Denní souhrn zpráv Zprávy

27-03-2009

EU se zatím nerozhodla, zda na summit k východu pozve i Lukašenka

Evropská unie se zatím nerozhodla, zda na květnový summit unie a zástupců zemí z bývalého Sovětského svazu pozve i běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka. Vyplynulo to ze slov ministra zahraničí Karla Schwarzenberga po prvním dni neformálního setkání šéfů diplomacií zemí EU, které se koná na jihočeském zámku v Hluboké nad Vltavou. Ministři probírali, v jak by se mělo Bělorusko na setkání podílet. Podle Evropské komise by unie měla s případnou pozvánkou Lukašenkovi, jehož mnozí donedávna označovali za posledního evropského diktátora, počkat až do poslední možné chvíle. "Myslím, že by to bylo příliš brzy," řekla už před jednáním eurokomisařka pro vnější vztahy Benita Ferrerová-Waldnerová o možnosti pozvat Lukašenka už nyní. Východní partnerství má posílit spolupráci s bývalými republikami Sovětského svazu včetně Běloruska a je jednou z priorit nynějšího českého předsednictví EU. Oficiálně by měl být projekt, který je určen pro Arménii, Ázerbájdžán, Bělorusko, Gruzii, Moldavsko a Ukrajinu, odstartován na summitu počátkem května v Praze.

Ministři se také radili, jak by sedmadvacítka mohla pomoci stabilizovat situaci v Afghánistánu. Jasný příslib navýšení vojáků v nestabilní středoasijské zemi, kde nabývá na síle radikální hnutí Taliban, však nepadl. Ministři o tom jednali týden před pražským summitem EU-USA, na který dorazí i nový šéf Bílého domu Barack Obama a Afghánistán bude bezpochyby jedním z témat.

Ministr Schwarzenberg: Výroky premiéra o USA byly součástí diskuse v EU

Výroky premiéra Mirka Topolánka o americkém řešení finanční krize byly součástí vnitroevropské diskuse a nemířily proti USA, řekl český ministr Karel Schwarzenberg. Topolánek v Evropském parlamentu kritizoval americké státní zásahy do ekonomiky v rámci boje proti finanční krizi. Z slov Schwarzenberga ale vyplynulo, že česko-americké vztahy tím nejspíš neutrpí. Ministr to prohlásil před neformálním jednáním ministrů zahraničí EU, které začalo v Hluboké nad Vltavou. Topolánek tento týden v Evropském parlamentu kritizoval státní zásahy do ekonomiky, jimiž Spojené státy řeší finanční krizi, jako "cestu do pekel". Svými slovy vyvolal nejen okamžitou reakci europoslanců, ale rozsáhlou debatu v evropském i americkém tisku.

Franco Frattini: Bylo by katastrofou pokračovat se slabým předsednictvím

Pro Evropskou unii by bylo katastrofou pokračovat se slabým předsednictvím a nynější české předsednictví EU bude třeba do konce června podporovat. Při příjezdu na neformální schůzku šéfů diplomacií EU to řekl italský ministr Franco Frattini. Reagoval na dotaz, zda Evropskou unii neoslabuje vynucená demise české vlády právě v poločase půlročního předsednictví EU a nedávná ostrá slova premiéra Mirka Topolánka na adresu USA. "Bylo by katastrofou pokračovat se slabým předsednictví. Musíme české předsednictví do konce června podporovat," prohlásil před novináři šéf italské diplomacie a bývalý eurokomisař. "Potřebujeme předsednictví schopné vést všechny procesy a zejména zorganizovat tak, jak to Česko dělá, první summit s prezidentem (USA Barackem) Obamou a šéfy států a vlád Evropy," dodal při příjezdu na dvoudenní neformální jednání, které se koná na jihočeském zámku Hluboká. Summit EU-USA bude v Praze příští neděli.

