Denní souhrn zpráv Zprávy

19-06-2009

EU schválila záruky pro Iry kvůli lisabonské smlouvě

Evropská unie se s konečnou platností dohodla na zárukách pro Irsko kvůli lisabonské smlouvě. Na tiskové konferenci po skončení summitu to oznámil český premiér Jan Fischer. "Jde o právně závazné rozhodnutí hlav států v plném souladu s lisabonskou smlouvou," řekl Jan Fischer, který za svoji práci při prosazování irských záruk sklidil podle diplomatického zdroje ČTK velký potlesk. Švédský ministr zahraničí Carl Bildt pak prý řekl, že si Fischer zaslouží "absolutorium". Dohoda otevírá cestu ke konání druhého referenda k dokumentu, který by měl být nástupcem odmítnuté euroústavy. V prvním referendu loni v červnu Irové lisabonskou smlouvu odmítli. "Myslím si, že budeme v pozici, abychom uspořádali opakované referendum na začátku října," řekl po skončení vrcholné schůzky EU irský premiér Brian Cowen. Irská vláda by bez záruk, které unie odhlasovala, zřejmě referendum neuspořádala, což by mohlo znamenat definitivní konec lisabonské smlouvy. Záruky by měly irské voliče ujistit, že smlouva nepřinese Irsku změny v několika oblastech, jako jsou tradiční irská neutralita či národní svrchovanost ve věci daní nebo potratů.

FT: Václav Klaus zřejmě hledá záminku, aby nemusel podepsat Lisabon

Český prezident Václav Klaus zřejmě hledá záminku, aby nemusel podepsat lisabonskou smlouvu, i když ji Irové schválí v druhém referendu. Napsal to britský list Financial Times, který své zpravodajství o bruselském summitu EU přinesl pod titulkem Český prezident zpožďuje lisabonskou smlouvu. Klaus uvedl, že irské záruky musí nejprve schválit český parlament, jinak on smlouvu nepustí dál, uvedl list. Připomněl, že odpor v Irsku proti smlouvě, která byla zamítnuta v prvním referendu před rokem, v nynější ekonomické krizi prudce opadl. Klausův poslední tah tak naznačuje, že by mohl zkoušet hledat záminku, proč smlouvu nepodepsat, i když ji Irové schválí, píší FT. Klausův argument odmítl český premiér Jan Fischer, který je však nestranickým předsedou vlády a sotva zůstane ve své funkci po říjnových volbách - na rozdíl od Klause, dodává britský list.

José Barroso: Češi dosáhli výsledků i přes domácí politickou krizi

České předsednictví Evropské unie dosáhlo výsledků i přes domácí politickou krizi, řekl na závěr posledního vrcholného setkání evropské sedmadvacítky pod českou taktovkou šéf Evropské komise José Barroso. Ocenil spolupráci s expremiérem Mirkem Topolánkem, současným premiérem Janem Fischerem, ale i prezidentem Václavem Klausem. Nicméně v nadsázce podotkl, že to neznamená, že by ostatním zemím politické krize během předsednictví doporučoval. "Dávám přednost tomu, když Evropská rada má jednoho předsedu," uvedl. České předsednictví v Evropské unii zkomplikovalo svržení Topolánkovy vlády na konci března. Pád kabinetu vyvolal obavy, že již tak často zpochybňovaná akceschopnost Čechů v čele unie dále utrpí.

Hans-Gert Pöttering: Pád vlády ČR uškodil, Fischer si ale vede dobře

Pád vlády v jakékoliv evropské zemi, tedy i v Česku, během jejího předsednictví v Evropské unii je podle šéfa Evropského parlamentu Hanse-Gerta Pötteringa vždycky na škodu. Český premiér Jan Fischer se nicméně do "šéfování" evropské sedmadvacítky pustil s vervou, řekl během schůzky unijních lídrů v Bruselu odcházející šéf EP. Pöttering sice nechtěl české předsednictví přímo hodnotit kvůli tomu, aby prý neovlivnil dokončení ratifikace lisabonské smlouvy, naznačil ale, že jeho soud ohledně Čechů by zřejmě nebyl příliš pozitivní. K dokončení ratifikace Lisabonu, smlouvy zamýšlející reformovat unijní instituce, chybí v Česku podpis prezidenta Václava Klause, který je jejím známým odpůrcem. Smlouva také ještě čeká na definitivní schválení v Irsku, Německu a Polsku.

