Denní souhrn zpráv Zprávy

24-04-2009

Prezident Klaus oznámil, že novou vládu jmenuje 8. května

Novou úřednickou vládu jmenuje prezident Václav Klaus 8. května odpoledne, tedy na státní svátek. Klaus to oznámil po jednání s designovaným premiérem Janem Fischerem. Kompletní seznam ministrů ještě není hotov, Fischer by ho chtěl uzavřít do konce příštího týdne. Už nyní Fischer uvedl, že by chtěl mít ve vládě dva vicepremiéry, jednoho z ministrů nominovaných ODS a jednoho z ministrů nominovaných ČSSD. Předseda sociálních demokratů Jiří Paroubek zopakoval, že za ČSSD by se měl stát vicepremiérem kandidát na ministra zahraničí Jan Kohout. Jmenování vlády 8. května odpovídá dohodě lídrů stran končící vládní koalice a ČSSD z počátku dubna, že letní překlenovací úřednická vláda bude fungovat od 9. května. Fischerův kabinet dovede zemi k předčasným podzimním volbám. naznačil, že by byl raději, kdyby byl seznam ministrů už hotov. Fischer si ale vyhradil na jednání ještě příští týden. Chce kandidáty na některé ministry ještě projednat s předsedy ODS, ČSSD a Strany zelených, kteří je vybrali do jeho vlády. "O tom, kde určité pochybnosti mám nebo přemýšlím o tom jinak, než ty návrhy znějí, tak o tom budu především mluvit s předsedy subjektů, které ty lidi nominují," řekl. V uplynulém týdnu panovaly nejasnosti především o obsazení funkce ministra pro evropské záležitosti. ČSSD navrhla současného velvyslance při NATO Štefana Füleho, spekulovalo se ale i o náměstkovi současného ministra Alexandra Vondry Marku Morovi.

Pecina nebude ministr, pokud je to neslučitelné s šéfem ÚOHS

Funkce ministra vnitra nepřináší žádné výhody a šéf Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Martin Pecina by ji přijal jen proto, aby pomohl vyřešit současnou politickou krizi. Pokud však právníci prokážou, že obě funkce jsou neslučitelné, nebude se o funkci v úřednickém kabinetu ucházet. Pecina to napsal na svém blogu. Prezident Václav Klaus ale vyjádřil přesvědčení, že by Pecina při současném působení na obou pozicích ve střetu zájmů nebyl.

Podle Pospíšila by nová vláda měla pokračovat v reformách

Nová vláda by podle ministra spravedlnosti v demisi Jiřího Pospíšila (ODS) měla v souvislosti s jeho resortem především pokračovat v reformách, který jeho úřad započal. Konkrétně by se měla zaměřit na přípravu opatření souvisejících s novým trestním zákoníkem a novelou občanského soudního řádu. Pospíšil to novinářům řekl po návštěvě designovaného premiéra Jana Fischera. Trestní kodex bude účinný na počátku příštího roku. Podle Pospíšila je nutné, aby se soudci připravili na nové právní předpisy. Za důležité považuje například to, aby se zajistilo správné fungování nového institutu domácího vězení. Ten patří mezi nově vymezené alternativní tresty a lze ho uložit až na dva roky. Zákoník dále zvyšuje tresty za nezávažnější trestné činy z 15 na 20 let vězení nebo snižuje věkovou hranici trestní odpovědnosti z 15 na 14 let.

Summit EU-Japonsko povede Klaus, přizve Fischera

Summit EU-Japonsko 4. května v Praze bude řídit prezident Václav Klaus, na pracovní oběd bude přizván také designovaný premiér Jan Fischer, sdělil dnes ČTK Hrad. Summitu v takzvaném trojkovém formátu se za unii zúčastní předseda Evropské komise José Barroso a vysoký představitel EU pro zahraniční a bezpečnostní politiku Javier Solana, Japonsko zastoupí premiér Taró Aso. Lze očekávat, že se na zasedání politici budou zabývat vzájemnými obchodními otázkami ve světle světové finanční krize nebo globálním oteplováním. Summit EU-Japonsko bude jednou z akcí českého předsednictví, které povede hlava českého státu. Klaus se chystá řídit i summit EU-Rusko či EU-Korea.

