Denní souhrn zpráv Zprávy

12-03-2009

Václav Klaus se vyslovil pro rozšíření NATO, které alianci posílí

Prezident Václav Klaus se na setkání s čelnými představiteli Severoatlantické aliance vyslovil pro takové rozšíření NATO, které povede k jeho posílení. Aliance musí rovněž zůstat základním prvkem evropské obranné struktury, uvedl prezident na Pražském hradě, kde u příležitosti 10. výročí vstupu země do aliance uspořádal slavnostní oběd. Zdůraznil i význam transatlantické spolupráce pro Evropu v době studené války, kdy aliance čelila komunistické rozpínavosti a do velké míry přispěla k vítězství svobodného světa. Podle prezidenta je důležité, že aliance je založena na principu dobrovolné spolupráce a že není pouze vojenskou strukturou, ale také systémem pro politické konzultace. Prezident pochválil české vojáky a jejich práci ve strukturách aliance.

Podle Havla by se NATO mělo v rozšířit o Bělorusko a Ukrajinu

NATO by se mělo podle bývalého českého prezidenta Václava Havla v budoucnu rozšířit ještě o Ukrajinu a Bělorusko. Řekl to v rozhovoru pro Český rozhlas. Míní však, že rozšiřování NATO má své limity. "Tato aliance je definována hodnotově i geograficky, nemůže sahat donekonečna," řekl Havel s tím, že hranice NATO by měla končit na hranici bělorusko-ruské nebo ukrajinsko-ruské. K budoucnosti aliance Havel uvedl, že by bylo dobré, kdyby skončila diktatura v Bělorusku i zmatky na Ukrajině a obě země se staly členy NATO.

ČR by preferovala generálního tajemníka NATO ze svého regionu

Česká republika uvítá a bude podporovat takového generálního tajemníka Severoatlantické aliance, který NATO dokáže provést výzvami počátku 21. století. Novinářům to v Praze před neformálním jednáním ministrů obrany zemí EU řekl významný úředník českého ministerstva obrany. Diplomat obeznámený s děním v alianci ČTK řekl, že s českou podporou bude moci počítat polský ministr zahraničí Radoslaw Sikorski, pokud se rozhodne kandidovat. Úředník ministerstva obrany reagoval na informace, že Paříž, Berlín a Londýn se dohodly na nástupci současného generálního tajemníka Jaapa de Hoop Scheffera, kterým by měl být dánský premiér Anders Fogh Rasmussen. "Máme zájem podpořit dobrého kandidáta z našeho regionu," vysvětlil český diplomat a dodal, že podpora platí pro "první kolo" výběru. Poláci nyní sondují, jakou by měla Sikorského kandidatura v členských zemích podporu. Jejich šance podle pozorovatelů snižují především chladné vztahy Varšavy a Moskvy. Mezi lidmi, o nichž se mluví jako o možných Schefferových nástupcích, figuroval po určitou dobu také český vicepremiér Alexandr Vondra.

Premiér Mirek Topolánek ve čtvrtek před dvoustranným jednáním poděkoval Schefferovi za jeho práci a předal mu Medaili Karla Kramáře. Topolánek zdůraznil, že to byl právě Scheffer, který započal s transformací rozšiřující se aliance tak.

Evropská ekonomika by podle šéfa eurozóny mohla oživit na konci roku 2010

Pokud začnou na obou stranách Atlantiku fungovat ozdravné programy a nová pravidla regulace finančních systémů, mohla by evropská ekonomika začít oživovat na konci roku 2010, řekl v Praze lucemburský premiér a šéf eurozóny Jean-Claude Juncker. Dodal ale, že to bude oživení "nesmělé". Letos by se hospodářství Evropské unie podle prognózy EK z poloviny ledna mělo propadnout o 1,8 procenta. HDP eurozóny by pak mělo letos klesnout o 1,9 procenta. "Pokud se nepodaří rozproudit úvěrové toky, nebudeme schopni se z toho dostat," upozornil Juncker. Nyní je potřeba podle Junckera odhadnout očekávané dopady ozdravných balíčků pro letošní a příští rok a až poté popřípadě připravit další podpůrné programy. "Veřejné finance v Evropě totiž začínají ozdravnými balíčky trpět," vysvětlil. Co se týče zemí střední a východní Evropy, není podle Junckera již doba, kdy by se měly dělat rozdíly mezi členy EU.

