Denní souhrn zpráv Zprávy

04-05-2009

Topolánek navrhne na post ministra financí Kalouska

Premiér v demisi Mirek Topolánek bude nominovat na ministra financí úřednické vlády Miroslava Kalouska. Lidovec Kalousek tento post zastává i v končícím kabinetu. Předseda ČSSD Jiří Paroubek vzápětí prohlásil, že pro jeho stranu je Kalouskova nominace nepřijatelná. Jen nedlouho předtím řekl, že kandidátem na ministra financí je dosavadní náměstek ministra financí Eduard Janota. Podle Topolánka ale Janota nabídku odmítl. Kalousek by se kvůli možnému staronovému angažmá musel vzdát členství v KDU-ČSL, protože ve Fischerově kabinetu mají být pouze nestraníci. Kalousek sám uvedl, že je ochoten v ministerské funkci pokračovat, pokud by jeho nynější nominace přispěla k rychlému vyřešení situace, která dovede zemi k předčasným volbám. Připomněl také svá starší vyjádření, že by tuto funkci přijal, pokud by jej o to požádal končící premiér Topolánek. Podle designovaného premiéra Jana Fischera se na Kalouskově nominaci musí dohodnout politici. Sám s jeho účastí ve svém kabinetu nemá problém.

Fischer: Průmysl může vést Tošovský

ČSSD nominovala na funkci ministra průmyslu a obchodu současného předsedu představenstva společnosti ČEPS Vladimíra Tošovského. Designovaný premiér Jan Fischer po setkání s Tošovským řekl, že s jeho nominací nemá žádný problém a je rozhodnut navrhnout jej prezidentu republiky ke jmenování ministrem. Státem vlastněný ČEPS je jedinou společností, která má v Česku licenci na přenos elektřiny, provozuje českou energetickou přenosovou soustavu, která je páteřní sítí elektrizační soustavy Česka. Tošovský je předsedou představenstva a generálním ředitelem. Nová vláda by měla ve Strakově akademii vystřídat dosluhující kabinet v pátek odpoledne poté, co ji jmenuje prezident Václav Klaus.

Vláda schválila strategii boje s extremismem

Vláda v demisi premiéra Mirka Topolánka v pondělí schválila strategii boje s extremismem, se kterou přišlo ministerstvo vnitra. Strategie se soustředí kromě represe také na preventivní přístup. Její součástí je mimo jiné i vznik "speciálních mobilních cel", kde by se hned po střetu neonacistů s policií odehrály rychlé soudy. Podle dokumentu je v první řadě nutné nastavit komunikaci proti extremistické demagogii a propagandě ve společnosti a za druhé ve školách. Třetí bod strategie hovoří o potřebnosti spolupráce represivních orgánů státu s občanskými a nevládními sdruženími, které se zabývají extremismem. Čtvrtá část se věnuje odbornosti specialistů v oboru a pátá část represi. Strategie počítá s tím, že by se mělo efektivněji postihovat porušování zákonů, do této části spadají i zmíněné "mobilní cely". Současnou aktivitu vlády v boji proti extremismu podnítil mimo jiné nedávný útok neznámých pachatelů na dům ve Vítkově na Opavsku. Tři zápalné lahve vhozené do domu způsobily popáleniny třem lidem, dvouletá holčička je dosud ve velmi vážném stavu.

Vláda zvýšila mzdy ve veřejném sektoru

Kabinet v demisi Mirka Topolánka rozhodl o zvýšení mezd ve veřejném sektoru o 3,5 procenta. Podle ministra práce a sociálních věcí Petra Nečase si polepší hlavně zaměstnanci ve školství, kde pracuje 220.000 lidí. Úředníci, zdravotníci ve státních nemocnicích, učitelé i vojáci, příslušníci bezpečnostních sborů a duchovní by se měli zvýšení platu dočkat od 1. června. Přidáno dostane celkem asi půl milionu lidí. Všechny prostředky jsou zahrnuty v rozpočtu a není třeba žádat zvýšení výdajů, zdůraznil Nečas. Podle předsedy Asociace krajů a jihočeského hejtmana Michala Haška (ČSSD) vláda ale zvýšila tarify populisticky před volbami, aniž zajistila financování pro města, obce a kraje. Podle Nečase však nelze zvýšení platů ve veřejné sféře považovat za populistické gesto. Ministři se tímto způsobem pokusí kompenzovat loňský mírný pokles reálné hrubé mzdy ve veřejném sektoru. V případě, že by vláda nyní platy zaměstnancům veřejného sektoru nezvýšila, nedočkali by se podle Nečase valorizace nejméně do roku 2011.

