Denní souhrn zpráv Zprávy

28-03-2009

Schwarzenberg: Evropa se bojí dopadů vládní krize na "Lisabon"

Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg cítí z celé Evropy obavy z české vládní krize a možných dopadů na ratifikaci lisabonské smlouvy a tím i na rozšiřování unie. Schwarzenberg současně varoval, že zamítnutí dokumentu v Praze by vedlo k "naprosté izolaci" Česka v EU. "Nechci popisovat, vy všichni máte dostatečnou fantazii, co by to pro naši zemi znamenalo," řekl šéf české diplomacie po neformálním jednání ministrů zahraničí zemí EU v jižních Čechách. "Pro nás by to byl hrozný výsledek...jak je známo, Irsko jako ostrov má aspoň volný přístup k moři. My jsme ale úplně obklopeni EU. Tudíž bychom se sami v ní izolovali," uvedl ministr, který současně ujišťoval, že smlouva v Česku ratifikována bude. Zatím se k ní nevyslovil Senát.

Dle ministrů EU nesmí krize zpomalit integraci západního Balkánu

Ministři zahraničí Evropské unie varovali před zpomalováním rozšíření EU kvůli nynější světové finanční a ekonomické krizi. Český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg, který za české předsednictví EU vedl neformální schůzků šéfů diplomacií na Hluboké, zdůraznil, že krize nesmí zpomalit integraci zemí západního Balkánu do EU. "I v dobách hospodářské krize, kdy se samozřejmě v západní Evropě šíří různé obavy, nesmí zpomalit proces integrace západního Balkánu," podtrhl na závěrečné tiskové konferenci Schwarzenberg. Vlády a parlamenty balkánských zemí musí ale před integrací splnit podmínky EU. "Je to samozřejmě podmíněno přísnou kondicionalitou, tedy podmínkami, které tyto země musí splnit. A o těchto aspektech jsme se hlavně bavili," nastínil ministr.

Schwarzenberg: Česko na nového šéfa NATO podporuje Sikorského

Česká republika podporuje jako nového šéfa Severoatlantické aliance (NATO) polského ministra zahraničí Radoslawa Sikorského. Novinářům to v sobotu řekl šéf české diplomacie Karel Schwarzenberg. Nový šéf NATO by měl být vybrán příští týden na summitu NATO, za favorita je považován dánský premiér Anders Fogh Rasmussen. O tom, že Česko by podpořilo šéfa NATO ze středoevropského regionu se už dříve mluvilo v diplomatických kruzích. Schwarzenberg v sobotu také po neformálním jednání s kolegy ze zemí EU na zámku Hluboká odmítl výzvu muslimských zemí, které chtějí po Turecku, aby případně vetovalo jmenování Rasmussena novým generálním tajemníkem NATO. Jejich důvodem je aféra z roku 2006, kdy byly v dánském tisku zveřejněny karikatury proroka Mohameda.

Ministři EU s doprovodem odjeli, Hluboká se vrací k běžnému životu

Poté, co ministři zahraničí EU ukončili neformální schůzku zvanou Gymnich a odjeli, se Hluboká zvolna vrací k běžnému životu. Díky slunečnému počasí, které kontrastuje s chladným a deštivým pátkem, v sobotu sklízeli ovace především místní obyvatelé. Jejich ani ne pětitisícové městečko se stalo centrem pozornosti, což bylo i hlavní téma pátečních večerních debat v místních restauracích. Hlubokou v sobotu opravdu zalilo slunce, takže nejvíc rozšiřovaná zpráva dne neměla politické téma, ale jednoduchý text: Konečně přišlo jaro. Radost měl z této nálady hostitel, ministr zahraničí Karel Schwarzenberg, jehož rod je s Hlubokou spjatý. "Všichni jsou ohromeni, zámek udělal na každého velký dojem a to byl smysl věci," řekl ČTK. Nejvíc práce nyní čeká památkáře v zámku, protože záhy po odchodu diplomatů zahájí akci "Kulový blesk", aby co nejrychleji vrátili vzácný mobiliář na své místo. Prohlídkové trasy se pro veřejnost znovu otevřou 11. dubna, řekl v sobotu ČTK šéf jihočeských památkářů Petr Pavelec.