Demonstrace Dělnické strany v Hluboké se obešla bez incidentů

Zhruba tři desítky členů krajně pravicové Dělnické strany (DS) v pátek poklidně demonstrovaly v Hluboké nad Vltavou, kde zasedají ministři zahraničí zemí EU. Demonstrující původně chtěli proniknout až do areálu hlubockého zámku, ten je však kvůli neformální ministerské schůzce uzavřen. U policejního zátarasu proto strana pochod ukončila. Na protest proti zahraniční politice Evropské unie dohlížela zhruba stovka policistů. "Především chceme protestovat proti zahraniční politice Evropské unie, protože si myslíme, že ten směr, kterým se vydala EU je špatný. Omezuje suverenitu národních států a na to chceme v dnešním protestu upozornit," řekl ČTK předseda strany Tomáš Vandas. Nízkou účast si vysvětluje především špatným počasím, protože v Hluboké intenzivně pršelo. Více demonstrantů podpořilo ohlášené "konkurenční" shromáždění obyvatel Hluboké, kteří demonstrovali za levnější pivo a lepší počasí. V souvislosti s neformální ministerskou schůzkou na Hluboké se na místě konalo vícero akcí. Dopoledne asi desítka lidí v poklidu protestovala proti nedaleké jaderné elektrárně Temelín a jaderné energetice vůbec, odpoledne se v podobně skromném počtu shromáždili ke klidnému protestu odpůrci amerického protiraketového štítu.

Václav Klaus: Jednalo se o restrukturalizaci vlády a volbách

Prezident Václav Klaus hodnotí páteční jednání s předsedy ČSSD a KDU-ČSL Jiřím Paroubkem a Jiřím Čunkem jako konstruktivní. Podle prohlášení Hradu s nimi diskutoval o dohodě na částečné restrukturalizaci vlády, kterou by podpořila sněmovna, a o termínu voleb do Poslanecké sněmovny. Prezident je připraven podílet se na vytvoření této dohody, uvedl v tiskovém prohlášení mluvčí Hradu Radim Ochvat. Výměnou ministra vnitra Ivana Langra podmiňuje svou toleranci vládě v demisi sociální demokracie. Jiří Paroubek také řekl, že žádá i odvolání nejvyšší státní zástupkyně Renaty Vesecké. "Obě setkání proběhla v konstruktivním duchu. Tématem bylo hledání našeho budoucího politického uspořádání, které by vzniklo na bázi dohody v Poslanecké sněmovně, nikoli na bázi aktuálního přeběhlictví," uvedl Hrad k dopoledním schůzkám. Předsedové ČSSD i KDU-ČSL podle něho mají zájem na co nejhladším průběhu českého předsednictví Evropské unii, ale současně si uvědomují, že veřejnost očekává vyvození důsledků z úterního vyslovení nedůvěry vládě.

Jiří Paroubek vyzval ostatní předsedy k jednání o rozpuštění sněmovny

Předseda ČSSD Jiří Paroubek se chce odpoledne setkat s lídry ostatních parlamentních stran, aby se dohodli na východisku z vládní krize. Schůzku už má domluvenou s lidovci. Po zhruba hodinové konzultaci s prezidentem Václavem Klausem řekl, že důležitá je dohoda na přijetí zákona, kterým může být rozpuštěna sněmovna. ČSSD je připravena takový zákon předložit. Předčasné volby je podle Paroubka reálné uspořádat do konce října, například i kvůli tomu, že se na ně musí připravit Český statistický úřad. K přijetí zvláštního ústavního zákona o zkrácení volebního období dolní parlamentní komory je třeba souhlasu třípětinové většiny všech poslanců a třípětinové většiny přítomných senátorů. Při současném rozložení sil ve sněmovně se tak musí na rozpuštění dolní komory dohodnout strany končící vládní koalice s opozicí.

Jiří Čunek nevyloučil, že by vládní krizi mohla vyřešit duhová koalice

Šéf lidovců nevyloučil, že by současnou vládní krizi mohla vyřešit takzvaná duhová koalice. Řekl to po schůzce s prezidentem republiky Václavem Klausem. Podle Čunka hlava státu upřednostňuje dohodu politických stran na dalším postupu a do jejich jednání zatím zasahovat nechce. Duhový projekt by představoval spolupráci tří nynějších koaličních stran - ODS, zelených a lidovců - a opoziční ČSSD. "Půdorys koaliční je nám velmi blízký, diskuse nad ním je mi blízká. Není možné udělat dohodu jen na koaličním půdorysu, musí do ní být zapojena i sociální demokracie," uvedl Čunek. Dodal, že z prezidenta přímo "vyzařuje", že sám podnikne nějaké kroky až tehdy, pokud se politici nedohodnou. Nabízí prý "vějíř možností" a chce dát lídrům prostor, aby situaci vyřešili a na Hrad řešení přinesli, doplnil Čunek. Termín pro předložení výsledného návrhu prezident prý nestanovil. Šéf lidovců řekl, že doba není dlouhá. Připustil, že by se s Klausem mohl v nejbližších dnech znovu sejít. Na dotaz, zda by současný odstupující kabinet měl zemi řídit až do konce českého předsednictví, tedy do pololetí, neodpověděl. Nejprve o tom má jednat předsednictvo lidovců.