V centru Prahy demonstrovalo 8000 zemědělců

Asi 8000 lidí se na Václavském náměstí v Praze zúčastnilo demonstrace kvůli dotační politice a EU a výkupním cenám mléka. Zemědělci kolemjdoucím rozdávali jogurty a letáky, na kterých byly sepsány jejich požadavky. České farmáře podpořili jejich kolegové ze Slovenska, Maďarska, Litvy či Slovinska. Během protestu rolníci před hotelem Marriott, který hostil konferenci za účasti eurokomisařky pro zemědělství Mariann Fischer-Boelové, rozlili 50 litrů mléka a vysypali 200 kilogramů obilí. Prezident Agrární komory Jan Veleba v projevu zopakoval, že čeští zemědělci požadují, aby dostávali stejné dotace jako rolníci ze starých členských zemí EU již od roku 2010, a ne až po roce 2013. "I já jsem pro rovné podmínky v EU, ale demonstrovat jste měli před pěti lety, kdy naši předchůdci podmínky vyjednávali," řekl demonstrantům ministr zemědělství Petr Gandalovič. Podle něj nyní nelze podmínky změnit. "Bude velký boj, aby podmínky byly rovné po roce 2013, tak nás podpořte," dodal. Zároveň připomněl, že pro zemědělce je od dubna na garancích a dotacích připraveno 2,6 miliardy korun a zástupci Česka nyní v Bruselu jednají o záchranném balíčku pro tuzemské rolníky. Za svůj projev ale ministr sklidil pískot a nadávky.

Farmářům, kteří na protest přivedli krávy, hrozí pokuta

Zemědělcům, kteří na demonstraci v Praze přivedli krávy, hrozí pokuta několik desítek tisíc korun za porušení zákona na ochranu zvířat proti týrání. ČTK to řekl mluvčí Státní veterinární správy (SVS) Josef Duben s tím, že orgány veterinárního dozoru se touto záležitost zabývají. "Tady nejde o to někoho šikanovat, ale aby si uvědomil, že to pro ta zvířata určitě není věc vhodná a že to je takové trochu nerozumné," řekl Duben.

Eurokomisařka přijme v Bruselu delegaci nespokojených farmářů

Eurokomisařka pro zemědělství Mariann Fischer-Boelová přijme během jednoho až dvou měsíců v Bruselu delegaci zemědělců z několika evropských zemí. Bude s nimi jednat o problémech mléčného sektoru a nestejných dotačních podmínkách pro jednotlivé státy EU. Po demonstraci farmářů to řekl prezident Agrární komory Jan Veleba. Zástupci zemědělců se s eurokomisařkou setkali a předali jí své požadavky. Podle Fischer-Boelové již Evropská unie mléčnému sektoru pomáhá například tím, že zavedla výkupy do soukromých skladů dříve, než je obvyklé, zvýšila výkupní kvóty pro máslo a sušené mléko a zavedla podpory vývozu mléka a mléčných výrobků do třetích zemí. "Já osobně jsem připravena přijmout další kroky, které by situaci mohly zlepšit," uvedla eurokomisařka.

Zelení vyzvali koalici k odvolání šéfky státních zástupců Vesecké

Strana zelených vyzvala koaliční partnery, aby neprodleně přistoupili k obnově důvěry ve státní zastupitelství tím, že odvolají Renatu Veseckou z funkce nejvyšší státní zástupkyně. Poměry v soustavě státního zastupitelství jsou podle zelených neudržitelné. Stranu znepokojilo především nedávné odvolaní šéfa liberecké pobočky Krajského státního zastupitelství v Ústí nad Labem Adama Bašného kvůli údajnému manažerskému pochybení. Sám Bašný však viděl příčinu odvolání v jeho kritice postupu státních zástupců v kauze bývalého vicepremiéra Jiřího Čunka (KDU-ČSL). Zelení zdůraznili, že na nestandardní jednání Vesecké upozorňovali již po propuknutí kauzy 'justiční mafie', jak stínová ministryně spravedlnosti za ČSSD Marie Benešová označila vysoké justiční představitele v čele s Veseckou.

Zda a kdy se uskuteční případné jednání koalice o situaci ve státním zastupitelství, zatím není jasné. Předseda poslaneckého klubu zelených Přemysl Rabas ČTK sdělil, že od lidovců ani od ODS zatím nezaznamenali žádnou reakci na svou výzvu. Zelení už jednou s výhradami k Vesecké ve vládě nepochodili.