Klaus přijme Obamu na Hradě v neděli 5. dubna ráno

Americký prezident Barack Obama se při návštěvě České republiky setká se svým českým protějškem Václavem Klausem v neděli 5. dubna ráno. Naplánováno je také setkání s premiérem Mirkem Topolánkem a dalšími ústavními představiteli České republiky, oznámil v sobotu Hrad na svých internetových stránkách. Prezident Spojených států přiletí do Česka na neformální summit sedmadvaceti hlav zemí EU a USA v sobotu odpoledne. Společná sobotní večeře s českým prezidentským párem, o které se spekulovalo, v programu, který zveřejnila prezidentova kancelář, není. Na Hrad by měl Obama se svou manželkou Michelle zavítat v neděli v 08:30, na prvním hradním nádvoří bude uvítán s vojenskými poctami. Bílý dům už dříve potvrdil, že Obama přijede do Prahy na dubnový summit bez ohledu na současnou situaci v České republice. Mirek Topolánek po pádu své vlády uvedl, že bude při pražské návštěvě amerického prezidenta jednat s Obamou jako předseda Evropské unie, nikoliv jako předseda české vlády v demisi.

Dohoda panuje na volbách, toleranci podmiňuje ČSSD smírem s kraji

Předsedové dvou nejsilnějších parlamentních stran Mirek Topolánek (ODS) a Jiří Paroubek (ČSSD) se shodli v otázce předčasných voleb. Paroubek ČTK řekl, že se mají uskutečnit v říjnu, Topolánek potvrdil jen shodu na předčasných volbách. Paroubek uvedl, že se s předsedou ODS a premiérem v demisi Topolánkem v pátek večer také dohodl na sestavení pracovních skupin k řešení hospodářské krize, za jistých podmínek budou sociální demokraté ochotni podpořit ve sněmovně vládní návrhy. ČSSD žádá také smír vlády s kraji, kterým od říjnových voleb vládnou hejtmani za ČSSD. Topolánek informace o možnosti konání voleb v říjnu nepotvrdil. "Dohodli se na předčasných volbách, nikoliv však na termínu," sdělila serveru iDnes.cz mluvčí Topolánkova kabinetu v demisi Jana Bartošová. "Mezivýsledky nechce premiér komentovat s odůvodněním, že jednání ještě nejsou u konce," dodala.

Paroubek řekl, že ČSSD je ochotna tolerovat Topolánkovu vládu do začátku června za předpokladu, že odejde ministr vnitra Ivan Langer (ODS) a bude odvolána nejvyšší státní zástupkyně Renata Vesecká. "Padla i další jména, ale od nich jsme ochotni ustoupit," řekl Paroubek na dotaz, má-li ČSSD ještě další personální podmínky. S Topolánkem Paroubek jednal také o ratifikaci lisabonské smlouvy Senátem, v čemž prý byl premiér vstřícný, a o postoji vlády ke krajům. "Chceme, aby vláda přestala útočit na kraje, například krácením dotací na sociální domovy a zdravotnictví. Přestat musí i kriminalizace hejtmanů," konstatoval Paroubek. Sociální demokraté tedy žádají klid na bojišti o zdravotnických poplatcích.

Podle KSČM hrozí před předčasnými volbami nebezpečí velké koalice

Předseda KSČM Vojtěch Filip v sobotu vyjádřil obavy z dohody ODS a ČSSD o předčasných volbách. Podle něj hrozí už před volbami nebezpečí velké koalice. Filip to řekl na sobotním zasedání širšího vedení strany. Zatímco podle sobotního vyjádření předsedy ČSSD Jiřího Paroubka by se měly volby konat v říjnu, komunisté by je podle Filipa chtěli mít v září. "Dohoda těchto dvou politických stran naznačuje situaci nebezpečí velké koalice už před volbami. My jsme přesvědčeni, že termín říjen je sice akceptovatelný, ale ta debata ještě s námi zahájena nebyla a možná, že je mnohem výhodnější termín zářijový. Myslím, že my budeme tlačit na volby v co nejkratším termínu," řekl Filip. Komunisté odmítají možnost, že by v nové vládě byl předseda ODS Mirek Topolánek nebo že by mohla vzniknout vláda odborníků.

