Denní souhrn zpráv Zprávy

12-05-2009

Fischer v Bruselu čelil dotazům ohledně Klause

Český premiér Jan Fischer v úterý poprvé v nové funkcí zavítal do Bruselu. Unijní metropoli dal přednost před návštěvou Slovenska, které se obvykle stává cílem nově jmenovaných českých premiérů - současné české předsednictví EU však toto pořadí změnilo. Fischer ujišťoval mimo jiné šéfa Evropské komise José Barrosa a vysokého představitele pro zahraniční politiku Javiera Solanu, že úspěšné dokončení předsednictví patří mezi priority nové české vlády. Před zahraničními novináři čelil Fischer především dotazům týkajícím se lisabonské smlouvy a případné účasti českého prezidenta Václava Klause na červnovém summitu EU. Na této schůzce bude jedním z témat právě lisabonský dokument, který má nahradit odmítnutou euroústavu; Klaus je přitom v unii často vnímán jako euroskeptik. "Pokud mluvíme o složení delegace na Evropskou radu (vrcholnou schůzku). Byl bych rád, abychom se k němu dostali v nejbližších dnech. Je pozice, že Evropskou radu řídí šéf exekutivy a mandát pro to jednání připravuje, sestavuje vláda," uvedl předseda české vlády.

Topolánek: Předsednictví ovlivnil vztah se Sarkozym, byla to síla

Bývalý premiér Mirek Topolánek uvedl, že české předsednictví poznamenal jeho komplikovaný vztah s francouzským prezidentem Nicolasem Sarkozym, který byl podle něho hodně náročný a přiostřený několika "řezy přirozeného střetu". Naopak shodu nad mnohými problémy EU až do pádu koaliční vlády Topolánek nacházel s šéfem Evropské komise José Barrosem. Blízkost pocítil expředseda vlády i s německou kancléřkou Angelou Merkelovou. Předseda ODS to napsal v glosách knihy "Mirek Topolánek Sto dní v čele Evropy", která byla představena v úterý, pět dní po jeho odchodu z čela země. Napsal ji jeho mluvčí Jiří František Potužník, fotografiemi ji doplnil Herbert Slavík. "Nicolas Sarkozy. Celé předsednictví, nebo alespoň tu část, kterou jsem ovlivňoval, poznamenal náš vzájemný vztah. Nebyl vyhrocen ani tak osobně, ani tak osobnostně, byl jen přiostřen několika rovinami či řezy přirozeného střetu: stará a nová země, velká a malá země, země jižního křídla s výrazným tlakem na regulace, dotace a protekcionismus proti liberální otevřené zemi, země hluboké integrace a federalismu proti eurorealismu české provenience, Francie proti České republice. Fakt síla," napsal Topolánek k Sarkozymu.

Koncert pro Topolánka sledovaly na Můstku stovky jeho příznivců

Koncert pro Mirka, který na pražském Můstku uspořádali pravicově smýšlející umělci na podporu předsedy ODS a expremiéra Mirka Topolánka, sledovaly stovky jeho příznivců. Lidé všeho věku se v centru hlavního města sešli, aby podle organizátorů Topolánka ocenili za to, co udělal pro Česko v době, kdy stál v čele kabinetu. Tím zároveň odstartovala série koncertů, které budou provázet předvolební kampaň nejsilnější vládní strany. Lidé přišli s transparenty: "Rvi se, Mirku!!!", "Pevné nervy", "Mirku, nezklam nás" či "Chceme tě ve vládě".

Češi sundali Entropu z budovy rady Evropské unie

Češi v úterý sundali ze stěny atria budovy Rady Evropské unie několikatunovou kontroverzní plastiku Entropu, která byla spornou výzdobou českého předsednictví unie. Montéři pomocí vysokozdvižných plošin stáhli na zem celou mozaiku, na níž stále ještě "přežívá" několik zemí včetně Finska či Irska. Tvůrce plastiky David Černý řekl, že demontážní práce pokračují podle plánu a že tedy patrně do Bruselu nepřijede, jak původně plánoval. "Už mě myslím bylo v Bruselu dost," řekl Černý, který prosadil předčasné odstranění plastiky jako symbol svého nesouhlasu s ukončením vlády Mirka Topolánka. Topolánkovu kabinetu vyslovila v březnu nedůvěru Poslanecká sněmovna hlasy poslanců opozičních stran ČSSD a KSČM a čtyř poslanců zvolených původně za strany bývalé vládní koalice. "Pád" Entropy tak ostře kontrastuje s úterní návštěvou nového premiéra Jana Fischera v Bruselu.