Exministr Němec zvažuje žalobu na Cepla

Exministr spravedlnosti Pavel Němec zvažuje kárnou žalobu na soudce Vojtěcha Cepla mladšího, který loni rozhodoval spor mezi bývalou nejvyšší státní zástupkyní Marií Benešovou a skupinou justičních představitelů, mezi nimiž byli i Němec a nástupkyně Benešové Renata Vesecká. Němec to řekl serveru Aktuálně.cz. "Mohu zaslat podnět některému z kárných žalobců k tomu, aby si takovou kárnou žalobu osvojil a podal ji, pokud ten podnět shledá důvodným," uvedl Němec. Serveru rovněž k možnostem dalšího postupu sdělil, že "teoreticky je možné rozhodovací činností soudu spáchat trestný čin, soudce může při rozhodovací činností spáchat i kárné provinění nebo lze vyvolat soukromoprávní spor na ochranu osobnosti s dotyčným soudcem". Němec v rozhovoru pro Aktuálně.cz k Ceplovu postupu poznamenal, že "vad prvoinstančního rozsudku byla celá řada". Němec nepovažuje za výjimečné ani to, že kauza byla Ceplovi odebrána. Řekl, že Ceplovy rozsudky jsou "standardně nekvalitní". "Podle mých informací to byl za poslední dva roky zhruba šestý případ, kdy odvolací soud rozhodl o tom, že věc má nadále po zrušení projednávat jiný soudce. ¨

Topolánek: Některé výsledky kontrol NKÚ povedou ke změnám zákonů

Zkušenosti z chyb státních institucí, které během loňského roku zjistil Nejvyšší kontrolní úřad, povedou v některých případech k legislativním změnám. Na společné tiskové konferenci s prezidentem NKÚ Františkem Dohnalem to řekl premiér Mirek Topolánek. Konkrétně jsou to prý například zkušenosti kolem výstavby Justičního areálu v Brně nebo úprava zániku nevládních organizací, které čerpají státní dotace. Předseda vlády rovněž vyjádřil přání, aby NKÚ získal v budoucnosti větší pravomoci, než má nyní. Týká se to prý například možnosti kontrolovat i činnost obecních samospráv.

Cyril Svoboda se bude ucházet o post předsedy KDU-ČSL

Ministr pro místní rozvoj Cyril Svoboda bude kandidovat na předsedu KDU-ČSL. Řekl to v rozhovoru pro páteční Lidové noviny, uvedl server Lidovky.cz. Ve volbě šéfa strany se Svoboda na červnovém sjezdu utká s poslankyní Michaelou Šojdrovou a europoslancem Janem Březinou. O funkci se bude zřejmě ucházet také první místopředseda KDU-ČSL a náměstek hejtmana Pardubického kraje Roman Línek. Dosavadní předseda Jiří Čunek se zatím k obhajobě předsednického mandátu nevyjádřil, očekává se nicméně, že funkci bez boje neopustí. Ministr Svoboda v rozhovoru tvrdí, že strana je nyní "v útlumu", ale odmítá, že by byla v krizi.

Stát dá sklářům bez peněz prostřednictvím odborů 30 milionů korun

Stát věnuje zaměstnancům zkrachovalé skupiny Bohemia Crystalex Trading (BCT) a Porcela Plus, kteří kvůli krizi už několik měsíců nedostávají výplaty, nevratnou dotaci 30 milionů korun. Mezi potřebné zaměstnance peníze rozdělí sklářské odbory. Ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas (ODS) pomoc projednal s ministrem financí Miroslavem Kalouskem (KDU-ČSL) a vedením sklářských odborů. Dotaci stát uvolní ještě v březnu, uvedl Nečas. "Umožnila by řešit ty nejkřiklavější případy tam, kde (zaměstnanci) třeba již tři nebo čtyři měsíce nemají žádný příjem," řekl. Poskytnutí mimořádných sociálních dávek totiž podle Nečase zákon neumožňuje. Předseda odborového svazu výrobců skla a porcelánu Vladimír Kubinec zprávu o přidělení dotace uvítal. "Jakmile tuto informaci dostanu oficiální cestou, jsem připraven odvolat demonstraci, kterou jsme před úřad vlády svolali na 30. března," řekl Kubinec. Odboráři podle něj intenzivně pracují na klíči, podle něhož budou peníze rozdělovat.

