Denní souhrn zpráv Zprávy

09-05-2009

Evropská komise ocenila Topolánka za předsednictví unii

Evropská komise věří, že Česká republika i po jmenování nové vlády zajistí efektivní pokračování českého předsednictví EU. Vyplývá to z prohlášení šéfa komise Josého Barrosa, který současně pochválil za předchozí vedení předsednictví bývalého premiéra Mirka Topolánka. Podle Barrosa díky osobnímu vedení Topolánka české předsednictví, které začalo letos v lednu, dosáhlo v EU "působivých výsledků". "Komise je přesvědčena, že Česká republika a zejména její vláda udělají vše pro pokračování efektivního a na výsledky zaměřeného předsednictví," doplnil Barroso směrem ke zbývajícím dvou měsícům. Na konci června Češi předsednické otěže předají Švédům. "Jsem přesvědčen, že v nadcházejících týdnech a měsících tato vynikající práce bude pokračovat a že české předsednictví bude velmi úspěšné," řekl po jmenování vlády Barroso. Novému premiérovi Janu Fischerovi současně blahopřál a slíbil mu podporu výkonného orgánu 27členného bloku.

Klaus Topolánkovi a exministrům poslal děkovný dopis

Prezident Václav Klaus podle deníku Právo rozeslal expremiérovi Mirku Topolánkovi a bývalým ministrům jeho vlády děkovný dopis. "Ano, byl zaslán děkovný dopis ministrům odstupující vlády," citoval deník zdroj z Pražského hradu. Podle listu jde zjevně o reakci na "nepříznivý ohlas veřejnosti" poté, co se Klaus s Topolánkovou vládou nerozloučil, ani jí nepoděkoval. Vztahy mezi Klausem a bývalým premiérem, předsedou ODS Topolánkem byly napjaté již dlouho, ještě se ale zhoršily poté, co Topolánek prezidenta obvinil z toho, že se podílel na vyslovení nedůvěry jeho vládě, a přispěl tak k jejímu pádu. Z ODS, strany, kterou pomáhal zakládat, Klaus vystoupil již na jejím prosincovém kongresu, kdy se vzdal funkce čestného předsedy. Své bývalé straně vytýká podle něj přílišný posun ke středu politického spektra, odcházející vládě zase například její snahu o přijetí lisabonské reformní smlouvy.

Vláda si má 18. května stanovit pořadí plnění svých úkolů

Úřednická vláda Jana Fischera má na svém zasedání v pondělí 18 května stanovit časový harmonogram splnění úkolů, které ji čekají. Novinářům to po svém uvedení do funkce řekl nový ministr kultury Václav Riedlbauch při jmenování svých priorit. Každý z členů vlády má podle něj předložit své úkoly a rozhodnou, co lze udělat okamžitě a co se dá stihnout za dobu, po kterou kabinet bude vládnout. Riedlbauch mezi svými bolavými problémy jmenoval budoucnost Státní opery Praha, která je bez ředitele, spory ohledně Národní knihovny a jejího sídla, nebo celkové pojetí památkové péče. Naopak vyřešení církevních restitucí v brzké době moc šancí nedává. "Bude ještě možná dlouho trvat, než se ta politická vůle k tomu najde," dodal nový ministr.

Staronová ministryně školství Miroslava Kopicová mezi svými prioritami jmenovala na prvním místě financování škol. "Prostě musíme dostat peníze do škol, připravit rozpočet," uvedla ministryně, která chce také pomoci technickým oborům na vysokých školách. Je rozhodnuta dokončit projekt znovuzavedení státních maturit. Nový ministr životního prostředí Ladislav Miko při přebírání úřadu novinářům řekl, že přichází na ministerstvo, které dobře zná. Reputace českého životního prostředí v rámci českého předsednictví EU je podle něho velmi dobrá, jedním z jeho hlavních cílů prý bude, aby tomu tak bylo i nadále. K prioritám bude patřit téma klimatických změn a příprava na kodaňský summit, kde se bude právě klima řešit. Do svých úřadů byli v pátek večer uvedeni také ministr pro evropské záležitosti Štefan Füle, šéf diplomacie Jan Kohout a nový ministr obrany Martin Barták. Zbývající členové vlády mají do sídel svých úřadů poprvé oficiálně zavítat v pondělí.