Ministři školství doporučili EU vzdělávací priority do roku 2020

Ministři školství EU se v úterý v Bruselu shodli na vzdělávacích cílech evropské sedmadvacítky pro další desetiletí. Novinářům to po jednání oznámila česká ministryně školství Miroslava Kopicová, která debatu vedla. Podle ní mezi vzdělávací priority v EU do roku 2020 i nadále patří zkvalitňování vzdělávání a zvyšování jeho efektivity. Brusel například trvá na svém dřívějším požadavku, aby v následujících letech vzrostl počet lidí, kteří se vzdělávají celoživotně. A naopak aby se snížil počet studentů, kteří předčasně ukončí školní docházku.

Sněmovna přiblížila zrušení či omezení zdravotnických poplatků

Poslanecká sněmovna v úterý přiblížila zrušení nebo výrazné omezení zdravotnických poplatků. O návrhu Moravskoslezského kraje, který v úterý poslala do závěrečného třetího čtení, by se mohlo rozhodnout v pátek. ODS se nepodařilo prosadit, aby se návrhy vrátily zpět k projednání ve výborech, což by znamenalo další zdržení. Sociální demokracii se naopak povedlo schválit zkrácení lhůt tak, aby se o návrzích mohlo hlasovat už v pátek. Projednávání doprovázel mimo jiné procedurální spor ODS a ČSSD. Vypukl v okamžiku, kdy moravskoslezský hejtman Jaroslav Palas, který vystupoval za předkládající Moravskoslezský kraj, navrhl zkrácení příslušné lhůty do závěrečného schvalování. Poslanec Petr Pleva (ODS) však vzápětí upozornil na to, že Palas není poslancem, a nemůže tedy něco takového navrhnout. Po desetiminutové přestávce a poradě s legislativním odborem sněmovny vyšlo najevo, že podle jednacího řádu může o krácení lhůt požádat i předkladatel, který není členem sněmovny. Předseda sněmovny Miroslav Vlček (ČSSD) neuznal ani další Plevovu námitku, že zákon předložilo zastupitelstvo kraje, nikoliv Palas osobně, proto prý Palas nemůže žádat o krácení lhůt.

Sněmovna zřejmě v pátek při konečném schvalování rozhodne také o pozměňujícím návrhu poslance Ludvíka Hovorky (KDU-ČSL). Hovorka navrhl snížit poplatek za položku na receptu na deset korun. Chce také osvobodit děti od poplatků, od kterých ještě nebyly osvobozeny předchozím zákonem. Osvobození navrhuje pro důchodce nad 65 let i pro invalidní důchodce s výjimkou poplatků za hospitalizaci a pohotovost. Platit by neměli ani dárci krve.

Jurásková: I omezené poplatky si zachovají regulační funkci

I kdyby parlament schválil návrhy na výrazné omezení poplatků ve zdravotnictví, jejich regulační smysl stále zůstane do určité míry zachován. ČTK to v úterý po skončení mimořádné schůze sněmovny, která projednávala návrhy levicových poslanců na zrušení nebo omezení poplatků, řekla ministryně zdravotnictví Dana Jurásková. "My jsme dohodnuti s mými kolegy na ministerstvu zdravotnictví, že definitivní schválenou verzi potom prověříme a zkalkulujeme, jaký ten dopad bude a jaký regulační mechanismus tam ještě můžeme očekávat," řekla. V minulosti ministryně uvedla, že kdyby měl parlament poplatky oklestit tak, že by z nich zbylo jen torzo, bylo by lepší zrušit je úplně.

