Denní souhrn zpráv Zprávy

25-03-2009

Prezident nepovažuje pád vlády za katastrofu, polistopadový vývoj nezvrátí

Prezident Václav Klaus nepovažuje úterní pád vlády za katastrofu, nenastane podle něho zvrat polistopadového vývoje. V krátkém projevu po převzetí listin o úterním hlasování sněmovny o nedůvěře vládě uvedl, že očekává, že ho premiér Mirek Topolánek (ODS) bude neprodleně po návratu ze zahraničí informovat o demisi vlády. "Rozhodnutí sněmovny s respektem přijímám," řekl prezident. Dodal, že následovat budou kroky dané ústavou, tedy nejprve demise vlády. "Pád vlády není věcí neznámou a v plně fungujícím ústavním systému není situací katastrofickou. Za mých šest let v nejvyšší ústavní funkci je to již čtvrtý případ. Tuto situaci jsme již čtyřikrát úspěšně vyřešili a já bych chtěl ubezpečit celou českou veřejnost, že bude vyřešena i nyní," prohlásil prezident. Výsledkem jednání o nové vládě podle prezidenta určitě nebude žádný zvrat polistopadového směřování Česka.

Topolánek podá demisi vlády ve čtvrtek

Premiér Mirek Topolánek (ODS) podá demisi své vlády ve čtvrtek, poté co se sejde kabinet. ČTK to řekla jeho mluvčí Jana Bartošová. Sněmovna podle Bartošové vyslovila vládě nedůvěru jako kolektivnímu orgánu. "Je potřeba, aby ta vláda zasedla, a to je plánováno na čtvrtek, takže až poté pojede pan premiér na Hrad," uvedla. Předseda kabinetu se ve středu vrátil ze Štrasburku, kde v sídle Evropského parlamentu mimo jiné ujišťoval europoslance, že pád jeho vlády neohrozí současné české předsednictví EU.

Podle premiéra pád vlády oslavili na magistrátu, Hradě i v Kremlu

Vyslovení nedůvěry koaliční vládě oslavili podle premiéra Mirka Topolánka (ODS) jeho domácí i zahraniční rivalové. Aniž je jmenoval, dal v Českém rozhlase najevo, že to byli prezident a do konce loňska i čestný předseda ODS Václav Klaus, pražský primátor Pavel Bém a ruské vedení. Podle Topolánka se radovali více než sociální demokraté, kteří vyjádření nedůvěry iniciovali. "Slavilo se na Mariánském náměstí na magistrátu, slavilo se na Pražském hradě - dneska do půl druhé do rána, jsem slyšel, slavilo se podle mě v Kremlu a na ruské ambasádě a možná se trochu také slavilo v Lidovém domě, ale to míň," řekl Topolánek v rozhlasovém pořadu 20 minut Radiožurnálu. Na Mariánském náměstí v Praze sídlí magistrát v čele s primátorem Bémem, který je považován za spojence prezidenta Klause a loni neúspěšně kandidoval proti Topolánkovi na předsedu ODS.

Lidovci nezavrhují možnost vzniku úřednické vlády

Lidovci zcela nezavrhují možnost ustavení úřednické vlády, která by podle návrhu ČSSD měla po ukončení českého předsednictví EU vyřešit situaci na české politické scéně. Předseda KDU-ČSL Jiří Čunek po jednání předsednictva strany uvedl, že hlavní je, aby nová vláda měla dostatečně silný mandát a přinesla řešení hospodářské krize. Občanští demokraté jsou však proti jakékoli úřednické vládě. Předsednictvo KDU-ČSL vyzvalo vládu, aby i v demisi dál pracovala a vedla EU. Ze zahraničí přicházejí podle Čunka samé negativní reakce. Na popud sociálních demokratů v úterý sněmovna vyslovila nedůvěru kabinetu Mirka Topolánka (ODS), pro pád vlády se vedle opozice vyslovili čtyři poslanci zvolení za vládní koalici. Hlasování o nedůvěře lidovci označují za neodpovědné v době, kdy zemi trápí hospodářská krize a vzrůstající nezaměstnanost.

