Denní souhrn zpráv Zprávy

26-03-2009

Česku vládne kabinet v demisi, odpoledne ji podal předseda vlády

Česko řídí vláda v demisi. Demisi odpoledne prezidentovi na Hradě předal premiér Mirek Topolánek (ODS). Jeho odstupující kabinet ale zemi povede až do jmenování nové vlády, která by podle hlavy státu měla vzniknout rychle. Prezident Václav Klaus míní, že by české předsednictví EU měl převzít a dokončit kabinet s jistým mandátem. Topolánkova vládla padla v úterý, kdy jí sněmovna vyjádřila nedůvěru. Klaus pro jmenování nové vlády stanovil tři podmínky. Podle něj je nutné, aby kabinet vznikl rychle. České předsednictví by měla vykonávat vláda s jistým mandátem, uvedl. Řekl, že nová vláda musí také vzniknout po dohodě stran ve sněmovně. Nebude prý jmenovat kabinet, který by se opíral o hlasy takzvaných přeběhlíků. Sestavením nového týmu pověří toho, kdo bude mít v dolní komoře podporu nejméně 101 poslanců.

Předseda zelených Martin Bursík označil Klausovy podmínky za nesplnitelné. Vykládá si je jako snahu o vytvoření velké koalice ODS a ČSSD. Bursík řekl, že se šéfové dosavadních koaličních stran už sešli a dohodli se na koordinaci svých kroků. Také podle šéfa opoziční ČSSD Jiřího Paroubka bude pro kohokoliv těžké prezidentovy podmínky splnit. Sám novou vládu podle svých slov sestavovat nechce. Musel by totiž prý počítat právě s podporou přeběhlíků. Vedení sociální demokracie vyloučilo, že by se strana na novém kabinetu dohodla jen s ODS a dvě nejsilnější parlamentní strany se na vládnutí nějak podílely jen spolu. Paroubek zopakoval, že by Topolánkův tým měl dokončit předsednictví EU. Pak by měla vzniknout vláda odborníků, kteří by připravili opatření proti hospodářské krizi a dovedli Česko k předčasným volbám. Podle Paroubka by se mohly konat v říjnu. Volby co nejdříve si přeje i odstupující premiér.

Sociální demokraté i přes své přesvědčení, že by Topolánkova vláda měla předsednictví EU dovést do konce, pohrozili tím, že by ji mohli přestat tolerovat. Důvodem jsou premiérovy ostré výroky, a to například na adresu USA kvůli protikrizovým opatřením. Pokud prý Topolánek svou rétoriku nezmírní, bude ČSSD usilovat o co nejrychlejší výměnu vlády. Koho prezident sestavením nové vlády pověří, zatím není jasné. Na pátek si pozval na Hrad Paroubka i šéfa lidovců Jiřího Čunka. Bývalý český prezident Václav Havel ale věří, že Klaus vytvoření kabinetu svěří opět Topolánkovi. Podle Havla by odstupující vláda měla dokončit české předsednictví EU a pak by země měla směřovat k předčasným volbám. Také podle pražského primátora a bývalého prvního místopředsedy ODS Pavla Béma by šanci na sestavení vlády měl dostat Topolánek. Bém uvedl, že sám o premiérské křeslo neusiluje. Nedokáže si prý představit, že by ho prezident vytvořením kabinetu pověřil. Právě Béma, Klause a poslance Vlastimila Tlustého, který hlasoval pro nedůvěru vládě, Topolánek z pádu kabinetu obvinil. Bém řekl, že se premiér chová neférově a zbaběle, protože se snaží zbavit odpovědnosti. Prezident Klaus jen řekl, že chtěl nechat Topolánkovy výroky bez povšimnutí, aby se diskuse posunula. Podle bruselských analytiků by nová vláda s novým premiérem v čele mohla být pro roli českého předsednictví EU přínosem. Shodují se ale na tom, že by se výměna měla odehrát rychle a že by nový kabinet měl navázat na práci Topolánkovy vlády.

