Denní souhrn zpráv Zprávy

05-05-2009

Fischer potvrdil složení příští vlády včetně Janoty a Kovářové

Designovaný premiér Jan Fischer potvrdil definitivní sestavu ministrů, se kterou bude vést zemi do předčasných voleb v říjnu. Nejdelší jednání vedl o obsazení funkcí ministra financí a ministra spravedlnosti. Finance povede dosavadní náměstek Eduard Janota, spravedlnost ředitelka Justiční akademie Daniela Kovářová. Vicepremiéry budou Jan Kohout a Martin Barták. Fischer prohlásil, že v části případů uspěl s korekcemi "na místech, které já jsem považoval za nutné". Výsledkem kompromisu je podle něj jmenování Kovářové. Na základě politické dohody a kompromisu nakonec finance obsadil Janota a ministerstvo průmyslu a obchodu povede Vladimír Tošovský. Na tyto tři místa v pátek Fischer navrhl vlastní kandidáty, což způsobilo roztržku mezi designovaným premiérem na jedné a předsedy ODS, ČSSD a SZ na druhé straně. Novinářům designovaný premiér také řekl, že bude komunikovat hlavně se stranami, na základě jejichž dohody vláda vznikla, i když nevylučuje i debatu s dalšími parlamentními stranami, tedy s KDU-ČSL a KSČM. Prezident Václav Klaus jmenuje vládu v pátek odpoledne.

Topolánek: Šéfování EU jsem si užil

Premiér Mirek Topolánek si roli šéfa Evropské unie užil. Řekl to v internetové debatě s návštěvníky stránek českého předsednictví EU. Podle svých slov si v roli předsedy evropské sedmadvacítky vedl dobře, navzdory některým negativním očekáváním. Zároveň ale upozornil, že nejen jeho roli, ale celé české předsednictví poškodil pád vlády, který se odehrál na konci března. Předsednictví sice dále zajišťuje chod celé řady ministerských setkání a další unijních akcí a diskusí, nicméně jeho reputace je údajně pryč. "Poškodili jsme navíc v očích velkých států schopnost podobných zemí jako je ČR zvládat krizové situace, sami jsme si vstřelili několik vlastních gólů. Je mi z toho smutno," dodal Topolánek. Podle něj je za současnou situaci zodpovědný šéf ČSSD Jiří Paroubek, který hlasování o nedůvěře vládě inicioval, a "někteří další". Paroubek ale již dříve takový názor odmítnul s tím, že pád Topolánkovy vlády nic negativního nepřinesl.

Janota chce napřesrok deficit pod 150 miliard

Deficit státního rozpočtu v příštím roce by bylo dobré udržet pod 150 miliardami korun. Novinářům to řekl budoucí ministr financí v úřednické vládě Jana Fischera Eduard Janota. Podotkl také, že se nebude chtít vrátit do funkce náměstka, až Fischerova vláda skončí a že zřejmě odejde ze státní správy. "Pokud se podaří udržet 150 miliard v příštím roce, tak to bude podle mého názoru velmi dobré číslo," uvedl Janota. Podle něj bude schodek v roce 2010 odpovídat asi 4,6 až 4,7 procenta českého HDP. Pokud by vláda na krizi nijak nereagovala a nepřijala opatření navržená NERV, deficit by prý mohl dosáhnout až 6,7 procenta HDP. Janota dále řekl, že Fischerova vláda vzhledem k situaci nemůže tlačit na rychlé přijetí eura. Podle něj to připadá v úvahu teprve ve chvíli, kdy se podaří splnit maastrichtská kritéria, především právě kritérium deficitu veřejných rozpočtů.

