Denní souhrn zpráv Zprávy

02-04-2009

Východní Evropě hrozí podle Topolánka oddělení novou zdí

Východním zemím Evropské unie hrozí, že budou od zbytku unie odděleny novou zdí, varoval český premiér Mirek Topolánek v rozhovoru pro italský deník la Repubblica. List zveřejňuje výtah z rozhovoru na své webové stránce. "Naučme se lépe si rozumět, jinak následkem mezinárodní krize vyroste nová zeď, která Evropu rozdělí," prohlásil Topolánek, který v současnosti zastává rovněž předsednickou funkci EU. Podle něho by tato zeď mohla vyrůst "z nepochopení, podezřívání a vzájemné nedůvěry". Topolánek současně odmítl obavy, že východ Evropy by se mohl v kontextu mezinárodní hospodářské krize stát novým ohniskem nestability. Toto tvrzení označil za "velkou lež" a zdůraznil, že "epicentrem jsou Spojené státy". "Některé státy zasahuje krize více, jiné méně, a to jak mezi starými, tak mezi novými členy EU," dodal Topolánek. Podle něho "existují snahy přenést jinam projevy krize od míst, kde mají původ". "Evropská unie stojí na přesných základech, kterými jsou strukturální reformy, otevřenost, liberalizace světových trhů, regulace a daňová opatření. Pokud se ale ekonomika USA znovu nerozjede, pak žádné východisko z krize neexistuje," upozornil v rozhovoru pro la Repubbliku Topolánek.

KSČM je připravena jednat s tím, kdo bude pověřen složením vlády

Komunisté jsou podle předsedy poslaneckého klubu Pavla Kováčika připravení jednat s tím, koho prezident Václav Klaus pověří sestavením prozatímní úřednické vlády. Šéf komunistické poslanecké frakce na tiskové konferenci rovněž řekl, že KSČM nebere jako příkoří, že s jejich předsedou prezident dosud o řešení vládní krize nejednal. Komunistická strana je ale podle Kováčika dotčena tím, že nebyla přizvána k jednáním, na kterých šéfové vládní koalice a sociální demokracie hledají východisko z vládní krize. Šéf klubu Kováčik podotkl, že to nebyla jen ČSSD a takzvaní odpadlíci vládních stran, kteří vyslovili kabinetu Mirka Topolánka minulý týden nedůvěru, ale také všech 26 komunistických poslanců. Proto by měla "být brána" k řešením situace i KSČM, dodal. Odmítání i jen konzultací sociální demokracie s komunistickou stranou je podle Kováčika znamením, že si ideologové vládních stran neuvědomují vážnost situace.

Miloš Zeman: Sestavení vlády do předčasných voleb je zbytečné

Sestavování překlenovací vlády do předčasných voleb je podle expremiéra a bývalého předsedy ČSSD Miloše Zemana zbytečné. Za úkol by měla pouze přípravu právě předčasných voleb a přitom je nutné už začít připravovat rozpočet na příští rok, řekl ve středu Zeman při své cestě na jih Čech. Zdůraznil, že i pokud by byla provizorní vláda sebegeniálnější, za několik málo měsíců nic významného neudělá. "A jde-li o to dovést zemi k volbám, ať už řádným nebo předčasným, tak na to podle mého názoru není zapotřebí sestavovat novou vládu," poznamenal Zeman. Nebezpečí vidí v tom, že již brzy se musí začít připravovat rozpočet na rok 2010, protože první nárys musí být už v květnu či červnu a do parlamentu jde návrh na začátku října. "Rozpočet je výsostně politická věc a jak může nepolitická vláda dělat politický rozpočet," podotkl expremiér.

Tlustý z ODS neodejde, přestože kandiduje za Libertas.cz

Poslanec Vlastimil Tlustý, který pozastavil své členství v ODS, nehodlá ze strany odejít. Jeho kolega Jan Schwippel opuštění občanských demokratů nevyloučil, rozhodne se prý v nejbližších dnech. Oba to uvedli na tiskové konferenci strany Libertas.cz, za kterou kandidují do Evropského parlamentu. Vedení ODS přitom usiluje o to, aby byli oba poslanci vyloučeni ze strany, protože minulý týden pomohli opozici vyslovit nedůvěru vládě. Oba poslanci uvedli, že ke kandidatuře za Libertas.cz je dovedl především rozpor mezi programem ODS a jejími činy. Podle Tlustého Libertas.cz přebírá právě ty principy, které občanští demokraté opustili.

