Denní souhrn zpráv Zprávy

28-08-2004

Česko by mohlo v Iráku pomáhat OSN

České vojáky, policisty či příslušníky dalších speciálních jednotek možná čeká nová irácká mise. Organizace spojených národů totiž požádala Česko a některé další země o pomoc při ochraně svých pracovníků v Iráku, kteří budou připravovat svobodné volby na začátku příštího roku. Píše to sobotní Mladá fronta Dnes. O žádosti OSN jednali ve čtvrtek večer ministři zahraničí a obrany a hodlají ji předat k posouzení poslancům zahraničního výboru. "Byli jsme OSN osloveni, zda bychom nemohli pomoci s ochranou zástupců OSN finančně i jako součást kontingentu," řekl listu náměstek ministra zahraničí Jan Winkler. Pokud by politici vyšli OSN vstříc, znamenalo by to, že se české ozbrojené síly z Iráku nestáhnou, píše list. Posledních 90 vojenských policistů se má podle dosavadních plánů z Iráku vrátit koncem roku.

"Nemůžeme být černými pasažéry ve světě, takže naše účast na operacích posvěcených OSN jsou hodné podpory," uvedl předseda zahraničního výboru sněmovny Lubomír Laštůvka, který jinak spojenecké akce v Iráku kritizuje. Opoziční ODS však pochybuje, že česká armáda má na novou misi kapacitu. "Vláda by měla předložit plán, kde všude chceme mít své vojáky, a neposílat padesátku hned tam a jinou zase jinam," řekl deníku místopředseda ODS Petr Nečas.

Vojáci jsou podle deníku odhodláni v Iráku pomoci, ale potřebují znát přesný úkol a také to, kdo novou misi zaplatí. "Pokud politici usoudí, že máme na ochranu lidí z OSN vyslat do Iráku vojáky, tak jsme připraveni. Za jistých okolností to mohou být i naši výsadkáři, záleží jen na tom, co by měli v Iráku dělat," uvedl náčelník generálního štábu Pavel Štefka.

OSN stáhla své lidi z Iráku loni v srpnu, kdy při atentátu na její sídlo zemřelo 220 lidí včetně hlavního představitele Sergia Vieiry de Mello. V dohledné budoucnosti zůstane OSN v Iráku vyhledávaným cílem pro útoky, obává se generální tajemník OSN Kofi Annan. Stejné nebezpečí se bude týkat i jejich ochranných jednotek. V Iráku je nyní zhruba 30 diplomatů OSN, zanedlouho by jich mělo být až 300. O to složitější a nákladnější bude jejich ochrana před teroristickými útoky či únosy. OSN potřebuje podle diplomatů pomoc především od zemí, které se neúčastnily útoku na Irák. Mezi oslovenými jsou státy Evropské unie a také země Ligy arabských zemí, píše Mladá fronta Dnes.

Premiér Gross v Pravdě: Slovenské reformy nechceme, i když inspirují

Ekonomické a další reformy slovenské vlády spíše inspirují, ale některé z nich určitě současný český kabinet přejímat nebude. Český premiér Stanislav Gross to uvedl v rozhovoru pro sovotní vydání slovenského deníku Pravda. Premiér připustil, že některé ze slovenských reforem by Česko mohlo použít, jednoznačně se ale postavil proti zavedení rovné daně z příjmu, která na Slovensku platí od začátku letošního roku. Velkou pozornost chce naopak česká vláda podle Grosse věnovat reformě důchodového systému, která se na Slovensku naplno rozběhne od příštího roku.

Gross v deníku obhajoval dosud neratifikovanou smlouvu mezi oběma zeměmi o pohybu na společné hranici, která uvízla v českém parlamentu. Mnoho lidí hlavně z pohraničí se v souvislosti se smlouvou obává zpřísnění hraničního režimu, podle Grosse by ale pro občany na obou stranách "neznamenala nějakou dramatickou změnu oproti současnému stavu". Za současného režimu ČR a Slovensko vlastně nedodržují závazky k Evropské unii, argumentoval český premiér. "Pokud se nám podaří přesvědčit 23 států unie, že to může zůstat jako dnes, budu nanejvýš spokojený. Jde mi o to, abychom si nepřijetím nové smlouvy neudělali do budoucna velký problém," uvedl.

