Denní souhrn zpráv Zprávy

01-04-2009

Jiří Paroubek: Podobu úřednické vlády budu konzultovat i s KSČM

Do výběru ministrů úřednické vlády, která má koncem dubna nahradit kabinet v demisi Mirka Topolánka, promluví i komunisté. Předseda ČSSD Jiří Paroubek ve středu řekl, že s nimi bude jména nových ministrů konzultovat stejně jako s Demokratickou stranou zelených, kterou ve sněmovně reprezentují poslankyně Věra Jakubková a Olga Zubová. Podle Paroubka se mohou ČSSD a ODS domluvit a přijít s kompromisy, dosavadní opozice však odmítá, aby diplomacii jako nestraník vedl Karel Schwarzenberg. Předseda KSČM Vojtěch Filip sice potvrdil, že s ním Paroubek jednání s koaličními lídry konzultuje. Po úterním jednání v Kramářově vile prý ale nabyl dojmu, že se rodí velká koalice dvou největších stran ODS a ČSSD, ke které nepotřebují ani zelené, ani komunisty. I když Jiří Paroubek tvrdí, že definitivní dohoda na rozdělení resortů mezi koalici a ČSSD neexistuje, uvedl, že sociální demokraté budou vybírat ministra zemědělství, koalice kultury. Ministři by podle něj měli být silní ve své profesi a měli by umět řídit svůj resort.

Mirek Topolánek kritizuje kvůli nové vládě Paroubka i Klause

Premiér v demisi Mirek Topolánek (ODS) se nechce nechat vydírat šéfem ČSSD Jiřím Paroubkem k dalším ústupkům v jednáních o vládě, znovu se také ohradil vůči požadavku prezidenta Václava Klause na rychlé řešení vládní krize. Šéf ODS zdůraznil, že v jednáních mezi koalicí a ČSSD zatím není nic definitivní. Před odletem na summit nejsilnějších ekonomik světa G20 do Londýna také uvedl, že nepřipustí podíl komunistů na sestavování kabinetu. Trvá také na formulaci "letní překlenovací vláda", kterou kritizuje Klaus. "Jsme v situaci, kdy nikoli mou vinou a vinou ODS uprostřed českého předsednictví Evropské unii padla vláda, kdy jiné řešení není na stole, kdy oproti ústavním zvyklostem nebyl předseda nejsilnější parlamentní strany pověřen sestavením vlády nové a kdy v rozporu s evropskými zvyklostmi není prezidentem republiky jasně garantován dostatečný časový prostor pro vyjednávání vládě," uvedl v emotivním vystoupení Mirek Topolánek.

Miloš Zeman: Sestavení vlády do předčasných voleb je zbytečné

Sestavování překlenovací vlády do předčasných voleb je podle expremiéra a bývalého předsedy ČSSD Miloše Zemana zbytečné. Za úkol by měla pouze přípravu právě předčasných voleb a přitom je nutné už začít připravovat rozpočet na příští rok, řekl ve středu Zeman při své cestě na jih Čech. Zdůraznil, že i pokud by byla provizorní vláda sebegeniálnější, za několik málo měsíců nic významného neudělá. "A jde-li o to dovést zemi k volbám, ať už řádným nebo předčasným, tak na to podle mého názoru není zapotřebí sestavovat novou vládu," poznamenal Zeman. Nebezpečí vidí v tom, že již brzy se musí začít připravovat rozpočet na rok 2010, protože první nárys musí být už v květnu či červnu a do parlamentu jde návrh na začátku října. "Rozpočet je výsostně politická věc a jak může nepolitická vláda dělat politický rozpočet," podotkl expremiér.

Čeští a slovenští vojáci jednotek EU se připravují v Hradišti

Ve vojenském výcvikovém prostoru Hradiště na Karlovarsku vyvrcholilo ve středu návštěvním dnem cvičení českých a slovenských jednotek EU Battle Group (vojenského uskupení Evropské unie). Šlo o poslední přípravu před převzetím bojové pohotovosti, kterou česko-slovenské uskupení bude držet v druhé polovině letošního roku spolu s francouzsko-belgickými jednotkami. Cvičení Collective Shield 2009 se účastní 1650 osob včetně 43 slovenských vojáků. Na Slovensku pak cvičí dalších 256 vojáků. Podle náčelníka generálního štábu české armády Vlastimila Picka se do přípravy vojenského uskupení EU zapojilo až 2500 osob. "Z toho můžeme kdykoli vybrat zhruba 1800 lidí na akce podle potřeby," uvedl Picek. Základ české části kontingentu je postaven na 43. výsadkovém mechanizovaném praporu, který má zkušenosti i z nasazení v Afghánistánu, Iráku nebo bývalé Jugoslávii. Jednotky pak doplňují vojáci ze 42. a 41 praporu.