Vondra se prý nebojí, že by USA upustily od protiraketového štítu

Český vicepremiér Alexandr Vondra řekl, že je klidný ohledně budoucnosti amerického protiraketového štítu, přestože vláda amerického prezidenta Baracka Obamy přehodnocuje tento projekt odmítaný Ruskem. Vondru citovala agentura AFP, které poskytl v Bruselu rozhovor. Ministr neočekává, že se od projektu upustí, ale připustil, že by mohly nastat změny ohledně "rychlosti" zavedení štítu či "úpravy" rozsahu projektu. Je podle něj na Američanech, aby sdělili své záměry. Označil za logické, že nová vláda chce přehodnotit důležitá rozhodnutí vlády předchozí. Před nadcházejícími summity NATO a EU-USA Vondra vyjádřil přesvědčení, že protiraketový štít je potřebný.

Příjezd Merkelové a Sarkozyho do Prahy ve stínu Obamy

Ve stínu příjezdu amerického prezidenta Baracka Obamy zatím téměř zaniká, že do Prahy zavítají o víkendu nejvyšší představitelé šestadvaceti států Evropské unie. Obama Prahu navštíví u příležitosti pravidelného summitu EU - USA. Praha se tak může těšit také na britského premiéra Gordona Browna, německou kancléřku Angelu Merkelovou nebo francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho. Pražský summit EU-USA se odehraje bezprostředně po zasedání politiků zemí největších ekonomik G20 v Londýně a po summitu NATO ve francouzském Štrasburku a německém Kehlu. Hlavy států a vlád a ministři zahraničních věcí Evropské unie přijedou v neděli kolem poledne do pražského Kongresového centra. Přivítá je odstupující předseda vlády Mirek Topolánek a ministr zahraničí Karel Schwarzenberg. Vedoucí představitelé EU a USA spolu na své neformální schůzce v Praze poobědvají a pak se zase rozejdou. Závěry jejich setkání na tiskové konferenci sdělí Obama, Topolánek a předseda Evropské komise José Barroso. Podle Topolánka by se mohlo na summitu mluvit například o energeticko-klimatickém balíčku.

Magistrát zakázal průvod v den návštěvy Obamy

Pražský magistrát zakázal průvod odpůrců výstavby amerického protiraketového radaru, který se měl uskutečnit v centru Prahy v neděli, tedy v den návštěvy amerického prezidenta Baracka Obamy. Důvodem podle něho je, že průvod by zasáhl do městské dopravy a kolidoval by s některými bezpečnostními opatřeními. Organizátoři ale mají v úmyslu zákaz nerespektovat a průvod po ohlášené trase se pokusí uskutečnit.

Šéf ochranky: Mobily, klíče, foťáky si lidé na projev vzít mohou

Mobily, klíče a fotoaparáty si lidé na pražský projev amerického prezidenta Baracka Obama mohou přinést. Na dotaz ČTK to uvedl ředitel Útvaru pro ochranu ústavních činitelů ochranné služby Lubomír Kvíčala. Náměstek policejního prezidenta Ivan Bílek přitom ve středu uvedl, že fotoaparáty a mobily budou zakázány, to však není pravda. Podle Kvíčaly se jednalo o informační šum. Veřejný Obamův projev bude v neděli v 10:00 na Hradčanském náměstí. "Lidé budou vpuštěni s fotoaparáty, kamerami i mobily poté, co projdou detekčními rámy a zjistíme, že přístroje opravdu slouží svému účelu," řekl Kvíčala. Na projev se podle něj dostanou i invalidní lidé s vozíčky nebo berlemi.

Aktuálně.cz: Nečas dokončil novelu zákoníku práce

Odstupující ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas (ODS) odeslal minulý týden na vládu novelu zákoníku práce, která uvolňuje pravidla pracovněprávních vztahů. Informoval o tom server Aktuálně.cz. Novela počítá se zkrácením výpovědní lhůty, zkušební doba by se naopak měla prodloužit. Další novinkou by mělo být zavedení diferencovaného odstupného. Aktuálně.cz napsal, že zaměstnavatel by mohl propustit zaměstnance bez udání důvodu, nebude-li možné po zaměstnavateli spravedlivě požadovat, aby pracovní poměr pokračoval. Propuštěný by se tedy mohl bránit jen před soudem. Ministerstvo práce a sociálních věcí s tím nesouhlasí. "Není pravda, že se navrhuje výpověď bez důvodu...důvod musí být vždy," řekl ČTK mluvčí ministerstva Jiří Sezemský. Dodal také, že novelu zaslal Nečas teprve do připomínkového řízení, materiál pak musí ještě ve dvou kolech projednávat tripartita. Jeho znění prý tudíž nemusí být definitivní.