Gross, který v neděli přijede do Banské Bystrice na oslavy 60. výročí zahájení Slovenského národního povstání, se chce na Slovensku přimluvit i za energetickou společnost ČEZ v soutěži o slovenského výrobce elektřiny Slovenské elektrárne (SE). "Pokud se v energetice dokážeme dohodnout, bude naše síla v této oblasti v Evropě nepřehlédnutelná," konstatoval. ČEZ postoupily do finále tendru o SE společně s italskou společností Enel a ruským RAO UES International. Předběžné rozhodnutí výběrové komise o vítězi by mělo padnout 10. září.

Telička odchází z diplomacie, nevylučuje soukromý sektor

Ze státní služby odchází Pavel Telička, který v říjnu končí jako český eurokomisař. Své působení nyní vidí mimo rámec české diplomacie, uvedla Česká televize (ČT). Teličkovi zkrátila česká vláda mandát, který měl do roku 2009. Na jeho místo nominovala expremiéra Vladimíra Špidlu. Telička televizi řekl, že pro své příští působení zvažuje eventuality mimo českou exekutivu, přičemž nevylučuje nabídky ze soukromého sektoru. "Ale jestli to bude v Praze, nebo to bude v Bruselu, nebo to bude určitá kombinace a jestli hovoříme o soukromém sektoru nebo hovoříme o něčem jiném, to jsou takové dvě, tři varianty...," řekl televizi. Konečné rozhodnutí chce učinit na přelomu září a října. Dřív než se rozhodne o sobě, chce se podle ČT postarat o členy svého dosavadního týmu.

Podle mluvčí vlády Věry Duškové uvažoval premiér Stanislav Gross o zařazení Teličky do vládní exekutivy. "Pan premiér si schopností pana Teličky velmi váží, a to byl také důvod, proč chtěl, aby byl součástí vládního týmu. Což ovšem naráželo na výhrady koaličních partnerů," řekla ČT Dušková. Proti tomu se však ohradil místopředseda lidovců Jan Kasal. "Byl jsem u většiny koaličních jednání a u žádného jednání jméno Pavel Telička v souvislosti s jeho vstupem do vlády nebo jinak nezaznělo," řekl Kasal. Teličkovo jmenování eurokomisařem kritizovali v minulosti právě lidovci, kterým vadí jeho komunistická minulost. Telička nepřijal podle televize nabídku Grosse, aby mu dělal šéfa poradců pro zahraniční politiku.

Telička odmítl premiérovu nabídku na pozici v české výkonné moci již při jejich setkání na konci července, kdy mu Gross vysvětlil, proč byl Špidla nominován do Evropské komise. Jak tehdy řekl Telička ČTK, sdělil premiérovi, že si v nadcházejícím období promyslí, co bude dál dělat. Poukázal na to, že má jasný mandát ve službě EU a hodlá mu zůstat věrný do konce října. Grossovi podle vlastních slov řekl, že s ním nepřijel do Prahy mluvit proto, aby dostal nějakou nabídku. Zároveň podotkl, že 15 let života zasvětil českému vstupu do EU; v tomto kontextu přijal také návrh minulé Špidlovy vlády, aby byl do roku 2009 českým komisařem. Nová česká vláda ve středu rozhodla, že Teličku v Bruselu od 1. listopadu, kdy se úřadu ujme nová Evropská komise, vystřídá expremiér Špidla.

Jazzová sekce žádá Klause o azyl pro šachistu Fischera

Členové Jazzové sekce žádají prezidenta Václava Klause o politický azyl pro amerického šachistu Bobbyho Fischera. Podle nich by to ukázalo nezávislost české demokracie, uvedla Česká televize. Fischerovi hrozí ve Spojených státech až desetileté vězení za to, že hrál před 12 lety na turnaji v bývalé Jugoslávii, a porušil tím americké embargo. Jednašedesátiletý Fischer byl 13. července zadržen v Japonsku kvůli propadlému pasu. Šachista v zemi požádal o politický azyl, tamní úřady však vydaly příkaz k jeho deportaci.