Česko pozastavuje vydávání pracovních víz v několika zemích

Česká republika pozastavuje vydávání pracovních a podnikatelských víz v Moldavsku, Mongolsku, Thajsku, na Ukrajině a ve Vietnamu. O opatření, které bude trvat minimálně několik týdnů a netýká se turistických víz, rozhodly české úřady na základě dopadů ekonomické krize. Podle mluvčí ministerstva zahraničí Zuzany Opletalové požádalo o tento postup ministerstvo vnitra, protože lidé do Česka často přijeli, i když zde neměli práci nebo o ní po příjezdu kvůli krizi nyní přicházejí. Zahraničních zaměstnanců v Česku za první měsíc letošního roku ubylo, a to zhruba O 12.200. Dosud se přitom počty každý měsíc zvyšovaly.

Mezinárodní zpráva: ČR diskriminuje ženy na trhu práce

Český trh práce je prokazatelně diskriminační vůči ženám, tvrdí se v mezinárodní zprávě organizace Social Watch (SW) za rok 2008, která letos poprvé vyšla také v českém jazyce. České ženy vydělávají o 25 procent méně než muži a častěji zastávají pracovní pozice s nízkou prestiží, píše se ve zprávě. Ženy jsou podle SW také více ohroženy nezaměstnaností. Zpráva kritizuje vládu ČR za dlouhodobě odmítavý postoj ke kvótám na počty žen například v politice. Zpráva také kritizuje situaci Romů v ČR, ale i některé vládní reformy, jež mají podle SW nepříznivý dopad na chudší lidi. Novináři se se zprávou seznámili na středeční tiskové konferenci. Zprávu Social Watch vydává každoročně stejnojmenná organizace, založená roku 1995 se sídlem v Montevideu v Uruguayi, která monitoruje pokroky a nedostatky v boji proti chudobě a za rovnost mužů a žen. Zpráva obsahuje kromě statistických dat také hlášení národních koalic SW a souhrnné analýzy. Českou koalici tvoří čtveřice organizací - Ekumenická akademie, Centrum pro studium globalizace, Fórum 50%, oddělení Gender a sociologie Sociologického ústavu. Díky nim letos poprvé vyšla zpráva v českém jazyce.

Sněmovna: Topolánkova vláda toleruje zásahy do Wolfova případu

Sněmovna hlasy opozice odsoudila toleranci odstupující vlády Mirka Topolánka (ODS) k zásahům do vyšetřování případu poslance Petra Wolfa. Důvodem byla údajné ovlivňování reportáže, kterou Česká televize natočila o kauze bývalého sociálního demokrata, který je vyšetřován pro podezření ze zneužití několikamilionové dotace. "Poslanecká sněmovna vyjadřuje ostrý nesouhlas s tím, jak vláda Mirka Topolánka toleruje zasahování do vyšetřování možné trestné činnosti poslance Wolfa," schválila sněmovna v usnesení, které podpořilo 77 ze 145 přítomných poslanců. Kromě komunistů a socialistů ještě bývalá členka Strany zelených Olga Zubová. Sněmovna měla podle původního návrhu navíc vyzvat Topolánka k rezignaci na vládní funkce, neboť prý hrubě porušil pravidla parlamentní demokracie. Minulý týden ale Topolánkově vládě vyslovila nedůvěru, ta poté podala demisi, a tak tento návrh jeho předkladatelé označili za irelevantní.