Výkonná rada ODS Klausovi: Měl by pověřit šéfa nejsilnější strany

Výkonná rada ODS se usnesla, že prezident Václav Klaus by měl pověřit sestavením vlády předsedu nejsilnější parlamentní strany, tedy Mirka Topolánka. Širší vedení strany také odsoudilo výrok prezidenta, že pověří sestavením vlády, toho, kdo přinese 101 hlas poslanců.

Rada ODS žádá místní sdružení o vyloučení Tlustého a Schwippela

Širší vedení ODS požádalo místní sdružení o vyloučení poslanců Vlastimila Tlustého a Jana Schwippela z ODS. Měly by tak učinit do 15. dubna. Čeká se na zasedání rakovnické ODS, která chce 9. dubna jednat o vyloučení Tlustého. Organizace v Zadní Třebani, odkud pochází Schwippel, to odmítá.

Podle Tejce nemá Topolánek pravdu o manipulaci volby prezidenta

Premiér Mirek Topolánek (ODS) nemá podle názoru poslance Jeronýma Tejce (ČSSD) pravdu, když říká, že existovalo spiknutí s cílem ovlivnit loňskou volbu prezidenta republiky. Tejc to řekl ČTK po jednání sněmovní komise pro kontrolu Bezpečnostní informační služby (BIS). Úvahy o manipulaci volby, v níž byl hlavou státu znovu zvolen Václav Klaus, se objevily po úniku záznamu schůzky v pražském hotelu Savoy mezi prezidentovým kancléřem Jiřím Weiglem a lobbistou Miroslavem Šloufem (ČSSD). Topolánek tvrdí, že důkazy o manipulaci má a je připraven je předložit při uzavřeném jednání dolní komory. Podle něj celou věc řídili a organizovali někdejší šéf české civilní rozvědky Karel Randák a Petr Dimun, který je nyní odpovědný za marketing opoziční ČSSD. Oba to ale popřeli. Sociální demokracie naopak tvrdí, že to je právě vláda a Topolánek, kdo ovlivňuje a manipuluje bezpečnostní služby i média. Tejc k jednání sněmovní komise pro kontrolu BIS řekl, že vedení civilní kontrarozvědky komisi seznámilo s materiálem, který služba kvůli kauze Savoy předložila vládě a který byl zpracován na základě ústního pokynu ministerského předsedy. Zpráva BIS, kterou premiér a vláda dostali, byla podle Tejce doložena konkrétními poznatky. Dále Tejc uvedl, že komise se nezabývala informacemi, jež vládě předaly ostatní tajné služby a bezpečnostní složky státu. Komise podle Tejce také dospěla k závěru, že "činnost BIS v této věci se netýkala volby prezidenta České republiky".

Komise doporučila nepřijímat zákon o církevním majetku

Sněmovní církevní komise doporučila sněmovně nepřijmout vládní návrh zákona o vyrovnání státu s církvemi. Proti zákonu hlasovali komunisté, sociální demokraté a poslanec Vlastimil Tlustý. "Závěr parlamentní komise je politováníhodný výsledek. Předkládaný zákon byl dosud nejlepším návrhem ze všech dosavadních pokusů. Komise navíc prokázala, že nároky církví nebyly neopodstatněné, ale naopak velkorysé," sdělil ČTK olomoucký arcibiskup Jan Graubner. "Doporučili jsme Poslanecké sněmovně, aby zamítla vládní návrh zákona o majetkovém narovnání s církvemi a s náboženskými společnostmi. Domníváme se, že by měla vláda tento návrh přepracovat," řekl po jednání komise novinářům Bohumil Sobotka (ČSSD). Komise vyzvala vládu, aby s církvemi zahájila nové kolo jednání. Podle Sobotky by při jednáních měla vycházet "prokazatelně a objektivně z majetku, který církve a náboženské společnosti skutečně vlastnily do 25. února 1948". Vláda je však přesvědčena, že z takových podkladů její návrh vychází. Podle Sobotky se během celého jednání komise nepodařilo shodnout ani na tom, že stát peníze na vyplacení církvím má. "Zákon asi nemá v tomto volebním období šanci být přijat, mně to je líto, protože si myslím, že to je dobrý zákon, který by pomohl obcím v České republice, občanům i církvím," řekl předseda komise a místopředseda KDU-ČSL Jan Kasal. Závěry, ke kterým komise dospěla, ale podle něj budou sloužit jako důležitý podklad těm, kteří tuto problematiku budou řešit v příštím volebním období. Kasal také navrhoval prodloužit mandát komise o dva měsíce, návrh však neprosadil. Komise pracovala od loňského léta.