Fischer se stal šachovým mistrem světa, když v roce 1972 porazil v Reykjavíku sovětského šampióna Borise Spasského. V tehdejší době studené války mezi USA a SSSR dostal Fischerův triumf, který prolomil dlouhodobou hegemonii sovětských borců, nádech propagandistického vítězství Spojených států. Poslední roky strávil tento podle odborníků nejlepší šachista všech dob tajně v ústraní. Podle výpovědí přátel pobýval střídavě v Japonsku, na Filipínách, v Německu i v dalších státech. Když jej Japonci zadrželi, snažil se odletět do filipínské metropole Manily. Tam má přítelkyni a tříletou dceru.

Stíhání bývalého českého velvyslance v Kolumbii bude pokračovat

Stíhání bývalého českého velvyslance v Kolumbii Mnislava Zeleného bude pokračovat. Státní zastupitelství totiž tento týden zamítlo stížnost, kterou diplomat proti němu podal. "Stížnost nebyla důvodná, usnesení o zahájení trestního stíhání bylo vydáno zákonně," řekl ČTK státní zástupce. Zelený byl letos v červnu obviněn z porušování povinností při správě cizího majetku. Pro sídlo rezidence českého zastupitelství v Bogotě totiž podle vyšetřovatelů vybral nevyhovující budovu a uzavřel nevýhodnou smlouvu na její pronájem a později i koupi. Česku tím údajně vznikla škoda ve výši 2,725.000 korun.

Bývalý velvyslanec se brání tím, že se pouze řídil pokyny svých šéfů na ministerstvu zahraničí. K samotnému výběru objektu prý neměl kompetence. "V žádném případě se necítím vinen," uvedl ve své stížnosti. Zelený podle policie uzavřel nejprve nevýhodnou smlouvu na pronájem budovy, v závěru roku 2000 pak údajně podepsal v zastoupení České republiky notářské zápisy kupních smluv na tutéž budovu. Koupě byla podle policie pro stát opět nevýhodná. Diplomat, který byl velvyslancem v Kolumbii od prosince 1996 do prosince 2001, je stíhán na svobodě. V případě odsouzení mu hrozí až pětileté vězení.

Temelín je po dvou dnech opět na plném výkonu

Jaderná elektrárna Temelín se po zhruba dvoudenní odstávce prvního bloku vrátila na plný výkon. Blok je od sobotních nočních hodin připojený do rozvodné sítě a ráno byl výkon jeho reaktoru 100 procent. ČTK to řekl mluvčí elektrárny Václav Brom. Pracovníci elektrárny odpojili první blok ze sítě v noci na čtvrtek kvůli netěsnosti v systému chlazení generátoru. Současně snížili výkon reaktoru. Elektřinu začal blok opět dodávat v pátek po 23:00. Nyní pracují oba bloky naplno.

Technické problémy měl Temelín i 6. června, kdy v druhém bloku uniklo 3000 litrů radioaktivní vody, již zachytila speciální jímka. Elektrárnu 9. června zkontrolovali dva experti Evropské komise. Zajímali se o bezpečnostní systémy a postupy personálu při nehodách. Hodnocení Státního úřadu pro jadernou bezpečnost, který havárii označil za nepodstatnou, nezpochybnili. První blok elektrárny letos vyráběl energii jen krátce. Kvůli plánované revizi spojené s výměnou čtvrtiny paliva a kontrolou technologického zařízení byl od 17. dubna mimo provoz a elektřinu začal dodávat až 14. července. Druhý blok byl mimo provoz od 2. června, kdy ho kvůli závadě na transformátoru odstavil automatický systém řízení, dodávky obnovil 19. června.

Oba bloky Temelína od začátku roku vyrobily přes 7,2 milionu megawatthodin elektřiny. Počátkem srpna elektrárna oslavila dodávku 25 milionů megawatthodin elektřiny od svého spuštění v prosinci 2000; dosud tedy vyrobila tolik elektrické energie, které by stačilo pro potřeby všech obyvatel ČR po dobu 166 dnů.