Klaus pro MfD: Na pádu vlády jsem se nepodílel

Prezident Václav Klaus označil výroky předsedy ODS a premiéra Mirka Topolánka o tom, že hlava státu stála za pádem vlády, za lživé. Topolánek ho prý těmito výroky chce poškodit. Řekl to v rozhovoru pro sobotní vydání Mladé fronty Dnes (MfD). Klaus popřel také Topolánkovy informace, že se před sjezdem ČSSD, který se konal minulý víkend, sešel na schůzce s Paroubkem a Bémem. "Na úterním pádu vlády jsem se nijak nepodílel a myslím, že i toto (Topolánek) dobře ví," uvedl pro MfD Klaus. Podle něj bylo úterní hlasování ve sněmovně jen logickým vyvrcholením bezvýchodné situace, do které se Topolánek dostal sestavením "přeběhlické" vlády v roce 2007. "Útokem na mě hledá obranu před zcela logickou kritikou svých spolustraníků za tento neúspěch," řekl Klaus.

Tůma: Vláda se na podzim vrátí k diskusi o stanovení přijetí eura

Bez ohledu na turbulence na tuzemské politické scéně lze očekávat, že na podzim se jakákoli vláda vrátí k diskusi o přijetí termínu eura. V Praze na mezinárodní konferenci o euru v nových členských zemích EU to v sobotu řekl guvernér České národní banky (ČNB) Zdeněk Tůma. Premiér Mirek Topolánek na počátku roku slíbil, že kabinet termín oznámí 1. listopadu 2009. "Euro je dobré, ale ne za každou cenu," řekl šéf ČNB. Euro podle něj nevyřeší strukturální problémy v ekonomice. Proto je prý nutné před jeho přijetím nutné uskutečnit potřebné reformy. Tůma a představitelé dalších středoevropských centrálních bank se dále shodli na tom, že pravidla pro přijetí do eurozóny se pravděpodobně nezmění ani kvůli krizi. U tak závažného kroku by to prý nebylo ani žádoucí.

DS vstoupí do voleb do EP i předčasných parlamentních voleb

Krajně pravicová Dělnická strana (DS) se bude ucházet o přízeň voličů v červnových volbách do Evropského parlamentu a je připravena zúčastnit se také předčasných parlamentních voleb. Lídrem evropské kandidátky je šéf strany Martin Vandas, další jsou místopředseda Jiří Štěpánek a předseda Dělnické mládeže Martin Zbela. Kampaň uspořádá formou mítinků ve velkých městech. Vandas to řekl ČTK po sobotní celorepublikové poradě, na níž se sešlo 80 ze zhruba 700 členů strany. "Myslím, že kandidátka je kvalitní a jsme schopni dosáhnout velmi dobrého výsledku, mezi třemi až pěti procenty," shrnul. Voličům nabídne DS kritický pohled na fungování EU. Sedmadvacítka by se prý měla vrátit ke svým kořenům a fungovat jako v dobách Evropského hospodářského společenství, kdy prim ve vztazích hrálo hospodářské hledisko.

Postoj poslanců k vyrovnání s církví cestu papeže asi neovlivní

Doporučení parlamentní komise, aby Poslanecká sněmovna zamítla vládní návrh zákona o majetkovém vyrovnání státu s církvemi, nebude mít žádný vliv na podzimní návštěvu papeže Benedikta XVI. v České republice. ČTK to v sobotu řekli český velvyslanec ve Vatikánu Pavel Vošalík a mluvčí České biskupské konference (ČBK) Irena Sargánková. Velvyslanec Vošalík s papežem o návrhu zákona o majetkovém vyrovnání státu s církvemi hovořil už při předávání svých pověřovacích listin. "Papež Benedikt XVI. to vnímá jako vnitřní záležitost České republiky, v žádném případě do toho nevstupuje ani nezasahuje," řekl Vošalík. Podle něj situace kolem návrhu zákona nebude mít žádný vliv na papežovo rozhodnutí, zda a kdy do České republiky přijede.