Senátoři ODS vyzvali k rozpuštění sněmovny a předčasným volbám

Parlamentní strany by podle senátorů ODS měly najít co nejrychlejší cestu k předčasným volbám do sněmovny. "Senátorský klub ODS vyzývá všechny parlamentní strany k nalezení co nejrychlejší cesty k předčasným volbám včetně schválení senátního návrhu o rozpuštění dolní komory parlamentu," sdělil předseda senátorů ODS Jiří Stříteský.

Tuto cestu by mohla přinést senátní novela ústavy o rozpuštění dolní komory v případě, kdy vláda podá demisi. Sněmovna tuto normu dostala od Senátu už před třemi lety v době hledání východiska z povolebního patu. Novelu ústavy iniciovali senátoři ODS, získali podporu vlády, projednávání se ale zastavilo ve sněmovně. Sociální demokraté normu před třemi lety odmítli, nechtěli řešit potíže se sestavením vlády předčasnými volbami. Argumentovali tím, že by novela umožnila prezidentovi a spřízněným stranám vyvolat předčasné volby kdykoli. Zastánci novely ale poukazovali na to, že novela je řešením pro krizové situace a propracovali ji odborníci na ústavní právo. Současné znění ústavy sice skýtá čtyři možnosti k rozpuštění sněmovny, jsou ale zdlouhavější.

Téměř polovina lidí chce předčasné volby, zjistil Median pro MfD

Předčasné parlamentní volby, které by se měly konat co nejrychleji, si po pádu vlády přeje téměř polovina občanů - konkrétně 45,1 procenta lidí. Zjistil to průzkum agentury Median pro Mladou frontu Dnes. Informoval o tom server iDnes.cz. Předčasné volby požaduje ČSSD, kloní se k nim i ODS a Strana zelených. Průzkum dále zjistil, že jen 13,3 procenta lidí, což je méně než dříve, by po demisi Topolánkova kabinetu chtělo nepolitickou vládu. Více než čtvrtině dotázaných by se podle Medianu zamlouvalo, kdyby dosavadní Topolánkův kabinet vládl po podání demise až do příštího léta. Jen minimální podporu má podle průzkumu Medianu případná dohoda mezi dvěma nejsilnějšími stranami - tedy ODS a ČSSD. Z možných variant si ji vybralo jen 5,4 procenta dotázaných.

CVVM: Nejvíc hlasů při volbách do europarlamentu by dostala ODS

Žebříčku stranických preferencí v souvislosti s červnovými volbami do Evropského parlamentu (EP) vévodí ODS, následovaná sociální demokracií. Podle březnového průzkumu společnosti CVVM by občanským demokratům dalo hlas 31 procent Čechů, kteří chtějí k volbám do EP jít. ČSSD by dostala 29 procent hlasů. Třetí by skončila KSČM s 12,5 procenta hlasů. Zelené by volilo 6,5 procenta respondentů ochotných jít o volbám a 5 procent by hlasovalo pro lidovce. Statistická odchylka u velkých stran může být podle CVVM až tři procenta. K volbám do Evropského parlamentu chce v červnu přijít podle CVVM téměř polovina obyvatel Česka.

Z průzkumů, které zjišťují potenciálního vítěze voleb do Poslanecké sněmovny, vítězně vychází sociální demokracie, následovaná ODS. Vyplynulo to z nedávno zveřejněných průzkumů společností Median, STEM i CVVM. V poslední době se podle nich ale náskok ČSSD před ODS snižuje.

