Denní souhrn zpráv Zprávy

29-03-2009

Topolánek: Do voleb by měla vládnout vláda s politickým mandátem

Premiér v demisi Mirek Topolánek (ODS) si myslí, že do předčasných voleb by měl zemi vládnout kabinet s politickým mandátem. Topolánek v České televizi řekl, že to může být současná vláda v demisi nebo jiná "překlenovací" vláda, jejímž sestavením by byla pověřena ODS jako nejsilnější strana. V jejím čele prý nutně stát nemusí, podle šéfa opoziční ČSSD Jiřího Paroubka to pro opozici ani není vítané. Předsedové dvou nejsilnějších parlamentních stran začali konzultace v pátek a hodlají jednat i v dalších dnech. K dohodě o předčasných volbách a jejich termínu se už blíží. Zatím se dohodli na sestavení pracovních skupin k řešení hospodářské krize. Návrhem protikrizových opatření z dílny ČSSD se v neděli zabývala Národní ekonomická rada vlády (NERV). Premiér po jejím jednání ČTK řekl, že si s Paroubkem sdělí jména vyjednávačů, kteří budou řešit spíše technické parametry případné dohody. "Už v úterý přichází balíček ČSSD do Poslanecké sněmovny, a my chceme do té doby mít jasno, co z toho je podpory hodné, co se dá nějakým způsobem zapojit do vyjednávání o mandátu této vlády, která je v demisi, a případně do mandátu vlády, kterou bychom společně mohli nějakým způsobem konstruovat," řekl.

Pokud by nechtěl s ČSSD vyjednávat, viděl by Topolánek pouze dva scénáře: vládnutí kabinetu v demisi nebo to, že by opoziční ČSSD převzala plnou odpovědnost za situaci, kterou způsobila. Paroubek ale dává najevo, že do voleb vládu sestavovat nechce. Vytvoření přechodné úřednické vlády, o níž mluví sociální demokracie, se Topolánkovi příliš nezamlouvá. "Vláda v demisi má nepochybně tisíckrát silnější mandát než je vláda jmenovaná jako takzvaná neústavní vláda odborníků, úředníků," řekl.

Paroubek: Langer má odejít, aby nevznikly kompromitující zprávy

Předseda ČSSD Jiří Paroubek v neděli zopakoval, že ČSSD bude tolerovat do června vládu v demisi, pokud bude mimo jiné odvolán ministr vnitra Ivan Langer (ODS). Uvedl, že by se tak mělo stát i proto, aby před volbami nepřipravil na ministerstvu kompromitující materiál podobný takzvané Kubiceho zprávě, která se objevila několik dnů před sněmovními volbami v roce 2006 a podle Paroubka připravila sociální demokraty o část voličů. Mezi ministry, kteří by mohli odejít, jmenoval Paroubek vicepremiéry Martina Bursíka (SZ), Vlastu Parkanovou (KDU-ČSL) a ministra školství Ondřeje Lišku (SZ). Už dříve ale řekl, že u nich je ČSSD ochotna ustoupit.

Topolánek: Langer doslouží ve vládě v demisi stejně jako já

Za absurdní požadavek ČSSD označil v neděli premiér Mirek Topolánek případné odvolání ministra vnitra v demisi Ivana Langra (oba ODS). "Langer zcela jistě doslouží se mnou, protože vláda je v demisi," řekl Topolánek v pořadu České televize Otázky Václava Moravce s tím, že je nelogické odvolávat člena kabinetu, který už končí. Snaha o odvolání Langra je podle Topolánka stejně tak absurdní, jakoby ODS chtěla, aby odešel středočeský hejtman ČSSD David Rath, protože je "zeměškůdcem". Předseda ČSSD Jiří Paroubek uvedl, že Langer by měl odejít mimo jiné proto, aby nemohl na ministerstvu připravit před předčasnými volbami kompromitující materiály podobné takzvané Kubiceho zprávě, která se objevila před sněmovními volbami v roce 2006 a podle ČSSD znamenala pro stranu odliv voličů. "Nevím, z čeho mají strach," reagoval na požadavek ČSSD odvolat ministra vnitra Topolánek s tím, že Langer naopak nepostupoval důsledně ve vyšetřování politických kauz.

