Denní souhrn zpráv Zprávy

06-04-2009

Premiérem úřednické vlády má být šéf ČSÚ Fischer, volby v první polovině října

Premiérem úřednické vlády, která Česko přivede k podzimním předčasným volbám, má být dosavadní šéf Českého statistického úřadu Jan Fischer. Shodli se na tom zástupci tří stran končící koaliční vlády a ČSSD, kteří prezidentovi Václavu Klausovi navrhnou, aby novou vládu jmenoval k 9. květnu. Předseda vlády v demisi Mirek Topolánek uvedl, že jde o předběžnou dohodu, kterou ještě musí ratifikovat patřičné orgány jednotlivých stran. Fischer je ochoten nabídku přijmout.

Součástí předběžné dohody je termín konání předčasných voleb, které by měly být nejpozději 15. října, nejpravděpodobnější je 9. a 10. říjen. Za tímto účelem předloží v nejbližší době skupina poslanců všech čtyř stran dohody návrh patřičného ústavního zákona. Výsledek jednání by měl podle předsedy končící koaliční vlády dát veřejnosti jistotu, že do předčasných voleb bude v ČR stabilní vláda a že politické strany jsou schopny pro ni politickou dohodou vytvořit podmínky. Mandát Fischerovy vlády však bude velmi omezený, zdůraznil Topolánek. Bude se soustředit na dokončení českého předsednictví Evropské unie, přípravu rozpočtu na příští rok, boj s ekonomickou krizí a běžnou administraci státního aparátu. Osmapadesátiletý Fischer bude vybírat z návrhů stran končící koalice a ČSSD; podle Topolánka bude muset svůj výběr se stranami konzultovat. Končící koalice vybere lidi k obsazení osmi resortů, ČSSD sedmi. V novém kabinetu nebude nikdo ze současných ministrů, prohlásil předseda ČSSD Jiří Paroubek.

Klaus je s dohodou o vládě spokojen

Prezident Václav Klaus je spokojen s dohodou trojkoalice a ČSSD na nové vládě v čele s Janem Fischerem, která by měla zemi přivést k říjnovým předčasným volbám. Šéf Českého statistického úřadu Fischer považuje úspěšné završení předsednictví za nejdůležitější úkol případné dočasné vlády. Úřednický kabinet by podle něj měl také čelit tlakům ekonomické krize a "pokud možno snížit její dopad na populaci". Za rychlé jmenování nového premiéra a vlády se přimlouvají ekonomičtí analytici. Podle nich by to tuzemské ekonomice prospělo - uklidnilo by to finanční trhy i zahraniční investory.

Prezident dal najevo, že proti Fischerovi ani dohodě na dočasné vládě není. V rozhovoru pro Rádio Česko uvedl, že je s ní v principu spokojený. Fischera považuje za uvážlivého člověka. Prezident rovněž řekl, že v neděli ujistil předsedu Evropské komise Josého Barrosa o tom, že republika dokáže i přes březnový pád Topolánkovy vlády dokončit předsednictví EU. Pokud to bude nutné, Klaus by se do předsednictví zapojil sám. Vedení ČSSD už o nedělní dohodě jednat nebude, protože prý odpovídá jeho zadání. Zástupci tří stran končící koaliční vlády a ČSSD se v neděli večer shodli na tom, že novým premiérem by měl prezident jmenovat Fischera.