Havlova kancelář: Obama a Havel se v Praze patrně opravdu setkají

Americký prezident Barack Obama se při své návštěvě Prahy zřejmě opravdu sejde s bývalou hlavou státu Václavem Havlem. Havlova pražská kancelář se tak na dotaz ČTK vyjádřila k dosavadním spekulacím o setkání. Schůzka by se měla uskutečnit v neděli 5. dubna, tedy druhý den Obamovy návštěvy Prahy. "Obě strany s tím předběžně počítají," řekla Havlova tajemnice Sabina Tančevová. Místo setkání zatím podle ní není určeno, protože harmonogram návštěvy se stále upřesňuje.

V Hluboké v pátek začne neformální schůzka šéfů diplomacií EU

V zámku Hluboká začne v pátek před polednem dvoudenní neformální schůzka ministrů zahraničí 27 členských zemí Evropské unie zvaná též Gymnich. Je jednou z nejprestižnějších akcí českého předsednictví Radě EU. Město i kraj spatřují v této akci velkou šanci ukázat diplomatům, jejich doprovodu a zahraničním novinářům krásy jižních Čech.

Mezi hlavními tématy bude problematika Blízkého východu a západního Balkánu. Areál zámku s parkem je kvůli zasedání po celou dobu uzavřen a důkladně střežen policií. Jednání potrvá do sobotního odpoledne. K hlavním tématům schůzky bude patřit problematika Blízkého východu, otázky dalšího rozšiřování Evropské unie, budoucnosti západního Balkánu a projekt takzvaného východního partnerství. Ministři, jejichž debaty bude jako zástupce českého předsednictví moderovat Karel Schwarzenberg, budou zvažovat, zda unie k jednáním o tomto projektu přizve i běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka.

Liška: Vláda ztratila mandát k přípravě vysokoškolského zákona

Ministr Ondřej Liška (SZ) se domnívá, že vláda po úterním vyslovení nedůvěry ztratila mandát k přípravě vysokoškolského zákona. Novinářům oznámil, že požádal premiéra Mirka Topolánka (ODS), aby zrušil termín předložení návrhu zákona o terciárním vzdělávání. Věcný záměr zákona měl být hotov do července, dosavadní výsledky chce Liška zveřejnit počátkem dubna. K přerušení práce na přípravě zákona ve čtvrtek Lišku vyzval rektor Univerzity Karlovy Václav Hampl. "Zaznamenal jsem zprávu, že mi pan rektor poslal nějaký dopis, ve kterém mě k tomuto vyzval. Já jsem žádný dopis neobdržel a i bez knížecí rady pana rektora Hampla jsem hned poté, co byla vládě vyslovena nedůvěra, se sešel s premiérem Topolánkem a požádal ho o zrušení termínu předložení reformy terciárního vzdělávání," řekl Liška. Po jednání vlády pak ČTK textovou zprávou oznámil, že "výsledek dosavadních debat s akademickou reprezentací nad návrhem věcného záměru zákona bude zveřejněn počátkem dubna". Podle vlastních slov teď přemýšlí nad tím, jak projekty, které považuje za klíčové a velmi dobře připravené, "nenechat smést ze stolu tím, kdo přijde po mně, ale jak je připravit k předání do takové podoby, aby se v nich dalo co nejlépe pokračovat". Hampl novinářům řekl, že ministerstvo školství by mělo přípravu vysokoškolského zákona přerušit. Důvodem je podle něj to, že návrh postrádá koncept a ministerstvo není schopno o něm vést s univerzitami diskusi.