ČSSD by nemusela podpořit vládu, kdyby trvala na poplatcích

Sociální demokracie by nemusela vyslovit důvěru úřednické vládě Jana Fischera, pokud bude trvat na zachování regulačních poplatků ve zdravotnictví. Pohrozili tím v úterý představitelé ČSSD David Rath a Zdeněk Škromach, kterým se nelíbí kladný postoj nové ministryně zdravotnictví Dany Juráskové (nominované ODS) k poplatkům. Jurásková nicméně asi hodinu poté ve sněmovně poplatky obhajovala. Sám premiér Jan Fischer hrozbu ČSSD komentovat nechtěl. "My od ní očekáváme, byť je navržena Občanskou demokratickou stranou, minimálně neutrální postoj k poplatkům a jejich rušení," uvedl Rath. Pokud by na poplatcích trvala, pro řadu poslanců ČSSD by bylo velmi problematické vyslovit důvěru překlenovací vládě, jestliže by se i pro ni stalo zachování poplatků zásadním tématem, dodal. Podle Ratha bude záležet na tom, jak se k poplatkům Jurásková postaví ve sněmovně.

Vládní i opoziční protikrizové návrhy jsou před schvalováním

Návrh na zavedení šrotovného a další protikrizová opatření jsou po v Poslanecké sněmovně před konečným schvalováním. Poslanci v úterý propustili do závěrečného čtení sociálnědemokratický návrh, který počítá se zavedením příspěvků na koupi nového automobilu po likvidaci starého vozu. Definitivně schvalovat by ho měli v pátek 15. května, stejně jako další protikrizové návrhy, které předložila bývalá vláda Mirka Topolánka.

Sociální demokraté předložili svá opatření sněmovně jako návrh zákona o podpoře hospodářského růstu a sociální stability. Poslanci ale budou rozhodovat o komplexním pozměňovacím návrhu, který je výsledkem dohody ODS a ČSSD o vzájemné podpoře některých protikrizových opatření. Návrh obsahuje zrychlení odpisů, snížení odvodů na sociálním pojištění, lepší postavení zaměstnanců zkrachovalých podniků, šrotovné, delší dávky v nezaměstnanosti, vyšší přídavky na děti a vyšší daňovou slevu na dítě. Před konečným schvalováním je i vládní novela zákona o daních z příjmů, která zrychluje odpisy firemního majetku, například aut nebo strojů a zařízení. V pátek by měli poslanci schvalovat i vládní novelu insolvenčního zákona, která zlepšuje postavení zaměstnanců zkrachovalých podniků.

Podezření na chřipku v Česku testy vyloučily u 63 lidí, 15 čeká

Podezření na prasečí chřipku v Česku již lékaři vyvrátili u 63 lidí, na 15 výsledků testů se zatím čeká. Dosud vyhledalo v tuzemsku pomoc lékařů 78 lidí v obavách, zda se nenakazili novou formou chřipky. Informovalo o tom v úterý ministerstvo zdravotnictví na svém webu. V nemocnicích jsou nyní čtyři lidé. Dva na infekční klinice pražské Fakultní nemocnice Bulovka, po jednom v Pardubicích a Brně. Lidé s lehkým průběhem onemocnění byli ponecháni v domácí izolaci. Radní hlavního města Prahy v úterý rozhodli, že na opatření spojená s prevencí mexické chřipky uvolní tři miliony korun. Z této částky zaplatí například informační kampaň, která začne tento týden.