Vláda chce přesvědčit opozici o slevách na sociálním pojištění

Vláda chce přesvědčit opozici o užitečnosti slevy na sociálním pojištění, což je jeden z protikrizových návrhů kabinetu, který nyní vládne v demisi. Za to opozici nabízí diskuzi ohledně zvýšení podpor v nezaměstnanosti a o zvýšení slevy na dani na dítě, které navrhuje ČSSD. Po nedělním zasedání Národní ekonomické rady vlády (NERV) to řekl ministr financí Miroslav Kalousek (KDU-ČSL). Kabinetu podle Kalouska záleží na tom, aby se ulevilo tlaku na propouštění. Společný koaličně-opoziční balíček by tak podle něj byl ku prospěchu všech občanů České republiky. Bude-li schválena degresivní sleva na sociální pojištění, zvýšení podpory v nezaměstnanosti a zvýšení slevy na dani na dítě, bude podle Kalouska následovat stanovení jednotlivých parametrů. Například slevu na dítě má nyní každý poplatník 10.640 Kč, případné zvýšení o stokorunu by se projevilo v rozpočtu 200 miliony Kč, při tisícikoruně by to byly dvě miliardy Kč, poznamenal Kalousek.

Do Česka v pondělí přijede izraelský prezident Šimon Peres

Izraelský prezident Šimon Peres přijede v pondělí na pozvání svého českého protějšku Václava Klause do České republiky. Během dvoudenní návštěvy by se měl kromě Klause setkat i s premiérem Mirkem Topolánkem, bývalým prezidentem Václavem Havlem a navštívit terezínský památník. Klaus uvítá dopoledne pětaosmdesátiletého Perese na nádvoří Pražského hradu, kde izraelský prezident provede vojenskou přehlídku. Poté Perese čeká soukromé jednání s Klausem a oběd s předsedou Senátu Přemyslem Sobotkou. Oba prezidenti v pondělí rovněž navštíví bývalý koncentrační tábor v Terezíně, kde přednesou projevy k představitelům židovské komunity v Česku. Na Pražském hradě poté pořádají český prezident s první dámou Livií Klausovou státní večeři na Peresovu počest. Peres se měl původně zdržet v Česku až do středy. Do Izraele se ale nakonec vrátí už o den dřív, aby mohl jmenovat nově vzniklou vládu.

Pospíšil: Stát zpřísní kontrolu exekutorů, zváží zrušení komory

Stát musí podle ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila (ODS) razantně postupovat proti exekutorům a zvážit, zda má Exekutorská komora nadále existovat. Řekl to v neděli v pořadu České televize Otázky Václava Moravce. Praktiky některých členů komory ministr označil za mafiánské. Pospíšil připravil novelu, která by měla zpřísnit kontrolu na exekutory a kterou se má zabývat vláda. "Novela má dát státu jasné nástroje, jak postupovat proti exekutorům a jejich komoře, když tito nejsou schopni respektovat zákony a džentlmenské dohody," uvedl Pospíšil. Na schůzce 19. února údajně domluvil s kompletním vedením komory způsob její následné obměny. "Těchto pět členů mě potvrdilo, že svoláme do měsíce sněm a zvolíme nové vedení a do té doby nikoho odvolávat nebudeme," uvedl Pospíšil. Sněm se zatím neuskutečnil. "Jsem proti tomu, aby v komoře, která má veřejnoprávní charakter, převládaly podivné mafiánské praktiky, kdy se náhle někdo odvolává bez toho, aby se hledala cesta kompromisu a dohody," doplnil Pospíšil. "Veřejnoprávní komora není občanské sdružení, kde si každý může dělat co chce," dodal.