Havel se stal prvním laureátem bonnské Ceny za demokracii

Prvním nositelem německé Mezinárodní ceny za demokracii se stal bývalý český prezident Václav Havel. Někdejší disident ocenění dostal za odvážné hájení demokracie, svobody a míru ve své zemi i v evropském kontextu. Slavnostní laudatio pronesl v bonnském Muzeu Alexandera Koeniga německý ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier. Ceremonie se mezi zhruba 200 pozvanými hosty zúčastnili také jeho český protějšek Karel Schwarzenberg a bývalý německý ministr zahraničí Hans-Dietrich Genscher. Cenu za demokracii dotovanou 10.000 eury (přibližně 270.000 korun) budou politici, intelektuálové a manažeři ze Spolku Mezinárodní ceny za demokracii udělovat každé dva roky vždy osobnostem, které se zasloužily o posilování demokracie a lidských práv ve své zemi.

Policie potvrdila, že do domu ve Vítkově žháři hodili tři zápalné láhve

Policie definitivně potvrdila, že požár domu ve Vítkova na Opavsku, při kterém utrpěly popáleniny tři lidé, způsobili žháři třemi zápalnými láhvemi. ČTK to řekl mluvčí severomoravské policejní správy Miroslav Pech. "Můžeme potvrdit, že do domu vlétly tři zápalné předměty. Jakou chemickou látku obsahovaly, zatím nemůžeme komentovat," řekl Pech. Policie hovoří o třech zápalných láhvích. Podle obyvatel domku ale byly čtyři. Jedna však údajně neprolétla do domu a zastavila ji v okně televizní anténa. Informace policie korespondují i se zjištěním vyšetřovatelů hasičů. Ti v domě našli tři ohniska, ze kterých se plameny šířily. Výsledky chemických expertiz látky, kterou zápalné láhve obsahovaly, by měla mít policie k dispozici příští týden.

Kocáb chce proti nárůstu extremismu bojovat s pomocí intelektuálů

Ministr pro lidská práva a menšiny v demisi Michael Kocáb (za SZ) je přesvědčen, že veřejnost podceňuje současný nárůst extremismu a protiromských nálad. Chce proto iniciovat vznik stálé konference odborníků, kteří by hledali vhodná řešení konfliktů, podobně jako Národní ekonomická rada vlády (NERV) hledá východisko z ekonomické krize. "Jeden z nástrojů, který bych chtěl ještě v posledních 14 dnech (v ministerské funkci) zavést, je, aby se objevila i pozitivní hlasitá a kvalifikovaná diskuse o této otázce," řekl Kocáb novinářům v Praze na zasedání integrované platformy pro začleňování Romů, jež se koná v rámci českého předsednictví EU. Kocáb chce založit stálou konferenci složenou z politiků, Romů a předních intelektuálů z řady oborů, například sociologů, teologů, psychologů, politologů a historiků; neměli by v ní chybět ani právníci a zástupci médií a židovské komunity. "Slibuji si od toho, že by tato konference zasedala k aktuálním problémům a generovala filozofická a státoprávní stanoviska tak kvalitně, aby alespoň podstatnou částí veřejnosti byla přijata," prohlásil Kocáb. Podle Kocába se zatím politici proti rostoucímu extremismu nevyjádřili dostatečně jasně. Podobný názor zastávají také romští aktivisté.

Policie zatkla bývalého vůdce Ku Klux Klanu Duka

Policie v pátek v Praze zadržela někdejšího vůdce rasistického hnutí Ku Klux Klan Davida Duka. Podezírá ho z trestného činu podpory a propagace hnutí směřujících k potlačení lidských práv. ČTK to řekl mluvčí pražské policie Ján Mikulovský s tím, že policisté nyní Američana vyslechnou. Duke přijel do ČR na pozvání neonacistů, měl zde mít přednášky. Bývalý vůdce Ku Klux Klanu je podezřelý, že popíral či schvaloval nacistickou genocidu a jiné nacistické zločiny. Za takovýto zločin hrozí v ČR až tři roky vězení. Američan navštívil podle textu podepsaného Filipem Vávrou, který je spojován s neonacistickým Národním odporem, Českou republiku proto, aby zde propagoval svoji knihu Moje probuzení. Právnička Klára Kalibová uvedla, že obsahuje pasáže, které mohou být vykládány jako snaha o ospravedlnění či zpochybňování holokaustu. Také o knihu se zajímá policie. Duke měl původně vystoupit v ČR na třech přednáškách. První z nich se měla uskutečnit na půdě Univerzity Karlovy, která ji však nepovolila. Další přednášky se měly podle internetových stránek věnovaných jeho návštěvě uskutečnit v sobotu v centru hlavního města a v neděli v Brně. K příjezdu Američana se již dříve negativně vyslovili někteří politici. Nesouhlas vyjádřil ministr vnitra v demisi Ivan Langer (ODS) i odstupující ministr pro lidská práva a menšiny Michael Kocáb (za SZ).