Lidovci se nebudou podílet na personálním obsazení vlády

Celostátní konference KDU-ČSL rozhodla, že lidovci se nebudou podílet na personálním obsazení nové vlády. Novinářům to řekl během jednání širšího vedení strany mluvčí lidovců Martin Horálek. KDU-ČSL není s dohodou z nedělního večera spokojena. Trvá na tom, že nejlepším řešením vládní krize by bylo, kdyby vláda v demisi dokončila české předsednictví EU. S tím ale nesouhlasí ČSSD. Podle nedělní dohody má končící koalice vybrat lidi k obsazení osmi ministerských křesel, ČSSD sedmi. Už v pátek se předsednictvo KDU-ČSL usneslo na tom, že lidovci nepodpoří žádnou formu vlády, kterou by ovlivňovala KSČM. Lidovcům nevadí kandidát na možného premiéra - dosavadní šéf Českého statistického úřadu Jan Fischer. Mají ale pochybnosti o cestě, jakým se má politická scéna dobrat k předčasným volbám. Před speciálním zákonem o předčasném rozpuštění sněmovny, který označují za znásilnění ústavy, dávají přednost novele Ústavy, která leží v Senátu. Ústavní novela senátorů ODS by umožnila prezidentovi, aby se souhlasem nadpoloviční většiny všech poslanců sněmovnu rozpustil a vyhlásil předčasné volby. Sociální demokraté normu ale už jednou odmítli s tím, že by novela umožnila prezidentovi a spřízněným stranám vyvolat předčasné volby kdykoli.

Obamův projev byl podle Klause "nečekaně český"

Podle českého prezidenta Václava Klause byl nedělní projev jeho amerického protějšku Baracka Obamy na Hradčanském náměstí "nečekaně pražský a nečekaně český". Klaus to řekl v rozhovoru na Rádiu Česko. "Nebyl to kosmopolitní projev, ve kterém by prezident Obama využil siluety Prahy, aby dal obecné poselství. Není pravda, že to byl projev při příležitosti summitu EU. To je pro nás dobrá věc," řekl Klaus. Český prezident také zdůraznil, že během asi hodinové schůzky Obamy s českými politiky na Pražském hradě se o otázce globálních změn klimatu hovořilo jen asi tři minuty. "Pro pana (ministra životního prostředí Martina) Bursíka to musela být studená sprcha," řekl Klaus. Obama podle něj na Bursíkovu otázku, zda USA převezmou vůdcovství v boji proti klimatickým změnám, řekl, že "první věc, kterou musíme vzít v úvahu, je ekonomická realita a ekonomická krize".

Langer: Česko neuvažuje o přijetí byť jediného vězně z Guantánama

Česko zřejmě nepřijme ani jediného člověka z kontroverzní věznice Guantánamo, kde Spojené státy zadržují osoby podezřelé z terorismu. V Lucemburku to řekl český ministr vnitra Ivan Langer. Vicepremiér pro evropské záležitosti Alexandr Vondra v Praze dodal, že případná spolupráce Evropy s USA v této otázce bude možná až poté, co EU dostane právní analýzy a informace o šesti desítkách tamních vězňů, kterých se týká žádost amerického prezidenta Baracka Obamy.

Langer se také trochu "otřel" o francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho, který jako symbolické gesto USA nabídl, že Francie přijme jednoho vězně. Český ministr k tomu řekl, že on spíš než takováto gesta upřednostňuje skutečnou práci. Prezident Obama počátkem roku nařídil věznici, kterou opakovaně kritizovaly třeba organizace na ochranu lidských práv, do roka uzavřít. Je třeba ale vyřešit otázku, co si počít s lidmi, kteří jsou tam zadržováni. Washington by chtěl, aby mu v tomto Evropa trochu pomohla. "EU v neděli obdržela oficiální žádost Spojených států. Postoj ČR je třeba rozdělit do dvou rovin - jako národního státu a jako předsedající země EU," řekl Langer. "Jako národní stát ČR neuvažuje o přijetí jakéhokoli bývalého vězně z Guantánama," podotkl. "Nyní nepředpokládáme, že bychom v ČR umístili kohokoliv z oněch 60 vězňů z Guantánama, o které jde. Nemáme na to zařízení, právně je to složité a nevidíme zatím důvod, proč se k tomuto hlásit," potvrdil jeho slova Vondra. "Náš úkol coby předsednické země je následující: zajistit koordinovaný přístup, který bude respektovat národní pravomoci jednotlivých členských zemí a současně odrážet fakt, že žijeme v schengenském prostoru, tudíž každá země nenese odpovědnost jen sama za sebe, ale i za ostatní," řekl Langer. Schengenský prostor volného pohybu bez hraničních kontrol je založen na tom, že jakmile do něj někdo vstoupí, tak už by při cestách do jiných zemí prostoru neměl procházet hraničními kontrolami. Při hledání koordinovaného evropského postoje je tak podle Langra třeba klást důraz na sdílení informací o všech osobách.