Pád vlády může odsunout přijetí opatření pro boj s finanční krizí

Úterní pád vlády Mirka Topolánka může podle ekonomů odsunout přijetí opatření pro boj s finanční krizí, která na návrh Národní ekonomické rady vlády (NERV) v rámci protikrizového balíčku kabinet připravil. Situace může poznamenat celý region, na který mohou investoři opět začít nahlížet jako na jednolitý celek, míní analytici. Podle předsedy Asociace exportérů Jiřího Grunda odsune pád vlády přijetí vládních opatření pro boj s hospodářskou krizí o půl roku až rok. Ohrožená jsou nyní především opatření, která vyžadují souhlas parlamentu: sleva na sociálním pojištění u nízkopříjmových skupin, přechodné zrychlení odpisů podnikatelům, schválení nižší sazby DPH na auta a novela insolvenčního zákona. Podle člena NERV Pavla Kohouta je pád vlády velmi negativní signál nestability uprostřed recese a předsednictví EU. S tím souhlasí i další člen rady Jiří Rusnok. Podle prezidenta Svazu podnikatelů ve stavebnictví Václava Matyáše je pád vlády špatný signál pro celou podnikatelskou sféru. Podle něj nepřinese nejistota kolem kabinetu nic dobrého například pro požadované snížení daně z přidané hodnoty na výstavbu bytů.

Odborový svaz skla a porcelánu má navíc obavy, že pád vlády ohrozí schválení připravené novely insolvenčního zákona. Na schválení novely přitom čekají tisíce sklářů zkrachovalé skupiny Bohemia Crystalex Trading a Porcela Plus, z nichž někteří zůstali i několik měsíců bez prostředků. Vyslovení nedůvěry vládě podle analytika společnosti Patria Finance Davida Marka zvyšuje rizika negativních dopadů finanční krize na domácí finanční trhy, protože může negovat úsilí, které bylo v posledních týdnech vyvinuto na odlišení Česka od zemí regionu střední a východní Evropy postižené makroekonomickými nerovnováhami či riziky bankovního sektoru. S koncem vlády podle Marka definitivně padají naděje na další reformní úsilí a ohrožený je také termín přijetí eura, který měla vláda oznámit v listopadu.

Nečas i po pádu vlády věří, že prosadí své reformní projekty

Ani pád kabinetu Mirka Topolánka (ODS) nemusí podle ministra práce a sociálních věcí Petra Nečase (ODS) znamenat ztroskotání jeho připravovaných reforem v sociální oblasti. Zásadní změny Nečas stále hodlá prosadit jak v případě důchodů, tak i u rodinné politiky a zákonných úprav vztahů mezi zaměstnavateli a zaměstnanci. "Všechny důležité předlohy musely být stejně projednávány individuálně a získávána pro ně podpora v Poslanecké sněmovně," uvedl Nečas. "To byl v podstatě proces uplynulých dvou let, na té situaci se nezměnilo nic," prohlásil ministr. Jeho stínový protějšek za ČSSD Zdeněk Škromach však Nečasovy představy hodnotí velmi skepticky. "Těžko si mohu představit, že by ještě tahle vláda v demisi byla schopna prosadit nějakou svoji představu," řekl ČTK. Podle Škromacha navíc tvůrci vládní penzijní reformy s opozicí téměř nejednali.

Sněmovna podpořila vydání dluhopisů na krytí letošního schodku

Vláda bude pravděpodobně moci vydat dluhopisy za 23,6 miliardy korun na krytí části schodku letošního státního rozpočtu. Příslušný návrh zákona v prvním čtení podpořila Poslanecká sněmovna. Nyní se jím bude zabývat sněmovní rozpočtový výbor. Sněmovna mu zkrátila lhůtu k projednání na pět dní. Schválený rozpočet počítá se schodkem 38,1 miliardy korun, vychází ale z předpokládaného růstu ekonomiky o 4,8 procenta. Od té doby se prognózy růstu kvůli krizi zhoršily, například Česká národní banka počítá s poklesem až o 0,3 procenta. Ministerstvo financí pracuje i se scénářem poklesu až o dvě procenta. To bude mít i dopad na schodek rozpočtu. Ministr financí Miroslav Kalousek v polovině března řekl, že v takovém případě by se letošní schodek státního rozpočtu pohyboval kolem 110 miliard až 120 miliard korun. Ve středu Kalousek zopakoval, že ministerstvo má k dispozici rezervu asi 70 miliard korun ušetřených z loňska, kterou může využít na krytí letošního schodku.