Veterináři zjistili nemoc BSE u krávy z chovu na Opavsku

Nemoc BSE zjistili veterináři u krávy z chovu v Oldřišově na Opavsku. Dojnice pocházela z malého hospodářství, kvůli nemoci v něm bude utraceno v nejbližších dnech dalších 13 zvířat. ČTK to řekl ředitel moravskoslezské veterinární správy Jaromír Polášek. V Česku je to letos už druhý případ výskytu BSE. V březnu ji veterináři prokázali u krávy na Semilsku. "Soukromé hospodářství jsem s inspektory osobně navštívil. Čekáme jen, až budou vydána mimořádná veterinární opatření. Pak utratíme devět krav, které jsou přímo u chovatele. Vypátrali jsme i čtyři přímé potomky nakažené dojnice, které jsou mimo hospodářství," upřesnil Polášek. Nemoc BSE se u dojnice staré 59 měsíců zjistila při porážce na jatkách v Holešově na Kroměřížsku začátkem května. Výskyt potvrdili nejprve olomoučtí veterináři, poté i Národní referenční laboratoř v Jihlavě. "Upozorňovali jsme na to, že se BSE může sporadicky vyskytnout. Takovéto případy bohužel do budoucna vyloučit nelze," řekl ČTK mluvčí Státní veterinární správy Josef Duben.

Škoda Auto začala vyrábět lehký terénní vůz Yeti

Automobilka Škoda Auto začala v úterý ve svém závodě v Kvasinách vyrábět sportovně-užitkový vůz Škoda Yeti. Dlouho očekávaná terénní novinka se má do prodeje dostat na přelomu června a července. Během prvního půlroku chce Škoda vyrábět asi 200 aut Yeti denně, řekl ČTK mluvčí automobilky Evžen Krauskopf. Prodejní cena ještě nebyla oznámena. Nová výroba by v Kvasinách podle představitelů kraje mohla přinést stovky pracovních míst. Spuštění výroby třetího modelu v kvasinském závodě, po Superbu a Roomsteru, podle náměstka hradeckého hejtmana Helmuta Dohnálka pomůže zvýšit zaměstnanost v regionu.

MERO zprovoznilo novou přečerpávací stanici ropy u Stříbra

Společnost MERO ČR v úterý uvedla do provozu přečerpávací stanici ropy v Benešovicích u Stříbra za 260 milionů korun. Zvýší kapacitu i bezpečnost ropovodu IKL z bavorského Ingolstadtu, který už 13 let dopravuje ropu z přístavu Terst. ČTK to řekl strategický ředitel státní firmy MERO Libor Lukášek. "Jde o nejmodernější čerpací stanici v Evropě," řekl místopředseda představenstva firmy MERO Vít Tůma. Stavba trvala 2,5 roku. Zvedla se rychlost průtoku ropovodem, tedy jeho kapacitu, řekl Lukášek. Špičkový řídící systém přišel na 20 milionů Kč.

Katolická církev podala ústavní stížnost ve sporu o katedrálu

Katolická církev podala ústavní stížnost kvůli určení vlastnictví katedrály svatého Víta na Pražském hradě. Reagovala tím na rozhodnutí Nejvyššího soudu (NS), který v březnu potvrdil, že chrám patří státu. V soudním řízení bylo porušeno právo na spravedlivý proces, řekl ČTK mluvčí pražského arcibiskupství Aleš Pištora. Ústavní stížnost byla podána v úterý, v den 80. výročí vysvěcení katedrály. Podle odborníků, kteří se v úterý v Praze zúčastnili semináře o katedrále, je řešení sporu složité. Shodují se v tom, že dlouhotrvající kauza nepřispívá dobré pověsti církve. Východiskem by prý byl veřejnoprávní statut a společná správa katedrály církví i státem. Spor o vlastnictví památky mezi státem a církví trvá téměř 17 let.

Kraj nesmí po Opavě hradit poplatky ani v lékárně v N. Jičíně

Krajský soud v Ostravě vydal předběžné opatření, na jehož základě nesmí lékárna v krajské nemocnici v Novém Jičíně hradit za pacienty regulační poplatky. ČTK to v úterý řekl předseda představenstva Grémia majitelů lékáren Marek Hampel. Soud vyhověl návrhu novojičínského lékárníka Stanislava Rovana. V regionu jde po Opavě o druhou krajskou lékárnu, která nesmí poplatky proplácet. Kraj rozhodnutí soudu respektuje a poplatky v lékárně již nehradí. V předběžném opatření je podle Hampela uvedeno, že se lékárna musí zdržet nabízení trojstranných dohod, na jejichž základě kraj poplatky za pacienty proplácí. "Musí se rovněž zdržet jakéhokoliv jiného jednání, které povede k úhradě regulačních poplatků za pacienta," uvedl Hampel. První návrh na předběžné opatření podal v regionu právě Hampel, který je rovněž majitelem soukromé lékárny v Opavě. V jeho případě soud v březnu vydal předběžné opatření, na jehož základě nesměla krajská lékárna Slezské nemocnice v Opavě hradit za pacienty regulační poplatky. Kraj však začal poplatky proplácet jiným způsobem s tím, že na tento typ úhrady poplatků se předběžné opatření nevztahuje. Hampel se proto znovu obrátil na soud, který vydal další předběžné opatření, a poplatky tak lékárna od poloviny dubna neproplácí.