Poslanci sociální demokracie navrhují upravit lobbing zákonem

Poslanci sociální demokracie Bohuslav Sobotka a Jeroným Tejc předložili sněmovně návrh nového zákona, který má upravit lobbing a činnost lobbistů, tedy ovlivňování veřejných činitelů v jejich rozhodnutích. Lobbing navrhují zařadit do živnostenského zákona jako živnost volnou. Tento zákon měla ve svém programovém prohlášení i odstupující vláda Mirka Topolánka (ODS), návrh ale nedokončila. Obtížné pro ni bylo například přesně definovat, kdo je vlastně lobbista. Sociálnědemokratický návrh zákona označuje lobbistu jako podnikatele, který vykonává lobbing. Lobbistický kontakt je pak podle nich i jednostranná komunikace, která má za účel ovlivnit rozhodování orgánů veřejné moci včetně předcházejících procesů. Cílem je pak změna, předložení nebo schválení nějakého dokumentu. Lobbisté by se museli registrovat v seznamech vedených na ministerstvu vnitra a za porušování zákona by jim hrozily pokuty. Registrovaní lobbisté budou mít zaručen vstup do objektů Parlamentu v zásadě za stejných podmínek jako novináři, uvádějí předkladatelé. Vyjmenovaní veřejní funkcionáři, nejen zákonodárci, ale třeba i členové vlády a jejich náměstci, by museli své kontakty s nimi evidovat.

Strana zelených sbírala podpisy na podporu lisabonské smlouvy

Podpisovou akci na podporu lisabonské smlouvy uspořádali v sobotu v Praze aktivisté Strany zelených. Poblíž tramvajové zastávky Pražský hrad nabádali kolemjdoucí, aby připojili své hlasy k výzvě prezidentovi Václavu Klausovi, aby neprodleně podepsal dokument schválený oběma komorami parlamentu. Prezident poté, co smlouvu reformující EU po jejím rozšíření schválil Senát, uvedl, že její ratifikace pro něj vůbec není na pořadu dne. Smlouva je podle něho vzhledem k irskému odmítnutí v referendu "mrtvá". "Chceme upozornit na to, že lisabonská smlouva odešla ze Senátu a je na stole pana prezidenta," řekl ČTK kandidát Strany zelených do Evropského parlamentu Jan Dusík. Zelení ve výzvě prezidentovi vytýkají, že má v úmyslu smlouvu ratifikovat až poté, co se v Irsku uskuteční druhé referendum o lisabonské smlouvě. "To ale znamená, že suverénní rozhodnutí naší země odvozujete od autonomního rozhodnutí země jiné. Tím nás ovšem suverenity zbavujete," píše se v dokumentu. Dosud se podle aktivistů k petici připojilo přes 360 lidi na internetu. Akci vyzývající prezidenta k podpisu smouvy uspořádala v pátek i strana Liberálové.cz.

Pithart zvažuje stížnost na zákon o zkrácení mandátu

Lidovecký senátor Petr Pithart zvažuje ústavní stížnost na zákon o zkrácení volebního období sněmovny, který má otevřít cestu k předčasným volbám. Uvedl to server Aktuálně.cz. Podle Pitharta je zákon zbytečný, protože česká ústava zná i jiné způsoby, jak dojít k předčasným volbám i beze změny ústavy. "Zkrácení volebního období pomocí ústavního zákona jde proti duchu ústavy. Ústavodárce nechtěl, aby měl kdokoliv možnost zkrátit volební období jenom proto, že to chce," cituje Pitharta Aktuálně.cz. Senátor serveru řekl, že mu "jde hlavou, že by se na soud obrátil". K podání ústavní stížnosti je potřeba podpisu aspoň 17 senátorů. Podle Aktuálně.cz by to mohlo pro nově jmenovanou vládu Jana Fischera znamenat, že se předčasné volby vůbec nemusejí konat v dohodnutém termínu, a tudíž by nový kabinet mohl teoreticky vládnout až do voleb řádných. Spornou předlohou o jednorázovém zkrácení volebního období se nyní zabývá sněmovna, která by o ní mohla rozhodnout příští týden. Pak by ji měl projednávat Senát.