Poslanci podpořili Kalouskovu novelu rozpočtových pravidel

Poslanecká sněmovna v prvním čtení podpořila návrh ministra financí Miroslava Kalouska, aby vláda mohla používat peníze z rezervních fondů ministerstev na úhradu schodku státního rozpočtu. Propustit návrh do dalšího čtení doporučil i zpravodaj a stínový ministr financí ČSSD Bohuslav Sobotka. Nyní se jím bude zabývat sněmovní rozpočtový výbor. Náměstek ministra Eduard Janota již dříve řekl, že se jedná o nevyužité peníze určené na předfinancování akcí z fondů Evropské unie, které si ministerstva odložila stranou od září 2004 do loňského února. Jejich objem odhadl na jednotky miliard korun.

ČSSD se znovu pokusí o zrušení regulačních poplatků ve zdravotnictví

ČSSD se chce příští týden ve sněmovně znovu pokusit o zrušení regulačních poplatků ve zdravotnictví. Požádala kvůli tomu o další mimořádnou schůzi dolní komory. Sněmovna by na ní měla projednávat i další návrhy sociálních demokratů, včetně návrhu protikrizových opatření. Novináře o tom informoval předseda poslanců ČSSD Bohuslav Sobotka. ČSSD chce především projednat svá protikrizová opatření, tedy zavedení šrotovného, snížení dolní sazby daně z přidané hodnoty z devíti na šest procent, zvýšení přídavků na děti i podpory v nezaměstnanosti. Podporu bude ČSSD hledat u bývalých koaličních poslanců, kteří v úterý pomohli ve sněmovně vyjádřit vládě nedůvěru, uvedl Sobotka.

Barroso: Česko má povinnost ratifikovat lisabonskou smlouvu

Předseda Evropské komise José Barroso v sídle Evropského parlamentu ve Štrasburku vyzval české politické představitele, aby nespojovali lisabonskou smlouvu s problémy v domácí politice. Podpisem dokumentu, který má reformovat Evropskou unii, se podle něj Češi zavázali, že ho ratifikují. "Jak by se asi (Češi) cítili, kdyby někdo nepodepsal přístupovou smlouvu do Evropské unie," doplnil Barroso. "Myslím, že existuje velmi důležitý princip - pacta sunt servanda, tedy smlouvy je třeba dodržovat," dodal s tím, že lisabonská smlouva nemůže být v současné složité politické situaci v Česku brána jako rukojmí. Podle šéfa EK obě největší české politické strany - ODS a ČSSD - v minulosti jasně uvedly, že dokument podporují.

Irsko dál chystá hlasování o Lisabonu

Irsko stále plánuje druhé referendum o lisabonské reformní smlouvě EU přes nejistotu kolem české vlády, která unii nyní předsedá. Řekl to irský ministr zahraničí Micheal Martin, kterého citovala agentura Reuters. K uskutečnění referenda potřebuje Dublin od EU podrobné záruky ohledně některých bodů smlouvy, kterou Irové loni odmítli. "Budeme s nimi (Čechy) pokračovat v jednání jakožto s předsednictvím v otázkách textů, které musejí být projednány. Diskutovat budeme i se všemi ostatními kolegy napříč Evropskou unií," uvedl Martin. V rozhovoru pro irskou veřejnoprávní rozhlasovou stanici RTE šéf irské diplomacie potvrdil, že Dublin je spokojený s garancemi, které od partnerů v EU dosud obdržel. To podle něj umožňuje opět předložit lisabonskou smlouvu irským obyvatelům.

Obama přijede do Prahy i přes politickou situaci v ČR

Americký prezident Barack Obama přijede na dubnový summit USA a Evropské unie bez ohledu na současnou situaci v České republice a pád vlády premiéra Mirka Topolánka. Oznámil to mluvčí Bílého domu Mike Hammer, kterého citovala agentura AFP.