Kalousek: Právě nyní prožíváme nejtěžší dny a týdny recese

Evropská unie nyní prožívá nejhorší dny a týdny hospodářské recese, řekl v úterý ministr financí v demisi Miroslav Kalousek při příjezdu na bruselská jednání s kolegy z dalších zemí bloku. "Zdá se, že právě teď prožíváme nejtěžší dny a týdny recese, a že už ale začínáme cítit známky stabilizace, a příští rok, doufejme, nastanou první známky oživení," řekl Kalousek. "Zatím jsme velmi opatrní optimisté," řekl Kalousek na dotaz, zda už je vidět světlo na konci pomyslného tunelu krize.

Sněmovna je krůček od schválení návrhu na předčasné volby

Sněmovna je už jen krůček od schválení ústavního zákona o zkrácení svého současného funkčního období a vypsání předčasných voleb. Měly by být nejpozději v pátek 9. a v sobotu 10. října. Poslanci v úterý normu poslali do závěrečného schválení, v předloze navrhli pouze upravit zkrácení některých volebních termínů. Ke schvalování se mají sejít příští týden. Úpravy mají zaručit, že budou správně seřazeny lhůty na předložení a registraci kandidátních listin a vytištění hlasovacích lístků.

Poslanci dali šanci vládnímu návrhu přímé volby prezidenta

Budoucího prezidenta by možná mohli přímo volit občané. Počítá s tím vládní novela ústavy, která pouze mění způsob volby hlavy státu z parlamentní na přímou. Sněmovna předlohu podpořila v prvním čtení. Není ale jisté, zda do očekávaných předčasných voleb stihne o novele rozhodnout. Sociální demokracie podle místopředsedy strany Zdeňka Škromacha byla připravena propustit do druhého čtení zákony o volbách do Poslanecké sněmovny a přímé volbě prezidenta jenom proto, aby se o normách mohla vést diskuse. Návrh o přímé volbě prezidenta totiž blíže neupravuje způsob hlasování. "Nestačí říct jenom, že chci, je potřeba taky říci jak," uvedl místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach, podle něhož "vláda předložila paskvil, naprosto nepřipravenou věc". Vicepremiér Martin Bursík (SZ) vládní postup hájil s tím, že po schválení přímé volby prezidenta by parlamentu nezbývalo nic jiného, než se na způsobu volby či úpravě pravomocí hlavy státu po letech diskusí konečně dohodnout.

Poslanci přerušili projednávání protikrizových návrhů

Sněmovna přerušila projednávání sociálnědemokratického protikrizového zákona do středečního odpoledne. Důvodem je, že se členové hospodářského výboru nedomluvili na kompromisním znění návrhu a nepřijali k němu žádné doporučení. Předseda výboru Oldřich Vojíř (ODS) proto navrhl přerušit projednávání. Poslanci ze stejného důvodu do středy přerušili také projednávání vládních novel zákona o daních z příjmů, která navrhuje zrychlení odpisů, a insolvenčního zákona, která má zlepšit možnosti oddlužení a zajistit zpětné vyplacení části měsíčních platů podniků, které se ocitly v insolvenčním řízení. Všemi třemi novelami se poslanci zabývali ve druhém čtení, tedy ve fázi, kdy vyslechnou usnesení příslušných výborů a mohou navrhovat pozměňovací a procedurální návrhy. Schvalovat by je měli příští týden.

STEM: Volby do EP by v dubnu vyhrála ČSSD nad ODS

Volby do Evropského parlamentu (EP) by v dubnu vyhrála ČSSD, získala by 30,9 procent hlasů. ODS by volila čtvrtina lidí. Vyplývá to z exkluzivního průzkumu agentury STEM pro Českou televizi. Volit se bude 5. a 6. června, voliči mají na výběr z 33 stran. Do EP by se dostaly i ostatní parlamentní strany. KSČM by podle STEM podpořilo 11,4 procent občanů, lidovce by volilo 7,2 procent lidí, 6 procent respondentů by dalo hlas zeleným. "V současné době je postavení malých neparlamentních stran poměrně slabé. Ve skutečných volbách bude hodně záviset na tom, jak rozzlobeni budou naši voliči na velké strany," řekl ČT ředitel společnosti STEM Jan Hartl. Více než polovina lidí podle průzkumu zvažuje, že k evropským volbám půjde, naopak 40 procent lidí uvedlo, že se voleb do EP nezúčastní. Určitě chce k volebním urnám přijít kolem 20 procent Čechů.