Senát: Za stav chodníků mají zodpovídat jen jejich vlastníci

Za stav chodníků budou zřejmě zodpovídat jen jejich vlastníci. Senát dnes potvrdil schválení své novely, která ruší odpovědnost majitelů domů za škody způsobené stavem přilehlých chodníků, které vlastní zpravidla obce. Novelu ještě dostane k posouzení prezident. Přijetí normy se snaží zabránit Svaz města a obcí, podle něj by znamenala pro radnice nemalé zvýšení nákladů na úklid chodníků. Mohly by prý podle typu zimy dosáhnout až 30 miliard korun ročně. Tím argumentovali i senátoři z ČSSD a KDU-ČSL. Výše nákladů je podle zastánců novely zejména z ODS výrazně nadsazená. Norma má podle nich navíc zajistit pouze to, že za majetek má odpovídat výhradně jeho vlastník. Novelu nakonec podpořilo 33 z 61 přítomných senátorů, proti byli převážně sociální demokraté.

Agentura na podporu Romů chce opět získat jejich důvěru

Nové vedení vládní agentury pro sociální začleňování v romských lokalitách určené k integraci jejich obyvatel do většinové společnosti hodlá získat jejich důvěru a do konce letošního roku odstartovat první konkrétní projekty. ČTK to řekl nový ředitel agentury Martin Šimáček. Ministr pro lidská práva a menšiny Michael Kocáb (za SZ) jej jmenoval do funkce v pondělí, tedy pouhý den předtím, než sněmovna vyslovila nedůvěru vládě. Vládní agentura začala působit loni na jaře ve 12 městech a obcích a podle názoru některých romských aktivistů z různých organizací a sdružení zatím zcela selhala. "Agentura slibovala finanční podporu projektům, peníze však do pilotních lokalit v podstatě nedotekly," připustil Šimáček. "Mohli jsme tím způsobit problémy partnerům, ztratit jejich důvěru, která se obtížně získává zpět," konstatoval. Přes tento "šrám na tváři agentury" její nový šéf věří, že jeho podřízení najdou společnou řeč s Romy i se zaměstnanci státních institucí i radnic a vytvoří v jednotlivých obcích a městech takzvaná lokální partnerství. Spolupracovat by tak měli úředníci sociálních odborů, školy, úřady práce, policisté, zástupci vedení měst i pracovníci neziskových organizací.

"Přístup ke vzdělání, možnost získat zaměstnání, šance získat bydlení úměrné finančním možnostem - to jsou základní předpoklady pro život každého občana. Dvojnásob to platí u těch, kteří se ocitli v sociálním vyloučení," míní Šimáček. "Chceme podpořit konstruktivní řešení městských radnic oproti čistě represivním postupům," prohlásil Šimáček. Represe podle něj totiž napětí a konflikty mezi Romy a ostatními obyvateli měst s vyloučenými lokalitami pouze eskalují.

Čeští šestnáctiletí mají největší zkušenost s drogami v Evropě

Čeští šestnáctiletí mají největší zkušenosti s drogami v Evropě, nějakou nelegální drogu vyzkoušela skoro polovina z nich. Většinou vyzkoušeli marihuanu nebo hašiš. Vyplývá to ze školní studie ESPAD 2007. S takzvanými tvrdými má zkušenost každý jedenáctý český školák. Za dobu 12 let trvání projektu lze ve většině zemí konstatovat zlepšení situace. Výjimkou je Česká republika a Slovensko, uvádí zpráva ESPAD. Od roku 1995 se užívání jak konopí, tak i "tvrdých" drog v ČR zdvojnásobilo, avšak podle odborníků dál neroste. Projekt ESPAD 2007 zjišťoval užívání návykových látek mezi více než 100.000 šestnáctiletými studenty ve více než třech desítkách evropských zemí. V roce 2007 se konala již čtvrtá vlna sběru dat.