Cizinci budou možná mít v Česku snazší přístup k nákupu bydlení

Poslanecká sněmovna v prvním čtení podpořila novelu devizového zákona, která má umožnit cizincům, aby mohli volně v Česku nakupovat nemovitosti k bydlení. Důvodem, proč vláda s novelou přišla, je konec pětiletého přechodného období po vstupu do EU, kdy měli cizinci přístup k nákupu bytů v tuzemsku omezený. Novela odolala návrhu na zamítnutí, který vznesl sociální demokrat Alfréd Michalík. Ministr financí Miroslav Kalousek před poslanci zdůraznil, že novela se týká pouze nemovitostí souvisejících s bydlením, a nikoli zemědělské půdy nebo lesů. V praxi to bude podle Kalouskových slov vypadat tak, že ze zvonků u vchodu zmizí nepravdivé jmenovky "1. Kyjevská realitní" a objeví se tam pravdivé "Čurila Plenkovič, bohatýr". Přístup k tuzemským nemovitostem však byl i s dosud platnými omezeními pro občany jiných členských zemí EU podstatně jednodušší než před vstupem Česka do unie.

Rada Českého rozhlasu vyzvala ředitele Kasíka, aby zvážil rezignaci

Generální ředitel Českého rozhlasu (ČRo) Václav Kasík by měl podle většiny členů Rady ČRo zvážit odchod z funkce. Důvodem je podle radních porušení zákona, kterého se měl Kasík dopustit tím, že před lety jmenoval Libora Křivku do funkce ředitele svého sekretariátu bez ověření jeho lustračního osvědčení. Informaci serveru DigiZone.cz potvrdila ČTK místopředsedkyně rady Dana Jaklová. Podle serveru radní vyzvali Kasíka k rezignaci pěti hlasy proti třem. Protinávrh radní Marie Ptáčkové, aby Kasík kvůli porušení zákona nedostal pravidelné prémie, neprošel. Pokud by Kasík dobrovolně neodstoupil z funkce, mohou radní hlasovat o jeho odvolání. K němu ale potřebují podle zákona šest hlasů.

Liberečtí vojáci jsou ve Spojeneckém sboru rychlé reakce

Čeští vojáci z liberecké 31. brigády radiační, chemické a biologické ochrany jsou od letošního roku mezi veliteli Spojeneckého sboru rychlé reakce (ARRC), který může mít v krizových situacích až 160.000 vojáků. Do mnohonárodního uskupení NATO, jemuž velí Britové, se 1. ledna zařadili čtyři čeští důstojníci. S jedním britským kolegou vytvořili zárodek velitelství speciální jednotky radiační, chemické a biologické ochrany. ČTK to řekla mluvčí 31. brigády Vlastimila Cyprisová. Při nasazení do akce se ve velitelství jednotky počítá celkem s 44 Čechy a 25 Brity. "Přesvědčil jsem se, že vojáci z 31. brigády dokážou čelit současným hrozbám. Jsou vysoce profesionálně připraveni na plnění úkolů při vojenských operacích," řekl ČTK při návštěvě Liberce velitel ARRC, britský generálporučík Richard Shirreff.

Dopravní policie převzala 70 nových motocyklů Yamaha

Policie převzala 70 nových služebních motocyklů značky Yamaha. Stát za ně zaplatil 49,3 milionu korun. Jsou to první policejní motorky v Česku, které mají zabudované kamerové měřiče rychlosti. Jezdit budou především hlavních silničních tazích vyjma dálnic. Nová technika by měla napomoci ke zlepšení dohledu nad silničním provozem a především nad neukázněnými motorkáři. Loni se jich v Česku zemřelo 118. Podle policistů se nekázeň motocyklistů zvyšuje stejně jako jejich nehodovost.