Češi z Podkarpatské Rusi se nejspíš dočkají odškodnění za majetek

Čeští občané z Podkarpatské Rusi se zřejmě dočkají odškodnění za nemovitý majetek, který na tomto území museli nechat v období kolem druhé světové války. Každý z nich by musel nárok prokázat, pak by mohl získat nejvýše dva miliony korun. Rozhodli o tom poslanci, zákon posoudí senátoři. Ministr financí Miroslav Kalousek (KDU-ČSL) s návrhem nesouhlasil a po hlasování prohlásil, že je šťastný, že je ministrem v demisi. Dotčení občané se budou moci obracet na ministerstvo vnitra, které bude jejich nároky zpracovávat ve spolupráci s ministerstvem financí. Může jít asi o 400 lidí, což by pro státní pokladnu byl výdaj ve výši 800 milionů korun. Přihlásit se o peníze mohou dosud žijící postižení nebo jejich manželé, manželky a děti, a to do konce roku 2012. Podle návrhu zákona by měli lidé získat nárok na desetinásobek ceny nemovitostí, stanovené podle příslušných vládních nařízení a vyhlášek z let 1947 až 1959. Návrh se týká lidí, kteří museli někdejší Podkarpatskou Rus, součást prvorepublikového Československa, opustit po jejím zabrání maďarskou armádou v letech 1938 a 1939 nebo odstoupení území Sovětskému svazu v roce 1945. Majetek sice po válce dostali formálně nazpět, kvůli předání území Sovětskému svazu 29. června 1945 jej ale nestihli převzít. Nárok mají také lidé, kteří se ke svým nemovitostem na sovětském území nemohli vrátit.

Václav Klaus podepsal zákon umožňující odpočet DPH u aut pro podnikatele

Podnikatelé od dubna budou moci při nákupu nového vozu u všech osobních automobilů uplatnit odpočet daně z přidané hodnoty. Počítá s tím novela, kterou podepsal prezident Václav Klaus. ČTK o podpisu informoval mluvčí Hradu Radim Ochvat. Podnikatelé si dosud mohli daň odečítat jen u aut vybavených pevnou mřížkou. Tu si často nechávali namontovat i do osobních aut, jako užitkové pak vykazovali i některé verze luxusních značek. Novela také dovoluje firmám a podnikatelům, aby si v případě přijetí úvěru například od mateřské nebo dceřiné firmy mohli od daňového základu odečíst zaplacené úroky. Podle podnikatelů je novela vítanou zprávou pro firmy, které tak ušetří na nákladech. "Očekáváme, že díky možnosti odpočtu DPH při nákupu nového auta dojde k oživení poptávky a prodeje zejména u užitkových aut," uvedl již dříve prezident Hospodářské komory Petr Kužel. Analytik UniCredit Bank Pavel Sobíšek očekává, že možnost odpočtu DPH letos zvýší prodeje aut až o 15.000.

Sněmovna schválila nový zákon o nakládání s těžebním odpadem

Těžařské firmy budou mít v budoucnu zřejmě nová pravidla pro nakládání s těžebním odpadem. Příslušný nový zákon v závěrečném čtení přijala Poslanecká sněmovna. Vládní návrh zapracovává do českého zákona ustanovení evropské směrnice, stanovuje požadavky na ukládání odpadů vzniklých při těžbě nerostných surovin tak, aby neohrožovaly životní prostředí a lidské zdraví. Provozovatelé úložných míst budou muset například vypracovat plány pro nakládání s odpady. Novela počítá s tím, že jako součást technologického celku mohou fungovat odkaliště, která budou v průběhu těžby a úpravy nerostů pravidelně odtěžována. Na tato odkaliště a odvaly se nová úprava podle návrhu ministerstva průmyslu a obchodu vztahovat nemá. Ministr průmyslu Martin Říman již dříve odhadl, že každou těžební organizaci přijdou nové povinnosti jednorázově na 100.000 korun.