Sarkozy chválil Fischera, na Topolánka prý už zapomněl

Francouzský prezident Nicolas Sarkozy po summitu EU podobně jako řada dalších unijních lídrů velmi chválil současného českého premiéra Jana Fischera, který složitým jednáním v Bruselu šéfoval. Naznačil také, že českému předsednictví EU výměna vlády či premiéra a jeho týmu prospěla. Z Francie v uplynulých měsících pronikala zejména prostřednictvím tisku na adresu českého předsednictví poměrně ostrá kritika. "České předsednictví končí dobře," odpověděl nicméně Sarkozy na dotaz ČTK, jak by ohodnotil šestiměsíční působení Čechů v předsednickém křesle. Několikrát pak vyzdvihl nového českého premiéra. "Pan Fischer odvedl velmi dobrou práci," řekl Sarkozy. "Je to člověk, který dělá klidnou, inteligentní a rozumnou práci," dodal. Na doplňující dotaz, jak by ohodnotil předchozího ministerského předsedu Topolánka s určitým zpožděním řekl, že to, co se stalo předtím, si už nepamatuje.

Středoevropští prezidenti vyzývají k protikrizové spolupráci

K lepší regionální spolupráci v boji proti globální ekonomické krizi vyzvali prezidenti středoevropských zemí, kteří se v pátek sešli v srbském Novém Sadu. Hostitelská země Srbsko vyzvalo Evropskou unii, aby urychlila vstup balkánských zemí do unie. Na programu summitu, kterého se účastní i český prezident Václav Klaus, jsou otázky energetiky, hospodářství a evropské integrace. Prezident Klaus na summitu upozornil, že ekonomická krize dříve nebo později skončí, ale její "dlouhodobé důsledky - důsledky protikrizových opatření - s námi budou delší dobu". Ujistil, že rozšíření EU je stále na programu, a vyzval Slovinsko, které již členem EU je, a jeho souseda Chorvatsko, aby urovnaly svůj pohraniční spor na dvoustranné úrovni. Rozpor mezi oběma bývalými jugoslávskými republikami brzdí chorvatské úsilí vstoupit do unie.

STEM: ODS i ČSSD by získaly shodně 79 poslaneckých mandátů

Občanští a sociální demokraté by nyní ve volbách získali shodně 79 poslaneckých mandátů. Do sněmovny by se dostaly ještě KSČM, která by obsadila 31 křesel, a KDU-ČSL se ziskem 11. Vyplývá to z volebního modelu, který na základě svého červnového výzkumu vytvořila agentura STEM. Stranické preference ODS a ČSSD jsou vyrovnané, občanští demokraté mají 28,3 a sociální demokraté 28,2 procenta. Třetí místo obsadili v řebříčku preferencí komunisté s 12,8 procenta, přes pět procent se dostali ještě lidovci, kteří mají 6,2 procenta. Strana zelených získala 2,7 procenta. Voleb se chce zúčastnit 51 procent občanů. Nejnovější čísla podle agentury STEM ukazují, že ČSSD ztratila po roce a půl své postavení v čele a síly dvou největších stran se vyrovnaly. Komunisté si polepšili a zaznamenali nejlepší výsledek od začátku loňského roku. Preference KDU-ČSL se po nedávném propadu stabilizovaly na zhruba šesti procentech, dodali autoři.

Parlament odsouhlasil asociační dohodu s Bosnou a Hercegovinou

Poslanecká sněmovna odsouhlasila asociační dohodu mezi EU a Bosnou a Hercegovinou. Smlouva je potřebná pro budoucí vstup země do Evropské unie. Podobné smlouvy již EU uzavřela také s Chorvatskem, bývalou Jugoslávskou republikou Makedonií, Albánií a Srbskem. Dohody musí ratifikovat parlamenty všech členských zemí. Se smlouvu mezi EU a Bosnou a Hercegovinou vyslovil souhlas Senát již v březnu. Cesta Bosny a Hercegoviny do EU nebude snadná. Bývalý ministr zahraničních věcí Karel Schwarzenberg v Sarajevu letos v dubnu uvedl, že Bosna a Hercegovina musí vyvinout větší úsilí, pokud se chce v budoucnu stát členským státem Evropské unie. V porovnání se svými sousedy prý Bosna zaostává.