Program dobrovolných návratů cizinců se rozšířil o dalších 2000 osob

Ministerstvo vnitra rozšiřuje program dobrovolných návratů pro cizince, kteří v ČR přišli o práci. V pondělí to potvrdil ministr vnitra v demisi Ivan Langer (ODS). O zapojení do programu nyní může požádat o 2000 lidí více. Příspěvek, který v rámci akce dostanou, se ale sníží z 500 na 400 euro (ze zhruba 13.500 korun na asi 10.800 korun). Program je podle Langera nyní otevřený i pro ty cizince, kterým hrozí, že se mohou dostat do konfliktu s českými zákony o pobytu. O bezplatnou letenku domů požádalo podle Langra už asi 1500 cizinců, a vyčerpána tak v podstatě je dosavadní dvoutisícová kvóta. Projekt funguje od 16. února. Zatím o něj měli největší zájem Mongolové, kteří se na celkovém počtu zájemců o návrat do vlasti podílejí 70 procenty.

V Letech u Písku vznikne pietní místo, vepřín zůstává

V Letech u Písku, na místě někdejšího sběrného tábora pro Romy z druhé světové války, vznikne pietní místo pod správou památníku v Lidicích. Na místě druhého bývalého romského sběrného tábora v Hodoníně u Kunštátu vznikne mezinárodní vzdělávací a informační centrum o romském holokaustu. Novináře s jednohlasným rozhodnutím vlády v demisi seznámil předkladatel návrhu a ministr pro menšiny a lidská práva Michael Kocáb (za Stranu zelených). Vládní rozhodnutí však nijak neřeší otázku budoucnosti vepřína v Letech, o jehož odstranění dlouhodobě usilují nevládní organizace. Česko k jeho odstranění již dříve vyzval i Evropský parlament. Kocáb v lednu při svém jmenování do funkce prohlásil, že se o zrušení vepřína zasadí. Nyní však říká, že by vykoupení vepřína státem bylo nevhodné. Vepřín podle něj v době ekonomické krize váže pracovní místa. Dojde ale k úpravě příjezdových cest i celého areálu. Pro návštěvníky pietních akcí budou vybudovány toalety. Náklady na úpravy Kocáb neupřesnil. V Letech bylo v době nacistické okupace soustředěno přes 1300 Romů, z nichž zde 327 zahynulo a přes 500 bylo převezeno do vyhlazovacího tábora v Osvětimi. Podobným táborem v Hodoníně u Kunštátu prošlo skoro 1400 lidí, několik stovek jich tam zemřelo.

EU a Japonskou budou spolupracovat na nové dohodě o emisích

Evropská unie a Japonsko budou spolupracovat na přípravě nového mezinárodního dokumentu o omezování emisí, který by letos v Kodani měl nahradit takzvaný kjótský protokol. V pondělí se na tom shodli v Praze šéf Evropské komise José Barroso, japonský premiér Taró Aso a prezident Václav Klaus, který zastupoval Česko jako současnou předsednickou zemi unie. Podle Klause se jednání unie s Japonskem o klimatických otázkách nesla v obecné rovině a týkala se zejména energetické efektivity. Na setkání s novináři ale neopomněl zdůraznit, že nevěří v existenci globálního oteplování, tím méně v to, že by ho způsobila lidská činnost. Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj nyní připravuje dokument, který po roce 2012 nahradí dosavadní kjótský protokol o snižování emisí. Japonský premiér zdůraznil, že je třeba, aby se k němu připojily i velcí znečišťovatelé jako USA a Čína, na které se Kjótský protokol nevztahoval.