Budislav vysvětila první kostel ve své historii

Výjimečným dnem byla sobota pro obec Budislav na Svitavsku. Vesnička se zhruba šestisetletou historií, která má kolem 400 obyvatel, vysvětila svůj úplně první kostel. Jeho stavba, kterou významně sponzoroval podnikatel z Prahy, trvala deset let. Kostel Boží lásky je majetkem obce a bude sloužit nejen různým církvím, ale i nevěřícím. "Spadl mi ohromný kámen ze srdce. Dokončit takovou stavbu byla ohromná starost," řekl ČTK starosta Budislavi František Opetal.

Na svěcení kostela, které je historickým mezníkem v životě obce, přijely do Budislavi stovky lidí. Vesnice totiž této události využila i k setkání se svými rodáky a také představiteli spřátelené stejnojmenné jihočeské obce. "Naše přátelství začalo před dvěma lety, kdy jižní Čechy postihly povodně. Tehdy jsme tu pro Budislav uspořádali sbírku a od té doby se navštěvujeme při různých příležitostech. Tak tu nemohou chybět," řekl starosta.

Stavba navržená Janou Vohralíkovou má půdorys ve tvaru srdce a je pro ni typický průhled na těsně s ním sousedící skálu a okolní přírodu. Interiér zdobí křížová cesta, kterou pro kostelík vytvořil litomyšlský výtvarník Jiří Dudycha. Ukřižování Krista, příběh starý 2000 let, tvoří 14 gotických oken. V každém žije vlastní příběh, tvořený pouze dvěma prvky: křížem a lidskýma rukama. "Horní část oken je dobro, dolní zlo. Kříž v nich opisuje určitou křivku, tak jak se příběh vyvíjí," přiblížil keramik své dílo. Ruce na plastice symbolizují dav, provázející Krista při jeho popravě. Jak příběh graduje ke svému konci, mění se "tvář" zástupu. S přibývající hysterií přibývají na rukou jizvy a deformace. "Je to krása, děkujeme," to byla věta, která nejčastěji zněla v okolí kostelíka. Obec počítá s tím, že kostelík využije k nejrůznějším slavnostním příležitostem. Křestem pro ni byl například krátce po kolaudaci, předvánoční koncert.

Na Hefaistonu se představuje téměř 600 uměleckých kovářů

Na deseti pracovištích mohli lidé v sobotu na hradě Helfštýn na Přerovsku sledovat práci kovářských mistrů. Na 23. ročník mezinárodního setkání uměleckých kovářů Hefaiston 2004 se jich letos sjelo z 20 zemí světa téměř 600. Návštěvníci si mohou do neděle prohlédnout nejen práce, které vznikají před jejich zraky, ale i více než 300 přivezených exponátů. "Kovářů přijelo více než vloni, proto jsme museli připravit ještě jedno pracoviště navíc. Střídají se po dvou hodinách práce. Lidé mohou vidět kovářské výrobky od drobných šperků, přes meče a nože až po klasickou kovářskou práci," řekla ČTK Marcela Kleckerová ze správy hradu. Kováři přijeli nejen z různých evropských zemí, ale i Japonska, USA, Izraele či Austrálie.

Novinkou letošního Hefaistonu je výstava kreseb a studií kovářů. "Málokdo ví, že kovářské práci předchází kreslířská průprava. V této oblasti jsou čeští a slovenští kováři velmi dobří," doplnila Kleckerová. Hefaiston navazuje na týdenní Kovářské fórum. Během něj německý kovář Michael Ernst se svým lucemburským kolegou Romainem Schleichem vytvořili v hradní kovárně zvonící kinetickou skulpturu. Třímetrové dílo zůstane na hradě nastálo a již nyní zdobí jednu z bašt na druhém nádvoří.

Umělečtí kováři se na hradě setkávají již od roku 1981. Z původní myšlenky představit lidem zapomenuté černé řemeslo se Hefaiston postupně stal světově uznávanou akcí kovářů. Letošní Hefaiston skončí v neděli hodinu po poledni.

