Podle prvních odhadů jdou škody do desítek milionů korun. Obyvatelé postižených obcí jsou ve velmi špatném psychickém stavu. Na místo se proto chystají psychologové, aby lidem pomohli tyto tragické chvíle překonat," doplnila hejtmanka.

HKP: Hospodářská krize se Praze na rozdíl od zbytku země vyhýbá

Hospodářská krize, která v posledních měsících těžce dopadá na podniky v celé republice, se metropoli zatím spíše vyhýbá. Pražské firmy se snaží omezovat výdaje, které přímo nesouvisejí s jejich výrobou nebo činností, zatím ale nenastal výraznější problém, kdy by byly nuceny čistě v souvislosti s krizí hromadně propouštět zaměstnance nebo dokonce krachovaly. ČTK to sdělila Hospodářská komora hlavního města Prahy (HKP). "Praha jako hlavní město České republiky je často poněkud specifická, a to platí také v souvislosti s krizí. Zatím nemáme žádné alarmující signály o tom, že by krize výrazně, respektive údrastickyú a plošně dopadla na pražské firmy," řekl ČTK předseda představenstva komory Vladimír Srp. Krize se zřejmě projevila ve snížení pracovníků finančních ústavů, které mají často své centrály v Praze. Počet zaměstnanců v tuzemských bankách za poslední rok klesl o takřka 1100, tedy o zhruba tři procenta, vyplynulo ze statistiky České národní banky. Podle vyjádření většiny bank se počet pracovníků se ve zbytku roku pravděpodobně příliš měnit nebude, a pokud bude klesat, tak jen mírně. Analytik firmy Cyrrus Marek Hatlapatka ovšem míní, že banky mají hlavní vlnu propouštění ještě před sebou.

Středoevropské měny oslabují, koruna asi o 0,3 procenta

Kurzy středoevropských měn se v pondělí převážně snižovaly a koruna za slabší obchodní aktivity ztrácela vůči euru asi 0,3 procenta na 25,94 Kč/EUR. Měny reagují hlavně na vývoj akciových trhů a na pohyb kurzu eura vůči dalším světovým měnám. Polskému zlotému předpovídají analytici v delším výhledu růst. Minulý týden středoevropské měny vystoupily na několikaměsíční maxima. K růstu jim pomohla relativně příznivá makroekonomická data ve srovnání s vývojem na západě Evropy. Nálada na finančních trzích se zlepšila obecně v celém světě, což přispělo ke zvýšení zájmu o rizikovější aktiva, jako jsou právě měny středoevropských zemí. Koruna loni v létě vůči euru vystoupila na historické maximum, kdy se dostala pod 23 Kč/EUR. Na podzim ale začala oslabovat a začátkem letošního roku spadla až k úrovni 29 Kč/EUR.

Lidé z firmy Alcoa protestovali proti malému odstupnému

Zhruba tři stovky zaměstnanců stříbrské firmy Alcoa Fujikura (nyní AEES Stříbro) se v pondělí sešly na demonstraci před branami podniku. Lidé protestovali proti ohlášenému propuštění většiny z více než 730 pracovníků podniku vyrábějícího kabelové svazky pro auta. Požadovali vyšší odstupné, než jim firma nabízí. Za svá práva jsou ochotni bojovat i stávkou, vyplývá z vyjádření zaměstnanců. "Je to poprvé od roku 1990 co vidím, že se lidé přišli brát za svoje práva i ve volný den, ve státní svátek," oslovil demonstranty vybavené prapory, píšťalkami, sirénami a řehtačkami šéf Odborového svazu KOVO Josef Středula. Odboráři v pondělí v Praze absolvovali další kolo vyjednávání s vedením firmy. Ta zaměstnancům nabídla 6,5násobek platu, pokud přistoupí na rozvázání pracovního poměru do 17. července. Pokud na dohodu nepřistoupí, dostanou nižší odstupné. Odbory i zaměstnanci to považují na nedostatečné a požadují vyšší odstupné. Středula zmínil alespoň desetinásobek platu. "Ředitel evropské AEEL ale naše požadavky kategoricky odmítl," řekl ČTK šéf podnikových odborů Dušan Bílek.