Zeman chystá kvůli kůrovci na Šumavě trestní oznámení na Bursíka

Bývalý předseda vlády a ČSSD Miloš Zeman chce podat trestní oznámení na exministra životního prostředí Martina Bursíka a ředitele parku Františka Krejčího kvůli tomu, že podle něj v důsledku jejich počínání při boji s kůrovcem vznikly na šumavském lesním porostu miliardové škody. Proti údajnému vysychání lesů na Šumavě by chtěl bojovat i zrušením šumavského národního parku, řekl s nadsázkou na úterní tiskové konferenci. Bursíkův nástupce a nynější ministr životního prostředí Ladislav Miko k Zemanově kritice správy parku uvedl, že lesy v národním parku nejsou hospodářské a že jejich účelem není produkce dřeva. Rád prý Zemanovi ukáže, jak úspěšně obnova v horských smrčinách probíhá. Dodal, že o Šumavě bude hovořit s premiérem, ministry, hejtmany Jihočeského a Plzeňského kraje. Správa parku má podle ministra situaci pod kontrolou. Sledování horských smrčin na Šumavě přesvědčivě ukazuje, že bez lidských zásahů zde přirozená obnova velmi úspěšně probíhá, uzavřel. Ministra proti Zemanovi podpořilo Hnuti Duha. Podle něj Zeman neporozuměl důvodům existence národních parků, stejně jako diskusi o národním parku Šumava.

ÚOHS udělil rekordní pokutu 254 milionů pro České dráhy

Antimonopolní úřad udělil Českým drahám rekordní pokutu 254 milionů korun za zneužití dominantního postavení na trhu v nákladní dopravě. ČTK to v úterý oznámil mluvčí drah Ondřej Kubala. Dráhy s výrokem úřadu nesouhlasí a chtějí podat žalobu k soudu. "Podle nás to rozhodnutí úřadu není správné a vykazuje závažné nedostatky. My jsme v podstatě kritizováni za to, že úspěšně bojujeme s konkurencí," reagoval generální ředitel Českých drah Petr Žaluda. Čtvrtmiliardová pokuta by podle něj měla zásadní dopad do hospodaření ztrátových Českých drah. Jen v osobní dopravě dráhy loni prodělaly zhruba čtyři miliardy. Za Žaludu se postavilo ministerstvo dopravy, které podle mluvčího Martina Kupky "podporuje všechny kroky ke zrušení pokuty". Úřad pokutuje dráhy za jejich chování v době před oddělením nákladní dopravy do samostatné dceřiné společnosti ČD Cargo. První rozhodnutí padlo již před časem; loni v červenci úřad oznámil udělení pokuty drahám ve výši 270 milionů korun. Na základě rozkladu ČD nyní odcházející předseda antimonopolního úřadu Martin Pecina pokutu snížil na 254 milionů. I tak jde o jednu z nejvyšších pokut dosud udělených ÚOHS a nejvyšší pro České dráhy.

