Denní souhrn zpráv Zprávy

23-04-2009

Premiér Fischer jednal s posledními kandidáty na posty ministrů

Ve čtvrtek v Hrzánském paláci v Praze jednal designovaný premiér Jan Fischer s posledními kandidáty na post ministrů ve své vládě. Své priority v resortech, do kterých je nominovaly parlamentní strany, mu přišli představit kandidát na funkci ministra dopravy Gustáv Slamečka, možný ministr financí Tomáš Uvíra a případný šéf resortu průmyslu a obchodu Ivo Pěgřímek. Všichni se chtějí v příštích měsících soustředit hlavně na tvorbu rozpočtu na r. 2010 a realizaci protikrizových opatření. Stejně jako ostatní kandidáti, kteří se premiéru Fischerovi představili v minulých dnech, ani ti poslední nevědí, zda si je nový premiér do svého týmu vybere. Fischer bude v pátek o svých jednáních informovat prezidenta Václava Klause a koncem tohoto, nebo počátkem příštího týdne se sejde se šéfy ODS, ČSSD a Strany zelených, které mu kandidáty na ministry navrhly. Jeho vláda povede zemi od 9. května do předčasných voleb v říjnu letošního roku.

Ministři EU v M. Lázních podpořili politiku soudržnosti

Evropští ministři regionálního rozvoje a další představitelé státní správy zemí EU ve čtvrtek na neformálním setkání v Mariánských Lázních přijali společné prohlášení, ve kterém zdůraznili strategický charakter politiky soudržnosti. Současně se shodli na nutnosti zjednodušení jejích mechanismů. Cílem tzv. kohezní politiky je vyrovnávat rozdíly mezi regiony. Určuje rámec pro více než třetinu rozpočtu EU. Dotace v rámci politiky soudržnosti EU se rozdělují především prostřednictvím strukturálních fondů. O pravidlech čerpání peněz z EU po roce 2013, kdy skončí současné rozpočtové období, je důležité začít jednat už nyní. Peníze na nové období se budou připravovat již od roku 2011. Na setkání sedmadvacítky se do Mariánských Lázní sjelo jen sedm ministrů, další země zastupovali jejich náměstci nebo představitelé státní správy. Podle ministra pro místní rozvoj v demisi Cyrila Svobody, který jednání řídil, to je důsledek pádu české vlády a dění na české politické scéně.

Špidla bude dočasně i eurokomisařem pro regionální politiku

Eurokomisař pro práci a sociální věci Vladimír Špidla převezme od 17. května do 7. června zodpovědnost i za oblast regionální politiky EU. Dočasně tak zastoupí Danutu Hübnerovou, která bude kandidovat v červnových volbách do Evropského parlamentu. Uvedla to Špidlova mluvčí Katharina von Schnurbeinová. Podle ní o to Špidlu požádal šéf Evropské komise José Barroso. Ten také o této skutečnosti informoval europoslance. Volby do Evropského parlamentu se uskuteční mezi 4. a 7. červnem. Polka Hübnerová v nich kandiduje za Občanskou platformu polského premiéra Donalda Tuska.

Konference EU o vstupu Chorvatska znovu odložena

České předsednictví Evropské unie se rozhodlo odložit mezivládní konferenci o vstupu Chorvatska do unie, která se měla konat v pátek. Je to druhý odklad během měsíce. Důvodem je zdržení přístupových jednání kvůli nevyřešenému hraničnímu sporu mezi Chorvatskem a Slovinskem, uvedlo předsednictví v komuniké zaslaném ČTK. Nové datum konference bude podle něho oznámeno, až v chorvatsko-slovinském jednání nastane pokrok. Podle agentury Reuters nebyly Chorvatsko a Slovinsko při středečním jednání v Bruselu schopny problém blokující chorvatský postup ke členství v unii vyřešit.

Černý chce Entropu odstranit z Bruselu už 10. května

Sochař David Černý, autor kontroverzní plastiky Entropa, jíž se v bruselském sídle Rady EU prezentuje české předsednictví sedmadvacítky, chce dílo odstranit již 10. května. Skládačka měla přitom být v Bruselu až do konce českého předsednictví v červnu. Dřívějším odstraněním díla autor protestuje proti způsobu, jakým byla před měsícem odvolána vláda Mirka Topolánka (ODS). "České předsednictví podle mě skončilo s touto vládou a já se na něm dál podílet nehodlám," řekl Černý ČTK. Upřesnil tak interpretaci svých slov, která ve středu přinesla agentura DPA. Uvedla, že Černý je proti vládě designovaného premiéra Jana Fischera. S tou Černý spokojen není zejména proto, že by v ní mělo zasedat několik lidí, kteří za sebou mají členství v předlistopadové komunistické straně. "Ale především je to protest proti tomu, jakou ostudu udělal odvoláním vlády v době předsednictví České republice a všem jejím občanům (prezident Václav) Klaus spolu se sociálními demokraty a komunisty," řekl Černý.