Sněmovna přes odpor KSČM souhlasila s dohodou ČR s USA

Poslanecká sněmovna přes odpor KSČM odsouhlasila dohodu mezi ČR a USA o spolupráci při prevenci a potírání závažné trestné činnosti. Smlouva souvisí se zrušením víz do USA. Podle komunistů dohoda nedostatečně chrání osobní údaje. Ministr financí Eduard Janota jako zástupce vlády obavy vyvracel s tím, že žádné námitky v tomto smyslu neměl ani Úřad pro ochranu osobních údajů. Se smlouvou již vyslovil souhlas také Senát. Dohodu podepsali loni v listopadu tehdejší ministr vnitra Ivan Langer (ODS) s americkým velvyslancem v Praze Richardem Graberem. Smlouva se zaměřuje mimo jiné na výměnu informací o skupinách organizovaného zločinu nebo na pátrání po osobách, na které byl ve druhém státě vydán zatykač. Umožňuje také porovnávání otisků prstů a profilů DNA a předávání osobních údajů.

Sněmovna zamítla snazší přístup cizinců k nákupu bytů

Sněmovna zamítla vládní novelu devizového zákona, která měla cizincům umožnit volně v Česku nakupovat nemovitosti k bydlení. Proti zákonu hlasovali poslanci ČSSD a KSČM. Ministr financí Eduard Janota v reakci na to varoval, že ČR za to hrozí sankce. Ministerstvo financí návrh zdůvodňovalo tím, že končí pětiletá omezující lhůta od vstupu Česka do EU, která cizincům v nákupu bytů a bytových domů bránila. Janota řekl, že podle přístupové smlouvy stejně cizinci již od letošního roku nakupovat nemovitosti k bydlení mohou. Dotčený paragraf, který novela vypouštěla, podle něj již neplatí, ale ČR ho po formální stránce ze zákona stejně musela vyjmout. "Vy jste si odhlasovali to, že proti ČR budou uplatněny sankce," řekl poslancům.

Sněmovna schválila vládní pravidla sčítání lidu v roce 2011

Sněmovna schválila vládní návrh pravidel sčítání lidu, bytů a domů, které se uskuteční v březnu 2011. Předloha stanoví okruh údajů, které by měli Češi i cizinci v Česku za dva roky poskytovat Českému statistickému úřadu. Novinkou má být to, že dotazník budou moci vyplnit a odeslat elektronicky prostřednictvím internetu nebo poštou. Zákon, který získal podporu 93 z 99 přítomných poslanců, nyní dostane k posouzení Senát. Data ze sčítání poslouží k analýze demografického, sociálního a ekonomického vývoje. Sčítání jednou za deset let umožní zjistit údaje, které běžnou statistikou získat nelze. Individuální údaje ale budou důsledně chráněny před zneužitím.

Poslanci chtějí, aby zájemce o koupi Sklo Bohemia prověřila BIS

Vláda má požádat Bezpečnostní informační službu, aby ji informovala o lidech angažovaných mezi zájemci o koupi zkrachovalých skláren ve Světlé nad Sázavou. Vyzvala ji k tomu Poslanecká sněmovna. Návrh vznesl iniciátor debaty na půdě sněmovny Cyril Svoboda (KDU-ČSL). Poslance k tomuto rozhodnutí vedly obavy z toho, že by sklárny mohl koupit dosavadní vlastník, který je přivedl ke krachu. Sněmovna současně vyzvala vládu, aby se situací kolem skláren zabývala na svém nejbližším zasedání. To se má uskutečnit v pondělí. Svobodovi se nelíbí okolnosti prodeje skláren novému majiteli, kterým se ve výběrovém řízení v úterý stala firma firma Vivaria. Podle místopředsedkyně sněmovny Miroslavy Němcové z ODS existuje podezření, že prodej byl zmanipulován tak, aby sklárny koupil předem vybraný majitel.

Zemědělci budou 29. června blokovat některé tuzemské dálnice

Zemědělci budou 29. června blokovat některé tuzemské dálnice. ČTK to řekl prezident Agrární komory ČR Jan Veleba. Farmáři tak budou protestovat proti nízkým výkupním cenám mléka. Blokády se uskuteční na více místech, konkrétní lokality Jan Veleba odmítl uvést. Ministerstvo zemědělství v minulosti opakovaně uvedlo, že při řešení mléčné krize dává přednost dialogu před konfrontací. Již dříve šéf agrárníků řekl, že se blokády může zúčastnit několik set farmářů. Ti požadují od EU i státu pomoc, zejména zavedení minimální výkupní ceny mléka. Ale také mimořádnou finanční podporu z takzvaného Barrosova balíčku či aktivní propagaci spotřeby mléka ze strany státu. Ministerstvo zemědělství v současné době připravuje znovuzavedení národních dotací na školní mléko, které vláda Mirka Topolánka loni na podzim zrušila. Podle odborníků však tento krok trh s mlékem příliš neovlivní a ceny rozhodně nezvedne.