Ministerstvo financí počítá letos s poklesem HDP o 2,3 procenta

Ministerstvo financí očekává v nové prognóze, která bude zveřejněna příští týden, pokles české ekonomiky pro letošní rok o 2,3 procenta. Loni ekonomika rostla o 3,1 procenta. "Minus 2,3 procenta je (předpověď) na letošní rok," řekl ČTK mluvčí ministerstva Jakub Haas. Rovněž Česká národní banka zřejmě zhorší výhled české ekonomiky. Guvernér ČNB Zdeněk Tůma tento týden uvedl, že ČNB v nové prognóze, kterou zveřejní na počátku května, očekává pokles české ekonomiky v letošním roce mezi jedním a dvěma procenty. Ministr financí Miroslav Kalousek pak uvedl v úterý, že by pokles ekonomiky neměl letos přesáhnout dvě procenta a příští rok by měla ekonomika mírně růst o 0,5 procenta.

Prognóza českých institucí k vývoji HDP je mnohem optimističtější než například prognóza Mezinárodního měnového fondu (MMF). Ten očekává, že česká ekonomika letos klesne o 3,5 procenta. Propad HDP Evropské unie fond odhaduje na čtyři procenta, propad německé ekonomiky na 5,6 procenta. Velká část vývozu českých firem směřuje právě na německý trh.

Pecina potvrdil pokutu 50.000 korun pro ministerstvo vnitra

Předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Martin Pecina potvrdil ministerstvu vnitra pokutu 50.000 korun za chybný výběr organizátora elektronické aukce. Ministerstvo se proti pokutě může odvolat k soudu. Pecina tak potvrdil pokutu ministerstvu, kterému by měl šéfovat ve vznikající úřednické vládě Jana Fischera.

Ministerstvo vnitra chtělo v aukci prodat některé své nemovitosti. Systém byl nastaven tak, že provizi aukční firma nedostane od dosavadních majitelů, ale od budoucích majitelů, vítězů aukcí. Firma Clanroy Sales, která měla dražbu na starosti, ale nebyla vybrána v řádném výběrovém řízení. Podle šéfa antimonopolního úřadu se ministerstvo hájilo tím, že provize nebyla odečítána od ceny vydražené nemovitosti, ale byla placena nad tuto částku vítězem aukce. Tudíž podle MV nešlo o použití veřejných peněz. "Tento postup ovšem nemůže mít za následek to, že by se zadavatel při objednávání služeb mohl vyhnout postupu podle zákona," míní Pecina. "Je zřejmé, že jde o služby požadované zadavatelem za peníze, které je nutno považovat za veřejnou zakázku, přestože úplatu na základě rozhodnutí zadavatele hradí jiný subjekt," dodal.

Podniky v ČR loni vypustily méně emisí, nevyčerpaly povolenky

Tuzemské podniky zapojené do evropského systému emisního obchodování (EU ETS) loni vypustily do ovzduší 80,4 milionu tun oxidu uhličitého (CO2), tedy o 8,5 procenta méně než v roce 2007. ČTK o tom informovalo ministerstvo životního prostředí. Je to méně, než Česká republika dostala v rámci Národního alokačního plánu pro rok 2008, firmy tak mohou ušetřené povolenky prodat. V rámci loňského alokačního plánu měly tuzemské podniky k dispozici 85,8 milionu povolenek, z nichž každá představuje jednu tunu CO2. Firmy tak mohou nabízet k prodeji povolenky na 5,4 milionu tun emisí. Podle odstupujícího ministra životního prostředí Martina Bursíka systém obchodování s emisemi motivuje firmy k používání efektivnějších technologií. EU se před časem zavázala, že do roku 2020 sníží emise o 20 procent a zvýší podíl obnovitelné energie na pětinu.