SÚKL:Češi přispěli farmaceutickým balíčkem k lepší informovanosti

Češi přispěli takzvaným farmaceutickým balíčkem k tomu, aby evropští pacienti měli více informací o lécích i jejich případných nežádoucích účincích, shrnula přínos českého předsednictví EU v lékové oblasti mluvčí Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Veronika Petláková. Farmabalíček je souborem legislativních návrhů cílených do tří klíčových oblastí regulace farmaceutického trhu. První se zabývá zjišťováním a hodnocením nežádoucích účinků léčivých přípravků po jejich uvedení na trh. "Kromě racionalizace a modernizace již fungujícího systému zavádí návrh i možnost hlášení nežádoucích účinků léčiv přímo od pacientů," vysvětlila. Druhou klíčovou oblastí je boj proti pronikání nelegálních přípravků a padělků léčiv na evropský trh. Padělky mohou ohrozit zdraví a život, boj proti nim tedy podle Petlákové výrazně zlepšuje kvalitu služeb pro pacienty. Třetí oblast, na kterou se SÚKL zaměřil, se týká informací pro pacienty. Legislativní návrh Evropské komise zpřesňuje pravidla pro šíření informací o léčivých přípravcích. "Jen informovaný pacient může spolurozhodovat o svém zdraví, léčení a předcházení nemocem," podotkla mluvčí.

Květinová sbírka proti rakovině vynesla přes 14 milionů korun

Na boj s rakovinou darovali lidé při Českém dni proti rakovině přes 14 milionů korun, podobně jako loni. ČTK to řekla Jitka Bajgarová z Ligy proti rakovině Praha (LPR). Čistý výtěžek sbírky půjde na projekty prevence nádorů v Česku či třeba na dovybavení diagnostického centra ve Fakultní nemocnici Praha. Peníze se využijí i na zajištění preventivních vyšetření návštěvníků putovní výstavy Každý svého zdraví strůjcem, kterou LPR Praha organizuje v devíti městech ČR v září a říjnu letošního roku. Výtěžek podpoří též 54 členských organizací, konkrétní příjemce darů zveřejní LPR po uzavření sbírky. Sbírka Český den proti rakovině totiž nekončí, sbírkový účet LPR Praha 6500065/0300 je otevřen do konce roku. Dárci mohou posílat též dárcovské SMS ve tvaru DSM KVET na číslo 87777 do konce září. Česku dlouhodobě patří nechtěné světové prvenství ve výskytu rakoviny tlustého střeva a konečníku u mužů. Je rovněž na pátém místě v Evropě a devátém ve světě u žen. Nemoc je ročně odhalena u zhruba 7000 lidí. Za posledních 50 let vzrostly počty pacientů takřka na trojnásobek.

Poslanci ODS a ČSSD navrhli novelu, která usnadní vyvlastňování

Odstranit některé překážky, které ztěžují proces vyvlastňování pozemků, má novela vyvlastňovacího zákona, kterou ve sněmovně předložila skupina čtyř poslanců ODS a ČSSD. Má usnadnit hlavně výstavbu dálnic a dalších tzv. liniových staveb. Například by mělo nově platit, že podání žaloby proti vyvlastnění už nebude mít odkladný účinek. O odkladu by měl rozhodnout soud, a to v případě, že to nebude v rozporu s veřejným zájmem. Novela souvisí se zákonem, který má urychlit výstavbu rychlostní komunikace R35 a který je ve sněmovně před závěrečným schvalováním. Má tuto komunikaci prohlásit za stavbu ve veřejném zájmu, což umožní používat i institut vyvlastnění. Poslanci k zákonu podali několik pozměňovacích návrhů, z nichž vyplývá, že za stavbu ve veřejném zájmu by měly být považovány stavby téměř všech dálnic a rychlostních komunikací.