Senát podpořil vládní reformu financování výzkumu

Senát podpořil vládní reformu způsobu financování vědy a výzkumu, která má zefektivnit a zjednodušit systém státní podpory výzkumných organizací. Má být více zaměřena na konkrétní dosažené výsledky. Normu, která má nabýt účinnosti počátkem července, nyní dostane k posouzení prezident. Novela zákona o podpoře výzkumu a vývoje má snížit počet centrálních úřadů, které rozdělují státní peníze na výzkum a vývoj, a to z 18 na sedm. Počítá naopak se vznikem Technologické agentury ČR, která má zastřešit financování aplikovaného výzkumu podle dosahovaných výsledků. Plnila by roli, kterou má mít pro základní výzkum Grantová agentura ČR. Rovněž podpora výzkumu na vysokých školách má být "účelově zaměřena na skutečné provádění", řekl senátorům vicepremiér Alexandr Vondra (ODS). Norma podle něj rovněž výslovně umožní podporu inovací. Přináší také větší důraz na ochranu duševního vlastnictví a průmyslových práv a odstraňuje překážky pro komercionalizaci výsledků výzkumu a inovací.

Ministr Kocáb: Neplatiči platí mnohonásobně více, než činí dluh

Způsob, jakým chomutovská radnice vymáhá od neplatičů dluhy na nájemném, zbytečně příliš postihuje lidi v hmotné nouzi a naopak přináší velký zisk exekutorům. ČTK to oznámil dosluhující ministr pro lidská práva a menšiny Michael Kocáb (za SZ). Zmínil případy, kdy exekutoři lidem dlužícím částku zhruba 400 korun vystavili účet za exekuční náklady ve výši až 9400 korun. Dlužníci k tomu navíc musí doplatit i daň z přidané hodnoty. Chomutovská radnice tak podle Kocába zbytečně prohlubuje sociální vyloučení lidí v obtížných hmotných a sociálních podmínkách, převážně Romů. Úřad podle jeho názoru neplní svou povinnost volit při výběru nedoplatku takové prostředky, které umožňují vybírat dluh a přitom dlužníky co nejméně zatěžují.

Hitachi uzavře továrnu v zóně Triangle, o práci přijde 800 lidí

Společnost Hitachi Home Electronics, výrobce plazmových televizorů, ukončí ke konci března výrobu v průmyslové zóně Triangle u Žatce. Ke konci dubna tak přijde zřejmě o práci všech 800 pracovníků. Důvodem uzavření továrny je propad odbytu plazmových televizorů v souvislosti se současnou hospodářskou krizí. Firma o tom ČTK informovala v tiskové zprávě. Hitachi bude muset státu vrátit investiční pobídky v hodnotě 246 milionů korun. Rozhodnutí o uzavření závodu vedení firmy oznámilo všem zaměstnancům. "Bohužel jsme nenašli řešení, které by dlouhodobě řešilo naši situaci," uvedl výkonný ředitel společnosti Hitachi Home Electronics Czech John Conlon. Společnost podle něj vrátí veškeré dotace a investiční pobídky, jež čerpala od státu při expanzi na tuzemský trh. "Jsme rovněž připraveni spolupracovat s příslušnými úřady a institucemi v regionu a poskytnout podporu našim zaměstnancům při vyhledávání nového zaměstnání," doplnil.

STEM: Polovina lidí má stejný příjem jako loni, třetina bere méně

Zhruba polovina lidí (47 procent) má dojem, že po zaplacení všech daní bere nyní stejně jako před rokem. Vyplývá to z průzkumu, jehož výsledky ČTK poskytla společnost STEM. Celkem 34 procent dotázaných uvedlo, že bere méně, a 12 procent míní, že bere více než na jaře roku 2008. Sedm procent dotázaných odpovědělo, že nemá žádný osobní příjem. Převaha lidí s poklesem příjmů proti lidem s vyšším příjmem je patrná téměř ve všech sociálních skupinách obyvatel. Výjimku tvoří lidé velmi dobře materiálně situovaní nebo zařazující se k vyšší střední vrstvě společnosti, ukázal průzkum. Podle STEM se loni v Česku začala projevovat hospodářská krize. Některé rodiny postihla rostoucí nezaměstnanost, zkracování pracovní doby (a platu), prémií, odměn, jiným se zkomplikovalo splácení hypoték nebo úvěrů. "O hlubokém propadu však nelze mluvit - polovina lidí změnu nezaznamenala, více než desetina si dokonce polepšila," uvedl STEM.