ČNB ponechala podle očekávání úrokové sazby beze změny

Bankovní rada České národní banky ponechala úrokové sazby beze změny. Trh tento výsledek očekával. Hlavní úroková sazba, od které se odvíjí úročení komerčních úvěrů, tak zůstává na 1,75 procenta. Pro snížení sazeb sice podle analytiků hovoří zhoršující se ekonomický vývoj a klesající inflace, problémem je ale velká rozkolísanost kurzu koruny. Pokud se koruna uklidní, nebude nic bránit snížení úrokových sazeb ve druhém čtvrtletí, upozornili již dříve ekonomové.

Odborník předpovídá pokles letošní spotřeby elektřiny v ČR až o 8 procent

Spotřeba elektrické energie by letos kvůli propadu průmyslové výroby měla klesnout o šest až osm procent. Na energetickém fóru to řekl Dean Brabec z mezinárodní poradenské firmy Arthur D. Little. I jiní odborníci počítají s poklesem poptávky po elektřině v letošním roce. Podle analytika Atlantik FT Petra Nováka se dá za celý letošní rok čekat propad spotřeby o tři procenta. Společnost ČEZ očekává propad o tři až čtyři procenta. Podle předsedy Energetického regulačního úřadu Josefa Fiřta je současný vývoj poklesu spotřeby a ceny elektřiny jen krátkodobým výkyvem. "Po odeznění krize můžeme očekávat nárůst cen elektřiny a poptávky po ní," dodal. Podle statistik Energetického regulačního úřadu klesá spotřeba elektřiny od nástupu krize na podzim loňského roku. Únorová poptávka podle předběžných údajů klesla o více než pět procent. Podle dřívějších odhadů odborníků měla růst spotřeba elektřiny zhruba o dvě procenta ročně. Loni zaznamenala růst o 1,2 procenta.

Česko je v technologické vyspělosti na 32. místě ze 134 zemí

Česká republika postoupila v letošním světovém žebříčku hustoty komunikačních sítí o čtyři pozice výše na 32. místo mezi 134 státy. Zprávu o Globálních informačních technologiích 2008-2009 vydalo Světové ekonomické fórum. V čele žebříčku se umístily severské země. Zpráva upozornila na to, že Česká republika na stupnici stabilně zlepšuje svoji pozici, a to v absolutních číslech i vzhledem ke světovému průměru. Tento postup by si Česko mělo udržet kvůli schopnosti konkurovat a vytvářet bohatství, doporučuje fórum. Loni byla ČR na 36. místě, ale ze 127 zemí.

Senát schválil převod 1,3 miliardy Kč na přímé platby zemědělcům

Čeští zemědělci už mají takřka jisté, že na dorovnání části přímých plateb dostanou 1,3 miliardy korun. Senát schválil novelu, která má umožnit převod této částky z příjmů Pozemkového fondu ČR. Norma, kterou nyní dostane k podpisu prezident, rovněž umožňuje Podpůrnému a garančnímu rolnickému a lesnickému fondu (PGRLF) z vlastních peněz podporovat provozní úvěry farmářů. "Obsahem novely je převod 1,3 miliardy korun do rozpočtu ministerstva zemědělství tak, aby byly použity pro doplňkové platby," řekl senátorům ministr zemědělství Petr Gandalovič jako spoluautor poslanecké předlohy. Jejím cílem, jak uvedl, je dorovnání devadesátiprocentní úrovně přímých plateb, tedy dotací pro zemědělce, původních členských států EU. Ministr podotkl, že vláda převedla z rezervních fondů další prostředky, "takže pro rok 2009 budou čeští zemědělci mít v podstatě maximální možné dorovnání národních doplňkových plateb". Výsledná suma bude záviset na kurzu koruny vůči euru. Dorovnání plateb přivítal již dříve prezident Agrární komory Jan Veleba.