Politici chtějí návrat výroby zahraničních filmů do Česka

ODS a ČSSD chtějí po volbách řešit to, jak zvýhodnit zahraniční filmaře, kteří chtějí tvořit filmy v Česku. Vyplývá to z nedělní diskuze v pořadu České televize. Kvůli výhodnějším podmínkám totiž filmaři ze zahraničí utrácejí nyní miliardy v zahraničí místo v Česku. Počet zahraničních filmů tvořených v ČR rapidně klesá, v poslední době o 70 procent. "Myslím, že určitě můžeme mluvit o krizi," řekl předseda Asociace producentů v audiovizi Pavel Strnad. Zatímco v poslední době filmaři v Česku utrácejí kolem jedné miliardy korun ročně, ještě v roce 2003 to bylo pět miliard. Návrat objemu do doby před šesti lety by přinesl kolem 4000 pracovních míst, upozornil ředitel České filmové komory Petr Mošna. Předseda ODS a bývalý premiér Mirek Topolánek se staví proti možnosti vracet filmařům daň z přidané hodnoty (DPH), což nyní dělá například Maďarsko. Přikláněl by se k novelizaci zákona o investičních pobídkách. V Česku stále chybí nový zákon o kinematografii, který by vytvořil lepší prostředí pro tuzemský filmový průmysl i pro aktivity zahraničních týmů. Mirek Topolánek by chtěl volání po pobídkách pro zahraniční filmové štáby řešit zvlášť rychleji, a později komplexně právě zmíněným novým zákonem.

V Praze byla odhalena památní deska Jaroslava Foglara

Zřejmě nejslavnějšího českého autora dobrodružných knížek pro děti Jaroslava Foglara od pondělka připomíná pamětní deska v Praze. Na domě v Korunní ulici, kde spisovatel a známý propagátor skautu prožil se svou matkou téměř celý život, ji nechali nainstalovat Foglarovi známí z Junáku a městská část Praha 2. Slavnostní odhalení, kterého se i přes deštivé počasí zúčastnilo asi padesát Foglarových příznivců, se konalo v den 102.výročí jeho narození. Na Jestřába, jak se autorovi Rychlých šípů mezi skauty přezdívalo, si zavzpomínal i jeho kamarád a dnes zřejmě nejstarší člen oddílu Dvojky Jiří Navrátil. "Nejvíc vzpomínám na ty měsíční noci v kraji u Sázavy," řekl. Podle něj Foglarova tvorba zaujme i dnešní děti, ale oslovuje je v mladším věku než dřív. Foglarovi příznivci si při odhalení desky také připomněli dobu mládí a dobrodružství na skautských táborech i zpěvem písně My pluli dál a dál a dalších šlágrů k táboráku.

Svatoprokopská pouť nabídla letní zastavení a rozjímání

Letní zastavení a rozjímání v dnešní hektické době nabídla v neděli svatoprokopská pouť v Praze. Kolem pěti set lidí se odpoledne a vpodvečer zastavilo na stinném místě v lese v Prokopském údolí, kde organizátoři postavili stánky s perníčky a výstavu připomínající historii Hlubočep a přilehlého okolí. Mši v připomínce svatého Prokopa sloužil večer otec Antonín ze zlíchovsko-jinonické farnosti. Na závěr pouti se konal koncert komorní hudby tělesa Musica Gaudeans. "Pouť je událost nejen pro věřící. Zastavili se i cyklisté a další návštěvníci, kteří si vyšli na procházku," řekla ČTK Jitka Matoušková ze Společnosti pro ochranu Prokopského a Dalejského údolí. Pouť, kterou pořádala římskokatolická farnost u kostela svatého Filipa a Jakuba, se konala v novodobé historii země popatnácté. Ovšem její počátky sahají až do roku 1712. Nedaleko stával kostelík svatého Prokopa, k němuž se od jeho postavení pouti konaly. Zbourán byl v šedesátých letech minulého století. Svatý Prokop, patron české země a rolníků a horníků, se narodil v desátém století. Svatořečen byl v roce 1204 jako první český světec přímo papežem.