Schodek rozpočtu v dubnu překonal původní plán na celý rok

Stát hospodařil ke konci dubna se schodkem 55,7 miliardy korun, schválený rozpočet přitom počítá za celý letošní rok se schodkem 38,1 miliardy korun. V pondělí o tom informovalo ministerstvo financí. Kvůli ekonomické krizi tak lze letos podle dostupných informací očekávat deficit rozpočetu až kolem 150 miliard korun. Zhoršení hospodaření způsobilo podle MF především zaplacení čtvrtletní zálohy na přímé náklady škol zřizovaných obcemi a kraji ve výši 38,8 miliardy korun a úhrada úroků státního dluhu, které v dubnu činily 11,3 miliardy korun. Výdaje státu také ovlivnila výplata příspěvků ke stavebnímu spoření. V samotném dubnu hospodařil stát s deficitem 53,3 miliardy korun, přičemž loni v dubnu to bylo 14,7 miliardy korun.

Stát loni hospodařil se schodkem 20 miliard korun

Stát ukončil své loňské hospodaření se schodkem 20 miliard korun. To je o zhruba 51 miliard korun méně, než předpovídal schválený rozpočet včetně dodatečně přijatých úprav. Schodek byl také o 46,4 miliardy nižší než v roce 2007. Vyplývá to z návrhu státního závěrečného účtu, který vláda předložila Poslanecké sněmovně. Podíl schodku na hrubém domácím produktu v běžných cenách klesl meziročně o 1,3 procentního bodu na 0,5 procenta. Reálný růst české ekonomiky loni zpomalil na 3,2 procenta z předloňských šesti procent. Ve srovnání s ostatními ekonomikami evropské sedmadvacítky šlo však stále o vysoké tempo růstu, uvádí ministerstvo financí.

EK: Českou ekonomiku letos čeká pokles o 2,7 procenta

Českou ekonomiku letos kvůli hospodářské krizi čeká pokles o 2,7 procenta. Příští rok by ale měl hrubý domácí produkt Česka opět začít růst, a to o 0,3 procenta. Vyplývá to z prognózy, kterou v pondělí zveřejnila Evropská komise. Podle analytika UniCredit Bank Pavla Sobíška se jedná o jeden z nejmírnějších propadů v celé EU. Nová predikce Bruselu, který ještě v půlce ledna pro letošek očekával růst českého hospodářství o 1,7 procenta, navazuje na "černé" zprávy, s nimiž v posledních týdnech přišly i další instituce. Například české ministerstvo financí (MF) koncem dubna zveřejnilo svůj nový odhad, podle něhož českou ekonomiku letos čeká propad o 2,3 procenta. Příští rok by pak mělo hospodářství Česka mírně růst o 0,8 procenta. Ještě v lednu MF čekalo pro letošní rok růst hrubého domácího produktu o 1,4 procenta a v roce 2010 o 2,1 procenta.

Fond zveřejnil seznam dodavatelů programu Zelená úsporám

Zájemci o dotace na zateplení a výměnu topného zařízení z programu Zelená úsporám mohou od tohoto pondělí vybírat dodavatele prací a technologií ze seznamu prověřených firem. Státní fond životního prostředí (SFŽP) seznam zveřejnil na internetových stránkách programu. O zařazení na seznam dodavatelů prací požádaly tisíce firem. Na 500 z nich už minulý týden splnilo požadovaná kritéria. Kvůli pozdnímu otevření seznamu firem je ale kritizováno ministerstvo životního prostředí, které program na zateplování domů a instalaci ekologického vytápění v hodnotě deseti miliard korun připravilo. Kritici tvrdí, že program začal předčasně, aby zeleným získal voliče v blížících se volbách. Nastartování projektu podle opozice nepředcházela dostatečná administrativní příprava.

HK: Proti šrotovnému je většina tuzemských firem

Proti chystanému zavedení šrotovného, tedy příspěvku na nákup nového vozu při likvidaci starého auta, je většina tuzemských firem. Vyplývá to z průzkumu Hospodářské komory (HK), podle kterého je proti této podpoře 63 procent podniků s méně než 250 zaměstnanci. Z analýzy, kterou má komora k dispozici, vyplývá, že zavedení šrotovného by v současné době české ekonomice neprospělo. Podle ředitele Institutu rozvoje podnikání Miroslava Křížka by drtivá většina firem na šrotovném spíše tratila. Z analýzy rovněž vyplynulo, že automobilový průmysl dostatečně profituje ze zavedení šrotovného v zemích, kam směřuje český export, a proto je zavedení podobného opatření v tuzemsku v současné době zbytečné. Automobilkám by naopak v dlouhodobějším horizontu mohlo šrotovné zapříčinit silnější problémy, než mají v současnosti. Šrotovné by mělo být zavedeno od letošního podzimu. Prosadila ho ČSSD při jednání s koalicí v rámci takzvaného protikrizového balíčku. Příspěvek je navržen ve výši 30.000 korun a poslanci by o něm měli hlasovat během příštích dvou týdnů.