Centrem Prahy prošla tisícovka lidí protestujících proti potratům

Centrem Prahy v sobotu prošel Pochod za život. Asi 1000 dospělých i dětí s bílými kříži a transparenty v několika set metrů dlouhém průvodu dali najevo svůj nesouhlas s potraty. Průvodu předcházela mše v kostele sv. Jiljí, odsud se lidé pomalu přesunuli přes Staroměstské náměstí a Ovocný trh na Václavské náměstí. Akce se koná každoročně u příležitosti Dne nenarozených dětí, který připadá na 25. března. "Snažíme se tímto způsobem upozornit na to, že v České republice je stále platná legislativa upravující umělý potrat, umožňující zabíjení nenarozených dětí, v čemž my vidíme velký problém," řekla ČTK prezidentka Hnutí za život Zdeňka Rybová. Počet potratů podle ní sice klesá, ale přesto v Česku průměrně dojde k 70 potratům denně, tedy přes 25.000 ročně. Zatímco minulé ročníky se konaly formou demonstrace, letos organizátoři zvolili podobu křesťanského průvodu. Z Mnichova proto dovezli asi 800 bílých křížů, které rozdávali účastníkům.

Aktuálně.cz: Podle BIS za kauzou Savoy stojí Randák a Dimun

Tajná zpráva Mirka Topolánka, o níž premiér tvrdí, že odhaluje pokus zmanipulovat loňskou volbu prezidenta, se opírá z velké části o odposlechy, které mu dodala tajná služba BIS. V sobotu o tom informoval server Aktuálně.cz. s tím, že mu to potvrdil důvěryhodný zdroj, který je detailně obeznámen se zprávou pro premiéra. Podle BIS byl do kauzy zapojen bývalý šéf rozvědky Karel Randák a poradce předsedy ČSSD Jiřího Paroubka Petr Dimun. Server uvádí, že přepisy odposlechů dodala premiérovi tajná služba BIS poté, co policie ani po roce nenašla důkazy pro Topolánkovo tvrzení, že za únikem informací a videa ze schůzky Klausova kancléře Jiřího Weigla s někdejším komunistickým aparátčíkem a dnes vlivným lobbistou Miroslavem Šloufem stojí Lidový dům a někdejší šéf rozvědky Karel Randák.

Jednota právníků je znepokojena stavem justice

Znepokojení nad stavem české justice a ohrožením základních principů vytváření právního státu vyjádřila v sobotu dobrovolná stavovská organizace Jednota českých právníků. V prohlášení, které poskytla ČTK, se pozastavila nad údajným zasahováním do nezávislosti justice a jejím ovlivňováním podle zájmů konkrétních skupin. Konkrétní příklady však neuvedla. Toto zasahování nebezpečně ohrožuje nezávislost justice a je příčinou stále se prohlubujícího poklesu její vážnosti u nejširší právnické i laické veřejnosti, konstatovala. Vyzvala všechny právníky i veřejnost, aby snahám o ovlivňování justice a podrývání její nezávislosti nepodlehli a zabránili jim. Zásadním problémem ohrožujícím právní stát je podle ní nové vytváření legislativních překážek pro svobodný a rovný přístup všech občanů k právu a spravedlnosti, a to bez ohledu mimo jiné i na jejich ekonomické možnosti a znalosti.

MZ: Pravidelná očkování dětí mají platit místo státu pojišťovny

Všechna pravidelná očkování dětí podle očkovacího kalendáře by nově místo státu měly hradit zdravotní pojišťovny. Počítá s tím novela zákona o ochraně veřejného zdraví, kterou předloží ministryně zdravotnictví Daniela Filipiová (ODS) v pondělí vládě. Ročně by na tato očkování vydaly pojišťovny zhruba 750 milionů korun. Novela rovněž zakotvuje do zákona existenci antibiotických středisek v každém okrese. "Změna je v tom, aby financování pravidelného očkování dětí v systému, kterým se Česká republika chlubí a je velmi dobrý, přešlo na veřejné zdravotní pojištění," řekl ČTK hlavní hygienik ČR a náměstek ministryně zdravotnictví Michael Vít. Nově také budou zdravotní pojišťovny hradit dobrovolné očkování proti pneumokoku všem dětem, nejen rizikovým skupinám.