Senát schválil odpočet DPH u osobních aut pro podnikatele

Podnikatelé od dubna zřejmě budou moci při nákupu nového vozu mohli u všech osobních automobilů uplatnit odpočet daně z přidané hodnoty (DPH). Počítá s tím, novela, kterou schválil Senát. Normu nyní dostane k podpisu prezident republiky. Podnikatelé si dosud mohli daň odečítat jen u aut vybavených pevnou mřížkou. Tu si často nechávali namontovat i do osobních aut, jako užitkové pak vykazovali i některé verze luxusních značek. Odmítnutí novely by ale podle ministra financí Miroslava Kalouska vzhledem k nové evropské směrnici způsobilo, že nárok na odpočet DPH by se týkal velkých vozů, nikoli menších. Opoziční ČSSD tvrdí, že opatření pomůže jen podnikatelům; obává se, že toho budou zneužívat. Sociální demokraté v rámci svého protikrizového balíčku takzvané šrotovné, tedy příspěvek na nákup nového auta v případě likvidace starého. Sněmovna by o něm měla rozhodovat v úterý, Kalousek se staví proti. Zástupci podnikatelů ale pokládají novelu za dlouho očekávanou a vítanou zprávou pro firmy, které tak ušetří na nákladech.

Soud zrušil zákon, stavba nové ranveje v Ruzyni bude složitější

Stavba nové ranveje na letišti v Praze-Ruzyni bude složitější. Ústavní soud (ÚS) zrušil zákon, jenž udělal z budování nové vzletové a přistávací dráhy veřejný zájem. Jednoúčelový zákon měl stavbu urychlit a usnadnit. Skupina 17 senátorů jej však označila za protiústavní a navrhla jeho zrušení. Soud návrhu vyhověl. Ustanovení zákona jsou podle zpravodajky Dagmar Lastovecké hned z několika důvodů protiústavní a neslučitelná s principem právního státu. Veřejný zájem by podle Lastovecké neměli určovat zákonodárci prostřednictvím zvláštních norem. "Pokud je v tomto případě veřejným zájmem urychlení stavby, tak tento argument by přece mohl platit ve vztahu k mnoha jiným stavbám," uvedla Lastovecká. Podle mluvčí letiště Evy Krejčí nemá zákon, o kterém Ústavní soud rozhodoval, na pokračování přípravy paralelní dráhy vliv. Zákon umožňoval vyvlastnění potřebných pozemků a byl koncipován v době, kdy je letiště nemělo. Vedení společnosti se však už podařilo s vlastníky klíčových pozemků dohodnout.

Ředitel ČRo Kasík nevidí důvod pro svou rezignaci

Generální ředitel Českého rozhlasu Václav Kasík nevidí důvod k odchodu ze své funkce. K rezignaci ho vyzvala ve středu Rada ČRo kvůli porušení zákona, kterého se Kasík údajně před lety dopustil jmenováním Libora Křivky na pozici ředitele svého sekretariátu bez ověření jeho lustračního osvědčení. Podle tiskové zprávy ČRo byl Kasík v kauze bývalého ředitele své kanceláře Libora Křivky od samého počátku záměrně uveden v omyl. Jakmile se o nezpůsobilosti Libora Křivky vykonávat funkci ředitele Kanceláře generálního ředitele dozvěděl, ihned konal. "Český rozhlas hospodaří výborně a důsledně plní svou veřejnoprávní roli. Poslechovost stanic Českého rozhlasu jako celku vzrůstá a důvěra veřejnosti ve značku Český rozhlas je dlouhodobě na vysoké úrovni," uvedl ČRo v tiskové zprávě s tím, že Václav Kasík tak nevidí relevantní důvod, proč by měl rezignovat na funkci generálního ředitele.