Firmy budou moci splácet pojistné postupně až po tři roky

Firmy, které nebudou mít kvůli krizi na platbu pojištění na sociální zabezpečení, můžou požádat o tříletý splátkový kalendář. První splátky přitom mohou být pouze v minimální výši a úhrada největší částky se přesune na konec tříletého období, kdy již by mohla krize odeznívat. Novinářům to řekl ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas (ODS) s tím, že pro opatření není potřeba měnit legislativu a vliv na státní rozpočet nebude výrazný. Ministerstvo zvolilo toto opatření, protože evropská legislativa nedovoluje povolit odklad splátek. Dočasné opatření bude podle Nečase platit pouze po dobu krize. Přínos pro firmy má být zejména v tom, že po nich po dobu splátkového režimu nebudou dluhy na pojistném vymáhány. Dlužníkům proto nebude obstaven účet a budou mít nadále prostředky k podnikání.

Na Obamovu bezpečnost bude v Praze dohlížet asi 2500 policistů

Bezpečnostních opatření, souvisejících s dubnovým pobytem amerického prezidenta Baracka Obamy v Praze, se bude účastnit na 2500 policistů. Novinářům to řekl policejní prezident Oldřich Martinů. Náklady se podle něho budou pohybovat v řádech desítek milionů korun. Obama se 4. a 5. dubna v metropoli setká s představiteli České republiky a se šéfy států Evropské unie. Martinů dodal, že česká policie konzultuje připravovaná opatření s americkou stranou.

Operátoři jsou během Obamovy návštěvy připraveni posílit sítě

Mobilní operátoři se připravují na možné posílení kapacity sítí během dubnové návštěvy prezidenta USA Baracka Obamy v Praze. S požadavkem na zavedení dodatečných bezpečnostních opatření během návštěvy se na ně zatím nikdo neobrátil. ČTK to zjistila od mluvčích firem. Podle odborníků je možné během návštěvy nejstřeženějšího muže světa očekávat, že operátoři budou mít od policie více požadavků například na monitorování hovorů, odposlechy či lokalizaci. Tyto údaje jsou firmy ze zákona povinny polici na vyžádání poskytnout. Na blokování signálu má údajně policie speciální rušičky. "Detailní informace z připravovaných bezpečnostních opatření z taktických a bezpečnostních důvodů nezveřejňujeme," řekla ČTK Dagmar Bednarčíková z policejního prezídia. Pokud by bylo třeba z bezpečnostních důvodů v nějakém místě blokovat telefonní signál, nedělá to podle mluvčího Vodafonu Miroslava Čepického operátor, ale podle zákona policie, která by o tom operátora měla následně informovat.

Bezpečnostní výbor navrhne zbavit Tichého mlčenlivosti

Bezpečnostní výbor sněmovny se rozhodl požádat poslance, aby zbavili mlčenlivosti bývalého detektiva protikorupční policie Karla Tichého, který pracoval na spisu Krakatice. Členové výboru zároveň navrhnou sněmovně, aby kvůli spisu vytvořila zvláštní vyšetřovací komisi. Spis Krakatice mapoval aktivity zastřeleného kontroverzního podnikatele Františka Mrázka a objevují se v něm i jména některých politiků včetně ministra vnitra Ivana Langra (ODS). Ministr výboru navrhoval, aby požádal o zbavení mlčenlivosti i další lidi, kteří mohli přijít se spisem do styku. Šlo především o bývalé a současné policisty, ale také například o jeho předchůdce - Stanislava Grosse a Františka Bublana (oba ČSSD) či jeho samotného. Langrův návrh však neprošel. Předseda výboru Bublan navrhne sněmovně, aby se otázkou zbavení mlčenlivosti Tichého zabývala již příští úterý. Expolicista by poté mohl vypovídat nejen před policejní inspekcí, ale také před výborem. Policista již dříve požádal o zbavení mlčenlivosti Langra s tím, že se chce bránit nařčením, že stojí za úniky ze spisu. Ministr mu ale nevyhověl.

Kocáb: Krize ohrožuje zejména zaměstnance starší 50 let

Lidé starší 50 let jsou nejvíce ze všech zaměstnanců ohroženi současnou ekonomickou krizí. Novinářům to řekl ministr pro lidská práva a menšiny Michael Kocáb (za SZ). Zatímco ke konci loňského září práci hledalo 92.880 lidí starších 50 let, koncem prosince jejich počet vzrostl na 103.063 a na konci února jich bylo dokonce 118.939. "Jsou to poměrně alarmující čísla," prohlásil Kocáb. Podle něj zaměstnavatelé propouštějí raději starší zaměstnance také proto, že kvůli dlouhé době strávené v zaměstnání obvykle dosahují vyšších platů, a proto na nich mohou firmy více ušetřit. Úřady práce nyní zaměstnávání starších lidí věnují speciální projekty financované z prostředků Evropského sociálního fondu. Obraně práv seniorů by podle Kocába mělo pomoci přijetí antidiskriminačního zákona, který má být povinnou součástí legislativy členských zemí Evropské unie, Česko jej však jako jediná země evropské sedmadvacítky dosud nemá. Parlament jej sice odhlasoval, zastavilo ho ale veto prezidenta Václava Klause. Kocáb uvedl, že hodlá prosadit přijetí zákona na březnové schůzi sněmovny.