Fico a Topolánek otevřeli nové slovenské velvyslanectví v Praze

Slovenský premiér Robert Fico a jeho český protějšek v demisi Mirek Topolánek v Praze společně otevřeli nové slovenské velvyslanectví. Oba premiéři ve svých projevech při slavnostním otevření zrekonstruované budovy v diplomatické čtvrti Bubeneč zdůraznili úzké vztahy mezi Českem a Slovenskem a vyjádřili přesvědčení, že se je podaří zachovat o do budoucna. "Otevíráme dveře nového domu našeho zastupitelstva v hlavním městě našich nejbližších příbuzných, kterým dveře k nám odjakživa otvíráme nejraději, stejně jako oni nám ty svoje, nejsrdečněji ze všech národů na světě," řekl Fico. Vysokou úroveň vzájemných vztahů potvrdil i Topolánek. "Vztahy mezi Prahou a Bratislavou, mezi Slovenskou a Českou republikou jsou excelentní, nejlepší, jaké kdy byly. A je úplně jedno, kdo zrovna vládne v Praze a kdo v Bratislavě," řekl Topolánek. "Jestli vůbec máme nějaké spory, tak v poslední době už jen ve fotbale nebo v hokeji," dodal odstupující český premiér.

Sněmovna rozhodne o zavedení dohody o vině a trestu

Sněmovna brzy rozhodne o tom, zda se v Česku zavede možnost dohody o vině a trestu. Státní zástupce by se mohl dohodnout na výši trestu s obviněným, který se ke svému činu přiznal. Dohodu by pak soud potvrdil či odmítl. Oproti původnímu návrhu ministerstva spravedlnosti, že by taková dohoda byla možná pouze u drobné kriminality, rozšířil ústavně-právní výbor možnost domluvy na trestu i u závažnějších činů. Výjimkou by byly jen případy vražd nebo dětské pornografie. ČSSD se zavedením institutu dohody o vině a trestu nesouhlasí. Poslanec Jeroným Tejc (ČSSD) řekl, že sociální demokracie by byla ochotna smířit se se zavedením institutu u drobné kriminality, rozšíření návrhu i o vážnější činy je prý ale pro ČSSD naprosto nepřijatelné. Vadí jim prý zejména možnost dohody o vině a trestu i u korupčních činů. Ani předkladatel novely ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS) není nadšený ze změny, kterou domluvili členové ústavně-právního výboru. Podle něj by bylo vhodnější, kdyby sněmovna nakonec rozhodla o návrhu v jeho původní podobě - tedy jen u drobné kriminality. Cílem novely trestního řádu je především zrychlit trestní řízení.

Vyšetření vyloučilo chřipku v ČR již u 41 lidí, na devět se čeká

Podezření na nový typ chřipky v Česku již vyšetření vyvrátila u 41 lidí z 50, na devět výsledků se zatím čeká. Příznaky žádného z vyšetřovaných nesvědčí o podezření na chřipkovou infekci. V žádném z dosud hlášených případů nejde o mezilidský přenos, sdělil ČTK mluvčí ministerstva zdravotnictví Vlastimil Sršeň. Ministerstvo upřesnilo, že údaj 50 lidí zahrnuje pouze české občany. Pondělní údaje zahrnovaly i tři slovenské pacienty, kteří se v neděli vrátili speciálem z Mexika do Prahy a po vyloučení infekce novou chřipkou již odcestovali do vlasti.