Izrael ocenil postoj ČR na ženevské konferenci o rasismu

Izrael je vděčen České republice za její jasný postoj vůči Íránu. Po jednání s odstupujícím premiérem Mirkem Topolánkem v Jeruzalémě to sdělil izraelský premiér Benjamin Netanjahu. Reagoval tak na to, že Česká republika tento týden odešla ze ženevské konference OSN o rasismu při projevu íránského prezidenta Mahmúda Ahmadínežáda, který ostře napadl izraelskou politiku na Blízkém východě. Topolánek je od čtvrtka v Izraeli na dvoudenní návštěvě. Přijel si s jeho představiteli vyměnit názor na vztahy mezi Evropskou unií a Izraelem v druhé polovině českého předsednictví v Evropské unii. ČR usilovala jako předsednická země EU o zorganizování historicky prvního summitu s Izraelem, ale po nedávné válce v Gaze se podle ministra zahraničí Karla Scharzenberga tato naděje rozplývá. Evropská komise ve čtvrtek odmítla zintenzivnění vztahů mezi Evropskou unií a Izraelem. Od premiéra Benjamina Netanjahua chce závazek, že bude pokračovat v mírovém procesu včetně vytvoření nezávislého palestinského státu. S odvoláním na členku komise pro vnější vztahy Benitu Ferrerovou-Waldnerovou to oznámila agentura AFP.

Za první čtvrtletí požádalo v Kanadě o azyl již 653 českých občanů

Za první letošní čtvrtletí požádalo v Kanadě o azyl 653 českých občanů. Za celý loňský rok jich bylo 861. O azyl žádají především Romové. Kanada už požádala českou vládu, aby podnikla rázná opatření proti lidem, kteří zprostředkují odchod českých občanů za oceán. Podle Lidových novin jsou ale zprostředkovatelé hlavně v Kanadě. Odjezdy Romů do Kanady, kde posléze žádají o azyl, jsou podle listu velmi dobře organizované a mají ekonomický podtext. Navzdory zvýšení počtu žádostí o azyl z Česka Kanada neplánuje opětovné zavedení víz. Právě příliv žadatelů před lety vedl k tomu, že Kanada víza v říjnu roku 1997 zavedla. Víza pro české turisty zrušila v říjnu 2007.

Britské ministerstvo se nepřidalo ke kritice českých vojáků

Britské ministerstvo obrany se nepřidalo ke kritice českých vojáků ze speciální jednotky vojenské policie (SOG) v Afghánistánu a ocenilo jejich působení v jihoafghánské provincii Hílmand. Vyplývá to z krátkého prohlášení, které ministerstvo poskytlo ČTK v souvislosti s informacemi českého tisku, že vojáci z SOG opustili své britské kolegy v boji. "Britská armáda SOG z ničeho neobviňovala. Byli jsme rádi, že byli součástí jednotek v Hílmandu," uvádí prohlášení. O záležitosti také informoval britský list The Daily Telegraph, který zdůrazňuje problémy, jimž čelí velitelé v Afghánistánu. Kromě toho, že se musí potýkat s koalicí jednotek z nejrůznějších zemí, musí se také vypořádat s tím, že různé země mají rozdílné instrukce pro zapojení do boje, napsal deník a zdůraznil, že "i země NATO mají výjimky pro nasazení svých jednotek". Některé země se tak vyhýbají přímým bojovým operacím proti afghánským povstalcům a dávají přednost nasazení svých jednotek v operacích souvisejících s budováním infrastruktury, uvedl The Daily Telegraph.