Demokratická strana zelených má registraci, sjezd do dvou týdnů

Ministerstvo vnitra v úterý zaregistrovalo nový politický subjekt - Demokratickou stranu zelených (DSZ). ČTK o tom informoval zmocněnec přípravného výboru strany Jan Vondrouš. Ustavující sjezd strany, kterou založila část nespokojenců s vývojem ve Straně zelených vicepremiéra Martina Bursíka, svolá Vondrouš během příštích dvou týdnů. Vondrouš byl šéfem zelených na Liberecku, před dvěma týdny na protest proti Bursíkově politice ze Strany zelených vystoupil. K nové straně se nehlásí zakladatelé vnitrostranické frakce SZ Demokratická výzva, které o víkendu republiková rada zelených vyloučila. Iniciátorka frakce Dana Kuchtová vyzvala své bývalé stranické kolegy, aby SZ neopouštěli.

Německé podniky v ČR: Hospodářská situace se výrazně zhoršila

Hospodářská situace v ČR se výrazně zhoršila. Vyplývá to z konjunkturálního průzkumu mezi 120 německými podniky v Česku, který každoročně provádí Česko-německá obchodní a průmyslová komora. Zatímco loni označily téměř dvě třetiny dotázaných podniků ekonomickou situaci v ČR jako dobrou, letos to byla jen čtyři procenta. V roce 2009 podniky žádné zlepšení neočekávají. Téměř tři čtvrtiny dotázaných naopak počítají s dalším zhoršením ekonomické situace. "Extrémní závislost hospodářství na exportu přivedla ČR do nepříjemné situace, kdy má svázané ruce a musí čekat, až začne růst celosvětová ekonomika," uvedl výkonný člen představenstva komory Bernard Bauer. Na 86 procent dotázaných podniků žádá českou vládu, aby v ČR byla zavedena společná evropská měna. "Euro znamená stabilitu. Podniky chtějí konečně zase spolehlivě plánovat, a ne být závislé na výkyvech směnného kurzu. Právě v době hospodářské krize může efektivní finanční plánování za určitých okolností znamenat zajištění pracovních míst," upozornil Bauer.

ČSA loni zvýšily zisk o 390 milionů na půl miliardy korun

České aerolinie za loňský rok vykázaly podle neauditovaných výsledků zisk před zdaněním 500 milionů korun. To je o 389 milionů korun více než v roce 2007. Oznámila to firma v tiskové zprávě. ČSA letos čeká privatizace. Pozitivně se ve výsledcích projevil především prodej majetku a směna budov a pozemků s Letištěm Praha. Nepříznivě naopak zasáhla do hospodaření společnosti vysoká cena ropy v loňském prvním pololetí a prudký propad poptávky kvůli krizi v posledním čtvrtletí. Přesná čísla oznámí ČSA nejspíš v dubnu, až budou k dispozici auditované výsledky. Stát v aeroliniích vlastní 91,51 procenta akcií.

Jablonex zavádí čtyřdenní pracovní týden

Sklářská a bižuterní společnost Jablonex Group zavádí čtyřdenní pracovní týden, důvodem je úbytek zakázek. Zkrácení pracovní doby bude zatím platit jen do konce března, zaměstnanci, pro které není práce, budou doma se 60 procenty mzdy, řekl ČTK mluvčí podniku Lukáš Jankovský. Opatření se dotkne 45 procent zaměstnanců, poprvé omezí Jablonex výrobu už tento pátek. Jablonex Group patří k největším výrobcům bižuterie na světě.

Odboráři České rafinérské vyhlásili stávkovou pohotovost

Odboráři České rafinérské vyhlásili stávkovou pohotovost. Cílem je podle odborového předáka Jana Klimeše upozornit na složitou situaci ve vyjednávání nové kolektivní smlouvy s vedením podniku. Největší problém nastal při dohadování výše mezd. Nová smlouva měla platit od 1. března, dohoda se však nezdařila, informoval ČTK Klimeš. Firma provozuje rafinerie v Litvínově a Kralupech nad Vltavou, zaměstnává 790 lidí.