Proti státním maturitám demonstrovalo v Praze asi 7000 studentů

Proti státním maturitám demonstrovalo v pátek v Praze podle odhadu policie asi 7000 studentů. Studentům vadí údajná nepřipravenost nových zkoušek, které by měly začít v příštím roce a jejichž generálka je plánována už na říjen. Požadují jejich odklad. Studenti pochodovali Prahou, po cestě zastavovali dopravu. Na Kampě házeli rajčaty, jiné incidenty policie nezaznamenala. Došli na Václavské náměstí, kde se postupně rozešli. Začátek shromáždění provázela roztržka mezi studentským aktivistou Adamem Cyprichem a poslankyní Michaelou Šojdrovou (KDU-ČSL). Studenty chtěla vyzvat, aby dali státním maturitám šanci alespoň do říjnové generální zkoušky. Organizátoři ji ale nenechali promluvit. Prostor tak dostala pouze poslankyně Olga Zubová (DSZ), která studenty podpořila. Kvůli státním maturitám vyšly do ulic již před dvěma lety tisíce studentů, vymohli si odklad jednotných zkoušek na rok 2010.

Jiří Paroubek slíbil odborům zachovat pro školství současné dotace

Sociální demokracie chce zachovat pro školství i v době krize nynější dotace. Předseda ČSSD Jiří Paroubek to řekl po pátečním jednání se zástupci odborových pracovníků regionálního školství a předsedou školských odborů Františkem Dobšíkem. "My jsme nehovořili teď před odboráři o nějakém růstu mezd. My jsme hovořili o tom, že naší snahou bude v čase krize zachovat alespoň to, co mají," řekl Paroubek. Soudí, že je to víc než to, co udělala pro školství vláda šéfa ODS Mirka Topolánka. Tehdy za hospodářského růstu mzdy ve školství klesly, zatímco za předchozí vlády sociální demokracie rostly, tvrdil Paroubek. "Tuto zkušenost s námi odboráři mají," zdůraznil. Dobšík uvedl, že se odbory obávají škrtů finančních prostředků plynoucích do škol. Přiznal, že ještě nezná konkrétní čísla. Kdyby ale vláda výrazně škrtala, bylo by to v rozporu s jejími prohlášeními. Kabinet Jana Fischera ve svém programovém prohlášení označil školství za jednu z priorit. Vláda slíbila, že bude usilovat o to, aby plánované redukce rozpočtových výdajů tuto oblast nepostihly.

Plzeňská Škoda Electric dodá pohony pro nové římské trolejbusy

Plzeňská Škoda Electric dodá do Říma kompletní pohon pro 45 nových trolejbusů. Jde o kontrakt za téměř 600 milionů Kč, který potrvá do začátku roku 2011. Rozhodující díly nízkopodlažních vodidel budou použity na nových tratích v Římě. Hlavním dodavatelem je italský podnik BredaMenarinibus, součást koncernu Finmeccanica. ČTK to řekl mluvčí mateřské Škody Holding Miroslav Novák. "První prototyp bude do konce roku 2009, sériové dodávky pak začnou v polovině roku 2010 a budou dokončeny v prvním čtvrtletí 2011," uvedl člen představenstva Škody Electric Karel Majer. Kompletní trolejbusy poputují do Říma přímo z plzeňského závodu. Škoda Electric zajistí kompletní zástavbu pohonu do karoserií, které se do Plzně přepraví z Bologně. Kromě garančních oprav se postará také o servis. "Po dobu minimálně dvou let poskytne výrobce kompletní péči o trolejbusy, tedy organizaci a provádění údržby a oprav, úklid a přistavení vozidel k provozu na tratích. Úkolem provozovatele bude pouze přeprava cestujících," uvedl obchodní manažer Petr Kasenčák.