Stovka legendárních aut Mini se sjela do Plzně

Do Plzně se sjela více než stovka legendárních britských automobilů Mini a Mini Cooper, které ve svých groteskách o panu Beanovi proslavil britský komik Rowan Atkinson. Na 22. ročník mezinárodního víkendového srazu příznivců a milovníků této značky přijeli majitelé Mini z Čech, Slovenska, Německa, Maďarska, Polska, Francie a Rakouska, řekl ČTK jeden z organizátorů Vladimír Hubáček. "Pro mě Mini znamená speciální životní styl a já mu zůstávám věrná už přes 20 let," říká nadšená příznivkyně značky, jedna z nestorek srazů, osmasedmdesátiletá Anastázie Rakouská z Prahy. "Toto autíčko dlouhá léta, od roku 1959, bylo nenapodobitelné a neopakovatelné, stará dobrá Anglie na mě udělala dojem a zůstanu tomu věrná po zbytek života," říká žena, která ve svém druhém Mini Mayfair jezdí přes 15 let.

První sraz milovníků malého autíčka se konal v roce 1982 u mlýna na Tachovsku a přijelo tam sedm aut, na druhý ročník už dvě desítky a v posledních letech se schází kolem stovky vozidel. Přestože na nynějším srazu se objevila vozítka v různých úpravách, většina příznivců zůstává věrná klasice. Mini se ale nevyráběly jen jako osobní automobily, dělaly se i ve verzi kombi s dvoukřídlými zadními dveřmi, jako dodávky i jako pick-up, byly i kabriolety nebo terénní verze. Letos poprvé si příznivci Mini na svůj sraz pozvali i další majitele starých britských aut, takže bylo možné vidět i ladné křivky několika jaguárů nebo vozů MG.

Legenda Mini se zrodila na konci 50. let 20. století. Původem řecký inženýr Alex Issigonis posadil ve dvojicích čtyři statné muže na židle a obkreslil jejich obrys křídou. Asi za šest měsíců vyjel v roce 1959 do světa první vůz odpovídajících rozměrů. O dva roky později se objevily vozy se sportovní úpravou - Coopery.

V americkém Yorkville začíná česko-slovenský Rockfest

Ve městě Yorkville v americkém státě Illinois začíná v sobotu pátý ročník česko-slovenského rockového festivalu CS Rockfest USA. Vystoupí na něm zpěvák Richard Müller, skupiny Pražský výběr s Michaelem Kocábem, Tři sestry, Queenmania, Harlej, Doctor P.P., HC3, Vega a tři domácí formace Randal, Doggybag a Tampon. Přehlídku bude uvádět populární imitátor Zdeněk Izer. Sobotní a nedělní program vždy zahájí Daniel Hůlka zpěvem české a slovenské hymny. Na hudební víkend pod širým nebem přijede na 3500 Čechů a Slováků žijících v různých státech USA, řekl ČTK jeden z pořadatelů přehlídky Jerry Beran. "Čekáme i diváky z Kalifornie a z Floridy, možná i pár Poláků a Američanů, ale snažíme se udržet hlavně česko-slovenský rozměr celého festivalu," dodal.

Rockfest se tradičně koná v rozsáhlém rekreačním areálu asi sto kilometrů od Chicaga. Pronajatý kempinkový park umožňuje pořádat i fotbalový turnaj a noční diskotéku. Letošní novinkou je amatérská pěvecká soutěž, jejíž vítěz bude mít možnost vystoupit živě na jevišti se skupinou podle svého výběru. Neoficiálně začal Rockfest už ve středu večer autogramiádou v české restauraci Klas na předměstí Chicaga v ulici pojmenované po rodákovi z Kladna, někdejším starostovi Chicaga Antonu Cermakovi. Večerní posezení u piva je už nedílnou součástí předrockfestovské horečky. Možnosti popovídat si s muzikanty a nechat se s nimi vyfotografovat využilo letos na 400 fanoušků českých a slovenských rockových hvězd. "Byli tam všichni, chyběl jen Müller, který se na cestě z koncertu v Kalifornii zpozdil kvůli počasí. Večírek končil v pět ráno," řekl Beran.