Veterináři zjistili nemoc BSE u krávy v chovu na Semilsku

Veterináři tento týden zjistili nemoc BSE u krávy ze zemědělského družstva v Roprachticích na Semilsku. Nemoc šílených krav byla v Česku naposledy zaznamenána v prosinci 2007. Informaci serveru tn.cz ČTK potvrdil mluvčí Státní veterinární správy (SVS) Josef Duben, podle kterého tak Česko od roku 2001 eviduje celkem 29 případů BSE. "Šlo (na Semilsku) o krávu 66 měsíců starou, normálně poraženou, u které byly po opakovaném vyšetření prokázány změny mozkové tkáně potvrzující bovinní spongiformní encefalopatii (BSE)," sdělil ČTK Duben. Počet vrstevnic nemocné krávy, které bude nutné z preventivních důvodů utratit a vyšetřit, Duben předběžně odhadl na zhruba 200. Chovatelé obdrží od státu podle veterinárního zákona příslušnou náhradu. Loni nebyl v Česku zaznamenám ani jeden případ BSE. Naposledy byla BSE zjištěna v prosinci 2007.

Mariánskolázeňské oplatky po potížích nejspíš získají označení EU

Mariánskolázeňské oplatky nejspíš získají ochranné označení Evropské unie. Německo, které dosud mělo proti registraci námitky, své stížnosti stáhlo, a Evropská komise tak může věhlasnou mariánskolázeňskou specialitu do rejstříku zapsat. Samotné ochranné označení by oplatky měly získat v průběhu týdnů či měsíců. ČTK o tom informoval jeden z mluvčích českého předsednictví EU Radek Honzák. Spolu s Mariánskolázeňskými oplatkami označení nově získají nejspíš i pivo Černá Hora a Znojemské pivo. "Ochranné označení pomůže českým výrobcům tím spíš, že se nyní potýkají s dopady hospodářské krize," uvedla Milena Vicenová, velvyslankyně ČR při EU. "Jde o uznání kvality i pomoc exportu. A zákazník zase bude mít více informací při výběru potravin," dodala.

Titul Zlatý Ámos získala učitelka z Karviné

Učitelka základní školy Komenského z Karviné Lucie Andělová zvítězila v klání o cenu Zlatý Ámos. Ocenění pro nejoblíbenějšího učitele roku si v pátek odnesla z pražského hotelu Olšanka, kde porazila šest soupeřů. Korunku pro vítěze si odnesla také z hlasování dětské poroty. Přihlašovat své pedagogy do soutěže o nejoblíbenějšího učitele mohli žáci základních a středních škol. Letos navrhli rekordních 61 pedagogů. V minulém ročníku titul Zlatého Ámose vybojovala kantorka bučovického gymnázia Emílie Kostrbová, která učí český jazyk a dějepis. Rok předtím uspěl tehdy osmdesátiletý učitel chemie Ivan Sedlák.

Děti z Libereckého kraje načetly audioknihy pro slepé

Děti z libereckých, frýdlantských a jabloneckých škol načetly na dva kompaktní disky knihu Příběhy knížat a králů od Aleny Ježkové a dvě knihy Martiny Drijverové Sísa Kyselá a Sísa Kyselá a ušmudlaný rytíř. Zvuková podoba knížek, kterou její autoři v pátek slavnostně pokřtili, je určena pro slepé a slabozraké děti. ČTK to řekla Radka Vojáčková z dětského oddělení Krajské knihovny v Liberci. Podle ní přinesl projekt Děti čtou nevidomým dětem během své sedmileté existence celkem osm zvukových knih. Příběhy knížat navazují na loni vydané Staré pověsti české. "Cílem projektu je přivést školáky k toleranci a pochopení handicapu nevidomých a současně podpořit zájem zdravých dětí o čtení," dodala. Zvukové knihy vyšly v nákladu 200 kusů a dostanou se do všech internátních škol pro nevidomé a do všech poboček Sjednocené organizace pro nevidomé a slabozraké. Budou také ve zvukových odděleních knihoven. Zájem mají i nemocnice a ústavy pro paraplegiky, kteří sice mohou číst, nemohou ale listovat v knize.