Ve sněmovně vznikne vyšetřovací komise ke spisu Krakatice

V Poslanecké sněmovně vznikne vyšetřovací komise, která se má zabývat možným prorůstáním organizovaného zločinu a politiky na základě policejního spisu Krakatice. Hlasovalo pro to 130 poslanců, dva byli proti. Poslanci zároveň zbavili mlčenlivosti bývalého detektiva Karla Tichého, který na spisu pracoval. Spis mapoval například aktivity kontroverzního podnikatele Františka Mrázka a objevují se v něm i jména některých politiků včetně ministra vnitra Ivana Langra (ODS). Předsedovi branného výboru sněmovny Janu Vidímovi se nepodařilo prosadit návrh na rozšíření okruhu osob, které měly být zbaveny mlčenlivosti. Chtěl tak učinit u bývalého premiéra a ministra vnitra Stanislava Grosse, policejního prezidenta z doby založení spisu Jiřího Koláře, exministra vnitra Františka Bublana i někdejšího ředitele Služby pro odhalování korupce Jaroslava Macháně.

Sněmovna schválila prodloužení deregulace nájemného

Deregulace nájemného v bytech s regulovanými nájmy se zřejmě prodlouží o dva roky do roku 2012. Poslanecká sněmovna v závěrečném čtení schválila poslanecký návrh, který rozkládá deregulaci z jednoho roku na tři. Nyní se zákonem bude zabývat Senát. Pro zpomalení deregulace zdvihli ruku poslanci napříč všemi politickými stranami, ale například ministr financí Miroslav Kalousek byl proti. Podle původního návrhu by deregulace skončila v roce 2010. "My jsme si však ale byli vědomi toho, že se nacházíme v ekonomicky složité situaci, v době recese, v době, kdy se řada domácností dostává do složitých sociálních problémů," uvedla zpravodajka k novele Zdeňka Horníková (ODS).

Sněmovna přijala novelu, která má usnadnit podnikání v energetice

Poslanecká sněmovna v závěrečném čtení schválila vládní novelu energetického zákona. Jedním z jejích hlavních cílů bylo podle vlády zjednodušit a usnadnit podnikání v energetice. Jak novinářům řekl zpravodaj k novele Oldřich Vojíř (ODS), předloha kromě jiného definuje rozumnou míru kontroly nad energetickým trhem, vytváří prostor pro dohodu mezi odběratelem a dodavatelem a určuje, co je a není nelegální odběr. Novela podle Vojíře ale neřeší, za jakých podmínek má dodavatel proudu obnovit dodávku proudu, pokud zákazník odebíral proud nezákonně. Sám zastává názor, že za obnovení dodávky by se nemělo platit jako za nové připojení k síti, ale měl by se na něj vztahovat jen manipulační poplatek.

Stát v březnu hospodařil se schodkem 2,35 miliardy Kč

Stát v březnu hospodařil se schodkem 2,35 miliardy korun. ČTK o tom informovalo ministerstvo financí s tím, že v březnu 2008 rozpočet vykázal schodek 13,35 miliardy korun. Rozpočet na celý letošní rok je schválen s deficitem 38,1 miliardy korun, podle ministerstva ale bude schodek kvůli krizi vyšší. Za celý loňský rok stát hospodařil s deficitem 19,4 miliardy korun. Příjmy rozpočtu na konci března stouply meziročně o 1,4 miliardy na 271,6 miliardy korun. Na růstu se podílely především nedaňové a ostatní příjmy, které byly o 20,5 miliardy vyšší. Naopak příjmy z daní a poplatků klesly o 14,8 miliardy na 114,2 miliardy korun. "Meziroční pokles byl ovlivněn nižším inkasem všech 'velkých' daní, tedy daně z přidané hodnoty, spotřební daně a daní z příjmu právnických i fyzických osob," uvedl úřad. "Daňové výpadky proti plánu se stávají hrozbou stability veřejných financí," reagoval analytik UniCredit Bank Pavel Sobíšek.

Zdeněk Tůma: Ekonomická situace by se již měla začít stabilizovat

Zpomalování ekonomiky by podle guvernéra ČNB Zdeňka Tůmy již nemělo pokračovat dosavadním tempem, situace by se měla pomalu stabilizovat. Oživení české ekonomiky je ale závislé na zlepšení situace v zahraničí, uvedl na středeční konferenci Česko-belgicko-lucemburské smíšené obchodní komory. "Nemůžeme vyřešit všechny své problémy bez zlepšení situace v zahraničí. Náš vývoj bude závislý na tom, jak se oživí ekonomika v jiných částech světa a jak si povedou jiní země," uvedl Tůma. Klíčové podle něj bude letošní druhé čtvrtletí. "Pak uvidíme, jak rychle se dokážeme opět se postavit na nohy. V otázce, zda vidíme na konci tunelu, jsem mírným optimistou," dodal.