Česko má sedmý případ takzvané prasečí chřipky

Česko má sedmý případ takzvané prasečí chřipky. Mluvčí ministerstva zdravotnictví Vlastimil Sršeň ČTK sdělil, že testy národní referenční laboratoře potvrdily další případ infekce virem chřipky A(H1N1). Stejně jako v předchozích šesti případech má i nejnovější onemocnění lehký průběh. Na mexickou chřipku zatím v Česku nikdo nezemřel. "Pozitivně testovanou je osmadvacetiletá žena z Prahy, která přicestovala z New Yorku do Česka v sobotu 13. června. Tři dny po příjezdu se u ní objevily první akutní respirační příznaky a ve středu 17. června přišla na infekční kliniku Fakultní nemocnice Bulovka," upřesnil mluvčí. Lékaři odebrali ženě materiál na virologické vyšetření, který předali k vyšetření národní referenční laboratoři. "Onemocnění má celkově lehký průběh, proto nebyla nutná hospitalizace. V současné době je žena v dobrém klinickém stavu v domácí izolaci," uvedl Sršeň.

CVVM: Se životním prostředím je spokojena více než polovina Čechů

Spokojenost lidí se stavem životního prostředí v Česku je nejvyšší od roku 2002. Životní prostředí v ČR hodnotí kladně více než polovina Čechů, více než dvě třetiny jsou spokojené s životním prostředím v místě bydliště. Vyplývá to z průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM), který má ČTK k dispozici. Lidé oceňují například kvalitu pitné vody, naopak jim vadí hustota silničního provozu. Vztah obyvatel a institucí k životnímu prostředí většina hodnotí jako špatný. Spokojenost se stavem životního prostředí v ČR vyjádřilo 58 procent dotázaných, což je o 18 procent více než v roce 2002. Životní prostředí v místě bydliště hodnotí jako dobré 70 procent lidí, spokojenější jsou obyvatelé malých obcí, naopak nejméně spokojení jsou Pražané, z nichž na tuto otázku odpovědělo kladně jen 52 procent.

Češka se podílela na objevu 100 milionů let starých spermií

Mezinárodnímu týmu vědců, jehož součástí je i Češka Radka Symonová z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy, se podařil převratný objev. Vědci prokázali přítomnost takzvaných obřích spermií u 100 milionů let starých korýšů skupiny lasturnatky (Ostracoda), a významně tak posunuli laťku možností poznání evoluční biologie a paleontologie. ČTK o tom informoval Václav Hájek z tiskového odboru Univerzity Karlovy. Spermie většinou patří k nejmenším buňkám živočišného těla, přesto, jak dokazuje samotný název, mohou dosahovat značných rozměrů. U lasturnatek, které samy dosahují velikosti 0,5 až dva milimetry, může délka spermií činit až desetinásobek velikosti těla samce i samice. Obří spermie představují pro organismy, které je produkují, velkou energetickou zátěž a vyskytují se pouze u několika málo druhů živočichů. Vědecký tým zkoumal zachované mikrofosilie sladkovodní lasturnatky druhu Harbinia micropapillosa pocházející ze 100 milionů let starého souvrství v severovýchodní Brazílii a zabýval se spermiemi a reprodukčními orgány těchto malých korýšů.

České a slovenské muzeum v Iowě se po povodni zřejmě přestěhuje

České a slovenské muzeum ve městě Cedar Rapids v americkém státě Iowa se po loňských katastrofálních záplavách pravděpodobně přestěhuje na bezpečnější místo. "Když se to stalo jednou, musíme počítat s tím, že se to může opakovat," řekla o povodni z června 2008 ředitelka muzea Gail Naughtonová rozhlasové stanici Radio Iowa. Muzeu, jehož budova byla otevřená v roce 1995, způsobila velká voda škodu 11,75 milionu dolarů (235 milionů korun). Veškeré vnitřní vybavení, včetně historické expozice a knihovny, přišlo vniveč, podařilo se ale včas uchránit podstatnou část sbírek a inventáře. Rozhodnutí o novém místě by mělo padnout do konce léta. Celý projekt si podle ředitelky vyžádá tři až pět let a náklady až 25 milionů dolarů (asi půl miliardy korun). Národní české a slovenské muzeum a knihovna je jedinou profesionální institucí v USA, která se věnuje výhradně historii českého a slovenského národa a dějinám přistěhovalectví Čechů a Slováků do Ameriky. V Cedar Rapids nevzniklo náhodou. Iowa je státem s jednou z největších českých komunit v Severní Americe.