Ministr Kocáb kritizuje primátorku Chomutova kvůli mítinku Romů

Ministr pro lidská práva a menšiny Michael Kocáb kritizuje chomutovskou primátorku Ivanu Řápkovou (ODS) za její reakci na shromáždění Romů, kteří v Chomutově 3. května demonstrovali proti extremismu a neonacismu. Akci se pokusilo narušit asi 80 pravicových radikálů. Primátorka podle Kocába místo očekávaného odsouzení neonacistů vytkla Romům nedostatky při organizaci shromáždění s tím, že další mítinky město nepovolí. Primátorka zákaz dalších případných demonstrací zdůvodnila obavou o bezpečnost občanů města. Podle Kocába je to ale naopak: chomutovská radnice nezvládla zajistit ochranu pokojnému shromáždění, primátorka stále hraje nečistou hru, píše ministr ve svém prohlášení. Kocáb se chomutovského mítinku zúčastnil. "Policie, která viditelně s příchodem neonacistů nepočítala, udělala pořádek až po delší době. O plánu narušit pietu přitom předem informovaly neonacistické servery," uvedl. Podle něj je odpovědností primátorky, aby zajistila bezpečnost řádně ohlášené a povolené demonstrace. „Jestliže situaci podcenila a nezvládla, je na místě omluva pořadatelům demonstrace a ne útok na článek 19 Listiny základních práv a svobod, který garantuje svobodu shromažďování," doplnil Kocáb.

V Praze demonstrovaly za legalizaci marihuany asi 2000 lidí

Zhruba dvě tisícovky převážně mladých lidí demonstrovaly v Praze za legalizaci marihuany. Protestní pochod centrem města začal na Karlově náměstí, odkud se za doprovodu menšího nákladního vozu s hudební aparaturou vydalo asi šest stovek příznivců konopí. Než průvod dorazil přes Václavské náměstí do svého cíle v parku Parukářka na Žižkově, bylo už účastníků asi třikrát tolik. Nad hlavami demonstrantů hlásaly transparenty hesla "Nechte naši trávu růst" nebo "Příští jaro chceme zasít svobodně". Specifická vůně všude kolem dávala jasně najevo kladný vztah protestujících k marihuaně. Téma marihuany se objevovalo i ve většině písní, které průvod ze soundsystému doprovázely. Na pochod dohlížely desítky policistů, podle velitele zásahu ale žádný vážnější prohřešek řešit nemuseli. Na Parukářce byly připraveny tři hudební pódia a doprovodné akce. Čeští zastánci legalizace marihuany se počátkem května setkávají pravidelně - nyní již podvanácté - v rámci celosvětové akce nazvané Milion Marihuana March. Hlavním cílem akce bylo podle organizátorů podpořit legalizaci konopí pro léčebné účely a zrušit postih za pěstování a držení marihuany pro osobní potřebu. Chtějí zároveň podpořit lidi, kteří jsou v souvislosti s konopím stíháni či uvězněni.

Policie nalezla v domě na Děčínsku 1000 rostlin konopí

Policisté odhalili při páteční prohlídce rodinného domu v Horním Oldřichově na Děčínsku v květináčích tisíc rostlin marihuany. Zadrželi tři cizince, které podezírají z výroby a držení omamných a psychotropních látek a jedů. ČTK o tom informovala mluvčí severočeské policejní správy Jana Matonohová. "Dva z mužů při příchodu policie začali utíkat, zastavily je až varovné výstřely do vzduchu. Při zásahu nebyl nikdo zraněn, uvedla. Případ podle ní kriminalisté vyšetřují, žádný z mužů zatím nebyl obviněn.

Noví europoslanci budou mít o 100.000 vyšší plat než současní

Noví čeští europoslanci, kteří vzejdou z červnových voleb, budou pobírat vyšší plat než současní členové Evropského parlamentu (EP). Od července by totiž měl začít platit nový status europoslanců, který počítá s rovnocennou mzdou pro všechny členy EP nezávisle na původu. Všichni europoslanci by měli nově dostávat odměnu 7000 eur (185.000 korun) z evropských peněz. Dosud své zástupce v EP platily členské státy ze svých rozpočtů. Čeští europoslanci dostávali od státu měsíčně 86.500 korun. Změnu schválila EU již v roce 2005, ČR ale dosud nepřijala zákon, který by upravoval českou legislativu s tím související. Změnit to chtějí poslanci Petr Krill (ODS), Zuzana Domesová (ČSSD) a Ondřej Liška (SZ), kteří tento týden předložili sněmovně návrh zákona o statusu poslanců Evropského parlamentu. Platy současných europoslanců se značně odlišují podle země původu. V roce 2005, kdy se členské státy shodly na jednotné mzdě, pobírali například maďarští europoslanci 800 eur (tehdy 24.000 korun), zatímco italští europoslanci 12.000 eur (tehdy 360.000 korun).