Zkušební doba by se podle Nečasova návrhu mohla prodloužit ze tří na čtyři měsíce. Manažeři i někteří další pracovníci, kteří jsou klíčoví pro chod firmy, by měli dokonce zkušební dobu šest měsíců. Výpovědní lhůta by se pak měla zkrátit ze dvou měsíců na jeden. Současné odstupné ve výši tří měsíčních platů by v případě schválení novely zákoníku práce mohlo být nově vypláceno v závislosti na délce působení zaměstnance u firmy. Ten, kdo pracuje u jednoho zaměstnavatele kratší dobu než tři roky, by dostával dvouměsíční odstupné. Zaměstnanci, kteří jsou u firmy víc než šest let, by dostávali odstupné ve výši čtyř měsíčních platů. Návrhy se nelíbí odborům. Pokud se navržené změny prosadí, bylo by to dostatečným důvodem k vyhlášení generální stávky, řekl Aktuálně.cz šéf svazu Kovo Josef Středula. Naopak podnikatelé změnu vítají. Od připravované novely si slibují především flexibilnější úpravu pracovně-právních vztahů, která by více umožnila zachování potřebných pracovních míst v době krize.

Vnitro chce lidem posílat textové zprávy s popisy hledaných dětí

Ministerstvo vnitra chce zapojit veřejnost do pátrání po ztracených dětech, a to prostřednictvím rozesílaných textových zpráv s popisem hledaného dítěte. Projekt, který počítá také s pomocí policejních psychologů rodinám pohřešovaných, by měl fungovat od května. Novinářům to řekl ministr vnitra Ivan Langer (ODS). Cílem projektu nazvaného Národní koordinační mechanismus je zvýšit rychlost a efektivitu pátrání po pohřešovaných dětech, počet takových dětí totiž v celé Evropské unii stoupá. Podle ministerstva by se mechanismus týkal zhruba deseti, maximálně 20 případů z celkového množství 7000 až 9000 dětí, po kterých se v Česku každoročně vyhlašuje pátrání.

Od 25. května k rodičům, kteří nahlásí zmizení dítěte, vyjede policejní hlídka a na místě podle získaných informací vyhodnotí, zda je případ vhodné zařadit do koordinačního mechanismu. Pokud zjistí, že ano, popis dítěte se vzápětí objeví na policejním webu a policie dá současně vědět médiím a mobilním operátorům. Ti rozešlou textovou zprávu s údaji o dítěti do všech mobilních telefonů v okruhu zhruba pěti kilometrů od místa, kde se dítě ztratilo. Ministerstvo si od projektu slibuje, že lidé se pak aktivně zapojí do pátrání a na linku 158 oznámí, že dítě zahlédli nebo našli. Policisté rodinám poskytnou i psychologickou pomoc.

Ostrava má nejlépe komunikující magistrát v EU

Ostravský magistrát se stal nejlépe komunikujícím úřadem v celé Evropské unii. V rámci výzkumu zjišťujícího úroveň komunikace úřadů veřejné správy v EU se umístil na prvním místě v konkurenci 337 institucí. Druhé a třetí místo obsadily španělské město Bilbao a Krajský úřad Moravskoslezského kraje. Zástupci ostravského magistrátu ocenění převzali ve čtvrtek v Praze. Výzkumný projekt EMGC (European Monitor of Government Communications), realizovaný společností Westminster, pravidelně monitoruje úroveň komunikace institucí veřejné správy. Doposud byl realizován pouze v ČR, letos poprvé proběhl také v ostatních zemích Evropské unie. Projekt umožňuje srovnání úrovně komunikace českých a zahraničních úřadů veřejné správy a zároveň sleduje vývoj úrovně komunikace českých úřadů v posledních třech letech, kdy se výzkum opakovaně konal. "České úřady v porovnání s úřady ostatních zemí EU obstály. Stále však platí, že mají co zlepšovat," komentoval výsledky ředitel společnosti Westminster Tomáš Studeník.