MŽP chce vystavit sněmovně vysvědčení za ekologické zákony

Ministerstvo životního prostředí, vedené Stranou zelených, chce před prázdninami vystavit sněmovně vysvědčení podle toho, jak se poslanci postaví k návrhům zákonů, které jim chce předložit během dvou následujících schůzí. Náměstek ministra životního prostředí a lídr zelených pro evropské volby Jan Dusík novinářům řekl, že po pádu vlády už nemá význam pokračovat v dělení na koalici a opozici a bojkotovat vládní návrhy zákonů jenom proto, že jsou vládní. "Očekáváme, že budou poslanci rozhodovat věcně," konstatoval s poznámkou, že většina z nich šla do voleb v roce 2006 i s ekologickým programem. V různých fázích schvalování má nyní ministerstvo ve sněmovně osm předloh. Šest z nich považuje za velmi důležité. Vzhledem ke zkrácení volebního období a předčasným volbám, které se uskuteční na podzim, by znamenalo nepřijetí norem jejich oddálení o nejméně půl roku.

Starostové budou v pondělí kvůli dotacím z EU protestovat u ministerstva zemědělství

Zhruba stovka starostů obcí, kterým se nelíbí rozhodnutí ministerstva zemědělství měnící zpětně podmínky pro čerpání evropských dotací, bude v pondělí protestovat před budovou ministerstva na pražském Těšnově. ČTK to řekl Stanislav Polčák z hnutí Starostové a nezávislí. Zatímco v předchozích kolech Programu rozvoje venkova mohly malé obce do výdajů na přihlášené projekty zahrnout i daň z přidané hodnoty, podle nových pravidel budou muset DPH zaplatit ze svých rozpočtů, a to i u projektů podaných loni na podzim v pátém kole dotačního programu. Starostové hodlají před budovou úřadu ukázat projekty, které byly v rámci programu vybrány jako nejlepší a od kterých budou mnohé obce kvůli nedostatku peněz na DPH muset odstoupit, uvedlo hnutí. Ministerstvo již dříve uvedlo, že rozhodnutí je konečné, změnu pravidel si vyžádala Evropská unie.

Paroubek: SOG ukazuje, že ČSSD zpochybňovala mise oprávněně

Poměry v elitní jednotce speciálních operací Vojenské policie SOG, která působí v Afghánistánu, podle ČSSD potvrzují, že některé armádní složky nejsou v takovém technickém a personálním stavu, aby byly schopné plnit svoji roli. Schválení zahraničních misí pro letošní rok sociální demokraté ve sněmovně několik měsíců blokovali, nepřipraveností armády to však nezdůvodňovali, zpochybňovali hlavně angažmá v Afghánistánu jako takové a chtěli také mise vyměnit za zrušení zdravotnických poplatků, na což koalice přistoupit nechtěla. Nyní se podle předsedy ČSSD Jiřího Paroubka potvrzuje, že jejich obavy a opatrnost v přístupu k vojenské účasti v Afghánistánu byly oprávněné. Podle Paroubka jsou poměry v jednotce, jak o nich referují média, znepokojivé. Situace vyžaduje rychlé řešení, protože "zásadním způsobem poškozuje jak pověst armády, tak pověst České republiky v zahraničí", uvedl v tiskové zprávě. Mluvčí ministerstva obrany Andrej Čírtek nechtěl Paroubkovy výroky komentovat. "To je spíš záležitost pro nějakého politika," řekl ČTK.

MfD ve středu informovala o tom, že jednotka nefungovala přinejmenším část svého působení v misi ISAF v Afghánistánu tak, jak měla. Vojáci údajně několikrát v boji opustili své britské kolegy, ti později spolupráci s českou jednotkou přenechali Dánům, kteří ji využívali hlavně ke strážní službě. Britové informace nepotvrdili, armáda nicméně některé chyby přiznala. Členové jednotky nyní necvičí. Nový náčelník Vojenské policie Vladimír Ložek jim dal za úkol trávit pracovní dobu společně a zlepšovat své vzájemné vztahy. Právě krach komunikace mezi členy elitní jednotky byl podle Ložka prapůvodem jak některých chyb během mise, tak toho, že se nyní o utajované speciální jednotce a její práci intenzivně diskutuje. Sociální demokraté za problémy jednotky vidí špatné vedení ministerstva obrany Parkanovou.