Zeman: ČSSD nedůvěrou vládě během předsednictví porušila tradici

Sociální demokracie vyslovením nedůvěry vládě Mirka Topolánka porušila své letité zásady. Myslí si to expremiér Miloš Zeman. Podle něj ČSSD ve své historii preferovala zájmy země před zájmy vlastní partaje. Tato tradice byla rozhodnutím o pádu vlády porušena, protože předsednictví České republiky Evropské unii bylo relativně úspěšné a prestiž země touto "pitomostí" nepochybně utrpěla. Bývalý šéf sociálních demokratů to uvedl na čtvrteční tiskové konferenci. Zeman nesouhlasí ani s odmítavým postojem sociální demokracie k vojenským misím v Afghánistánu. Proti teroristům je podle něj nutné bojovat v místech, kde se shlukují. Nelze čekat, až budou v Praze. V předčasných volbách do sněmovny prý Zeman podpoří tu stranu, která rozšíří práva voličů. Podle něj to má ve volebním programu Strana důstojného života bývalé sociální demokratky Jany Volfové, proto dá svůj hlas této straně. Občanské sdružení Přátelé Miloše Zemana prý do voleb zasahovat nebude.

Poslanec Tlustý se odvolal proti zrušení svého členství v ODS

Poslanec Vlastimil Tlustý se odvolal proti rozhodnutí místního sdružení ODS v Rakovníku, které zrušilo jeho členství ve straně. ČTK řekl, že nedostal žádné písemné usnesení o tomto rozhodnutí. "Odvolávám se pro jistotu, i když nemám žádný doklad. A zároveň tím ten doklad žádám," dodal. Důvodem pro zrušení Tlustého členství bylo loňské usnesení místního sdružení, které poslance zavazovalo podpořit vládu Mirka Topolánka (ODS). Právě to poslanec porušil, když se při hlasování o nedůvěře vládě přidal na stranu opozice.

Václav Klaus rozhodl o přerušení výkonu trestu otce popáleného dítěte

Prezident Václav Klaus rozhodl o okamžitém přerušení výkonu trestu odnětí svobody muži, který je otcem dvouleté holčičky těžce popálené při nedávném žhářském útoku na romskou rodinu ve Vítkově na Opavsku. Třiatřicetiletý muž byl před časem odsouzen nezávisle na sobě za dva činy. Nejprve dostal roční podmíněný trest za krádež a poškozování cizí věci. Později byl odsouzen za řízení automobilu bez řidičského oprávnění. Od loňského prosince se muž vyhýbal nástupu do vězení. Na žádost Okresního soudu v Přerově policie nechala muže tento týden přepravit ze Slezské nemocnice v Opavě, kde se léčil s popáleninami po žhářském útoku, do vězeňské nemocnice v Praze. Žádost o milost pro otce popálené dívky Klausovi ve středu zaslal ministr pro lidská práva v demisi Michael Kocáb (za SZ).

Protesty proti růstu extremismu se v řadě měst uskuteční 3. května

Romští aktivisté uspořádají 3. května v různých městech řadu demonstrací, jimiž chtějí protestovat proti vzrůstajícímu extremismu v Česku. Mítinky se uskuteční například v Praze, Plzni, Pardubicích, Ostravě, Brně, Litvínově a Náchodě; celkem půjde nejméně o 15 míst. Sdělil to ve čtvrtek v Praze jeden z organizátorů demonstrací a místopředseda vládní rady pro záležitosti romské komunity Ivan Veselý. Plán připravit rozsáhlý protest přichází po víkendovém žhářském útoku na domek romské rodiny ve Vítkově na Opavsku, při kterém byli popáleni tři lidé. Dvouletá holčička utrpěla popáleniny na většině těla a bojuje v nemocnici o život. Romští aktivisté také vyhlásili, že odmění částkou 50.000 korun toho, kdo by poskytl informace vedoucí k odhalení pachatele útoku ve Vítkově. Organizátoři demonstrací současně připravují charitativní sbírku, jejíž výtěžek věnují postižené rodině na zajištění bydlení a na pozdější lékařskou péči. Účastníci demonstrací také budou moci podepsat petici proti narůstajícímu extremismu.

Romové v Krupce chtějí zabránit pochodu Dělnické strany

Romové v Krupce na Teplicku chtějí za každou cenu zabránit sobotnímu pochodu Dělnické strany (DS) do tamního sídliště. Podle odhadu se jich tuto sobotu v Krupce sejde až 900. Obavu ze střetů pravicových extremistů s Romy má starosta Krupky Milan Puchar (ODS). Vedení DS potvrdilo shromáždění svých příznivců v Krupce ve středu večer. Krajně pravicová strana tak údajně reaguje na napadání obyvatel Krupky ze strany Romů po akci, kterou v tomto městě měla uplynulou sobotu. Tehdy policisté od sebe museli oddělit asi 40 členů takzvaných ochranných sborů Dělnické strany, které chtěli napadnout někteří z místních Romů.