ČD sjednotí barvy svých vlaků, aby se odlišily od konkurence

České dráhy postupně sjednotí barvy svých vlakových souprav, které budou nově natírány kombinací tmavě modré, světle modré a světle šedé barvy. ČD se tak chtějí v době nastupující liberalizace železniční dopravy odlišit od konkurence, uvedla společnost. Do konce letošního roku by mělo na české železnici jezdit nejméně 30 vozů a deset lokomotiv, které už budou mít nový nátěr. "Nebudeme teď hromadně přelakovávat všechny své vlaky, to by bylo velmi nehospodárné," podotkl generální ředitel ČD Petr Žaluda. Od poloviny letošního roku budou ČD dávat na všechny opravované vozy jen tyto nové barvy. Zároveň jednají s dodavateli nových souprav, aby začaly vlaky co nejdříve vyjíždět z továren v novém barevném řešení.

V Paříži vyšla nová knížka Milana Kundery

Pod názvem Une rencontre, pro který je podle autorových záměrů nejvýstižnější překlad Setkání, vyšla nová sbírka esejů francouzského spisovatele českého původu Milana Kundery. Soubor článků navazuje na předchozí Kunderova díla jako L'Art du roman (Umění románu) nebo Le Rideau (Opona). Autor, který 1. dubna oslaví 80. narozeniny, opět analyzuje literární úvahy a postavy velkých spisovatelů. Tentokrát se zamýšlí nad existenciálními a estetickými otázkami v dílech velikánů, jako jsou François Rabelais, Anatole France, Fjodor Dostojevskij nebo Gabriel García Márquez. Nechybí ani pozastavení nad malířskými vyjádřeními Francise Bacona nebo Henriho Matisse.

Podle literárních odborníků Kundera jako obvykle provádí erudovanou sondu do obskurních stránek světa a lidstva. Probírá se otázkami, které většinu čtenářů ani nenapadnou - například proč postavy velkých románů zpravidla nemají děti, nebo kdy a kolikrát se Anna Kareninová milovala s Vronským. Podle francouzského týdeníku Le Point dal Kundera novou knihou svou typickou odpověď na loňské obvinění, že v 50. letech udal československé komunistické policii člověka. Aféra ho ale možná stála Nobelovu cenu, soudí časopis, podle kterého Kundera stokrát jinak opět dokazuje, že umění není závislé na morálce nebo politice a že je něco "komického v univerzální absenci komična".

Německý filmař Wim Wenders převzal na Febiofestu cenu Kristián

Slavný německý filmař Wim Wenders převzal v Praze v rámci zahájení mezinárodního festivalu Febiofest čestnou cenu Kristián za přínos českému filmovému publiku. Ocenění mu v multikině Village Cinemas Anděl předal exprezident Václav Havel. Společně se pak zúčastnili projekce dokumentu Občan Havel přikuluje, který bude do kin uveden v květnu. Režisér Jan Novák v něm přiblížil 70. léta, kdy tento dramatik a disident pracoval deset měsíců jako dělník v trutnovském pivovaru, kde se inspiroval k napsání legendární Audience. Při zahajovacím ceremoniálu udělila ceny za podporu a šíření nekomerčních tvůrčích počinů Asociace režisérů a scenáristů. Nesou jméno jednoho z jejích zakladatelů Jaromila Jireše a v letošním čtvrtém ročníku je získali zástupci Poštovní spořitelny za finanční podporu filmu Václava Marhoula Tobruk, Jan Maivald za víceletý projekt DVD kolekcí filmů Zlatého fondu světové kinematografie v rámci prodejen Levné knihy a Fero Fenič za myšlenku a realizaci Febiofestu. V regionech se Febiofest uskuteční od 6. do 19. dubna, celkem ve 24 kinosálech uvede 214 filmů z 58 zemí. Slovenská část organizovaná samostatně se uskuteční od 30. března do 30. dubna. Hostem tradiční "slovenské neděle" v Praze bude herečka Božidara Turzonovová.

Počasí v pátek

Oblačno až zataženo, občas s deštěm, na horách se sněžením. Teploty 6 až 10 stupňů Celsia.

26-03-2009