Ministerstvo zdravotnictví zatím nemá podporu opozice pro protikrizová opatření

Ministerstvo zdravotnictví zatím stále nemá podporu opozice pro protikrizová opatření, která mají přispět k tomu, aby se zdravotnictví v důsledku ekonomické krize nepotýkalo s až dvanáctimiliardovým propadem příjmů. Naopak hrozí, že se opozici podaří prosadit zrušení regulačních poplatků, takže by zdravotnictví mohlo chybět až 20 miliard korun, řekla ministryně zdravotnictví v demisi Daniela Filipiová. "Regulační poplatky ušetřily miliardy za nadbytečnou péči, centra pro léčení rakoviny, roztroušené sklerózy a dalších závažných chorob mohla díky tomu loni léčit o 40 procent více pacientů než v roce 2007, počet operací kyčelních a kolenních náhrad stoupl o 35 procent a čekací doby se zkrátily o čtyři až šest měsíců," přiblížila ministryně.

Ve středu se má protikrizovými opatřeními opakovaně zabývat vláda. Jednání zahájila minulý týden a přerušila je s úkolem pro ministryni, aby získala podporu opozice. Filipiová uvedla, že požádala ČSSD, aby nominovala kandidáta pro vyjednávání. Na odpověď čeká. Protikrizová opatření zahrnují navýšení platby státu za děti, důchodce a nezaměstnané, přesun části peněz zdravotních pojišťoven z provozních fondů a fondů prevence na zdravotní péči, zpřesnění kontrolních pravomocí pojišťoven při výběru a vymáhání pojistného a také zvýšení dohledu státu nad plněním povinností zdravotních pojišťoven a změny v oblasti lékové politiky.

Resort zdravotnictví odmítl, že by chtěl rušit všeobecnou nemocnici

Ministerstvo zdravotnictví ostře odmítlo informace, že chce zrušit Všeobecnou fakultní nemocnici (VFN). Lukrativní pozemky na Karlově náměstí byly již několikrát předmětem úvah o prodeji, z výnosu měla být postavena nemocnice na okraji Prahy. První náměstek ministryně Marek Šnajdr označil tyto informace za naprostou lež. "Je tak prokazatelná lež, že právní oddělení ministerstva dokonce zvažuje právní kroky vůči autorům této informace," řekl novinářům Šnajdr.

Nemocnice v Písku dostala od VZP pokutu kvůli poplatkům

Písecká nemocnice dostala od Všeobecné zdravotní pojišťovny pokutu 50.000 korun za to, že nevybírala regulační poplatky od pojištěnců VZP. Informuje o tom server iHned.cz. Písecká nemocnice je tak po nemocnicích ve Zlíně, Pardubicích, Chrudimi, Ústí nad Orlicí a Opavě šestou nemocnicí, která pokutu od největší české zdravotní pojišťovny dostala, uvádí server. Všechny doposud pokutované nemocnice dostaly nejvyšší možný peněžitý trest - 50.000 korun. Hejtmanovi Jihočeského kraje Jiřímu Zimolovi se nelíbí, že VZP uděluje krajům pokuty v maximální možné výši. "Máme velké štěstí, že ta hranice je na 50.000 korunách. Pokud by byla maximální pokuta milion, tak nepochybuji, že by nám VZP udělila milionovou pokutu," uvedl.

Podle Bursíka díky poplatkům zmizelo ze silnic 150.000 starých aut

Od prosince loňského roku do března bylo vyřazeno z registru vozidel 150.000 aut, dovoz ojetých vozů, které nesplňují emisní limity se téměř zastavil. Mezi své úspěchy v čele ministerstva životního prostředí tento posun zařadil šéf zelených Martin Bursík. Vyřazování starých aut z provozu nastartovala novela zákona o odpadech, která zavedla recyklační poplatky při první registraci nebo přeregistraci po lednu 2009. Na poplatcích zatím stát vybral 65 milionů korun.