Turista z Mexika neonemocněl prasečí chřipkou

Muž, který v neděli přiletěl z Mexika a byl hospitalizován na pražské Bulovce, nemá prasečí chřipku. Negativní výsledek potvrdila Národní referenční laboratoř. ČTK to řekla primářka infekčního oddělení Hana Roháčová. Odborníci v Česku nyní vyšetřují podezření z nákazy mexickou chřipkou u 12 lidí. Uvedl to hlavní hygienik ČR Michael Vít. Od neděle přibyl jeden případ, celkem tedy lékaři vyšetřili 52 lidí. U 40 z nich onemocnění chřipkou vyloučili. Tři lidé zůstávají v nemocnici, jeden v Plzni, další v Praze na Bulovce a třetí v Pardubicích. Jejich příznaky ale podle Víta nenasvědčují onemocnění chřipkou typu A/H1N1. Hlavní hygienik uvedl, že nadále není vydán žádný zákaz letů do Mexika, ale každý turista by měl zvážit nutnost takové cesty. Podle něj je v Mexiku nyní ještě asi stovka českých turistů.

Středočeské krajské lékárny začaly vydávat slevové kupony

Lékárny ve středočeských krajských nemocnicích v pondělí začaly vydávat třicetikorunové slevové kupony, které mají kompenzovat poplatky za položku na receptu. Nový systém se rozběhl ve všech pěti krajských lékárnách. Poskytováním slev nemocnice reagují na skutečnost, že soud kraji zakázal hradit za pacienty krajských lékáren regulační poplatky formou daru. V pětici lékáren v Kladně, Mladé Boleslavi, Příbrami, Benešově a Kolíně proto od poloviny dubna lidé opět platili za položku na receptu. Tento stav skončil se zavedením slev. Hejtman David Rath (ČSSD) míní, že soud nemocnicím zakázat poskytování slev nemůže. Jsou totiž akciovými společnostmi, které podle něj mohou slevy nabízet podobně jako například Tesco nebo síť soukromých lékáren Dr.Max. Soukromí lékárníci ale míní, že jde o nedovolenou veřejnou podporu, protože kraj provoz nemocnic dotuje z veřejných peněz. Rath to odmítá. Nemocnice podle něj nebudou kraji účtovat slevy a hejtmanství jim proti těmto účtům nebude rovnou poskytovat finanční prostředky, jako to bylo v případě finančních darů na hrazení regulačních poplatků.

Primátorka Řápková: Chomutov nepovolí další demonstrace ve městě

Nedělní demonstraci Romů proti extremismu ve městě organizátoři podle chomutovské primátorky Ivany Řápkové (ODS) nezvládli. Zprvu pokojné shromáždění se pokusilo narušit zhruba 80 pravicových radikálů z organizace Autonomní nacionalisté. Město proto nebude napříště žádné podobné demonstrace povolovat, sdělila ČTK Řápková. S tím ovšem romští aktivisté nesouhlasí, reakci primátorky označili za nekompetentní. Policie přiznala, že neměla informace o chystaném nedělním útoku pravicových extremistů na romskou demonstraci proti vzrůstajícímu extremismu v Chomutově. ČTK to řekl náměstek severočeského policejního ředitele Bohumil Kotas. Pořádek proto na místě zajišťovali jen místní policisté. Zakázat pochody či demonstrace pravicových radikálů se pokusily už dříve radnice v Plzni, Litvínově či Ústí nad Labem, soudy však zákazy zrušily.

Šest účastníků páteční akce radikálů v Brně stane před soudem

Policie poslala k soudu šest lidí, kteří se účastnili páteční akce radikální pravice na brněnském náměstí Svobody. ČTK to řekla policejní mluvčí. Všechny případy by měl ve zkráceném řízení vyřešit Městský soud v Brně. Třem lidem sdělil policejní komisař podezření z podpory a propagace hnutí směřujících k potlačení práv a svobod občanů. Měli na oděvu zakázané symboly a motivy. Další tři muže policisté zadrželi v noci na sobotu. Trojice je podezřelá z výtržnictví a poškozování cizí věci.