Guvernér Tůma: Pravděpodobným termínem pro přijetí eura roky 2013 až 2015

Nejpravděpodobnějším termínem pro přijetí jednotné evropské měny v Česku jsou roky 2013 až 2015. Na mezinárodním kulatém stolu k současné finanční a ekonomické krizi to ve středu řekl guvernér České národní banky Zdeněk Tůma. V konečném dopadu půjde ale vždy o politické rozhodnutí, dodal. K termínu přijetí eura se v neděli vyjádřil i premiér Mirek Topolánek v diskusním pořadu České televize. Na počátku letošního roku slíbil, že vláda termín oznámí 1. listopadu 2009. Jestli tento termín kabinet vládnoucí na podzim skutečně splní, však podle jeho nedělního vyjádření není jasné. Hrozbou pro přijetí eura by podle předsedy vlády mohlo být další zadlužování státu a pád do "dluhové pasti". "Vysněné euro by tak nebylo ani za 15 let," podotkl Topolánek.

ČNB se loni dostala ze ztráty do zisku 29,1 miliardy korun

Česká národní banka uzavřela loňské hospodaření ziskem 29,1 miliardy korun. Ještě o rok dřív přitom skončila ve ztrátě 37,5 miliardy Kč. Hospodaření příznivě ovlivnil pohyb měnových kurzů a správa devizových rezerv. ČNB to uvedla ve své roční zprávě určené pro Poslaneckou sněmovnu. Většinu zisku použije na úhrady ztrát z předchozích let. Centrální banka měla loni zisk z kurzových rozdílů 20,214 miliardy korun oproti předloňské ztrátě ve výši téměř 67 miliard korun. Rozkolísanost kurzů hlavních rezervních měn, tedy eura a dolaru, vůči české měně byla v průběhu loňského roku vysoká. V první polovině roku koruna rychle zpevňovala a na konci druhé červencové dekády dosáhla historicky nejsilnějších hodnot vůči euru i dolaru, poté kvůli světové finanční krizi a hospodářskému poklesu česká měna oslabovala.

Lidé ušetří za část léků, regulační poplatek platí za všechny

Lidé v Česku od 1. dubna ušetří za část léků. Roční úspora by měla dosáhnout až jedné miliardy korun. V Česku se spotřebují za rok léky za 70 miliard. Regulační poplatek budou lidé ze zákona platit dál za všechny léky hrazené ze zdravotního pojištění. Pokud bude doplatek vyšší než 30 korun, zaplatí pacient regulační poplatek a pak se mu vrátí formou odečtu z doplatku. Sdělil to prezident České lékárnické komory Stanislav Havlíček. "Pacienti v souhrnu ušetří, nemůžeme ale říci, že ušetří každý pacient. Jsou to průměry, a někdo tedy zaplatí i více," uvedl. Změnu v regulačních poplatcích zavádí novela zákona o veřejném zdravotním pojištění. Od nynějška jsou od nich osvobozeny v lékařských ambulancích děti do 18 let. Nadále musejí platit v lékárnách. Jim a seniorům nad 65 let klesá roční ochranný limit z 5000 korun na polovinu. Seniorům se do limitu nově započítávají i některé přípravky pro léčbu žilních onemocnění, krémy a masti k léčbě bolesti či přípravky na obezitu.

Liberálové.cz tvrdí, že Václav Klaus škodí Česku a prosazuje ruské zájmy

Prezident Václav Klaus podle strany Liberálové.cz škodí českým národním zájmům, protože prý mimo jiné porušuje zákony, ohrožuje nezávislost důležitých institucí, vtahuje komunisty do důležitých rozhodování a prosazuje zájmy Ruska. Klausovi tato nová proevropská strana vyčítá i mnoho dalších jeho údajných chyb. V duchu této kritiky pak vyznívá i grafická podoba inzerátů a billboardů, které zveřejnila na své stránce Liberálové.cz. O tom, že toto uskupení spustilo kampaň pod názvem "Vaclav Klaus škodí Českým národním zájmům", ČTK informoval Milan Hamerský, lídr stranické kandidátky pro červnové volby do Evropského parlamentu. Prezident je v materiálech Liberálů.cz zobrazen s motýlkem v barvách ruské vlajky.