Škromach: Vláda zvyšuje platy ve veřejném sektoru pozdě a málo

Odstupující vláda premiéra Mirka Topolánka (ODS) zvyšuje podle místopředsedy ČSSD Zdeňka Škromacha platy ve veřejném sektoru pozdě a navíc málo. Sociální demokracie by zvýšila platy zaměstnancům veřejné sféry mnohem dřív a víc, vládní návrh na jejich zvýšení přesto podpoří, i když ho považuje za populistický, nesystémový, účelový a předvolební tah koaličních stran, uvedl Škromach. Topolánkův kabinet v demisi v pondělí rozhodl o zvýšení mezd ve veřejném sektoru o 3,5 procenta. Polepšit si hlavně mají pracovníci ve školství. Přidáno dostane celkem asi půl milionu lidí.

Ministr Svoboda za svůj úspěch považuje prodloužení deregulace

Bytová politika s prodloužením deregulace nájemného a navýšením rozpočtu programu Panel Státního fondu rozvoje bydlení na 4,1 miliardy korun je podle odstupujícího ministra pro místní rozvoj Cyrila Svobody (KDU-ČSL) jedním z jeho největších úspěchů ve funkci. Řekl to na své závěrečné tiskové konferenci. Přesto mohl být podle lidoveckého politika pokrok v opatřeních na podporu výstavby sociálních a nájemních bytů větší. Je to prý nutný doplněk k deregulaci nájmů, bez kterého se plně rozvinutý bytový trh neobejde. Nejistou podporu má ale i samotný návrh na prodloužení deregulace. Senátní výbory k němu totiž zaujaly protikladná stanoviska. O osudu novely by měl Senát rozhodnout příští týden.

Každý Čech loni vytřídil 35,87 kilogramu odpadu, o 13 procent více

Každý Čech loni vytřídil 35,87 kilogramu papíru, plastů, skla a nápojových kartonů. Meziročně množství odděleně sebraných a recyklovaných odpadů vzrostlo o 12,9 procenta. Více než patnáctiprocentní nárůst byl u skla, jen o málo menší u plastů. Se započtením kovů je průměr na každého Čecha 53,11 kilogramu, oproti předchozímu roku je to o 9,7 procenta více. ČTK to řekl Marek Sýkora z komise životního prostředí Svazu měst a obcí ČR (SMO). "Krize na trhu druhotných surovin, která se projevila až ve čtvrtém čtvrtletí, neměla na výsledky vliv. Občané třídí stále více," dodal.

Noví majitelé chtějí výrobu skla v Poděbradech obnovit do října

Nejpozději za pět měsíců chtějí noví majitelé obnovit výrobu skla v poděbradských Sklárnách Bohemia, které produkci zastavily loni v září. Podnik ze zkrachovalé skupiny Bohemia Crystalex Trading (BCT) koupila společnost Crystal BOHEMIA, za níž stojí skupina místních podnikatelů. ČTK to řekl předseda dozorčí rady Pavel Louda. "O tom, za jak dlouho budeme schopni obnovit výrobu, máme jasno již několik měsíců. Čekali jsme jen na rozhodnutí věřitelského výboru a následně soudu. Čím déle se to táhlo, tím to nyní bude samozřejmě těžší," řekl Louda. Prodej svými námitkami dlouho blokovaly věřitelské banky, které kritizovaly propojení společnosti s bývalým vedením. Členem představenstva je totiž ředitel zkrachovalých Skláren Bohemia Jaroslav Seifrt, předsedou představenstva je jeho syn. Městský soud v Praze však minulý týden prodej schválil.

Mýtné pokračuje v propadu, v dubnu výběry klesly o 19 procent

Výběry mýtného za použití dálnic pokračovaly v dubnu v klesajícím trendu z předchozích měsíců. Dopravci za provoz kamionů zaplatili 453 milionů korun, což je téměř o 19 procent méně než loni v dubnu. ČTK to sdělila Martina Vápeníková, mluvčí Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD), které systém provozuje. "Důvody poklesu mýtného jsou stále stejné, na výkonech silničních dopravců se výrazně odráží hospodářská krize," uvedla Vápeníková. Podle sdružení dopravců Česmad Bohemia zaznamenali letos tuzemští dopravci pokles objednávek zhruba o pětinu.