Alergolog Špičák se stal Rytířem českého lékařského stavu

Přední český dětský alergolog Václav Špičák byl pasován v Tereziánském sále Břevnovského kláštera na Rytíře českého lékařského stavu. Je šestnáctým nositelem titulu, který uděluje Česká lékařská komora (ČLK) od roku 1996 lékaři, jenž se mimořádně zasloužil o etiku povolání, rozvoj medicíny a humanismu nebo projevil mimořádně statečný občanský či lékařský postoj. "Moudrost, nezištnost a pracovitost spolu s pevnými morálními zásadami zdobí rytíře. Jsem hluboce přesvědčen, že titul Rytíř českého lékařského stavu náleží profesoru Václavu Špičákovi plným právem," řekl prezident ČLK Milan Kubek, když profesoru Špičákovi titul předával. "Děkuji za mimořádné vyznamenání. Člověk má dělat vše pro to, aby nebyl na světě nadarmo, aby po něm zbyla alespoň píď, na které je patrná důstojná lidská stopa. Slibuji, že tuto filozofii ještě ve zbytku svého života budu plnit," řekl při přebírání titulu Špičák, který letos v lednu oslavil 80. narozeniny.

ČEZ Teplárenská chce koupit energetickou firmu Martia

Dceřiná firma energetického kolosu ČEZ, společnost ČEZ Teplárenská se sídlem v Chomutově, chce získat stoprocentní podíl v energetické společnosti Martia z Ústí nad Labem. ČTK to zjistila z elektronické úřední desky úřadu. V České republice ČEZ Teplárenská zásobuje teplem přes 100.000 domácností v Chomutově, Jirkově, Klášterci nad Ohří, Kadani, Teplicích, Bílině, Dubí, Krupce, Duchcově, Hrobu či Oseku. Firma vznikla v roce 2006 jako jedna ze dvou nástupnických společností rozdělením United Energy. ČEZ se stal stoprocentním vlastníkem společnosti v dubnu 2007. V tomto roce hospodařila firma se ziskem 81,5 milionu korun, celkové výnosy dosáhly zhruba 900 milionů.

V Brně hořela hala slévárny; škoda se odhaduje na milion

Výrobní halu slévárenské společnosti Feramo v Brně-Horních Heršpicích zachvátil v sobotu ráno rozsáhlý požár. Plameny nikoho nezranily. Oheň ale způsobil škodu za milion korun. Po příčině neštěstí pátrají vyšetřovatelé hasičů, řekl ČTK operační důstojník jihomoravských hasičů. Požár vznikl krátce po 07:00. Podle prvotních informací měla skončit v plamenech indukční pec. To se ale nepotvrdilo. Hořelo jiné technologické zařízení ve výrobní hale. Lze předpokládat, že požár vznikl vlivem technické závady. Likvidovaly jej desítky hasičů. Feramo je jedním z největší výrobců kovových odlitků v Česku.

Londýnští diváci připravili ovace Juliettě Bohuslava Martinů

Druhého provedení v Británii se v pátek večer dočkala opera Bohuslava Martinů Julietta aneb Snář. V londýnské koncertní síni Barbican ji za ovací obecenstva představil český dirigent Jiří Bělohlávek se Symfonickým orchestrem BBC a sólisty Magdalenou Koženou a Williamem Burdenem v hlavních rolích. Juliettu Bělohlávek v Barbicanu uvedl jako připomínku letošního 50. výročí úmrtí Bohuslava Martinů. Poprvé byla tato zřejmě nejznámější opera českého skladatele v Británii nastudována před 30 lety na jevišti Anglické národní opery v Londýně. V pátek se představila v koncertní podobě, která se setkala s nadšeným přijetím diváků. Naplněná známá koncertní síň odměnila soubor dlouhými ovacemi. Bělohlávek se operu na surrealistický námět rozhodl zařadit na program Symfonického orchestru BBC "po loňském úspěchu koncertních provedení Výletů pana Broučka a Osudu Leoše Janáčka". "Chtěli jsme v této pěkné řadě pokračovat," řekl Bělohlávek ČTK. "Julietta je reprezentativní dílo. I když v Anglii už zaznělo před 30 lety, stále je to novum a vyvolává velký zájem."