Vstupenky na Rockfest prodávaly od jara různé české a slovenské organizace v USA a Kanadě. Kdo nezaváhal a objednal si je v květnu, zaplatil 70 amerických dolarů (asi 1800 českých korun), na místě teď stojí o 30 dolarů více. Vstupné zahrnuje veškerou zábavu, parkování a stanování. Zájem o festival rok od roku roste. Zatímco první ročník navštívilo asi 1200 lidí, loni už to bylo na 2800. Přehlídka v Yorkville je tak zřejmě jednou z nejmasovějších událostí zaměřených na českou a slovenskou rockovou hudbu v zahraničí.

Praha hostí mezinárodní folklorní festival Pražský jarmark

Pětatřicet souborů z deseti zemí se do 4. září zúčastní mezinárodního folklorního festivalu Pražský jarmark. Jeho dějištěm je Ovocný trh, kde se představí i mistři staročeských řemesel. Příchozím jsou k dispozici lahůdky české, moravské, slezské a mezinárodní kuchyně. Zvláštností jarmarku je speciální platidlo - groš, ražený pro tuto příležitost. Stojí 25 korun a diváci za něj hradí nákupy u stánků. Uprostřed má otvor a zavěšený na šňůrce může být lákavým suvenýrem. Vedle pětadvaceti domácích souborů se jarmarku zúčastní desítka skupin z Argentiny, Indonésie, Itálie, Mexika, Polska, Ruska, Slovenska a dalších zemí.

Pódiová vystoupení začínají v 10:00, 16:30 a v 19:00. Součástí dopoledních programů jsou pořady pro děti včetně loutkového divadla. Festival zahájil průvod účastníků ze Staroměstského náměstí Celetnou ulicí na Ovocný trh. Vedla ho krojovaná slovácká dechovka Ištvánci Šardice, na konci vyhrávali členové skupiny Šlapeto. Ti dostanou příležitost 4. září v celodenním programu věnovaném písničkáři Karlu Hašlerovi. Závěr jarmarku bude totiž spojen s veřejnou sbírkou na jeho pomník.

Královské město Žatec zaplavili lidé v chmelových věncích

Královské město Žatec na Lounsku zaplavily tisíce lidí, kteří přijeli ochutnávat různé druhy piva na 47. ročník Dočesné. Návštěvníkům ověnčeným chmelovými větvičkami nabízí nejoblíbenější český nápoj 12 pivovarů vařících ze žateckého chmele. K dostání jsou ale také speciality ze sousedních zemí. V historické části města našli místo kromě stánků různí baviči dětí i dospělých, ale také rozličné atrakce. "Město se proměnilo v ohromnou Matějskou pouť nasycenou vůní piva," řekl ČTK Žatečan Jakub Špaček, který se chystal do muzea "homolupula". Unikátní muzeu vzniklo v prostorách rychtářské bašty. "Homolupulus byl první pračlověk, který objevil pivo, a začal pěstovat chmel," vysvětlila jedna z pořadatelek akce Hana Zeleňáková. "Živil se hlavně pivem a měl pořádný pivní pupek," zdůraznila.

Na své si přijdou také sběratelé pivních etiket, kteří je na burze mohou vyměňovat. Největší pivaři se už od rána snaží o zápis do Guinnessovy knihy rekordů. Chtějí vytvořit světový rekord v sestavení nejdelšího hada z pivních kelímků. Ačkoliv podle odhadů odborníků budou letošní výnosy ze sklizně chmele průměrně, návštěvníkům Žatce to náladu nekazí. "Českého piva snad bude vždycky dost," řekl Karel Heřman, který od oběda ochutnal již osm druhů piva.