Vlk: Odmítnutí vyrovnání s církvemi má přinést jen politické body

O politické body nikoli o spravedlivé řešení jde podle kardinála Miloslava Vlka členům sněmovní církevní komise, kteří tento týden doporučili Poslanecké sněmovně nepřijmout vládní návrh zákona o vyrovnání státu s církvemi. Proti zákonu hlasovali komunisté, sociální demokraté a poslanec ODS Vlastimil Tlustý. Komise doporučila vládě návrh zákona přepracovat. "Jde o politickou nevůli a snahu získat z odporu vůči katolické církvi politické body," napsal Vlk na svých stránkách www.kardinal.cz. Proces majetkového vyrovnání mezi státem a církvemi, tedy náprava majetkových křivd komunistického totalitního režimu, dostal podle něj od opozice spojené s poslancem Tlustým velikou ránu. Kabinet chtěl vrátit církvím třetinu majetku zabaveného po roce 1948 církevním řádům, zbytek měla nahradit finanční částka ve výši 83 miliard korun. I s úrokem by to bylo za 60 let celkem asi 270 miliard korun. Kardinál uvedl, že společná komise vládní a církevní připravila v posledním roce po 19 letech zatím nejlepší návrh řešení.

Euro: Peníze státem vlastněných firem má spravovat ČNB

Peníze státem vlastněných firem by měla v budoucnu spravovat Česká národní banka. Nyní mohou šéfové státních podniků a institucí sami rozhodovat, u kterého z finančních ústavů si založí účet, případně jak budou investovat volné finanční prostředky. Zákon o státní pokladně, který sepsali úředníci ministra financí Miroslava Kalouska, počítá s tím, že všechny státní peníze půjdou přes účet zřízený v centrální bance. Informuje o tom týdeník Euro v čísle, které vyjde v pondělí. Ke sjednocení podle Eura přispělo také to, že nekontrolované investice státních podniků často končí milionovými prodělky. Změna by se mohla projevit na počátku příštího roku. "Ano, jedním z předpokladů platebního styku státu bude 'jediný účet', který povede ČNB," uvedl Pavel Nevšímal, který na ministerstvu financí šéfuje projektu Státní pokladny. Jak upozornil, výhodou takového řešení je to, že stát bude koncentrovat volné finanční prostředky na jednom přehledném místě, a bude tak moci optimalizovat náklady na řízení svého dluhu. Zákon o Státní pokladně by měl odstranit současné nesrovnalosti.

Začne platit novela zakazující například zveřejňovat odposlechy

Zákaz zveřejnění identity obětí závažných trestných činů nebo informací z policejních odposlechů přinese od počátku dubna kontroverzní novela trestního řádu a zákona. Zákonná úprava, která měla původně ochránit především týrané a zneužívané děti, se zejména kvůli části o odposleších nelíbí médiím, některým senátorům nebo hnutím. Tvrdí, že odporuje právu na svobodu slova zakotvenému v ústavě. Na základě takzvaného náhubkového zákona nebudou smět média od příštího měsíce uvádět žádné informace, jež by mohly vést k odhalení totožnosti mladistvých, kteří se stali obětí trestného činu. U dospělých osob pak bude platit stejné nařízení, pokud jsou postiženi některými, přesně vyjmenovanými, zločiny. Mezi tyto kriminální činy patří například vražda, ublížení na zdraví, znásilnění, omezování osobní svobody, vydírání nebo loupež. Novináři také nebudou moci zveřejnit informace z policejních odposlechů nebo jejich záznamy, pokud už je neprojednával soud.