Do Nymburku se na týden sjeli škodovkáři z celého světa

Škodovky z deseti různých zemí, rozličných typů, stáří a ojedinělých úprav se na týden sjely do Nymburku, kde se od neděle koná 46. ročník mezinárodního setkání nazvaném Škoda Tour. Letos se jej zúčastnilo 110 posádek, jedna dokonce až z Austrálie, řekl ČTK jeden z pořadatelů Josef Pálka. "V týdnu se již konala prodejní výstava aut, soutěžili jsme také o nejlépe ošetřené a vyzdobené auto. Uspořádali jsme i provizorní výstavu nových modelů škodovek a samozřejmě jsme navštívili i Mladou Boleslav," řekl Pálka. České posádky překvapivě nejsou na srazu ve většině, polovina jich je totiž z Německa. Kromě rarity z Austrálie přijeli také třeba Norové, Rusové nebo Angličané. Právě jejich vůz budil u kolemjdoucích velkou pozornost, škodovka s volantem na pravé straně totiž není na středočeských silnicích běžným jevem. Podobné setkání se v Česku koná jednou za tři roky, pokaždé na jiném místě.

Při stavebních pracích v Brandýse byl objeven most ze 16. století

Vzácný objev učinili v uplynulých dnech archeologové v Brandýse nad Labem. Při opravách stávajícího silničního mostu mezi Starou Boleslaví a Brandýsem byly objeveny zbytky mostu mnohem staršího, podle odhadů archeologů ze 70. let 16. století. ČTK to řekl místostarosta Miroslav Šnaiberk. Zbytky staré stavby objevili stavaři při demolici části nynějšího mostu. "Nalezeny byly zachovalé zbytky dvou oblouků z pískovcových kvádrů. Most je podle archeologů dílem stavitele Mattea Borgorelliho," řekl Šnaiberk. Stavba měla původně 24 oblouků, sloužila jako zátopový most. O tom, že by se zbytky více než 300 let starého mostu mohly zachovat, neměl nikdo ani tušení. "Podle všeho měl být most kompletně zbourán při regulaci Labe na počátku minulého století," podotkl místostarosta. Archeologové nyní očekávají, že by v těsné blízkosti mostu mohly být učiněny i další nálezy. Dno Labe proto například prohledají potápěči.

Do Sklářského muzea v Harrachově se vrací zřejmě nejcennější kus

Do Sklářského muzea v Harrachově na Semilsku se po letech vrací zřejmě nejcennější exponát - váza z poloviny 19. století, kterou před osmi lety při prohlídce rozbil žák základní školy z Mladé Boleslavi. Váza, jejíž hodnotu soudní znalec odhadl na více než půldruhého milionu korun, byla složena z pěti dílů. Z původních zůstaly jen dva, další tři bylo třeba vyrobit znovu, řekl ČTK majitel sklárny a správce muzea František Novosad. Váza z opálového skla byla vysoká 165 centimetrů, harrachovská sklárna ji kolem roku 1840 vyrobila pro slavnou petrohradskou Ermitáž. "Takové kusy se nikdy nevyráběly jen v jednom exempláři, vždy se jich dělalo několik a ten nejlepší pak dostal zákazník," řekl Novosad. Váza zdobená vysokým smaltem a zlacením patřila k největším exponátům muzea a právě to se jí možná stalo osudným. Třináctiletý školák chtěl zkusit, zda ji zvedne, nevěděl ale, že je složená z několika částí. Když ji zvedl nad hlavu, tři díly spadly na zem a roztříštily se. "Protože to byl opravdu velmi cenný kus, rozhodli jsme se vyrobit repliky těch rozbitých částí," řekl Novosad.

Festival Zahrada skončil

Na 30.000 lidí zavítalo letos na jubilejní 20. ročník hudebního multižánrového festivalu Zahrada v Náměšti na Hané na Olomoucku. Dramaturg Michal Konečný ČTK řekl, že je to ještě o něco více než loni. Tehdy festivalovými branami prošlo 26.000 lidí. Akce, která trvala od čtvrtka, je největší svého druhu v České republice. Na čtyřech scénách nabídla zhruba 150 kapel a sólistů. Festival se poprvé konal v roce 1990 ve Strážnici, po osmi letech se rozrůstající akce přestěhovala na Hanou. Náměšť jím od té doby ožívá každým rokem vždy na začátku července. Oblíbené akci předchází tak zvaná předZahrádka, jež se koná v Olomouci, Lipníku nad Bečvou, Šternberku a Drahanovicích. Ze scén zaznívá hlavně folk, na své si však přijdou i příznivci folkrocku, rocku, bluegrassu, trampských písní, bluesu, worldmusic, keltské hudby, spirituálů i folklóru.