Festival Mácháč: 3500 účastníků a jen drobná narušení pořádku

Hudební festival Mácháč 2004 navštívilo v noci z pátku na sobotu asi 3500 mladých tanečníků, které přilákaly hudební žánry tec hous, chill out a deep minimal. Policie zaznamenala jen drobné problémy s narušením veřejného pořádku. "Padly především pokuty za dopravní přestupky. Ráno se účastníci rozjížděli celkem v klidu domů," řekl ČTK operační důstojník českolipské policie. Policisté se zaměřili hlavně na to, aby auta neřídili opilí řidiči. "Na pláži Klůček, kde hrálo třicet domácích diskžokejů a dva zahraniční, nevíme o žádných potížích. Mimo areál se nějaké objevily, policisté mluvili o divokých jezdcích v autech a další řidiči dostali botičky za špatné parkování," řekl ČTK Jiří Mareš z pořádající agentury G Productions. Ani zdravotnická záchranná služba podle něj nemusela řešit závažné případy, účastníkům Mácháče pomáhala především při tělesných slabostech.

Mácháč se v Doksech uskutečnil už popáté. Pro Doksy znamená pomyslnou tečku za prázdninami. Letošní léto se však u Máchova jezera nevyvedlo. Již od června v něm platil kvůli toxickým sinicím zákaz koupání a podnikatelé, zaměření na cestovní ruch, utrpěli velké ztráty.

Ze sportu:

Olympijský vítěz v desetiboji Roman Šebrle ponese českou vlajku při nedělním slavnostním zakončení aténských her. Světový rekordman Šebrle v královské atletické disciplíně vybojoval zatím jediný titul v Aténách pro Českou republiku.

Oštěpařka Nikola Brejchová vybojovala na olympijských hrách čtvrté místo. Za medailí zaostala výkonem 64,23 metru o pouhých šest centimetrů, ještě po pěti pokusech přitom figurovala česká rekordmanka na stříbrné pozici.

Rychlostní kanoista Martin Doktor se vrátí z olympijských her v Aténách bez medaile. Dvojnásobný vítěz z Atlanty skončil ve finálové jízdě na 500 metrů na pátém místě.

Fotbalisté Sparty Praha na úvod 4. kola první ligy otočili v závěru vývoj utkání v Blšanech a po třech trefách v poslední čtvrthodině vyhráli 3:1. Rozhodující druhý gól vstřelil ex-blšanský záložník Jan Šimák.

Gólman Pavel Srníček mění anglický fotbal za portugalskou ligu. Šestatřicetiletý bývalý reprezentant, který naposledy působil ve druholigovém West Hamu United, se dohodl na angažmá v klubu Beira Mar. "Podepsali jsme smlouvu na jeden rok," řekl Srníček deníku Sport.

Čeští hokejisté porazili v posledním přípravném utkání na Světový pohár v pražské Sazka Areně Švédsko 5:3. První duel prestižní soutěže čeká svěřence Vladimíra Růžičky v pondělí v Helsinkách proti Finsku.

Posily nejzářivějšího lesku získala po dobu předpokládané výluky v NHL pražská Slavia. Dres úřadujících vicemistrů extraligy by měli obléci slovenští reprezentační útočníci Žigmund Pálffy a Jozef Stümpel z Los Angeles. ČTK to potvrdil vedoucí mužstva Petr Březina s tím, že oba hokejisté už podepsali s vršovickým klubem smlouvy.

Hokejisté pražské Sparty vstoupili do turnaje Slapshot Trophy ve švýcarském Zuchwilu vítězstvím 2:1 nad Curychem. Střelecky se prosadili obránce Martin Richter a útočník Michal Broš. Gólman Petr Bříza přišel o čisté konto až dvanáct vteřin před koncem při power play soupeře, když jej překonal Thierry Paterlini.

Přesvědčivou výhrou o 40 bodů načala mužská basketbalová reprezentace další blok přípravných zápasů, který obstará trojutkání s ruským Jekatěrinburgem. První duel byl ve Strakonicích jasnou záležitostí českého týmu, který se připravuje na zářijovou kvalifikaci o evropský šampionát. Svěřenci Michala Ježdíka zvítězili hladce 106:68.

Krátce o nedělním počasí v České republice:

Polojasno až oblačno, místy déšť, ojediněle bouřky. Teploty 22 až 26 stupňů Celsia.

28-08-2004