Národní divadlo Brno uvedlo operu Juliette se snovou atmosférou

Opera brněnského Národního divadla uvedla novou inscenaci náročné opery Juliette od Bohuslava Martinů. Pro dílo je příznačná hravost a snová nálada. Divadelníci tak publikum zavedli například do podivuhodného městečka, halucinogenního lesa obřích makovic a do kanceláře, jež řídí lidské sny. Inscenaci připravil tým vedený operním režisérem Jiřím Nekvasilem. "Snažili jsme se udělat inscenaci, která bude vizuálně bohatá, překvapivá, která pracuje s moderními scénickými prostředky, ale také se surreálnou poetikou 30. let, zejména s českým lyrickým surrealismem," řekl ČTK Nekvasil před premiérou. Po hudební stránce nastudoval operu dirigent Tomáš Hanus. Věří, že Juliette může oslovit nejen znalce a obdivovatele Martinů, ale také širší publikum a milovníky klasické opery. "Hudební i scénický jazyk Julietty je silný, impresivní a krásný," uvedl Hanus. Scénu inspirovanou surrealismem navrhl Daniel Dvořák.

Na zámku Zbraslav začala poslední výstava ze sbírek národní galerie

Na zámku Zbraslav v sobotu začala poslední výstava, kterou zde ze svých sbírek připravila Národní galerie (NG) v Praze ve spolupráci s Náprstkovým muzeem asijských, afrických a amerických kultur. Až do 6. července zde v expozici Japonské vize krajin mohou návštěvníci obdivovat 180 exemplářů v sedmi stylizovaných pohledech při zobrazování japonské krajiny od nejstarších dob po 20. století. "Exponáty jsou logicky seřazeny tak, aby ukázaly, kudy se ubírala krajinomalba v Japonsku až do jejího splynutí se západní kulturou," řekla ČTK ředitelka orientální sbírky NG, která na Zbraslavi do července sídlí, Helena Honcoopová. Nová expozice asijského umění ze sbírek Národní galerie v Praze (NG) se otevře v paláci Kinských na Staroměstském náměstí. Zrušení expozice na Zbraslavi plánuje galerie delší dobu, za pronájem zámku platila podle ředitele Milana Knížáka příliš vysoký nájem.

Veletrh dětské knihy v Liberci navštívilo během tří dnů přes 10.000 lidí

Přes 10.000 lidí navštívilo během tří dnů Veletrh dětské knihy v Liberci. Pořadatelé poslední tři hodiny před jeho skončením přestali vybírat vstupné, protože vstupenky téměř došly a před bránou výstaviště se pořád tvořila fronta návštěvníků. Zatímco ve čtvrtek a pátek dopoledne tvořily většinu výstavních hostů školní třídy, odpoledne a sobota patřily rodinám s dětmi. ČTK to v sobotu řekla iniciátorka výstavy Dagmar Helšusová. "Nakladatelé pochvalovali to, že je to jediná výstava o přímé komunikaci se čtenáři," dodala. Výstava měla historicky největší účast, sjelo se na ni 45 vystavovatelů, z toho 39 nakladatelů. Sedmý ročník výstavy nesl podtitul Úspěšní čtou a dětem měl ukázat, že jim četba může pomoci něčeho v životě dosáhnout. Výstava připomněla také Vernův svět a všední příběhy Františka Nepila. Na výstavišti vzniklo několik čítáren, ve kterých o nových i starých knížkách vyprávěli Ondřej Neff, Renata Fučíková nebo Iva Pecháčková. Součástí veletrhu byly odborné semináře na téma dětského čtenářství, pracovní dílny pro děti, autogramiády, besedy s autory, autorská čtení a divadelní představení.