Umělci podpořili kandidaturu Brna na evropské město kultury 2015

Brno by se podle tamních umělců, muzejníků a promotérů mělo ucházet o titul Evropského hlavního města kultury pro rok 2015. V konkurenci dalších českých měst Plzně, Hradce Králové a Ostravy bude mít dobré šance, řekli představitelé kulturní obce. Někteří brněnští politici se ke kandidatuře staví rezervovaně. Části radních včetně primátora Romana Onderky (ČSSD) vadí údajné vysoké náklady spojené s titulem. Ke kandidatuře se v úterý vyjádří zastupitelstvo. "Brno je městem kultury naprosto jednoznačně. Vedle Prahy je to jediné české město, které disponuje srovnatelnou infrastrukturou, zázemím a kulturní tradicí ve všech oblastech kultury," uvedl ředitel Moravské galerie Marek Pokorný. Kandidaturu podpořil také magistrátní poradní sbor pro kulturu.

Na pražském Vyšehradě pozůstalí uložili urnu s ostatky Waldemara Matušky

Na vyšehradském hřbitově v Praze byla v páteční pravé poledne uložena urna s ostatky zesnulého zpěváka Waldemara Matušky. Smutečního aktu se zúčastnila vdova Olga Matušková, která přišla v doprovodu syna Waldemarem a nevlastního syna Miroslava. Pietnímu aktu přihlíželi i zpěvačka Helena Vondráčková s manželem Martinem Michalem, producent Petr Kratochvíl s manželkou Pavlínou Baburkovou a další přátelé zesnulého zpěváka. Na hřbitov se dostavilo několik desítek lidí, někteří z přítomných neomaleně šlapali na okolní hroby, aby měli lepší výhled.

Film o malíři Anderlem získal Grand Prix festivalu Arts&film 2009

Grand Prix Vojtěcha Jasného získal na Evropském festivalu filmů o umění Arts&film 2009 film režiséra a kameramana Antonína Daňhela Jiří Anderle - dialogy. Autor filmařsky několik let mapoval tvůrčí proces malíře Jiřího Anderleho. Cenu České inspirace za mimořádný umělecký počin získal film Člověk z ráje režiséra Jana Loučíma věnovaný spisovateli Karlu Klostermannovi a "jeho" Šumavě. ČTK to řekl ředitel festivalu Josef Schütz z produkční agentury Avant Promotion. Vítězný Daňhelův snímek byl úspěšný také v kategorii filmů o výtvarném umění. Kategorie filmů o architektuře a designu zůstala bez vítěze, v třetí kategorii filmů s tématy hudba, dramatické umění, film a literatura zvítězil rumunský film Faust - The Path of the Moment, věnovaný nastudování opery Faust.

Ze sportu:

Dvě posily do obrany, rakouského stopera Niklase Hohenedera a bývalého brněnského beka Martina Kuncla, přivítali fotbalisté pražské Sparty na startu letní přípravy. Posilování týmu ale zdaleka nekončí. Už brzy by mohlo být uzavřeno jednání o hostování záložníka Luboše Kaloudy z CSKA Moskva a ze Sokolova by měl dorazit i útočník Martin Jirouš, nejlepší střelec uplynulého ročníku druhé ligy. Sparťané prošli tradičními fyzickými testy na pražské FTVS. V neděli vyrazí na kondiční soustředění do Františkových Lázní, odkud se přesunou na herní kemp do rakouského Bad Kleinkirchheimu.

Hokejový brankář Adam Svoboda, který naposledy působil v ruském Omsku, už má jasno o dalším angažmá. Jednatřicetiletý mistr světa z Vídně z roku 2005 se dohodl na roční smlouvě s Norimberkem, kde už chytal v sezoně 2004/05. Uvedl to deník Sport. Bývalý gólman Sparty a Pardubic si vyzkoušel zahraniční angažmá také v ruské Ladě Togliatti a ve švédském celku Timra IK. Loni se podílel v dresu Slavie na zisku extraligového titulu.

Český cyklista Roman Kreuziger obsadil druhé místo v sedmé etapě Kolem Švýcarska. Dvě etapy před koncem závodu, na kterém obhajuje jezdec stáje Liquigas celkové prvenství, zůstal v průběžném pořadí na čtvrtém místě.

V Praze začaly celostátní sportovní hry pro sluchově postižené děti. Ve čtyřech disciplínách bude soutěžit 160 žáků. Her se zúčastní 11 ze 13 základních škol pro sluchově postižené v ČR. Pro děti s vadou sluchu jsou hry jedinou sportovní a kulturní příležitostí, kdy se mohou setkat, řekla ředitelka letošního ročníku Markéta Spilková.

Krátce o sobotním počasí v České republice:

Polojsno až oblačno, místy přeháňky. Teploty 17 až 21 stupňů Celsia.

19-06-2009