ÚOHS dal pokutu 2,32 milionu firmě Husky, 425.000 značce Pinguin

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) dal pokutu 2,32 milionu korun výrobci sportovních potřeb Husky CZ, a 425.000 korun podnikateli Zdeňku Královi, který podniká se značkou sportovního vybavení Pinguin. Důvodem je uzavírání zakázaných dohod o určování cen pro další prodej na trhu outdoorového vybavení. Novinářům to v úterý řekl první místopředseda úřadu Robert Neruda. Husky podle ÚOHS porušila zákon ve vztazích s odběrateli jejího zboží z řad internetových obchodů. Na základě ústní a posléze e-mailové dohody jim rozesílala ceníky, v nichž byly uvedeny velkoobchodní ceny bez DPH a zároveň maloobchodní ceny, které byly označeny jako doporučené. To samo o sobě porušením zákona není. Toho se Husky dopustila podle úřadu tím, že doporučené ceny firma kontrolovala a pod hrozbou přerušení dodávek zboží a jiných sankcí také vymáhala.

Soud potvrdil Krejčířovi sedmiletý trest kvůli únosu podnikatele

Uprchlý milionář Radovan Krejčíř má jít kvůli únosu podnikatele s definitivní platností na sedm let do věznice s ostrahou. Rozhodl o tom v úterý pražský vrchní soud, který zamítl Krejčířovo odvolání. Potvrdil tak verdikt pražského městského soudu z loňského září, podle kterého Krejčíř nařídil a zorganizoval únos podnikatele z dubna 2002, aby jej přinutil podepsat nevyplněné listiny a aby jej jako údajného policejního informátora postrašil. Rozsudek je pravomocný. Krejčířův advokát Tomáš Sokol řekl, že pravděpodobně podá dovolání k Nejvyššímu soudu, nejprve se prý ale musí poradit s klientem.

Rada ČT ve středu zřejmě vybere 5 kandidátů na ředitele televize

Na programu středečního jednání Rady České televize je výběr pěti kandidátů na generálního ředitele České televize. Ve výběrovém řízení je nyní 19 adeptů včetně současného ředitele Jiřího Janečka. Jak pro Lidové noviny uvedl předseda rady Jiří Baumruk, ke zúžení výběru ve středu "může a nemusí" dojít. Uzávěrka přihlášek do výběrového řízení byla 22. dubna. Po středečním prvním kole konkurzu by mělo následovat druhé, ve kterém rada vybere nového ředitele. Ten povede ČT dalších šest let. O nejvyšší post ČT se uchází například europoslankyně Jana Bobošíková, bývalý generální ředitel ČT Dušan Chmelíček a výkonný ředitel hudební stanice Óčko Hynek Chudárek.

T-Mobile začal dětem blokovat nevhodný obsah v mobilech

Společnost T-Mobile zprovoznila službu Dětský zámek, která bezplatně blokuje nevhodný obsah v mobilním telefonu. Rodiče tak mají získat nástroj, který dětem omezí přístup k nevhodnému obsahu například s erotickou tématikou či násilím. Firma to uvedla v tiskové zprávě. Česká pobočka Vodafonu již loni spustila službu dětský profil, která rodičům umožňuje zamezit dětem přístup z mobilu na nevhodné stránky s násilím nebo erotickými seznamkami a zároveň operátor blokuje nelegální stránky s dětskou pornografií na základě databáze britské Internet Watch Foundation. Telefónica na rozdíl od konkurence jde jiným směrem a místo blokování, které nepovažuje za dostatečné, se hodlá zaměřit na osvětu jak u dětí, tak u dospělých.

Most zažil největší židovskou svatbu od roku 1938

Největší ortodoxní židovskou svatbu od roku 1938 zažil v úterý severočeský Most. Sedmatřicetiletého vinaře Františka Moše Váňu a o osm let mladší učitelku v pražské židovské škole Terezu Gafnu Foltýnovou oddal vrchní zemský rabín Karol Sidon. Na rozdíl od Františka, který je Žid po matce, musela nevěsta jakožto Židovka po otci konvertovat. Stihla to ale už dříve, ještě před seznámením s ženichem. Tereza učí hebrejštinu a angličtinu, hebrejsky však umí i František. "Naučil jsem se jazyk během pobytu v Izraeli. Teď už jen zapomínám. Pracuji totiž manuálně, nemám čas si opakovat slovíčka. Teď ale s Terezou bude všechno jinak," řekl ČTK Váňa. Právě kvůli své práci budou žít novomanželé střídavě v Mostě a v Praze. Termín svatby ve vinici pod baldachýnem, zvaným chupa, vybrali záměrně. "Je to 33 dní po svátku Pesach, kdy Židé vyšli z egyptského otroctví. Chtěli jsme také, aby vinice už byla zelená," vysvětlil František.