CVVM: Morálka politiků by měla být posuzována přísněji

Více než tři pětiny lidí se domnívají, že morálka politiků by měla být posuzována přísněji než u ostatních lidí, většina veřejnosti si myslí, že by politici měli být hodnoceni nejen podle výkonu své funkce, ale také podle soukromého života. Vyplývá to z březnového průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM). Téměř všichni dotázaní mají za to, že politik odsouzený nebo obviněný z trestného činu by měl odstoupit. Oproti předchozímu průzkumu se podíly odpovědí liší jen nepatrně. Názor, že morálka politiků by měla být posuzována přísněji než u ostatních lidí, zastává 62 procent lidí, 34 procent oslovených by politiky hodnotila podle stejných měřítek, jako jsou hodnoceni ostatní. Jen tři procenta si myslí, že morálka politiků by měla být hodnocena mírněji. Přísněji by politiky posuzovali zejména starší lidé, ženy a voliči levicových stran. Celkem 55 procent respondentů je toho mínění, že by měli být politici hodnoceni nejen podle výkonu své funkce, ale také podle soukromého života. Oproti tomu 41 procent dotázaných by se při hodnocení omezilo pouze na výkon politické funkce.

Česko je z nových zemí EU třetí v atraktivitě pro německé firmy

Česká republika letos obsadila třetí místo z nových členských zemí Evropské unie v atraktivitě pro přímé zahraniční investice německých firem. Loni bylo Česko první. Jeho místo zaujalo letos Polsko a druhé skončilo Slovensko. Ukázala to anketa Polsko-německé obchodní komory, kterou představila polská vládní investiční agentura. Německé firmy, které investovaly v Polsku, jsou s vybranou lokalitou většinou spokojeny. Jako alternativu by 38 procent z nich vybralo Slovensko, které považují investoři díky euru za zemi bezpečnou v oblasti měny v době hospodářské a finanční krize. Patnáct procent by zvolilo Česko a po osmi procentech by vybralo Rumunsko, Rusko a Turecko. V pořadí investiční oblíbenosti zemí až na čtvrtém místě skončil pro německé firmy jejich domácí trh. "Na atraktivitě ze šestnácti zemí střední a východní Evropy a Asie ztratilo nejvíce Rusko a Čína," doplnil ředitel obchodní komory Lars Bosse.

ÚOHS povolil fúzi Agrofertu a Agropolu

Antimonopolní úřad ve čtvrtek schválil fúzi firmy Agrofert Holding Andreje Babiše a zemědělsko-potravinářského podniku Agropol Group. Musí ale odprodat sedm společností jak ze skupiny Agrofert, tak Agropolu, působících v pěti krajích ČR. Sdělil to šéf Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Martin Pecina. Babiš poté oznámil, že akvizici Agropolu dokončil. Fúzí společností je podle úřadu dotčeno devět zemědělských trhů, například s krmnými směsmi, výkupu obilovin, výkupu olejnin a průmyslových hnojiv. "V pěti krajích jsme vyhodnotili situaci jako tak vážnou, že jsme nebyli fúzi ochotni schválit bez odprodeje části nově nabytého majetku," uvedl Pecina. Těmito kraji jsou Středočeský, Jihočeský, Plzeňský, Ústecký a Pardubický. "Spojení obou společností zapadá do strategie skupiny Agrofert s cílem vybudovat silný agrární komplex v České a Slovenské republice, který je schopen konkurovat velkým zahraničním agrárním komplexům a s cílem být spolehlivým dodavatelem všem obchodním partnerům," uvedl Babiš v tiskovém prohlášení.

Zemřel František Oldřich Kinský, který v ČR usiloval o majetek

František Oldřich Kinský, který se u českých soudů po léta domáhal navrácení rodového majetku svých šlechtických předků, ve středu zemřel. Jeho skonu předcházela dlouhá a těžká nemoc, sdělil Kinského advokát Jaroslav Čapek s tím, že Kinský strávil své poslední dny v Argentině. Jeho pohřeb by se však zřejmě měl konat v České republice. Podle právníka se nástupcem Kinského stal jeho syn Karel, který bude pravděpodobně ve snaze získat nemovitosti dále pokračovat. "Již dříve se účastnil sporů po boku svého otce," řekl Čapek, který si prý nedovede představit, že by Karel Kinský jako právoplatný dědic majetku otcův boj vzdal. Kinský, který zemřel ve věku 72 let, se s Českou republikou soudil či soudí například o zámky v Cholticích na Pardubicku a Šlapanicích na Kladensku nebo o pražský palác Kinských. Prostřednictvím svých právníků pak podal již více než 160 ústavních stížností týkajících se jeho snahy o navrácení majetku. Kinský podle dostupných informací podal u různých českých soudů přinejmenším 157 žalob na majetek v údajné hodnotě 40 miliard korun. Kinského rodiče o něj přišli po druhé světové válce na základě Benešových dekretů, protože údajně kolaborovali s nacisty. Právníci ale tvrdí, že nemovitosti byly zabaveny neoprávněně, protože je nevlastnil Kinského otec, ale v té době nezletilý František Oldřich, jenž nekolaboroval a měl českou národnost.