Zemědělci vyjedou 29. dubna s technikou na silnice v krajích

Zemědělci, kteří chtějí upozornit na těžkosti chovatelů mléčného skotu, vyjedou 29. dubna s technikou na silnice zejména v kraji Vysočina, a dále v Plzeňském, Pardubickém a Jihomoravském kraji. Součástí protestů bude pokojná manifestace v Chlumci nad Cidlinou. ČTK to řekl prezident Agrární komory ČR Jan Veleba s tím, že protesty nebudou cílenou blokádou silnic. Farmáře trápí již několik měsíců nízké výkupní ceny mléka, někteří z nich byli již nuceni začít vybíjet stáda. Konkrétní čísla, kolik krav již muselo být poraženo, zveřejní Agrární komora v pondělí. "Od devíti hodin bude shromáždění u památníku selského povstání v Chlumci nad Cidlinou," uvedl Veleba. Této akce by se podle jeho předpokladu mělo zúčastnit zhruba 1500 lidí. Nedosáhne tak nejspíš rozměrů březnových protestů zemědělců v Praze, kde jich demonstrovalo na 8000. Výčet regionů, kde se bude protestovat, však nemusí být konečný. Je možné, že jich ještě přibude, uvedl Veleba.

ČLK: Opatření proti krizi zdravotnictví nepomohou, prohloubí ji

Česká lékařská komora (ČLK) varuje, že protikrizová opatření, která mají zdravotnictví přinést peníze navíc, mu naopak peníze odeberou. Prezident ČLK Milan Kubek sdělil, že napsal premiérovi v demisi Mirku Topolánkovi, designovanému premiéru Janu Fischerovi, předsedům politických stran a poslancům dopis s výzvou, aby zabránili přijetí těch částí návrhu, které se týkají stanovení úhrad léků ze zdravotního pojištění a změn v platbách státu za děti, důchodce a nezaměstnané. "Návrh je podáván jako pomoc pro zdravotnictví, ale je to pomoc pro farmaceutické firmy a je to možná pomoc pro státní rozpočet - vláda chce stabilizovat státní rozpočet za cenu destabilizace zdravotního pojištění," řekl Kubek. Výsledkem přijetí návrhu by podle něj bylo v období do konce roku 2010 zvýšení výdajů zdravotních pojišťoven za léky zhruba o 2,5 miliardy korun a zároveň snížení příjmů veřejného zdravotního pojištění přinejmenším o 3,1 miliardy korun. Pokud bude schválen protikrizový balíček, zaplatí stát za jednoho svého pojištěnce do konce roku 2010 o 516 korun méně, než kolik by zaplatil při jeho neschválení. Při celkem šesti milionech pojištěnců za něž platí stát, přijde zdravotnictví minimálně o 3,1 miliardy, vysvětlil výpočet Kubek.

MF: V tendru na ekologickou superzakázku postoupily tři firmy

Do dalšího kola výběrového řízení na odstranění starých ekologických škod jednou zakázkou postoupily firmy Geosan Group, Marius Pedersen Engineering a Environmental services. Ministerstvo financí to oznámilo v tiskové zprávě. Do tendru v hodnotě kolem 115 miliard korun, který je jedním z největších za existence ČR, se přihlásilo šest firem. V prvním kole uchazeči museli prokázat schopnost zvládnout zakázku, ve druhém bude rozhodovat jen nabídnutá cena. Uchazeči, kteří pokračují v tendru, získají nyní přístup k podrobným údajům ze všech lokalit a budou je moci posoudit. Na tomto základě pak do 120 dnů mají podat cenové nabídky. Ministerstvo předpokládá, že se díky tendru podaří částku na odstranění ekologických závazků státu, které vznikly před rokem 1992, snížit. Pokud by se ekologické škody odstraňovaly zadáváním jednotlivých zakázek, nestihl by stát podle ministerstva do roku 2015 dostát svým závazkům.