Podezření na novou chřipku v ČR test vyvrátil u 51 lidí, 17 čeká

Podezření na nový typ chřipky v Česku již vyšetření vyvrátila u 51 lidí, na 17 výsledků se zatím čeká. Počet lidí, kteří v České republice vyhledali lékaře v obavách, zda se nenakazili mexickou chřipkou, tedy činí 68. Na svém webu o tom informovalo ministerstvo zdravotnictví. Vyšetření jsou podle úřadu vesměs turisté, kteří se vrátili z Mexika nebo z USA.

U Slivice zranil výbuch jednoho z fanoušků vojenské historie

U Slivice na Příbramsku zranil výbuch jednoho z fanoušků vojenské historie, kteří přijeli na rekonstrukci poslední bitvy druhé světové války v Evropě. Nálož, kterou chtěli dávat do tanků, mu explodovala v ruce, řekla ČTK mluvčí příbramské policie Lenka Pavlová. "Muž utrpěl vážná mnohočetná poranění," uvedla mluvčí středočeské záchranné služby Tereza Janečková. Výbuch mu amputoval jednu ruku v zápěstí, u druhé ho připravil o prsty a způsobil mu i otevřená poranění břicha. Nikdo jiný zraněn nebyl. Neštěstí se stalo při dopolední zkoušce před rekonstrukcí. Třiačtyřicetiletý muž chtěl nálož na volném prostranství odpálit, trhavina ale explodovala dříve, než předpokládal. Před příjezdem záchranářů byla muži poskytnuta první pomoc, lidé mu museli ruce zaškrtit, aby zastavili krvácení.

V New Yorku se představila Ostrava jako město s kulturní ambicí

Mezinárodní komorní orchestr Ostravská banda, jemuž poskytuje zázemí město Ostrava, se tento týden představil na dvou koncertech v New Yorku. Jeho vystoupení v prestižním Lincolnově centru a v České národní budově byla hlavními body přehlídky Ostravské dny, kterou uspořádalo newyorské České centrum. Program nabídl také promítání filmů s ostravskou tematikou Sluneční stát a Kolik příběhů má den a čtení z tvorby spisovatele Jana Balabána. "Ostrava, v níž dnes žije kolem deseti tisíc cizinců, se začíná stávat mezinárodním městem a Ostravská banda je toho symbolem," řekl ČTK po pátečním koncertu v České národní budově ostravský primátor Petr Kajnar. Město spojované spíš s průmyslem si zaměřením na současnou vážnou hudbu snaží vybudovat vlastní kulturní tradici. Podle Kajnara má Ostrava ambice stát se kulturní metropolí. Za socialismu se rozvíjela jednostranně jako průmyslová aglomerace, řekl primátor. Scházejí jí kulturní stánky, ale i humanitní vysokoškolské obory. Teď si dalo město předsevzetí založit městskou galerii, vážně uvažuje o vybudování moderní koncertní haly evropského významu. Do New Yorku si přijel také pro inspiraci. "New York dává vždy nějaké procento z investiční výstavby na umění. Možná by s tím mohla přijít i Ostrava, že by s každou městskou investicí pamatovala na to, aby část rozpočtu byla věnována na to, aby město bylo pěkné," dodal Kajnar.

Herec Labuda dostane cenu za česko-slovenské vztahy

Slovenský herec Marián Labuda bude letošním nositelem Ceny Karla Čapka. Tímto oceněním jsou odměňovány osobnosti za rozvoj česko-slovenských vztahů. Uděluje ji Kruh přátel české kultury a město Trenčianské Teplice. Labuda ji dostává jako nejvíce obsazovaný slovenský herec v českých filmech. "Marián Labuda je nejobsazovanější slovenský herec v českých filmech ve stodesetileté historii české kinematografie a je nejvýznamnějším velvyslancem slovenského herectví v Česku," řekl ČTK předseda Kruhu přátel české kultury Štefan Vraštiak. Od poloviny 60. let 20. století hrál Labuda ve více než stovce filmů, z toho tři desítky filmů i televizních seriálů natočili čeští tvůrci. Zřejmě nejvíce sympatií v Česku i na Slovensku mu získala role řidiče Pávka v komedii Vesničko má středisková. Diváci si ho ale mohou pamatovat také ze snímků Buldoci a třešně, Dobří holubi se vracejí, Král Ubu nebo Roming. Cena bude letos slavnostně udělena 25. května. Kromě Labudy ji získá také český literární kritik Miloš Pohorský.