Celníci objevili na Ruzyni tisíce tablet s pseudoefedrinem

Celníci objevili ve středu na pražském ruzyňském letišti téměř 17.000 tablet neregistrovaného léku, které obsahovaly pseudoefedrin. Jde o největší množství léků zadržených na ruzyňském letišti v posledních letech, sdělil ČTK mluvčí generálního ředitelství cel Jiří Barták. Trojici mužů, kteří se látku pokusili propašovat přes kontrolu, hrozí až 15 let vězení, dodal. Léky s obsahem pseudoefedrinu bývají zneužívány k výrobě drogy pervitin. Lék Decolgen Forte PS, jenž není v České republice registrovaný, našli celníci v zavazadlech tří cizinců, kteří do Prahy přicestovali z Honkongu. Muži, kteří mají na území Česka přechodný pobyt, celníkům původně tvrdili, že nevezou nic k proclení. Rentgen ale prokázal, že s sebou přinesli tisíce tablet.

Děti zase stráví noc četbou a hraním v knihovnách

Mnohé knihovny a další instituce zůstanou v noci z pátku na sobotu otevřené, k tradiční pohádkové akci Noc s Andersenem se podle svazu knihovníků připojí stovky organizací v České republice, Slovensku, Polsku a Slovinsku. Noc s Andersenem se koná již podeváté u příležitosti Mezinárodního dne dětské knihy, který se slaví 2. dubna. Noc připomíná především výročí narození dánského pohádkáře Hanse Christiana Andersena, které připadá na 1. dubna, a pořadatelé jím chtějí dětem připomínat potřebu čtení i radost z něj. Na děti především v knihovnách čekají celonoční programy orientované na jejich čtení, na čtení nahlas, na to, aby v dětech dospělí vzbudili potřebu číst a dali jim najevo, že čtení může být velmi zajímavá, užitečná i dobrodružná činnost. České děti totiž čtou v posledních letech málo, a pokud ano, čtenému textu ne příliš rozumějí. V knihovnách se bude i hrát, zpívat, tancovat, mluvit se zajímavými hosty, malovat či kouzlit. Dospělí dětem připomenou oblíbené knížky Ondřeje Sekory, Františka Kožíka i Františka Nepila, kteří mají letos významná výročí.

Výstava Dívčí sen v brněnské Redutě naznačuje, jak ženy vidí muže

Stěny brněnské Reduty na příštích pět týdnů zaplnila umělecká díla, jejichž hlavním námětem jsou muži a jejichž autorkami jsou v převážné většině ženy. Expozice nazvaná Dívčí sen naznačuje, jak různorodě umělkyně zobrazují opačné pohlaví a své představy o něm. Výstavy se účastní osm výtvarnic a dva muži, řekla ČTK tajemnice Reduty Zuzana Hanušková. "Výstava je zaměřená na to, jak žena jakožto umělkyně vnímá muže - jak z hlediska společenského, tak hlediska privátního, intimního, často erotického," uvedla Hanušková. Výtvarnice zastupují různé generace, jsou mezi nimi jak nedávné absolventky brněnských a pražských uměleckých škol, tak zkušenější malířky. Návštěvníci v Redutě najdou například díla Ireny Armutidisové, Jany Prekopové, Veroniky Psotkové a Veroniky Rónaiové. Podle kurátorky Barbory Lungové název Dívčí sen vystihuje obě hlavní polohy výstavy - erotickou i nevinnou a čistou. "Snažila jsem se o to, abych výběrem artefaktů pokryla obě polohy pojmu," uvedla Lungová v průvodním slovu k putovní výstavě, jejíž vyznění má být mnohovrstevnaté, nejednoznačné, provokující i zábavné.