Škoda Auto bude možná malá auta vyrábět i ve Vrchlabí

Mladoboleslavská automobilka Škoda Auto zvažuje dočasnou výrobu modelu Fabia také ve svém závodě ve Vrchlabí. O malé vozy je nyní velký zájem a dlouhé čekací lhůty by mohly znamenat odliv zákazníků. Dosud se Fabie vyrábějí jen v hlavním závodě v Mladé Boleslavi. Firma momentálně dodává auta především na trhy, kde byla zavedena šrotovací prémie. Fabia se stala druhým nejprodávanějším autem v Německu, její prodej roste i v Rakousku, Itálii, Francii a na Slovensku. Ještě před rokem se přitom uvažovalo o tom, že se ve Vrchlabí bude vyrábět malý rodinný vůz, Volkswagen jej však bude nakonec vyrábět v Bratislavě.

Francouzský sportovní řetězec Decathlon vstoupí do Česka

Francouzská společnost Decathlon, která provozuje největší síť obchodů se sportovním zbožím v Evropě, bude expandovat do Česka. První velkoprodejnu plánuje otevřít příští rok na jaře v Liberci. ČTK informaci získala z databáze posuzování vlivu staveb na životní prostředí EIA. Areál Decathlon má vyrůst v liberecké obchodní a průmyslové zóně Sever, ve které nyní funguje například hypermarket Globus či obchodní dům Kika. Stavbu libereckého centra chce Decathlon zahájit letos v září a dokončit příští rok v dubnu.

Představitelé H-Systemu dostali dvakrát devět a osm let vězení

Za účast na rozsáhlém podvodu v kauze vytunelované společnosti H-System mají jít bývalí vrcholní představitelé společnosti Jaroslav Vítek a Jaroslav Eliáš na devět let do vězení, Ladislav Tůma dostal trest o rok kratší. Verdikt ve čtvrtek vynesl pražský městský soud. V kauze H-System přišlo podle soudů nejméně 1095 lidí o minimálně 980 milionů korun. Muži, kteří v minulosti působili jako předsedové či členové představenstva H-Systemu, si mají své tresty odpykat ve věznici s ostrahou. Soud jim také uložil, aby společně s majoritním akcionářem H-Systemu Petrem Smetkou, který již dříve dostal pravomocně 12 let vězení, části klientů zaplatili škodu, zbytek odkázal na občanskoprávní řízení. Vítek s Eliášem se proti rozsudku na místě odvolali. Tůmův obhájce si ponechal lhůtu na podání odvolání. Státní zástupce Boris Havel se práva na odvolání vzdal. S rozsudkem byla spokojena i zmocněnkyně části poškozených klientů Hana Marvanová.

Slovenské národní muzeum otevřelo výstavu o Palachovi a Chartě 77

Dosud málo známé informace ze života upáleného studenta Jana Palacha se mohou dozvědět návštěvníci výstavy, kterou u příležitosti 40. výročí jeho úmrtí otevřelo Slovenské národní muzeum (SNM). Výstava připomíná i založení Charty 77, proto ji doplňují různé památky na dobu normalizace jako šachové figurky z vězeňského chleba. Výstava byla začátkem roku také v Praze, kde ji navštívilo 3000 lidí. Autoři našli i dopisy Palacha, ve kterých vyzýval k obsazení Československého rozhlasu. Chtěl totiž vyvolat celonárodní protesty proti okupaci tehdejšího Československa vojsky Varšavské smlouvy v srpnu 1968.

Kaplického rejnoka v Č. Budějovicích možná převezme Eva Jiřičná

Návrhem koncertní síně přezdívané rejnok, který pro České Budějovice připravil architekt Jan Kaplický, se možná bude zabývat jeho kolegyně Eva Jiřičná. Zástupci Jihočeské společnosti přátel hudby, která chce sál za dvě miliardy korun postavit, s ní o tom budou jednat v pátek v Praze. Kaplický se svým týmem Future Systems navrhl pro Budějovice originální černý objekt organických tvarů. Moderní a dostatečně velký prostor s vyhovující akustikou a důstojným zázemím zatím stotisícovému městu chybí. Jihočeská společnost přátel hudby, která v Českých Budějovicích už uspořádala 19 ročníků Hudebních slavností Emy Destinnové, chce v nové budově vytvořit Koncertní a kongresové centrum Antonína Dvořáka se dvěma koncertními sály pro 1000 a 400 posluchačů. Vejít by se měl dovnitř i stočlenný symfonický orchestr s velkým sborem, počítá se také s tanečním parketem. Nejbližší podobná koncertní síň s kvalitní akustikou, která tyto nároky splňuje, je v Berlíně.