Na místě technoparty na Opavsku našli záchranáři mrtvého mladíka

Mrtvého devatenáctiletého technaře z Novojičínska nalezli záchranáři v neděli večer na místě víkendové technoparty v Klokočově na Opavsku. ČTK to řekl mluvčí moravskoslezských záchranářů Lukáš Humpl. Případ vyšetřuje policie. Zatím ale nic nenasvědčuje tomu, že by mladík zemřel násilnou smrtí. "Lékař na těle nenašel při prvotním ohledání stopy, které by nasvědčovaly, že měl na smrti podíl někdo další. Přesnou příčinu smrti ale budeme znát až po nařízené soudní pitvě. Podle našich informací se jednalo o diabetika, který si měl pravidelně píchat inzulin. Příčinou úmrtí tak mohly být zdravotní problémy," řekl ČTK mluvčí opavské policie René Černohorský. Dodal, že pitva prokáže i případnou spojitost smrti mladého muže s drogami či alkoholem.

Rakouská dálnice A5 bude hotova do roku 2013

Poslední část rakouské dálnice A5 v úseku Poysbrunn - státní hranice s Českou republikou bude hotova do roku 2013. Peníze na dostavbu dálnice, která se v Mikulově napojí na připravovanou českou rychlostní silnici R52, již vyhradila rakouská vláda v rámci protikrizových opatření a plánovaných investic do infrastruktury. Sdělila to mluvčí Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Martina Vápeníková.

Rybáři do Kamenice vypustili 200.000 malých lososů

Pracovníci Správy Národního parku České Švýcarsko v pondělí spolu s rybáři do řeky Kamenice na Děčínsku vysadili 200.000 kusů plůdků lososa obecného. Mluvčí správy parku Tomáš Salov ČTK řekl, že jde o pokračování projektu, který má za cíl navrátit lososa do českých řek. Program začal v roce 1998. Celkem bylo podle Salova v Česku v uplynulém desetiletí vypuštěno 2,4 milionu lososích plůdků. Malé ryby se v Kamenici zdrží jeden až dva roky, pak se vydají na cestu po proudu Labe do Atlantiku. V oceánu budou žít další dva až tři roky, poté se vrátí zpět, aby se v řece, ze které pocházejí, vytřely.

Vsetínští jeskyňáři objevili nový podzemní útvar na Pulčíně

Vsetínští speleologové objevili v Národní přírodní rezervaci Pulčín - Hradisko nový, na povrchu otevřený jeskynní systém, který zatím nemá v této oblasti obdoby. Podle šéfa vsetínských jeskyňářů Pavla Dobeše jde o vůbec nejstarší jeskyně v oblasti. Objev je unikátní a jedinečný zejména tím, že v pseudokrasových jeskyních české části Karpat nebyl dosud žádný podobný systém popsán. Puklinu totiž zvětšovala koroze a eroze. "... na základě řady rozhovorů s místními rodáky a nejstaršími trempy se přikláníme k verzi, že jde o dávno zapomenuté jeskyně, jejichž polohu znalo jen pár místních lidí," podotkl Dobeš. Systém je dlouhý přes 20 metrů, hluboký čtyři až pět metrů a je vnitřně hodně členitý. Místo speleologové prozkoumávali o uplynulém víkendu, v terénu posbírána data budou v následujících dnech vyhodnocovat. Vznikne i mapová dokumentace, která bude přístupná i veřejnosti.

Ostravští tanečníci uspěli na světovém šampionátu v Sydney

Ověnčeni úspěchy se před několika dny vrátili ze světového šampionátu v Sydney tanečníci z ostravského klubu Katlen. V obrovské konkurenci tanečníků z celého světa vybojovali tři zlaté a dvě bronzové medaile a devatenáctiletý student ostravské Janáčkovy konzervatoře Filip Staněk navíc ve dvou kategoriích získal i titul pro nejlepšího tanečníka. "Myslím si, že je to velký úspěch. Všichni jsme se shodli na tom, že ta úroveň tam byla obrovská. Zatím jsme se nikde s takovou úrovní tanečníků nesetkali, takže o to víc si těchto všech úspěchů ceníme," řekla ČTK trenérka Kateřina Vítečková. Podle ní nelze říci, že by čeští tanečníci vynikali nějakými speciálními choreografiemi nebo stylem. Klubu se spíše u tanečníků daří podtrhnout a zdůraznit jejich největší klady. "Každý má v sobě něco. Vždycky je třeba nějak zaujmout porotu, protože v tomhle je hodnocení bohužel vždycky postaveno jen na subjektivním dojmu," doplnila Vítečková.