Národní strana chystá akci v Letech, Romové nesouhlasí

Národní strana chystá v neděli akci v Letech na Písecku, kde stál během druhé světové války sběrný tábor pro Romy. V Letech chce strana pokřtít studii s názvem Konečné řešení Otázky cikánské (nejen v Českých zemích). Strana o tom informuje na internetu. Romové s akcí nesouhlasí. Národní strana instalovala před třemi lety v Letech nedaleko památníku kámen s nápisem Obětem. Ještě před plánovaným odhalením ho ale na žádost obce Lety nechal odvézt současný ministr zahraničí Karel Schwarzenberg. O připravované akci chce předseda Výboru pro odškodnění romského holocaustu Čeněk Růžička jednat s ministrem lidská práva a menšiny Michaelem Kocábem i ministrem zahraničí Schwarzenbergem a oslovit chce také píseckou policii.

V Česku je možné platit novou pětisetkorunovou bankovkou

Češi mohou od 1. dubna platit pětisetkorunovou bankovku doplněnou o nové a zdokonalené ochranné prvky. Česká národní banka totiž začala s vydáváním vylepšené bankovky, a to kvůli zastaralosti původní verze. Ta ale nadále zůstává v platnosti. Pětisetkorunových bankovek je v oběhu přes 21 milionů kusů.

Svitavy budou v dubnu připomínat příběhy holocaustu

Výstavou kreseb Helgy Weissové - Hoškové z Terezína v Městském muzeu a galerii ve Svitavách začal měsíční cyklus přednášek a kulturních programů o holocaustu a svitavské židovské komunitě s názvem Hledání hvězdy Davidovy - zapomenuté osudy. Projekt navazuje na vloni otevřenou expozici o kontroverzním svitavském rodákovi Oskaru Schindlerovi. Historie se nejlépe učí na příbězích, proto organizátoři kladli důraz na besedy s lidmi, kteří tragické období prožili, řekla novinářům ředitelka muzea a galerie Blanka Čuhelová. "Je to možná jedna z posledních příležitostí vyslechnout si je. Jsou to již pamětníci v požehnaném věku," uvedla Čuhelová.

Vsetínští autoři vystaví v Brně své obrazy pro zrakově postižené

Dvě desítky unikátních plastických obrazů určených lidem se zrakovým postižením se poprvé představí veřejnosti. Skupina vsetínských umělců, která přišla s nápadem tvořit díla přizpůsobená vnímání osob s tímto handicapem, je bude od pátku 3. dubna vystavovat v budově speciální školy v Kamenomlýnské ulici v Brně. Později by se měla kolekce přesunout na vsetínský zámek. ČTK o tom informovala mluvčí radnice Eva Stejskalová. Tvorbě výtvarných děl se skupina umělců ze Vsetína věnuje už přibližně šest měsíců. "Motivy jsou různé, od přírodních až po mystické, všechny plastiky jsou ale charakteristické tím, že jsou tvarově jednoduché, aby je dokázali vnímat i lidé postižení poruchou zraku," popsal jeden z autorů trojrozměrných obrazů Petr Tomaštík. Plastická díla vsetínských umělců vznikají ze speciální hovězí kůže. Ta je totiž příjemná na dotek a současně schopná kopírovat i velmi jemné struktury a vytvářet tak detaily, které jsou lidé postižení poruchou zraku schopní hmatem vnímat. V Brně bude vystavena mimo jiné i plastika z bílé kůže nazvaná Obama in the White house. Tu výtvarníci vytvořili speciálně k letošnímu jmenování nového amerického prezidenta.

Bible přeložená do současné češtiny vyjde před Velikonocemi

Bibli se dostalo nového českého překladu. Bible, překlad 21.století, zkráceně Bible21, je určena současné generaci českých čtenářů. Podle hlavního překladatele Alexandra Fleka přináší nadčasové poselství v současném, čtivém jazyku. Vyjde před Velikonocemi a je také volně dostupná na internetových stránkách www.bible21.cz. Překlad do současné češtiny trval malému týmu českých biblistů a bohemistů 15 let, což je prý zhruba 50.000 hodin práce. Bible, překlad 21. století bude dostupná v padesátitisícovém nákladu ve všech knihkupectvích ve třech variantách. Slavnostní představení nového překladu se uskuteční 9. dubna v Betlémské kapli. Nově přeložené biblické texty přednesou mimo jiné Josef Somr, Jan Potměšil a Eva Holubová.