V Česku bude znovu koncertovat Leonard Cohen

Necelý rok po svém českém koncertním debutu se do Prahy vrátí kanadský písničkář Leonard Cohen. V rámci svého turné Leonard Cohen World Tour 2009 vystoupí 29. srpna ve vysočanské O2 areně. První Cohenův koncert v Česku se uskutečnil loni v září a již dlouho před tím byl beznadějně vyprodán. Čtyřiasedmdesátiletý hudebník koncertoval bez předkapely a představil průřez svou mnohaletou tvorbou. Vzhledem k tomu, že je stále na stejném světovém turné, lze předpokládat, že i letos vystoupí se stejnou doprovodnou kapelou, vedenou basistou Roscoem Beckem, a podobným repertoárem.

Jan Saudek vystavuje své snímky na piazzetě Národního divadla

Na piazettě historické budovy Národního divadla v Praze (ND) byla otevřena výstava fotografií Jana Saudka, na nichž svým osobitým způsobem portrétoval umělce české první scény. Zájemci z řad veřejnosti si ji mohou prohlédnout do 5. června. Podle ředitele ND Ondřeje Černého bylo cílem projektu přiblížit sólisty a členy činohry, baletu a opery. "Od sezony 2002/2003 jsme vydávali publikace významných českých fotografů, kteří volným způsobem ztvárnili vždy jednu sezonu. Svou práci prezentovali Bohdan Holomíček, Karel Cudlín, Viktor Kronbauer, Štěpánka Stein a Salim Issa, kteří svým pohledem zachytili divadelní život, události, postavy či divadelní zaměstnance. Jan Saudek vytvořil poslední publikaci, která vyšla ke 125. sezoně v roce 2007," řekl ČTK Černý. Expozice obsahuje 28 snímků, přístupna bude zdarma 24 hodin denně a v nočních hodinách bude osvětlena.

Ze sportu:

Izraelský trenér Avram Grant prý projevil zájem vést reprezentační tým českých fotbalistů. Vyplývá to z telefonického rozhovoru, který s ním podle deníku MfDnes ve středu vedl místopředseda ČMFS Jaroslav Vacek. Jiní členové výkonného výboru však šanci na Grantovo angažování zpochybňují. Třiapadesátiletý Izraelec, který trénoval Chelsea, ale po necelém roce byl loni v květnu odvolán, je jedním ze zahraničních trenérů, jejichž jména se v tisku objevovala mezi kandidáty na uvolněné křeslo. Mezi českými kandidáty se nejvíc hovoří o trenérovi Slavie Karlu Jarolímovi, Ivanu Haškovi, který vede Al Ahlí, a momentálně volném Františkovi Strakovi.

Českou hokejovou reprezentaci pro světový šampionát ve Švýcarsku posílí Tomáš Plekanec z Montrealu. Před čtvrtečním odletem z Prahy to potvrdilo vedení výpravy. S mužstvem cestuje i Jaromír Jágr, jenž má zdravotní problémy. Doma naopak zůstal se zlomeným žebrem obránce Angel Krstev. Reprezentaci posílí také dvaadvacetiletý obránce Roman Polák ze St. Louis, který ve středu vypadl v prvním kole play off s Vancouverem.

Fotbalisté Baníku Ostrava vypadli z Poháru ČMFS. Ve čtvrtfinále je překvapivě vyřadilo druholigové Slovácko, které po domácí výhře 1:0 v ostravské odvetě remizovalo 1:1. V dalších utkáních Plzeň podlehla doma pražské Spartě 0:3 a Liberec prohrál s Teplicemi 0:2.

Český tenista Radek Štěpánek postoupil na turnaji v Barceloně do čtvrtfinále. Na španělské antuce zdolal osmého nasazeného Stanislase Wawrinku ze Švýcarska po setech 6:4, 1:6 a 7:5. Jeho dalším soupeřem bude buď Rus Nikolaj Davyděnko, nebo domácí Feliciano Lopez.

Jediný český reprezentant se představí na mistrovství Evropy v judu, které od pátku do neděle hostí Tbilisi. Do gruzínské metropole odcestoval pouze Pavel Petřikov (do 60 kg), který se po prosincové operaci ramena a listopadovém triumfu na ME do 23 let představí na první velké akci.

Krátce o počasí

Bude oblačno až polojasno, místy přeháňky, k ránu někde i mlhy. Teploty přes den vystoupí na 15 až 19 stupňů.

23-04-2009