Pražská Lucerna vystavuje kopii čínské terakotové armády

Od středy si mohou lidé prohlédnout kopie hliněných vojáků slavné terakotové armády, kterou si dal před více než 2200 lety zhotovit první čínský císař. Výroba 180 kopií, které jsou vystaveny v pražské Lucerně, trvala více než tři roky, řekl v úterý ČTK jeden z realizátorů Ralph Grüneberger. S přípravou replik začal s kolegy v roce 2000. "Před naším příletem se v Číně nikdo ničím podobným nezabýval, museli jsme vše připravit od začátku," dodal Grüneberger. Terakotová armáda je soubor více než 6000 soch vojáků a koní a válečných vozů. Nechal ji vyhotovit jako svou posmrtnou stráž čínský vládce Čchin Š'chuang-ti, který se v roce 221 před naším letopočtem stal prvním císařem sjednocené Číny.

Film Anglické jahody vyjde na DVD a bude uveden v Moskvě

Celovečerní film režiséra Vladimíra Drhy Anglické jahody, jehož děj se odehrává 21. srpna 1968, bude ve druhé polovině června uveden v oficiálním programu Mezinárodního filmového festivalu v Moskvě. Podle mluvčí projektu Uljany Donátové tento snímek už příští týden vyjde na DVD. Server Novinky.cz cituje producenta Pavla Melounka, podle kterého je účast na moskevském festivalu velmi příjemným překvapením. "Nečekali jsme, že organizátoři projeví takový zájem o film, který je z ruského pohledu určitě kontroverzní," uvedl producent.

Ve Velkých Losinách budou soutěžit malí zpěváci lidových písní

Pět desítek malých zpěváků lidových písní z celé republiky zamíří na konci týdne do lázní ve Velkých Losinách na Šumpersku. V areálu budou soutěžit o titul Zpěváček 2009. Do letošního jubilejního 15. ročníku klání se přihlásilo na 6000 dětí ve věku deset až 15 let, v lázních vystoupí nejlepší z nich, řekla ČTK zástupkyně ředitele soutěže Hana Pospíšilíková. Svou účast ve Velkých Losinách si mladí zpěváci museli vybojovat v oblastních a regionálních kolech soutěže. "Zastoupení na vyvrcholení soutěže budou mít folklorní oblasti Valašsko, Lašsko, Slezsko, Haná, Brněnsko, Slovácko, Hanácké Slovácko, Karlovarsko a další české kraje," uvedla Pospíšilíková. Doplnila, že akce začne v pátek v Šumperku galakoncertem, který se uskuteční při příležitosti 15. výroční přehlídky.

Kaiser s Lábusem mají své oficiální internetové stránky

Slovy "Ať vás to baví jako nás" pokřtil v úterý Jiří Lábus společně s Oldřichem Kaiserem v pražské literární kavárně Řehoře Samsy oficiální webové stránky této dvojice, které je možné od nynějška navštívit na adrese www.kaiser-labus.cz. Autoři na těchto stránkách zároveň odstartují nová pokračování nekonečného seriálu Tlučhořovi aneb Byli jsme a budem. Okolo populárního seriálu se také točilo slavnostní spuštění webu. Tvůrci představili nový díl a poté, co se začala promítací technika mírně zadrhávat, dohráli improvizovanou scénku naživo přímo v kavárně. Následná tisková konference se prolínala se vstupy Páťy a Boženy Tlučhořových nebo básníka Mirka Hýla, známých postav seriálu. Oba herci uvedli, že hlavní motivací ke spuštění společného webu byla potřeba najít mediální prostor pro pokračování seriálu. Ten se začal vysílat v roce 1991 na vlnách tehdejšího rádia Golem, poté přesídlil do vysílání Českého rozhlasu a nakonec na internetový portál www.stream.cz, kde skončil v lednu 2008 jubilejním 800. animovaným dílem.