Rozsáhlá kontrola cizinců v Plzeňském kraji odhalila i hledané

Počet cizinců pobývajících nelegálně na území Plzeňského kraje není vysoký. Takové závěry vyplývají podle cizinecké policie z dosud údajně největší kontrolní akce v Plzeňském kraji, jež se uskutečnila od sobotních 13:00 do nedělních 03:00. Tři stovky nasazených policistů při razii v ubytovnách, hernách, barech a na diskotékách v celém regionu zkontrolovaly 1756 osob, z toho 1432 cizinců, odhalily 87 přestupků a uložily pokuty v celkové výši 126.000 korun. ČTK to řekla mluvčí cizinecké policie Ilona Vaníčková. "Při akci jsme zadrželi tři celostátně hledané osoby, Mongolce, Poláka a Čecha a dva cizince vedené v schengenském informačním systému. Dále jsme odhalili jeden trestný čin státního příslušníka Bulharska," uvedla. Bulhar na území ČR pobýval nelegálně, v roce 2006 byl tachovským soudem vyhoštěn na čtyři roky. S cizincem už policie zahájila úkony trestního řízení ve věci trestného činu maření výkonu úředního rozhodnutí a byl umístěn do policejní cely v Plzni.

Policisté předvedli sedm lidí podezřelých z propagace fašismu

Policisté v noci na neděli předvedli v Žatci sedm osob podezřelých z propagace fašismu. Podezřelí se sešli na uzavřeném koncertě pravicových extremistů v Lidovém domě, kde bylo asi 150 lidí. Na místě zasahovalo v sobotu krátce před půlnocí zhruba 70 pořádkových policistů. ČTK to řekla lounská policejní mluvčí Jaromíra Střelcová. Zákrok policisté provedli podle Střelcové ve spolupráci s žateckou radnicí a na základě vlastního zjištění. Představitelé města jsou se zásahem policistů spokojeni, řekl České televizi žatecký místostarosta Aleš Kassal. Podle České televize bylo z lidové domu slyšet hlasité hajlování a zásah policistů přišel až po ukončení koncertu.

Olomouc chce polským turistům více připomenout Jana Sarkandera

Olomoucká radnice chce splatit svůj dluh vůči polským turistům a připravuje projekt nazvaný Po stopách svatého Jana Sarkandera. Stát by měl šest milionů korun a financovaný bude z operačního programu Přeshraniční spolupráce. ČTK to řekl náměstek olomouckého primátora Ladislav Šnevajs (KDU-ČSL). Sarkander byl rodákem z polského Skoczowa a v Olomouci našel mučednickou smrt. V roce 1995 zde byl svatořečen papežem Janem Pavlem II. "Z projektu budou financovány publikace v česko-polské verzi o sakrálních památkách v Olomouci i publikace o katedrále svatého Václava, kde jsou uloženy Sarkanderovy ostatky," uvedl Šnevajs. Peníze mají sloužit také na zřízení průvodcovské služby nebo na oslavy 15. výročí svatořečení, které se budou konat příští rok.

Lidé v Brně obdivovali meteorit nazvaný Buvolí hlava

Druhý největší meteorit v Evropě, který se jmenuje Buvolí hlava a váží 60 kilogramů, si o tomto víkendu prohlédlo na výstavě minerálů na brněnském výstavišti 3000 lidí. Jeho majitelem je geolog Jindřich Kynický z Brna. Získal jej před bezmála dvěma lety z Argentiny. O prohlídku meteoritu je neustále velký zájem, řekl sběratel ČTK. Nejtěžší meteorit Evropy váží 65 kilogramů a je v Polsku. Jeden z největších meteoritů v Česku má Národní muzeum v Praze. Váží 50 kilogramů a je tedy menší než ten Kynického. Brněnský vědec a sběratel si zakládá především na tom, že jeho hvězdný kámen je i podle jiných odborníků jedním z nejkrásnějších. Jsou v něm i části grafitu a diamantů. Meteorit se našel před 3,5 roky v Argentině. Podle vědců dopadl na Zemi přibližně před 6000 lety. Kynický jej získal výměnou.