Vláda otevřela cestu pro určování nájmů po ukončení deregulace

Vláda otevřela cestu pro určování nájmů po ukončení deregulace nájemného, když odsouhlasila návrh novely občanského zákoníku, který předložilo ministerstvo pro místní rozvoj (MMR). Na tiskové konferenci po zasedání vlády to řekl ministr pro místní rozvoj Cyril Svoboda. Návrh zavádí například pojem "místně obvyklé nájemné" a stanoví, že takové nájemné může určit soud. MMR zároveň podle Svobody počítá s tím, že bude připravovat informační databázi, která pomůže určit výši obvyklého nájemného v konkrétních lokalitách a předcházet tím určování nájmů soudem. Jako novinku návrh zavádí i omezení platnosti stávající smlouvy po úmrtí nájemce jen na dva roky. To však nebude platit pro seniory nad 75 let a nezletilé osoby. Jako další pilíř koncepce nájemního bydlení chystá ministerstvo opatření k podpoře výstavby sociálního bydlení. S projednáním prý počítá ještě v tomto čtvrtletí.

Kabinet podpořil nový návrh na změnu zákona o posuzování vlivů na životní prostředí

Do sněmovny se s podporou vlády vrací návrh novely zákona o posuzování vlivů na životní prostředí, který má umožnit účastníkům řízení odvolat se k soudu. Vládní návrh v únoru odmítla sněmovna hlasy opozice a několika pražských poslanců ODS, což ministr životního prostředí a šéf zelených Martin Bursík označil za vendetu za přijetí lisabonské smlouvy. Nyní se novela vrací formou poslanecké iniciativy, předkládá ji sněmovní výbor pro životní prostředí. O tom, že vláda návrh podporuje, novináře informoval vicepremiér Alexandr Vondra (ODS). Zdůraznil, že nový návrh vychází z iniciativy poslanců průřezově celým spektrem parlamentních stran a je kompromisní. Podle návrhu by mohly podat žalobu z důvodu porušení zákona o posuzování vlivů na životní prostředí občanská sdružení nebo obecně prospěšné společnosti, jejichž předmětem činnosti je ochrana životního prostředí, veřejného zdraví a kulturních památek, nebo obec dotčená záměrem, pokud podaly ve stanovených lhůtách písemné vyjádření k dokumentaci nebo posudku. Odkladný účinek žaloby novela vylučuje.

Analytici: Zahraniční obchod se již zřejmě příliš horšit nebude

Údaje o únorovém zahraničním obchodu by podle analytiků oslovených ČTK mohly být již zřejmě jednou z posledních výrazně negativních informací z české ekonomiky v letošním roce. V následujících měsících by totiž čísla o obchodní bilanci či průmyslové výrobě mohla být už méně hrozivá, odhadli ekonomové. Pomoci by mohlo například takzvané šrotovné zavedené v okolních zemích.

Zahraniční obchod skončil v únoru přebytkem 8,7 miliardy korun, což byl meziročně o 4,3 miliardy horší výsledek. Vývoz se meziročně snížil o 22,2 procenta a dovoz o 21,5 procenta. Průmyslová výroba v Česku pak letos v lednu meziročně klesla o 23,3 procenta a snížila se tak již čtvrtý měsíc po sobě. Data za únor zveřejní Český statistický úřad 14. dubna.