Čtyři závody Karlovarského porcelánu získá jeden zájemce

Věřitelský výbor rozhodl o prodeji zbytku firmy Karlovarský porcelán (KP), která je v konkurzu. Čtyři závody budou prodány společně jednomu zájemci, firmě Hengis. ČTK to řekl insolvenční správce Tomáš Čermín. Cenu nechtěl zveřejnit. Nabídek na koupi bylo několik. Plzeňská a.s. Hengis se podle Obchodního rejstříku zabývá realitní činností. Podle Čermína trvalo rozhodování relativně dlouho, protože věřitelský výbor se snažil nabídky zájemců ještě jednáním navýšit. Čermín uvedl, že Hengis nabídku zvýšil podstatně. Podotkl, že rozhodování bylo komplikované, protože nerozhodovala jen cena, ale i snaha o zachování výroby a zaměstnanosti. Podle šéfky odborů KP Marcely Dubové je to dobrá zpráva. "Je to výborná zpráva. Jestli nový vlastník zachová výrobu, budeme velice rádi," řekla ČTK.

Zlín ubytuje uprchlíky z Barmy, sousedit budou s Kazachy

Zlínská radnice nabídne nový domov čtyřčlenné rodině barmských uprchlíků. Bude bydlet v druhé části takzvaného baťovského domku, kde už zhruba rok a půl žije rodina uprchlíků z Kazachstánu. ČTK to sdělil náměstek primátorky Miroslav Kašný. "Není tomu tak dávno, kdy mnoho Čechů, včetně Zlíňanů, muselo odejít z naší země a hledat útočiště v některé demokratické zemi. Nyní je naší morální povinností obdobnou pomoc nabídnout," zdůraznil Kašný.

Chomutovský soud uznal i zamítl návrhy na pozastavení exekucí

Soudkyně uznala minulý týden podle předsedy Okresního soudu v Chomutově Petra Šustra tři návrhy na pozastavení exekucí peněz dlužníků města ze sociálních dávek. Před dvěma týdny ale jiný chomutovský soudce tři návrhy na pozastavení exekucí naopak zamítl. Není tak stále jasné, zda je postup exekutora zákonný, či nikoli, řekl ČTK Šustr. Město podle mluvčího Tomáše Brandy rozhodnutí soudu dosud neobdrželo. "Přivítali bychom, kdyby se někdo z účastníků odvolal ke krajskému soudu. Mohl by se na to sejít speciální senát tří soudců," uvedl Šustr. Krajský soud by pak podle něj mohl na rozdíl od okresního vydat sjednocující stanovisko. Na chomutovský soud se obrátilo kvůli exekucím celkem 11 lidí, v pěti případech ještě není rozhodnuto.

Ústecký soud zrušil zákaz jednoho z pochodů neonacistů

Krajský soud v Ústí nad Labem zrušil zákaz jednoho z pochodů neonacistů přes čtvrť Klíše, plánovaný na 18. dubna v Ústí nad Labem. ČTK to řekl mluvčí krajského soudu Vilém Šetek. Radnice první ze tří ohlášených pochodů nezakázala, ale další dva později ohlášené především kvůli možnému omezení dopravy nepovolila. Ohlašovatel jeden ze zákazů žaloval u soudu a ten mu dal zapravdu. Soud se podle Šetka neztotožnil zejména s argumentací úřadu o omezení dopravy. Město podá k Nejvyššímu správnímu soudu kasační stížnost na nezákonnost rozhodnutí, na věci nyní pracují jeho právníci. Svolavatelé pochodu tvrdí, že chtějí uctít oběti bombardování města Spojenci z dubna 1945. Jeho odpůrci upozorňují, že podobný pochod se v únoru uskutečnil v Drážďanech, sešlo se na něm kolem 10.000 pravicových radikálů včetně českých neonacistů.