I druhou půli českého předsednictví doprovodí v USA kulturní akce

České předsednictví EU, které se příští týden přehoupne do druhé poloviny, provází ve Spojených státech řada kulturních a společenských událostí. Ve Washingtonu se například ve čtvrtek představí sedm českých výtvarných umělkyň, v newyorském sídle OSN vystoupí ve druhé půlce dubna český teolog a filozof Tomáš Halík a na červen se pak v OSN připravují Dny českého předsednictví EU. Prestižní washingtonská galerie Katzen Arts Center vystaví pod názvem Za sametovou oponou díla Mileny Dopitové, Eriky Bornové, Kateřiny Vincourové, Lenky Klodové, Michaely Thelenové, Zdeny Kolečkové a Aleny Kotzmannové. Jejich práce se podle kurátorky Martiny Pachmanové dotýkají prostřednictvím různých médií - videa, instalace, fotografie či plastiky - aspektů moci, a to ve vztahu k pohlaví či sexuální a etnické identitě v soukromém i veřejném prostoru.

Film Hlídač č. 47 získal čtyři ceny na festivalu v Tiburonu v USA

Český film Hlídač č. 47 získal na festivalu v Tiburonu nedaleko San Franciska čtyři ceny. Snímek režiséra Filipa Renče byl vyhlášen nejlepším snímkem přehlídky, kterou také zahajoval. Renč si odnesl cenu za režii, představitelka hlavní ženské role Lucia Siposová cenu pro nejlepší herečku a ocenění získal i debutující kameraman Karel Fairaisl. Informovala o tom Česká televize, v jejíž produkci snímek vznikl. Festivalu, který se letos konal poosmé, se zúčastnila více než stovka snímků z 90 zemí světa. "Jsem opravdu šťastný, že Hlídač vyhrál v tolika kategoriích. Získali jsme čtyři nejprestižnější ceny na festivalu, který zaštiťuje George Lucas, což je pro nás velká čest," řekl Renč. Čím jeho dílo porotce tak zaujalo, ale prý netuší. "Nevím, nejspíše to, že jde o film z úplně jiného prostředí, než na které jsou zvyklí," citovaly režiséra internetové stránky www.ct24.cz.

Ceny Thálie převzali herci regionálních divadel Hřebíčková a Lichý

Herci Petra Hřebíčková a Norbert Lichý, tanečníci Nataša Novotná a Vladimír Gončarov, a také muzikálová zpěvačka Zuzana Kolářová byli mezi umělci, kteří v sobotu převzali v Národním divadle v Praze ceny Thálie za mimořádné jevištní výkony v roce 2008. Herecká asociace udělila Thálie pošestnácté, celkem jich od roku 1994 rozdělila už téměř dvě stě. Zvláštní poctu na jevišti "zlaté kapličky" získaly v přímém přenosu České televize osobnosti spjaté s pražským Divadlem Za branou režiséra Otomara Krejči, které vzniklo v roce 1965. Thálii za celoživotní činoherní mistrovství převzala Marie Tomášová. Cenu komunistickým režimem pronásledované herečce předal předseda Senátu Přemysl Sobotka (ODS). "Přeji si, aby už nebyl režim, který hercům nedovolí hrát a některé dokonce likviduje," podotkl. Kolegium pro udělování cen Thálie udělilo svou zvláštní cenu "básníkovi jeviště" - dramatiku Josefu Topolovi. Vzhledem k jeho zdravotnímu stavu převzal tuto poctu jeho syn Filip, který přečetl děkovný dopis svého otce.

Ve věku 70 let v neděli ráno zemřel populární herec Miroslav Moravec

Ve věku 70 let zemřel v neděli časně ráno ve Fakultní nemocnici v Praze-Motole populární herec a dabér Miroslav Moravec. Podlehl rozsáhlému nádorovému onemocnění, řekla ČTK mluvčí nemocnice Eva Jurinová. Moravec ztvárnil stovky rolí na divadelním jevišti, ve filmu, v rozhlase i v televizi. Exceloval v dabingu, kde svůj zvučný basbaryton propůjčil inspektoru Kojakovi, komisaři Moulinovi, Jeanu Maraisovi, Alainu Delonovi, Jeanu-Paulu Belmondovi i Henrymu Fondovi. Začátkem tohoto roku oslavil v pražském klubu Mat sedmdesátiny. Zdál se být v dobré formě a po gratulacích neskrýval dojetí, i když přiznal, že slzy chlapovi nesluší. "Byl to šlechtic, velice dobrý herec a gentleman," řekla ČTK o svém kolegovi herečka Jiřina Jirásková. Na vinohradském jevišti s ním nezapomenutelným způsobem vytvořila pár v roce 2000 v české premiéře dramatizace románu latinskoamerického spisovatele Gabriela Garcíi Márqueze Sto roků samoty. Pro ni Moravec odešel už vlastně podruhé - poprvé v momentě, když opustil Divadlo na Vinohradech.