V Olomouci začal mezinárodní festival Divadelní Flora

Sólovým projektem mladé maďarské tanečnice a choreografky Anny Rétiové Inside out začal v úterý v Olomouci 13.ročník mezinárodního divadelního festivalu Divadelní Flora 2009. Během deseti dnů čeká na milovníky divadla na 50 představení a produkcí nejen z oblasti divadla, ale i filmu a hudby. Pořadatelé předpokládají, že na festival přijde přes 10.000 diváků. Pořadatelé návštěvníkům akce slibují kromě představení špičkových režisérů z tuzemska a zahraničí, která už mohli diváci vidět na domovských scénách divadel, i úplné novinky vzniklé speciálně pro festival. V Olomouci se představí přední česká i zahraniční divadla i režisérská esa jako Vladimír Morávek, Ondrej Spišák či Jan Nebeský. Mottem letošního ročníku je Válka idejí. Festival tak nabídne prostor k přemýšlení o tom, jakou moc a váhu mohou ideje mít, jak je lze využít či zneužít a podobně. S tímto záměrem určitým způsobem ladí veškerá představení zařazená na program festivalu.

Ve Zlíně se představují umělci do třiceti let z ČR a Slovenska

Téměř šest desítek děl českých a slovenských umělců do třiceti let je od úterý vystaveno v Krajské galerii výtvarného umění Zlín a prostorách místního zámku. Výstava s názvem Zlínský salon mladých navazuje na významné akce zlínské kulturní aktivity 30. a 40. let minulého století. Salon potrvá do 13. září. Novinářům to v úterý řekl ředitel zlínské galerie Václav Mílek. Zatímco první tři ročníky trienále se konaly jako přehlídky současného českého výtvarného umění, od roku 2006 salon představuje také významné reprezentanty uměleckého dění na Slovensku. Přísně výběrová přehlídka si klade za cíl nejenom prezentovat již zavedené tvůrce, ale objevovat i dosud neznámé nebo z různých důvodů opomíjené tvůrčí osobnosti. Lidé si mohou prohlédnout přibližně 40 děl od českých tvůrců a 20 od slovenských. Více než v předchozích ročnících jsou zde zastoupena také nová média, například audiovizuální prezentace a videoprojekce.

Českou fotbalovou reprezentaci překvapivě převezme Straka

Novým trenérem české fotbalové reprezentace se překvapivě stal František Straka. Výkonný výbor ČMFS při úterním jednání nedal na doporučení expertní skupiny, která v minulém týdnu navrhla Dušana Uhrina staršího. Na odpoledne naplánovanou tiskovou konferenci však funkcionáři bez udání důvodu zrušili a nového kouče oficiálně představí až ve středu. Strakovo působení není přes řadu rozporuplných zpráv omezeno pouze červnovým přípravným zápasem proti Maltě, smlouva má znít na dobu neurčitou. Ovšem o jeho případném setrvání pro zbytek kvalifikace o postup na mistrovství světa bude údajně stejně ještě rozhodovat po valné hromadě nově zvolený výkonný výbor.

Berdych postoupil v Madridu do 2. kola, Kvitová skončila

Český tenista Tomáš Berdych pokračuje na vítězné vlně i na turnaji Masters v Madridu. Po nedělním triumfu v Mnichově v úterý vyhrál již šestý zápas za sebou a díky vítězství 6:0 a 7:6 nad domácím Guillermem Garcíou-Lopezem postoupil do 2. kola. Nedařilo se naopak Petře Kvitové, která ve 2. kole vypadla s Franceskou Schiavoneovou. Devětačtyřicátá hráčka světa byla Italce, která je v žebříčku o čtyři příčky před ní, vyrovnanou soupeřkou pouze v první sadě a nakonec prohrála 4:6, 2:6.

Počasí v úterý

Skoro jasno až polojasno, ojediněle déšť. Odpoledne teploty vystoupí na 15° až 19°Celsia, na horách bude kolem 9°. Vát má jen mírný severovýchodní až východní vítr do 20 km za hodinu.

12-05-2009