"Únorová data by mohla být poslední výrazně negativní informací. Od března se v průmyslové produkci a vývozu projeví zavedení šrotovného v Německu, Francii, na Slovensku a dalších evropských zemích," uvedl hlavní ekonom Patria Finance David Marek. "Čísla by neměla vyvolat na finančních trzích větší odezvu. Finanční trhy jsou vpřed hledící a již nyní začínají budovat očekávání zlepšení situace v českém exportu od března, kdy stoupla v Evropě poptávka po autech vyráběných v tuzemsku," uvedl i analytik UniCredit Bank Pavel Sobíšek. Březnový export podle něj patrně ukončí či alespoň přeruší šňůru dvojciferných propadů. Podle analytika České spořitelny Martina Lobotky by ale vliv šrotovného měl být jen krátkodobý. "Trvalejší zlepšení uvidíme až se zlepšením situace v zahraničí," upozornil.

AK: Zemědělci budou možná opět demonstrovat kvůli mléku

Zemědělci možná budou v blízké budoucnosti znovu demonstrovat kvůli problémům chovatelů mléčného skotu. Zhruba polovina oblastních Agrárních komor a chovatelských organizací je totiž zastáncem okamžitých protestů, druhá polovina chce počkat na jmenování nové vlády a zkusit o svých požadavcích vyjednávat. ČTK to řekl prezident komory Jan Veleba s tím, že podle jeho názoru zřejmě nakonec převáží zastánci protestu. Podle ministerstva zemědělství již zásahy do trhu s mlékem dosáhly stropu svých možností.

Týden.cz: Liberci hrozí milionové pokuty od antimonopolního úřadu

Městu Liberci hrozí milionové pokuty od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Po Nejvyšším kontrolním úřadu našli chyby v účetnictví města i jeho úředníci. Do konce týdne ÚHOS rozhodne, zda zahájí správní řízení jednotlivě nebo komplexně na všechny smlouvy, uvedl server Týden.cz. Liberci hrozí pokuty do výše pěti procent z každé problematické zakázky. Magistrát zatím nechce výsledky komentovat, podle mluvčího Martina Korycha počká na oficiální zprávu úřadu.

Ocenění Český zavináč získali Zajíček a Winter

Ocenění za podíl na rozvoji informační společnosti Český zavináč dostali v Hradci Králové náměstek ministra vnitra Zdeněk Zajíček a Jaroslav Winter za práci na projektu Březen - měsíc internetu. Vyhlášení výsledků soutěže se konalo v předvečer pondělního zahájení mezinárodní konference Internet ve státní správě a samosprávě (ISSS). Ředitel konference ISSS a člen poroty sdružení Český zavináč Tomáš Renčín uvedl, že porota zvažovala ocenění několika zajímavých projektů. "Nakonec jsme ale před jedním konkrétním projektem dali přednost ocenění dvou osobností, které v posledních letech sehrály v oblasti informatizace naší společnosti velice důležitou roli," uvedl Renčín.

Zajíček ocenění získal podle porotců za výrazný a nepřehlédnutelný přínos k rozvoji eGovernmentu, významný přínos ke snižování administrativy, zjednodušení komunikace státu s občany a přiblížení moderních služeb k lidem. Winter byl oceněn za osvětový projekt Březen-měsíc internetu, který hrál více než deset let důležitou roli při rozvoji českého internetu a při jeho propagaci. Cena Český zavináč se uděluje od roku 1999. První ocenění si odnesl tehdejší ministr spravedlnosti Otakar Motejl za zpřístupnění obchodního rejstříku na internetu.