Stavbaři očekávají propad soukromých zakázek až o 50 procent

Stavební firmy očekávají kvůli hospodářské krizi propad soukromých zakázek až o polovinu, u veřejných zakázek o pětinu. Vyplývá to z průzkumu Svazu podnikatelů ve stavebnictví a poradenské společnosti ÚRS Praha mezi tuzemskými stavebními podniky. Nejvíce mají klesnout kontrakty na bytovou výstavbu, optimističtěji hodnotí stavbaři vyhlídky dopravní infrastruktury. Nejčerněji vidí pokles soukromých zakázek střední stavební podniky.

ČEZ: Zákazníci vyčerpali takřka polovinu šrotovného na spotřebiče

Lidé již vyčerpali takřka polovinu takzvaného bílého šrotovného, které na nákup úsporných elektrospotřebičů vyčlenila energetická společnost ČEZ. Tisícikorunový příspěvek mohou zákazníci ČEZ od poloviny dubna získat na nákup nové chladničky, mrazáku, jejich kombinace nebo pračky. Akce ČEZ má v prodejnách Datart a Euronics trvat do 15. června, v případě vyčerpání příspěvků může být ale ukončena i dříve.

Česká pošta vydává známku ke 400. výročí Keplerových zákonů

Česká pošta vydává ve středu 6. května emisi poštovních známek k Mezinárodnímu roku astronomie (IYA) a ke 400. výročí vydání zákonů Johannese Keplera, kterými se řídí pohyby planet. Na známce s nominální hodnotou 17 korun je Keplerův portrét se schematickým výkladem obou zákonů o eliptické dráze a rychlosti pohybu planet kolem Slunce. Známka je doplněna logem EUROPA a texty Johannes Kepler, Astronomia nova 1609 a Mezinárodní rok astronomie 2009. Astronom, matematik, fyzik a astrolog Kepler formuloval zákony o pohybu planet za svého působení v Praze u dvora císaře Rudolfa II. Habsburského.

Písek se plní tunami písku, ze kterého vyrostou obří sochy

Náplavka u Kamenného mostu v Písku se začala plnit tunami písku, ze kterého během příštího týdne zručné ruce sochařů vytvoří obří sochy. Několikametrové pískové skulptury příští víkend tradičně zkrášlí zahájení turistické sezony s názvem Cipískoviště. Letos studenti uměleckých škol s dláty v ruce stvoří sochy co největší. Budou nedostupnější pro vandaly, kteří loni poničili menšího pískového Cipíska, dělostřelce a pohádkového draka. Na křehká díla bude také více dohlížet ostraha. "Chceme se vrátit ke čtyřem velkým sochám o výšce zhruba čtyři metry. Objem písku, který pojmou, je 20 až 30 tun. Z dalšího písku kolem vzniknou ještě menší sochy," řekla ČTK Eva Kadlčáková z pořádajícího sdružení Jablečný koláč. Celkem stavba soch, pískové dílny i dětská Cipískoviště spotřebují na 160 tun jemně prosátého materiálu. "Příprava soch začne v sobotu 9. května a potrvá do pátku 15. Vernisáž je plánována na 16. května v 11:00," přiblížila Kadlčáková.

Na letním Sázavafestu zazpívá i skotský hudebník Sommervill

Letošního již 9. ročníku multižánrového festivalu O2 Sázavafest v Kácově na Kutnohorsku se kromě dalších zahraničních hvězd zúčastní i zpěvák Jimmy Somervill ze Skotska. Známý homosexuální interpret s levicovými názory vystoupí v Česku vůbec poprvé. ČTK o tom informoval šéfdramaturg festivalu Pavel Kloupar. Pořadatelé letos pozvali na festival mnoho hostů z celého světa - vystoupí Moby, němečtí Green Frog Feet nebo Die Happy. Očekává se rekordní návštěvnost. Mezi hlavní hvězdy festivalu se zařadí také kapela Green Frog Feet, vítěz soutěže MTV z roku 2005 v kategorii New Bestrocker. Hudebníci na O2 Sázavafestu začnou turné k jejich nové desce. Letošní Sázavafest bude jako jediný festival také hostit inscenaci Michala Horáčka Kudykam, ke které napsal hudbu Petr Hapka. Z tuzemských hvězd zahrají například Monkey Business nebo objev loňského roku Marek Ztracený.