V Bystřici pod Hostýnem objevili v lese 600 let starou keramiku

Pozůstatky keramiky staré více než 600 let našli tři chlapci při hře v lese na valech zaniklého středověkého hradu Chlum v Bystřici pod Hostýnem. Nejzajímavějším nálezem byly tři tvarované tenké střepy, které se po vyčištění podařilo spojit do původního tvaru. Vznikla tak polovina menší kulaté nádoby s úzkým hrdlem o výšce 7,5 centimetru. ČTK to sdělila Barbora Janečková z bystřické radnice. Nález obsahoval celkem 26 drobných úlomků keramických nádob a 15 větších střepů. Šlo o střepy nádob z pálené hlíny šedivé a oranžové barvy, silné od pěti do deseti milimetrů, s nepravidelnými okraji. Nádoby, z nichž střepy pocházejí, byly bez glazury, vyrobené na rychle rotujícím hrnčířském kruhu a oxidačně vypálené. U okrajů jsou zdobené rytými vlnovkami, souběžnými rovnými linkami a v jednom případě krátkými kolmými vrypy. Podle předsedy pobočky České archeologické společnosti pro severní Moravu a Slezsko Dalibora Kolbingera pozůstatky keramiky pocházejí ze 14. století. Jejich podoba odpovídá přibližně stejně datovaným nálezům z Obřan, Skalného, lokality Chvalčov Hradištěk a Chvalčov - tvrz Šabac.

Mariánské Lázně odstartovaly lázeňskou sezonu

Tradičním svěcením léčebných pramenů, rozezněním zpívající fontány a kulturním programem začala v Mariánských Lázních na Chebsku 201. lázeňská sezona. Mezi davy turistů a hostů se proplétali lidé v dobových kostýmech, včetně historických osobností. Slavnostní zahájení sezony, která podle starosty Zdeňka Krále znamená pro lázeňské město prakticky začátek nového roku, si nenechaly ujít stovky lidí. I v lázeňství se začínají projevovat důsledky ekonomické krize, takže podnikatelé zatím nevědí, co od nové sezony čekat. V roce 2008 pobývalo v zařízeních společnosti Léčebné lázně Mariánské Lázně kolem 40.000 hostů, letos se očekává pokles. Zatímco loni ještě obsazenost lázní rostla zejména díky rusky mluvícím hostům, letos v prvním čtvrtletí se projevuje pokles zhruba sedm procent, řekl ČTK finanční ředitel lázeňské společnosti Pavel Říha. Na poklesu ruských klientů má vliv zejména devalvace rublu, kvůli níž se těmto hostům pobyt prodraží až o desítky procent. Letos ale klesá i počet pojištěnců českých pojišťoven, kteří loni tvořili asi desetinu z celkového počtu klientů.

Zemřel Věnek Šilhán, jedna z osobností Pražského jara 1968

V Praze v sobotu ráno ve dvaaosmdesáti letech zemřel Věnek Šilhán - politik, ekonom a jedna z výrazných osobností Pražského jara 1968. ČTK o tom informovala jeho manželka Libuše. Profesor ekonomie Šilhán byl v srpnu 1968 takzvaným vysočanským sjezdem KSČ zvolen zastupujícím generálním tajemníkem za uneseného Alexandra Dubčeka. Později patřil mezi signatáře Charty 77. Po listopadu 1989 spoluzakládal Občanské fórum (OF), stal se členem tehdejšího federálního parlamentu, počátkem 90. let působil například také jako rektor Vysoké školy ekonomické.

Výsledky sobotních zápasů 27. kola první fotbalové ligy

FK Viktoria Plzeň - 1. FC Brno 3:2

FC Slovan Liberec - FK Viktoria Žižkov 2:1

FK Marila Příbram - Sigma Olomouc 2:1

Počasí

Noc bude oblačná, v Čechách místy přeháňky a bouřky. Na Moravě a ve Slezsku zpočátku polojasno. Teploty 14 až 10 stupňů Celsia.

V neděli čekáme převážně oblačno a přeháňky nebo bouřky. Teploty maximálně na 21 až 25 stupňů Celsia, na horách bude kolem 15 stupňů, v Krušných horách 12.

09-05-2009