Brožová-Polednová podala ústavní stížnost

Bývalá dělnická prokurátorka Ludmila Brožová-Polednová podala ústavní stížnost. Podle jejího advokáta Vladimíra Kováře soudní proces, ve kterém byla odsouzena na šest let za justiční vraždu političky Milady Horákové, provázely procesní chyby. Brožová-Polednová si nyní odpykává trest ve věznici ve Světlé nad Sázavou. "Paní Brožová-Polednová nepovažuje proces za spravedlivý," řekl ČTK Kovář. Prokurátorka proto požaduje zrušení dosavadních soudních rozhodnutí a nové jednání, jehož závěr by byl dostatečně podložený důkazy. Podle právníka totiž soudy neprokázaly účast Brožové-Polednové na vraždě Horákové. Z verdiktů prý vyplynulo, že trest dostala zejména proto, že musela vědět o zmanipulování procesu. Prokurátorka ale nadále tvrdí, že tuto informaci neměla, a obžaloba podle ní nepředložila žádný důkaz o tom, že ano. Obhájce si také stěžuje na podjatost senátu Nejvyššího soudu (NS), který rozhodoval o dovolání Brožové-Polednové. Ta již dříve u NS požadovala, aby senát změnil. Důvodem bylo jeho dřívější rozhodnutí v její kauze. Předseda Petr Hrachovec s kolegy totiž loni v červnu nařídil pokračovat v procesu, přestože jej předtím vrchní soud zastavil kvůli promlčení činu. Uvedl, že podobný čin promlčet nelze. "Namítali jsme, že pokud již senát takto jednou rozhodl, je u dalšího posuzování případu podjatý," uvedl Kovář. Ani jeho rozhodnutí se proto prokurátorce nezdá spravedlivé.

Median: Skoro třetina lidí nemá práci podle svých představ

Skoro třetina Čechů dělá jinou práci, než by chtěli dělat. Naopak 35 procent lidí má zaměstnání podle svých představ. Vyplynulo to z průzkumu, jehož výsledky společnost Median poskytla ČTK v souvislosti s blížícím se Svátkem práce. Z průzkumu také vyplynulo, že jinou práci, než by chtěli dělat, mají více ženy než muži a také celá třetina lidí ve věku 20 až 29 let. Průzkum také ukázal, že skoro 30 procent Čechů věnuje práci hodně času a bez ní by nevěděli, jak se svým časem naložit. Naproti tomu přes 40 procent lidí uvedlo, že by umělo čas využít i jinak než prací, a to nejvíce ve věkové skupině 30 až 39 let.

Sestrám v nemocnicích stoupnou od července tarifní platy o 15 procent

Sestrám v nemocnicích stoupnou od července tarifní platy o 15 procent, zdravotní pojišťovny na to mají připravenou miliardu korun. Novinářům to řekla ministryně zdravotnictví v demisi Daniela Filipiová (ODS). Průměrná měsíční mzda všeobecné sestry byla loni 24.221 korun. Navýšení přinese každé sestře u lůžka v průměru 2500 korun.

ČSSD: Program Zelená úsporám diskriminuje obyvatele paneláků

Program Zelená úsporám, jehož prostřednictvím bude v příštích čtyřech letech stát dotovat zateplování domů a výměnu topení, diskriminuje podle sociálních demokratů chudší majitele nemovitostí a obyvatele panelových domů. Program, který ve středu otevřel ministr životního prostředí a šéf zelených Martin Bursík, nabídne 25 miliard korun. Majitelé bytů v panelových domech z něj na zateplování nemají možnost čerpat podle ministerstva životního prostředí proto, že peníze jim nabízí program Panel ministerstva pro místní rozvoj.

Ropákem roku je Pavel Bém, Zelenou perlu získal Jaroslav Mencl

Ropákem roku 2008 vyhlásili ekologové pražského primátora Pavla Béma. Ocenění za nejhorší ekologický počin minulého roku si vysloužil mimo jiné za prosazování stavby mrakodrapů na pankrácké pláni a výstavby rychlostní silnice R1 přes obytnou část Suchdol. Zelenou perlu udělovanou za antiekologický výrok získal poradce předsedy dopravní komise Plzeňského kraje Jaroslav Mencl. V rozhovoru o vlivu alejí a stromořadí na nehodovost v Česku řekl: "My v současné době připravujeme vznik občanského sdružení pod názvem Stromy zabíjejí, protože lidí, kteří skončili svůj život na stromech, neustále přibývá."