Úvodní koncert Pražského jara nebude dirigovat Järvi, onemocněl

Úvodní koncert Pražského jara 12. června v Obecním domě, na němž přednese Smetanovu Mou vlast Symfonický orchestr Českého rozhlasu (SOČR), se neuskuteční pod taktovkou Neeme Järviho. Estonský dirigent náhle vážně onemocněl, pořadatelé v současné chvíli hledají řešení vzniklé situace. Novinářům to sdělil ředitel Pražského jara Roman Bělor. "Zatím neznáme definitivní řešení, už jsme při obsazování místa nového dirigenta jednali s řadou agentur," uvedl Bělor. Úvodní koncert Pražského jara i jeho repríza o den později jsou podle pořadatelů beznadějně vyprodané.

Výstava v kryptě brněnské katedrály představí objevy archeologů

V kryptě pod brněnskou katedrálou svatých Petra a Pavla si mohou lidé od středy prohlédnout výstavu o nových archeologických objevech v jihomoravských církevních stavbách. Fotografie, modely a další dokumentace zájemcům přiblíží například objevy v různých brněnských chrámech a v kostele na ostrůvku uprostřed vodní nádrže Nové Mlýny. O výstavě ČTK informoval ředitel Diecézního muzea Karel Rechlík. Největším "exponátem" výstavy je podle kurátorů samotný prostor raně středověké krypty, která uchovává stavební prvky z přelomu 12. a 13. století. Další exponáty se vztahují ke kostelům svatého Jakuba, svatého Tomáše a kartuziánskému klášteru v Králově Poli. Lidé se dozvědí více o zaniklém kostele svatého Mikuláše na náměstí Svobody a kostele Všech svatých v Anenské ulici, jehož zbytky archeologové objevili v roce 2005. Zajímavostí je speciální interaktivní model slavné rotundy ve Znojmě, který vznikl pro brněnskou výstavu. Pomocí modelu prý návštěvníci lépe pochopí symbolické funkce světla ve středověké sakrální architektuře.

Ředitelka muzea: Kvůli levné konkurenci mizí lidová řemesla

Kvůli konkurenci levných a někdy i nebezpečných výrobků z Asie mizí z Česka tradiční lidová řemesla. Řada řemeslníků musela skončit se svou živností a našli si jiná povolání. Řemeslo už dělají jen jako koníček ve svém volném čase. Novinářům to řekla ředitelka Muzea Českého ráje v Turnově Vladimíra Jakouběová. "Tradiční lidové řemeslo uživí stále méně lidí. Staří, zkušení řemeslníci nemají komu předávat své umění. Mladé málo lukrativní práce nepřitahuje a hrozí, že některá lidová řemesla úplně zaniknou. Většina zákazníků si bohužel raději kupuje za 15 korun v Asii vyrobené hrníčky s dávno zakázanými olovnatými glazurami než klasickou, bezpečnou, ale dražší českou keramiku," upozornila Jakouběová. K zachování tradičních lidových řemesel se snaží přispět Spolek přátel Muzea Českého ráje, v němž Jakouběová pracuje. Na letošní 15. Staročeské řemeslnické trhy v Turnově, kam v posledních letech míří okolo 10.000 návštěvníků, vybral spolek zhruba 150 řemeslníků.

Počasí

Středa bude převážně zatažená s občasným deštěm. Teploty 10 až 14 stupňů Celsia, na horách kolem 6 stupňů.

05-05-2009