Češka převzala izraelské ocenění Spravedlivý mezi národy

Češka Anna Pospíchalová z rukou izraelského velvyslance v ČR Jaakova Levyho převzala ocenění Spravedlivý mezi národy. Cenu uděluje památník obětí a hrdinů holokaustu Jad Vašem v Izraeli lidem nežidovského původu, kteří přispěli k záchraně Židů. Pospíchalová ji dostala za to, že za druhé světové války zachránila na severním Slovensku tehdy desetiletou Kathryn Wintrovou a její dva dospělé bratrance Harryho a Tonyho Grossmannovy. Wintrová po skončení války i se svou matkou emigrovala do Spojených států, kde žije dodnes. V posledních letech ale byla s Pospíchalovou v kontaktu a právě ona navrhla svou někdejší zachránkyni na ocenění.

Obraz Františka Kupky se prodal za 22 milionů, je druhý nejdražší

Obraz Františka Kupky s názvem Zhroucení vertikál se na aukci v Praze prodal za 22 milionů korun. Vyvolávací cena byla o půldruhého milionu nižší. Stal se tak druhým nejdražším dílem prodaným na aukci v České republice. Aukční rekord nadále patří jinému Kupkovu dílu, obrazu Élévation (Výšky) IV., který se v roce 2007 prodal za 22,1 milionu korun. V první desítce nejdráže prodaných děl je ještě jeden Kupkův obraz - Abstraktní kompozice z let 1925 až 1930 se před dvěma lety prodala za 13,4 milionu korun. Kupkovo dílo Zhroucení vertikál (En Dégradés /Verticales) je z roku 1935, do aukce ho dal soukromý sběratel.

Středověký obraz z Waldesovy sbírky se prodal za 10,5 milionu

Středověký obraz Umučení světice se na aukci v Praze prodal za vyvolávací cenu 10,5 milionu korun. Dílo pocházející ze slavné Waldesovy sbírky se stalo 10. položkou na žebříčku nejdráže prodaných děl na českých aukcích. Je tam jediným zástupcem starého umění. Obraz z konce 14. století znázorňuje stětí buď sv. Barbory, nebo sv. Kateřiny. Pravděpodobně patřil rodině či velmi blízkému okruhu císaře Karla IV. Odborníci obraz připisují okruhu Mistra Třeboňského oltáře, který byl patrně nejvýznamnějším malířem gotické deskové malby v Čechách. Národní galerie v Praze sice má rozsáhlou sbírku středověkého díla včetně Třeboňského oltáře, přesto byla aukce podle některých odborníků výjimečnou příležitostí získat významné bohemikum. Český stát se ale aukce nezúčastnil - podle ministerstva kultury kvůli aktuálním úsporným opatřením i proto, že loni na výkupy uměleckých děl dal stát několik desítek milionů korun.

Nejlepší mladé umělce odmění ceny Český Tučňák

S podtitulem Mladý maso má svou cenu se ve dnech 5. až 9. dubna uskuteční ve všech prostorách klubu La Fabrika v Praze soutěžní festival mladých umělců Český Tučňák. Podle organizátorů z agentury Echo a sdružení kreativců Pethon jde o největší spojení mladých umělců všech uměleckých škol a profesionálů. Festival, nad kterým převzal záštitu primátor Prahy Pavel Bém, vyvrcholí předáním cen za nejlepší tvůrčí počiny vytvořené v roce 2008. Bude přístupný všem zájemcům. "Soutěž má čtyři kategorie - Mladé výtvarno, Mladá hudba, Mladý film a Mladé divadlo," řekl ČTK umělecký ředitel přehlídky Vojta Kotek. V návaznosti na festival vzniká internetový portál, který má sdružovat mladé umělce, poskytovat informace a aktualizované údaje o jejich působení. Poskytne prostor také uměleckým školám, profesionálům, českým i zahraničním festivalům a zlepší jejich vzájemnou komunikaci.

Počasí

V noci bude zataženo až oblačno, občas sněžení, na západě v nížinách srážky smíšené. Teploty +2 až -2 stupně Celsia, na severovýchodě až -5 stupňů.

Ve čtvrtek čekáme oblačno až zataženo, občas s deštěm, ve vyšších polohách sněžení. Od západu postupně ustávání srážek a ubývání oblačnosti. Teploty 3 až 7 stupňů Celsia, na horách kolem nuly.

25-03-2009