Policie obvinila dva účastníky demonstrace radikálů v Přerově

Policie obvinila dva účastníky sobotního pochodu pravicových extremistů v Přerově. Jednadvacetiletý muž ze Svitavska údajně hodil zápalnou láhev na vozidlo městské policie, devatenáctiletý mladík z Veselí nad Moravou na Hodonínsku prý rozbil skleněnou výplň dveří na vlakovém nádraží. Jsou stíháni na svobodě, v případě uznání viny jim hrozí až dvouleté vězení či peněžitý trest. ČTK to řekla mluvčí přerovské policie Michaela Sedláčková. Policie při sobotní demonstraci zadržela celkem 31 radikálů. Případná další obvinění padnou jakmile policie dokončí vyšetřování. Podle mluvčí extremistům hrozí stíhání za výtržnictví, poškozování cizí věci a poškozování majetku policie. "Převážná většina z nich se ale dopustila přestupku," dodala Sedláčková. Odborníci nyní musejí prozkoumat výbušniny, které v sobotu našli na čtyřech místech na trase pochodu. Poté se rozhodne, zda padne i obvinění z trestného činu nedovoleného ozbrojování.

Skoro sto mrtvých při zemětřesení v Itálii, mezi oběťmi i Češka

Silné zemětřesení v pondělí nad ránem postihlo střední Itálii. Podle dosavadních zpráv 92 lidí přišlo o život a dalších zhruba 1500 utrpělo zranění. Podle italské agentury ANSA je mezi mrtvými česká studentka. O české oběti krátce informoval i předseda italské vlády Silvio Berlusconi, který ovšem neupřesnil, že jde o dívku, ani to, zda je mezi mrtvými, nebo raněnými. Podle ANSA je česká studentka zatím jediným cizincem mezi mrtvými.

Bývalý sbormistr Kulínský nastoupil do vězení na Pankráci

Bývalý sbormistr Bambini di Praga Bohumil Kulínský nastoupil do pankrácké věznice, kde si odpyká trest za pohlavní zneužívání nezletilých sboristek. Soud ho poslal do vězení na 5,5 roku, Kulínskému se však odečte 219 dní, které strávil ve vazbě. Sbormistr se provinil tím, že na zájezdech a soustředěních sboru osahával celkem 19 svých mladých svěřenkyň na intimních partiích, přičemž s šesti z nich také souložil. Osmi z jeho obětí nebylo v době zneužití 15 let. Za pohlavní zneužívání mu hrozilo až deset let za mřížemi. Krajský soud v Hradci Králové sbormistrovi původně uložil tříletou podmínku, pražský vrchní soud však trest zpřísnil a poslal ho do věznice s dozorem. Odsouzený navíc nesmí deset let pracovat s mládeží. Podle odborníků Kulínský netrpí žádnou sexuální deviací - dává sice přednost velmi mladým dospívajícím ženám, ale nejde u něj o pedofilii.

Vzácný relikviář svatého Maura z Bečova vyjde na poštovním aršíku

Vzácný relikviář svatého Maura, který mohou obdivovat již několik let návštěvníci zámku v Bečově, se objeví rovněž na příležitostném poštovním aršíku. Vydán bude ve středu a jeho cena je určena na 51 korun. Aršík bude k dostání na poště v Bečově nad Teplou v pracovní dny a v pokladně státního zámku Bečov o víkendech a svátcích. ČTK o tom informoval bečovský kastelán Tomáš Wizovský. Se známkou vychází rovněž obálka, včetně příležitostného poštovního razítka. Autorem grafické úpravy emise a návrhu razítka je akademický architekt Zdeněk Ziegler. Rytinu zhotovil grafik a rytec Václav Fajt. Aršík vytiskla Poštovní tiskárna cenin Praha, uvedl Wizovský. "Ve středu, kdy aršík vychází, budou připraveny dvě mimořádné prohlídky okruhu s relikviářem sv. Maura v 11:00 a ve 14:00," poznamenal kastelán. Relikviář svatého Maura byl zhotoven na objednávku benediktinského kláštera ve Florennes (Belgie) pro ostatky svatého Maura, sv. Timoteje a svatého Jana Křtitele v první čtvrtině 13. století. Později se stal jeho vlastníkem Alfréd de Beaufort-Spontin. Beaufortové jako spolupracovníci nacistů museli po druhé světové válce opustit Bečov a relikviář ukryli pod podlahu hradní kaple. Tady památku objevil v roce 1985 tým kriminalisty Františka Maryšky.