Ze sportu:

Český jezdec Roman Kreuziger přijel do cíle třetí etapy Tour de France z Marseille do La Grande-Motte v hlavním poli o 41 sekund za skupinou uprchlíků a v průběžném pořadí klesl ze sedmého místa na dvanáctou příčku. Britský cyklista Mark Cavendish vyhrál a navázal na nedělní úspěch. V čele průběžného pořadí zůstal vítěz sobotní časovky Fabian Cancellara ze Švýcarska.

Koleno Radka Štěpánka zatím drží. To je zřejmě nejdůležitější poznatek z pondělního prvního tréninku českých tenistů, kteří se už v Ostravě připravují na víkendový zápas čtvrtfinále Davisova poháru proti Argentině. Jednadvacátý hráč žebříčku ATP vzal raketu do ruky poprvé od minulého pondělka, kdy si v souboji s Lleytonem Hewittem v osmifinále Wimbledonu obnovil problémy s kolenem.

Dvacetiletá tenistka Nicole Vaidišová klesla po nezdaru v prvním kole wimbledonské dvouhry v žebříčku WTA až na 143. místo. Bývalá světová sedmička, která se po londýnském grandslamu propadla o 76 pozic, je nyní až osmou českou hráčkou. Nejlepší je na 31. příčce Iveta Benešová.

Čeští hokejisté Tomáš Plekanec z Montrealu a Jiří Hudler z Detroitu jsou mezi dvaceti hráči, kteří se rozhodli řešit novou smlouvu se svým klubem NHL před arbitrážním soudem. Šestadvacetiletému Plekancovi skončil dvouletý kontrakt celkově na 3,2 milionu dolarů, o rok mladší Hudler měl stejně dlouhou smlouvu na 2,3 milionu dolarů. Arbitrážní slyšení jsou naplánována od 20. července do 4. srpna.

Bývalý trenér české fotbalové reprezentace Dušan Uhrin starší zahájil angažmá ve Slovanu Bratislava vítězstvím ve slovenském Superpoháru. Úřadující ligoví šampioni v utkání v Dolném Kubíně zdolali držitele poháru MFK Košice 2:0. Oba góly dal nejlepší střelec uplynulého ročníku nejvyšší slovenské soutěže Pavol Masaryk. Slovan získal Superpohár potřetí, čímž vyrovnal rekordní bilanci Žiliny. Na hřišti se podíleli na úspěchu bratislavského celku i český brankář David Bičík a obránce Radek Dosoudil.

Od úterního večera budou znovu hrozí bouře, déšť a prudký vítr

Od úterního večera do středečního dopoledne budou Moravě, Vysočině a jižním a východním Čechám znovu hrozit bouřky doprovázené intenzivním deštěm, přívalovými srážkami, nárazy větru a ojediněle i kroupami. Krátkodobě se proto mohu rozvodnit některé toky a může dojít k zatopení objektů, varoval Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Ohroženy budou podle meteorologů kraje Jihočeský, Pardubický, Královéhradecký, Vysočina, Jihomoravský, Zlínský, Olomoucký a Moravskoslezský. Hlavně sever Moravy a jih Čech pustošily ničivé záplavy už minulý a předminulý týden. Vyžádaly si 14 obětí a způsobily škody předběžně odhadované na šest miliard korun. O víkendu zasáhly i severní Čechy. V Benešově nad Ploučnicí se pohřešuje čtyřicetiletá žena.

Krátce o úterním počasí v České republice:

Oblačno, místy přeháňky nebo bouřky. Teploty 21 až 25 stupňů Celsia.

06-07-2009