Ropáka roku udělují ekologové člověku, jenž se v jejich očích postojem nebo činy nejvíce prohřešil proti ochraně životního prostředí. "V loňském roce skončil Bém na pátém místě. To, že letos vyhrál, podle mě vystihuje dramatizaci situace v Praze, kde se prosazují kontroverzní projekty poškozující životní prostředí," řekl novinářům Martin Skalský ze Sdružení Arnika, jenž dění v Praze dlouhodobě monitoruje. O udělení Ropáka roku rozhoduje na základě nominací veřejnosti komise složena ze 120 lidí. Kromě ekologů v ní usedla také publicisté, politikové, umělci nebo vědci.

Středočeské lékárny začnou poskytovat slevy od 4. května

Středočeské krajské lékárny začnou poskytovat třicetikorunové slevy od 4. května, řekl novinářům hejtman David Rath (ČSSD). Oblastní nemocnice tak reagují na skutečnost, že soud kraji zakázal hradit za pacienty krajských lékáren regulační poplatky formou daru. Nyní budou lékárny lidem nabízet slevové kupony, které mají podobu trhacích šatních lístků. V současné době si zdravotnická zařízení nechávají kupony tisknout. "Cena je od 40 do 70 haléřů za jeden kupon. Pořizovací náklady jsou tak minimální, prakticky mizivé," míní Rath. Kraj k zavedení slev přimělo předběžné opatření Městského soudu v Praze, které zakazuje hrazení poplatků formou daru v lékárně mladoboleslavské nemocnice. Podle názoru hejtmanství se ale zákaz vztahuje na všechny krajské lékárny. Lidé proto nyní v krajských lékárnách opět platí za položku na receptu. Tento stav by měl podle Ratha skončit právě 4. května.

Britové přistáli v Náměšti, v pondělí začne rozsáhlé cvičení

Piloti britského Královského letectva přistáli se svými bojovými stroji na letecké základně v Náměšti nad Oslavou. Od pondělí se zúčastní dosud nejrozsáhlejšího britsko-českého cvičení Flying Rhino. Zapojí se do něj na 3500 vojáků ze sedmi zemí. Potrvá do 15. května. Od pondělí míří na náměšťskou základnu a do vojenských újezdů Brdy a Libavá konvoje vojenských vozidel. Tématem cvičení je spolupráce vzdušných a pozemních sil v sestavě mezinárodní divize. Cílem je udržet nebo zvýšit bojovou kvalifikaci předsunutých leteckých návodčích, procvičit navádění letounů na pozemní cíle a koordinace ostrých střeleb dělostřelectva a letectva. Vedle Britů, kterých bude většina, se cvičení zúčastní vojáci ozbrojených sil sil Dánska, Kanady, Litvy, Nizozemska a Slovenska. Cvičení se zázemím na letišti v Náměšti se letos koná posedmé.

Vedle Janečka chce ČT řídit třeba Bobošíková nebo Chmelíček

Vedle současného ředitele Jiřího Janečka, kterému končí první mandát v polovině července, chce Českou televizi řídit například europoslankyně Jana Bobošíková nebo bývalý ředitel ČT Dušan Chmelíček. ČTK to řekl člen Rady ČT Radek Mezulánik. Rada v pátek otevírala obálky s přihláškami, přičemž z 22 adeptů radní kvůli chybám v přihláškách tři zájemce vyřadili.

Vítězem 22. ročníku Finále se stal snímek Kdopak by se vlka bál

Vítězem 22. ročníku festivalu českých filmů Finále se v Plzni stal celovečerní snímek Kdopak by se vlka bál režisérky Marii Procházkové. Sošku Zlatého ledňáčka mu udělila porota v čele se scenáristkou Milenou Jelinek za vynalézavý a přesvědčivý pohled do světa dítěte, které prožívá typické rodinné problémy dnešní doby. Nejlepším dokumentárním filmem se stala v konkurenci 23 snímků Česká RAPublika Pavla Abraháma. Obě poroty se také rozhodly udělit zvláštní ocenění, a to filmu El Paso mladého režiséra Zdeňka Tyce a dokumentu "Okno oko srdce, do oka okno, duše" od Dominika Krutského. U El Pasa ocenila porota to, že film nabízí instruktivní a časovou prezentaci evropského sociálního a rasového problému. U Krutského dokumentu zase snahu hledat vlastní filmovou řeč. Cenu diváků si odnesl režisér Filip Renč za film Hlídač č. 47. Karel Roden, který ztvárnil hlavního hrdinu, získal cenu za nejlepší herecký výkon. Na druhém místě v této kategorii se umístila Dorotka Dědková za roli Terezky ve vítězném snímku Marii Procházkové. Porota letos udělila také cenu za významnou podporu české kinematografie v zahraničí. Obdržel ji britský filmový publicista Peter Hames. Cenu Asociace českých filmových klubů si odnesl režisér Petr Zelenka za film Karamazovi. Na letošním 22. ročníku soutěžilo 12 celovečerních českých filmů a 24 dokumentů.