V Praze bude další bienále e-Golems

Další ročník česko-argentinského bienále e-Golems se bude konat od 3. do 14. dubna v Praze. Uvede několik uměleckých děl, která se zabývají významem vědeckého a technologického pokroku v různých oblastech výpočetní techniky a jeho důsledky pro kulturu a umění. ČTK to sdělila Zdeňka Lammelová z Institutu umění, který bienále pořádá. Bienále e-Golems chce tvořit most mezi českou a argentinskou kulturou. Jeho hlavními inspiracemi jsou díla dvou spisovatelů, Karla Čapka a Jorgeho Luise Borgese. Čapek za pomoci svého bratra Josefa světovou kulturu obohatil o slovo "robot", ve hře R.U.R. anticipoval boom, přínos i hrozby moderních technologií. Borgesova poezie zahrnuje mimo jiné i báseň Golem napsanou podle slavné legendy o pražském Golemovi. Projekt Golem vznikl v Praze v roce 2002, kdy se konala soutěž o nejlepší český překlad Borgesovy básně Golem a semináře, projekce filmů či výstavy zaměřené na tematiku Golema. Druhý ročník se konal v Buenos Aires, v roce 2005 se projekt transformoval do bienále a proměnil svůj název na e-Golems.

Astronomové si připomenou 50. výročí pádu příbramských bolidů

Astronomové si připomenou 50. výročí pádu příbramských bolidů. V Praze uspořádají mezinárodní konferenci "Bolidy a pády meteoritů", na kterou se už přihlásilo na 60 specialistů nejen v Evropy, ale i ze Spojených států, Kanady a Japonska. ČTK to řekl Jiří Borovička z oddělení meziplanetární hmoty Astronomického ústavu Akademie věd. Konference se bude konat od 11. do 15. května a má podle Borovičky připomenout nejen výročí pádů příbramských bolidů (našly se čtyři kusy) 7. dubna 1959, ale také 80. výročí narození zakladatele české vědecké školy meteorické astronomie Zdeňka Ceplechy. Nejznámějším úspěchem Ceplechy a jeho týmu byl záznam mimořádně jasného meteoritu, který je známý pod názvem příbramský bolid. Ceplechova metodika umožnila rychle spočítat dráhu tělesa ve sluneční soustavě. Podařilo se mu poprvé na světě prokázat, že příbramský meteorit přiletěl z hlavního pásu planetek. Tato světová priorita rázem uvedla Ceplechu na vrcholnou mezinárodní astronomickou scénu. Kromě toho Ceplechův tým podle dráhy meteoritu po obloze určil místo dopadu jeho úlomků, takže je vzácný nález uchován v Národním muzeu. Součástí konference bude také stejnojmenná výstava v sídle Akademie věd, na které budou příbramské bolidy vystaveny.

Na zámku v Jaroměřicích nad Rokytnou začala výstava hraček

Na zámku v Jaroměřicích nad Rokytnou začala výstava Hračky našich dědečků a babiček. Návštěvníci se tam mohou kochat funkčními modely pokojíčků, panenkami, ale také hračkami pro kluky ze druhé poloviny 19. století až 50. let 20. století. Výstava potrvá do 21. června a stane se součástí speciálních prohlídek pro školní výlety. "Myslím si, že spousta předmětů, které se vystavují v muzeích a galeriích, upoutají jen někoho, ale staré hračky vezmou za srdce snad úplně každého. Každý byl kdysi dítětem a hrál si, navíc ty staré hračky jsou řemeslně dokonalé," řekla ČTK autorka výstavy a kastelánka Jana Petrová. Exponáty nebylo vůbec jednoduché získat, vypůjčené jsou od sedmi sběratelů. Jenom panenek návštěvníci v zámku napočítají 82 a jsou mezi nimi opravdové unikáty. Nejstarší jsou takzvané viktoriánské z let 1860 a 1870. Neméně zajímavá je panenka oblečená do hábitu jeptišky. Ta nahrazovala rodičům dceru, která odešla do kláštera.

Ze sportu:

Česká hokejová reprezentace v pátek odstartuje zápasovou přípravu na mistrovství světa ve Švýcarsku. Úvodními soupeři týmu, který povedou asistenti Josef Jandač a Ondřej Weissmann, neboť hlavní kouč Vladimír Růžička má povinnosti u pražské Slavie, budou hráči Slovenska. Souboj bývalých federálních partnerů se uskuteční ve Skalici, o den později je na programu odveta v Trenčíně.

Počasí

V pátek očekáváme jasno až polojasno, teploty 16 až 20 stupňů Celsia.

02-04-2009