Kiprutto vyhrál Pražský půlmaraton v traťovém rekordu 1:00:07

Keňan Koech Nicholas Kiprutto je novým rekordmanem Pražského půlmaratonu. Vítěz sobotního patnáctého ročníku zvládl trasu v ulicích metropole za hodinu a sedm sekund a téměř o minutu zlepšil dva roky staré maximum krajana Patricka Ivutiho (1:01:00). Za vítězství získal 2000 eur, za traťový rekord další 3000 a jen sedm sekund jej dělilo od tučného šeku na 15.000, který byl připraven pro případ prolomení hodinové hranice. Rekord padl i v závodě žen, který vyhrála Rosa Kosgeiová za 1:09:03. Nejlepší Češkou byla Petra Kamínková na desátém místě za 1:15:57, mezi muži skončil patnáctý Jan Kreisinger (1:07:08). Na jednadvacátém místě doběhl nevidomý Keňan Francis Thuo Karanja a časem 1:12:02 zaostal o necelé dvě minuty za svým osobním rekordem.

Biatlonista Šlesingr byl šestý ve stíhacím závodě SP

Český biatlonista Michal Šlesingr obsadil v sobotním stíhacím závodě Světového poháru v ruském Chanty Mansijsku šesté místo. Z vítězství se radoval Emil Hegle Svendsen z Norska, který ve finiši o desetinu vteřiny porazil krajana a již jistého vítěze seriálu Ole Einara Björndalena. Ten si přesto zajistil malý křišťálový glóbus za celkově prvenství v disciplíně. Šestadvacetiletý Šlesingr v Rusku zaostal za vítězným Svendsenem o 58 vteřin a zaznamenal třetí nejlepší výsledek v sezoně. Lepší byl pouze ve stíhačce v Trondheimu, kde skončil pátý, jeho maximem je čtvrté místo ze sprintu v Oberhofu. Český biatlonista se o lepší výsledek připravil na poslední střelecké položce, kde zaznamenal jedinou chybu. Na stanoviště přijel jako pátý závodník v pořadí, po trestném okruhu si ale o příčku pohoršil. Jeho krajané Jaroslav Soukup a Zdeněk Vítek skončili na 31., respektive 41. pozici.

Při Valašské rallye zemřeli po nehodě soutěžního vozu tři diváci

Při Valašské rallye v sobotu zemřeli po nehodě soutěžního vozu tři diváci. K tragédii došlo hned v úvodním testu druhé etapy, kdy ve vysoké rychlosti havaroval slovenský jezdec Lukáš Lapdavský. Jeho mitsubishi dostalo smyk v pravotočivé zatáčce, vůz opustil trať a smetl skupinku diváků. Pořadatelé krátce poté soutěž, která zahajovala letošní domácí sezonu automobilových rallye, zrušili. Při nehodě podle novojičínské policejní mluvčí zahynuli otec se synem, totožnost třetí mužské oběti zatím policisté neznají. "Na trati v Libotíně došlo ke střetu jednoho z vozidel se třemi osobami, které byly na místě usmrceny," uvedla pro ČTK mluvčí novojičínské policie Miroslava Michálková Šálková. Policie zjistila, že při nehodě zahynul osmatřicetiletý otec se svým přibližně třináctiletým synem z Kopřivnice. Totožnost třetího mladíka zatím policisté neznají. Řidiče, který podle policejní mluvčí zkolaboval, odvezla záchranka s poraněním hrudníku na chirurgii novojičínské nemocnice. "Byl při vědomí a komunikoval, zatím nelze vyloučit ani závažné vnitřní poranění, řekl ČTK mluvčí moravskoslezských záchranářů Lukáš Humpl.

Počasí v neděli

Oblačno až zataženo, místy občasný déšť, na Moravě srážky četnější. Noční teploty 7° až 4°Celsia, na západě Čech kolem 2°C. Odpolední teploty se vyšplhají na 6° až 10°C.

28-03-2009