Vědci prokázali, že na Třebíčsku se pásli mamuti

Vědci z Archeologického ústavu Akademie věd v Brně prokázali, že se na Třebíčsku v době ledové pásli mamuti, sobi, koně a pratuři. Dosud předpokládali, že v takové nadmořské výšce pro ně nebyly příznivé klimatické podmínky. Zvrat přinesl výzkum fragmentů kostí, které nalezli loni amatérští archeologové ve staré opuštěné cihelně u Třebíče. ČTK o tom informovala archeoložka Miriam Nývltová - Fišáková. "Kosti zatím prošly základním výzkumem, to znamená morfologickým a metodickým, a právě nyní zkusíme pomocí radiokarbonového datování C14 upřesnit jejich věk. Pak budeme moci říct, odkud zvířata pocházela, zda byla místní, nebo přišla ze severu, z jihu, či z východu. Když se udělají i genetické vazby, tak budeme moci říct, zda mamuti byli spříznění s mamuty z Věstonic, z Předmostí nebo z oblasti Rakouska, či Polska," řekla ČTK. Podle dosavadního výzkumu kosti určitě pocházejí z období 30.000 až 17.000 let před naším letopočtem. Vědci budou také zkoumat, jak vypadalo tehdy místní životní prostředí, aby mohli zpřesnit pohled na Třebíčsko v poslední době ledové.

Památník Vojna vystavuje obrazy německé malířky M. Kurzokové

V lešetickém Památníku Vojna je od pátku otevřena výstava německé malířky Marie Kurzokové nazvaná Popel a déšť - obrazy proti zapomnění. Jejím prostřednictvím se autorka pokusila umělecky vyrovnat s nacistickou minulostí své rodiny. Její dědeček byl dozorcem v koncentračním táboře Mauthausen, sdělil ČTK Roman Abušinov z Hornického muzea Příbram, které památník spravuje. "Umělkyně vytvořila své obrazy se snahou výtvarně vyjádřit zlo nacismu, jeho oběti i viníky, a vyvolat tak úvahy proti zapomnění válečných nacistických hrůz," dodal. Vystavené obrazy malířka poprvé prezentovala v někdejším koncentračním táboře Dachau. V lešetickém památníku budou k vidění do 31. května.

Ze sportu:

Hokejisté mistrovské Slavie si po roce opět zahrají o extraligový titul. Na domácím ledě v Praze díky hattricku Jaroslava Bednáře a rozhodujícímu nájezdu Vladimíra Růžičky mladšího porazili Plzeň 6:5 po samostatných nájezdech a semifinálovou sérii vyhráli 4:1 na zápasy.

S jasným vědomím, jak důležité zápasy je čekají, odcestovali do slovinského Mariboru čeští fotbaloví reprezentanti. Sobotní utkání se Slovinskem a středeční duel na Letné se Slovenskem hodně napoví o nadějích týmu postoupit na světový šampionát v roce 2010 v JAR.

Česká fotbalová jednadvacítka remizovala v prvním ze dvou přípravných duelů v egyptské Alexandrii s domácí výběrem do 20 let bez branek. Kouč Jakub Dovalil tak u jednadvacítky stále čeká na první soutěžní gól. Dočkat se může v neděli v dalším přípravném utkání s Jižní Koreou.

Český krasobruslař Tomáš Verner skončil na mistrovství světa těsně pod stupni vítězů. Na šampionátu v Los Angeles ve čtvrtek zajel čtvrtou volnou jízdu a zaostal o 4,26 bodu za bronzovým Brianem Joubertem z Francie. Titul získal Američan Evan Lysacek před Kanaďanem Patrickem Chanem.

Nejlepší český běžec na lyžích Lukáš Bauer získal na Horních Mísečkách pátý titul mistra republiky. Na trati 15 km volnou technikou porazil reprezentačního kolegu Martina Koukala o 25 sekund, třetí v pořadí sprinterský specialista Aleš Razým ztratil další minutu. Mezi ženami pozici největší favoritky na volné desítce potvrdila Kamila Rajdlová, druhého nejlepšího času Ivana Janečková, třetí skončila Klára Moravcová.

Česká tenistka Nicole Vaidišová je na turnaji v Miami ve třetím kole. Postoupila po vítězství nad 28. nasazenou hráčkou Aljonou Bondarenkovou z Ukrajiny, kterou za 53 minut porazila 6:1 a 6:0. Nedařilo se naopak Lucii Šafářové, která ve druhém kole vypadla, další Češka Petra Kvitová nezvládla hned svůj první zápas.

Krátce o sobotním počasí v České republice:

Polojasno až oblačno, ojediněle přeháňky. Teploty 10 až 14 stupňů Celsia.

27-03-2009