Kampaň proti násilí na dětech odstartuje v dubnu

Národní kampaň Stop násilí na dětech, která má pomoci odstranit tělesné tresty z arzenálu výchovných prostředků českých rodičů, odstartuje počátkem dubna. Její zahájení doprovodí mezinárodní konferenci Evropa přátelská dětem, která se v Praze uskuteční jako součást programu českého předsednictví EU, řekla předsedkyně vládního výboru pro práva dítěte Eva Vaníčková. Kampaň Stop násilí na dětech uspořádá úřad ministra pro lidská práva a menšiny Michaela Kocába (za SZ). Kampaň by měla stát deset milionů korun. Za ně se vyrobí televizní spoty a plakáty, vydají publikace a letáky a uspořádají debaty. Kampaň podpoří i některé mediálně známé tváře z kulturního života, jejichž jména zatím organizátoři prozradit nechtěli. Podle Světové zdravotnické organizace denně v Evropě umírají tři děti kvůli týrání.

Makedonec, který v Petřvaldu zastřelil čtyři lidi, zemřel

Jednačtyřicetiletý Makedonec Raif Kačar, který v sobotu v Petřvaldu na Karvinsku zastřelil čtyři lidi a pak se pokusil o sebevraždu, ve čtvrtek zemřel na následky vážného poranění hlavy. Kačar pravděpodobně neunesl rozchod se svou přítelkyní a spory o dvouletou dceru. Během oslavy v petřvaldské restauraci postupně zastřelil z nelegálně držené zbraně bývalou přítelkyni, její rodiče a současného přítele. Pak zbraň otočil proti sobě a střelil se do hlavy.

Národní galerie nakoupila Škrétu, Brandla i benátské mistry

Národní galerie v Praze (NG) obohatila své sbírky o nová díla Karla Škréty, Petra Brandla, Václava Vavřince Reinera a zástupce benátského a holandského barokního umění. Kolekci devíti děl, za níž český stát zaplatil 27,3 milionu korun, již mohou vidět návštěvníci Šternberského a Schwarzenberského paláce, řekla ČTK mluvčí NG Petra Jungwirthová. Cenou, kterou za obrazy stát zaplatil, je akvizice nejvýznamnějším přírůstkem děl starého umění v NG od roku 1989. Výjimečný je objem akvizice i ve srovnání s jinými státními nákupy umění. Díla pocházejí ze sbírky Antonína Isidora Lobkowicze (1775 až 1819). Na nákup děl poskytlo 13 milionů ministerstvo kultury a 14 milionů ministerstvo financí.

Do Prahy se vrátila putovní výstava o historii bible

Do Prahy se po pěti letech vrátila putovní výstava Česká Bible v průběhu staletí. Expozici v Karolinu, která návštěvníkům nabízí unikátní staré tisky a rukopisy i současné multimediální nosiče, zahájil kardinál Miloslav Vlk. Exponáty připomínající v mnoha podobách jeden z historických kořenů kulturního dědictví euroamerické civilizace a zároveň nejčtenější knihu na světě již viděli lidé v mnoha českých a moravských městech i v zahraničí, naposledy v Bruselu v rámci českého předsednictví EU. V Praze potrvá do 12. dubna.

Festival spisovatelů se bude věnovat vyprávění příběhů

Umění příběhu a vyprávění příběhu se bude věnovat 19. ročník Festivalu spisovatelů Praha, který se v metropoli uskuteční od 7. do 11. června. Mezi dvacítkou hostů bude například syrský básník Adonis, čínský nositel Nobelovy ceny Kao Sing-ťien nebo slavný americký autor komiksu Robert Crumb. Festival se bude konat v budově Nové scény a prostřednictvím internetu bude tradičně přenášen do světa. Motto festivalu letos zní "2001 noc: umění příběhu" - s odkazem k pohádkám tisíce a jedné noci a 11. září 2001. Podle prezidenta festivalu Michaela Marche přijedou zástupci dvou velkých kulturních civilizací, arabské a čínské, i představitel amerického undergroundu.

Počasí

V pátek čekáme proměnlivou oblačnost s přeháňkami, na východě zpočátku zataženo s deštěm, od vyšších poloh srážky sněhové. Maximální teploty 5 až 9 stupňů Celsia, na severovýchodě kolem tří a na horách nula nebo lehce pod nulou.

12-03-2009