Na pražském Febiofestu se už prodalo přes 40.000 vstupenek

Už více než 40.000 vstupenek se prodalo na pražské části mezinárodního filmového festivalu Febiofest. ČTK to zjistila u organizátorů. Ředitel Fero Fenič je se zájmem diváků spokojen. "Dá se říci, že návštěvnost a zájem je v trendu posledních let, kdy se naše publikum stabilizovalo. Mezi jednotlivými ročníky není výrazný odklon," řekl Fenič ČTK. Hodně bude podle něj záležet na tom, jaké bude počasí. V případě deště by se totiž zejména odpolední návštěvy mohly zvýšit, zatímco večerní projekce jsou vesměs vyprodány. V pondělí 30. března bude tato přehlídka zahájena na Slovensku, kde se organizuje samostatně a s jiným programem. Každoročně nabízí především českou filmovou produkci, která se tam běžně neuvádí. V Bratislavě zahájí slovenskou část snímek režiséra Vladimíra Drhy Anglické jahody. Do konce dubna pozve fanoušky vedle Bratislavy i do kin v Trenčíně, Žilině, Košicích, Popradu, Nitře, Banské Bystrici, Martině a Prešově.

Fotbalová jednadvacítka remizovala 2:2 s Koreou

I ve druhém přípravném zápasu v Egyptě čeští fotbalisté do 21 let remizovali. Po pátečním bezbrankovém utkání s domácím výběrem v neděli v Alexandrii hráli s Korejskou republikou 2:2. Kouč Jakub Dovalil se tak dočkal prvních vstřelených branek v roli trenéra jednadvacítky. "Lvíčata" nastoupila ve zcela jiném složení než proti Egyptu. V základní jedenáctce se objevil z minulého souboje pouze stoper Mazuch, jinak dostali šanci další hráči z kádru a devět z nich si odbylo premiéru v jednadvacítce.

Šírl si ve Slovinsku poranil koleno a ve středu nenastoupí

Fotbalová reprezentace přišla před středečním kvalifikačním utkáním proti Slovensku o osmadvacetiletého záložníka Radka Šírla. Ten si ze sobotního duelu v Mariboru odnesl natažené vazy v koleně, které ho na nějaký čas vyřadí ze hry. Informoval o tom tiskový mluvčí národního týmu Lukáš Tuček. "Ve středu hrát Šírl určitě nebude, tato akce pro něj tímto zraněním bohužel skončila," konstatoval Tuček na adresu záložníka či levého beka Zenitu Petrohrad. "Má natažený vnitřní postranní vaz. Hrát by mohl začít tak za tři týdny," řekl lékař národního týmu Petr Krejčí novinářům při nedělním tréninku, na kterém již Šírl chyběl, jelikož odcestoval zpět do Ruska. Šírl patří v tomto kvalifikačním cyklu ke stabilním hráčům výběru trenéra Petra Rady. Dosud nastoupil do všech pěti kvalifikačních zápasů, z toho čtyřikrát v základní sestavě. V Mariboru hrál až do 76. minuty, než jej vystřídal Michal Kadlec. Pro trenéra Radu znamená Šírlova absence druhou vynucenou změnu v sestavě. Kvůli žlutým kartám totiž nemůže počítat ani s kapitánem Tomášem Ujfalušim. Zatím se však nerozhodl, zda bude povolávat náhradu.

Počasí v pondělí

Oblačno až zataženo, místy občasný déšť, na Moravě srážky četnější. Odpolední teploty 6° až 10°C.

29-03-2009