Sochař Zoubek namluvil pro svoji expozici audioprůvodce

Více než stovku soch Olbrama Zoubka ve sklepení litomyšlského zámku okomentuje sám autor. Návštěvníci si jej mohou poslechnout už tento víkend prostřednictvím audioprůvodce. Sdělil to ředitel obecně prospěšné společnosti Smetanova Litomyšl Jan Pikna. "Návštěvníci budou procházet sklepením a ze sluchátka jim mistr sám vyloží, co jej vedlo k vytvoření dané sochy, o čem při modelování přemýšlel, jaký byl další osud díla," řekl Pikna. Zoubek, narozený v roce 1926, je velmi plodný umělec. Tvoří komorní plastiky, volně stojící sochy i reliéfy. Je autorem sochařského portrétu Jana Palacha nebo hrobky rodiny Havlových. Rád pracuje s olovem, cínem, působivost díla zvyšuje polychromováním a zlacením. Jeho vytáhlé a štíhlé sochy jsou nepřehlédnutelné a nezaměnitelné s jinými autory. Odborníci zařazují Zoubka do moderního proudu, s čímž on sám také souhlasí. Zároveň ale dodává, že ctí tradici a ohlíží se do dávné minulosti. "Vracím se k pramenům evropské kultury. Vracím se do Středomoří. K mýtům řeckým, k mýtům křesťanským," napsal na svých stránkách. Sochy Olbrama Zoubka budou během dubna k vidění pouze o víkendu, od května do září pak každý den.

V Praze jsou opět přístupné mnohé zahrady

Po zimě se znovu v Praze otevírají četné zahrady, které vyhledávají nejen turisté, ale i Pražané si jimi rádi buď zkrátí cestu nebo si v nich rádi odpočinou. Největší komplex zahrad po Pražským hradem a na Hradě doplňují třeba zahrada Valdštejnská či Vrtbovská na Malé Straně. K pěti barokním palácovým zahradám, které spojují Malou Stranu a Pražský hrad a skýtají jedny z nejkrásnějších pohledů na Prahu, loni přibyla Velká Fürstenberská zahrada. Zahrady na Pražském hradě se letos otevřou kvůli pobytu amerického prezidenta Baracka Obamy později, až 11. dubna.

Ze sportu:

Hokejisté Komety Brno získali extraligovou licenci ze Znojma, které bude hrát v příští sezoně místo nich první ligu. Na převodu práv se domluvili majitelé obou klubů Jaroslav Vlasák ze Znojma a Libor Zábranský z Brna. Vedle brněnské Komety se o znojemskou licenci zajímaly také Dukla Jihlava a Chomutov. Vlasák v rozhovoru pro ČTK uvedl, že za nejvyšší soutěž dostal od brněnského klubu 25 milionů korun. Znojmo získalo druhou nejvyšší soutěž zadarmo. Výměna soutěží je podle Vlasáka a Zábranského prvním krokem k vybudování silné hokejové základny na jižní Moravě. Prvoligový klub ve Znojmě má plnit funkci farmářského týmu Komety a zároveň sloužit růstu hokejových talentů vychovaných v obou městech.

Šedesát let poté, kdy poprvé vyhrála zlato na mistrovství světa, byla krasobruslařka Ája Vrzáňová uvedena do krasobruslařské Světové síně slávy. Ceremoniál s oceněním, které považuje za absolutní vrchol sportovní kariéry, se konal o víkendu během mistrovství světa v Los Angeles. Jediná sólová krasobruslařka se světovým titulem v historii československého a českého sportu držela při mistrovství světa palce českému krasobruslaři Tomáši Vernerovi, který skončil na čtvrtém místě. Českému krasobruslení podle ní scházejí teď výrazné ženské osobnosti.

Nejlepšímu českému šachistovi Davidu Navarovi patří v nejnovějším vydání světového žebříčku FIDE 74. místo. Oproti lednovému pořadí si díky hodnocení ELO 2654 bodů polepšil o jednadvacet příček. Světovou jedničkou zůstává Bulhar Veselin Topalov. Z první desítky vypadl slovenský šachista Sergej Movsesjan, jenž v minulosti rovněž hájil české barvy. Z lednového desátého místa, které bylo zatím jeho maximem, slevil o jednu pozici.

Krátce o čtvrtečním počasí v České republice:

Skoro jasno až polojasno, teploty 13 až 17 stupňů Celsia.

01-04-2009