Google nabídne panoramatické fotografie Prahy

Internetová firma Google do konce letošního roku v rámci své mapové služby Street View spustí panoramatické fotografie ulic Prahy. Některé ulice Prahy je možné v mapách Google prohlížet v panoramatických fotografiích již nyní. Jsou dostupné například na adrese www.norc.cz. V příštích dvou až třech měsících budou po Praze jezdit snímací vozy firmy s kamerami na střeše, které budou sbírat fotografický materiál z veřejných prostranství. Ten potom bude firma kvůli ochraně osobních údajů dále upravovat.

Ze sportu:

Čeští hokejisté se utkají ve čtvrtfinále mistrovství světa stejně jako před rokem se Švédskem. To v pondělí v závěrečném utkání v osmifinálové skupině E zvítězilo nad outsiderem z Francie 6:3. Čtvrtfinálový zápas se bude hrát ve středu nebo ve čtvrtek.

Nedělní výsledky 26. kola první fotbalové ligy: Žižkov - České Budějovice 2:1, Brno - Slavia 1:0, Jablonec - Plzeň 3:0, Kladno - Příbram 1:0, Olomouc - Teplice 2:1 a Mladá Boleslav - Liberec 1:4.

Dva předpokládaní kandidáti na post předsedy Českomoravského fotbalového svazu se sešli o víkendu ve Spojených arabských emirátech. Majitel Viktorie Žižkov Luděk Vinš tam jednal s Ivanem Haškem během pátku a soboty v Dubaji, kde český kouč vede tým Al Ahlí. Vinš po soukromé návštěvě uvedl, že Haškovi nabídl funkci reprezentačního ředitele a trenéra národního mužstva za předpokladu, že bude do funkce zvolen. Valná hromada bude nového šéfa českého fotbalu hledat v sobotu 27. června.

Trenér Pavel Hapal byl odvolán od mladoboleslavských fotbalistů. U týmu jej střídá Dušan Uhrin mladší, který se do středočeského klubu vrací po necelých dvou letech, kdy působil v rumunských klubech Temešvár a Kluž. Vedení Mladé Boleslavi to oznámilo na pondělní mimořádné tiskové konferenci.

Trenér Massimo Morales skončil u mužstva fotbalistů 1. FK Příbram. Vedení klubu se s italským koučem domluvilo na ukončení spolupráce v reakci na neuspokojivé výsledky v nejvyšší soutěži, kvůli kterým je tým blízko sestupovým příčkám. Tým povedou dosavadní asistent Petr Čuhel s kondičním trenérem Jiřím Rybou. ČTK to řekl majitel klubu Jaroslav Starka.

Český tenista Radek Štěpánek si v novém vydání žebříčku ATP polepšil o dvě místa a z devatenácté pozice se posunul na sedmnáctou, Tomáš Berdych je osmadvacátý.

Tenistka Lucie Šafářová vypadla na turnaji v Římě ve druhém kole s americkou hvězdou Venus Williamsovou. Čtvrté nasazené hráčce podlehla po setech 2:6, 6:4 a 2:6. Dvaadvacetiletá Šafářová byla jedinou českou zástupkyní v turnaji.

Česká juniorská reprezentace se na mistrovství světa v házené utká v základní skupině s Dánskem, Portugalskem, Alžírskem, Běloruskem a Marokem. Rozhodl o tom nedělní los v Káhiře. Závěrečný turnaj se uskuteční v Egyptě od 6. do 19. srpna.

Olympijský vítěz ve střelbě na trap David Kostelecký zahájil sezonu Světového poháru čtvrtým místem v Káhiře. Český reprezentant zaostal v součtu kvalifikace a finálové střelby o pět zásahů za vítězným Američanem Ryanem Haddenem.

Krátce o počasí v České republice:

Bude polojasno až oblačno, místy déšť nebo přeháňky. Teploty přes den 12 až 16 stupňů, na horách kolem šesti.

04-05-2009