Česká televize uvede oceněné dokumenty z posledních let

Nejlepší díla z dokumentární tvorby České televize, která v posledních letech získala domácí či mezinárodní ocenění, uvede 28. a 29. dubna přehlídka v pražském kině Atlas. Připomene zhruba dvacítku titulů vyrobených v letech 2006 až 2008 v České televizi či v její koprodukci. Pro "nultý" ročník této akce byla vybrána díla oceněná v nedávné době, vyjma těch nejnovějších, která mají diváci ještě v čerstvé paměti. V příštích letech organizátoři plánují nahlédnout hlouběji do historie a připomenout úspěšné filmy z dřívějších let. Zájemci se mohou těšit na Dobře placenou procházku Olgy Špátové, která mapuje nastudování jazzové opery Jiřího Šlitra na libreto Jiřího Suchého v Národním divadle. Uveden bude dokument Adély Sirotkové o novodobém fenoménu - Singles. Zájemci naleznou v programu také poslední díl trilogie o zákulisí slavného mezinárodního hudebního festivalu Psáno pro Pražské jaro, jak ho viděl tragicky zesnulý Pavel Koutecký. Pátrání po Ester Věry Chytilové přiblíží pozoruhodný život a originální tvorbu výtvarnice, scenáristky, režisérky a výrazné osobnosti české nové vlny Ester Krumbachové. Situační dokumentární film Eriky Hníkové Sejdeme se v Eurocampu ukáže možnosti a realitu české vesnice v Evropské unii. Dokumentární příběh Tomáše Kudrny se věnuje tvůrci kontaktních čoček Otto Wichterlemu. Do programu je zařazen například i snímek režisérky Petry Všelichové Zločin jménem Katyň představující dosud nepublikovaná fakta a nové souvislosti o jednom z největších zločinů novodobé historie. Chybět nebude ani dokument ověnčený cenou Emmy 2004 Síla lidskosti - Nicholas Winton režiséra Matěje Mináče.

Meteorologové varují před suchem a možným vznikem požárů

Meteorologové a hasiči varují před dlouhotrvajícím suchým počasím, které zvyšuje nebezpečí požárů. V nejbližších dnech se má v Česku navíc oteplit. Podle výstrahy, kterou vydal Český hydrometeorologický ústav a Hasičský záchranný sbor, je v současné době nejvyšší stupeň nebezpečí požárů v Jihomoravském a Ústeckém kraji. Situaci podle odborníků bude zejména v neděli a pondělí zhoršovat sílící jihovýchodní vítr. Radí proto, aby lidé předcházeli požárům - nerozdělávali oheň v přírodě, nekouřili a nepoužívali přenosné vařiče ani další zdroje otevřeného ohně.

Sport

Českobudějovičtí volejbalisté vyhráli potřetí za sebou extraligu. Ve finále vyřazovací části porazili Kladno 3:1 na zápasy, mistrovský titul jim vyneslo domácí vítězství 3:2.

Více než šestitýdenní přípravná fáze na mistrovství světa hokejové reprezentaci skončila. Národní tým vstoupí v sobotu v Klotenu do vrcholné akce letošní sezony stejně jako před rokem zápasem proti Dánsku a i tentokrát se trenéři rozhodli nastoupit k duelu s neúplným kádrem - s pouze šestnácti hráči do pole. Začátek druhého utkání základní skupiny D je ve 20:15.

Tenista Radek Štěpánek vypadl v Barceloně ve čtvrtfinále s Rusem Nikolajem Davyděnkem. V utkání s nasazenou trojkou sice poslední český zástupce na tomto turnaji vyhrál úvodní sadu, ale další dvě prohrál hladce 2:6. Davyděnko si tak vybojoval právo vyzvat v semifinále na souboj antukového krále Rafaela Nadala ze Španělska.

Počasí v sobotu

Jasno nebo skoro jasno. Teploty 17 až 21 stupňů Celsia.

24-04-2009