Vedení dvorské zoo schválilo přesun vzácných nosorožců do Afriky

Představenstvo Zoo Dvůr Králové nad Labem schválilo přesun až pěti velmi vzácných nosorožců bílých severní formy do rezervace v Keni. Cílem přemístění nosorožců je pokus o záchranu tohoto druhu. Zoologové věří tomu, že ve volné přírodě by nosorožci mohli mít potomky. V zajetí to prý už možné není. ČTK to řekla mluvčí zahrady Jana Myslivečková. Zoo, která patří hradeckému kraji, celkem chová šest nosorožců bílých. U jedné samice přesun do Afriky kvůli jejímu zdravotnímu stavu není možný. Zbylé tři samice a dva samci podstoupí vyšetření. Pokud vyhoví, mohla by všech pět čekat cesta do Afriky. "Posouzení zdravotního stavu, příprava transportu a dalších věcí zabere několik měsíců," řekla mluvčí k předpokládanému datu transportu.

Sport

Česká fotbalová reprezentace do 20 let se na podzimním mistrovství světa, kde bude obhajovat stříbrné medaile, utká s mistrem Jižní Ameriky Brazílií, Kostarikou a Austrálií. Rozhodl o tom nedělní los v dějišti šampionátu v egyptském Luxoru. Největším soupeřem svěřenců trenéra Jakuba Dovalila bude Brazílie, která je tradičně považována za největšího favorita celého šampionátu. Šampionát dvacítek odstartuje 24. září. Čeští fotbalisté do hry zasáhnu až čtvrtý hrací den pravděpodobně zápasem s Austrálií. O tři dny později změří síly s Brazílií a skupinu uzavřou 3. října zápasem s Kostarikou.

Hokejisty Liberce bude v příští extraligové sezoně trénovat Jiří Kalous, současný asistent Vladimíra Růžičky v pražské Slavii. Kalous povede ambiciózní severočeský tým společně s Filipem Pešánem, jenž mužstvo koučoval ve druhé polovině letošní sezony po odvolaném Dušanu Gregorovi. Liberec potvrdil Kalousův příchod poté, co Růžička oznámil, že jeho dlouholetý spolupracovník nabídku Bílých Tygrů přijal. Čtyřiačtyřicetiletý Kalous podepsal s klubem roční smlouvu a čeká ho první angažmá na pozici hlavního trenéra u seniorského týmu. V extralize dosud působil jen jako asistent ve Slavii, které pomohl ke dvěma titulům a nyní s ní bojuje ve finále proti Karlovým Varům.

Útočník Jaromír Jágr je podle předpokladů v nominaci českých hokejistů na závěrečný turnaj série Euro Hockey Tour v Liberci, který se bude hrát od 16. do 19. dubna jako závěrečná příprava na mistrovství světa ve Švýcarsku. Hvězda ruského Omsku figuruje v široké třiapadesátičlenné nominaci. Tento víkend se Jágr ve dvou přípravných zápasech v Německu ještě nepředstaví, k týmu by se měl připojit v úterý 14. dubna na srazu v Liberci.

Kapitán fotbalové reprezentace Tomáš Ujfaluši se omluvil jménem národního týmu za porážku ve středečním kvalifikačním zápase se Slovenskem. Zároveň se ohradil proti informacím o následném "večírku" v jedné z pražských restaurací s tím, že reprezentanti po neúspěšném utkání rozhodně neoslavovali a nepobývali ve společnosti prostitutek.

Počasí v úterý

Skoro jasno až polojasno. Teploty vystoupí na 19 až 23 stupňů Celsia.

06-04-2009